Seřadit články podle
Mohlo by vás zajímat: Blogy ostatních uživatelů

Grafika a barvy
Zespoda tento obrázek má smysl, shora má smysl, jako celek je to nesmysl. Ano, grafika má své kouzlo.

Inflační světlo na konci tunelu?
Americká inflace v září mírně vzrostla z 5,2 na 5,4 % a kvůli zdražujícím energiím a nákladům na bydlení zřejmě v následujících měsících žádný výrazný obrat směrem dolů neuvidíme. Přesto je zde několik faktorů, které by měly zabránit neustále rostoucí inflaci a opakování 70. let.

Top energetické akcie v Evropě
Na tarifech pro spotřebitele to sice ještě nebylo zcela znát, ale ceny elektřiny v Evropě zamířily za posledních několik měsíců výrazně výše. K dražšímu zemnímu plynu a uhlí se přidává raketový růst ceny emisní povolenky a zavírání jaderných elektráren v Německu.

Prečo investori pociťujú strach?
Investovanie je činnosť, ktorá prináša so sebou určité množstvo neistoty. Aj keď môže priniesť veľké zisky, existuje vždy riziko straty peňazí. Preto nie je prekvapujúce, že investori môžu mať obavy a strach z investovania. Jedným z hlavných dôvodov, prečo sa investori boja a robia unáhlené kroky, je nedostatok porozumenia toho, čo vlastne robia. Investovanie je komplexný proces, ktorý vyžaduje znalosti a skúsenosti. Mnohí investori vstupujú na trhy bez dostatočného vzdelania a prípravy. Nemajú jasný plán a stratégiu a nedokážu predvídať, ako sa ich investície môžu vyvíjať v dlhodobom horizonte. Keďže im chýba porozumenie a jasnosť, strach a neistota ich vedú k unáhleným rozhodnutiam.

Krypto šeptanda (28.3.2025)
V kryptosvětě často stačí jedno slovo, jeden tweet, jeden krok vlivné osobnosti – a trhy reagují bouřlivěji než počasí v dubnu. Tentokrát spustil vlnu šepotu Ricardo Salinas, mexický miliardář, který se rozhodl vsadit 70 % svého investičního portfolia na Bitcoin. Co to znamená pro běžné investory, tradiční trhy i samotnou kryptoměnovou scénu? A proč zlaté mince neztrácejí na lesku, i když digitální dominují titulkům? V tomto vydání blogu „Krypto šeptanda“ vás provedeme tím nejzajímavějším, co se v zákulisí světa kryptoměn šušká. Nahlédneme do strategií miliardářů, inovací na decentralizovaných burzách, geopolitických soubojů o „digitální zlato“, i do budoucnosti kryptoplateb napříč kontinenty. Připravte se na příběhy velkých hráčů, technologických zvratů a tiché revoluce, která nenápadně mění svět. Protože někdy to nejdůležitější není to, co se křičí do světa, ale to, co se mezi řádky jen šeptá.

Býci pátečním útokem zachránili celkový zisk
Začátek října byl na akciovém trhu sice kolísavý a kvůli geopolitickému napětí na Blízkém východě nervózní, akciový index S&P 500 nicméně díky sytě zelené páteční svíčce dokázal uzavřít čtvrtý týden v řadě se ziskem, byť skromným (+0,22 %). Růstový trend tak (zatím) pokračuje bez korekcí.

5 způsobů, jak čelit stresu při tradingu
Trading na finančních trzích je v mnoha ohledech fascinující a vzrušující, ale také nevyhnutelně stresující. Kolísající trhy, ztráty, nejistota a nutnost rychlých rozhodnutí mohou být pro mnoho traderů zdrojem psychického napětí. Dlouhodobě neřešený stres má negativní dopad nejen na výkon při tradingu, ale i na fyzické a duševní zdraví. Pojďme se podívat na několik účinných způsobů, jak zvládnout tradingový stres.

Praktické okénko – dlouhodobý obchod, který dlouhodobý nebyl
Někdy se stane, že obchod nedopadne podle našich představ. Právě tuto situaci si ukážeme v dnešním článku.

Analýza indexu S&P 500, EUR/USD a GBP/USD
S blížícím se referendem o setrvání Velké Británie v EU každá zpráva k tomuto tématu výrazně ovlivňuje důležité finanční trhy. Ať akciové indexy, tak měnové i dluhopisové trhy a samozřejmě drahé kovy.


Konec intervencí ČNB bude divoký
Česká národní banka (ČNB) už nemá na co čekat. V pátek vyprší její tvrdý závazek držet korunu oslabenou. Pro ekonomiku i podporu inflace už nedává slabá měna velký smysl a prodlužování intervenčního režimu by vedlo jen k dalšímu zvyšování devizových rezerv a potenciálních ztrát ČNB.

Koruna posiluje – prodat nebo nakoupit?
Na pozitivní brexitové vlně se v posledních týdnech kromě britské libry svezla také česká koruna, která se vůči euru dostala na nejsilnější pozice od července. A to i přesto, že čísla z domácí ekonomiky v tomto měsíci spíše zklamala a Česká národní banka zřejmě k vyšším úrokům na svém dalším zasedání nepřistoupí.

Obrat na emerging markets jen tak neskončí
V posledních týdnech kdekdo zaznamenal výrazné zisky, kterých se dalo dosáhnout na rozvíjejících se trzích, což dlouhou dobu nebývalo zvykem. Že jde o skutečný obrat v několikaletém slábnoucím trendu a ne pouze o korekci, podporuje více faktorů. Měny emerging markets jsou totiž na nynějších úrovních pro zahraniční kapitál již dostatečně zajímavé a především se mohou spolehnout na komoditní trhy, z nichž většina již našla své dno.

Elliottovy vlny: Měnový pár USD/JPY, akcie Procter & Gamble a zemní plyn
V dnešním blogu se podíváme na technickou analýzu podle Elliottovy vlnové teorie pro měnový pár USD/JPY, akcie Procter & Gamble a zemní plyn. Tyto trhy nám svým vývojem poodhalily další možný scénář jejich vývoje.

INVESTIČNÍ GLOSA: Nevěřte expertům. Nejlepším investorem je vždycky chladná hlava
Na začátku srpna potkal trhy obří propad, který mnozí experti srovnávali s covidovou panikou. Strach z války, americké recese nebo prasknutí AI bubliny způsobil, že řada lidí ve strachu své pozice prodala. Jenže to dopadlo jako vždycky. Trhy jdou zase nahoru. Co z toho plyne?

Konstrukce AOS v programu StrategyQuant - genetická evoluce
V minulém článku jsem popsal, jakým způsobem pomocí StrategyQuant stavím automatické obchodní strategie náhodným procesem generování. Druhý způsob, který používám, je genetická evoluce. Jde o proces evoluce strategií z počáteční populace za pomoci genetického programování.

Výběr z nedělní přípravy: NZD/USD a AUD/CHF
Je tu neděle a s ní i můj výběr zajímavých měnových párů. NZD/USD se nachází na důležité S/R úrovni. Cena reaguje, ale stále ještě nedošlo k potvrzení změny trendu. Měnový pár AUD/CHF se nachází v podobné situaci. Analýzu situace a z mého pohledu pravděpodobné obchodní příležitosti najdete níže.

Trader a jeho zodpovědnost
Zodpovědnost… tolik tíživá, nemilá, odmítaná, nepříjemná. Každého napadnou ještě desítky jiných přívlastků, které by mohla dostat. Prolíná se celým naším životem a nevyhýbá se ani tradingu, ve kterém je toho tolik v sázce, jako například peníze, ego nebo budoucnost.

Ruský rubl a jeho závislost na ropě
Měny zemí, které mají vysoký podíl komodit na exportech, se často pohybují v závislosti na cenách těchto surovin. Vysvětlení je jasné – vyšší ceny znamenají rostoucí exportní inkaso a příliv deviz do země.

Kam se vydá koruna po ČNB?
Česká národní banka (ČNB) na svém čtvrtečním zasedání snížila úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu na 3,75 %. Krok byl očekávaný, přesto si koruna během odpoledne připsala proti euru zhruba 10 haléřů.