Sobota 20. duben 2024 13:03
reklama
Purple Ebook: Svíčkové a cenové formace
reklama
CapXmaster srovnani
reklama
Fintokei SwiftTrader
reklama
Dukascopy new

Napätie okolo Iránu a Venezuely zvyšuje ceny ropy

22.05.2018 14:08  Autor: xPartners  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Od 1. januára sa cena čierneho zlata zvýšila takmer o 20 %. A v súčasnom kontexte sa nárast pravdepodobne neskončil, hovoria viacerí odborníci.

Takéto prudké zrýchlenie sa príliš neočakávalo. Po troch rokoch od júna roku 2017 ceny ropy kontinuálne stúpajú. Pomaly sa cena šplhá  do rozmedzia 80 dolárov za barel, čo bude po prvýkrát od konca roku 2014.

Dva bezprostredné faktory na trhu: po prvé, rozhodnutie prezidenta USA, Donalda Trumpa, ktorý 12. mája oznámil odstúpenie USA od iránskej jadrovej zmluvy a prijal tvrdšie sankcie proti Teheránu. Nie je jasné, koľko barelov z islamskej republiky bude odstránených z globálneho trhu. Podľa odhadov by to malo byť niečo medzi 400 000 až 1 milión denne. Európa by sa  mohla rozhodnúť prestať kupovať iránsku ropu zo strachu, že bude priamo ovplyvnená sankciami USA.

16. mája francúzska spoločnosť Total, ktorá je jedinou skupinou v ropnom a plynárenskom sektore, zapojená do veľkého plynárenského projektu s Teheránom oznámila, že sa chystá odstúpiť, ak jej Spojené štáty neumožnia aby mohla pokračovať v činnosti – čo sa zdá byť nepravdepodobné. Toto odráža potenciálne priame účinky rozhodnutia USA o opätovnom uložení sankcií voči Iránu.

Rusko dosahuje všeobecnú dohodu s Venezuelou o reštrukturalizácii svojho dlhu voči Moskve, uviedol ruský minister financií Anton Siluanov minulú sobotu. Dodal, že Moskva dúfa, že do konca tohto roka ukončí diskusie s Caracasom o reštrukturalizácii dlhu a zároveň zdôraznil, že diskusie sa týkajú reštrukturalizácie dlhu a nie zrušenia dlhu.

Venezuelská produkcia ropy klesla v minulom roku o 13 % na pozadí hospodárskeho poklesu, ktorý sa dostal na najnižšiu úroveň za takmer 30 rokov. V roku 2017 mala krajina v priemere 2 072 miliónov barelov denne, oproti 2 373 v predchádzajúcom roku. Na rozdiel od veľkých producentov OPEC, ako je Saudská Arábia a Rusko, pokles zaznamenaný Venezuelou nie je dobrovoľný. Jej ropný priemysel je oslabený neefektívnosťou, zlým hospodárením, korupciou a nedostatkom investícií a neustále sa znižuje už šesť rokov. Hovorí sa o jednej z najhorších ropných katastrof v histórii ropného priemyslu. Najnovšie oficiálne údaje nenaznačujú zlepšenie situácie, práve naopak.

Klíčová slova: Rusko | USA | OPEC | Ceny ropy | Cena | Ropy | Spojené státy | 1 milion | xPartners |
Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Na nový byt v Praze si lidé v 1. čtvrtletí vydělali za 16,6 roku
  Na nový byt v Praze s plochou 70 metrů čtverečních si lidé v letošním prvním čtvrtletí vydělali podle CG-Indexu developerské společnosti Central Group za 16,6 roku. Před rokem, v prvním čtvrtletí roku 2022, to bylo 17,3 roku. Zástupci developera to řekli novinářům na tiskové konferenci. V loňském třetím čtvrtletí potřebovali podle nich Pražané na nový byt výdělek za 16,4 roku. Zhoršení dostupnosti bydlení od loňského podzimu společnost odůvodňuje dlouhodobě pomalým povolovacím procesem, přetrvávajícími vysokými stavebními náklady a drahým financováním.
 • Nano-X Imaging poklesl o 25 %
  Akcie společnosti Nano-X Imaging (NNOX.US), americké společnosti zabývající se medicínskými zobrazovacími technologiemi, dnes klesají o 25 %, čímž smazávají velkou část zisku z minulého týdne. Akcie společnosti minulý týden posílily poté, co Nvidia zveřejnila, že ve společnosti drží podíl v hodnotě kolem 380 tisíc dolarů.
 • Nápad na obchodování ZLATA. Plán
  Zlato se ale od uvedené zóny neobrátilo, takže první cíle s obrovským potenciálem zůstaly nedotčeny. V této souvislosti nabízíme nový obchodní nápad na snižování kotací zlata podle následujícího schématu:
 • Na pádu akcií se dá vydělat, nese to i vysoká rizika
  Nervozita kapitálových trhů kulminuje. Nepředvídatelný koronavirus i jednání Saudské Arábie, která dramaticky stlačila světové ceny ropy, jsou zatím jen spouštěče prodejních nálad na burzách s akciemi. Vysoká volatilita je pohromou pro konzervativní investory, ale je lákavá pro obchodníky, kteří mají práh rizika na řádově vyšší úrovni, protože aktuální pády nabízí zajímavé příležitosti ke spekulativním transakcím. Zkušení analytici ovšem varují, že lákavý výdělek jde ruku v ruce s rizikem vysokých ztrát.
 • Na pádu amerického akciového trhu není nic divného ani děsivého.
  V předchozích článcích jsme došli k závěru, že se americký akciový trh bude s největší pravděpodobností nadále propadat. K tomuto závěru dospěla řada odborníků vzhledem k tomu, že Federální rezervní systém bude pokračovat ve zpřísňování politiky všemi dostupnými způsoby. Již začal program QT (kvantitativní zpřísňování), v jehož rámci zmizí z ekonomiky každý měsíc 50 až 95 mld. USD. Jinými slovy, pozorujeme přesný opak toho, co bylo pozorováno během pandemie.
 • Napákovaný euroval – napákovaná stabilita
  Spoločná mena sa včera oproti zelenej bankovke konečne prebila cez si...
 • Na páru USD/JPY se formuje býčí vlajka.
  V několika posledních obchodních seancích se pár USD/JPY pohybuje převážně do strany v úzkém obchodním pásmu. Cena zastavila svůj prudký růst z úrovně 140 na úroveň 144,80 a vytváří nejspíš vzor býčí vlajky. Průraz nad vzor vlajky a nedávné obchodní rozpětí odpovídá průrazu horizontální rezistence a nedávných ročních maxim. Zvyšuje se tak význam rezistence na úrovni 145–145,30. Krátkodobý support se nachází na úrovni 143,90. Neschopnost udržet se nad touto úrovní zneplatní scénář býčí vlajky.
 • Napätie medzi USA a Čínou rastie
  Akciové indexy v Európe a v USA sa obchodovali zmiešane. Na jednej strane podporovali pozitívnu náladu na trhoch dodatočné plánované stimuly zo strany EÚ, ktorá sa rozhodla, že vytvorí fond na podporu hospodárskeho oživenia v objeme 500 miliárd eur, ako aj uvoľňovanie blokovacích opatrení zo strany niektorých európskych krajín.
 • Napätie medzi USA a Iránom rastie
  Počas dnešného obchodovania v Európe a v USA panovala pozitívna nálada na trhoch aj napriek nevyriešeným problémamom medzi USA a Čínou. V Perzskom zálive boli zničené dva tankery. Hovorí sa, že za zničením bol úmyselný útok, pričom sa špekuluje, že sa mohlo jednať o útok zo strany Iránu. To len prehlbuje napätie medzi USA a Iránom, keďže minulý týždeň, uvalili USA sankcie na najväčšiu Iránsku energetickú spoločnosť. Taktiež rastie pravdepodobnosť, že konflikt medzi USA a Iránom sa nezaobíde bez vojenskej konfrontácie. Cena ropy v reakcii na tieto udalosti vystrelili smerom nahor. Akciové trhy však profitujú z holubíčich náznakov Fedu. Powell minulý týždeň naznačil, že Fed by mohol pristúpiť v tomto roku k znižovaniu úrokových sadzieb.
 • Napätie medzi USA a Iránom ženie cenu ropy nahor
  Minulý týždeň zdražela ropa Brent o viac ako 3 doláre. Za týmto zdražovaním stojí hlavne napätie medzi Iránom a USA. Pred dvoma týždňami boli zničené dva tankery v Perzskom zálive, pričom sa hovorí, že za ich zničením stojí Irán. Minulý týždeň sa napätie medzi USA a Iránom ešte prehĺbilo. Irán zostrelil americký špionážny dron pri vstupe do Perzského zálivu. Iránske média tvrdia, že dron vstúpil do iránskeho vzdušného priestoru. USA tvrdia, že dron sa pohyboval v medzinárodnom vzdušnom priestore, keď bol zostrelený iránskou raketou. Cena ropy Brent v reakcii na túto správu posilnila o viac ako 1,5 dolára.
 • Napětí globálních řetězců slábne
  Poselství řady ekonomických údajů zveřejněných v minulém čtvrtletí je jasné: problémy v globálních dodavatelských řetězcích ustupují - dodací lhůty výrobků se zkracují a náklady na mezinárodní přepravu klesají. Připomeňme, že spolu s cenami energií byly problémy právě s řetězci klíčovým faktorem stojícím za globální inflační vlnou, jíž jsme svědky. Úplná normalizace řetězců sice ještě vyžaduje nějaký čas, nicméně fakt, že sazby za kontejnerovou dopravu se celosvětově propadly, přestože zůstala blízko svého růstového trendu, působí nadějně.
 • Napětí klesá a indexy rostou. Evropské akciové trhy uzavřely v zelených číslech po zprávách o zmírnění konfliktu mezi Ruskem a Ukrajinou
  Na konci úterní obchodní seance vykázaly evropské burzovní indexy po poklesu z předchozího dne velkolepý nárůst. Hlavním růstovým faktorem pro trhy bylo uvolnění geopolitického napětí ve východní Evropě.
 • Napětí kolem dluhové krize stále roste, eurodolar i koruna ztrácely do slov Bena Bernankeho
  Koruna dnes opět ztrácela. Po ranním zhoupnutí na 24,85 korun za euro se postupn...
 • Napětí kolem dluhové krize stále roste, eurodolar i koruna ztrácely do slov Bena Bernankeho
  Koruna dnes opět ztrácela. Po ranním zhoupnutí na 24,85 korun za euro se postupn...
 • Napětí kolem konfliktu mezí Ruskem a Ukrajinou tlačí na trhy.
  Včerejší obchodní seance byla pod tlakem konfliktu mezí Ruskem a Ukrajinou. Hlavní ruský indexy ztratili od 10% do 12%...
 • Napětí kolem Ukrajiny povážlivě houstne, benzín v Česku je teď i proto nejdražší od roku 2012
  Kolem situace na Ukrajině opět přituhuje. Podle amerického prezidenta Joea Bidena se již jeho ruský protějšek Vladimir Putin rozhodl na Ukrajinu zaútočit. Během několika dní by měl podle informací amerických zpravodajských služeb, z nichž Biden čerpá, provést úder jak na Ukrajině, tak v její metropoli Kyjevě.
 • Napětí mezi Ruskem a Západem roste…
  Tento týden bude opět udávat trhům tóninu i rytmus geopolitické napětí. Americký ministr zahraničí o víkendu zopakoval, že se ruský prezident pravděpodobně již definitivně rozhodl pro invazi na Ukrajinu. Ruská strana to sice odmítá, ale současně podle satelitních snímků nijak nesnižuje počty svých ozbrojených sil na ukrajinských hranicích a současně prodlužuje pobyt svých vojáků (přibližně 30 tisíc) v Bělorusku. Prezident Biden pak v neděli souhlasil s osobní schůzkou s Vladimírem Putinem, ale pouze za předpokladu, že nedojde k invazi. Co tedy čekat na trzích v tomto týdnu v případě, že by došlo k ruské invazi na Ukrajinu? V prvé řadě těžko odhadnout jakékoliv dlouhodobější dopady.
 • Napětí mezi USA a Íránem s výraznou ropnou stopou
  Irán dnes nepřímo získal spojence v EU, když se Jean-Claude Juncker vyslovil k dlouho diskutované, byť neoficiální, otázce k vypořádání energetických komodit v amerických dolarech: „Je zvláštní, že EU platí za energie v dolarech, když jen 2 % přicházejí z USA.“ Faktem přitom je, že OPEC, zejména pak Saudská Arábie, se již dlouho netají tím, že by upřednostňovali kotaci ropy v eurech, namísto v dolarech.
 • Napětí na Blízkém východě narůstá, zlato je nejdražší od roku 2013
  Napětí mezi USA a Íránem dál roste poté, co Íránské složky sestřelily americký dron, který podle jejich názoru vstoupil nelegálně do íránského vzdušného prostoru. Podle reportu New York Times již USA připravovaly odvetná opatření, která ale na poslední chvíli americký prezident zrušil. K útoku na vybrané cíle v Iránu proto nedošlo. Trhy na report NY Times reagovaly rozpačitě, když je zjevné, že politická rizika v tomto regionu výrazně vzrostla od posledních útoků na ropné tankery v Ománském zálivu. Celé situaci v regionu nepomáhají ani zprávy, podle kterých jemenské armádní složky v noci zaútočily na elektrárnu v Saúdské Arábii
 • Napětí na čínském trhu polevuje, trh sleduje odpolední maloobchodní data z USA; analýza EUR/CHF, EUR/GBP, ZLATA
  Asijské akcie se dnes ráno stejně jako americké v závěru včerejší obchodní seance zotavily z předchozího p...
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Fintokei SwiftTrader