Sobota 20. duben 2024 04:33
reklama
Purple Ebook: Svíčkové a cenové formace
reklama
Swissquote Bank
reklama
Fintokei SwiftTrader
reklama
CapXmaster

Dlouhodobý výhled trhu z pohledu korelací

24.02.2016 14:57  Autor: Michel Aspron  Sekce: Tradingové analýzy a zprávy   Tisk

Od začátku roku již uplynuly téměř dva měsíce a změny na trzích jsou oproti loňskému roku již jasnější. Dnešní článek bych věnoval dlouhodobějšímu pohledu na finanční trhy s výhledem alespoň do konce léta 2016. Globálnější pohled s odstupem od každodenního přívalu zpráv pomůže utvořit si základní rámec uvažování a případné pozice na nižších časových rámcích zadávat v souladu s dlouhodobějšími trendy. Díky využití dlouhodobějších trendů pak má trader větší jistotu, poněvadž se takříkajíc veze s trendem. Pokud dále zmiňuji denní klouzavé průměry, mám na mysli vzájemné postavení denních MA50 a MA150. Pro zhodnocení situace na trhu použiji vývoj jednotlivých měnových indexů, vývoj hlavních ekonomických zpráv a stav akceptace rizika.

Stav z pohledu dlouhodobých trendů měnových indexů

Dlouhodobým trendem měnového indexu myslím vývoj za období alespoň šesti měsíců. Pokud si stanovíme hlavní trendy indexů měn, jsme schopni na kratších intervalech lépe najít v rámci trendu pozice pro vstup.

Index amerického dolaru v únoru korigoval svůj dlouhodobý uptrend a nyní záleží na vývoji dalších týdnů, zda poklesne pod low (minimum) úroveň posledního swingu nebo jestli půjde jen o korekci umožňující další nákup USD.

Švýcarský frank po prudkém posílení začátkem roku 2015 definoval boční kanál, ve kterém se stále pohybuje a díky nepřiznaným manipulacím SNB se i nadále velmi pravděpodobně pohybovat bude.

Index eura před dvěma týdny atakoval svá maxima posledních čtyř let a nyní koriguje směrem k denním klouzavým průměrům.  Maxima nyní nepřekonal a v nejbližších týdnech bude potvrzovat boční trend nebo růst. Denní MA prozatím nejsou srovnány do uptrendu. Ideální uptrendovou formací klouzavých průměrů myslím denní MA50 nad MA150 a cena pohybující se nad oběma průměry.

Index britské libry pokračuje v setrvalém downtrendu a blíží se na dohled minim loňského roku.

Index japonského jenu pokračuje v loni stanoveném uptrendu. V posledních třech týdnech se však dostal velmi rychle a daleko od svých denních MA a v nadcházejících týdnech bych předpokládal, že se k nim index jenu bude vracet.

Index australského dolaru prozatím přešlapuje v bočním kanálu těsně pod hodnotami denního MA50, MA150 a může svůj směr stanovit oběma směry.

Index novozélandského dolaru se pohybuje posledních šest týdnů bočním směrem s náznakem možnosti obratu do uptrendu.

Index kanadského dolaru kopíruje vývoj na trhu ropy. Přes drobné náznaky dohod některých producentských zemí zůstává prozatím ropa v klesajícím kanálu a kanadský dolar tak má velmi omezené možnosti se směrem svého pohybu cokoliv dělat.

Stav z pohledu akceptace rizika

V uptrendu indexy JPY, USD.

V downtrendu jsou S&P 500, DJI 30, DAX 30 a v podstatě veškeré akciové indexy. Nálada na trhu napovídá spíše odklonu od rizika. Celkový dojem kazí zlato, které v posledních týdnech prudce posílilo k americkému dolaru, avšak na denním grafu nyní vytváří silnou prodejní divergenci mezi Stochastic oscilátorem a cenou. Předpokládám korekci směrem k denním klouzavým průměrům a poté opět posilování. Trend u zlata však není ještě přesně stanovený.

Stav z pohledu zpráv

Trh převážně předpokládá další velmi mírné zvyšování úrokových sazeb na USD. V sázce je další snížení sazeb eura. Očekává se zvýšení měsíčního objemu eur uvolňovaných ECB. Americké firmy obsažené v akciových indexech veskrze reportují snížené zisky nebo alespoň snížení tempa růstu zisků.

U britské libry bude napjatě očekávaný výsledek letního referenda o setrvání v EU a předpokládám zvýšenou citlivost britské libry na jakékoliv zprávy ohledně hlasování, průzkumů apod. Čím blíže budeme termínu konání referenda, tím mohou být pohyby nevyzpytatelnější.

Výhled 2016

Shrnutím výše uvedeného dostáváme snahu centrálních bank podpořit ekonomický růst v Evropě a Asii. Pokud dojde k dalšímu zvýšení sazeb v USA, dražší americký dolar srazí cenu akcií, které doposud těžily z přístupu k levným dolarům a bude působit jako jeden z faktorů snižujících cenu ropy. Do doby, než přijde ekonomické oživení ve centru výroby – Číně – nelze očekávat výraznější růst ceny průmyslových komodit.

Euro bude determinováno politikou ECB a částečně politickým vývojem ve Spojeném království. Britská libra svůj vývoj odvodí jednak z měnové politiky BOE, ale hlavně z předpokladu výsledku referenda o setrvání v EU, což následně ovlivní i postavení eura.

Australský a novozélandský dolar, ropa a cena ostatních průmyslových komodit bude silně ovlivněna vývojem v říši středu. Čína předpokládá pokles tempa růstu a stojí v zásadě před minimálně několikaměsíčním obdobím krize. Čína se ocitá po období několika desetiletí nepřetržitého růstu ve zcela nové situaci a nelze dopředu odhadnout, s jakou úspěšností se s ní vyrovná.

Možné obchodní strategie 2016

Ve světle stávajícího nastavení trhu se jeví jako rozumné v dlouhodobém pohledu hledat pozice pro korelační obchody mezi AUD a NZD. Vzhledem k plánovanému referendu ve Spojeném království považuji letos korelační obchody na páru EUR/GBP za poměrně rizikové. 

Trendové obchody preferuji spojené s nákupem japonského jenu, velmi opatrně amerického dolaru a později pravděpodobně i eura. Na druhé straně, do doby, než dojde ke změně u vývoje ropy, bych prodával i kanadský dolar. U australského a novozélandského dolaru budeme muset počkat na jasnější stanovení trendu.

Přeji úspěšné obchodování!

Michel Aspron
Tým FXstreet.cz

Zdroj: Index korelace, hodnocení investic, indexová akcie, ITF, indikátory forex, porovnání měn, korelační obchodování, korelační strategie

Sdílení článku: 
   

 

Čtěte více

  • Dlouhé čekání na Fed
    Minulý týden nijak neprojasnil mlhu ohledně možného zvyšování sazeb americkou centrální bankou (Fed)...
  • Dlouhodobá analýza EUR/USD
    Technická analýza - dlouhodobý pohled na EUR/USD od Patrika Urbana z fxstreet.cz.
  • Dlouhodobá analýza GBPUSD
    Analýza měnového páru GBPUSD. Fundamentální a technická analýza. Měnový pár GBPUSD zažívá výrazné, takřka každodenní výprodeje prakticky již od poloviny listopadu 2009. Na začátku února 2010 se GBPUSD konečně propadl z půlroční konsolidace v širokém, tisíci bodovém pásmu 1,58 - 1,68 a pod tlakem makroekonomických důvodů zamířil k jihu. Od začátku února ztratil GBP proti USD 4,45% a od začátku roku 2010 již plných 5,61%. Tento oslabující trend bude pravděpodobně ještě nejakou dobu pokračovat.
  • Dlouhodobá obchodní příležitost na USD/CAD?
    Měnový pár USD/CAD se při pohledu na týdenní graf aktuálně nachází v oblasti klíčového supportu (dříve rezistence), který zároveň tvoří psychologická hladina 1,2700. Indikátor Stochastic se již nachází v přeprodané oblasti, ale zatím ji neopustil. Pokud věříte, že USD/CAD se od této klíčové oblasti odrazí zpět k vyšším úrovním a bude dále posilovat, tak dlouhá (long) pozice na současných úrovních může být dobrým obchodním plánem.
  • Dlouhodobá trading příležitost na EUR/USD
    Měnový pár EUR/USD klesl na týdenním grafu k dlouhodobému supportu okolo hladiny 1,0550 a utvořil zde reverzní svíčku „Spinning Top“. Následující týdenní svíčka uzavřela výše než zmíněná reverzní svíčka, což naznačuje možný nástup býků. Indikátor Stochastic se zároveň nachází v přeprodané oblasti, což znamená, že medvědi již mohou být vyčerpaní z předchozího poklesu. Pokud EUR/USD zahájí růst, tak bychom se mohli dočkat nejprve otestování S/R zóny kolem 1,0900 a dále pak otestování dlouhodobé rezistence okolo 1,1450.
  • Dlouhodobá trading příležitost na USD/JPY
    Při pohledu na týdenní graf překonal měnový pár USD/JPY před více než dvěma lety směrem vzhůru...
  • Dlouhodobá trojúhelníková formace na AUD/USD
    Na denním (daily) grafu měnovém páru AUD/USD se tvoří dlouhodobá trojúhelníková formace.
  • Dlouhodobá trojúhelníková formace na USD/CHF
    Na 4-hodinovém grafu měnového páru USD/CHF můžeme vidět dlouhodobou trojúhelníkovou formaci.
  • Dlouhodobá uptrendová čára na EUR/JPY
    Příznivcům trendových čar se jistě bude líbit 4-hodinový graf měnového páru EUR/JPY.
  • Dlouhodobý vliv brexitu na Británii je nejistý
    Dosavadní průzkumy veřejného mínění o tom, zda Británie zůstane v Evropské unii, nebo ji opustí, zatím...
  • Dlouhý: Vítězství Trumpa je větší katastrofou než výhra Clintonové
    Zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem může znamenat z politického hlediska větší katastrofu...
  • Dluh amerických domácností je na rekordu
    Celkový dluh amerických domácností se ve druhém čtvrtletí dostal na nový rekord 12,84 bilionu dolarů (286,1 bilionu Kč). Meziročně se zvýšil o 552 miliard USD. Přispěl k tomu především růst hypoték, půjček na nákup automobilu i zůstatků kreditních karet, který byl nejvyšší od roku 2009. Uvádí to dnešní zpráva Federální rezervní banky (Fed) v New Yorku. Už v prvním čtvrtletí dluh překonal dosavadní maximum z doby vrcholu finanční krize.
  • Dluh Británie poprvé od roku 1963 přesáhl 100 procent HDP
    Britská vláda si v květnu kvůli rozsáhlým nákladům na podporu ekonomiky v době koronavirové krize půjčila rekordních 55,2 miliardy liber (1,6 bilionu Kč). Veřejný dluh Británie tak poprvé od roku 1963 přesáhl sto procent hrubého domácího produktu (HDP). Vyplývá to z dnešních údajů britského statistického úřadu.
  • Dluh Itálie stoupl na 2,07 bilionu eur
    Státní dluh Itálie v květnu stoupl na rekordních 2,0747 bilionu eur. Ve srovnání s předchozím měsícem se zvýšil...
  • Dluh Japonska je na historickém maximu
    Přebytek bilance běžného účtu Japonska se v loňském roce snížil na 3,3 bilionu JPY, což byl nejnižší údaj...
  • Dluh rozvíjejících se zemí vystoupil v 1Q na rekord
    Pokles úrokových sazeb přispěl v prvním čtvrtletí po celém světě k prudkému růstu poptávky po úvěrech. Globální dluh se díky tomu zvýšil proti předchozím třem měsícům o tři biliony USD a dluh rozvíjejících se zemí vzrostl na rekordních 69,1 bilionu USD (1,57 biliardy Kč). Dostal se tak na 216 procent hrubého domácího produktu (HDP). Ve své zprávě to dnes uvedl Institut pro mezinárodní finance (IIF).
  • Dluh Řecka je navzdory pokroku neudržitelný
    Řecko pokročilo při řešení svých rozpočtových problémů i ve snaze obnovit hospodářský růst, jeho zadlužení ale zůstává z dlouhodobého hlediska neudržitelné. V hodnocení řecké ekonomiky to uvedl Mezinárodní měnový fond (MMF). Jeho vedení stále nerozhodlo, zda se fond bude finančně podílet na další pomoci Řecku. Fond se zatím do posledního záchranného programu nezapojil právě kvůli pochybnostem ohledně udržitelnosti řeckého dluhu.
  • Dluh Španělska loni vyšplhal na nový rekord
    Španělský státní dluh se na konci loňského roku vyšplhal na rekordních 961,6 miliardy eur. Oznámila to dnes...
  • Dluhy Američanů v poměru k majetku klesají
    Čistý finanční majetek amerických domácností na konci třetího čtvrtletí dosáhl 64,77 bilionu dolarů...
  • Dluhy českých domácností u bank loni stouply na 2,248 bilionu korun
    Dluhy českých domácností u bank loni v prosinci meziměsíčně stouply o 3,7 miliardy na 2,248 bilionu korun a zadlužení firem se zvýšilo o 18,7 miliardy na 1,363 bilionu korun. V meziročním srovnání byl koncem loňského roku objem úvěrů u domácností vyšší o 101,3 miliardy a u nefinančních podniků o 119,4 miliardy. Vyplývá to z předběžných údajů, které dnes zveřejnila Česká národní banka (ČNB).
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
Broker 4XP
NAGA
FXCM
reklama
Fintokei ProTrader