Íránská média hlásí výbuchy na jihu země

Na jihu Íránu podle vládních médií byly slyšet výbuchy, uvedla v pátek pozdě večer agentura Reuters. Podle oficiálních médií několik střel zasáhlo telekomunikační věž. Nové údery na Írán krátce před páteční půlnocí SELČ oznámilo americké velitelství vojenských sil CENTCOM a později i americký prezident Donald Trump. Íránu v příspěvku na síti Truth Social pohrozil obnovením bojů.
Podle amerického velitelství údery z pátečního večera reagují na předchozí útok Íránu na obchodní loď v Hormuzském průlivu, který se stal podle americké armády v pátek. "Americká vojenská letadla zasáhla íránskou vojenskou sledovací infrastrukturu, komunikační systémy, objekty protivzdušné obrany, sklady dronů a kapacity pro pokládání min," uvedlo velitelství.
Trump uvedl, že americké letectvo udeřilo na Írán kvůli novému porušení příměří ze strany Íránu. "Možná se dostaneme do situace, kdy už nebude moci být rozumní a budeme donuceni vojensky dokončit práci, kterou jsme velmi úspěšně začali. Pokud se to stane, Íránská islámská republika přestane existovat," uvedl Trump na své síti.
Spojené státy podnikly na Írán údery již v noci z pátku na sobotu, jednalo se o reakci na útok na nákladní loď v Hormuzském průlivu, která byla zasažena ve čtvrtek. Íránské revoluční gardy po amerických úderech uvedly, že provedly útoky na americké základny v regionu.
Válku, kterou USA a Izrael proti Íránu zahájily v únoru, zastavilo příměří. V polovině června Washington s Teheránem podepsaly takzvané memorandum o porozumění, kterým si stanovily 60 dní na dojednání konečné mírové dohody. Dokument také počítá s obnovením volné plavby v Hormuzském průlivu, který je klíčový pro vývoz ropy a plynu ze zemí Perského zálivu.
Írán v noci zaútočil na Kuvajt a Bahrajn, je to odveta za údery USA, tvrdí
Kuvajt v noci z pátku na sobotu ohlásil, že čelí útokům nepřátelských raket a dronů, napsaly agentury AFP a Reuters. Podle Reuters byl vyhlášen protivzdušný poplach i v Bahrajnu. Íránské revoluční gardy o něco později potvrdily, že na obě země zaútočily v reakci na poslední americké údery.
Americké velitelství CENTCOM i americký prezident Donald Trump oznámily v noci z pátku na sobotu nové americké údery na Írán, které byly podle nich reakcí na porušení příměří ze strany Íránu. To spočívalo podle prohlášení americké armády v druhém útoku od čtvrtka na tanker plující v Hormuzském průlivu. Trump Íránu také pohrozil obnovením bojů.
Íránské revoluční gardy podle agentury Reuters uvedly, že na Kuvajt a Bahrajn zaútočily za použití dronů a raket. Poukázaly právě na poslední americké údery, které podle nich porušily červnovou dohodu mezi USA a Íránem. Její porušování "povede k zastavení všech diplomatických snah", uvedly íránské revoluční gardy. Uvedly také, že odpoví na každé nové údery proti Íránu a že americké základny v regionu "zažijí peklo v příštích dnech".
Nejmenovaný americký činitel agentuře Reuters řekl, že íránské údery nezpůsobily na amerických základnách v regionu oběti. Ani škody se zatím nejeví rozsáhlé.
Írán na Kuvajt, Bahrajn i další arabské státy v regionu v uplynulých měsících útočil v odvetě za americké údery. Teherán to odůvodňoval tím, že tyto státy hostí americké základny používané pro agresi proti íránskému území. Údery zasáhly podle médií americké základny, způsobily však i řadu mrtvých mezi civilisty.
Íránské revoluční gardy oznámily údery na americké základny v regionu také v noci z pátku na sobotu v reakci na předchozí americké útoky. Ty americká armáda odůvodnila předchozím čtvrtečním íránským útokem na nákladní loď v Hormuzském průlivu.
Válku, kterou USA a Izrael proti Íránu zahájily v únoru, zastavilo příměří. V polovině června Washington s Teheránem podepsaly takzvané memorandum o porozumění, kterým si stanovily 60 dní na dojednání konečné mírové dohody. Dokument také počítá s obnovením volné plavby v Hormuzském průlivu, který je klíčový pro vývoz ropy a plynu ze zemí Perského zálivu.
Zdroj: Reuters, ČTK, AFP
Čtěte více
-
Irák je nejrychleji rostoucím vývozcem ropy
Irák se vrací na pozici nejrychleji rostoucího vývozce ropy. V únoru byl vývoz ze země nejvyšší za posledních 35 let... -
Irák má páté nejvyšší zásoby ropy na světě
Základní údaje o ropě v Iráku k 90. výročí objevení naleziště ropy v iráckém Kirkúku 14. října 1927: -
Irák stále těží rekordní objemy ropy
Irák v současné době těží rekordní objemy ropy a ve zvyšování produkce hodlá pokračovat i letos. Nic na tom... -
Írán a Rusko nebudou obchodovat v dolarech, ale ve svých vlastních měnách
Írán a Rusko dokončily dohodu, na jejímž základě nebudou obchodovat v amerických dolarech, ale ve svých vlastních měnách. Informovala o tom íránská státní média. Na Írán i Rusko se vztahují americké sankce. Dohoda byla podle médií dokončena při setkání guvernérů centrálních bank obou zemí v Rusku, uvedla agentura Reuters. -
Írán a USA i jejich spojenci souhlasili s příměřím v celém regionu
Írán a Spojené státy i jejich spojenci souhlasili s okamžitým příměřím v celém regionu Blízkého východu, včetně Libanonu, uvedl dnes pákistánský premiér Šahbáz Šaríf, který dohodu zprostředkovával. Na pátek 10. dubna pozval zúčastněné strany do Islámábádu na jednání o konečné dohodě. Podle zdrojů z Bílého domu i izraelských médií přistoupil na klid zbraní také Izrael. -
Írán bude svou produkci ropy dál zvyšovat
Zmrazit těžbu ropy na lednové úrovni a připojit se k plánu Ruska a Saúdské Arábie je pro Írán nelogické. Řekl to... -
Írán chce ekonomické návrhy, jež vyváží odstoupení USA od dohody
Írán očekává, že mu evropské země do konce května nabídnou soubor ekonomických opatření, která vyváží odstoupení Spojených států od jaderné dohody z roku 2015. Před dnešním jednáním se zbývajícími signatáři dohody to řekl íránský představitel, jehož citovala agentura Reuters. Duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí už ve čtvrtek pohrozil, že Írán by mohl obnovit obohacování uranu na vysokou úroveň, což má podle jaderné dohody zakázáno. -
Írán je připraven na jednání o dohodě s USA, Trump nevylučuje vojenský úder
Írán je připraven podniknout veškeré nezbytné kroky k dosažení dohody se Spojenými státy, uvedl dnes íránský náměstek ministra zahraničí Madžíd Tacht Ravánčí. Bílý dům dnes uvedl, že pro amerického prezidenta Donalda Trumpa je vůči Teheránu na prvním místě vždy diplomacie, ale v případě potřeby je připraven použít sílu. Informovala o tom agentura Reuters. Obě země se připravují na nové kolo jednání, které se bude konat tento čtvrtek. -
Írán kvůli poklesu své měny škrtne na svých bankovkách čtyři nuly
Íránský parlament schválil zákon, který umožňuje vládě škrtnout na bankovkách domácí měny ríjál čtyři nuly. Změna je reakcí na prudký pokles hodnoty měny kvůli americkým sankcím. Oficiální měnou země se pak má nově stát túmán. Oznámila to dnes státní média. -
Írán se připojí k omezení produkce ropy
Ruský ministr energetiky Alexander Novak dnes uvedl, že Írán souhlasí se zmrazením produkce ropy... -
Íránská média potvrdila zabití Chameneího, bylo vyhlášeno 40 dní smutku
Íránská státní média potvrdila zabití nejvyššího duchovního vůdce ajatolláha Alího Chameneího při americko-izraelském útoku, uvedla agentura Reuters. V zemi bylo podle médií vyhlášeno 40 dní smutku. Teherán v sobotu zprávy o ajatolláhově smrti popíral. Nepotvrdil je ani po oznámení amerického prezidenta Donalda Trumpa, že je Chameneí po smrti. -
Íránská měna dnes prudce stoupla
Dnešní dohoda o omezení íránského jaderného programu a zmírnění sankcí zvedla izraelské akcie na nový rekord a také prudce posílila kurz íránské měny ríjálu (IRR). Izraelští investoři ignorovali varování domácích politiků, podle nichž dohoda pro Izrael nic neřeší, protože Teheránu ponechává reálnou možnost získat jaderné zbraně. -
Íránská měna se propadla na nové minimum vůči dolaru
Íránská měna ríjál se dnes na neoficiálním trhu propadla na nové minimum vůči americkému dolaru. Podle internetových stránek Bonbast.com, které sledují vývoj na neoficiálním trhu, se dolar nabízel až za 186.000 ríjálů. Propad způsobuje zhoršení ekonomické situace v Íránu a opětovné zavedení protiíránských sankcí ze strany Spojených států. Od začátku letošního roku se ríjál propadl zhruba o 75 procent, uvedla agentura Reuters. -
Írán skoro na čtyři měsíce zakázal těžbu kryptoměn, potýká se s výpadky proudu
Írán skoro na čtyři měsíce zakázal energeticky náročnou těžbu kryptoměn, jako je bitcoin. Oznámil to dnes prezident Hasan Rúhání. Agentura Reuters v této souvislosti připomíná, že se mnoho íránských měst v poslední době potýká s častými výpadky proudu. -
Írán slíbil silnou reakci na vojenská plavidla v Hormuzu
Íránské revoluční gardy varovaly, že jakýkoli pokus vojenských plavidel proplout Hormuzským průlivem by se setkal se silnou reakcí. Informovala o tom v noci na dnešek agentura Reuters. Ozbrojené síly USA v sobotu oznámily, že Hormuzským průlivem propluly dva torpédoborce amerického námořnictva. Americký prezident Donald Trump zase varoval Čínu, aby se nepokoušela o zbrojní dodávky do Íránu. Americké zpravodajské služby přitom podle televize CNN mají informace, že Čína se chystá Teheránu v příštích týdnech dodat nové systémy protivzdušné obrany. V pákistánském Islámábádu mezitím podle íránské agentury Tasním skončilo další kolo rozhovorů mezi USA a Íránem v rámci mírových jednání po uzavření příměří a přes neshody dnes mají jednání pokračovat. -
Írán zakazuje obchodování s kryptoměnami
Íránská centrální banka zakázala místním bankám, finančním institutům a směnárnám obchodovat s kryptoměnami včetně bitcoinu. Opatření má být prevencí proti praní špinavých peněz a terorismu. Informovala o tom íránská státní agentura IRNA. -
Írán zastavil tankery v Hormuzském průlivu, Izrael podle něj porušil příměří
Írán dnes zastavil ropné tankery proplouvající Hormuzským průlivem poté, co Izrael podle něj porušil nově podepsané dvoutýdenní příměří, informovala íránská agentura Fars. Dohoda mezi USA a Íránem, kterou zprostředkoval Pákistán, měla rovněž zajistit volnou plavbu touto úžinou. -
Írán zavede vlastní digitální měnu
Írán se chystá v nejbližší době zavést vlastní digitální měnu. Projekt digitálního rijálu je širší snahou modernizovat íránský bankovní systém, který čelí západním sankcím, a zlepšit mezinárodní spolupráci ve finančním sektoru. Uvedla to íránská polooficiální tisková agentura Tasnim. Guvernér centrální banky Mohammad Rezá Farzín o plánech tento týden informoval na výroční konferenci o moderním bankovnictví a platebních systémech. -
Irská centrální banka zhoršila výhled domácí ekonomiky
Irská centrální banka dnes snížila odhady růstu domácí ekonomiky pro letošní i příští rok. Poukázala při tom na... -
Irská ekonomika by letos měla opět růst
Irská ekonomika by letos měla vzrůst o šest procent, tedy mnohem více, než se doposud čekalo. Řekl to...


