Středa 24. duben 2024 14:58
reklama
Fintokei ProTrader
reklama
CapXmaster
reklama
Fintokei SwiftTrader
reklama
CapXmaster

Ekonomická nálada v EU v říjnu dál rostla

30.10.2013 11:47  Autor: Tým FXstreet.cz  Sekce: Tradingové analýzy a zprávy   Tisk

Ekonomická nálada v říjnu dál rostla v celé Evropské unii, ale také v zemích platících eurem. Plyne to ze statistik, které dnes zveřejnila Evropská komise. Pokračuje tak celkový trend sledovaný už od května, mění se však složení oblastí, kde důvěra narůstá nejvíce. Růst důvěry také nyní meziměsíčně poněkud zpomaluje.

Ekonomická nálada v celé EU vzrostla v říjnu o 1,1 bodu na statistickou hodnotu 101,8. Proti září je to jisté zpomalení, tehdy ukazatel vzrostl dokonce o 2,4 bodu.

V eurozóně, tedy v zemích unie platících společnou evropskou měnou, poslední říjnová čísla ukázala růst o 0,9 bodu na hodnotu 97,8. Opět je to proti září méně; před měsícem byl růst důvěry ohodnocen na 1,6 bodu. Zpomalení cesty vzhůru je vidět už déle; v srpnu byl oznámen růst o 2,7 bodu.

Eurozóna je navíc stále vnitřně rozdělena. Ekonomická nálada v říjnu vzrostla například v Nizozemsku o 3,3 bodu, ve Francii o 2,6 bodu a v Německu o 0,8 bodu. Naopak její hodnota poklesla ve Španělsku o 2,2 bodu a v Itálii o dva body.

Ekonomickou náladu táhne v zemích eura nahoru důvěra v průmysl, která vzrostla o 1,8 bodu. Způsobily to tři faktory: očekávání manažerů týkající se budoucí poptávky, jejich hodnocení stávajících objednávek a v menší míře také zhodnocení nynějších zásob už vyrobeného zboží.

Důvěra poklesla o půl bodu v sektoru služeb, kde se tak stalo na základě zhodnocení obchodní situace v minulých měsících a snížených očekávání, co se týče budoucí poptávky. Naopak spotřebitelská důvěra v eurozóně vzrostla o 0,4 bodu. Pokračuje tak v trendu zahájeném už loni v prosinci. Lidé mají lepší očekávání své hospodářské situace v blízké budoucnosti i svých úspor v příštím roce. Poněkud se naopak zhoršila očekávání ohledně vývoje nezaměstnanosti.

Důvěra v maloobchodě v eurozóně poklesla o 0,9 bodu. Podnikatelé totiž nyní méně očekávají od dalšího vývoje na trhu, kladně ale hodnotí své zásoby. Zhoršení poptávky vyvolalo pokles o 0,8 bodu v oblasti stavebnictví. V eurozóně se o celých 2,7 bodu snížila nálada v sektoru finančních služeb, zhoršilo se především hodnocení dosavadního vývoje a také očekávání budoucí poptávky.

Také v celé evropské osmadvacítce zaznamenali statistici Evropské komise nárůst důvěry v průmysl. Výrazně se zlepšila nálada v sektoru služeb, především v důsledku vysokého nárůstu důvěry v této oblasti v největší ekonomice EU s vlastní měnou, tedy ve Velké Británii. Nálada se na rozdíl od eurozóny mírně zlepšila ve stavebnictví. Maloobchod vykázal v říjnu pokles důvěry. Na rozdíl od zemí platících eurem důvěra v sektoru finančních služeb vzrostla v celé EU o výrazných 2,5 bodu.

Zdroj: Reuters, ČTK, EK

Sdílení článku: 
   

 

Čtěte více

  • Ekonomická nálada v eurozóně: 100 bodů
    Ekonomická nálada v zemích platících eurem se loni v prosinci dostala na úroveň sta bodů, tedy...
  • Ekonomická nálada v EU se dál zvyšuje
    Ekonomická nálada v eurozóně i celé Evropské unii sice v listopadu dále rostla, statistici však zaznamenali...
  • Ekonomická nálada v EU se v červnu dostala na nejlepší úroveň za 21 let
    Ekonomická nálada v Evropské unii se v červnu dostala na nejlepší úroveň za 21 let. Její index se zvýšil o tři body na 117 bodů. Oznámila to dnes Evropská komise. V České republice index ekonomické nálady podle komise vzrostl na 106,1 bodu z květnových 99,4 bodu.
  • Ekonomická nálada v EU se v lednu kvůli pandemii zhoršila
    Ekonomická nálada v zemích Evropské unie i v eurozóně se v lednu zhoršila, méně příznivé jsou kvůli pandemii také vyhlídky u zaměstnanosti. Ve své pravidelné zprávě to dnes uvedla Evropská komise (EK). Vzhledem k pokračujícím uzávěrám ve většině zemí a souvisejícímu omezení ekonomických aktivit je horší nálada ve službách, maloobchodě i mezi spotřebiteli.
  • Ekonomická nálada v EU se v lednu třetí měsíc za sebou zlepšila, lepší je i v ČR
    Ekonomická nálada v Evropské unii se v lednu třetí měsíc za sebou zlepšila, uvedla v dnešní zprávě Evropská komise (EK). Její index ekonomické nálady se proti prosinci zvýšil o 2,3 bodu na 98,0 bodů. V České republice index vzrostl druhý měsíc za sebou, a sice o 5,2 bodu na 88,7 bodu.
  • Ekonomická nálada v EU se v listopadu zhoršila
    Ekonomická nálada v Evropské unii se v listopadu zhoršila, její index klesl o 1,1 bodu na 116,5 bodu. Ve své zprávě to dnes oznámila Evropská komise (EK). V České republice se index ekonomické nálady snížil na 91,6 bodu z říjnové hodnoty 92,3 bodu.
  • Ekonomická nálada v EU se v prosinci zlepšila
    Ekonomická nálada v eurozóně i v celé Evropské unii se v prosinci zlepšila, a to díky růstu optimismu v průmyslu, stavebnictví a mezi spotřebiteli. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnila Evropská komise (EK). V České republice se index ekonomické nálady zvýšil na 81,6 bodu z listopadových 73,1 bodu.
  • Ekonomická nálada v EU se v únoru zlepšila
    Ekonomická nálada v eurozóně i v celé Evropské unii se v únoru zlepšila. Přispěl k tomu hlavně nárůst optimismu v průmyslu, ve službách a mezi spotřebiteli. Nálada v maloobchodním sektoru se však opět zhoršila. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnila Evropská komise (EK). V České republice se index ekonomické nálady zvýšil na 87,2 bodu z lednových 83,9 bodu.
  • Ekonomická nálada v EU se zhoršila, spotřebitelé jsou pesimističtější
    Ekonomická nálada v Evropské unii se v červnu zhoršila, zejména kvůli nárůstu pesimismu ve stavebnictví a mezi spotřebiteli. Očekávání domácností ohledně jejich budoucí finanční situace se dostalo na rekordní minimum, vyplývá z dnešní zprávy Evropské komise (EK). Index ekonomické nálady v EU se meziměsíčně snížil o 1,7 bodu na 102,5 bodu, v České republice klesl o dva body na 94,6 bodu, plyne z podrobnějších údajů komise.
  • Ekonomická nálada v EU v červenci klesla
    Ekonomická nálada v eurozóně se v červenci překvapivě zlepšila. V celé Evropské unii však klesla v reakci na červnové...
  • Ekonomická nálada v EU v říjnu klesla na dvouleté minimum, zhoršila se i v ČR
    Ekonomická nálada v Evropské unii se v říjnu osmý měsíc za sebou zhoršila a dostala se na nejslabší úroveň za dva roky. Vyplývá to z dnešní zprávy Evropské komise (EK). Index ekonomické nálady v EU se meziměsíčně snížil o 1,5 bodu na 90,9 bodu. V samotné České republice klesl o téměř šest bodů na 82,5 bodu, plyne z údajů komise.
  • Ekonomická nálada v EU vystoupila na rekord, v Česku se ale výrazně zhoršila
    Ekonomická nálada v Evropské unii se v červenci vyšplhala na rekord. Její index vzrostl o 0,9 bodu na 118 bodů, nárůst přitom zaznamenal už šestý měsíc za sebou. Oznámila to dnes Evropská komise (EK). V České republice však index ekonomické nálady podle komise klesl na 90,2 bodu z červnové hodnoty 106,1 bodu.
  • Ekonomická recese by měla trvat jen krátce, inflace zeslábne, předvídá ekonom
    Ekonomická recese v Česku, která už letos podle ekonoma Jana Čapka z Národního insitutu SYRI začala, by měla trvat krátce a povede k poklesu hrubého domácího produktu v jednotkách procent. Bude podle něj ještě růst nezaměstnanost, ale ne dramaticky. U inflace očekává ekonom postupný pokles k pěti procentům na konci příštího roku z nynějších dvouciferných hodnot. Uvedl to v tiskové zprávě. Čapek předpokládá, že kvůli poklesu spotřebitelské poptávky, která se už nyní projevuje, bude muset řada výrobců zlevňovat a snižovat marže.
  • Ekonomické cíle Pekingu jsou prý nereálné
    Čínská vláda by se měla vzdát nereálných cílů pro hospodářský růst. Tvrdí to podle serveru BBC miliardář...
  • Ekonomické fórum v ČNB bude hovořit o měnové odluce i aktuálních otázkách
    V budově České národní banky (ČNB) se dnes uskuteční Česko-Slovenské ekonomické fórum, které se bude věnovat rozdělení společné měny i aktuálním ekonomickým otázkám. Fórum je jednou z akcí, které ČNB pořádá u příležitosti 30. výročí vzniku samostatného Česka. Letos takto například uspořádala výstavu o měnové odluce nebo vydala speciální tisícikorunovou bankovku s přetiskem s logem ČNB ke 30 letům existence a motivem dobového kolku z doby měnové odluky.
  • Ekonomické instituty: Německá ekonomika v příštím roce klesne o 0,4 procenta
    Hrubý domácí produkt (HDP) Německa letos i přes všechny dopady ruské invaze na Ukrajinu vykáže růst o 1,4 procenta, v roce příštím ale o 0,4 procenta klesne. Dnes to na tiskové konferenci v Berlíně oznámili zástupci čtyř předních německých ekonomických institutů. Jejich prognóza počítá s návratem k hospodářskému růstu v roce 2024, kdy by ekonomika mohla vykázat růst o 1,9 procenta.
  • Ekonomické instituty zlepšily výhled německé ekonomiky, pokles už letos nečekají
    Německo se letos vyhne hospodářské recesi a jeho ekonomika vykáže mírný růst. Ve své zprávě to dnes uvedly přední ekonomické instituty. Hrubý domácí produkt (HDP) se podle nich letos v Německu zvýší o 0,3 procenta, zatímco dosud počítaly s poklesem. Jeho rozsah v předchozí zprávě zveřejněné loni na podzim odhadovaly na 0,4 procenta. Zvolna pak bude klesat inflace.
  • Ekonomické oživení Latinské Ameriky bude částečné a nerovnoměrné
    Hospodářské oživení regionu Latinská Amerika a Karibik z dopadů pandemie nemoci covid-19 bude částečné a nerovnoměrné. Výkon ekonomik se na dřívější úroveň bude vracet roky. Nejvíce potíží v tomto směru budou mít země závislé na turistice, vyplývá ze včera zveřejněné zprávy Mezinárodního měnového fondu (MMF). Ten očekává, že se hrubý domácí produkt (HDP) regionu letos propadne o 8,1 procenta a na rok 2021 předpovídá růst o 3,6 procenta.
  • Ekonomické programy Fillona a Juppého před prezidentskými volbami
    O možnost utkat se v jarních volbách o post prezidenta Francie se příští neděli utkají ve druhém kole stranických primárek dva kandidáti francouzské konzervativní pravice, bývalí předsedové vlády - vítěz prvního kola Fran„ois Fillon a Alain Juppé. Francouzský konzervativní deník Le Figaro při porovnání jejich ekonomických programů dospěl k závěru, že vize obou se v mnohém podobají, nicméně realizace Fillonových plánů by byla citelně tvrdší.
  • Ekonomické programy prezidentských kandidátů v USA se ostře liší
    Rozdíly mezi ekonomickými programy a návrhy obou kandidátů jsou v letošní kampani výjimečně výrazné...
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Fintokei ProTrader