Středa 15. červenec 2020 20:19
reklama
RoboMarkets copyfx
reklama
RoboMarkets copyfx
reklama
Admiral spread new

A co když je trading jen spiknutí?

Napsal:   Sekce: Zamyšlení

Při pročítání diskuzí, kterému věnuji přibližně patnáct minut denně, jsem mnohokrát narazil na postoje, které v obchodování na finančních trzích nevidí způsob, jak si prakticky každý člověk může vydělat nějaké ty peníze, ale způsob, jak několik korporací „odírá“ naivní lidi o všechny jejich poctivě vydělané prostředky. Pominu úvahy nad tím, proč takové hlasy zaznívají, co je jejich příčinou a zaměřím se jen na ten samotný pohled. Už na začátku musím říci, že s obsahem následujícího článku nesouhlasím, ale myslím si, že v rámci korektnosti by podobný hlas zaznít mohl. Současně se předem omlouvám těm, kterých bych se tímto textem mohl dotknout a upřesňuji, že se jedná o úvahu, nikoliv o konstatování.


Takže jak to tedy z toho druhého břehu může vypadat. Několik chytrých pánů se před lety rozhodlo, že se spojí se stejně chytrými IT specialisty a díky rychle se rozvíjejícímu internetu a celému segmentu virtuálního prostředí nabídnou lidem, kteří o finančních trzích nic nevědí, vidinu (záměrně píši pouze vidinu) rychlého, snadného a prakticky neomezeného zbohatnutí. Pro tento účel vytvořili systém, do kterého část z nich dodává data a druhá část se snaží přilákat co nejvíce naivních klientů. Už tady je zakopán nejdůležitější problém. De facto všichni jsou tzv. market makeři (MM), tedy tvůrci trhu. Někteří to otevřeně přiznávají, jiní se skrývají za nejrůznější výmluvy, nicméně pokud by nebyli, z celé této bubliny by neprofitovali. Co ale z toho plyne? Že právě tito tvůrci trhu jsou v každém obchodu protistranou obchodníčka, který má pár tisícovek a ze svého obývacího pokoje se snaží dosáhnout na to, o čem mu výše uvedení řekli, že by mohl mít – nezměrné bohatství. Jak to celé může dopadnout? Spread je tou nejmenší ztrátou, kterou obchodník může zaplatit. Ten je totiž jistotou, kterou každý MM má i v době, kdy se obchodníčkovi, aspoň krátkodobě daří. Jenže cíle akcionářů jsou jiné a jen běžné spready nestačí. Je potřeba zisky zvýšit a tak se v některých okamžicích například ony spready začnou zvětšovat a to až naprosto nelogickým a neuvěřitelným způsobem. Tak třeba spread, který je za běžných okolností ve velikosti 8 bodů má najednou bodů 50. No a co se v tu chvíli stane? MM posbírají lidem Stop-Lossy a mají vyděláno.  Potom už jde jen o to, jak vysvětlit, že se podobná věc stala. A tak se přijde s pohádkou o nízké likviditě (nízká likvidita na globálním trhu? To je smíchu.), s varováním, že v takovém čase je lepší neobchodovat, anebo že je dobré s podobnými věcmi počítat ve svých strategiích, atd. atd. Výsledek je ale vždy stejný. O peníze přichází obyčejný člověk, nikoliv MM. Další takovou pěknou pomůckou, kterou MM používají pro zvýšení svých zisků, jsou gapy. Jejich vysvětlení zcela jistě existuje, tedy vysvětlení ze strany MM, ale upřímně, je to nesmysl. Vždy je někde někdo, kdo udělal poslední obchod na určité ceně a vždy je někde někdo, kdo na něj navázal. A je jedno, jestli v další sekundě, nebo za dva dny. Takže gap je zcela neodůvodnitelný, i když MM to odůvodnit dokáží.

No a potom tady máme propagandu. Celý tento byznys je založen jen na tom, kolik lidí se podaří do celého procesu zapojit. A tak se pracuje na zpracování jejich emocí. Jak všichni víme, emoce a peníze, to je vražedný koktejl. Jenže tato verze je trochu důvtipnější, než jen prvoplánové bezuzdné slibování. Tady se samotní MM snaží vystupovat korektně a upozorňují na rizika spojená s obchodováním. Dokonce to může vypadat i tak, že se snaží pomáhat svým naivkům, aby ti měli pocit, že se o ně někdo dobře stará a současně je to ten, komu jde o blaho každého jednoho obchodníčka. V této sofistikovanější verzi náboru dalších peněženek hrají velkou roli i „náboráři“, o kterých nikdo nic neví, avšak oni dokáží vše vykreslit v těch nejpěknějších barvách. Články, videa, tweety a já nevím co ještě. Plné úspěchu a plné dobrých rad. Bojují za co nejdelší setrvání lidí v režimu a svými články se snaží vše vysvětlit. Zkrátka celé je to jedno velké spiknutí. :-)

Tak a teď musím napsat ještě něco závěrem. Moje zkušenost a znalost je jiná, než je popsáno v tomto článku a nebylo snadné nepustit se do vysvětlování všech těch…, které v tam jsou. Avšak zcela respektuji právo na to, aby si někdo jiný mohl takové věci myslet a mně nechte prosím právo na to, abych si mohl myslet něco jiného.

Pokud si někdo myslí, že světové finanční trhy (a světové měny) byly vytvořeny, aby velké banky mohly obírat malé drobné klienty (což je pouze 4 % trhu), tak by si měl přečíst, co je to paranoia…

Michal Uma

Hodnocení článku:
Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Aby ste mali svoj trading pod kontrolou, prestaňte sa snažiť kontrolovať trh (1. časť)
  Na prvý pohľad sa to môže zdať trochu proti intuícii, ale aby ste skutočne mali kontrolu nad svojím obchodovaním a obchodným mindsetom, musíte sa najprv naučiť stratiť potrebu ovládať trh. Obchodníci sa často snažia ovládať trh a ani si neuvedomujú, že to robia. Ak to ešte neviete, trh nemôžete vôbec ovládať. Takže, ak sa o to snažíte, nielenže pravdepodobne krvácate peniaze, pravdepodobne ste veľmi frustrovaní a zúfalí v súvislosti s obchodovaním. Najprv musíte zistiť či sa naozaj pokúšate ovládať trh a potom zistiť, čo s tým robiť, ak to naozaj robíte.
 • Aby ste mali svoj trading pod kontrolou, prestaňte sa snažiť kontrolovať trh (2. časť)
  Ak zlyháte v príprave, ste pripravení zlyhať (Benjamin Franklin).
 • Aby ste sa stali skvelým obchodníkom, musíte sa vyvarovať týmto 12 obchodným chybám (časť 1.)
  Takže sa chcete stať úspešným obchodníkom? Budete sa musieť vyhnúť bežným častým chybám, ktorým sa obchodníci často stávajú obeťami. Začnete robiť chyby pri učení sa obchodovať, ale obchodníci, ktorí skutočne začínajú zarábať peniaze sú tí, ktorí prišli na to ako prestať tie chyby robiť znova a znova. V tejto lekcii si podiskutujeme o najčastejších chybách ktoré obchodníci robia a dám vám k nim niekoľko jednoduchých riešení. Potom je len na vás, aby ste sa od nich poučili a aby ste sa im vyhýbali, keď budete pokračovať v analyzovaní a obchodovaní na trhoch.
 • Aby ste sa stali skvelým obchodníkom, musíte sa vyvarovať týmto 12 obchodným chybám (časť 2.)
  Druhý díl pokračování článku, ve kterém se dnes podíváme na další časté obchodní chyby traderů.
 • Aby ste sa stali skvelým obchodníkom, musíte sa vyvarovať týmto 12 obchodným chybám (časť 3.)
  Třetí díl pokračování článku, ve kterém se dnes podíváme na další časté obchodní chyby traderů.
 • A co takhle EURo?
 • Adrenalin – traderova zhouba
  Někdy si říkáme, že za všechna špatná rozhodnutí, za všechny chyby a za všechny ztráty v tradingu si můžeme sami, a současně, že jsme tomu mohli při aktivaci trochy zdravého rozumu zabránit. Osobně si myslím, že to tak je, ale také připouštím, že občas v nás některé situace zažehnou něco, co se našemu se zdravému úsudku vymyká a v důsledcích přináší všechny ty nepříjemné prožitky a výsledky.
 • After-lunch breakout na DAXu
  Můj názor na takzvaný London breakout (dále jen „LB“) asi již znáte (tímto termínem si já označuji všechny breakouty, které jsou fixované na pevný čas vystavení pokynu do trhu a průraz časového pásma určité délky do onoho okamžiku, nemusí to být nutně právě 9 hodin a časové pásmo od 8 do 9 hodin). Pokusím se sem dát strategii na DAX a současně ukázat na možná úskalí celého procesu obchodování a backtestingu.
 • Ach ty ztráty
  Budu se opakovat. Ztráta je nedílnou součástí tradingu a nám, obchodníkům nezbývá než se s tím vyrovnat. Kdo se s tím naučí žít, má nakročeno k tomu uklidnit svoje obchodování a tím se přiblížit skvělým výsledkům. Pamatujte, že ztráta je jedinou věcí, kterou máte v tradingu zcela ve svých rukách. A jak říkám, mějte pod kontrolou ztráty, zisky už potom vždy nějaké přijdou.
 • A jsme tam, kde jsme byli před 10 lety
  Shoda u představitelů americké centrální banky (Fed) na rychlejším zvyšování úrokových sazeb trhy překvapila, protože poslední roky Fed hrál spíše holubičí kartu a odsouval utahování měnové politiky dál do budoucna. Poslední data z amerického trhu práce sice Fed zase trochu zbrzdila, jeho optimismus ukazující na rychlejší americkou ekonomiku, která si vyšší sazby zaslouží, však můžeme potvrdit.
 • Aká úroveň páky je bezpečná?
  Zhruba pred dvoma rokmi v rozhovore pre CNBC Warren Buffett parafrázoval svojho partnera Charlieho Mungera, že sú iba tri možnosti ako môže múdry človek dostať na mizinu a to kvôli alkoholu, ženám a páke (“My partner Charlie says there is only three ways a smart person can go broke: liquor, ladies and leverage.”). Ako si poradiť s alkoholom a ženami je téma na celú knihu, tak sa pozrime ako si postrážiť páku.
 • Akcie jsou nejdražší za 16 let
  Zdá se, že po roce 2016, kdy přiletěla volební překvapení hlasováním o Brexitu i americkými prezidentskými volbami, se letošní evropská politická smršť nekoná. Nizozemské a teď ani francouzské volby nenapovídají, že by mělo dojít k revoluci s příchodem vlády krajní pravice a nástupem protekcionismu, který by v mezinárodním obchodě změnil zavedené pořádky.
 • Akcie, které se vyplatí sledovat v roce 2020: Delta Air Lines, HP, Morgan Stanley
  Dvanáctiletý cyklus růstu americké ekonomiky stále nedošel svému konci, a jedná se tak o prozatím vůbec nejdelší období bez krize. Došlo sice ke korekcím akciových indexů, nicméně investoři nakoupili klesající akcie zpět a rozhodli se navyšovat dlouhé pozice.
 • Akcie signalizujú vyčerpanosť
  Nový rok je tu a to znamená, že Santa Rally je definitívne na konci. Uvidíme začiatkom roka pokles akciových indexov?
 • Akcie sú na dôležitej križovatke
  Nasledujúce dni môžu zásadným spôsobom definovať vývoj akciových trhov pre najbližšie mesiace. Po tom ako sme tu mali masívny prepad začiatkom februára sa trhy upokojili a volatilita sa znížila. Otázkou však naďalej ostáva ktorým smerom sa bude uberať strednodobý trend?
 •  


  Diskuse ke článku

  Diskuse je přístupná pouze pro registrované uživatele.
  Přihlásit se | Nová registrace
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
RoboMarkets copyfx