Úterý 25. června 2024 15:05
reklama
CapXmaster
reklama
Dukascopy new
reklama
Fintokei ProTrader
reklama
FTMO král

Inflace v Kanadě pomalu klesá na 2,7 %, což zvyšuje pravděpodobnost snížení úrokových sazeb v červnu

22.05.2024 12:41  Autor: CapXmaster  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Míra jádrové inflace v Kanadě klesla čtvrtý měsíc v řadě, což posiluje argumenty pro zahájení cyklu uvolňování měnové politiky. I když mírný nárůst měsíčního tempa může bránit zajištění červnového snížení sazeb.

V dubnu dosáhla míra jádrové inflace v Kanadě průměrného ročního tempa 2,75 %, což je o něco nižší než měsíc předtím, uvedl kanadský statistický úřad v úterý v Ottawě. Toto tempo bylo nižší než očekávání o 2,8 %.

Index spotřebitelských cen vzrostl o 2,7 % oproti předchozímu roku, což odpovídá očekávání, ale je nižší než růst o 2,9 % předchozího měsíce. Tento vývoj znamená čtvrtý měsíc v řadě, kdy se inflace pohybuje v cílovém pásmu centrální banky.

Po zveřejnění těchto údajů oslabila kanadská měna a v 9:00 ottawského času klesla o 0,24 % na 1,3658 C$ za dolar. Výnosy dvouletých kanadských státních dluhopisů klesly o zhruba sedm bazických bodů na 4,169 %. Podle obchodníků se zvyšuje pravděpodobnost, že centrální banka sníží sazby v červnu, a to na přibližně 60 %.

Meziměsíčně index vzrostl o 0,5 %, což odpovídá očekávání, a po sezónním očištění se zvýšil o 0,2 %.

Tyto údaje prodlužují sérii zpomalení meziroční jádrové inflace v Kanadě od začátku roku. Tvůrci měnové politiky budou zkoumat, zda bylo dosaženo podmínek pro trvalý pokrok, což by jim umožnilo snížit sazby již na příštím zasedání 5. června.

Guvernér Tiff Macklem a jeho úředníci požadují další a trvalé uvolňování jádrové inflace jako podmínku pro zahájení uvolňování měnové politiky. Ačkoli většina ekonomů očekává, že banka sníží klíčovou úrokovou sazbu o 25 bazických bodů, ještě zůstává jistota, zda se k tomuto kroku rozhodne.


Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Inflace v eurozóně zpomalila, jak zareaguje ECB?
  Listopadová inflace v eurozóně překvapila mírnějším růstem, když z říjnových 10,7 % zpomalila na 10 %. Jádrová inflace očištěná o volatilní složky jako energie nebo potraviny nicméně dopadla dle očekávání a setrvala na 5 %. I tak již inflace v eurozóně pravděpodobně dosáhla svého vrcholu, z části však – podobně jako v českém případě – díky příznivým statistickým efektům vyplývajících z vládních opatření proti drahým energiím.
 • Inflace ve Velké Británii dosáhla nového 40letého maxima
  Libra se po včerejší zprávě o trhu práce neudržela na 1,2030, což naznačuje, že na rozdíl od eura nejsou účastníci trhu ochotni jít do dlouhých pozic na libře ani za její současnou cenu, navzdory její slabé korekci směrem nahoru. Nejnovější údaje o inflaci dnes zvýšily tlak na býky v GBP.
 • Inflace ve Velké Británii dosáhla 10,1 %, přijme BoE opatření?
  Inflace ve Spojeném království zůstala v březnu dvouciferná (10,1 % meziročně), ačkoli ekonomové předpokládali pokles ...
 • Inflace ve Velké Británii dosáhla 10,1 %, přijme BoE opatření?
  Inflace ve Spojeném království zůstala v březnu dvouciferná (10,1 % meziročně), ačkoli ekonomové předpokládali pokles na 9,8 %.
 • Inflace ve Velké Británii klesá, libra oslabuje
  Index spotřebitelských cen (CPI), jenž slouží k měření inflace, klesl v dubnu poprvé od loňského září a vytváří t...
 • Inflace ve Velké Británii klesla pod 2procentní cíl, německý index ZEW zklamal, analýza EUR/GBP
  Inflace ve Velké Británii se v lednu poprvé od listopadu 2009 podívala pod dvou procentní hranici. Dnešní ...
 • Inflace v Evropě je vyšší, než se očekávalo
  ECB včera oznámila, že svou měnovou politiku ponechá beze změny. Úroková sazba pro hlavní refinanční operace a úrokové sazby z maržových půjček a vkladů zároveň zůstanou stejné na úrovni 0,00 %, 0,25 % a -0,50 %.
 • Inflace v jednociferném teritoriu poprvé od ledna 2022
  Trend negativního vývoje tuzemské ekonomiky pravděpodobně pokračoval i v květnu. Domácí průmyslová výroba se podle našeho odhadu meziměsíčně opět snížila. Mělo by však dojít ke zmírnění tempa poklesu na -0,9 % m/m v květnu po ostrém dubnovém propadu o 1,9 %. Spotřebitelská poptávka zřejmě zůstala velmi slabá, meziměsíční snížení maloobchodních tržeb bez aut v květnu podle nás ještě zesílilo na -0,7 % m/m (po -0,3 % m/m v dubnu).
 • Inflace v Kanadě dosahuje vrcholu
  Rostoucí ceny komodit vyvolané geopolitickou situací na Ukrajině budou dál zvyšovat inflaci v Kanadě, jejíž celková míra nyní dosahuje vrcholu nad 6 % a nutí centrální banku k agresivnějšímu zvyšování úrokových sazeb. Míra inflace v Kanadě je už teď výrazně nad úrovní 5,1 %, kterou Bank of Canada v lednu prognózovala pro první čtvrtletí s důrazem na fakt, že ji čeká náročná cesta za snížením růstu cen na 2% inflační cíl.
 • Inflace v Kanadě je nejvyšší od února 2003
  Meziroční inflace v Kanadě vzrostla v září na 4,4 % ze srpnových 4,1 %. Jedná se o nejvyšší YoY růst cen od února 2003. Hlavním důvodem cenového růstu jsou problémy na straně dodavatelských řetězců a efekt nízké základy z kovidového roku 2020. Bez vlivu cen benzínu vzrostl CPI o 3,5 % po srpnových +3,2 %. Na měsíční bázi rostly spotřebitelské ceny o 0,2 % - stejným tempem jako v předchozím měsíci, ale stále mírně nad očekáváním na úrovni +0,1 %.
 • Inflace v lednu dosáhla téměř na 10 %
  Inflace dosáhla v lednu obávaného vysokého nárůstu. Oproti prosinci ceny vzrostly o 4,4 % a v meziročním srovnání o 9,9 %. My jsme v naší prognóze počítali s 9,5 %, tržní odhad činil 9,3 % a ČNB očekávala 9,4 %. S ohledem na značnou nejistotu ohledně letošního lednového výsledku se ještě jedné o relativně malou odchylku od odhadu.
 • Inflace v lednu skoro 10 %, ale senzace se nekoná
  Spotřebitelské ceny v ČR v lednu oproti prosinci vzrostly o 4,4 %, meziroční míra inflace tedy zrychlila na 9,9 % z předchozích 6,6 %. To bylo jen nepatrně nad naším odhadem ve výši 9,6 %. Očekávání trhu bylo poblíž 9,3 %. S ohledem na výjimečně velkou nejistotu lze říci, že výsledek je velmi blízko odhadů.
 • Inflace v lednu výrazně akceleruje
  Spotřebitelské ceny se v lednu meziměsíčně zvedly o 1,5 %, v meziročním srovnání inflace zrychlila o čtyři desetiny procentního bodu a dosáhla 3,6 %. Tato hodnota převyšuje jak náš odhad, tak konsenzus trhu. Lednový údaj o růstu cen je tradičně zatížen vyšší mírou nejistoty, protože na počátku roku dochází k přeceňování řady položek spotřebního koše. Další zrychlení cenového růstu bylo dáno zejména vyššími cenami potravin a nealkoholických nápojů, dražší však byla i elektřina, vodné a stočné či alkohol.
 • Inflace v lednu výrazně klesla – končí inflační roky
  „Lednová inflace naznačuje, jak by se mohly vyvíjet spotřebitelské ceny v letošním roce. Informace, které dnes zveřejnil Český statistický úřad, dávají důvod k optimismu; po třech inflačních letech jsme vstoupili do roku, kterým by nás měla provázet nižší inflace. Ta dosáhla svého posledního vrcholu loni v lednu (17,5 %) a od té doby se růst spotřebitelských cen zmírňuje. Letos v lednu inflace klesla z prosincových 6,9 % na 2,3 %, což je nejnižší hodnota od března 2021. Za skokovým lednovým poklesem stojí mimo jiné odeznění vlivu úsporného tarifu na energie z roku 2022, který ovlivňoval srovnávací základnu inflace v posledních měsících loňského roku,“ komentuje vývoj inflace Petr Kymlička, partner poradenské skupiny Moore Czech Republic.
 • Inflace v lednu zrychlila na 17,5 %, méně než jsme čekali
  Tuzemské spotřebitelské ceny vzrostly v lednu meziměsíčně v průměru o výrazných 6 %. Meziroční inflace zrychlila z prosincových 15,8 % na 17,5 % v lednu. To bylo mírně nad tržním konsensem 17,1 % y/y, zároveň však výrazně pod naší prognózou ve výši 18,7 %. Česká národní banka pro leden předpovídala 17,6 % y/y, Ministerstvo financí pak čekalo 16,2 %. Rozptyl odhadů byl kvůli zvýšené nejistotě vyšší než je obvyklé.
 • Inflace v lednu zrychlila na 17,5 %, méně než jsme čekali
  Tuzemské spotřebitelské ceny vzrostly v lednu meziměsíčně v průměru o výrazných 6 %. Meziroční inflace zrychlila z prosincových 15,8 % na 17,5 % v lednu. To bylo mírně nad tržním konsensem 17,1 %, zároveň však výrazně pod naší prognózou ve výši 18,7 %. Česká národní banka pro leden předpovídala 17,6 %, Ministerstvo financí pak čekalo 16,2 %.
 • Inflace v listopadu nad třemi procenty
  Spotřebitelské ceny se v listopadu meziměsíčně zvedly o 0,3 %, v meziročním srovnání inflace zrychlila na 3,1 %. Oproti říjnu byly vyšší zejména ceny elektřiny, potravin a nealkoholických nápojů, zároveň pokračoval rychlý růst cen spojených s bydlením. Naproti tomu poklesly ceny pohonných hmot a ceny poštovních a telekomunikačních služeb.
 • Inflace vlivem nižší statistické základy zrychlila nad 8 %
  Česká inflace v říjnu zrychlila v meziročním vyjádření na 8,5 % po zářijových 6,9 %. To bylo jen nepatrně nad naší prognózou a tržním konsensem (obojí +8,4 % y/y), zatímco ČNB očekávala 8,3 %. Zvýšení meziroční inflace je čistě statistickým efektem souvisejícím s nižší srovnávací základnou loňského posledního čtvrtletí, kdy působil vliv zavedení úsporného energetického tarifu. Bez tohoto statistického efektu by říjnová inflace podle ČSÚ činila 5,8 % y/y.
 • Inflace vlivem nižší statistické základy zrychlila nad 8 %
  Česká inflace v říjnu zrychlila v meziročním vyjádření na 8,5 % po zářijových 6,9 %. To bylo jen nepatrně nad naší prognózou a tržním konsensem (obojí +8,4 %), zatímco ČNB očekávala 8,3 %. Zvýšení meziroční inflace je čistě statistickým efektem souvisejícím s nižší srovnávací základnou loňského posledního čtvrtletí, kdy působil vliv zavedení úsporného energetického tarifu. Bez tohoto statistického efektu by říjnová inflace podle ČSÚ činila 5,8 % y/y.
 • Inflace v Maďarsku
  Maďarská inflace se v říjnu meziročně zpomalila na 2,2% z 2,5% v září. To je mírně pod tržní projekcí 2,3 procenta meziročně. Cena pohonných hmot byla hlavním důvodem zmírnění, vlivem bázového efektu. Skupiny produktů, které zaznamenaly v loňském roce výrazný nárůst cen, tento rok zůstaly beze změny. Obchodní artikl a výrobky vedly hlavně ke zpomalení jádrové inflace na 2,7% v říjnu od září 2,9%.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Dukascopy new