Neděle 26. září 2021 02:54
reklama
ETX Capital
reklama
Purple Trading Roadshow
reklama
Dukascopy
reklama
ETX Capital

Inflace v Británii nejníže za 60 let, vyšší podnikatelská důvěra v eurozóně díky QE; analýza AUD/USD, GBP/CAD

24.03.2015 15:20  Autor: BOSSA  Sekce: Online FX zpravodajství  Tisk

Složený index nákupních manažerů (PMI), který měří růst v sektorech průmyslu i služeb a pokrývá více než dvě třetiny německé ekonomiky, se podle předběžných údajů společnosti Markit v březnu zvýšil na osmiměsíční maximum 55,3 bodu z 53,8 bodu za únor. Výsledek je nad hranicí 50 bodů oddělující růst od poklesu v odvětví již 23 měsíců v řadě. Největší evropská ekonomika opět nabírá na růstovém tempu.

Index PMI v německém průmyslu v březnu stoupl na osmiměsíční maximum 52,4 bodu z únorových 51,1 bodu a překonal odhad trhu na hodnotě 51,5 bodu. Index PMI ve službách vyskočil na šestiměsíční vrchol 55,3 bodu z 54,7 bodu za únor a také překonal odhad trhu na úrovni 55 bodů. Společnost Markit, jež indikátor sestavuje, očekává, že německá ekonomika vzroste v prvním čtvrtletí o 0,4 procenta a celkově v letošním roce posílí 2 procenta.

Dobrá data přišla i z eurozóny jako celku. Složený index nákupních manažerů eurozóny (PMI),dosáhl nejvyšší hodnoty od května 2011. Tento ukazatel měří aktivitu několika tisíc podniků eurozóny a je považován za barometr vývoje ekonomiky. Podle předběžných údajů společnosti Markit v březnu vyskočil na téměř čtyřleté maximum 54,1 bodu ve srovnání s konečnou hodnotou 53,3 bodu za únor. Analytici v průměru očekávali výsledek ve výši 53,6 bodu. Index se již 21 měsíců v řadě drží nad úrovní 50 bodů, jež odděluje růst od poklesu v odvětví.

Podle tohoto předstihového ukazatele by si mohla ekonomika eurozóny polepšit v prvních třech měsících letošního roku o 0,3 až 0,4 procenta. Dobré výsledky naznačují, že program kvantitativního uvolňování (QE) je podniky vnímán kladně. Spolu s levnou ropou oživuje podnikatelskou důvěru.

ECB předchozí týden nakoupila dluhopisy v objemu 26,3 mld. eur, k čemuž dodala, že se nebojí nedostatku dluhopisů k nákupu. Včerejší schůzka Angely Merklové a řeckého premiéra Tsiprase opět nepřinesla žádné konkrétní kroky, které by řešily řecký problém s dluhy.

Britská inflace se v únoru propadla na nulu. Index spotřebitelských cen (CPI) dosáhl v meziročním srovnání nejnižší hodnoty za posledních 30 let, od kdy se v aktuální podobě publikuje. Vzhledem ke srovnatelným indikátorům je inflace v Británii nejníže od roku 1960. Nejvyšší propad cen v únoru zaznamenalo jídlo a nealkoholické nápoje. Ty předchozí měsíc meziročně zlevnily o 3,3 procenta. Cena pohonných hmot klesla o 1,5 procenta. Zlevnil i nábytek a elektronika. I když finanční trh očekával čísla inflace vyšší, negativní překvapení předem zmírnila slova guvernéra BoE, jenž takovýto vývoj cenové hladiny na ostrovech avizoval. Ačkoliv banka přikládá velkou váhu nízké ceně ropy, aktuální vývoj inflace oddaluje růst úrokových sazeb, což libru oslabuje.

Hlasující člen FOMC Bullard dnes uvedl, že i když americká centrální banka začne v září pomalu zvyšovat úrokové sazby, bude monetární politika USA nadále velmi rozvolněná. Index spotřebitelských cen (CPI) očištěn od cen jídla a pohonných hmot v únoru meziměsíčně posílil o 0,2 procenta již druhý měsíc v řadě, což je mírně nad očekáváními trhu. V meziročním srovnání si jádrová inflace polepšila o 1,7 procenta, což je o 0,1 procenta nad lednovými hodnotami. Inflace byla v USA naposledy na cílové hodnotě 2 procenta loni v dubnu.

AUD/USD opustil trendový kanál a směrem nahoru rovněž prorazil 55 denní průměr na denním grafu. Pro potvrzení nákupního signálu je však vhodné počkat si, až AUD/USD uzavře na denním grafu nad hodnotou 0,7900 a vytvoří tak nové vyšší „high“. Když se mu to nepodaří, pak bude uvězněn mezi kanálem a hodnotou 0,7900. V případě, že se vrátí do kanálu, bude podle všeho testovat předchozí minima.

 

GBP/CAD testuje důležitou hodnotu podpory na úrovni 1,8600. Reakce ne tuto hodnotu je velmi důležitá, protože nám naznačí další směr pohybu.

  Sdílení článku: 
     

  Čtěte více

  • Inflace se vrátí dvě desetiny procentního bodu nad 2% cíl ČNB
   Statistice českých dat za listopad pomohly především kalendářní efekty. Den navíc udržel dynamiku průmyslové výroby nad průměrem, pomůže i rekordní výroba aut. Naopak zahraniční obchod vykazuje nejnižší přebytek za posledních pět let. Inflace v prosinci znovu zesílila poté, co se v listopadu propadla. Může za to příznivý efekt statistické základny i opětovné zdražení potravin.
  • Inflace se vrátila do tolerančního pásma
   Spotřebitelské ceny v květnu rostly především kvůli opožděnému efektu zvýšení spotřební daně. Celková inflace nicméně brzdí a brzdit bude i nadále. Rychlejšímu poklesu inflace brání slabá koruna. ČNB by měla zvážit snížení úrokových sazeb na technickou nulu.
  • Inflace se vrátila do tolerančního pásma. Stále je však vysoká
   „Situace v některých domácnostech začíná být kritická. Lidé přicházejí o práci a klesají jim příjmy. Na druhou stranu ceny nezbytných statků jako jsou potraviny a bydlení rostou,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
  • Inflace se vymyká kontrole
   „Vzhledem ke zrychlování inflace se rozhodnutí Česká národní banky o zvýšení úrokových sazeb jeví jako prozíravé. Je třeba inflaci dostat pod kontrolu a k tomu nám růst úrokových sazeb pomůže,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
  • Inflace se výš již nevyšplhala
   Spotřebitelské ceny v dubnu meziročně vzrostly „pouze“ o 2,9 %, přičemž trh čekal stagnaci či mírné navýšení dynamiky. V meziměsíčním srovnání došlo k růstu o 0,2 % namísto trhem odhadovaných 0,4 %. Největší vliv na růst spotřebitelských cen měl oddíl doprava, což je dáno statistickým efektem, jež je pozůstatkem loňského propadu cen ropy na globálních trzích. Nicméně tento efekt v květnu již dosáhl vrcholu a v následujících měsících bude postupně slábnout. I přesto ale očekáváme inflaci v příštích měsících v blízkosti 3% hranice. K tomu přispěje nerovnováha mezi nabídkou a poptávkou po otevření dlouho uzavřených služeb a obchodů. V květnu ceny služeb vzrostly meziměsíčně o 0,5 % a s rozkolísanou dynamikou lze počítat i v červnu a červenci. Složky, u kterých počítáme s úpravami ceníků jsou zejména kultura a rekreace či restaurace. V těchto kategoriích se zatím nedostavilo nikterak výrazné zdražení –o 0,3 %, respektive o 0,2 %.
  • Inflace se začne přibližovat ke svému cíli
   „Vyšší příjmy českých domácností společně s růstem cen potravin a regulovaných cen budou v nejbližších měsících udržovat inflaci v horní polovině tolerančního pásma. Inflace by se však vzhledem k nastavení úrokových sazeb měla postupně snižovat a směřovat ke svému cíli, kterého by měla dosáhnout v průběhu příštího roku, říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
  • Inflace skutečně zvolní, jak potvrzují i ceny v průmyslu či zemědělství
   Ceny v primárních okruzích potvrzují nízkoinflační prostředí, které se postupně projeví i ve spotřebitelské inflaci a jejím návratu nejprve do tolerančního pásma ČNB (ještě letos) a následně i k dvouprocentnímu cíli (v průběhu příštího roku).
  • Inflace spotřebitelských cen mírně zvolnila tempo
   Spotřebitelské ceny v srpnu v souladu s naším i tržním očekáváním meziročně vzrostly o 3,3 %, což je o 0,1 % méně oproti červenci. V meziměsíčním srovnání zůstaly spotřebitelské ceny v souhrnu beze změny (0,0 %). Ke snížení cen vedly především klesající ceny potravin a nealkoholických nápojů. V meziměsíčním srovnání klesly ceny zeleniny (-3,4 %) a ceny brambor pokračovaly v klesajícím trendu (-11,1 %). V sekci potravin vzrostly pak ceny cukru (+4,9 %) a olejů a tuků (+2,1 %). K meziměsíční dynamice cen přispěla kategorie dopravy, zejména růst cen automobilů (+0,6 %) a pohonných hmot a olejů (+0,4 %). Ve stravování a ubytování vzrostly ceny o 0,2 %. Ceny dovolených s komplexními službami rostly o 2,1 %, jelikož se s ohledem na pandemickou situaci zohledňují balíčky v tuzemsku namísto v zahraničí. Úhrnem v srpnu meziměsíčně klesly ceny zboží o 0,2 %, zatímco ceny služeb přidaly 0,2 %.
  • Inflace v Austrálii klesla, analýza AUD/USD
   Australský dolar prožil v noci šok. Silný výprodej během asijské seance spustil překvapující výsledek indexu sp...
  • Inflace v Belgii se před přelomovým zasedáním ECB propadla až na čtyřleté minimum
   Pokud nám Belgie naznačuje budoucí vývoj – což u ní obvykle funguje – pak inflace v květnu zamíří ke dnu. Minulé úterý ráno totiž byla tato země prvním státem...
  • Inflace v Británii v dubnu posílila, nicméně díky jenom růstu jízdného o Velikonocích, klíčem k úspěchu jsou reálné mzdy, analýza GBP/USD
   Index spotřebitelských cen (CPI) ve Velké Británii se dočkal v dubnu meziročního růstu o 1,8 procenta a o desetin...
  • Inflace v Británii v dubnu posílila, nicméně díky jenom růstu jízdného o Velikonocích, klíčem k úspěchu jsou reálné mzdy, analýza GBP/USD
   Index spotřebitelských cen (CPI) ve Velké Británii se dočkal v dubnu meziročního růstu o 1,8 procenta a o desetin...
  • Inflace v Británii zpomalila více, než se očekávalo
   Dnes v 10:30 byla zveřejněna data inflace z Velké Británie. Ty dokázaly překonat očekávání, když inflace rostla za únor o 0,4%, přičemž se očekával růst o 0,5%. Meziročně inflace klesla z 3% na 2,7%, analytici očekávali pokles na 2,8%. Jádrová inflace také klesla více, než se očekávalo, když meziročně klesla z 2,7% na 2,4%.
  • Inflace v červenci zůstala utlumená
   Koruna se včera nad hranicí technického závazku 27,02 CZK/EUR pohybovala pravděpodobně pouze díky zásahům centrální banky. Ta také včera zveřejnila statistiku ohledně intervenčních nákupů za červen. V červnu uvolnila na trh koruny za 313 mil. EUR, což je sice v relaci s minulými měsíci, ale i tak poměrně hodně, protože koruna strávila na hranici závazku pouze prvních deset dní v měsíci.
  • Inflace v České republice
   Dle ekonomické předpovědi, kterou v květnu 2021 vydala organizace OECD, by se HDP v roce 2021 mělo zvýšit na 3,3 % a příští rok vzrůst na 4,9 %. Zpráva naznačuje, že mezi důvody pomalého ekonomického oživení patří výrazné šíření koronaviru, vysoká míra úmrtí na toto onemocnění (v porovnání s jinými zeměmi ze skupiny OECD) i pomalé očkování v zemi.
  • Inflace v Česku je stále vysoká. Výrazně zdražuje benzín, lihoviny i voda
   Červnová inflace činila v meziročním vyjádření 2,8 procenta, takže je výraznější než předpoklad ČNB z její aktuální prognózy, čítající 2,7 procenta. Inflace je nadále poměrně výrazná, poblíž horní, tříprocentní meze tolerančního pásma inflačního cílování, primárně z důvodu více než pětinového nárůstu cen pohonných hmot. V jejich případě se ovšem projevuje hlavně dramaticky ponížená loňská základna meziročního srovnání. Její ponížení způsobil loni na jaře pandemický prudký propad cen ropy na světových trzích. Kromě růstu cen pohonných hmot se letos v červnu v citelné meziroční inflaci v ČR odrazil také vzestup cen alkoholu a tabáku, jehož zdražování pohání zejména zvyšování spotřební daně. Výrazně do inflace promluvil také nárůst cen vodného a stočného. Voda zdražuje paradoxně proto, že její spotřeba byla loni kvůli pandemii ponížená, takže vodárenské společnosti musí výpadek v tržbách dorovnávat zdražením, aby měly na nutné investice. Obecně je výraznější zdražování v oblasti služeb než zboží, což souvisí se snahou podnikatelů ve službách dohnat po otevření ekonomiky pandemické manko. Potraviny obecně spíše zlevňují, meziměsíčně však v červnu citelně zdražily brambory a vejce, v obou případech o zhruba desetinu.
  • Inflace v Česku překvapivě klesla, CZK reaguje oslabením
   Český statistický úřad dnes zveřejnil výsledky české inflace. Ta se v v září meziměsíčně propadla o 0,6 %, díky čemuž její meziroční tempo růstu zpomalilo z 2,9 % na 2,7 %. Trh přitom očekával meziměsíční pád inflace pouze o 0,4 % a meziroční růst ve výši 2,9 %. Ke snížení inflace pomohly hlavně sezónní vlivy v oblasti potravin. Míra inflace začíná konečně klesat, i když zůstává i nadále výrazně nad inflačním cílem České národní banky.
  • Inflace v Česku se „utrhla ze řetězu“, zaskočila všechny, takže koruna posiluje k novému rekordu. Navzdory horšímu než očekávanému výkonu české ekonomiky za loňský rok
   Česká ekonomika zklamala jak v loňském čtvrtém čtvrtletí, tak za celý rok 2019. Vyplývá to z dnes zveřejněných předběžných čísel ČSÚ, která se však mohou ještě změnit, ovšem oběma směry, jak k lepšímu, tak k horšímu. V posledních třech měsících roku 2019 přidala podle dnešních údajů jen 1,7 procenta. Jedná se o její nejslabší meziroční růst od třetího čtvrtletí roku 2016, kdy expandovala také pouze tempem 1,7 procenta. Pomaleji rostla naposledy v měsících lednu až březnu 2014, kdy přidala jen 1,6 procenta. Slabý výsledek za loňské poslední čtvrtletí způsobuje, že horší než očekávaný je i celkový výsledek za rok 2019. Tuzemské hospodářství totiž podle dnešních čísel vzrostlo jen o 2,4 procenta, zatímco konsensus trhu počítal s růstem za rok 2019 ve výši 2,5 procenta.
  • Inflace v Číně klesla, analýza AUD/USD
   Čínská cenová hladina se na meziměsíční bázi ocitla v deflaci 0,2 pro...
  • Inflace v Číně zrychlila na sedmiměsíční maximum, prostor pro zásah centrální banky opět menší?
   Spotřebitelská inflace v Číně zrychlila v prosinci na sedmiměsíční maximum meziročních 2,5 procenta při očekávaném zr...
  Forex - doporučené články:

  Co je FOREX?
  Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
  Forex pro začátečníky
  Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
  1. část - Co to vlastně forex je?
  FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
  VIP zóna - Forex Asistent
  Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
  Forex brokeři - jak správně vybrat
  V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
  Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
  Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
  Forex volatilita
  Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
  Forex zůstává největším trhem na světě
  V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

  Nejnovější články:


  Naposledy čtené:

  reklama
  Admiral Markets