Úterý 19. březen 2024 05:10
reklama
Purple pivot points
reklama
CapXmaster
reklama
CapXmaster
reklama
Fintokei SwiftTrader

Jo jo ROPA, ROPA ROPA

Napsal:   Sekce: 

Jó ROPA to je ta ROPA, to černé zlato, ta důležitá surovina, kapalina. Né jenom důležitá, ale strategicky důležitá, kapalina která ovlivňuje fungování zeměkoule, Bez černého zlata by se na zemi nic nehýbalo.

Jó ROPA to je ta ROPA

V tomto článku se chci podívat na ropu v minulých 15 letech, což si pamatuji.

Ropa něco stála… ale potom začala růst na závratných 60 USD a potom se rozjela dokonce na 80 USD, 90 USD a potom se dostala na psychologickou hranici 100 USD!

Díky růstu ropy lezla nahoru i cena benzínu, u nás v ČR na 30 Kč za litr. V televizi  byli lidi co říkali jak je situace kritická.

Cena ropy vylezla až na závratných 150 USD!

Potom do světových médiích vlétla zpráva, tedy pozor ne zpráva, ale predikce, předpověď, že ropa bude do 10 let stát závratných 300 USD za barel.

Důležité bylo to, že šlo jenom o predikci - předpověď. Proto nelze brát predikce chytrých lidí z Wall Street a obecně lidí v oblecích nějak moc vážně. Mám dokonce pocit, že lidi v oblecích své práci obvykle moc nerozumí. 

V oblecích chodí lidé, kteří jsou důležití a ti co si myslí že jsou důležití!

Dnes cca. po těch 10ti letech je situace jaká?

Šaškárna – to se opravdu stalo, z celé té slavné důležité ropy se stala jedna velká šaškárna.

Ropa začala silně klesat. U některých brokerů se stala věc naprosto nevídaná a před lety by se dalo říct i nesmyslná – cena ropy klesla pod nulu. Ano cena ropy klesla pod NULU, a přitom se říkalo, že komodity nemůžou klesnout pod nulu do záporných hodnot. Je to prostě šaškárna. Další šaškárna je to co co děje u jednotlivých brokerů, každý ukazuje jinou cenu. Ano ono to má nějaký svůj důvod, jeden ukazuje spotovou cenu a druhý kopíruje kontraktní měsíce. A i teď stále jeden broker ukazuje cenu 25 USD a druhý 9 USD – dost velký rozdíl.

Co se ropa změnila pro obyčejného občana/motoristu aneb cesta do lidské duše.

Když cena ropy lezla nahoru, lezla nahoru I cena benzínu na čerpácích stanicích, benzín nejdříve prorazil psychologickou hranici 30 Kč za litr, potom dokonce 40 Kč za litr. Každý kdo najezdil 5 000 km rocně říkal, jak je to drahé a jak bude muset prodat auto atd. Všude se to propíralo v médiích.

Známá věc u českých benzínek je ta, že když cena ropy stoupá, tak české benzinky zdražují okamžitě a střelhbitě, jenom že ona se stala věc opačná. Dalo by se očekávat, že všechny budou rychle okamžitě a střelhbitě zlevňovat benzín, jenomže toto se vůbec nestalo. Hodně, hlavně značkových benzinek drželo benzín okolo 30 Kč za litr,  a potom jsou takové ty, ne úplně nablejskané benzínky, které prodávají benzín za cca. 22 Kč za litr. Prostě obrovský cenový rozdíl!

A čím je to způsobené – myslím si, že je to způsobené obyčejnou "vyčůraností".

V mém okolí jsem sdělil, že benzín stojí 22 Kč – a dost lidí o tom prostě vůbec nevědělo!, prostě dnešní stav společnosti je takový, že lidé toto už vůbec nevnímají. Je problém, když se něco zdražuje, třeba cukr, máslo, benzín. Pamatuji si, že když se zdražuje máslo, každý si ho jde koupit, ale když se něco zlevní tak na to reagují maximálně důchodci v Kauflandu.

Takže proč by ony benzinky zlevňovaly benzín, když je zákazníkům jedno kolik za něj platí.

Co se děje u nás traderů?

Potom co klesla cena ropy, spousta brokerů pořádá semináře na téma ROPA. Kde koho to zajímá, co se bude s ropou dít dále.

Ale já říkám, a co kdyby se to co se stalo s ropou nestalo, co by tradeři dělali? 

Ve většině času, se na trzích nic extra zvláštního neděje, a proč teda řešit něco se děje jednou za 10 let, je třeba tradovat na normálních trzích a ne čekat na jednu výjimečnou situaci.

Hodnocení článku:
Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Je už čas na nákup komoditních měn?
    Ropa, uhlí, měď, zlato a další – všechny tyto primární suroviny jsou již několik čtvrtletí ve strmém pádu a měny zemí, které jsou největšími producenty, trpí. Centrální bankéři v Austrálii i Kanadě snížili úrokové sazby a snažili se slovně intervenovat ve prospěch dalšího oslabení měn, které by z velké části kompenzovalo skrat cen v kótovaných v USD. Je tedy propad komoditních měn u konce, jak tvrdí kontrariáni, nebo si budeme moci počkat na lepší kurzy?
  • Je vážně obchodní strategie v tradingu to nejdůležitější?
    Jaké může mít obchodní strategie dodatečné rozměry a jakým směrem se mohou vydat obchodníci stojící na místě? To si povíme v tomto článku.
  • Je výprodej technologických akcií varovný signál nebo příležitost?
    V minulém týdnu reportovaly své čtvrtletní hospodářské výsledky přední technologické společnosti. Nejprve zveřejnil své hospodaření Alphabet, mateřská společnost Google, která sice doručila růst tržeb, ale pokles zisku byl natolik významný, že po zveřejnění dat akcie odepisovaly přes 11 %. Ke konci týdne své ztráty korigovaly jen na -6 %. Další velkou technologickou společností byl Microsoft, který sice také z pohledu tržeb roste, ale i zde je pokles zisku, navíc s negativním výhledem.
  • Je XRP naspäť v hre?
    V priebehu posledného roka začal trh s kryptomenami ožívať ale miláčik mnohých analytikov XRP narozdiel od mnohých ďalších altcoinov ako napríklad LTC, ETH donedávna viac menej stále klesal. V posledných dňoch však došlo k zaujímavému rastu, sú ale naozaj predpoklady aby sa XRPUSD dostal do býčieho trendu?
  • Je zlato a striebro na križovatke?
    Po dlhšom čase sa v mojom článku pozrieme na zlato a striebro. Posledné týždne je okolo nich väčšie ticho, ale grafy sa vyformovali celkom zaujímavo a myslím si, že onedlho dôjde opäť k väčším pohybom.
  • Je zlato opravdu tou nejlepší variantou, ve které by měli obchodníci hledat „bezpečné útočiště“ pro své investice?
    Dnes a denně se čím dál častěji hovoří o tom, že by mohla v relativně brzké době přijít nějaká další finanční/ekonomická krize a díky tomu se i mnoho investorů a obchodníků začíná poohlížet po takzvaných bezpečných útočištích.
  • Jídelníček tradera: Skrytý nástroj těch nejlepších
    Napadlo vás někdy, jak váš jídelníček ovlivňuje obchody? Před časem jsem četl, co jí největší hlavy na světě. Bill Gates, Nancy Pelosi a Warren Buffett. Poslední jmenovaný mě zaujal. Údajně vypije denně až 5 plechovek višňové Coca Coly. V tomto textu si krátce projdeme jeho zřejmé motivy a následně si projdeme doporučenou dietu tradera. Dost se totiž liší.
  • Jim Rogers v najbližších rokoch očakáva najhorší medvedí trh za svoj život
    Kým sa globálne akcie pokúšajú zotaviť zo svojej najväčšej štvrťročnej straty od globálnej finančnej krízy, veteránsky investor Jim Rogers vraví, že bude ešte horšie.
  • Jiný pohled na americké volby očima tradera
    Drtivá většina diskuze a odhadů dopadu amerických voleb na trhy se točí kolem samotného prezidenta. Pokud ale prezident nemá podporu v Kongresu, nemůže svou agendu v čele s hospodářským programem uplatňovat naplno.
  • Jiný pohled na inflaci
    Americká centrální banka zatím vyčkává s oznámením o ukončení kvantitativního uvolňování a samotné zvyšování úrokových sazeb v USA by mělo být na pořadu dne až ke konci roku 2022. Přitom meziroční inflace dosahuje 4,0 %, její jádrová složka cílovaná centrální bankou (Fed) pak roste o 3,5 %. I trh práce dává indikaci pro utažení měnové politiky – velmi silný páteční report ukázal na růst na růst mezd meziročně o 4,0 % a zde už se nedá hovořit o nízkém loňském srovnávacím základu.
  • JP Morgan a First Republic Bank: Jak silný hráč se stal ještě silnějším
    Probíhající výsledková sezona v USA je nesmírně zajímavá. Od března 2022 americká ekonomika vstoupila do režimu utahování měnové politiky, a tento trend trvá už více než rok. Nyní se již s jistotou setkáváme s prvními projevy zdražení peněz.
  • JP Morgan spochybňuje hodnotu Bitcoinu – Chce len lacno nakúpiť?
    História vzťahu medzi bankou JP Morgan a najväčšou kryptomenou, Bitcoin, je naozaj extrémne pestrá. Aj keď sa už zdalo, že v poslednom období sa táto banka trošku so svojimi vyjadreniami o kryptomenách ukľudnila a prinášala najmä zaujímavý pohľad na tieto digitálne aktíva, jej posledný report má v sebe hneď niekoľko nie práve pozitívne ladených vyjadrení o najväčšej kryptomene.
  • JPY nejbezpečnější měnou
    První dva obchodní dny nového roku nám v plné kráse ukázaly rizika, kterými se letos trhy budou nejvíce bavit. V první řadě jde o ekonomické ochlazení přicházející z Číny se souvisejícími propady akciových trhů, intervencí místní vlády a centrální banky a zprostředkovaně přes kurz čínského jüanu významný dopad na ostatní obchodovatelné měny.
  • JPY se uklidnil a je zpět v normálu
    V dnešní analytickém článku se blíže podíváme na japonský jen (JPY). Měnové zemětřesení, které Japonsko zažilo na přelomu let 2012 - 2013, bylo bezprecedentní.
  • Jsem TRADER!
    Všechno závisí jen na vás.
  • Jsi na finančních trzích nový? Tak změn „musím“ za „chci“!
    Změna myšlení z všeobecného rámce na produktivní menšinový rámec je významným krokem pro úspěšné působení na finančních trzích.
  • Jsi skvělý Brette, ale tady by tě odpískali
    Protože zde opět vyšel článek inspirovaný tvými myšlenkami, vzpomněl jsem si na hodně věcí, které mám s tebou spojené a hodně jsem o tom přemýšlel, Brette Steenbargere.
  • Jsme připraveni na další krizi?
    Česká ekonomika podle posledních údajů ČSÚ roste 5procentním tempem a z pohledu na vyluxovaný trh práce víme, že tento růst není udržitelný a zpomalení chtě nechtě přijde. Záleží, jestli půjde jen o zdravé zpomalení růstu nebo rovnou o recesi. Jsme na případný pokles HDP připraveni? A jak by reagoval kurz koruny?
  • Jsou akcie bank podhodnocené?
    Akcie bank celosvětově s příchodem pandemie prudce propadly. Následně sice ztráty z velké části smazaly, ale nebyla to žádná spanilá jízda na býčím trhu, kterou jsme mohli sledovat u technologických akcií, e-commerce nebo šílenství v podobě meme akcií.
  • Jsou americké akcie stále atraktivní?
    Pojďme společně zavzpomínat na začátek letošního roku, případně i konec toho minulého. Tentokrát se zaměříme na americký akciový trh, podle kterého se odvíjí finanční trhy na celém světě. Rok 2017 se nesl v duchu téměř lineárního růstu bez výraznější korekce a debaty o možné korekci sílily začátkem roku letošního. Trochu se však spekulovalo, co by mohlo být spouštěčem korekce, ale všichni zůstávali pozitivně naladěni a očekávali další růst amerického akciového trhu i v roce 2018.
  •  


    Diskuse ke článku

    Diskuse je přístupná pouze pro registrované uživatele.
    Přihlásit se | Nová registrace
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Purple trading AI