le Conte du Graal

Napsal:   Sekce: Psychologie

"Příběh svatého Grálu". Svatý grál je "hrnek" ze zlata, který tomu, kdo se ho zmocní, koná skutečné zázraky. Existuje mnoho legend a každý si ty legendy vykládá přesně po svém. Důležitá věc, která všechny tyto legendy spojuje je ovšem tato: hrdina, který má být hoden svatého Grálu, musí tuto hodnost dokázat. Než se dotkne jeho zázračných možností, musí mentálně a spirituálně vyrůst. Potom se vyskytne v Jeho přítomnosti. A dějí se zázraky.

Vždycky jsem si říkal o všech těchto legendách: "jaké hlouposti!" Dnes si říkám: "jak příhodné pro trading."

Když jsem kdysi začínal a pomalu se začal ve věcech orientovat, přišlo mi, že celý tenhle byznys vyžaduje jediné - naučit se, že když se stane A a zároveň se splní B, mohu udělat kroky definované mým postupem C. Tenkrát jsem "věděl", že s tímhle budu konat na trhu opravdové zázraky. Měl jsem za sebou velmi úzkostlivě pečlivé sedmiměsíční testování a demotrading a tak jasné výsledky, že jsem se musel při zakládání reálného účtu zeširoka a zhluboka smát.

Zázraky jsem poté skutečně vykonal. Asi během 11 dnů jsem dokázal nechat zmizet všechny mé dolary, které jsem deponoval na obchodní účet - všechny své peníze, které jsem tehdy měl. Všechno se seběhlo tak rychle, že můj účet byl nasuchu jako Sahara mnohem dříve, než jsem si začal plně uvědomovat, co se stalo.

Byl jsem po roce intenzivních příprav. Posadil jsem se, oddychl jsem si a věděl jsem, že o tradingu nevím vůbec nic. Bylo to velmi frustrující.

V takové chvíli může člověk začít psát romány o životní skepsi a chodit po ulicích ohnutý až na zem, nebo zůstat pořádně tvrdohlavým, pořádně se naštvat a navzdory situaci se do toho pustit znovu. A znovu si nabít kokos. A pak ještě jednou. A pak..

..to Pochopit!

"No jo, vždyť já na to jdu technicky vlastně celou dobu velmi dobře, mám to dobře promyšlené, ale nejsem ještě dost zralý na to, abych byl schopný všechny naplánované a nutně potřebné kroky správně koordinovat! Vždyť jsem se celou tu dobu pohyboval jenom na povrchní straně technických postupů, analýz a statistik a vůbec jsem si nevšiml toho důležitého indikátoru za mými zraky!"

Ten šedo-růžový indikátor za našimi zraky ovlivňuje úplně všechno. Je jedno jak čistě se teď vykresluje klouzavý průměr nebo jak učebnicový vzor dvojitého dna vidíme na grafu, když se skřípne ta součástka uvnitř, všechno je to na nic. Nechceme příliš mentálně růst, jediné, co doopravdy chceme, je růst na obchodním účtu. Jenže snaha o zisk a vynechání akumulace na spirituálním účtu je stejné jako kanál bez víka na tmou objaté ulici. Jdeme dopředu a pak náhle spadneme do kupy toho, co trousí i Chuck Norris.

Chceme konat zázraky, ocitnout se v Jeho přítomnosti. Ale místo toho si v duši nosíme bídu, kterou si nechceme přiznat - a na účtě také.

Potkáváme "střelce", kteří udělali velký obchod a jsou teď v balíku a nepochybně vědí, jak na to. Potkáváme blázny, kteří teď vydělali balík, protože si chodí pro drobné a kryjí se obrovským stoplossem spoléhajíc se na to, že k tomu cena nikdy nedojde. Potkáváme lidi, kteří v prvních čtrnácti dnech vydělali balík s naprosto úžasným obchodním systémem za 79 dolarů, který si každý jediným kliknutím může zakoupit na internetu. Potkáváme samé forexové pracháče. Ale my to teď nejsme. Máme dojem, že oni jsou v Jeho přítomnosti. A my ne. A z toho je nám trochu smutno..

A tak začneme něco dělat. Sbírat se a vylepšovat co se dá. Hodně dlouho je to slepá ulička na sever, západ, východ i jih. Každý večer se na to chceme vykašlat a každé ráno si řekneme, že to ještě zkusíme, protože to stojí za to.

Mezi tím střelec strefí krásně další obchod, blázen dokáže ustát další obchod s obrovským nebo žádným stoplossem a system-věřící vydělá dalších pár bucků.

Oni jsou mistři, oni vědí přesně jak na to. A tak opustíme naši vlastní práci a jdeme střílet, mega-riskovat a skupovat systémy, které vydělají za týden na Hummera. Měsíce, možná roky se s tím potýkáme a potom zjistíme, že to nikam nevede. Ztráty. Ale jak je to možné?

A hle. Střelce vidíme na Václaváku na přepážce ve směnárně - vydělává si na chleba a snad i nový obchodní kapitál. Přestřelil. Blázna už nevidíme, protože ho ty dva stoplossy tak sejmuly, že si zalezl do kouta a nemůže se přestat klepat. System-věřící chodí každý den na chat prodejce systému a ptá se, co s tím má udělat, když už je -85 procent?

My jsme ztratily mnoho času. Mysleli jsme si, že tohle všechno je ten svatý Grál a sešli jsme z vlastní cesty, z cesty skutečného učení se - mentálního pokroku. Ale zůstala nám jedna Výhoda - pořád máme obrovskou chuť to dokázat a víme, že to můžeme dokázat!

Poučeni, pouštíme se znovu do vlastní práce, nic nezanedbáme, všímáme si každého detailu a jsme otevření pro všechno, co se nám zdá funkční a smysluplné. Rozvíjíme se. Aby nás nebolely záda od toho nekonečného sezení u grafů, jdeme si občas zaběhat a nebo si zacvičit a pohyb nás začíná dokonale povzbuzovat - s každým novým krokem dopředu roste náš duch a sílí naše mentální svaly. Děláme pokrok. A pak další.

A pak se to najednou stane. Otevře se Brána a stojíme tam, na tom místě, kde může stát jenom hrdina, který je toho hoden a svou hodnost dokázal. Stojíme v Jeho přítomnosti. Je tam kalich a na něm je vyryto: konzistentně profitabilní obchodník. Víme, že svatý Grál skutečně existuje, cítíme zázrak v našem životě.

Ten Grál je naše vlastní neoblomná touha to dokázat převedená v systematický čin.

Naše brada se pozdvihla o 5 centimetrů výše, nebolí nás záda, jsme spokojení a akumulujeme dolary. Nakonec to stálo za tu námahu a vlastní cestu. Vždyť - kde jsou dneska ti, co hledali zkratky a zapomněli na ten šedo-růžový indikátor?

Takový je také můj příběh. A jsem přesvědčený o tom, že vy všichni ostatní můžete ten příběh zkrátit.

Jděte vlastní cestou!

Hodnocení článku:
Sdílení článku:
Facebook

Čtěte více

 • Která měna spadne až na dno?
  Ve světle aktuální nejistoty na trzích můžeme uvažovat o tom, jestli propad některých měn má fundamentální základ. Nebo jestli přece jen u vybraných měn nejde o stádové chování spekulantů, kteří mají v podobných situacích tendenci házet všechny zajíce do jednoho pytle. V prvním případě by totiž kontrariánský nákup nedával příliš velkého smyslu, naopak v druhém případě je s velkou pravděpodobností otevření long pozice dlouhodobě ziskové s tím, jak se bude časem měna vracet ke své fundamentální hodnotě.
 • Která měna těží nejvíce ze zlatých časů globální ekonomiky?
  Ve světové ekonomice aktuálně není žádná země, která by globální růst stahovala dolů. Po recesi Ruska a Brazílie z roku 2016 se daří zvyšovat HDP snad všude. Eurozóna roste nejrychleji za 10 let, Japonsko i Spojené státy také zařazují vyšší rychlostní stupeň a Indie s Čínou také na své poměry slušně expandují.
 • Které ekonomiky budou hýbat v příštím roce eurozónou?
  Německo a Španělsko byli v posledních letech hnací silou růstu ekonomiky eurozóny. Nicméně situace se v příštím roce změní. Kormidlo velmi pravděpodobně převezme Francie a Itálie, které budou řídit "Euroboom".
 • Které měny získávají na poklesu cen komodit?
  Dnes se v rámci fundamentální analýzy podíváme na měny rozvíjejících se trhů (emerging markets) a spojíme si jejich vývoj a vyhlídky s aktuálně žhavým tématem - poklesem cen komodit.
 • Které měny zůstávají slabé?
  Už se nám blíží polovina roku, můžeme si proto v poločase stručně shrnout vývoj měn v roce 2017 ve srovnání s prognózou, kterou jsme vydali na začátku ledna.
 • Který z dolarů tahá za kratší konec?
  Už pomalu zapomínáme na dobu, kdy se australský, kanadský i americký dolar obchodovaly na stejné úrovni a USD byl z této trojice často tím levnějším. Jenže to se psaly roky 2010-2013, kdy komoditní boom dosahoval svého vrcholu, což byla dlouhodobě neudržitelná situace.
 • Kto bude novým predsedom FEDu?
  Vo štvrtok príde konečne k rozhodnutiu o budúcom predsedovi FEDu, ktorý nahradí Yellen a zároveň uvidíme výraznejší signál akou cestou sa vyberie monetárna politika v US v najbližšom roku/och. Ako sú trhom nastavené očakávania a ako bude pôsobiť zvolenie Powella alebo Taylora na finančné trhy?
 • Ktoré inštrumenty obchodovať a porovnanie time-frame
  V dnešnom blogu by som rád popísal môj názor na vyberanie inštrumentov pre rôzne obchodné štýly a porovnanie vyšších a nižších time-frame (TF).
 • KUDY – KAM JÍT
  Dozvěděl jsem se od svých kamarádů na síti, že lidé nadávají na tyhle „psychologické kecy“. Viděl jsem, že většině stejných lidí nefungovaly ani ty věci odborné a technické. Odbornost – Analýza – Technika je vždy hope-giver. Ale opravdový úspěch je jinde. Je harmonií grafu a člověka. Tento článek píši pro své klienty a lidi, kteří mi dávají ohlasy, že jim to pomáhá. Dokud existují takoví lidé, cítím velký smysl v tom psát tyto „psy-kecy“. Navíc to píši tak trochu i pro sebe. Prosté myšlenky, které míří jasně k tomu nejdůležitějšímu, pomáhají i mě jít dál cestou tradera.
 • Kurz koruny projde tento týden silným testem
  Inflace v České republice zpomaluje a Bankovní Rada ČNB se přepíná do vyčkávacího módu. Jestřábů ubývá, na což reaguje i kurz české koruny, který už delší dobu stagnuje lehce pod 25,50 za euro a chybí mu impuls pro pokračování sílícího trendu.
 • 9. MQL4 - Moje první strategie (1/2)
  V tomto díle si společně napíšeme vlastní strategii. Začneme nejprve vytvořením knihovny s pomocnými funkcemi pro obchodování.
 • 8 pips
  Dnes mi dorazila zpráva od mého dobrého přítele. Napsal mi v ní: "Tak dneska jsem vydělal jen 8 pips". Trh EUR/USD se dnes do této chvíle pohyboval v rozmezí High a Low asi 80 pips. Nabízí se zde otázka: Je 8 pips profitu za jeden den skutečně tak málo?
 • 8. MQL4 - Tester strategií
  V tomto díle se v rychlosti seznámíme s testerem strategií, který nám pak poslouží k testování a ladění naší strategie.
 • 7 tipů pro efektivní skalpování
  Dozvíte se, na co byste si měli dát pozor, co si důkladně promyslet a v jakých oblastech na sobě pracovat, abyste se stali ziskovým skalperem.
 • 7. MQL4 - Funkce pro obchodování
  V tomto díle si představíme poslední oblast jazyka MQL4 tak, abychom byli schopni napsat svoji vlastni strategii pro automatizované obchodování a tím jsou funkce pro práci s pokyny.
 • 6. MQL4 - Technické indikátory
  V tomto díle se podíváme funkce, které vracejí data jednotlivých indikátorů.
 • 5 velkých mýtů o obchodování forexu
  Pokud jste ve světě obchodování forexu nováček a hledáte informace, jak vůbec začít, vězte, že v tomto odvětví platí, že je propleteno spoustou balastu a zkreslených informací. Po čas celé své tradingové kariéry se budete neustále zdokonalovat a nejspíš vyhledávat nové informace a rady na internetu.
 • 5 rozdielov v tradingu kryptomien a forexu
  Dnes vám opíšem 5 zásadných rozdielov pri tradingu krypto trhu a forexových mien. Každá je v niečom lepšia a v niečom horšia a idem na tie rozdiely poukázať. Aj keď je tu kryptosvet iba necelých 10 rokov a forex niekoľkonásobne viac, tak popularita týchto trhov je celkom podobná.
 • 5 rozdielov v tradingu kryptomien a akcii
  V dnešnom blogu Vám vysvetlím zásadných 5 rozdielov pri tradingu a akciach. Každé má svoje pro a proti, no jeden trh je regulovaný a druhý nie je a tam začínajú všetky problémy aj príležitosti. Veľa začiatočníkov verí, že kupovanie kryptomeny cez krypto burzu je ako kupovať akcie cez brokera, no pravda je inde.
 • 5 nejsilnějších emocí tradera
  Psychologie obchodování je nedílnou součástí každého z nás. Trhy jsou jakýmsi živým organismem, u kterého se snažíme racionálním přístupem zanalyzovat jeho vývoj, což vytváří rozpor mezi očekáváním a konečným výsledkem.
 •  


  Diskuse ke článku

  Diskuse je přístupná pouze pro registrované uživatele.
  Přihlásit se | Nová registrace

avatar

Autor:

Tomáš Vobořil (TomTheWizard)

Hodnocení autora:
Tomáš Vobořil je full-time forex trader, který se tradingu věnuje od roku 2006.
Bližší informace o autorovi >>

Kategorie blogu

reklama
LYNX Cesta Tradera

Kurzy obchodování

Bře
23

Juniorská škola tradingu - Forex I-II (Praha)

Juniorská škola tradingu - Forex I-II je určena pro začínající tradery. Pokud chcete vyzkoušet něco nového, vymanit se z davu a být úspěšný v obchodování na finančních trzích, tak je tento seminář určen právě vám.

Dub
13

Praktický workshop technické analýzy + profi obchodní systémy na FOREXu

FXstreet.cz představuje unikátní seminář s hostem - Patrikem Urbanem, který působil jako profesionální trader na Wall Streetu. Praktické použití technické analýzy, Price Action a obchodní systémy ziskových traderů. Kromě Patrika Urbana na semináři jako host vystoupí také full-time trader Jakub Hodan.

Kvě
18

Exkluzivní VIP seminář: Obchodujte jako bankovní trader!

Představujeme vám exkluzivní seminář, který účastníky semináře posouvá mezi tradingovou elitu. V průběhu semináře se dozvíte veřejně nedostupné informace o tom, jak ve skutečnosti funguje forex, pravdu o retailových brokerech a další veřejně nedostupné informace z obchodování bank a tradingu na institucionální úrovni.

Literatura

titulka_smallsize.jpg

Novinka! Kniha "Jak se stát forexovým obchodníkem" Ondřeje Hartmana vychází ve druhém a výrazně rozšířeném vydání!

Kniha vychází již ve druhém, ale tentokrát výrazně upraveném a rozšířeném vydání. Kniha je koncipována tak, aby byla užitečným průvodcem jak začínajícím obchodníkům bez zkušeností, tak i těm, kdo na forexu již obchodují a potřebují si prohloubit své znalosti.

Day_Trading_obalka_78x110.jpg

Kniha "FOREX – Ziskové intradenní a swingové obchodní strategie" od Kathy Lien vychází v češtině!

Je nám velikou ctí, že můžeme obohatit český a slovenský forexový trh světově uznávanou knihou číslo 1 pro každého, kdo chce do hloubky pochopit fungování největšího světového finančního trhu.

C:\fakepath\kathy-lien-08112017.jpg

Světový bestseller o tradingu v češtině! Úspěšní obchodníci: Jak běžní lidé porážejí Wall Street v jeho vlastní hře

Jedna z nejprodávanějších knih od Kathy Lien právě vychází v českém překladu! Obsahuje sérii rozhovorů Kathy Lien s nejúspěšnějšími tradery. Tato kniha se stala inspirací pro tisíce čtenářů po celém světě. Setkáte se v ní s příběhy obyčejných lidí, kteří dokázali zbohatnout díky systematickému dodržování konkrétních pravidel v tradingu. Bez ohledu na jejich povolání jsou dnes úspěšnými obchodníky a investory. V této knize vám budou představeny jejich obchodní přístupy a strategie, které vám pomohou pochopit, jak lze pomocí vlastní píle dosáhnout úspěchu ve zdánlivě složitém světě tradingu.

Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu, až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní Price Action VIP indikátor, doposud úspěšně používaný pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečný Price Action VIP indikátor, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:


FXstreet.cz - forex, komodity, kryptoměny, trading, zpravodajství

Nezávislý investiční server zaměřený na forex, komodity, kryptoměny, trading a zpravodajství. Vzdělávací články, cenové grafy, cizí měny, semináře, ekonomické a forex zprávy.
reklama
LYNX Cesta Tradera
reklama
Purple Trading indikátor
reklama
LYNX Cesta Tradera
reklama
Admiral Markets SE