Čtvrtek 28. březen 2024 11:16
reklama
Fintokei ProTrader
reklama
Fintokei ProTrader
reklama
Dukascopy new
reklama
Dukascopy new

Volatility report: Důvodů k růstu volatility je stále jako šafránu, pomoci by mohla politická rizika

03.02.2017 10:12  Autor: X-Trade Brokers  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Po silném růstu akcií z minulého týdne se v tomto týdnu potvrdilo, že stál růst indexů na docela křehkých základech. Akciové indexy v Evropě i v USA v minulých dnech udělaly otočku a část ze svých pozic začaly postupně odevzdávat. Ztráty však byly větší v Evropě než v USA a z pohledu na dlouhodobější vývoj na S&P500 vypadá korekce z tohoto týdne stále tak trochu směšně a popravdě se jí zdráháme korekcí vůbec nazývat. Tak či tak, jedná se o největší pád amerického indexu za poslední měsíc, což leccos napovídá o tom, v jakém rozpoložení se momentálně obchodníci na akciových trzích nacházejí.

Untitled1

Dopad na volatilitu ale zanedbatelný nebyl, a to především kvůli tomu, na jak mimořádně nízkých úrovních se VIX v minulém týdnu nacházel. I minimální pád akcií z tohoto týdne proto dokázal spotovou volatilitu zvýšit o téměř bod a půl, což se ale nijak nepromítlo do únorového futures kontraktu na VIX, který se v tomto týdne prakticky nehnul z místa a zůstává v okolí 12,8b. Žádnou změnu přitom nezaznamenal ani březnový a dunový futures na VIX, které oscilují v okolí 14,1b. a 15,4b.

Untitled

Vzhledem ke stabilní situaci na VIXu proto zůstává short VIX strategie i nadále profitabilní, a to už jen díky postupnému přibližování se futures kontraktů spotové volatilitě. Přesto je otázkou, zda jsou tyto relativně „snadné“ peníze dostatečným argumentem pro další shortování volatility. Pro agresivní obchodníky s dostatečným finančním polštářem může být short-VIX strategie i nadále vhodnou alternativou. My však dál preferujeme opatrnější přístup, a to long VIX strategii v situaci, kdy se spotová volatilita drží extrémně nízkých úrovních (pod 12b., ideálně kolem 11b.), nebo čekání na korekci a následné shortování VIXu na vyšších úrovních (kolem 17 – 18b. pokud půjde o technickou korekci).

Dočkáme se korekce už příští týden? Pravděpodobně ne, ale právě proto, že je pravděpodobnost tak malá, je dnes VIX na tak nízkých úrovních. Risk-to-reward poměr proto pro long-VIX strategii zůstává podle nás i nadále zajímavý. Obchodníkům čekající na korekci a na následné shortování volatility pak můžeme pouze připomenout, že by jejich největší zbraní měla být právě trpělivost. Co se nových fundamentů v příštím týdnů týká, žádné zásadní změny pro americké akcie od nového makra nečekáme. Pokud se ted korekce dočkáme, jejím zdrojem budou pravděpodobně spíše politická rizika plynoucí z nové americké administrativy.

Máte-li k VIXu nebo výše zmíněné strategii jakékoli dotazy, kontaktuje pro více informací naše obchodní oddělení na tel: +420 226 259 990

Komentář je zpracován pro potřeby klientů X-Trade Brokers (XTB) a je zpřístupněn klientům za cílem získání základních informací o investičním prostředí. Všechny informace obsažené v dokumentu jsou názory analytiků společnosti XTB a nepředstavují v žádném případě investiční doporučení. Společnost negarantuje, že zveřejněné informace jsou postačující a plně reprezentují faktickou situaci na trhu. XTB nenese zodpovědnost za výsledky rozhodnutí, které vznikly důsledkem čerpání informací z výše zmíněné publikace, ve shodě s interními regulacemi společnosti XTB. Zodpovědnost za investiční rozhodnutí realizované na základě jednotlivých příspěvků a vzniklé takovým rozhodnutím, nese pouze investor.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Volatility report: Americká cla vyhnala VIX zpět na 24b.
    Týden se pomalu blíží ke konci, takže nastal čas na další volatility report. A tentokrát máme rozhodně opět o čem psát. Včerejší seance jasně dokázala, že z finančních trhů rizika nezmizela, když se akciové indexy po celém světě dostaly znovu výrazněji do červených čísel. Na vině bylo uvalení amerických cel na Čínu, které by se mělo dotknout čínského dovozu až v objemu 50 mld. dolarů. Na to navíc dnes ráno odpověděla Čína svými vlastními cly na USA a trhy se samozřejmě bojí další eskalace konfliktu a toho, že by mohl přerůst v obchodní válku. My tento názor nesdílíme, ale k tomu až níže. Faktem je, že se akcie po včerejšku propadly, díky čemuž S&P 500 testuje důležitý support na úrovni minima z konce minulého měsíce.
  • Volatility report: Americké akcie si rekordní ceny drží, VIX stále nemá důvod růst
    Měsíc říjen zatím plynule navázal na konec září a situace na světových akciových trzích už nemůže být o mnoho klidnější. Na historických maximech se drží německý DAX i americký S&P 500 a výrazného růstu se navzdory silnějšímu JPY dočkal také japonský Nikkei, který atakuje nejvyšší ceny od roku 1995. Uplynulý týden příliš nových fundamentů nepřinesl a jedinou zajímavější změnou tak by vývoj v Katalánsku, kde se tamní vláda zalekla dopadů vyhlášení nezávislosti a rozhodla se nyní „několik týdnů“ vyjednávat o podmínkách nezávislosti s Madridem. Riziko oddělení Katalánska tak sice ještě zůstává s námi, tento týden ale obavy rozhodně zmírnil, což pomohlo rizikovým přirážkám zůstat na nízkých úrovních, zatímco akcie si své vysoké ceny mohly podržet.
  • Volatility report: Americké akcie zůstávají na rekordech, riziková short VIX strategie zatím nese své ovoce
    Ani v tomto týdnu s ledovým klidem obchodníků na americkém akciovém trhu nic nezatřáslo a S&P 500 zůstává dál na dosah historického maxima. Můžeme pouze zopakovat, že dlouhodobě nízká úroveň implikované volatility znamená, že je letošní rok jednoznačně nejklidnějším od doby, kdy se volatilita na akciovém trhu začala měřit. Situace na trzích je dokonce tak klidná, že za celý letošní rok registrujeme pouze dvě (!) obchodní seance, které S&P 500 zakončil s více než jednoprocentní ztrátou.
  • Volatility report: Americké indexy zatím zůstávají v klidu. Silný dolar a utahování v USA ale začínají doléhat na globální trhy
    Další týden se pomalu chýlí ke konci a tentokrát se obchodníci na finančních trzích rozhodně nenudili. Po kratším období klidu se na trhy opět vrátila nervozita, která se ale tentokrát netýkala ani tak Spojených států, jako spíše ostatních světových indexů. K růstu averze k riziku pomohlo tentokrát více menších faktorů, mezi které se řadí například kolaps turecké liry, situace na italské politické scéně (a její dopad na evropské úrokové spready), další signály o zpomalování světové ekonomiky a v neposlední řadě i velmi čerstvé rozhodnutí Donalda Trumpa zrušit červnový summit se Severní Koreou. Tohle všechno však doléhalo více na zbytek světa než na USA, což je jasně patrné i ze srovnání amerického indexu S&P 500 a německého DAXu. Zatímco v USA totiž indexy více méně stagnovaly, v Evropě byly pod tlakem.
  • Volatility report: Březnu dominovala klesající volatilita, dubnový kontrakt na VIX klesl pod 16b.
    Po velikonoční přestávce jsme zpět s volatility reportem a už na úvod nutno podotknout, že i po dalších dvou týdnech s...
  • Volatility report: Co čekat v pondělí od trhů po italském referendu?
    Dnešní volatility report spojíme s Italským referendem, které by mělo být pro finanční trhy letos posledním potenciálně rizikovým fundamentem. Rok 2016 je zatím rokem velkých překvapení a vzedmutí vlny odporu proti establishmentu. Dokázalo to britské referedum, dokázaly to americké volby a bude zajímavé sledovat, zda to do třetice dokáže také referendum v Itálii. Jde v něm o hodně. Současný premiér Matteo Renzi chce docílit změny ústavy, aby posílil roli parlamentu na úkor senátu a regionů a částečně tak zkomplikoval situaci populistickému hnutí pěti hvězd Beppe Grilla, které v Itálii v poslední době získává na popularitě. Renzi navíc s výsledkem referenda spojil svou premiérskou funkci a trh se tak právem obává, že by mohla být v ohrožení i rekapitalizace italského bankovního sektoru.
  • Volatility report: Čekání na další technickou korekci
    Americký index S&P500 nám v posledních dnech tak trochu uvízl v trojúhelníkové formaci, ze které se zatím nedokáza...
  • Volatility report: Čekání na korekci pokračuje, S&P 500 mezitím dál navyšuje svá historická maxima
    Trhy zůstávají beze strachu. Americký index S&P 500 za sebou má další úspěšný týden a krok za krokem navyšuje svá historická maxima, která jsou nyní nově nad hranicí 2 360 dolarů. Od začátku roku si tedy připisuje téměř 6 %, a to jsme stále teprve v druhém měsíci roku 2017.
  • Volatility report: Další maximum na S&P 500, další úspěšný týden pro short-VIX strategii. Trhy stále téměř beze strachu
    Máme za sebou další bezstarostný týden. Alespoň tedy z pohledu obchodníků sportujících volatilitu, kterým aktuální prostředí na trzích i nadále hraje do karet. Americký index S&P 500 v tomto týdnu pokračoval v pomalém navyšování pozic a od začátku letošního roku si již dokázal připsat téměř 5 %. To je přibližně polovina jeho zisků za celý rok 2016, a to za sebou máme teprve sedm týdnů roku 2017. Historické maximum se tak v tomto týdnu posouvá na 2 351 dolarů.
  • Volatility report: Další týden bez korekce. VIX zůstává pevně nohama na zemi.
    Čekání na významnější korekci pokračuje a vzhledem k dlouhodobě nízké úrovni VIXu je momentálně nejdelší od přelomu let 2006 a 2007, kdy byla implikovaná volatilita takto nízko a zároveň takto dlouho naposledy. To je samozřejmě skvělá zpráva pro obchodníky na akciovém trhu. Americké indexy za sebou totiž mají pár vynikajících měsíců a své zisky si s malými výkyvy bez problémů udržují také začátkem dubna.
  • Volatility report: Fed trhy nevylekal. VIX zatím příliš důvodů k růstu nemá
    Máme za sebou další týden, který se nesl v duchu poklidného obchodování a nízké volatility, a to bez ohledu na bohatý ekonomický kalendář, který přinesl například také zasedání americké centrální banky. Akcie ale nejsou forex a zasedání Fedu už dlouho na indexech žádný strach nevyvolává, takže akciové indexy zůstávají i nadále na svých vysokých cenách na dosah historického maxima. Platí to především pro indexy v USA, kde kde se S&P 500 v průběhu celého tohoto měsíce ještě ani jednou nepodíval pod hranici 2 400 dolarů.
  • Volatility report: Korekce na akciích v nedohlednu. VIX zůstává pod 10b.
    Máme za sebou další týden, který se nesl na většině trhů v letos už tolik typické atmosféře. Nově příchozí makro z celého světa je více než dobré a přičteme-li k novému makru také solidní průběh výsledkové sezóny, lze se jen těžko divit tomu, že akciové indexy dál navyšují svá historická maxima. Ano, ocenění akcií je vysoké, ale rizikové přirážky jsou letos tak nízké a klid na trzích tak nesnesitelně dlouhý, že se nelze medvědům divit, že jakékoli snahy o byť i technické shortování tohoto trhu raději vzdali. Přičteme-li k absolutnímu klidu fungující ekonomiku a růst volných prostředků domácností a firem v Evropě i v USA, není vůbec překvapením, že příliv nového kapitálu na finanční trhy i nadále pokračuje. Pro americký S&P 500 i německý DAX je tedy letošní rok zatím velmi vydařený.
  • Volatility report: Korekce na akciovém trhu stále v nedohlednu, VIX zůstává na svém efektivním dně
    Akciové trhy si po velmi silném, únoru v březnu zatím zdá se dávají menší přestávku. Indexy v Evropě i v USA na únorový růst zatím navázat nedokázaly a své vysoké ocenění si drží. I to je ale úspěch, vezmeme-li v potaz, že například americký S&P 500 vystoupal jen od začátku roku o necelých 6 %.
  • Volatility report: Korekce stále v nedohlednu. VIX zůstává poblíž 10b.
    Máme za sebou další týden, který nepřinesl na akciové trhy žádné překvapení. Pro obchodníky shortující volatilitu se tedy další úspěšný týden. Situace na akciích se po tomto týdnu nijak nemění. Fundamentů s potenciálem zamíchat kartami bylo naprosté minimum a americké indexy si tak své vysoké ceny dál bez problémů udržují. Pro S&P 500 to znamená, že se ani v tomto týdnu nepodíval pod hranici 2 400 dolarů, zůstává na dosah historického maxima a od začátku roku si připisuje zisky ve výši 8,8 %.
  • Volatility report: Korekce z poloviny měsíce je definitivně minulostí. Začíná čekání na další
    Od poslední korekce na amerických indexech uplynuly dva týdny a po dvou týdnech se vše vrací do starých zajetých kolejí. Nejenže americké indexy již kompletně umazaly své ztráty z poloviny měsíce ale dokonce své zisky ještě navýšily, takže na S&P 500 znovu atakujeme čerstvá historická maxima. Znovu a už poněkolikáté se tak potvrzuje, že jakákoli technická korekce, která se neopírá o skutečně závažný fundament na tomto trhu nemá příliš šancí na úspěch a že ji investoři dříve či později využijí jako dobrý důvod k levnějším nákupům. Intervaly mezi tím, kdy po výprodeji začnou obchodníci znovu naskakovat do dlouhých pozic se přitom zkracují, což potvrzuje hlavně poslední korekce, která měla vskutku pouze jepičí život. Takto nastavené trhy samozřejmě představují obrovské riziko pro případ, kdy korekce přijde ze skutečně závažných důvodů. Ty ale momentálně obchodníci na dohled nemají a proto zůstávají zcela v klidu.
  • Volatility report: Korekci. Pěkně prosím.
    Je tady další volatility report s pracovním názvem „Korekci! Pěkně prosím“. Přestože týden ještě neskončil a stále nás čekají odpolední NFP, už teď můžeme s docela velkou dávkou jistoty říci, že z řady klidných minulých týdnů rozhodně nevybočil. Důležitého makra bylo jako šafránu a přestože data čas od času dokázala rozpohybovat devizový trh, akcie v Evropě a hlavně v USA zůstávají v naprostém klidu. Chybí globální témata, která by budila strach či nová očekávání, což má na svědomí to, že americký S&P500 i nadále bez jakýchkoli obtíží zůstává jen kousek od svého historického maxima. Fundament tak pro býky na S&P500 a pro short-VIX strategii zůstává pozitivní a stejné platí také o technické situaci. RSI se drží v okolí 50b. a zatím rozhodne nelze hovořit o tom, že by byly americké akcie překoupené.
  • Volatility report: Long VIX strategie tento týden začala odměňovat. Vysoká volatilita ale pravděpodobně dlouho nevydrží
    Tak jsme se konečně dočkali korekce a i když se nejedná zatím o žádné dramatické pohyby, naše strategie na VIXu zatím nese své ovoce. Evropské i americké indexy se tento týden dostaly do červených čísel a začaly s mírnou korekcí. Ta podle nás nebyla až tak fundamentálně podložena, a to i přesto, že se mluvilo hlavně o problémech Trumpovy administrativy, která poslední dobou čelí jednomu skandálu za druhým. Indexy byly ale příliš vysoko, takže ke korekci a likvidaci zisků stačila skutečně téměř jakákoli záminka. Korekce ale byla i tak poměrně vlažná, když se ztráty na S&P500 blížily sotva ke dvěma procentům.
  • Volatility report: Na trhy konečně dorazila korekce. VIX je na letošních maximech
    Tak jsme se konečně dočkali. Po dlouhých deseti týdnech téměř absolutního klidu se včera americký index S&P 500 teprve potřetí během letošního roku propadl o více než procento. Na trhy se vrátila nervozita a byla vidět nejen na akciích, ale i na zlatě, JPY a samozřejmě také na VIXu. Důvod včerejších „výprodejů“ je všeobecně znám. Jedná se o rostoucí napětí okolo Severní Koreje, která je zároveň rizikem, se kterým jsme velmi dobře obeznámeni a které jsme dlouhodobě jako potenciální riziko již několikrát v minulosti zmiňovali i v tomto reportu.
  • Volatility report: Na trhy se vrátili medvědi, spotová volatiltia se vrací nad 20b.
    Trhy jsou poslední dobou konečně zajímavé. Velmi zajímavé. Hlavně pak pro obchodníky s volatilitou. Máme za sebou další týden a i tentokrát bylo o zábavu postaráno. V minulém týdnu jsme varovali před možností vytvoření nižšího high na S&P 500, které se tento týden, i když o něco výše, nakonec skutečně zformovalo. Druhá polovina tohoto týdne tedy přinesla regulérní korekci, která během dvou dnů zlikvidovala značnou část zisků, které americké indexy v druhé polovině února budovaly. S&P 500 se díky tomu vrátil pod hranici 2 700 dolarů a tématem do příštího týdne bude především to, zda se pokusí zaútočit na svá únorová minima, nebo zda (a kde?) vytvoří po nižším high také vyšší low, které by vedlo ke konsolidaci ve vlajkové formaci.
  • Volatility report: Nízká volatilita dál dominuje akciovým trhům. Neroste zatím ani v Evropě
    Červenec se nám pomalu chýlí ke konci a nezbývá než konstatovat, že za sebou americké akciové indexy mají další úspěšný měsíc. S&P 500 pokračoval v navyšování svých historických maxim, ke kterým mu do značné míry pomohla také zatím velmi úspěšná výsledková sezóna. Jedna věc se na akciových trzích ale přece jenom mění. V posledních pár týdnech se totiž výrazně rozevírají nůžky mezi oceněním akcií v USA, kde indexy rostou na historická maxima, a v Evropě, kde se například německý DAX propadl za poslední dva týdny o více než čtyři procenta.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
CapXmaster srovnani