Čtvrtek 28. březen 2024 11:54
reklama
Swissquote Bank
reklama
Dukascopy new
reklama
InstaForex Autochartist
reklama
Fintokei SwiftTrader

Ceny průmyslových výrobců opět zrychlují tempo

16.06.2021 11:51  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Ceny průmyslových výrobců v květnu opět překvapily směrem nahoru, když vzrostly o 0,9 % po předchozích 0,8 %, přičemž se očekávalo zdražení o „pouhých“ 0,4 %. Meziroční dynamika se tím vyšplhala o 0,5 p.b. na 5,1 %.

Překvapení v meziměsíčním srovnání ukazují, že za růstem cen nelze hledat pouze nízkou srovnávací základnu, jež je pozůstatkem silného loňského propadu cen ropy a komodit na globálních trzích. Aktuálně nadále dochází k cenovým tlakům kvůli narušeným dodavatelským řetězcům, například prodlužováním dodavatelských lhůt, či v horším případě celkového nedostatku výrobního materiálu. Navíc lepšící se vyhlídky ohledně ekonomického výkonu současně tlačí ceny komodit vzhůru. V souhrnu tak nabídka nedokáže uspokojit poptávku, a pokud ano, tak za relativně vysoké náklady.

Ceny průmyslových výrobců

 

 

 

Aktuální

Předchozí

RB

Trh

v % r/r

5,1

4,6

4,6

4,6

v % m/m

0,9

0,8

0,4

0,4

Zdroj: Raiffeisenbank, ČSÚ, Bloomberg


Výše uvedený vývoj odráží například meziměsíční zdražení obecných kovů a kovodělných výrobků o 3,7 %. Vyšší byly také ceny v odvětví chemických látek o 6 %. Naopak dopravní prostředky zlevnily o 0,8 %. Vyšší ceny materiálů tlačí nahoru i ceny stavebních prací, které zdražily o 0,3 %.

Z členění hlavních průmyslových skupin vyplývá, že za meziměsíčním růstem cen, stejně jako v dubnu, stojí především meziprodukty. Ceny zboží dlouhodobé spotřeby byly naopak oproti dubnu umírněnější. Po mírném poklesu o 0,2 % m/m v dubnu ceny energií v květnu již přidaly 0,7 %.

Ceny zemědělských výrobců pokračovalyv růstu. Meziročně vzrostly o 2,9 % oproti dubnovým 1,3 % (v březnu o 0,4 %). Jejich zotavení se v závěru roku odrazí ve vyšší dynamice cen potravin, což dodá impulz inflaci spotřebitelských cen.

Zdražování cen v průmyslu je vzhledem k přetrvávajícím komplikacím na nabídkové straně a globálnímu oživení ekonomické aktivity očekávané. Nadále nás ale překvapuje jeho intenzita. Další rozvolnění protipandemických restrikcí by mělo dodavatelským řetězcům ulevit a přispět ke stabilizaci situace. Nicméně dostupné informace od představitelů některých výrobních podniků ukazují, že nesoulad mezi nabídkou a poptávkou ještě nějakou dobu potrvá. Lze tak očekávat, že ceny průmyslových výrobců se proto v nejbližších měsících udrží zvýšené, ovšem jejich meziroční dynamiku bude tlumit slábnoucí srovnávací základna. Protiinflačně bude působit také silnější kurz koruny. Pro letošní rok očekáváme v naší prognóze růst cen průmyslových výrobců o 3,2 %. Dle dosavadního vývoje je ale pravděpodobnější růst cen v průměru mírně nad 4 %.

Zdroj: Komerční banka

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Ceny povinného ručení v září vzrostly
    Podle zářijových výsledků Broker Consulting POVIndexu ceny za POV opět vzrostly. Oproti konci prázdnin jde o meziměsíční nárůst o 92 korun, průměrná hodnota povinného ručení se tak v září zastavila na 6 617 Kč. V porovnání s průměrem za celé sledované období jde ale stále o nižší částku, celkový průměr totiž od srpna 2019 činí 6 723 korun. V září průměrné hodnoty vzrostly také v hlavním a menším městě, a to především oproti jejich loňskému průměru. Odborníci na zákonné pojištění vozidel stále očekávají změnu ve vývoji cen v příštích měsících.
  • Ceny průmyslových komodit jsou v ohrožení klesajícího PMI a cel
    Ceny surovin mohou klesat v důsledku hrozící celní války mezi USA a Čínou a kvůli snižování optimismu v obou zemích v oblasti průmyslové výroby.
  • Ceny průmyslových výrobců dalé
    Ceny průmyslových výrobců v dubnu meziměsíčně přidaly 0,8 % (v březnu 1,4 %), a znovu tak překonaly konsensus tržního odhadu, který činil 0,4 %. Meziroční dynamika zrychlila z 3,3 % na 4,6 %.
  • Ceny průmyslových výrobců dále padají
    České koruně se včera dařilo. I přesto, že ceny průmyslových výrobců propadly více, než se čekalo, domácí měna posílila v průběhu dne...
  • Ceny průmyslových výrobců dále v poklesu
    Statistika cen v průmyslové výrobě ukázala za duben meziměsíční pokles o 1,2 %, čímž se meziroční dynamika dostala na 6,4 %. Dostavil se další výraznější pokles cen, když v březnu ceny poklesly meziměsíčně o 1,0 %. Výrazně ceny meziměsíčně klesaly i v zemědělství, kde došlo k zlevnění o 3,3 %, obdobně jako o měsíc dříve (o 3,2 %). Ceny naopak opět meziměsíčně rostly u stavebních prací meziměsíčně o 0,3 % po 0,4 % v březnu a u tržních služeb pro podniky, kde se zdražilo o 1,4 %, po 1,5 % v březnu.
  • Ceny průmyslových výrobců jsou po půl roce opět v plusu
    Ceny průmyslových výrobců v říjnu předčily náš i tržní odhad, když meziměsíčně vzrostly o 0,4 % oproti očekávaným 0,2 %. V meziročním vyjádření tak došlo k růstu o 0,3 % oproti odhadovaným 0,1 %. Po šesti měsících poklesu se ceny průmyslových výrobců dostaly meziročně do růstu. Uvedený cenový pohyb byl opět dán meziměsíčním růstem cen dopravních prostředků o 1,0 % (v září o 1,5 %) a obecných kovů a kovodělných výrobků o 1,1 % (v září o 0,7 %). Na druhé straně se dostavil předpokládaný pokles cen v kategorii energií, konkrétně o 0,7 %.
  • Ceny průmyslových výrobců klesají
    Ceny v průmyslu klesly v říjnu meziměsíčně o 0,3 % a jejich meziroční tempo růstu zpomalilo na 0,9 % z předchozích 1,9 %. Trh počítal s mírným meziměsíčním růstem cen o 0,1 % a zpomalením meziročního růstu na 1,3 %. My jsme počítali s cenami průmyslových výrobců meziročně na 1,0 %. I tak byl pokles cen výraznější a odráží se v něm nejen pokles cen ropy, ale celkově desinflační vnější prostředí.
  • Ceny průmyslových výrobců na konci roku stagnovaly
    Ceny průmyslových výrobců po listopadovém překvapivém poklesu o 0,5 % meziměsíčně v prosinci vzrostly o 0,2 %. Meziročně tak vykázaly stagnaci. Rok tak zakončily v souladu s tržním očekáváním.
  • Ceny průmyslových výrobců navyšují tempo
    Ceny průmyslových výrobců v červenci překvapily svižným tempem růstu o 1,6 % meziměsíčně, což je vyslalo na 7,8 % meziročně z 6,1 % v červnu. Překonaly tak náš odhad o 7,1 % a medián trhu 6,8 %.
  • Ceny průmyslových výrobců opět klesají
    Ceny v průmyslu v ČR v srpnu meziměsíčně klesly o 0,3 %, což bylo dvě desetinky pod naším odhadem a celých 0,4 procentního bodu pod očekáváním trhu. Za cenovým poklesem stojí širší škála odvětví. S levnější ropou se zlevňovalo v rafinérském odvětví a klesly ceny v oblasti zpracování pryže a plastů, levněji je i v odvětvích kovodělných výrobků a dopravních prostředků. Vzrostly pak především ceny v chemickém odvětví. V meziročním srovnání došlo k prohloubení meziročního poklesu cen placených výrobcům na -0,5 % z předchozích -0,1 %.
  • Ceny průmyslových výrobců pokračují v růstu
    Ceny průmyslových výrobců po lednovém meziměsíčním růstu o 1,3 % přidaly v únoru v souladu s odhadem již o něco nižším tempem. I přesto se ale dostavilo mírné překvapení směrem nahoru. Shodně s trhem jsme počítali s meziměsíčním zdražením o 0,5 %, dle údajů ČSÚ však činilo 0,7 %. Díky nižší srovnávací základně se ceny meziročně dostaly ze stagnace až na 1,4 %. Ke zdražení došlo i u zemědělských výrobců (o 1,7 % meziměsíčně) a stavebních prací (o 0,1 % meziměsíčně).
  • Ceny průmyslových výrobců rostou nejrychleji od roku 1993
    „Do ekonomiky jsme v průběhu pandemie narvali příliš mnoho peněz. Zároveň jsme pozastavovali výrobu. To vytváří extrémně silné inflační tlaky,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
  • Ceny průmyslových výrobců sílí
    Ceny průmyslových výrobců po prosincovém meziměsíčním růstu o 0,2 % přidaly v lednu 1,3 %. Avšak meziročně se kvůli vyšší srovnávací základně udržely ve stagnaci. Medián tržního odhadu ukazoval na meziměsíční růst o 0,7 % a meziroční pokles o 0,6 %.
  • Ceny průmyslových výrobců v březnu výrazně poklesly
    Statistika cen v průmyslové výrobě ukázala za březen meziměsíční pokles o 1,0 %, čímž se meziroční dynamika dostala na 10,2 %. I díky vysoké srovnávací základně to znamená výrazný pokles proti únoru, kdy ceny meziročně rostly o 16,0 %. Hodnota je tak nejnižší od října 2021. Výrazně ceny meziměsíčně klesaly i u zemědělských výrobců, kde došlo ke zlevnění o 3,2 %. Meziroční dynamika tím poklesla z únorových +22,2 % na +11,6 %. Ceny naopak meziměsíčně rostly u stavebních prací (+0,4 % m/m; +9,4 % r/r) a u tržních služeb pro podniky (+1,5 % m/m; +5,7 % r/r).
  • Ceny průmyslových výrobců v ČR i Německu stále svižné
    Centrální banky, ECB a Fed, tento týden zveřejní zápis z jejich posledního měnověpolitického zasedání. U Fedu bude pro trh důležitou informací, jak jednotliví členi bankovní rady vyhodnocují tempo oživení ekonomiky a trhu práce a jak vnímají inflační rizika. Americká spotřebitelská inflace v červenci již nenavýšila meziroční dynamiku, ovšem výrobní inflace (PPI) udržuje vyšší tempo a na spotřebitelské ceny bude nadále vyvíjet tlak. To samé platí i pro ČR, ceny průmyslových výrobců ČSÚ vydá dnes ráno. Ke konci týdne dorazí i ty německé, které jsou přes ceny importů relevantní i pro domácí vývoj. V eurozóně bude zveřejněn zpřesněný odhad růstu HDP ve druhém čtvrtletí a v USA vyjdou maloobchodní tržby a průmyslová výroba.
  • Ceny průmyslových výrobců v srpnu nepatrně poklesly
    U cen v průmyslu se konečně dostavila úleva. Po sedmi měsících zdražování se dostavil pokles cen, i když nepatrný o 0,1 %. Jedná se ale o příjemné překvapení, kdy trh počítal s pokračujícím růstem cen, i když v menší intenzitě ve srovnání s předchozími měsíci. Meziročně ceny vzrostly o 25,2 % po 26,8 % v červenci. Meziroční růst je ale výrazně ovlivňován energiemi. Pokud je ze statistiky vyloučíme, tak meziroční růst cen dosahuje 16,4 % (v červenci 18,0 %).
  • Ceny průmyslových výrobců vzrostly silněji než se očekávalo
    Ceny průmyslových výrobců v březnu meziměsíčně přidaly 1,4 % (v únoru o 0,7 %) a překonaly tak konsensus tržního odhadu, který činil 0,8 % (náš 0,9 %). Meziroční dynamika značně zrychlila z 1,4 % na 3,3 %.
  • Ceny průmyslových výrobců zvolňují díky elektřině
    Ceny průmyslových výrobců v říjnu zvolnily - meziměsíčně vzrostly o 0,6 % a meziroční dynamika tak zpomalila na 24,1 % (v září 25,8 %). Hlavním důvodem byl pokles cen elektřiny v důsledku odpuštění poplatku za obnovitelné zdroje od října 2022. Na rozdíl od spotřebitelské inflace nehraje ve výrobních cenách elektřiny žádnou roli dočasný efekt energetického úsporného tarifu, a tak ceny elektřiny meziměsíčně zlevnily pouze o 3,9 % (v rámci CPI to bylo o více než 53 %).
  • Ceny pšenice po ostřelování ukrajinských přístavů prudce rostou!
    Podle vyjádření ukrajinského ministra zemědělství Solského se Rusko snaží bránit ukrajinskému vývozu pšenice alternativními cestami k námořní trase. Podle agentury Bloomberg klesly ukrajinské dodávky obilí o 30 % od doby, kdy se Rusko rozhodlo neobnovit dohodu umožňující vývoz obilí z ukrajinských přístavů.
  • Ceny pšenice v příštím roce vzpruhu nenajdou
    Více než dostatečné zásoby v roce 2017 budou dle analytiků Commerzbank pravděpodobným důvodem, díky kterému se výraznějšího růstu cen pšenice v průběhu stávající sezóny nedočkáme. Současný výhled napovídá, že útlum cen z druhé poloviny letošního roku, který je dílem vysoké globální produkce pšenice, se přelije do roku nového. Aktuální výhled navíc nevylučuje, že bychom v příštím roce mohli být opět svědky další rekordní produkce.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
CapXmaster srovnani