Sobota 06. červen 2020 00:42
reklama
Dukascopy
reklama
Admiral spread new
reklama
RoboMarkets copyfx

Farmaceutické a biotechnologické investice v době koronavirové

22.05.2020 10:30  Sekce: Online FX zpravodajství  Tisk

Koronakrize negativně zasáhla celou společnost a přísná bezpečnostní opatření nejen v České republice, ale v celém světě, dopadnou především na ekonomiku. Ne všechny segmenty ale utrpí ztráty, třeba farmaceutický průmysl bude zcela jasně profitovat. Je nyní ten správný čas na investice do akcií farmaceutických a biotechnologických společností?

Začátkem tohoto týdne proběhla médii zpráva o slibných výsledcích společnosti Moderna z první fáze testování vakcíny proti viru COVID-19. Akcie společnosti okamžitě poskočily o 20 %, což přispělo ke zlepšení nálady napříč globálními akciovými trhy. Oživí se tím celý farmaceutický akciový trh nebo zůstane jen u Moderny?

Biotechnologická společnost Moderna je menší laboratoř v americkém Massachusetts, které se podařilo rychle zareagovat na potřebu vývoje vakcíny proti COVID-19. Společnost zaměstnává skutečné kapacity z Harvardu, kde byla vlastně založena. To jí dává cenný lidský kapitál a pomáhá ji to odlišit se od konkurentů.

Laboratoř měla povolení testovat na malém vzorku dobrovolníků, což jí umožnilo testovat opravdu rychle. A výsledky ukázaly, že se vydala správným směrem. Nyní připravuje další, již třetí, fázi testování, tentokrát na více než 600 lidech. Podle slov CEO Moderny nyní očekávají ještě lepší výsledky než dosud. A co stojí za tímto úspěchem? Bude to kombinace právě velikost firmy a s tím spojené flexibility a prioritního zaměření na vývoj vakcíny právě proti COVID-19. A samozřejmě i trocha toho štěstí. Podle WHO se totiž nyní celosvětově pracuje asi na 100 různých vakcínách.

Farmaceutický byznys ostatně těží z participace na vývoji vakcíny proti COVID-19 jako celek a ti největší hráči na trhu získávají obrovské granty od vlád, zájmových skupin i soukromých firem. Do farmacie tak proudí obrovské objemy finančních prostředků, které mohou do budoucna pomoci také obrovským ziskům převyšujícím prvotní investice. Další související prodeje doplňkových léků, vitamínových doplňků a další medikace žene a požene prodeje nahoru. Farmacie je tak snad jediná oblast, která ze současné situace profituje.

Čím se řídit při výběru akcií – aktuální tržní hodnotou společnosti, cenou akcií, nebo se spíše dívat na vývoj v posledním roce?

Pokud se bavíme o správném a vypovídajícím obrázku o dané společnosti, je potřeba zapojit komplexní analýzu dat dané firmy, která nám ukáže, jak si vede. Na jedné straně jsou ekonomické ukazatele, jako výnosy za minulá období a jejich vývoj v čase, zda a jak vysoké jsou vypláceny dividendy apod. Na straně druhé je znalost toho, co daná společnost vyrábí, komu prodává, jaké má patenty, plány a mnoho dalších tzv. soft dat, která mohou determinovat budoucí úspěch. Ve farmaceutickém biotechnologickém sektoru a je důležité zjistit, zda již nějaké léky, vakcíny apod. společnost vyvinula, popřípadě participovala na úspěšném výzkumu, zda má dostatek výzkumů a v jakých fázích testování, zad má povolení od FCS atd. A v neposlední řadě svoji část v rozhodování má i vlastní úsudek, který může, či spíše musí investora utvrdit v jeho rozhodnutí investovat.

Je riskantní investovat do akcií firem i v prvních fázích testování nebo je to naopak ta nejlepší příležitost?

Jakékoliv investování do podkladových aktiv typu akcie je rizikové. A ani v případě farmaceutických nebo biotechnologických společností tomu není jinak. Především biotech je provázen opravdu vysokou volatilitou.

Situace s vývojem vakcíny COVID-19 je peprnější o globální přesah a informovanost o takovém výzkumu. S tím se samozřejmě pojí i informovanost o biotech  a farmaceutických společnostech, které se výzkumu věnují.

Investice do biotechnologického sektoru s sebou nesly obrovské riziko i historicky. Nové postupy, neotřelý přístup, zdlouhavé FCA schvalování a několikakrokové testování vakcín a léků riziko zvyšuje a prodlužuje jeho působení. Na druhou stranu je zde potenciálně velký prostor pro nadstandardní zhodnocení investice, a to někdy v řádech set procent.

Při zvažování takovéto investice je potřeba ke crowd feelingu (obecnému názoru investorů) přidat ještě pečlivou analýzu historických výkonů, plánovaných výzkumů, participacích na výzkumech s jinými biotech firmami atd. A znalost procesu testování a schvalování např. V USA, kde se děje většina výzkumů.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Facebooku klesl zisk na polovinu
  Facebook se ocitá v hluboké krizi. Po pokutě 5 miliard dolarů čelí dalšímu vyšetřování. Zisk mu dokonce klesl o polovinu. Krize se však projevuje napříč eurozónou a celým světem.
 • Facebook: Ustojí jeho akcie tlak v nejbližších dnech?
  Peter Bo Kiaer, akciový analytik, Saxo Bank Facebook v rámci svého systému odměňování rozdělil interním p...
 • Facebook vyráží na Čínu
  Pro americké internetové firmy je Čína zemí morální porážky. Mnoho lidí doufalo, že západní technologie povedou k tomu, že Čína nakonec uvolní svůj stisk nad informacemi. Dnes ale namísto toho významné společnosti ze Západu spolupracují s čínskou vládou a samy používají cenzuru. Společnost Yahoo poskytla čínské vládě informace, na základě kterých skončilo několik aktivistů podporujících demokracii ve vězení. Microsoft smazal blog známého aktivisty, Google cenzuruje výsledky hledání, které jsou politicky citlivé. V roce 2006 stáli zástupci těchto tří firem před americkým Kongresem, kde byli obviněni z „nechutné kolaborace“ s čínskou vládou.
 • Facebook, Zuckerberg a zastavení propadů akcií
  Mark Zuckerberg přestál i dva slyšení v americkém Kongresu kvůli skandálu s manipulací s daty uživatelů FB během voleb. Čelil nepříjemným dotazům členů výboru Sněmovny reprezentantů pro energetiku a obchod. Akcie firmy i přes skandál posílily a hodnota Facebooku vzrostla o 25 miliard dolarů na 484 miliard amerických dolarů, kdy si akcie připsaly 4,5 %, největší nárůst za poslední dva roky. Následující den posílily téměř o 1 % na 166,32 dolaru. Před slyšením s Markem Zuckerbergem akcie klesly asi nejvíce od vstupu firmy na burzu. Blíží se regulace, které můžou Facebooku uškodit, což ale podle analytiků nemusí znamenat snížení zisků z reklamy.
 • Facebook – zajímavá příležitost na dlouhodobou investici
  Akciový analytik Saxo Bank, Peter Garnry, popisuje zajímavou příležitost na dlouhodobou investici. Důvod, proč si mysl...
 • Faktor PSI
  Včerajšie obchodovanie na FX trhu spoločnej mene neprialo. Pár EUR...
 • Falešné bitcoiny a jejich možný propad
  Analýza obchodů s kryptoměnami poukazuje na falešné bitcoiny. Skutečný zájem o kryptoměny je podle výzkumu až o 86 %, než nám ukazují čísla při obchodování na burze.
 • Falešné obchody s kryptoměnami
  Výsledky studie jsou doslova alarmující. Většina obchodů s kryptoměnami je totiž podle ní falešných. Burzy podle výsledku studie čísla uměle nafukují, aby tak přilákaly větší pozornost.
 • Falešné reklamy lákají jménem PPF na investice do bitcoinů
  Na facebooku a dalších sociálních sítích se v posledních dnech začaly šířit podvodné reklamy na investice do bitcoinů, které zneužívají jméno PPF a jejího majoritního akcionáře Petra Kellnera, včetně jeho fotografií. Od uživatelů lákají údaje k platebním kartám. ČTK to dnes řekla mluvčí PPF Jitka Tkadlecová.
 • Fandíte sportu? Fanděte českému biatlonovému týmu, který je sponzorován předním forexovým brokerem MAYZUS
  Fanděte českému olympijskému biatlonovému týmu a na počest her se zúčastněte akce, která probíhá do 20. února 2013. Zaregistrujte se na www.mayzus.cz a otevřete si obchodní účet. V dalším kroku plně ověřte svůj profil a poté budete kontaktováni Vaším osobním správcem účtu, jemu sdělíte heslo: „FXSTREET“ a na Váš účet Vám bude připsán bonus 500 Kč!
 • Favorit na nahrazení Bernankeho v čele Fedu stahuje kandidaturu. Dolar ztrácí, burzy rostou
  Bývalý šéf ekonomických poradců Bílého domu Lawrence Summers, který byl považován za hlavního uchazeče do...
 • FBI zasáhla proti černému online tržišti, při razii zabavila bitcoiny za 3 mil. USD
  Americké federální úřady utnuly činnost internetového tržiště Silk Road, na kterém se údajně daly koupit drogy a nezákonné služby za miliardy dolarů. Při zátahu, během něhož vyšetřovací služba FBI zatkla údajného provozovatele Silk Road William Ulbrichta, byly zabaveny virtuální mince bitcoin v hodnotě 3 mil. USD, kterými se na serveru dalo platit.
 • FB Libra může přinést konec fiat měn
  Německá Deutsche Bank před několika dny zveřejnila analýzu, podle níž se implementace a přijetí kryptoměn zrychlila a dynamika je vyšší, než banka očekávala. Jedním z faktorů, který by mohl širší akceptaci dále urychlit, je projekt Libra – kryptoměny emitované Facebookem, který by, podle DB, mohl vést k tomu, že se krypto stane hlavním proudem do roku 2030.
 • FDIC kvartálna správa za 3Q
  Počet rizikových bánk v US ekonomika za 3Q dosiahol najvyššiu úroveň za posledných 17-rokov (928 v ...
 • FED
  FED dnes zverejnil zoznam operácii , ktoré vykonal od 1.12.2007 do 21.7.2010 (celkový počet 21 tis.) pri nákupe finančných aktív v celkovom objeme 3,3 bil. USD... využil pri tom nasledovné programy: Asset-Backed Commercial Paper Money Market Mutual Fund Liquidity Facility (AMLF), Term Asset-Backed Securities Loan Facility (TALF), Primary Dealer Credit Facility (PDCF), Commercial Paper Funding Facility (CPFF), Term Securities Lending Facility (TSLF), TSLF Options Program (TOP), Term Auction Facility (TAF), Agency MBS purchases, Dollar liquidity swap lines with foreign central banks, Assistance to Bear Stearns, including Maiden Lane, Assistance to American International Group, including Maiden Lane II and III...presný počet a objme operácii nájdete na webovej stránke FEDu www.federalreserve.gov/newsevents/reform_transaction.htm, kde vpravo mate jednotlive programy ak si na nich kliknete tak dole potom mate súbor v Exceli...
 • FED
  Podľa informácii CNBC by prezident Fedu na svojom zasadnut&iacute...
 • FED
  FED by mal pokračovať vo vracaní USD likvidity na trh v podobe ďalšieho nákupu USD dlhop...
 • FED
  FED by mal dnes zrušiť POMO operácie, čo by naznačova...
 • FED
  Potvrdzuje, že bude reinvestovať peniaze z maturujúcich MBS cenných papierov do trhu. In...
 • Fed a ECB spouští studenou sprchu
  Konec uplynulého týdne přinesl na trhy rychlou změnu počasí. Jako kdyby se investoři chtěli všeho zbavit. Akcie v USA propadly o 2,5 %, ropa o 4 % a výnosy dluhopisů vzrostly v USA i v Německu přibližně o 8 bps. Výnos německého desetiletého bundu se tak poprvé od července dostal do kladných vod. Co se vlastně stalo?
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Admiral spread new