Úterý 15. říjen 2019 21:29
reklama
Globtrex
reklama
XTB strategie
reklama

Trading jako vrcholový sport

Napsal:   Sekce: Trading log

Performance, trading performance, high level performance

 

Jaký je rozdíl mezi poraženým a vítězem, co je to, co z jednoho dělá úspěšného obchodníka, průměrného obchodníka nebo ztrátového obchodníka? Každý kdo obchoduje pravidelně bude mít na to asi jinou odpověď, mě osobně napadá srovnáni s vrcholovým sportem. Obchodování není 8h job, od 8 do 5 a hurá domu, stejně tak jako profesionální sportovci nezávodí každý den, 5 x do týdne 4 x za měsíc. Pro úspěšné obchodování je třeba mít odhodláni, zápal pro věc, být na 100% v den obchodování. Kromě zápalu a nasazení nicméně, tak jako ve sportu, je třeba mít natrénováno. Napadá mě srovnaní s přípravou na maraton,analogie, pokud chceme uspět a dokončit závod.

Jakýkoliv průměrně zdatný jedinec, bez vážnějších zdravotních požití se může pustit do přípravy na maratonsky běh. K tomu aby uspěl bude potřebovat disciplinu, odhodlání, čas, pár bežeckých bot a hlavně treningový plán. Treningový plán je základ, ale kde ho získat? Samozřejmě je možné ho pořídit přímo od profesionálu, vypracovaný na míru či ho někde stáhnout z netu. Na jeho kvalitě bude záviset naše umístění, ale mnohem vice než na kvalitě plánu, bude náš výsledek záviset na jeho přesném a důsledném dodržování. Na každodenním plněni vytyčených cílů a dosahováni stanovených časů. I se špatným plánem se dá dokončit závod, ale nedodržování sebelepšího plánu nás přes vytyčenou metu nepřenese.

Podobně je to s tradingem, obchodní systém je možné získat v různé kvalitě, profesionální poloprofesionální či úplně amatérský, jeho kvalita se promítne přímo do dosažených výsledků. Nicméně, mnohem důležitější faktor bude dodržovat daný systém do puntiku, obchodovat dle daných pravidel den za dnem, týden za týdnem. Opakování je matka moudrosti se říká, a opakováni dělá z učedníka mistra.

Pokračujeme tedy s naší přípravou na běh, máme plán a přichází na řadu jeho dodržování, které se mohlo zdát ze začátku zcela samozřejmé. Jenže jsem obyčejní lidé, takže občas nebudeme mít chuť, jindy nás zase vytáhnou známý do hospody, je taky třeba pomoci doma, rodině, no a nezapomínejme na to, že tak třeba také zajisti příjem či připravovat se na budoucí povolání či prostě jen studovat. Takže všechny tyto male události budou mít vliv na výsledek našeho každodenního snažení.

Předpokládejme tedy, že po určité době, dejme tomu 3 - 6 měsíců, jsem připraveni, a vyrazíme na start našeho vysněného závodu. Startovní pole bude rozmanité, kromě několika dobře připravených amatérů jako jsme my sami, nastoupí po našem boku do závodu také řada profesionálů, kteří se během živí na plný úvazek, co mají naběháno stovky kilometrů, také na tom mohou být fyzicky mnohem lépe, pár let mladší či naopak mnohem starší, ale o to zkušenější. Bylo by rozumné očekávat, že se umístíme na první příčce a odnesme si nejprestižnější cenu?

Pravděpodobně ne, ale stejně se o to pokusíme. Náš výsledek bude úměrný našemu úsilí v připravě, psychickému a zdravotnímu rozpoložení toho dne, tomu jak budeme odpočatí a jakou budeme mít ten den formu.

Závod dokončíme, pokud byla příprava poctivá, tak někde uprostřed pořadí, s trochou štěstí možná i mezi top závodníky.

Víme, že jsem to dokázali, že to možné a to i přes to že nás někteří z našeho úmyslu zrazovali.. Nicméně toto je JEN začátek, a opravdová práce teprve začíná.

Tak a teď co to má společného s day tradingem, co to tady ten Standa blábol mele?

Pokusím se to ilustrovat na jednom obchodním dni, je středa 2/11, nádherný den, slunce, tak jako každý den vychází na východě, situace na Euru po 500+ pip propadu v předchozích par dnech konsoliduje v range. Hlavni téma je referendum v Recku s podtextem dluhová krize v Evropě. Prohlížím grafy před seanci, tak jako každý den, a plánuji obchody na daný den.

Po propadu se cena pohybuje v range, pro někoho výborná příležitost k obchodvování pro jiné noční můra.

 • První obchod by mel byt long od dolní hranice k horní hranici range. Nicméně je již pozdě a odcházím do práce, nedávám limit. Potenciál obchodu 120+ pips. Během dopoledne se trh krásně pohybuje směrem vzhůru.
  • V oblasti označené 2. se cena zarazí na malé resistanci, dle planu vstupuji s těsněně definovaným SL, trh nejprve jde lehce +10 mým směrem pak ale otáčí k mému SL. Nechávám proti plánu obchodu trochu více prostoru a zavírám s SL ve výši – 25 pips. Jelikož pohyb ceny potvrzuje můj předpoklad range, nemám jinou možnost než dle plánu umístit sell limit na 1,3833
  • Třetí obchod probíhá okamžitě OK, limit je vyplněn, cena jde proti 3 pip, a pak již jen padá, váhám zda přidat do dobře se vyvíjející pozice, nakonec nepřidávám. Původní cíl 1,3675 oblast předchozího supportu, nicméně cena lehce zakolísá před hranici 1,3700 rozhoduji se tedy proti plánu k výběru zisku +120 pip. Nicméně dle plánu připravuji buy pozici na 1,3685 protože cena opět potvrzuje range.
  • Do posledního obchodu nevstupuji, jsem zaneprázdněn běžnými záležitostmi dne.

Den tedy zakončuji pozitivně + 95 pip, není to vůbec špatný výsledek.Avšak výsledek také mohl být :

 • + 120 první odložený obchod
 • - 10 dodržení plánu a výstup na stanoveném SL
 • +155 dodržení profit targetu
 • +120 exekuce posledního plánovaného obchodu

tedy celkem 385pip proti 95pip. At se daří.

 

Hodnocení článku:
Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Trading ideas: EUR/USD, GBP/CAD a DAX
  V tomto blogu Vám ukážem ako vidím vývoj na vybraných menových pároch a ako je možné ich zobchodovať pomocou jednoduchej price action. EUR/USD long, GBP/CAD long a DAX long/short.
 • Trading ideas: EUR/USD, GBP/JPY a AUD/CHF
  V tomto blogu vám ukážem ako vidím vývoj na vybraných menových pároch a ako je možné ich zobchodovať pomocou jednoduchej price action. EUR/USD long, GBP/JPY short a AUD/CHF long.
 • Trading ideas: GBP/AUD, AUD/NZD a EUR/JPY
  V tomto blogu vám ukážem ako vidím vývoj na vybraných menových pároch a ako je možné ich zobchodovať pomocou jednoduchej price action. GBP/AUD short, AUD/NZD long a EUR/JPY short.
 • Trading ideas: GBP/CAD, AUD/USD a XAU/USD
  V tomto blogu vám ukážem ako vidím vývoj na vybraných menových pároch a ako je možné ich zobchodovať pomocou jednoduchej price action. GBP/CAD long, AUD/USD short a XAU/USD short.
 • Trading ideas: GBP/NZD, EUR/CHF a USD/CAD
  V tomto blogu vám ukážem ako vidím vývoj na vybraných menových pároch a ako je možné ich zobchodovať pomocou jednoduchej price action. GBP/NZD long, EUR/CHF long/short a USD/CAD long/short.
 • Trading ideas: GBP/USD, NZDCAD a EUR/GBP
  V tomto blogu Vám ukážem ako vidím vývoj na vybraných menových pároch a ako je možné ich zobchodovať pomocou jednoduchej price action. GBP/USD long, NZD/CAD long a EUR/GBP short.
 • Trading ideas: NZD/JPY, USD/CAD a AUD/CHF
  V dnešnom blogu vám ukážem ako vidím vývoj na vybraných menových pároch a ako je možné ich zobchodovať pomocou jednoduchej price action. NZD/JPY short, USD/CAD long/short a AUD/CHF short.
 • Trading ideas: USD/CAD, AUD/JPY a GBP/CHF
  V tomto blogu vám ukážem ako vidím vývoj na vybraných menových pároch a ako je možné ich zobchodovať pomocou jednoduchej price action. USD/CAD short, AUD/JPY long/short a GBPCHF long.
 • Trading indexu S&P 500 a EUR/USD
  Americký akciový index S&P 500 sice v posledním týdnu zastavil předchozí výrazné růsty s každodenním vytvářením nových historických maxim, ovšem technicky situace vypadá spíše na další růst.
 • Trading: Jak obchodovat EUR/USD, GBP/USD a ropu WTI?
  I přes technické a fundamentální tlaky na euro vůči dolaru dokázalo euro odolat a měnový pár EUR/USD se rychle z obchodování hlouběji pod 1,1600 vrátil zpět nahoru a aktuálně směřuje k ataku důležitého breaklevelu v oblasti 1,1700 +/-.
 • Trading je jako předjíždění auta
  Malé přírovnání Tradingu k nám velmi známému manevru...
 • Trading je jednoduchá věc
  Nedávno jsem četl několik článků, ve kterých se psalo na téma snadnosti či nesnadnosti obchodování - vydělávání na FOREXu. Několik dnů jsem nad tím přemýšlel a rozhodl jsem se přispět svým názorem.
 • Trading je na 95 % o naší niterné volatilitě
  Mnoho lidí mi často položí otázku: "Prosím, jaký konkrétní obchodní systém používáte? Chtěl bych ho od Vás převzít a obchodovat jako Vy". Takovým lidem vysvětlím základy a v některých případech i pokročilé funkce mého obchodního přístupu. Jenom velmi zřídka se mě někdo zeptá: "Jak to děláte?" Na takovou otázku bych odpověděl jinak: "Jsem flegmatik, chodím běhat a počítám v pipech."
 • Trading log day 1
  Zdravim opet, ted jiz s obchody co jsem udelal zacatkem unora. Puvodne jsem chtel nejdrive pridat neco o tom jak jsem se k obchodovani dostal, ale vcera jsem se nejak na toto tema rozepsal a jeste clanek nedokoncil.
 • Trading log me obchody a (ne)zkusenosti
 • Trading log týden 2 - kdo je největší nepřítel tradera
  Dnes bych rád navázal s dalším typem vstupů, zhodnotil a doložil několik vlastních reálných obchodů. V podstatě se jedná a pull back nebo throw back po proražení významné S/R úrovně. Nebudu popisovat mechaniku vstupu je např. uvedena v článku na fxstreet.cz ze září 2009. Soustředím se na provedení obchodu a chyby.
 • Trading log 3 - jak se připravit o 165 pips jasného zisku
  Od mého posledního příspěvku jsem pilně obchodoval, každý týden jsem zvýšil účet o 95% z původního účtu už je skoro milion což není tak špatný výsledek, měl jsem jen jeden ztrátový obchod a tak bych se s Vámi chtěl podělit o svůj skvělý systém, je to AOS a není ho třeba ani moc kontrolovat má v sobě zabudovánu automatickou zpětnou vazbu na bázi fuzzy logiky a umělou inteligenci z neuronových sítí. Sám se zapne ráno při zakokrhání kohouta a večer vám dá dobrou noc a vytiskne cheque.
 • Trading mě dovedl ke zdravému životnímu stylu, říká polský milionář
  Filip Para je vystudovaný ekonom, jehož povoláním je oceňování nemovitostí. Na finančních trzích začal obchodovat v roce 2011, kdy ho kolega zasvětil do tajů obchodní platformy a podal mu pomocnou ruku. Trading je pro něj jenom doplňkovou aktivitou při hlavním pracovním poměru. „Při obchodování na finančních trzích se situace někdy vyvíjí opačně, než byste si přáli“, říká Filip. „V takových případech raději obchodní platformu zavřu a jdu do posilovny, abych neudělal neuvážené rozhodnutí.“ V dubnu Filip dorazí na investiční konferenci společnosti Bossa, kde se bude dělit s českými obchodníky o své zkušenosti. Filipa jsme se před konferencí zeptali na pár otázek.
 • Trading nastavení: EUR/USD, EUR/CZK a ropa WTI
  Euro v posledním týdnu dokázalo, bez žádné zásadní zprávy, výrazně posílit v podstatě vůči všem důležitým měnám. Měnový pár EUR/USD tak z oblasti 1,1600 +/- skokově posílil až nad 1,1800. Nedošlo tedy k naplnění poklesové formace hlava a ramena, která mnoho technických obchodníků od long obchodů odrazovala. Fundamentální obchodníky zase mohla odrazovat pozitivní americká data a FED komentáře.
 • Trading nastavení grafů pro EUR/USD, CHF/JPY a ropu WTI
  Měnový pár EUR/USD neudržel velmi nadějný růst z minulého pátku a pondělka tohoto týdne, kdy ukazoval snahu otestovat kulatou úroveň 1,2500. Dle plánu jsem nad 1,2400 ukončil long pozice z 1,2260.
 •  


  Diskuse ke článku

  Diskuse je přístupná pouze pro registrované uživatele.
  Přihlásit se | Nová registrace
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu, až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní Price Action VIP indikátor, doposud úspěšně používaný pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečný Price Action VIP indikátor, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Purple trading VIP