Neděle 03. březen 2024 09:36
reklama
Instaforex krypto ebook
reklama
Purple trading AI
reklama
Swissquote Bank
reklama
Fintokei SwiftTrader

ČNB – rozhodnutí bankovní rady, 8. února 2024

08.02.2024 15:37  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Bankovní rada na svém prvním letošním měnovém zasedání snížila úrokové sazby o půl procentního bodu: repo sazbu na úroveň 6,25 %.

Finanční trh byl rozdělen v názoru, jak výrazně ČNB na únorovém zasedání úroky sníží: převažovaly sázky na snížení úroků o čtvrt procentního bodu, nezanedbatelná skupina analytiků ale čekala snížení o půl procentního bodu.

Bankovní rada se rozhodla zrychlit tempo snižování úroků poté, co na prosincovém zasedání snížila ČNB své sazby o čtvrt procentního bodu, což byl první krok ve stávajícím cyklu uvolňování měnové politiky.

Bankovní rada přistoupila k razantnějšímu snížení úroků navzdory nedávnému oslabení koruny a též navzdory tomu, že dosud není k dispozici velmi důležitá statistika inflace za letošní leden.

S potřebou rychlejšího uvolňování měnové politiky zřejmě pracuje čerstvá prognóza z dílny centrální banky, jež bude prezentována na dnešní odpolední tiskové konferenci bankovní rady.

Snížení repo sazby ČNB o půl procentního bodu na úroveň 6,25 % není pro finanční trh úplným překvapením, mírná většina nicméně očekávala, že bankovní rada zopakuje mírné snížení sazeb o čtvrt procentního bodu.

Dva členové bankovní rady – viceguvernér Frait a člen bankovní rady Holub – koncem ledna avizovali podporu pro výraznější snížení úrokových sazeb, česká měna od té doby ovšem oslabila k úrovni 25 korun za euro a převažující názor na finančním trhu předpokládal, že ČNB ohledně snižování úroků zachová opatrný přístup.

Pro opatrnější přístup hovořila také skutečnost, že data o lednové inflaci, což je velmi důležitý údaj, jenž stanoví startovací úroveň inflace pro letošní rok, budou zveřejněna až příští týden – 15. února.

Nicméně, bankovní rada evidentně vychází z předpokladu, že meziroční inflace v lednu klesne do oblasti 3 % a možná i mírně pod tuto úroveň, což potvrdí, že je otevřena cesta pro delší sérii snižování úroků ČNB, a to i ve výraznějších krocích než o čtvrt procentního bodu.

Dnešní rozhodnutí snížit úrokové sazby o půl procentního bodu lze opřít o argumenty v podobě slabého výkonu české ekonomiky v závěrečném čtvrtletí loňského roku a odeznívání cenových tlaků v české ekonomice v podobě poklesu jádrové inflace.

Přesto tento rychlý přechod ze snižování úroků o čtvrt procentního bodu na výraznější snížení o půl procentního bodu vnímám jako určité překvapení v kontextu velmi opatrného přístupu, jenž v otázce možného snižování úroků bankovní rada zastávala v několika předchozích čtvrtletích.

Pokud data o lednové inflace nepřinesou příští týden negativní překvapení v podobě silnějšího než očekávaného růstu spotřebitelských cen, tak bude snižování úroků o půl procentního bodu na stole i na dalších zasedáních bankovní rady, včetně nejbližšího zasedání ve druhé polovině března.

Důležitý bude také vývoj kurzu koruny: nelze vyloučit, že se česká měna v reakci na dnešní snížení úroků usadí nad úrovní 25 za euro, což by samo o sobě bylo argumentem proti tomu, aby ČNB na příštích několika zasedáních snižovala úrokové sazby automaticky o půl procentního bodu v režimu jakéhosi autopilota.

Finanční trh nyní bude čekat na novou makroprognózu z dílny ČNB, jejíž hlavní parametry budou prezentovány dnes odpoledne na tiskové konferenci bankovní rady.

Zajímavé bude nejen to, jaký vývoj inflace a úrokových sazeb bude nová prognóza prezentovat ve svém hlavním scénáři, ale také to, nakolik se s vyzněním a doporučením prognózy ztotožní bankovní rada.

V uplynulých čtvrtletích bankovní rada zdůrazňovala, že pokles úrokových sazeb bude pravděpodobně pozvolnější v porovnání s trajektorií, se kterou pracoval hlavní scénář prognózy z dílny centrální banky.

Prognóza prezentovaná počátkem loňského listopadu v hlavním scénáři předpokládala, že dvoutýdenní repo sazba ČNB ke konci letošního roku klesne do oblasti 3,50 %.

Dle našeho názoru je pokles dvoutýdenní repo sazby na úroveň 3,50 % ke konci letošního roku teoreticky opravdu možný, zásadní ale bude, zda bankovní rada bude opravdu chtít takto sazby snižovat anebo zda si uchová opatrnější přístup.

Dnešní rozhodnutí, kdy po prosincovém snížení úroků o čtvrt procentního bodu podpořila bankovní rada výraznější snížení sazeb o půl procentního bodu, naznačuje, že odvaha snižovat úrokové sazby je v rámci bankovní rady nyní o něco výraznější, než co mohly naznačovat komentáře a konání bankovní rady v loňském druhém pololetí.

Radomír Jáč
hlavní ekonom
Generali Investments CEE

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • ČNB – rozhodnutí bankovní rady, 21. prosince 2022
  Bankovní rada ponechala úrokové sazby počtvrté v řadě beze změny, což ovšem není překvapivý výsledek.
 • ČNB – rozhodnutí bankovní rady, 21. prosince 2023
  Bankovní rada na svém prosincovém zasedání snížila úrokové sazby o čtvrt procentního bodu: repo sazbu na úroveň 6,75 %.
 • ČNB – rozhodnutí bankovní rady, 22. června 2022
  Bankovní rada ČNB na dnešním měnově-politickém zasedání zvýšila repo sazbu o jeden a čtvrt procentního bodu, na úroveň 7,00 %, což je nejvyšší úroveň od května 1999.
 • ČNB – rozhodnutí bankovní rady, 22. prosince 2021
  Bankovní rada ČNB na posledním zasedání v letošním roce zvýšila svou repo sazbu o plný jeden procentní bod, na úroveň 3,75 %, což je nejvyšší úroveň od počátku srpna 2008.
 • ČNB – rozhodnutí bankovní rady, 27. září 2023
  Bankovní rada na svém zářijovém zasedání ponechala úrokové sazby beze změny: plně v souladu s očekáváním finančního trhu.
 • ČNB – rozhodnutí bankovní rady, 29. března 2023
  Bankovní rada ponechala úrokové sazby opět beze změny, což ovšem není překvapivý výsledek.
 • ČNB – rozhodnutí bankovní rady, 3. listopadu 2022
  Bankovní rada ponechala úrokové sazby opět beze změny, potřetí v řadě, což ovšem není překvapivý výsledek.
 • ČNB – rozhodnutí bankovní rady, 3. srpna 2023
  Bankovní rada na svém srpnovém zasedání ponechala úrokové sazby beze změny: v souladu s očekáváním finančního trhu.
 • ČNB – rozhodnutí bankovní rady, 3. února 2022
  Bankovní rada ČNB na letošním prvním měnově-politickém zasedání zvýšila repo sazbu o tři čtvrtiny procentního bodu, na úroveň 4,50 %, což je nejvyšší úroveň od ledna 2002.
 • ČNB – rozhodnutí bankovní rady, 31. března 2022
  Bankovní rada ČNB na dnešním měnově-politickém zasedání zvýšila repo sazbu o půl procentního bodu, na úroveň 5,00 %, což je nejvyšší úroveň od listopadu 2001.
 • ČNB ruší úročení minimálních rezerv, co mohou banky očekávat?
  Uplynulý týden se nesl v duchu risk off nálady. Zatímco výnosy na amerických dluhopisech rostly, akciové indexy v tomto kontextu zaznamenaly ztráty. Zásadní událostí uplynulého týden bylo oznámení o zrušení úročení minimálních rezerv ČNB. Co mohou banky očekávat a mnoho dalšího se dozvíte již nyní v našem videu.
 • ČNB řešila hlavně ekonomické dopady ukrajinské války
  Bankovní rada ČNB na svém posledním zasedání minulý čtvrtek diskutovala zejména ekonomické dopady války na Ukrajině. Ty podle centrálních bankéřů povedou k dalšímu urychlení inflace a vyžádají si další utažení měnové politiky. K tomu nakonec ČNB na posledním zasedání přistoupila, když zvýšila úrokové sazby o půl procentního bodu. Ta základní se již dostala na pět procent, což je nejvyšší úroveň za poslední dvě dekády.
 • ČNB - říjnová zadluženost českých domácností
  „Přestože se v říjnu celková zadluženost domácností příliš nezvýšila, hlavní nárůst vidíme na spotřebitelských úvěrech (+0,9 %). Tento nárůst je vyšší než v loňském říjnu a přičítáme ho brzkému začátku předvánoční sezóny. Lidé sice, dle našeho průzkumu, chtějí letos pojmout Vánoce úsporněji, nicméně je zřejmé, že inflace a růst cen se i tak odráží v této finančně nejnáročnější části roku a povede letos celkově k růstu objemu spotřebitelských úvěrů. Uvidíme, zda i ve výsledcích maloobchodníků uvidíme zvrat v trendu a spotřeba domácností se ve čtvrtém kvartálu zvýší.“
 • ČNB sazby beze změny
  Česká národní banka dnes v souladu s většinovým očekáváním analytiků ponechala úrokové sazby beze změny. Klíčová repo sazba zůstává na úrovni 1,75 %.
 • ČNB sazby dle očekávání nezměnila, koruna zůstává stabilní
  ČNB na svém dnešním zasedání ponechala úrokové sazby beze změny. Dvoutýdenní repo sazba zůstala na 2 %, diskontní sazba na 1 % a lombardní sazba na 3 %. Jednalo se už o třetí zasedání v řadě, kdy nebyla výše sazeb upravena. Rozhodnutí o sazbách bylo zveřejněno ve 13. hodin. Tisková konference za účasti guvernéra Jiřího Rusnoka se uskuteční ve 14:15.
 • ČNB: Sazby na nule ještě řadu měsíců (komentář)
  Bankovní rada ČNB ponechala klíčovou repo sazbu na „technické“ nule, jak asi každý očekával. Hlasování bylo...
 • ČNB sazby nemění
  Bankovní rada ČNB dnes na svém měnovém zasedání rozhodla o ponechání základní úrokové sazby na 2 %. O tomto výsledku rozhodlo pět členů bankovní rady, kteří hlasovali ve prospěch zachování sazeb na současné úrovni, dva členové hlasovali pro zvýšení o 25 bazických bodů.
 • ČNB sazby nemění, bojí se vývoje v zahraničí
  Bankovní rada České národní banky na svém dnešním měnověpolitickém zasedání ponechala klíčové úrokové sazby na stávající úrovni. V bankovní radě převážil „holubičí“ pohled, který nyní zvláště obezřetně posuzuje nepolevující zahraniční rizika.
 • ČNB sazby nemění, část trhu je tím překvapena – koruna proto posiluje pod 24,50 za euro. Bankovní radu mohlo od snížení sazeb odradit markantní zdražení regulované složky cen elektřiny
  Bankovní rada České národní banky na svém dnešním zasedání rozhodla ponechat základní sazby na úrovni sedmi procent. Nová prognóza bankovní radní nepřesvědčila, aby sazbu snížili, přestože trh předpokládal, že ji redukují na 6,75 procenta.
 • ČNB sazby nemění, po bouřlivém jednání převážil strach z neblahého vývoje v zahraničí
  Bankovní rada České národní banky se dnes rozhodla ponechat klíčové úrokové sazby beze změny. Stalo se tak zjevně po náročné debatě. O hodinu totiž bylo posunuto oznámení jejího výsledku, což se stalo poprvé za více než šest let. Náročnost debaty odráží náročnost situace, ve které se nyní centrální bankéři nacházejí. Na jedné straně registrují nadále solidní stav české ekonomiky, zejména pak stále poměrně napjatý trh práce. Na straně druhé ovšem nemohou nevidět poměrně citelné zhoršování ekonomické situace v zahraničí.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Swissquote Bank