Čtvrtek 09. červenec 2020 15:55
reklama
RoboMarkets copyfx
reklama
Dukascopy
reklama
Dukascopy

Přehled hlavních událostí kolem brexitu

12.06.2020 22:25  Autor: Tým FXstreet.cz  Sekce: Forexové analýzy a zprávy   Tisk


Přehled hlavních událostí brexitu (podle eurokomisaře Maroše Šefčoviče se možnost prodloužení přechodného období pro rozhovory EU s Británií definitivně uzavřela):

24. června 2016 - V Británii v referendu o brexitu zvítězili odpůrci členství v EU poměrem 51,9 ku 48,1 procenta při volební účasti 72,2 procenta. Premiér David Cameron oznámil rezignaci.

13. července 2016 - Do čela vlády nastoupila Theresa Mayová.

29. března 2017 - Londýn oficiálně oznámil EU záměr z unie odejít na základě předchozí aktivace článku 50 (o vystoupení z EU) Lisabonské smlouvy. Odchod byl stanoven na 29. března 2019.

8. června 2017 - Mayová vypsala předčasné volby; konzervativci vyhráli, přišli ale o většinu v parlamentu.

9. července 2018 - Kvůli sporu ohledně tzv. plánu z Chequers premiérky Mayové, který chtěl zachovat více obchodních vazeb na EU, odstoupili ministr zahraničí Boris Johnson, ministr pro odchod z EU David Davis a jeho první náměstek Steve Baker.

14. listopadu 2018 - Vyjednavači obou stran se shodli na textu dohody včetně takzvané irské pojistky, a na znění doprovodné politické deklarace.

15. ledna 2019 - Britští poslanci poprvé odmítli dohodu o brexitu. Předseda labouristů Jeremy Corbyn podal návrh na vyslovení nedůvěry vládě, hlasování vláda ustála.

12. března 2019 - Dolní sněmovna i při druhém hlasování odmítla dohodu o odchodu Spojeného království z EU.

20. března 2019 - Premiérka Mayová dopisem požádala šéfa Evropské rady Donalda Tuska o odklad brexitu do 30. června.

21. března 2019 - Lídři 27 zemí EU nabídli odklad do 22. května, pokud britský parlament schválí dohodu vystoupení, jinak jen do 12. dubna.

29. března 2019 - Britští poslanci i napotřetí odmítli brexitovou dohodu.

5. dubna 2019 - Mayová znovu požádala EU o odklad brexitu do 30. června.

10. dubna 2019 - EU se Británií dohodla na dalším odkladu brexitu, a to až do 31. října.

24. května 2019 - Mayová oznámila, že 7. června skončí jako vůdkyně konzervativců.

23. července 2019 - Lídrem konzervativců zvolen Boris Johnson. O den později se stal premiérem a jmenoval nové ministry.

19. srpna 2019 - Johnson v dopise zaslaném Tuskovi irskou pojistku označil za nedemokratickou a vyzval, aby byla nahrazena závazkem, že před koncem pobrexitového přechodného období začnou platit "alternativní ujednání". Tusk i EK odmítli.

4. září 2019 - Poslanci Dolní sněmovny schválili návrh zákona, jehož cílem je zabránit brexitu bez dohody. Návrh schválila o dva dny později i Horní sněmovna, souhlas s ním vyjádřila britská královna Alžběta II. a norma vstoupila v platnost.

17. října 2019 - Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker i premiér Johnson oznámili, že Británie a EU se dohodly na podmínkách brexitu; severoirští unionisté v reakci uvedli, že jejich výhrady k některým částem nové dohody přetrvávají. Londýn a Brusel se dohodly na alternativním mechanismu, který měl zajistit, že po brexitu nebudou obnoveny kontroly na hranici mezi dvěma částmi irského ostrova.

19. října 2019 - Předseda Evropské rady Donald Tusk oznámil, že dostal od premiéra Johnsona dopis s žádostí o odklad brexitu.

28. října 2019 - Členské státy EU se dohodly na odkladu britského odchodu ze společenství do konce ledna 2020.

12. prosince 2019 - Předčasné parlamentní volby, konzervativci získali absolutní většinu v parlamentu. Johnson prohlásil, že odchodu země z EU k 31. lednu 2020 již nic nezabrání.

20. prosince 2019 - Dolní sněmovna ve druhém čtení schválila prováděcí zákon k brexitové dohodě.

9. ledna 2020 - Dolní komora schválila zákon o brexitu.

22. ledna 2020 - Tento zákon prošel i Sněmovnou lordů.

29. ledna 2020 - Evropský parlament schválil dohodu o vystoupení Británie z Evropské unie.

31. ledna 2020 - Británie o půlnoci SEČ opustila po 47 letech Evropskou unii.

5. března 2020 - Šéf unijního vyjednávacího týmu Michel Barnier na závěr prvního kola rozhovorů s Británií řekl, že dosažení dohody do konce roku bude obtížné, neboť začátek vyjednávání ukázal zásadní rozdíly v představách a požadavcích obou stran. Vzhledem k pandemii koronaviru se poté představitelé EU snažili přesvědčit Británii, že přechodné období určené k vyjednání pobrexitových vztahů bude nezbytné prodloužit.

24. dubna 2020 - Po dalším kole jednání Barnier řekl, že britské postoje v dosud sporných oblastech jsou pro EU zklamáním. Podle mluvčího britské vlády Brusel trvá na podmínkách, které jsou pro Londýn nepřijatelné.

15. května 2020 - Další kolo vyjednávání o budoucích vztazích mezi EU a Británií nepřineslo téměř žádný pokrok.

5. června 2020 - Také další kolo vyjednávání nepřineslo zásadní sblížení postojů v klíčových sporných otázkách. Podle Barniera se nepodařilo vyřešit především problémy rybolovu či sladění pravidel hospodářské soutěže, které jsou pro Brusel podmínkou pro jednání o volném obchodu.

12. června 2020 - Možnost prodloužení přechodného období pro rozhovory EU s Británií se definitivně uzavřela. Shodli se na tom místopředseda EK Maroš Šefčovič a člen britského kabinetu Michael Gove, kteří hodnotili odlišné postoje obou stran. Jejich rozhodnutí znamená, že pokud Brusel a Londýn neuzavřou do konce roku dohodu o volném obchodu, začnou platit cla a kvóty.

Zdroj: Reuters, ČTK, AP, EK, Brexit

Sdílení článku: 
   

 

Čtěte více

 • Představitelé G7 budou jednat o ekonomice
  Přední finanční představitelé skupiny nejvyspělejších zemí světa G7 dnes nedaleko Londýna zahájí dvoudenní...
 • Představitelé G7 podpořili dočasné dluhové úlevy pro chudé země
  Finanční představitelé skupiny hospodářsky nejvyspělejších zemí světa G7 se shodli na potřebě zajistit finanční a technickou pomoc rozvíjejícím se ekonomikám, které se potýkají s negativními dopady pandemie způsobené koronavirem. Uvedl to dnes japonský ministr financí Taró Aso. Představitelé G7 rovněž oznámili, že jsou připraveni umožnit chudým zemím dočasné přerušení splátek dluhů v případě, že se k tomuto kroku připojí i další státy ze skupiny největších ekonomik světa G20, do které patří také například Rusko a Čína.
 • Představitelé G7 potvrdili odhodlání zajistit hospodářské oživení
  Vedoucí představitelé hospodářsky nejvyspělejších zemí světa G7 dnes potvrdili, že hodlají uskutečnit veškeré potřebné kroky, aby zajistili oživení svých ekonomik z útlumu způsobeného koronavirem. Uvedl to podle agentury Reuters kanadský premiér Justin Trudeau po dnešní videokonferenci.
 • Představy EU a Británie o budoucím vztahu se v mnoha bodech liší
  Propojení finančních služeb, pravidla hospodářské soutěže, pravomoci Soudního dvora EU nebo rybolov. Především o těchto bodech se zřejmě povedou spory při vyjednávání o novém partnerství EU a Británie, které v Bruselu začne už po víkendu. Analýzy předpovídají vypjaté rozhovory, neboť čerstvě zveřejněné vyjednávací mandáty se sice v některých ohledech podobají, u řady témat se ale představy unie a Londýna výrazně rozchází.
 • Představy Macrona obohatí debatu o EU, míní Merkelová
  Německá kancléřka Angela Merkelová (CDU) je přesvědčená, že návrhy francouzského prezidenta, které Emmanuel Macron představil ve svém úterním projevu, obohatí debatu o budoucnosti Evropy. Na hodnocení jednotlivých opatření je ale ještě příliš brzy. V Berlíně to řekl mluvčí Merkelové Steffen Seibert, podle něhož kancléřka s francouzským prezidentem souhlasí v tom, že současná Evropská unie není dostatečně rychlá a efektivní.
 • Před summitem G7 Macron varoval před pnutím v obchodních vztazích
  Francouzský prezident Emmanuel Macron hodlá na summitu skupiny vyspělých ekonomik G7, který dnes večer začne v přímořském letovisku Biarritz, přesvědčovat ostatní lídry, že napětí ve vzájemných vztazích - včetně těch obchodních - je špatné pro všechny. Řekl to v živě vysílaném proslovu k obyvatelům Francie. Šéf Elysejského paláce také vyzval, aby se mobilizovaly veškeré síly v boji s požáry v Amazonii.
 • Před 15 lety se euro stalo měnou zemí EMU
  Před patnácti lety, 1. března 2002, se ve 12 zemích Evropské měnové unie (EMU) stalo jedinou měnou euro, které bylo do oběhu uvedeno 1. ledna 2002 a po dva měsíce se používalo současně s národními měnami. Společnou evropskou měnu v současnosti používá již 19 států, objevují se ale i úvahy zpochybňující její další existenci.
 • Před 30 lety poprvé devalvovala československá koruna
  Po listopadu 1989 čekal na architekty hospodářské reformy složitý proces narovnávání pokřivených vztahů československé koruny vůči směnitelným měnám. Již v roce 1990 se uskutečnila devalvace uměle nadhodnocené koruny vůči západním měnám a revalvace vůči těm východním. Poprvé k devalvaci došlo 8. ledna o 17 procent, potom ještě v říjnu a nakonec v prosinci. Celkem koruna v tomto roce devalvovala o více než 86 procent až na 28 Kčs/USD.
 • Přehled deseti největších primárních nabídek akcií v historii
  Přehled deseti největších primárních veřejných nabídek akcií (IPO) v historii (na burze v Rijádu se dnes začalo obchodovat s akciemi ropné společnosti Saudi Aramco):
 • Přehled dosavadních opatření vlády na podporu ekonomiky
  Vláda plánuje podpořit ekonomiku přímou podporou za zhruba 100 miliard korun a dalšími zárukami za 900 miliard korun. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) připravuje novelu zákona o státním rozpočtu, která by navýšila schodek ze 40 na více než 100 miliard korun.
 • Přehled výsledků jednání summitu EU
  Lídři EU se v noci na dnešek na summitu dohodli, že chtějí do konce letošního roku...
 • Přechodná období po brexitu mohou podle Hammonda trvat až do 2022
  Podle britského ministra financí Philipa Hammonda by ve chvíli britského odchodu z EU na konci března 2019 neměly okamžitě nastat změny v imigračních a obchodních pravidlech. Hammond, jeden z nejhlasitějších zastánců klidného a pro firmy přátelského brexitu, to dnes uvedl v rozhovoru pro BBC s tím, že přechodná období by mohla trvat až do poloviny roku 2022.
 • Překoná AUD/USD 0,7000?
  Komoditní měny dnes posilují, i měnový pár AUD/USD posiluje a testuje psychologickou úroveň 0,7000, sentiment...
 • Překoná GBP/CAD klíčovou rezistenci?
  Měnový pár GBP/CAD se momentálně obchoduje poblíž klíčové rezistence kolem psychologické hladiny...
 • Překoná NZD/USD úroveň 0,6500?
  Na měnovém páru NZD/USD dnes převládá pozitivní tón, novozélandský dolar tak oproti svému...
 • Překoná růst čínské ekonomiky původní plán?
  Tempo růstu čínského hrubého domácího produktu by v letošním roce mohlo překonat plánovaných 7,5 procenta.
 • Překoná USD/CHF klíčovou oblast rezistence?
  Měnový pár USD/CHF se při pohledu na denní graf obchoduje v bočním trendu mezi supportem 0,9435 a rezistencí 0,9770, v jejíž blízkosti se aktuálně nachází. Pokud býci naberou sílu a tento měnový pár dokáže zmíněnou rezistenci prolomit směrem vzhůru a na denním grafu uzavřít nad hladinou 0,9800, tedy zároveň nad klesající trendovou linií, můžeme očekávat posílení směrem k rezistenci okolo 1,0100. Dočkáme se tohoto scénáře nebo se bude USD/CHF dále držet v bočním trendu?
 • Překvapení na britském trhu práce, GBP/USD posiluje
  Situace na trhu práce ve Velké Británii se na konci léta překvapivě zlepšila.
 • Přeshraniční akvizice zahrnujících firmy z USA výrazně klesly
  Hodnota přeshraničních akvizic a fúzí zahrnujících společnosti ze Spojených států v první polovině letošního roku klesla o 48 procent na 204 miliardy USD (4,6 bilionu Kč). To je nejnižší pololetní hodnota od první poloviny roku 2014, uvedla agentura Bloomberg. Navíc žádná z deseti největších dohod oznámených v letošním roce v USA nezahrnovala zahraničního kupce nebo prodejce, zatímco v posledních letech to bývaly čtyři z deseti.
 • Přes milion Američanů přišlo o podporu v nezaměstnanosti
  Přes milion Američanů se od soboty musí obejít bez podpory v nezaměstnanosti poté, co se zákonodárci ve...
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
RoboMarkets copyfx