Pátek 26. duben 2024 13:55
reklama
Purple trading AI
reklama
Purple Ebook: Svíčkové a cenové formace
reklama
Dukascopy new
reklama
FTMO král

Řada čínských investic v Británii nevyšla

02.02.2018 15:42  Autor: Tým FXstreet.cz  Sekce: Tradingové analýzy a zprávy   Tisk

Když bývalý britský ministr financí George Osborne před čtyřmi lety navštívil Peking, zavládlo optimistické přesvědčení, že čínské investice oživí města na severu Británie. V některých případech se tento optimismus ukázal být neopodstatněný, napsal list Financial Times (FT).

Metropolitní distrikt Wirral například konečně přiznal, že nikdy neuvidí 175 milionů liber (5,016 miliardy Kč) slíbených na mezinárodní obchodní centrum. Tato dohoda, která byla poprvé zmíněna v roce 2010 na světové výstavě Expo v Šanghaji, byla v tichosti pohřbena.

Firma Peel podepsala dohodu na výstavbu centra s málo známou společností Sam Wa Resources Holdings sídlící v Hongkongu. V oblasti Wirral, která se nachází na poloostrově ležícím na břehu řeky Mersey naproti městu Liverpool, byla tehdy plánována rozsáhlá přestavba nevyužívaných doků ve výši 4,5 miliardy liber (129 miliard Kč).

Šéfka čínské společnosti Stella Shiuová slíbila, že představí britské straně stovky firem, které budou prezentovat své výrobky a služby. Lokalitu navštívil v roce 2011 i tehdejší britský premiér David Cameron.

To bylo ale také téměř všechno. V roce 2013 deník Financial Times zjistil, že Stella Shiuová v roce 2008 zbankrotovala a následně si změnila svůj původní čínský název. Několik společností registrovaných pod jejím bývalým názvem v Číně ukončilo činnost.

V roce 2015 se britská firma Peel rozhodla dohodu s firmou Sam Wa zrušit, ale úřady Wirralu, který patří k nejchudším částem Británie, se nechtěly spolupráce s Číňany vzdát a pokusily se místo toho prodat společnosti Sam Wa pozemky tohoto metropolitního distriktu. Poté, co Wirral vynaložil tisíce liber za cesty do Číny, nyní konečně přiznal porážku. "Navrhovaný projekt ve spolupráci s čínskou firmou Sam Wa již nepokračuje," napsala rada Wirralu v prohlášení.

Takováto zklamání poněkud ubírají na lesku "zlaté éře" čínsko-britských vztahů, kterou sliboval ministr Osborne a premiér Cameron. Nynější předsedkyně britské vlády Theresa Mayová, která dnes končí třídenní návštěvu Číny, je opatrnější.

Jeden z lidí, kteří byli zapojeni do rozhovorů o projektu ve Wirralu s čínskou firmou Sam Wa, prohlásil, že britská strana se chovala naivně. "V Číně vám nikdy nikdo neřekne ne," uvedl zmíněný zdroj. "Pokud přijede nějaký podnikatel nebo politik, budou s ním jednat velmi slušně a pro příchozí je pak snadné uvěřit, že dosáhl dohody," dodal.

Jednou z úspěšně naplňovaných dohod je investice čínského státního konglomerátu BCEG ve výši 12 milionů liber do nového obchodního parku poblíž letiště v Manchesteru. BCEG otevřel v Manchesteru svou kancelář a z tohoto města nyní létají přímé lety do Pekingu a Šanghaje.

Firma Hualing Group ze západočínského města Urumči se zase spojila s sheffieldským podnikatelem Kevinem McCabem v investičním projektu, v jehož rámci mají vzniknout byty, kanceláře a obchody na okraji města Leeds. Podílet se má i na sheffieldském areálu digitálních technologií.

Firma Hualing Group má rovněž 25procentní podíl v projektu výstavby Middlewood Locks nedaleko centra Manchesteru. Tam má vzniknout 2215 nových bytů a 83.600 metrů čtverečních komerčních prostorů.

Jiný příklad ze Sheffieldu ale ukazuje, že na čínské investiční sliby nelze vždy spoléhat. Město oceli, které přišlo o mnoho pracovních míst kvůli levné čínské oceli dotované vládou, doufalo v investice, jež by znovu nastartovalo jeho ekonomiku.

V roce 2016 s velkou slávou oznámilo dohodu s firmou Sichuan Guodong Construction o projektu v oblasti nemovitostí ve výši jedné miliardy liber. Společnost Sichuan Guodong Construction sídlí v Čcheng-tu na jihozápadě Číny, které bylo v té době partnerským městem Sheffieldu. Dcera šéfa firmy tehdy v Sheffieldu studovala.

Stavební společnost uvedla, že zmíněné finanční prostředky hodlá investovat během příštích 60 let. Prvních pět projektů ve výši 220 milionů liber mělo být přitom zahájeno v průběhu tří roků.

Firma Sichuan Guodong měla mimo jiné v plánu koupit historickou knihovnu města a přestavět ji na hotel. Ukázalo se však, že opravy budovy budou nákladnější, než se původně předpokládalo. Radnice Sheffieldu následně uvedla: "Pracujeme s firmou Sichuan Guodong na dalších projektech ve městě."

Na sheffieldskou radnici se za jednání s čínskou společností snesly kritiky. Lord Paul Scriven, bývalý šéf místní radnice, prohlásil, že dohody s čínskými firmami jsou jako "cukrová vata". "Vypadají hutně a lákavě, ale ve chvíli, kdy se jich dotknete, se začnou rozpadat," řekl.

Zdroj: Reuters, ČTK, FT

Sdílení článku: 
   

 

Čtěte více

  • Ruští poslanci navrhli, aby aktivity odcházejících firem spravovala státní banka
    Ruští poslanci navrhli, aby se ruské aktivity zahraničních podniků, které opouštějí Rusko, přesunovaly pod státní rozvojovou banku VEB. Majitelé těchto podniků by pak podle návrhu měli dostat na vybranou, zda ruské aktivity během tří měsíců obnoví, nebo odprodají. Informovala o tom agentura Reuters.
  • Ruští poslanci schválili třetí mandát šéfky centrální banky Nabiullinové
    Ruští poslanci schválili třetí mandát guvernérky centrální banky. Elvira Nabiullinová, jejíž prodloužení mandátu navrhl v polovině března prezident Vladimir Putin, má v Rusku zajistit makroekonomickou stabilitu. Informovala o tom dnes agentura Reuters.
  • Ruští zákonodárci odhlasovali stažení ruských firem ze zahraničních burz
    Dolní komora ruského parlamentu schválila návrh zákona o stažení akcií ruských firem ve formě depozitních poukázek (ADR) ze zahraničních akciových burz. Podle návrhu zákona firmy registrované v Rusku, které nabídly na zahraničních trzích ADR, se stáhnou ze zahraničí a jejich ADR budou přeměny na akcie obchodované v Rusku, napsala agentura Reuters.
  • RWE v Německu urychlí odklon od uhlí, nyní ale prodlouží chod uhelných zdrojů
    Německá energetická společnost RWE o osm let uspíší odklon od uhlí, nově tak počítá s rokem 2030. Na dnešní tiskové konferenci to oznámili spolkový ministr hospodářství Robert Habeck a šéf RWE Markus Krebber. Součástí dohody mezi Berlínem, RWE a spolkovou zemí Severní Porýní-Vestfálsko je ale prodloužení chodu rezervních uhelných elektráren do jara 2024. Tyto bloky měly být původně odpojeny ke konci letošního roku.
  • Rychlá exkurze do Asie
    Čínský jüan (CNY) během pátku posílil největším denním tempem od roku 2005. Čínská centrální banka...
  • Rychlost obnovy unijní ekonomiky je podle Gentiloniho nejistá
    Rychlost obnovy hospodářství v zemích Evropské unie je nejistá a oživování ekonomiky po koronavirové krizi je nerovnoměrné. Dnes to v Berlíně po jednání ministrů financí zemí platících eurem prohlásil evropský komisař pro hospodářství Paolo Gentiloni. O nerovnoměrnosti obnovy hospodářství hovořila také šéfka Evropské centrální banky (ECB) Christine Lagardeová.
  • Rychlý přechod k elektroautům v Dánsku může zvýšit schodek
    Rychlý přechod Dánska k elektrickým autům, který má pomoci splnit ambiciózní klimatické cíle vlády, zanechá vysoký schodek ve financích země, varovala vládní komise. Země totiž při financování svého systému sociálního zabezpečení ve velké míře spoléhá na automobilové a silniční daně, které činí 50 miliard dánských korun (178 miliard Kč) ročně, tedy 2,3 procenta hrubého domácího produktu.
  • Rzeczpospolita: Moskevské burze se daří, hlavní index je na úrovni před válkou
    Moskevské burze cenných papírů se daří, její hlavní index MOEX je zpět na úrovni před ruskou invazí na Ukrajinu, kterou země spustila v únoru 2022. Na burzu vstupují nové firmy a o akcie mají zájem drobní investoři. Podle deníku Rzeczpospolita je to způsobeno západními sankcemi, protože na důležitých finančních trzích není o ruské peníze zájem, píše na svém webu deník Rzeczpospolita.
  • Rzeczpospolita: Největší letošní nabídka akcií v Evropě se chystá v Rumunsku
    V Rumunsku se chystá největší primární veřejná nabídka akcií (IPO) v historii tamního akciového trhu a letošní největší IPO v celé Evropě. Na trh vstoupí největší rumunský producent energie Hidroelectrica. Rumunský trh ušel v posledních letech dlouhou cestu - od marginálního obchodního místa ve střední a východní Evropě se stal burzou, o které se díky IPO společnosti Hidroelectrica mluví nejen v tomto regionu, píše polský deník Rzeczpospolita.
  • Rzeczpospolita: Německá ekonomika slábne, je Německo nemocným mužem Evropy?
    Německá ekonomika se nemůže postavit na nohy. Už dvě čtvrtletí po sobě se hrubý domácí produkt (HDP) země snížil a Německo se tak podle ekonomů dostalo do technické recese. V uplynulém čtvrtletí se HDP udržel na úrovni předchozích tří měsíců, což byl ale pravděpodobně jen slabý záblesk naděje. Hospodářský propad signalizují všechny důležité ukazatele. Znovu se začíná mluvit o "nemocném muži Evropy", jak zemi označil už na přelomu tisíciletí britský ekonomický časopis The Economist, píše polský deník Rzeczpospolita.
  • Řada evropských zemí zahájí očkování proti covidu-19
    V řadě zemí EU dnes začne očkování proti covidu-19 vakcínou od společností Pfizer a BioNTech, které je podle řady expertů jedinou možností, jak vrátit život v Evropě do normálních kolejí. První dávky dostanou lidé například ve Francii, Španělsku, Německu, Portugalsku, Slovensku, Řecku či Polsku.
  • Řada politiků vyhlíží konec ochranných opatření proti koronaviru
    I přes nadále strmě stoupající počet nakažených koronavirem po téměř celém světě již někteří politici hovoří o uvolňování ochranných opatření proti šíření nákazy, jež tvrdě dopadají na světovou ekonomiku. Rekordní balíček na pomoc místnímu hospodářství schválil v noci na dnešek americký Senát. Počet nakažených v USA se blíží k hranici 70.000, přes 1000 lidí tam COVID-19 podlehlo. Více než 4000 obětí eviduje Španělsko, kde nakažených přibylo za 24 hodin přes 8600. V České republice se počet lidí s koronavirem zvýšil za středu o rekordních 291 pacientů.
  • Řada států chystá bezprecedentní hospodářská opatření
    Německo, Spojené státy, Británie, ale i Česká republika a další země chystají rozsáhlá opatření na podporu svých ekonomik, těžce zasažených rychle se šířícím koronavirem. Jejich objem je často bezprecedentní a překonává i ta opatření, která vlády zaváděly v období světové finanční krize po roce 2008. Za normálních okolností by podpůrná opatření v tak obrovské výši vlády patrně nemohly nikdy prosadit.
  • Řada švédských firem se vrací k vyplácení dividend
    Švédské firmy se potýkají s menšími problémy, než se čekalo, a řada z nich už se i vrátila k vyplácení dividend. Týká se to například výrobce nářadí Husqvarna, podobný plán má i firma Holmen, která se zabývá lesním hospodářstvím, či realitní společnosti Kungsleden a Wallenstam. Napsala to agentura Bloomberg.
  • Řada továren zůstává v Číně kvůli novému koronaviru zavřená
    Řada továren v Číně zůstává po novoročním volnu, které bylo prodlouženo kvůli epidemii nového koronaviru, zavřená i dnes. Místní úřady se tím snaží zamezit šíření nákazy. Zastavení provozů dopadá na druhou největší světovou ekonomiku a globální dodavatelský řetězec. Automobilky se potýkají s nedostatkem součástek od čínských dodavatelů. Podle odhadu Citibank se kvůli zmíněným omezením do práce v úterý bude moct vrátit jen 30 procent čínské pracovní síly.
  • Řecká burza zůstává uzavřená
    Řecký akciový trh dnes navzdory obnovení provozu bank zůstane uzavřený. Uvedla to mluvčí aténské burzy...
  • Řecká centrální banka očekává konec recese
    Řecká centrální banka dnes zlepšila svou prognózu ekonomického růstu země na letošní a příští rok...
  • Řecká centrální banka varuje před Grexitem
    Zadlužené Řecko se den před jednáním ministrů financí zemí eurozóny nijak nepřiblížilo klíčové dohodě s...
  • Řecká dohoda: Sporné zůstává snižování penzí
    Řecko se dohodl na všech požadavcích k dohodě o druhém záchranném úvěru s výjimkou krácení některých penzí.
  • Řecká ekonomika byla loni v recesi
    Řecká ekonomika byla loni proti očekávání v recesi. Statistický úřad ELSTAT dnes zveřejnil revidovanou zprávu, podle které se hrubý domácí produkt snížil o 0,2 procenta. Zahraniční věřitelé Řecka přitom očekávali, ze loni řecká ekonomika mírně rostla, a statistický úřad v březnu odhadoval, že ekonomika stagnovala. Revizi směrem dolů způsobila spotřeba domácností.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
InstaForex ETF