Neděle 09. srpen 2020 16:40
reklama
FP Markets
reklama
Bossa live trading
reklama
RoboMarkets copyfx

Nejvíce podhodnocená velká evropská banka? Credit Agricole

22.07.2013 16:32  Autor: Saxo Bank  Sekce: Online FX zpravodajství  Tisk

Peter Garnry, hlavní akciový stratég, Saxo Bank

Na základě naší aktualizované valuační analýzy provedené napříč sektory jsme došli k závěru, že nejvíce podhodnocenými evropskými bankovními akciemi jsou Credit Agricole, Deutsche Bank a Barclays. A kdo je nejvíce nadhodnocený? Lloyds Banking Group, UBS a Unicredit.

Faktor Basel III

Tato analýza následuje po nedávném vyhodnocení naší analýzy evropských bank z 28. května (http://www.tradingfloor.com/posts/european-banks-valuation-discrepancy-equals-opportunity-669227801). Starý model byl výborný pro vysvětlení mezisektorových rozdílů v poměru ceny k účetní hodnotě co se týče evropských bank s R-squared s hodnotou 0,85 (indikuje poměrně velký soulad pohybu akcie s pohybem indexu – pozn. překlad.). Tento model byl dvoufaktorový, používal odhady rentability aktiv (return on equity) v roce 2015 a odhady kapitálových poměrů Tier 1 roku 2014 jako predikční proměnné. Jak jsme se již zmínili v nedávné zprávě, vylepšili jsme model tím, že jsme nahradili odhady kapitálových poměrů Tier 1 kapitálovými poměry Basel III pro forma s plnou implementací (což v podstatě znamená nejkonzervativnější odhad kapitálových poměrů v rámci Basel III). Tato změna snižuje počet bank z 37 na 16 a hodnota R-squared se zvyšuje na 0,91. Změnu ale podporuje zásadnější argument.

Kapitálový poměr Tier 1 je založený na aktuálním rámci Basel II, kterou nahrazuje nový rámec Basel III, vytvořený jako reakce na bankovní krizi, jež následovala po krizi finanční. Rámec Basel III měl být původně implementován mezi roky 2013 a 2015, avšak nedávno byl odložen na rok 2019, jelikož mnoho bank i nadále vede ohledně implementace i rámce samotného spory s regulátory a Basilejským výborem pro dohled nad bankami (Basel Committeee on Banking Supervision). Basel III se stane novým standardem kapitálových poměrů a mnoho velkých bank se na něj připravuje tím, že posiluje svůj kapitál i účetní rozvahu. Tím pádem je pochopitelné, že se investoři dívají na kapitálové poměry Basel III pro forma, aby řádně zhodnotili požadavky na kapitál. Toto je zásadní argument pro změnu predikčních proměnných.

 

Credit Agricole je nejvíce podhodnocená

Na základě našeho nového modelu jsme načrtli rozptyl mezi poměrem ceny k účetní hodnotě podle nového modelu a poměrem současným. Velký rozptyl naznačuje, že poměr ceny k účetní hodnotě by měl být vyšší, a to vzhledem k odhadované rentabilitě v roce 2015 a aktuálnímu poměru kapitálu Basel III pro forma.

Na základě konsensuálního odhadu rentability aktiv v roce 2015 s hodnotou 7 procent a kapitálového poměru Basel III pro forma s hodnotou 9,3 procent je Credit Agricole nejvíce podhodnocenou velkou bankou v Evropě. Aktuální poměr ceny k účetní hodnotě je 0,42, přičemž hodnota přizpůsobená modelu je 0,56. Vzhledem k pouhým 7 procentům predikované rentability pro rok 2015 dává poměr ceny k účetní hodnotě nižší než 1 smysl, jelikož náklady kapitálu pravděpodobně nejsou při takto nízké rentabilitě pokryty.
Nejvíce nadhodnocenou evropskou bankou je Lloyds Banking Group s odhadovanou rentabilitou aktiv v roce 2015 ve výši 9,6 procent a aktuálním kapitálovým poměrem Basel III ve výši 8,1 procent. Výkon akcie je mezi evropskými bankami jedním z nejlepších. Oproti dnu z července 2012 vzrostla akcie o 137 procent, a to díky lepším provozním výsledkům. Nedávný pokles ceny akcie byl způsoben revizí britské ekonomiky směrem nahoru a zvěstmi, že Singapurský fond Temasek učinil britské vládě předběžný návrh na koupi zhruba 10 procent akcií banky za 4,5 miliard liber. Vzhledem k aktuálním odhadům ziskovosti a kapitálového poměru Basel III pro forma (s plnou implementací) je akcie, na základě naší mezisektorové analýzy, cca o 30 procent nadhodnocená.

Severské banky vedou tabulku kapitalizace

Níže uvedený graf ukazuje aktuální kapitálové poměry Basel III pro forma 16 bank. Severské banky první pětku zcela ovládly, přičemž jejich kapitálové poměry podle plné implementace Basel III jsou nad 12 procenty. Ve srovnání s jejich evropskými kolegyněmi mají severské banky dostatečný kapitál. Průměrný kapitálový poměr Basel III pro forma je aktuálně 10,4 procent.

Na chvostu tabulky najdeme dvě německé banky, Deutsche Bank a Commerzbank. Tato skutečnost je částečně způsobena držením kapitálu oproti expozici mimo výsledovku, například derivátovým kontraktům OTC (přes přepážku), jakými jsou třeba CDS (credit default swaps – swapy úvěrového selhání).

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Největším zklamáním jsou data z USA, nejvíce pozitivních překvapení naopak přichází z eurozóny
  Jedna zajímavost k novému makru, které poslední dobou přichází ze světa a k tomu, proč momentálně evropská měna tak těžce válcuje americký dolar. Dal jsem si jen tak ze zvědavosti dohromady indexy ekonomického překvapení pro několik nejvíce obchodovaných měn a vypadá to, že jsme za poslední měsíc u většiny ekonomik svědky poměrně výrazného zhoršení úrovně tohoto indexu. Ten měří to jak výrazně nová data překonávají, nebo naopak podstřelují většinový konsenzus analytiků a neuhádnete, která země je na tom momentálně ze všech nejhůře. Jsou to Spojené státy, kde se index ekonomické překvapení propadl až na -37b., což je nehorší výsledek od května loňského roku. Nejlépe je na tom naopak eurozóna, kde index ekonomického překvapení dosahuje aktuálně 65b. EURUSD tak nakonec možná neženou vzhůru jen klesající americké výnosy.
 • Největší pokles ceny ropy od roku 1991. Akciové trhy pokračují v pádu
  Ceny ropy zažily v pondělí ráno historický pokles, a to až o 34 %, což odpovídalo ceně $27,34 za barel. Tento pokles byl vyvolán jednak sníženou poptávky, za což můžou z velké části omezení pohybu, zavedená v některých zemích, jako opatření proti šíření koronaviru. Druhým důvodem poklesu ceny je zvýšení produkce ropy, který vyvolala organizace OPEC jako odplatu Rusku za neakceptování dohody o omezení produkce ropy. S&P 500 a Dow Jones otevřeli v pondělí ráno se 7% poklesem, což vyústilo v pozastavení obchodování na amerických burzách po dobu 15 minut. Toto opatření se spustí vždy, když S&P 500 poklesne o 7% a jeho hlavní funkcí je zabránit panice na americkém trhu.
 • Největší pokles objednávek zboží dlouhodobé spotřeby za rok ubral dolaru vítr z plachet
  Evropská měna odpoledne získává zpět část ztracených zisků poté, co se v závěru minulého týdne krátce podívala...
 • Největší problémy investic do komodit
  Komodity jsou dobrým artiklem pro krátkodobé spekulace. Pro dlouhodobější investování se ale příliš nehodí, a to kvůli...
 • Největší řecká banka ve ztrátě, depozita dvouciferně klesají. Pojišťovny ruší krytí exportu, obchodům může chybět část zboží
  Obrázek o dopadu krize na řecký bankovní sektor nabídly výsledky největší řecké banky National Bank of Greece a čtyřky trhu, banky Piraeus. Prvně jmenovaná je ve ztrátě, druhá v zisku pouze díly odloženým daním. Společným znakem je pokles depozit řádově o pětinu a mnohem razantnější růst rezerv na špatné úvěry. Nemalou ránu řeckému importu pak uštědřil největší světový pojistitel vývozu Euler Hermes, který rozhodl, že již nebude pojišťovat jakýkoli export do Řecka. Podobně se před časem rozhodla menší rakouská pojišťovna OeKB, kterou Euler Hermes téměř z poloviny vlastní, jen s těmi nejdůvěryhodnějšími hodlá pokračovat Coface.
 • Největší slabina dolaru? Jeho fundament už po včerejšku nemůže být o mnoho lepší
  Ještě jednu poznámku k Fedu. Včerejší zasedání rozhodně překvapilo. Trh počítal s tím, že Fed po zvýšení sazeb zaujme spíše vyčkávací pozici, ale poměrně agresivní změna výhledu pro sazby jasně naznačuje, že si ohledně jejich dalšího zvyšování věří. Po včerejšku počítá s hned trojnásobným zvýšením sazeb v roce 2017 a reakce na trzích jasně naznačuje, že se Fedu jeho záměr podařilo obchodníkům dobře prodat.
 • Největší společnost na světě? Starý dobrý Microsoft
  Akcie společnosti Microsoft začínají být opět v kurzu. Firma v posledních letech pod novým vedením změnila svůj business model, začala se soustředit na pravidelné roční platby za software (Office 365) a díky Microsoft Azure úspěšně pronikla do rychle rostoucího cloudu, kde je druhým největším hráčem hned za Amazonem.
 • Největší španělský region Katalánsko není schopen platit dluhy, žádá záchranu od vlády. Eurodolar na 1,25
  Euro k americkému dolaru propadlo na čerstvé 22měsíční dno pod 1,25 USD/EUR až...
 • Největší výrobce brýlí Luxottica zvýšil příjmy
  Výrobce brýlí, kterému patří například značky Ray-Ban, Persol, nebo Oakley, dokázal ve třetím kvartálu zvýšit příjmy o 3,2 procenta oproti stejnému období za minulý rok. Za minulé čtvrtletí tak Luxottica vydělala 2,2 miliardy eur.
 • Největší ztráty včera zaznamenal polský zlotý
  Čtvrteční obchodování zahájila domácí měna mírným oslabením až k úrovni 25,78 CZK/EUR. Kolem poledne se...
 • Nejvýkonější akcie na trhu se jmenuje Applied Optoelectronics
  Pravděpodobně jste o ní nikdy neslyšeli. Investorům, kteří do akcií téhle firmy před rokem investovali, ale přesto od ...
 • Nejvyšší čas připravit se na další pokles čínského juanu
  Jednou z odpovědí Číny na stupňující se tlak ze strany Donalda Trumpa, respektive USA v rámci disproporční obchodní bilance, může být zrychlené znehodnocení čínské měny (CNY), která zaznamenala ve dvou červencových týdnech kumulativní pokles o 3,5 %, což v zásadě odpovídá rozsahu devalvačního šoku ze srpna 2015.
 • Nejziskovější firma světa jde na burzu. Akcie ostatních firem padají
  Saúdskoarabský ropný podnik Saudi Aramco hodlá ještě do konce letošního roku vstoupit na rijádskou burzu. Korunní princ pouštního království Muhammad bin Salmán sní o tom, že by upsání akcií na burze mohlo podnik, který těží desetinu veškeré světové ropy, ohodnotit až na dva biliony dolarů. To by znamenalo, že firma je zhruba osmkrát hodnotnější než všechno to, co se letos vyprodukuje na území České republiky, tedy než hrubý domácí produkt Česka.
 • Někde je hyperinflace realitou - špatná vláda je schopná zlikvidovat jakoukoliv zemi
  Podle venezuelské centrální banky dosáhla květnová inflace v této zemi 6,9 %. To odpovídá anualizované inflaci převy...
 • Několik postřehů ke včerejšímu Fedu
  Tak to máme konečně za sebou. Fed sazby nezvýšil, ty zůstávají i nadále mezi 0 - 0,25 % a co víc, dokonce jsme se dočk...
 • Nekonečná řecká sága pokračuje
  Dnešní jednání ministrů financí o pomoci Řecku bylo sníženo na telekon...
 • Nekonečný příběh jménem brexit
  Co týden, to nové hlasování o brexitu. Premiér Boris Johnson se stále nevzdává svého plánu vystoupit z unie do 31. října. Mezitím se Labouristé snaží vynutit si druhé hlasování, kterým by zastavili hlasování o novém návrhu z jednání minulé týdne v Bruselu. Lhůta pro odchod by se navíc prodloužila minimálně na 31. ledna. Podle Saxo Bank je 75% šance, že Británie opustí EU do 31. ledna 2020. Tato pravděpodobnost zahrnuje alternativu odchodu k 31. říjnu.
 • Nekrytý výpis call opce (naked call): vysvětlení teorie a praktický příklad
  V případě, že vlastníte příslušné akcie, můžete provést krytý výpis call opce. Tato strategie je nazývaná jako Covered Call. Co ale dělat, pakliže žádné takové nevlastníte?
 • Nekrytý výpis put opce (naked put): vysvětlení teorie a praktický příklad
  V minulém článku jsme rozebírali strategii naked call, neboli nekrytý výpis call opce. Dnes se podíváme na strategii naked put, tedy na nekrytý výpis put opce.
 • Některé evropské sektory jsou oceněny tak, jako by měla přijít recese
  Francouzská banka Societe Generale přišla se zajímavým reportem, podle kterého jsou už některé evropské sektory z hlediska ceny akcií oceněny tak, jako by měla přijít recese. Zjištění se zakládá na srovnání propadu zisku na akcii (EPS) během posledních třech recesí a běžného ocenění daných akcí z hlediska P/E a dalších ukazatelů.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Bossa live trading