Středa 27. leden 2021 07:18
reklama
Bernstein bank webinar
reklama
Purple Trading ROOM
reklama
RoboMarkets CopyFX

Podpora „Zelené dohody“ zlepšuje investiční vyhlídky do obnovitelných zdrojů

15.04.2020 17:45  Sekce: Online FX zpravodajství  Tisk

Navzdory výhradám některých vlád chce Ursula von der Leyenová zahrnout prioritní cíle Zelené dohody (Green Deal) do návrhu sedmiletého rozpočtu EU. Místopředseda Evropské komise Frans Timmermans počátkem dubna potvrdil, že do září má EK v plánu předložit analýzu dopadů zpřísnění omezení skleníkových plynů do roku 2030 o 50 až 55 procent oproti hodnotám z roku 1990. Dohoda by měla obsahovat celkem 50 kroků k dosažení uhlíkové neutrality do roku 2050.

Někteří odborníci zastávají názor, že současný útlum globální ekonomiky může být dobrým stimulem pro cíle, které jsou součástí Zelené dohody, a zavedení nezbytných opatření může pomoci urychlit cestu k ekologičtějšímu prostředí Evropy.

Tato vize může být dalším stimulem pro investice institucionálních i individuálních investorů do aktiv obnovitelných zdrojů. Ty zatím překonávají aktuální krizi lépe, než řada tradičních odvětví. Podle analýzy fotovoltaické skupiny Solek byly jak krátkodobě, tak střednědobě zelené investice nadprůměrně rostoucí investicí. Společnost srovnávala například roční výnosnost fondů nabízených v Investičním centru ČS. Fond Erste WWF Stock Environment, zaměřený na akcie technologií chránicích životní prostředí včetně obnovitelných zdrojů energie, za roční období k 28. 2. 2020 dosáhl z nabízeného portfolia 47 fondů vůbec nejvyšších výnosů, a to 30,03 %. Pro srovnání komoditní fond Erste Stock Europe Property, který si vedl také nadprůměrně dobře, dosáhl za rok na 14,39% zhodnocení, naopak komodity propadly, a to o 9,41 % (Erste Stock Commodities).

Hůře na tom byly fondy od počátku letošního roku k danému datu 28. 2. (YTD). Snížila se hodnota jak nemovitostních (-2,59 %), tak komoditních investic (-14,12 %). Jeden z mála rostoucích, a to o slušných 4,93 %, byl právě Erste WWF Stock Environment.

Celosvětový pád na kapitálových trzích, který vyvrcholil letos počátkem března a dotkl se prakticky všech titulů, přinesl už ve třetí dekádě minulého měsíce částečné zotavení. Analýza Soleku se podívala na USA, a to jak se vzpamatovávaly jednotlivé sektory s důrazem na firmy z oblasti nezávislé a obnovitelné energetiky. Podle dat Fidelity se právě toto odvětví vzpamatovalo za pět dní od kolapsu nejrychleji – narostlo o nebývalých 25,82 %.

Některá odvětví přitom v období prvního zotavení mezi dny 19. - 25. 3. 2020 dále klesala, jako real estate (-5,61 %). S&P 500 index v tomto zlomovém období nepatrně vzrostl o 1,42 %.

Čas teprve ukáže, jak se krize odrazí ve změněných preferencích investorů dlouhodobě. Financial Times citovaly Jose Debelke, bývalého klimatického úředníka EK, který předpovídá, jak krize ovlivní změnu našich návyků. Jedním ze scénářů je dlouhodobé snížení letecké přepravy, a tím i snížení emisí, které s ní souvisejí.

EK deklaruje i v rámci Green Deal podporu ekonomik nejvíc zasažených států pandemií. V průběhu několika týdnů chce představit rozpočet v hodnotě zhruba bilion eur, který má být základem pro pomoc na oživení ekonomik unie po skončení pandemie a zároveň jim má pomoci v dodržení  stanovených kritérií "udržitelnosti".

Uvidíme, jaká bude realita, každopádně tyto signály zakomponovává trh do ceny „zelených“ aktiv už nyní.

Olívia Lacenová, hlavní analytik TopForex

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Podnikateľský sentiment v UK sa kvôli obavám z BrExitu prepadáva. Priestor pre rast GBP je obmedzený
  V prvom týždni mesiaca sú zverejňované indexy dôvery v sektore výroby a služieb v popredných ekonomikách. Aprílové čís...
 • Podnikom v eurozóne rastie apetít po investíciách, z Nemecka si objednali najviac strojov od roku 2008
  Nemecko dnes zverejnilo priemyselné objednávky za december. Tie prekvapili, keď medzimesačne rástli o 5,2% (trhový konsenzus bol pritom na úrovni rastu o 0,6%), čo posunulo ich medziročný rast na úroveň 8,1%. To predstavuje najvyššie tempo rastu od roku 2011. Celkovo je hodnota týchto objednávok druhá najvyššia v histórii, vyššia bola len v novembri 2007.
 • Podniková dôvera naznačuje, že by sa rast EURUSD mohol zastaviť
  Dnes som do obrázkov dňa dával graf, podľa ktorého EURUSD rástol spolu so zmenami očakávaní HDP pre roky 2017-2019 (graf od @Schuldensuehner):
 • Podniky překvapila razance ČNB, bojí se skokového posílení koruny v budoucnu
  Tuzemské podniky překvapila razance, se kterou začala ČNB ve čtvrtek intervenovat za oslabení koruny vůči euru. Bojí ...
 • Po dočasném posílení se koruna vrátila k úrovni 26,0 CZK/EUR
  Zisky z první poloviny minulého týdne koruna neudržela. Zatímco během první poloviny týdne si koruna o procento...
 • Po dopoledních ztrátách pomohla koruně německá data, dolar ztrácí sílu
  Koruna dnes dopoledne ztrácela pod tlakem zvýšené aktivity na domácím trhu a poklesu fori...
 • Po dosiahnutí dna pri žiadostiach o podporu v nezamestnanosti v USA vždy nasledovala recesia
  Dnes boli zverejnené nové žiadosti o podporu v nezamestnanosti v USA. Tie rástli už tretí týždeň po sebe, a to v posle...
 • Podpis na spadnutí, pokles daní a slabší výsledky. Trhy zůstávají nejednotné
  Na podpis obchodní dohody se čeká, mělo by k němu dojít už brzy. Poslední prohlášení ministra financí Mnuchina trhy příliš nenadchlo, když naznačilo odklad rušení některých cel v podstatě na období po amerických prezidentských volbách. Poté odhalil pár konkrétních bodů ze smlouvy také Larry Kudlow. Šlo o přislíbené čínské nákupy amerického průmyslového zboží, energií a služeb, příslib okamžitého zahájení jednání o fázi dvě i možnost uplatnit sankce v případě čínského neplnění dohody. Také podle něj odbourávání cel bude záležet na dodržování a přístupu k dalším jednáním.
 • Podpis zákona, který nepotěšil. Akcie korigují zisky
  Jeden den jsou trhy dobře naladěné z toho, že je Donald Trump ujistí o blízkosti obchodní dohody s Čínou. A druhý den jsou vystrašené, když podepíše zákon na podporu demonstrantů v Hongkongu. Americký prezident si podpis nějaký čas rozmýšlel, ale nakonec zvolil variantu, která sice podporuje udržení demokracie v klíčovém asijském finančním centru, ale zároveň naštve čínské vedení. To hbitě oznámilo, že přistoupí k tvrdým protiopatřením. Otázkou je, zda zůstanou rovněž v politické rovině, nebo se dotknou i citlivé otázky obchodní dohody.
 • Podpora Marine Le Penové sílí, ale cesta do Elysejského paláce je ještě dlouhá
  Nadcházející prezidentské volby ve Francii vyvolávají u investorů po celém světě bolest hlavy. Všichni se obávají nepříjemného překvapení podobného výsledkům posledních amerických voleb, tedy zvolení populistického politika do čela páté nejsilnější ekonomiky světa. A Marine Le Penová má skutečně velkou podporu. V posledních týdnech využila skandálu „Penelopegate“ a hněvu obyvatel nejhorších francouzských předměstí a posílila své postavení.
 • Podpora z Fedu a blížící se stimul táhnou vzhůru akcie i eurodolar
  Závěr z jednání Fedu je zhruba takový, že letošní propad ekonomiky nebude tak výrazný, vyhlídky pro další dva roky se trochu vylepšily a i přitom zesílil závazek měnové podpory. Ačkoli někteří mohli čekat víc, takové vyznění by podle nás mělo trhům určitě vyhovovat. Současné tempo nákupů dluhopisů za 120 mld. USD/měsíc chce americká centrální banka udržet, dokud neuvidí podstatné zlepšení směrem k plné zaměstnanosti a dosažení inflačního cíle. Tedy ještě poměrně dlouho.
 • Podpora živnostníků částkou 25 tisíc krok je rozumný krok, podmínky jsou stanoveny poměrně velkoryse
  Jednorázová podpora podnikatelů a živnostníků postižených dopady pandemie koronaviru částkou 25 tisíc korun je správný krok, který celé řadě dotčených pomůže výpadek v příjmech překonat. Podmínka čerpání podpory je stanovena poměrně velkoryse. Podmínkou je totiž meziroční pokles tržeb dané OSVČ během letošního prvního čtvrtletí alespoň o deset procent. Poměrně velkorysá je tato podmínka i přesto, že opravdu intenzivní zásah do tržeb živnostníků nastal převážně jen v období druhé poloviny března, kdy platil nouzový stav, zatímco podmínka je vztažena k celému období prvního čtvrtletí, tj. od začátku ledna do konce března. OSVČ v oblastech cestovního ruchu, například průvodci, pociťovaly závažný výpadek tržeb už od přelomu ledna a února, nejprve kvůli výpadku tržeb realizovaných čínskými turisty.
 • Podpoří makrodata EU ekonomiku? Makrodata 23.-27.2
  V pátek se podařilo dosáhnou dohody mezi Řeckem a trojkou ohledně prodloužení úvěrového programu pro Řecko o další 4 m...
 • Po Draghiho proslovu letí euro vzhůru
  Většina současného dění se zaměřuje na vývoj eura, protože Draghiho odvážné a na něj vskutku radikální vyjádření k inflaci způsobilo, že euro začalo výrazně růst. Měnový pár EUR/USD se propracoval až k rezistenční hladině 1,1300 a pár EUR/JPY dosáhl nového maxima za tento cyklus. Rezistencí hrozí také pár EUR/GBP.
 • Podrobné dáta ukazujú, že rast HDP v Británii má potenciál pre zrýchlenie
  Revízia britského HDP potvrdila mimoriadne pomalý medzikvartálny rast na úrovni 0,1%. Detailnejšie dáta, ktoré táto revízia priniesla, však ukazujú, že v ďalšom kvartáli by mohol byť rast vyšší.
 • Podrželi jste sestupný trend na EURUSD?
  Trendový kanál vyhrál Sestupný trend opětovně nahrál do karet trendovým obchodníkům. Dnešní video deník upozorňoval n...
 • Pod tíhou slabého HDP koruna oslabila
  Oproti očekáváním jsme na tuzemském devizovém trhu zaznamenali poměrně živé obchodování. Koruna oslabovala...
 • Pod tíhou slábnoucí inflace ČNB nechává sazby beze změny
  ČNB dnes nepřekvapila a ponechala své sazby beze změny. Klíčová repo sazba tak po dnešku zůstává na 0,75 %. V následné tiskové konferenci guvernér sice nepředstaví novou prognózu, ale zhodnotí rizika té stávající. Únorový výhled centrální banky předpokládal mírné zpomalení inflace a prudké posílení koruny. Nakonec jsme se dočkali výrazného oslabení inflace a stagnace měnového kurzu. ČNB tak zaznamenala rizika jak proinflační, tak protiinflační. Nad kurzem však pravděpodobně převáží inflace a hodnocení rizik se posune mírně na spodní stranu i přesto. Guvernér Rusnok nicméně zřejmě připustí, že oslabení cenového růstu jde převážně na vrub propadu volatilních cen potravin, což v dlouhodobém horizontu dosažení inflačního cíle výrazně neohrožuje.
 • Podvádělo Španělsko s makrodaty? Ví, že rozpočtové cíle plnit nebude?
  Evropská unie pravděpodobně podnikne kroky proti nově zvolené španělské vládě, k...
 • Pod vlivem optimismu ve světě pražská burza přidala 1,31 procenta
  Pražská burza dnes navázala na pondělní růst a index PX stoupl o 1,31 procenta na 856,51 bodu. Z hlavních emisí ztrácely jen akcie České zbrojovky. Vyplývá to z internetových stránek burzy. Vzhůru ji podle analytiků tlačil optimismus na akciových trzích ve světě. Podobně česká koruna posílila k euru i dolaru o desítky haléřů.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
BOSSA ebook analyza