Středa 29. leden 2020 02:06
reklama
reklama
reklama
XTB 2020 vyhled

Za zázrak na trhu práce vďačia Nemci euru

03.08.2015 11:01  Autor: X-Trade Brokers  Sekce: Online FX zpravodajství  Tisk

Môj dnešný komentár dňa pre finweb.sk: V súvislosti s eurozónou sa hovorí predovšetkým o neschopnosti periférie vyriešiť si problémy s konkurencieschopnosťou oslabením meny. Všetko musí mať ale svoj protipól, teda v eurozóne musia existovať krajiny, ktorých meny by boli za normálnych okolností silnejšie ako je euro v súčasnosti, a týmto krajinám naopak slabšia mena podporuje ekonomiku a predovšetkým trh práce. Ktoré sú to krajiny, vieme identifikovať podľa dvoch štatistík – vysoké prebytky na bežnom účte platobnej bilancie (keď to zjednoduším, tak prevaha exportov nad importmi) a nízka nezamestnanosť. Vyššie prebytky na bežnom účte pri vysokej nezamestnanosti sú zase znakom iného fenoménu – protiváhy predošlých vysokých deficitov ako na bežnom účte (financovaných požičiavaním si v zahraničí) ako signál úspešného rebalancovania ekonomiky, to je prípad Írska a Slovinska:

2015-08-03_CA_UN

Z tohto vyplýva, že za normálnych okolností by mali podstatne silnejšiu menu tri krajiny – Nemecko, Holandsko a Luxembursko. Kebyže počítam aj krajiny mimo eurozóny s kurzom naviazaným na euro, tak aj Dánsko. Veci sa v týchto krajinách udiali presne naopak, ako na periférii. Nárast konkurencieschopnosti sa postaral o vyšší dopyt po exportoch, čo by za normálnych okolností potiahlo menu nahor, a zisk konkurencieschopsti by bol v značnej miere vymazaný. To sa ale samozrejme v rámci eurozóny nemohlo stať, a nárast konkurencieschopnosti tejto trojice (štvorice) krajín voči zvyšku eurozóny sa stal dlhodobým. Tak ako strata konkurencieschopnosti periférie. Nebavím sa teraz až tak o obchode v rámci eurozóny, ten už má Nemecko plus/mínus vybalancovaný (viď. graf dole), keďže periféria od neho po hlbokej recesii nakupuje ďaleko menej. Bavím sa o krajinách mimo eurozóny, na ktorých trhoch už nedokážu prirodzení konkurenti Nemecku a spol. konkurovať, jedná sa predovšetkým o Španielsko, Taliansko, či Francúzsko. A to je pekne vidno aj na trhoch práce, kým Nemecko a spol. sú blízko plnej zamestnanosti, tak periféria a polo-jadro (Francúzsko, Belgicko, Fínsko) čelia stále vysokej nezamestnanosti. Vývoj salda bežného účtu platobnej bilancie Nemecka voči krajinám eurozóny a tretím krajinám:

2015-08-03_GE_CA

Som presvedčený o tom, že bez eura by tomu tak nebolo. Čiže niektoré vyjadrenia z Nemecka, že euro je pre nich kvôli nákladom na záchranu periférie viac príťaž, ako výhodou, podľa mňa nie sú úplne. Nemecko je veľmi podobné Číne. Kým Čína podhodnocuje svoju menu intervenciami na devízových trhoch pre podporu exportov, v Nemecku sa to deje prostredníctvom eura. Nemyslím, že úmyselne, ale deje sa to. A kým Čína musí od celého sveta počúvať, ako si umelo vylepšuje konkurencieschopnosť a kradne pracovné miesta, tak Nemci naopak počúvajú sústrastné ódy, ako musia oni zaťahovať účty za nezodpovednú perifériu. P.S.: Slabšia mena má aj svoje nevýhody. A to, že podpora exportov ide na úkor pomalšieho rastu reálneho bohatstva domácností. Pri silnejšej mene by Nemcom a spol. sa im zlacnili importy, dovolenky a ostalo by im viac na ďalšiu spotrebu. Nechcem teda tvrdiť, že podhodnocovanie meny je pre ekonomiku dobrá vec, práve naopak, som zástanca toho, aby menový kurz odrážal silu ekonomiky. Len si myslím, že bez eura by bola nezamestnanosť v krajine vyššia ako je s ním (myslím, keby euro nebolo vôbec, nie keby sa eurozóna rozpadla, to by bolo o niečom inom). Nad tým, čo by nemecká vláda, alebo obyvatelia preferovali, špekulovať nejdem.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Závěr týdne přináší korekci euru, ztráty koruně
  Na finanční trhy dnes ještě dolehla bezpečnostní témata, tentokrát hlavně Irák. Později se nálada o něco zlepšila při ...
 • Závěr týdne přináší trhům uklidnění, změnit to ještě může Powell
  Oproti včerejšku je vývoj na hlavních trzích v samotném závěru týdne o poznání klidnější. Akcie v Evropě si připisují mírné zisky a podobně je na tom Wall Street. Dluhopisy na periferii eurozóny se zvedly a korigují včerejší ztráty, ale hlavní trhy registrují spíše drobné změny výnosů. Zlato začalo znovu růst a přidává půl procenta, ropa naopak ze včerejších zisků ubírá a klesá o 1,4 pct.
 • Závěr týdne přináší výrazné zisky euru a akciím
  Hlavní evropské akciové trhy si v pátek připisují velmi pěkné zisky a navazuje na ně odpoledne i Wall Street. Jasný impuls za tímto růstem dnes nevidíme, optimismus se spíše přenesl ze včerejška, kdy se ovšem dařilo jen některým sektorům. Výsledky klíčových firem tu dnes nemáme, je ovšem pravda, že v probíhající výsledkové sezóně zatím pozitivně překvapuje větší poměr firem, než je obvyklé. Právě to může být i za rostoucím optimismem, který dnes sledujeme.
 • Závěr týdne svědčí dolaru, zlatu i koruně. Akcie se na směru neshodnou
  Výsledková sezóna pokračuje ve značných překvapeních oběma směry. V pozitivním světle se předvedl Intel nebo Verizon, ale naopak zklamal Amazon nebo AB Inbev. Také nová data z hlavních ekonomik dohromady nedávají jasný obrázek, ovšem podle nás zatím nedokáží rozptýlit obavy ze zpomalování. Německý index Ifo zůstal dole, americká spotřebitelská důvěra se dočkala revize k horšímu. A navíc se opět začal komplikovat brexit, který po nedávných událostech vypadal na dobré cestě.
 • Závěr týdne svědčil dolaru, přispěl silný průmysl a důvěra
  Dolar v závěru týdne přetlačil euro, jen, libru i další měny, podpořen vyššími americkými výnosy. Naproti tomu výnosy dluhopisů v eurozóně klesají. Zisky dolaru se začaly hromadit už po poledni, rozšířit je ale pomohla nová data z amerického průmyslu. Ten se v únoru odrazil vzhůru a napravil tak lednové zaváhání. Velmi dobře vypadá také spotřebitelská důvěra, tak jak ji monitoruje Michiganská universita.
 • Závěr týdne trhům přeje
  Americké akciové trhy zahajují dnešní obchodování ziskově. Index S&P 500 roste o 0,5 %, Dow Jones posiluje o 0,4 % a technologický Nasdaq přidává 0,3 % své hodnoty. V rámci širšího indexu S&P 500 se nejlépe daří zpracovatelům komodit (+0,9 %). Ztrátově naopak zahájila seanci síťová odvětví (-0,2 %).
 • Závěr týdne ve znamení nových cel a slabších dat. Riziko se prodává, drama se ale nekoná
  Obchodování na hlavních finančních trzích na závěr týdne ovlivňují dvě témata - nový návrh amerických cel a slabší data z tamního trhu práce. První téma bylo dominantní zrána, kdy přišla zpráva, že prezident Trump pověřuje ministerstvo obchodu cly na dalších 100 miliard USD čínského dovozu. Odpoledne na sebe přechodně strhla pozornost slabší zaměstnanost v USA.
 • Závěr týdne v pozitivní náladě, Praha se ale nechytila
  Americké akcie si vzaly příklad z těch evropských a posouvají se vzhůru. Celkově se na vyspělých trzích bavíme o růstu zhruba o 0,3 až 0,7 procenta, přičemž Evropě se drží trochu napřed. Odpoledne se navíc zlepšila i kondice dluhopisů. Jejich výnosy smazaly ranní nárůst a nyní se nacházejí zpět u včerejších pozic.
 • Závěr týdne zhořkl s evropskými daty. Zájem o dluhopisy prudce roste, akcie se prodávají
  Finanční trhy se poslední dobou dostávaly do velmi dobré nálady díky vidině udržení měnové podpory. Byly však znát i pochybnosti dané zhoršením vyhlídek pro ekonomiku ze strany ECB i Fedu. A dnes se obavy ze slábnoucího růstu dostávají naplno do centra pozornosti po datech z eurozóny. Eurozóna svými výkony už delší dobu radost nerozdává, ale už to vypadalo, že nejhorší období zhoršování dat a překreslování prognóz máme za sebou. Dnešní PMI ukazují, že nikoli. Data za březen byla nečekaně špatná, přičemž jako největší zklamání můžeme označit klesající aktivitu v německém průmyslu.
 • Závěr týdne zůstává na trzích negativní. Dolaru se ani při rostoucích výnosech nedaří
  Páteční odpoledne je na trzích o něco lepší než ráno či předchozí dny, ale náš tip na konsolidaci po amerických datech vychází pouze částečně. K ničemu víc než stabilizaci či zpomalení poklesu se trhy zatím nedostaly. Hlavní evropské akciové indexy zůstávají hluboko v červeném, americké pozvolna nabírají ztráty. Dluhopisové výnosy za dnešek registrují opět citelný růst.
 • Záznam FED děsí trhy
  Globální trhy se obrátily vzhůru nohama a přinesly dolar zpět do čela, když úředníci FED vyzvali ke zpomalení nebo zas...
 • ZÁZNAM FEDU VYVOLAL DALŠÍ VLNU NESPOKOJENOSTI
  Záznam z červencového setkání amerického Federálního rezervního systému (FED), který byl zveřjněn ve středu večer...
 • Záznam obchodu na GBP/USD z livetradingu
  Chcete vidět obchod na Forexu, který nešel ani jeden pip proti traderovi Martinu Jakubcovi? Dnešní živé obchodování jeden takový přinesl. Pár GBP/USD vydělal během hodinky a půl celkem 724 dolarů.
 • Záznam webináře: Bitcoin a jiné kryptoměny
  K našemu nedávnému reportu na téma Bitoin, který jsme zveřejnili začátkem týdne na tomto místě, jsme včera přidali ještě webinář. Pro zájemce, kteří jej nestihli nabízíme záznam níže.
 • Záznam webináře k večernímu zasedání americké centrální banky
  Fed by dnes měl dle všech předpokladů zvýšit úrokové sazby. Jakou reakci na trzích lze očekávat? Webinář společnosti X-Trade Brokers (XTB).
 • Záznam webináře k výsledkům zasedání Evropské centrální banky
  Jaroslav Brychta ze společnosti X-Trade Brokers (XTB) komentuje novinky ze zasedání Evropské centrální banky.
 • Záznam webináře k zasedání Evropské centrální banky
  Víte, proč dnes euro výrazně propadlo? Podívejte se na záznam webináře Jaroslava Brychty z X-Trade Brokers (XTB.cz) k zasedání Evropské centrální banky.
 • Za ztrátami dolaru jsou dluhopisy, růst opět může po zasedání Fedu
  Americký dolar zatím nenavázal na sérii úspěchů z konce roku 2016 a po prvních dvou týdnech nového roku se obchoduje spíše s klesající tendencí. Zelené bankovce nepomohla ani poměrně pozitivní data zveřejněná v posledních dnech.
 • Za ztrátami dolaru jsou dluhopisy, růst opět může po zasedání Fedu
  Americký dolar zatím nenavázal na sérii úspěchů z konce roku 2016 a po prvních dvou týdnech nového roku se obchoduje spíše s klesající tendencí. Zelené bankovce nepomohla ani poměrně pozitivní data zveřejněná v posledních dnech.
 • Za 6%? Půjčte si přímo od lidí za lepší úrok než v bance! Funguje to!
  Nespoléhejte na banky a podvodníky, půjčte si od lidí a s nízkým úrokem od 6 % ročně. Nečekejte na dlouhé schvalování v bance...
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu, až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní Price Action VIP indikátor, doposud úspěšně používaný pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečný Price Action VIP indikátor, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
BOSSA ebook