Čtvrtek 08. prosinec 2022 03:28
reklama
ProTradery Purple - indikátor
reklama
Trading Room webináře Purple
reklama
Trading Room webináře Purple
reklama
Instaforex krypto

USA: Nový standard, nebo staré zlaté časy?

18.01.2011 13:32  Sekce: Online FX zpravodajství  Tisk

USA: Nový standard, nebo staré zlaté časy?

zdroj: Christian Tegllund Blaabjerg
www.saxobank.cz

Americká ekonomika urazila velký kus cesty od hrůz, kterými procházela v letech 2008 - 2009, ale oživení zatím nedokázalo překonat produkční mezeru. Nezaměstnanost se pohybuje kolem 10 % a rekordních 45 milionů Američanů stále pobírá potravinové lístky. Neschopnost splácet hypotéky přesahuje 9 %, objem spotřebitelských půjček se ročně snižuje o 2,9 % a mimo komodity všude stále zuří dezinflace. Co můžeme pro následujících dvanáct měsíců od největší světové ekonomiky očekávat?

Míra úspor zatím neporoste

Po celý rok 2010 procházel soukromý sektor procesem oddlužování, ať už formou splácení úvěrů nebo přiznáním neschopnosti splácet. Dostali jsme se sice blíže k udržitelné úrovni zadlužení, čeká nás však ještě poměrně dlouhá cesta, než se dostaneme na dlouhodobý normál.

Velkou neznámou pro rok 2011 zůstává, zda pro amerického spotřebitele skutečně nastávají nové časy,

nebo zda se jeho chování zase rychle vrátí zpět do vyjetých kolejí, kdy se míra dosahuje pouhých 2 - 3 procent ale každý musí mít iPad?

Míra úspor je nyní 5,7 %, což je mnohem více než 2 % v letech 2006 - 2007. Vzhledem k lepším výhledům pro rok 2011 ale předpokládáme, že se nebude dále zvyšovat. Spíše vidíme možnost mírného poklesu. To politici jenom uvítají, protože čím méně spotřebitelé spoří, tím více utrácejí. Soukromá spotřeba totiž představuje přibližně 70 % HDP, takže jakékoliv snížení míry úspor se okamžitě projeví na růstu HDP.

Za krátkodobým růstem stojí rozhazovačná politika

S ohledem na Obamův vánoční balíček bude veřejný sektor v roce 2011 menší brzdou, než jsme původně předpokládali. V tomto balíčku prezident prodlužuje Bushovy daňové úlevy, mění pravidla vyplácení dávek v nezaměstnanosti a zavádí daňové prázdniny vztahující se na daň ze mzdy. Očekáváme, že příspěvek výše zmíněných opatření k růstu HDP bude v roce 2011 dosahovat 0,5 %.

Soukromé investice čeká útlum  

Když na podzim roku 2008 firmy v panice prudce omezily zásoby a investice, stáhly hospodářský růst hlouběji do záporných čísel. Když si firmy uvědomily svou přehnanou reakci, došlo k opětovnému nastartování tvorby zásob. Ty jsou nyní opět na úrovních před krizí a další růst výrobního sektoru tedy závisí na spotřebitelských výdajích. Očekáváme proto, že cyklus zásob doběhne do svého konce v druhé polovině roku.

Očekáváme, že propad v prodeji bydlení bude pokračovat i v roce 2011. Ceny domů mohou skutečně po většinu měsíců v příštím roce klesat, což může být brzdou celkového růstu ekonomiky. Předpokládáme stabilní úroveň neschopnosti splácet hypotéky, protože většinu otřesů souvisejících s fixací hypotečních sazeb už máme za sebou. Ještě zdaleka jsme se ale nevypořádali se vším. Fed vyvinul velké úsilí, aby trhu s bydlením dosáhl oživení, ale všechna opatření včetně nízkých sazeb a daňových úlev selhala. Skutečný problém nízkých hypotečních sazeb byl v rámci celého procesu buď špatně pochopen, nebo dokonce ignorován. V minulém desetiletí nevěnovalo mnoho pozornosti skutečnosti, že při refinancování hypotéky dlužník nejen získá výhodnější úročení, ale dochází také k prodloužení hypotéky. To může být obzvláště nepříjemné pro baby-boom generaci, která bude brzy odcházet do důchodu.

Na pořadu dne je dezinflace

Očekáváme, že v roce 2011 nás bude provázet dezinflace. Za nedávný růst cen podle našeho názoru může kombinace dvou důvodů. Prvním je nižší poptávka po disponibilní hotovosti. Druhý důvod představuje mylná domněnka, že kvantitativní uvolňování povede k přílivu peněz do ekonomiky, což způsobí všeobecný nárůst cen.

Pokud se jazýček vah nachýlí spíše k prvnímu z vysvětlení, potom vyhlídky rizikových aktiv nejsou špatné. Americká ekonomika má podle našeho názoru ve srovnání s Velkou Británií, Eurozónou nebo Japonskem lepší vyhlídky. Očekáváme růst HDP o 2,7 % s potenciálem dalšího posilování. Trvalé udržení tohoto tempa hospodářského oživení může být ale ohroženo problematickým trhem práce, deflačními tlaky a oddlužováním domácností.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • USA: Maloobchodní tržby za květen mají posílit
  Poslední kolekce dat za prosinec, leden a únor přes jarní korekci naznačily nečekaně silný pokles spotřebitelské poptávky (nominálně nejsilnější od...
 • USA: Maloobchodní tržby za leden napraví prosincové zklamání?
    USA: Maloobchodní tržby za leden napraví prosincové zklamání? 14.30 SEČ - USA: Maloobchodní tržby (01 2015,...
 • USA musí chránit před koronavirem občany i ekonomiku
  Podle Světové zdravotnické organizace bude USA novým ohniskem nákazy. Přesto vláda odmítá zemi uzavřít do karantény. Stimulační balíček blokují demokrati.
 • USA musí při všech dohodách o restrukturalizaci dluhu požadovat transparentnost čínského dluhu
  Spojené státy musí trvat na tom, aby rozvojové země zveřejnily dluh a další závazky vůči Číně jako součást jakékoliv budoucí dohody o restrukturalizaci dluhu nebo mezinárodního balíku pomoci.
 • USA na Rusko uvalily sankce
  Americký prezident Joe Biden zakázal investice a obchody s ukrajinskými separatistickými regiony. Podle Bílého domu podepsal Joe Biden nařízení, kterým zakazuje nové investice, obchody a financování ze strany amerických osob do, z nebo v ukrajinské tzv. Doněcké lidové republice a Luhanské lidové republice, jejichž nezávislost byla ruským prezidentem Vladimirem Putinem v pondělí uznána.
 • USA navrhují nová cla na dovoz z Evropy
  Po měsících vyjednávání a snaze o zklidnění obchodní války s Čínou přichází USA s novými návrhy na cla na dovoz zboží ze zahraničí. Konkrétně se jedná o Evropu a o dovoz tamního zboží v objemu 11 mld. dolarů. Za tento návrh může nedávný report světové obchodní organizace (WTO), která upozornila na to, že EU poskytuje dotace výrobci letadel společnosti Airbus. Tyto dotace přitom mají podle WTO negativní dopad na konkurenční Boeing.
 • USA nejspíše zavedou cla na evropská letadla, průmyslové a zemědělské zboží. RBA snížila úrokovou sazbu na historické minimum
  V pondělí byla zveřejněná výroční zpráva RBNZ, ve které bylo uvedeno, že novozélandská ekonomika se prokázala odolnost vůči oslabování světové ekonomiky a zvýšené globální nejistotě. Prezident ECB Mario Draghi konstatoval, že riziko pro evropskou ekonomiku pocházejí zvenčí, tedy mimo eurozónu. Podle Draghiho jsou vedlejší efekty z extrémně uvolněné politiky ECB (záporné sazby a znovuzavedení QE) čím dál viditelnější.
 • USA neveria ústupu Ruska – zlato sa odrazilo nahor
  Nedávne vyhlásenia Ruska poukazujúce na stiahnutie sa z Kyjeva podľa amerických tajných služieb neznamenajú, že Moskva je ochotná uzavrieť prímerie. USA to považujú za taktické zdržanie, ktoré umožní Rusom preskupiť sa a pripraviť sa na druhú fázu ofenzívy, ktorá by bola silnejšia a koordinovanejšia. Americké spravodajské služby tiež naznačujú, že Kremeľ sústreďuje v Rusku ďalšie jednotky.
 • USA: Nové stavby/povolení staveb domů v růstovém trendu
  Celkově trh domů pokračuje v růstu. Data jako celek nezpochybňují solidní růst americké ekonomiky. Decentní expanze trhu domů příznivě působí na spotřebu...
 • USA: Nový standard, nebo staré zlaté časy?
  Christian Tegllund Blaabjerg, www.saxobank.czAmerická ekonomika urazila velký kus cesty...
 • USA: Obchodní bilance, Index ISM služeb
  Schodek amerického zahraničního obchodu na měsíční bázi činní 2/3 deficitu před světovou finanční krizí v roce 2008. V roce 2014 celkový i neropný export...
 • USA: Obchodní bilance, ISM služeb, Zápis Fedu
  Schodek amerického zahraničního obchodu na měsíční bázi činní 2/3 deficitu před světovou finanční krizí v roce 2008. Schodek je již několik...
 • USA: Obchodní bilance i v květnu stále bez trendu?
  Schodek amerického zahraničního obchodu na měsíční bázi činní přibližně 2/3 deficitu před světovou finanční krizí v roce 2008. Na tomto trendu...
 • USA: Obchodní bilance - stagnace exportu, importu?, EMU: Draghi
  Schodek amerického zahraničního obchodu na měsíční bázi činní 2/3 deficitu před světovou finanční krizí v roce 2008. Schodek je...
 • USA: Obchodní bilance, volby Senátu
  Čeká se jen malá meziměsíční změna obchodní bilance. Schodek amerického zahraničního obchodu na měsíční bázi činní přibližně 2/3...
 • USA: Optimistický Fed může úr. sazby zvýšit dřív než čeká trh
    Zápis z rozhodování Fedu monetární politiky (17.-18. březen) Hlavní signály komentáře k rozhodnutí: 1) v  m...
 • USA oznámily dohodu s Německem ohledně plynovodu Nord Stream 2
  Spojené státy a Německo dosáhly dohody, která umožní dokončení kontroverzního plynovodu Nord Stream 2 pro přepravu ruského zemního plynu do Evropy bez uvalení dalších amerických sankcí. Obě země se nicméně v rámci dohody zavázaly, že uvalí na Rusko sankce v případě, že Moskva plynovod využije jako politickou zbraň. Oznámila to dnes podle agentury AP náměstkyně amerického ministra zahraničí Victoria Nulandová.
 • USA oznámily dohodu s Německem ohledně plynovodu Nord Stream 2
  Spojené státy a Německo dosáhly dohody, která umožní dokončení kontroverzního plynovodu Nord Stream 2 pro přepravu ruské ropy do Evropy bez uvalení dalších amerických sankcí. Obě země se nicméně v rámci dohody zavázaly, že uvalí na Rusko sankce v případě, že Moskva plynovod využije jako politickou zbraň. Oznámila to dnes podle agentury AP náměstkyně amerického ministra zahraničí Victoria Nulandová.
 • USA plánují vzít ropu ze svých strategických rezerv, aby omezily růst cen ropy
  Spojené státy v současné době zvažují, že ze svých strategických rezerv vezmou 180 mil. barelů ropy, aby zastavily růst cen ropy. Pokud se tak stane, půjde o největší využití strategických rezerv za posledních 50 let.
 • USA plánují zvýšit ropné dovozy z Kanady
  Podle WSJ má Bidenova administrativa zvážovat zvýšení dovozu ropy z Kanady. Tato informace vedla především k výraznému posílení kanadského dolaru. USA v současnosti dováží z Kanady zhruba 1,5 mil. bpd ropy a jsou největším dovozcem ropy z této země.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Dukascopy krypto