Pátek 10. červenec 2020 02:11
reklama
RoboMarkets copyfx
reklama
RoboMarkets copyfx
reklama
Dukascopy

5 nejsilnějších emocí tradera

Napsal:   Sekce: Články Purple Trading

Psychologie obchodování je nedílnou součástí každého z nás. Trhy jsou jakýmsi živým organismem, u kterého se snažíme racionálním přístupem zanalyzovat jeho vývoj, což vytváří rozpor mezi očekáváním a konečným výsledkem.

V dnešním díle se zaměříme na 5 emocí, které mohou každodenně působit na náš trading, což v konečném důsledku ovlivní i samotný výsledek jak z krátkodobého, tak z dlouhodobého hlediska.

V minulých dílech jsme rozebírali největší závislosti tradera a zvládání strachu, přičemž závislost je stav, který je spouštěčem emocí, a strach je sám o sobě emocí, která je jedna z nejsilnějších.

Proč je tedy důležité znát naše nejsilnější emoce? A jak nám jejich objevení pomůže se samotným tradingem?


Před samotným zkoumáním jednotlivých emocí je důležité uvědomit si, co pojem emoce vlastně znamená.

Slovo emoce je velmi často zaměňováno se slovem pocit, ale není to totéž! Pocit je totiž jedním ze 3 článků samotné emoce.

Emoce se tedy skládá z:

a) Pocitu - je jednoduše vnitřní hodnocení určitého zážitku. Člověk takto vyhodnocuje, zda je prožitek dobrý/špatný, líbivý/nelíbivý, pozitivní/negativní, apod.

b) Fyziologie - je dobrý kolega pocitu. Doprovází totiž vyhodnocený zážitek o fyzicky vnímatelný proces, což může být nejčastěji změna srdečního tepu či dýchání, prokrvení či odkrvení určitých orgánů (typický svíravý pocit v břiše nebo na hrudi) či ztuhnutí svalů, pocení nebo dokonce bolesti až nemoci.

c) Projevu chování - je konečným následkem obou předchozích stavů a dotváří celek samotné emoce. Projevem chování je buďto reakce (např. ustrnutí, útok nebo útěk), exprese (výraz/momentální vyjádření, např. určitá mimika či gestikulace) a nakonec změna postoje či zaměření (např. rozhodnutí “příště nastavím větší/menší Stop-Loss?).

A právě zde narážíme na hlavní podstatu samotné emoce. Díky ní (anebo kvůli ní) dokáže každý z nás subjektivně hodnotit a posuzovat vzniklé skutečnosti, konkrétní situace a konečné výsledky naší činnosti. Přečtěte si tuto větu ještě jednou.

Věříte, že je důležité znát lidské emoce a naučit se je ovládat? Nyní přejdeme k 5 nejsilnějším emocím tradera:

1. Hněv

Je krátkodobou emocí, kterou zná každý z nás. Ať už vám bylo jako malému dítěti ukřivděno třeba ve škole nebo vás naštval kolega v práci, zažili jste určitě někdy v životě hněv. Na každého, dokonce i zkušeného tradera, někdy zaútočil hněv.

Už od rána jste cítili, že je den blbec a na konci dne zjišťujete, že jste měl dnes největší ztrátu za celou historii tradingu. Na koho se zlobíte? Na trhy? Na brokera? Na obchodní strategii?

Bohužel krutou pravdou, kterou nechce nikdo z nás slyšet, je, že my samotní a naše obchodní rozhodnutí hrají velmi důležitou roli ve finálních výsledcích. Hněv je často limitující emocí, která nás odvádí od nezávislého a kritického myšlení, což způsobí do budoucna špatné návyky a nové postoje ve vztahu k samotnému tradingu.

2. Radost

Obecně vnímána jako pozitivní emoce. Nejčastěji se s ní u tradingu setkáme při sérii několika ziskových obchodů. Cítíme, že je vše skvělé, vnímáme nadšený tlukot srdce a ústa se nám tvarují do úsměvu.

Může být tato emoce užitečná pro potenciálně úspěšný trading?

Určitě ano, nicméně i zde je nutno dodržet několik limitů. Radost většinou reflektuje, že určitá situace je pozitivní, tudíž tuto nově vzniklou skutečnost převádíme do našeho nového postoje. To znamená, že při tradingu se nám při splnění určitých podmínek podařil ziskový obchod, tudíž příště to musíme udělat stejně.

A tady může vzniknout problém v nepozornosti. Trhy jsou přecejen velice proměnlivé, tudíž není možné, aby jeden ověřený postup zafungoval vždy. Což je také důvod, proč nemáme pokaždé ziskové obchody. V každém případě, pokud se této emoci nepodvolíme, bude nám velkým pomocníkem při zlepšování naší obchodní strategie.

3. Strach

Jedna z nejsilnějších emocí, která má silně reakční charakter a ovlivňuje tak nežádoucím způsobem naše jednání. Na toto téma si můžete přečíst celý článek ZDE.

4. Smutek

Je většinou chápán jako opak radosti. Bývá často sekundární emocí hned po skončení hněvu, který je krátkodobou emocí. Jakmile si uvědomíme či přiznáme naši situaci, stav či chybu, přejdeme do fáze vnitřní uzavřenosti a melancholie. V této chvíli cítíme, že je veškerá snaha zbytečná, uvažujeme o ztrátě, která od nás odešla a hledáme smysl toho všeho.

V tomto stádiu samozřejmě není samotná činnost (tedy trading) efektivní, což je dáno i tím, že ji momentálně nechceme provozovat.

Ať už vám to zní sebepodivněji, tak i přes povrchní negativitu této emoce je možné ji překonat a začít znovu obchodovat. Jak?

Odpověď je v nás samotných. Díky utrpění velké ztráty vznikne určitý čas na reorganizaci vlastních činností. To znamená, že si dáme na určitý čas pauzu od samotného tradingu a začneme silně využívat náš mozek k přemýšlení, analyzování a hloubání, což je důležitým předpokladem k úpravě svých postojů a zvyků.

Po nějakém čase vytvoříme nové postupy a přístupy, které budou efektivnější než ty předešlé. Poté se opět můžete přesunout do výchozího stavu radosti.

5. Láska

Na konec a zároveň na odlehčení nejsilnější emoce ze všech. Láska je silně pozitivní, pevný a trvalý vztah k určité osobě, věci nebo činnosti. Vášeň a oddanost jsou zde základními pojmy, přičemž se může v extrémních případech objevit i závislost (viz. článek 4 nejčastější závislosti tradera).

Láska k tradingu je stejně prospěšná jako k jakémukoliv jinému koníčku, protože vede náš vnitřní motor kupředu a neztrácíme tak motivaci jít dál a neustále se zlepšovat v tom, co nás baví.


Příští články budou mimo jiné zaměřené i na využívání svého potenciálu na maximum a ovládání emocí.

Úspěšný trading vám přeje

Josef Zeman
Tým Purple Trading
jzeman@purple-trading.com

+420 228 882 352

Representative office: Revoluční 7, Staré Město, Praha 1

www.purple-trading.com/cs

Pro více informací o rizicích v tradingu prosím navštivte stránku zde.

Obchodování na devizovém a CFD trhu s marží obnáší velkou míru rizika a nemusí být vhodné pro všechny investory. Obchodování s vysokou pákou může fungovat jak ve Váš prospěch, tak i proti Vám. Předtím, než se rozhodnete obchodovat na devizovém trhu, pečlivě zvažte své investiční cíle, množství zkušeností a ochotu riskovat. Existuje možnost, že utrpíte ztrátu části nebo celé výchozí investice, a proto není vhodné investovat peníze, které si nemůžete dovolit ztratit. Měl/a byste si být vědom/a všech rizik spojených s obchodováním na devizovém trhu a v případě jakýchkoliv pochybností vyhledat radu od nezávislého finančního poradce.

Všechny názory, novinky, výzkumy, analýzy, ceny nebo jiné informace obsažené na webových stránkách jsou poskytovány jako obecný komentář k trhu a nepředstavují investiční poradenství. L.F. Investment Limited. nenese žádnou odpovědnost za ztrátu nebo škodu, zahrnující mimo jiné ušlý zisk, která může vzejít přímo nebo nepřímo z použití nebo spoléhání se na takové informace.

P.M. Purple Trading je obchodní značka, vlastněná a provozovaná společností L.F. Investment Limited., 11, Louki Akrita, CY-4044 Limassol, Cyprus, licencovaný obchodník s cennými papíry, regulovaný CySEC, číslo licence 271/15.

Hodnocení článku:
Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • 4 jezdci apokalypsy, kterým se musí úspěšný trader vyhnout
  Pohled na virtuální růst kapitálu mnohé přinutí naprosto zapomenout na základní pravidla, které při obchodování je potřeba následovat. Svůj první nesmělý vklad na burzu či k brokerovi jsme přece dělali za účelem toho, abychom svůj kapitál zhodnotili.
 • 4. MQL4 - Můj první skript
  V této kapitole si zkusíme společně vytvořit první velice jednoduchý skript. Ukážeme si tak, jak se skript zakládá, seznámíme se s prvními funkcemi a nasadíme skript do platformy MetaTraderu.
 • 4 rady pri investovaní a tradingu
  Všetci sme zvyknutí si myslieť, že rozhodnutia, ktoré sme spravili sú správne. Dokonca aj v situácii, keď nevieme čo robíme si myslíme, že nám akási vyššia sila radí, kam ďalej. Pri investovaní či tradingu však dôvera v túto silu z pravidla nebýva dobrou voľbou.
 • 4 základné scenáre pre ekonomiku do konca tohto roka
  Ahojte, traderi. Dnes sa povenujem ani nie tak analýze, ako skôr mojej úvahe a celkovému názoru. Každý má na túto situáciu iný pohľad a ja tu priložím ten môj s tým, čo by sa v najbližšom čase mohlo stať.
 • 5 fundamentov ktoré je potrebné poznať
  V rýchlo sa pohybujúcom svete menových trhov, kde prichádzajú obrovské pohyby nečakane je extrémne dôležité pre nováčikov sa naučiť o rôznych ekonomických indikátoroch a forexových udalostiach ktoré formujú trh. Ak naozaj obchodník vie na aké data pozerať, čo znamenajú a ako ich zobchodovať či vyhnúť sa im môže zvýšiť ziskovosť obchodníkov a môže nastaviť cestu k dlhodobému úspechu.
 • 5 chýb prečo na burze strácate
  Ahojte traderi trh sa moc nepohol a preto si dnes nedáme technickú analýzu, ale pozrieme sa trochu do psychológie.
 • 5 koníčků, které vám mohou pomoci v tradingu
  V jednom z minulých článků jsme si řekli, že život není jen o vysedávání u obrazovek, a že byste si měli k tradingu najít hobby, u kterého si psychicky odpočinete. Již od útlého věku má většina z nás své vlastní koníčky. Také se nejspíš shodneme na tom, že každý by si měl své koníčky zvolit podle toho, co ho samotného baví a naplňuje.
 • 5 mentálních chyb, které obchodníkům pravidelně škodí
  Říká se, že tradeři až z 90 % bojují se svou psychikou v boji za dosažením konzistentně ziskového obchodování. Možná to znáte i u sebe. Pod vlivem rozkolísaných emocí jste obchodovali, když jste neměli a tento pocit vás navíc následně trápil a ovlivnil i vaše další obchody. V dnešním článku si představíme pár triků, jak udržet svou psychiku na uzdě.
 • 5. MQL4 - Předdefinované proměnné
  V této kapitole se trochu ponoříme do jazyka MQL4 a představíme si základní proměnné, pomocí kterých můžeme zjišťovat informace o cenách.
 • 5 nejčastějších chyb začínajících obchodníků
  Nikdy nebylo snadné začínat s něčím novým. Ať už jde o nové zaměstnání, založení vlastní firmy nebo učení se nějakého sportu. Pocit nejistoty z nového a neznámého prostředí vás muže přimět dělat chyby. U obchodování na forexu je to stejné. Zde je pět nejčastějších chyb začínajících obchodníků.
 • 5 postupností pred otvorením obchodu
  …nasledujúcim článkom nadviažem na predchádzajúci – „Konzistentný zisk za 20 dní“. Témou bude bezprostredné obdobie pred otvorením pozície. Postupne v doplňujúcich článkoch, vrátane stratégie, pripojím všetky relevantné témy. Podotknem, že stratégia, alebo jej časť bude zmienená v každom, či už v priamej alebo nepriamej forme. Vnímam stratégiu ako niečo, čo začína už len myšlienkou na obchod a až analýzou realizovaného končí.
 • 5 rozdielov v tradingu kryptomien a akcii
  V dnešnom blogu Vám vysvetlím zásadných 5 rozdielov pri tradingu a akciach. Každé má svoje pro a proti, no jeden trh je regulovaný a druhý nie je a tam začínajú všetky problémy aj príležitosti. Veľa začiatočníkov verí, že kupovanie kryptomeny cez krypto burzu je ako kupovať akcie cez brokera, no pravda je inde.
 • 5 rozdielov v tradingu kryptomien a forexu
  Dnes vám opíšem 5 zásadných rozdielov pri tradingu krypto trhu a forexových mien. Každá je v niečom lepšia a v niečom horšia a idem na tie rozdiely poukázať. Aj keď je tu kryptosvet iba necelých 10 rokov a forex niekoľkonásobne viac, tak popularita týchto trhov je celkom podobná.
 • 5 velkých mýtů o obchodování forexu
  Pokud jste ve světě obchodování forexu nováček a hledáte informace, jak vůbec začít, vězte, že v tomto odvětví platí, že je propleteno spoustou balastu a zkreslených informací. Po čas celé své tradingové kariéry se budete neustále zdokonalovat a nejspíš vyhledávat nové informace a rady na internetu.
 • 6. MQL4 - Technické indikátory
  V tomto díle se podíváme funkce, které vracejí data jednotlivých indikátorů.
 • 6 otázek, které byste si měli položit před otevřením reálného účtu
  V dnešním článku si ukážeme, jaké otázky bychom si měli položit před otevřením živého obchodního účtu a jak dále postupovat.
 • 7. MQL4 - Funkce pro obchodování
  V tomto díle si představíme poslední oblast jazyka MQL4 tak, abychom byli schopni napsat svoji vlastni strategii pro automatizované obchodování a tím jsou funkce pro práci s pokyny.
 • 7 smrteľných výhovoriek pre vaše obchodovanie (1. časť)
  Pravdepodobne ste dobre oboznámení so siedmimi smrteľnými hriechmi alebo duchovnými nedostatkami; môže byť však užitočné ich stručne uviesť:
 • 7 smrteľných výhovoriek pre vaše obchodovanie (2. časť)
  Pravdepodobne ste dobre oboznámení so siedmimi smrteľnými hriechmi alebo duchovnými nedostatkami.
 • 7 tipů pro efektivní skalpování
  Dozvíte se, na co byste si měli dát pozor, co si důkladně promyslet a v jakých oblastech na sobě pracovat, abyste se stali ziskovým skalperem.
 •  


  Diskuse ke článku

  Diskuse je přístupná pouze pro registrované uživatele.
  Přihlásit se | Nová registrace
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Bossa live trading