Neděle 18. srpen 2019 21:41
reklama
RoboMarkets
reklama
Globtrex
reklama
RoboMarkets

Využití indexů ekonomického klimatu v tradingu

Napsal:   Sekce: Články Admiral Markets

Představíme vám nejvýznamnější indexy ekonomického klimatu ve světě a podělíme se o to, jak s jejich pomocí obchodovat na finančních trzích.


Indexy ekonomického klimatu jsou sledovány analytiky, ekonomy, ale třeba i centrálními bankami a v neposlední řadě individuálními obchodníky. Tyto indexy zapadají do oblasti fundamentální analýzy a ukazují náladu v ekonomice.

V tomto článku vám řekneme obecně o indexech ekonomického klimatu. Představíme vám ty světově nejvýznamnější a u každého uvedeme, z čeho jsou vypočítávány. Na konci článku se dozvíte, jak jsou nejvíce využívány individuálními obchodníky na finančních trzích.

Co jsou indexy ekonomického klimatu

Jak už jsme uvedli v úvodu tohoto článku, tak indexy ekonomického klimatu měří náladu účastníků v ekonomice. V rámci jedné země nebo ekonomické zóny (používající stejnou měnu) může být prováděno několik různých měření a zveřejněno více indexů. Analytici ale budou do svých fundamentálních modelů používat ty nejvíce známé.

Indexy ekonomického klimatu můžeme rozdělit do dvou hlavních skupin:

 • Indexy vyjadřující klima spotřebitelské
 • Indexy vyjadřující klima v průmyslu

Některé země nebo ekonomické zóny budou více závislé na spotřebě. V takových zemích potom budou mít spotřebitelské indexy ekonomického klimatu větší váhu. Logicky v zemích, kde je důležitější průmysl a potencionálně export průmyslového zboží, budou mít větší váhu průmyslové indexy ekonomického klimatu.

U každého indexu najdete hranici mezi pozitivním a negativním klimatem. Index ekonomického klimatu je vyjádřen číslem a jeho hodnota je typicky zveřejňována každý měsíc nebo každý kvartál.

Pokud je výsledná hodnota nad hranicí, tak je klima považováno za pozitivní a pokud je pod hranicí, tak je klima považováno za negativní. Ano, jak se nejspíš domníváte, tak čím více je hodnota pro daný měsíc nad hranicí, tím pozitivnější je klima. Naopak to platí pro hodnoty pod hranicí.

Pozor však na extrémně pozitivní nebo extrémně negativní hodnoty klimatu.

Přílišná euforie nebo skepse (ať už spotřebitelů nebo průmyslu) by měla být pro analytiky i pro individuální obchodníky spíše varováním a náznakem toho, že aktuální trend má už menší pravděpodobnost pokračování a že se může formovat vrchol nebo dno.

Nejvýznamnější světové indexy ekonomického klimatu

Níže uvádíme hlavní indexy ekonomického sentimentu pro hlavní ekonomické oblasti světa. Najdete mezi nimi jak spotřebitelské, tak podnikatelské indexy. U každého z nich si můžete přečíst, na čem je založený a dá vám to tak dobrý přehled, co finální hodnota indexu reprezentuje a jaký dopad to může mít na ekonomiky dané země nebo ekonomické zóny.

USA

 • University of Michigan Consumer Sentiment
  Založeno na dotazování přibližně 500 osob, které hodnotí relativní úroveň aktuálních a budoucích ekonomických podmínek
 • IBD/TIPP Economic Optimism
  Založeno na dotazování přibližně 900 spotřebitelů, kteří mají hodnotit relativní úroveň ekonomických podmínek včetně ekonomického výhledu na 6 měsíců, výhled osobních financí a důvěru v ekonomická opatření federální vlády.
 • NFIB Small Business Index
  Založeno na dotazování malých podniků, které hodnotí relativní úroveň ekonomických podmínek, včetně trhu práce, zásob a prodejů, investic, inflace, tržeb a platů a trhu půjček.

Evropa

 • Sentix Investor Confidence
  Založeno na dotazování přibližně 2800 investorů a analytiků, kteří mají ohodnotit relativní ekonomický výhled pro Eurozónu na příštích 6 měsíců.
 • ZEW Economic Sentiment
  Založeno na dotazování přibližně 300 německých institucionálních investorů a analytiků, kteří hodnotí relativní ekonomický výhled pro německou ekonomiku na 6 měsíců.
 • IFO Business Climate
  Založeno na dotazování přibližně 7000 firem, které hodnotí relativní úroveň podnikatelských podmínek a očekávání na dalších 6 měsíců.
 • Consumer Confidence
  Založeno na dotazování přibližně 2300 spotřebitelů v zemích Eurozóny, kteří hodnotí relativní úroveň minulých a budoucích ekonomických podmínek včetně osobní finanční situace, zaměstnanosti, inflace a klimatu pro významné nákupy.

Austrálie

 • NAB Quarterly Business Confidence
  Založeno na dotazování přibližně 1000 firem, které hodnotí relativní úroveň podnikatelských podmínek a očekávání pro nejbližší a střednědobou budoucnost.
 • NAB Business Confidence
  Založeno na dotazování přibližně 350 firem, které hodnotí relativní úroveň aktuálních, podnikatelských podmínek
 • Westpac Consumer Sentiment
  Založeno na dotazování přibližně 1200 spotřebitelů, kteří hodnotí relativní úroveň minulých a budoucích ekonomických podmínek, zaměstnanost a klima pro významné nákupy.

Japonsko

 • Economy Watchers Sentiment
  Založeno na dotazování přibližně 2000 pracovníků, kteří hodnotí relativní úroveň ekonomických podmínek

Využití indexů ekonomického klimatu v tradingu

Indexy ekonomického klimatu dávají obchodníkům náhled do toho, jak vnímají ekonomiku spotřebitelé a také podniky. Každý obchodník by měl vědět, jak velkou váhu má každá z těchto dvou skupin pro konkrétní ekonomiku.

Pak už stačí pouze sledovat vývoj indexů v čase a to, jak hodně se nacházejí nad/pod hranicí, která odděluje pozitivní a negativní ekonomické klima.

Čím výše je hodnota indexu nad hranicí, tím lepší klima v dané ekonomice panuje. V takové situaci se dá očekávat, že se bude dařit akciím a také měně dané země / ekonomické zóny. Pro hodnoty indexu pod hranicí platí opak - tzn. akciím by se nemělo dařit a měna dané země / ekonomické zóny by měla být slabší.

Extrémní hodnoty indexů ekonomického klimatu hovoří spíše pro konec aktuálního trendu.

U měn je potřeba mít na paměti, že se obchodují v páru. Pokud bude ekonomický sentiment v jedné zemi negativní a v druhé také, tak vliv na obě měny bude stejný a jejich kurz by to tedy nemělo ovlivnit.

Poslední věcí, kterou je třeba si pamatovat, je, že indexy ekonomického klimatu jsou jen část celkové fundamentální analýzy. Pohyb cen akcií či měn nelze predikovat pouze na jejich základě.

Tým Admiral Markets

Hodnocení článku:
Sdílení článku:
Facebook

Čtěte více

 • Výprodej se slevou na britské libře
  Po zamrznutí posledních rozhovorů o podmínkách brexitu mezi Londýnem a Bruselem se britská libra dostala pod prodejní tlak a poroučela se k jihu. Na páru s americkým dolarem ztratila od jara již přes 10 % a měnový pár GBP/USD se na dnešním kurzu 1,2830 obchoduje v blízkosti 16měsíčních minim. Více faktorů hovoří o přeprodanosti libry a v blízké době se můžeme dočkat pořádného posílení.
 • Výprodej USD v Londýně a následující nákup USD v NY
  USDINX a USDCHF
 • Výrazný pokles ukotvil index S&P 500 v novém rozpětí. Na jak dlouho?
  Americký akciový index S&P 500 v uplynulém týdnu odepsal 3,40 %. Navzdory vysoké volatilitě se již dva týdny obchoduje v novém rozpětí 1 870 až 1 990.
 • Výsledek obchodování AOS 2.Q 2016
  Druhé čtvrtletí roku 2016 je za námi, takže si pojďme si rozebrat, s jakými výsledky ho AOS ukončily na reálném účtu.
 • Výsledky JP Morgan vrátily na trhy dobrou náladu
  Páteční seanci měla v rukou banka JP Morgan, která lepšími výsledky dokázala pomoci do zelených čísel jak ostatním bankám, tak celému burzovnímu indexu.
 • Vysokofrekvenční obchodování
  Tento blog popisuje a seznamuje s problematikou základů vysokofrekvenčního obchodování na finančních trzích. (Snažil jsem se to vše zkopírovat z Wordu, ale nějak se mi nedaří. Omluvte případné nedostatky v kvalitě obrázků a návaznostech v textu neumím to vyladit. Je to můj první příspěvek na FXSTREET.)
 • Vyšší hodnoty EURUSD značí krátkodobou změnu sentimentu
  AUDUSD, EURUSD
 • Vyšší sazby v USA nejsou třeba
  Report z amerického trhu práce z minulého pátku vyzněl optimisticky. Růst pracovních míst o 222 tisíc včetně pozitivních revizí za předchozí měsíce ukazuje, že americká ekonomika tempo neztrácí a mohla by si udržet meziročně 2procentní tempo růstu HDP i do dalšího čtvrtletí. Pro americkou centrální banku (Fed) ale data neznamenají rychlou potřebu utahovat měnovou politiku. Naopak potvrzují, že zvyšování úrokových sazeb v USA bude zase o něco pomalejší.
 • Vytvořte si svůj vlastní trh v Excelu
  V článku „Proč (ne)funguje technická analýza“ bylo řečeno, že náhodná procházka je proces, jehož přírůstky se řídí normálním rozdělením s danou střední hodnotou a směrodatnou odchylkou. V dnešním článku se podíváme na tento proces podrobněji a ukážeme si, jak si svou náhodnou procházku můžeme snadno vytvořit třeba v oblíbeném tabulkovém procesoru MS Excel.
 • Využijte ve svém obchodování Renko grafy
  Dozvíte se, co zobrazuje Renko graf a jakým způsobem se vykresluje. K tomu uvidíte, jakým způsobem se nastavuje a jak je využíván obchodníky na finančních trzích.
 • Využití nástrojů futures pro obchodování CFDs (část 1.)
  Běžní obchodníci, kteří obchodují na populárním mimoburzovním trhu OTC (Over The Counter) mají pro odhad budoucí ceny finančního instrumentu řadu nástrojů. Ať už to je technická analýza se všemi dostupnými indikátory, tak i podrobný přehled a rozbor makroekonomických zpráv a rovněž expertní výhledy analytiků. Navíc se v poslední době poměrně hodně rozšířily analýzy na základě tržní aukce, která je již schopná přesněji určit a popsat aktivitu velkých obchodníků, kteří významným způsobem ovlivňují trh.
 • Využití nástrojů futures pro obchodování CFDs (část 2.)
  V předcházejícím dílu tohoto vzdělávacího seriálu jsme probírali využití nástroje Open interest (OI) pro lepší odhad vývoje trhu. S indikátorem OI rovněž úzce souvisí i indikátor Commitment of Traders (COT). Tento indikátor rozděluje účastníky trhu podle jejich velikosti a udává nám, v jakém směru tyto skupiny obchodují.
 • Využití nástrojů futures pro obchodování CFDs (část 3.)
  Kontrakty CFD mají jako podkladové aktivum příslušný futures kontrakt, který se obchoduje na regulovaných trzích. Díky tomu jsme schopní získat informace o rozložení obchodních pozic velkých hráčů a spekulantů.
 • Využití strachu jakožto pomocníka pro zlepšení obchodní výkonnosti
  Bojíte se vždy, když obchodujete, a myslíte, že je to špatné? Pak pokračujte dále v čtení tohoto článku a zjistíte, že ne každý strach může pro tradera a jeho obchodní výkon znamenat pohromu.
 • Vývoj GBP/USD, USD/JPY
  Vyvoj USD/JPY ak by prelomil silnu hranicu 83.50 mohli by sme stupovat na predaj a GBP/USD ma silnu hranicu 1.6274 ktora ho limituje smerom na nakup
 • Vývoj na akciovém trhu rozhodně není nudný
  Současný vývoj na akciovém trhu rozhodně není nudný, oproti uplynulému roku je to výrazná změna. Americké akcie ve zkráceném týdnu předvedly pokračující intradenní kolísání a páteční silný vzestup, díky kterému na týdenním grafu svítí zelená.
 • Vývoj švýcarského franku v první polovině roku 2015 po zásahu SNB
  Švýcarská centrální banka (SNB) v lednu šokovala svým nečekaným rozhodnutím opustit pásmo fixace měnového kurzu EUR/CHF na úrovni 1,2000.
 • Vývoj USD/CHF
  V tomto článku sa pozrieme na vývoj USD/CHF na hodinovom grafe. Graf sa ocitol blízko silnej supportovej hranice 0.9435 po prekonaní hranice smerom na predaj možeme očakávať silný shortový trend až po najbližšiu hranicu 0.9394. Ale ak sa pohne graf do longovej pozície po prekonaní tunela a najbilžšej hranice 0.9491 očakávame nákupnú náladu trhu. Nasledujúce hranice smerom na nakup sú - 0.9533, 0.9573
 • Vývoj ve způsobu obchodování
  Script, nastavení, obchodování, nástroje, trading, platforma, MT4, indikátory...
 • V zajetí intradenního šumu
  „Intradenní obchodování je takové malé swingové obchodování“ - četl jsem nedávno na jednom tradingovém fóru. Je mi jasné, že jsou obchodníci, kteří, stejně jako já, takový názor nemají, ale přece jen bych rád upozornil na to, co považuji v přístupu k intradenním tradingu za důležité.
 •  


  Diskuse ke článku

  Diskuse je přístupná pouze pro registrované uživatele.
  Přihlásit se | Nová registrace
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu, až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní Price Action VIP indikátor, doposud úspěšně používaný pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečný Price Action VIP indikátor, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
XTB letni kurz tradingu