Středa 09. října 2024 22:10
reklama
Investingfox Nastroje
reklama
Purple trading AI
reklama
Purple Branding (vzdělávání umíme)
reklama
Investingfox Partner

Růst ekonomiky táhly investice, útraty domácností byly naopak slabé

01.10.2024 11:37  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

V pořadí třetí a zároveň konečný odhad tuzemského HDP přinesl mírnou vzestupnou revizi mezičtvrtletního růstu. Ekonomika ve druhém letošním čtvrtletí podle zpřesněných dat mezičtvrtletně vzrostla o 0,4 % oproti původně udávaným 0,3 %. Předchozí kvartály významných revizí nedoznaly. Beze změny zůstal i meziroční růst ekonomiky ve druhém čtvrtletí o 0,6 %. Hrubá přidaná hodnota ve druhém kvartále vzrostla mezičtvrtletně o 0,5 % (oproti předchozímu odhadu tedy rovněž beze změny).

Růst ekonomiky táhly hlavně vyšší fixní investice a spotřeba vlády. Fixní investice se ve druhém čtvrtletí zvýšily mezičtvrtletně o 1,9 %. Sektorové členění investic ukazuje, že k tomu přispěl soukromý i vládní sektor. Podle věcného členění pak investice ve druhém čtvrtletí směřovaly hlavně do nemovitostí (nejvyšší příspěvek k mezičtvrtletní dynamice), produktů duševního vlastnictví a následně do strojů a zařízení.

Domácnosti ve druhém čtvrtletí moc neutrácely, naopak nadále hodně spořily. Mezičtvrtletní růst reálné spotřeby domácností zpomalil na pouhých 0,2 % z 0,8 % dosažených ve čtvrtletí prvním. Sezonně očištěná míra úspor (podíl hrubých úspor na hrubém disponibilnímu důchodu) vzrostla z 18,4 % na 18,9 %. Nadále tak pokračoval trend, kdy se od začátku pandemie míra úspor domácností pohybuje na výrazně vyšší úrovních. Před pandemií jen lehce přesahovala hranici 10 %.

Míra zisku nefinančních podniků mírně vzrostla a zůstává na zvýšených úrovních. Sezonně očištěný podíl hrubého provozního přebytku na hrubé přidané hodnotě nefinančních podniků se ve druhém čtvrtletí zvýšil na 46,5 % z 46,3 % v prvním čtvrtletí. Pomohl tomu ustálený růst přidané hodnoty nefinančních podniků mezičtvrtletně o 1,7 % při zpomalující dynamice mzdových nákladů. Zatímco v prvním čtvrtletím náhrady zaměstnancům po sezonním očištění vzrostly o 2,3 %, ve druhém čtvrtletí jejich mezičtvrtletní růst výrazně zpomalil na 1,3 %.

Autor: Martin Gürtler, Komerční banka

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Růst deficitu zpomaluje
    Ani září letošního roku nebude výjimkou a stav státní pokladny lze opět označit za rekordní – za prvních devět měsíců roku vydala o 252,7 mld. Kč více, než do ní přiteklo. Loňský deficit na úrovni 21 mld. Kč tak působí ve srovnání zcela neškodně. Pozitivnější obrázek ovšem nabízí porovnání s letošním srpnem, jelikož od té doby schodek narostl o „pouhých“ 32 mld. Kč. Potvrzuje se tak dojem z předchozích měsíců, totiž že schválený celoroční deficit na úrovni půl bilionu korun zřejmě nebude zapotřebí a měl by vystačit i s rezervou. O to pozoruhodnější je pak návrh ministryně financí, která debatu o deficitu pro rok 2021 otevřela návrhem na 320 mld. Kč, přičemž v něm chybí diskutované zrušení superhrubé mzdy, které by deficit bezpečně vyhnalo až do okolí 400 mld. Kč. Vláda si tak zřejmě našla zalíbení ve stamiliardových schodcích i bez jasného zdůvodnění.
  • Růst deficitu zpomaluje
    Za prvních osm měsíců letošního roku dosáhl deficit úrovně 298,1 mld. Kč. Z historického pohledu se jedná o rekordní číslo, nicméně z pohledu dynamiky v posledních několika málo měsících pozorujeme zlepšující se trend. Zatímco ještě v dubnu a květnu schodek meziměsíčně rostl o více než 60 mld. Kč, v červenci meziměsíční přírůstek činil 14 a v srpnu necelých 19 mld. Kč. Celkové příjmy jsou meziročně vyšší o 1,8 % (v červenci o 2,4 %), a celkové výdaje o meziročních 9,2 % (v červenci o 9,2 %). Celkové saldo hospodaření se v srpnu zhoršilo o 67,8 mld. Kč.
  • Růst dolaru ani dnes nepolevuje, drahé kovy i JPY dál slábnou
    Středeční seance zatím plynule navazuje na tu včerejší, a to hlavně na dolaru a bezpečných přístavech. Především u dolaru v toto týdnu dochází k docela zásadní změně sentimentu, která je ale zatím podepřena jeho celkovou překoupeností a technickou situací na EURUSD. Je přitom velmi zajímavé sledovat, jak se od začátku týdne média snaží hledat důvody, které zrovna za pondělním/úterním/středečním růstem USD stojí v situaci, kdy za celý tento týden zatím nepřišly jediné zásadnější fundamenty, snad jen s výjimkou včerejšího projevu Yellenové, který byl ale paradoxně pro dolar spíše lehce negativní. Dnes tedy podle bloombergu za růstem dolaru údajně stojí například blížící se finalizace daňové reformy v USA, či právě včerejší projev Yellenové, na který USD ale včera večer reagoval oslabením. Faktem však je, že dolar zpevňuje už tři dny ve velmi stabilním trendu bez dramatických výkyvů, což vykazuje všechny známky čistokrevné technické korekce. K té pravděpodobně mimo prolomení konsolidačního pásma pomohla jeho dlouhodobá přeprodanost a skutečnost, že trh před i po zasedání Fedu z minulého týdne zvyšoval sázky na prosincový růst sazeb v USA.
  • Růst dolaru díky rostoucím výnosům dluhopisů v USA
    Ve čtvrtek ráno dolar vzrostl a začátkem asijského obchodování se dostal na třítýdenní maximum vůči jenu. Americká měna se pevně držela a výnosy vládních dluhopisů USA nakonec dosáhly dvoutýdenních maxim.
  • Růst dolaru se konečně zastavil, pomáhá support na EURUSD
    Úterní seance zatím na finančních trzích probíhá v klidném a docela optimistickém duchu. Náladě na trích rozhodně pomohly komentáře amerického prezidenta, který ve svém projevu v Texasu naznačil ochotu dohodnout se s Čínou a oznámil, že se hodlá příští měsíc sejít s čínským prezidentem. Americká delegace, v čele s ministrem financí, přitom již přistála v Pekingu, takže by jednání mezi oběma stranami měla začít brzy.
  • Růst dolaru se odkládá. ECB podpořila ekonomiku, další kroky odkládá. Čína v problémech.
    Týden po zasedání Evropské centrální banky (ECB) se situace v FX prostoru vyjasnila, když více než měsíční korekce na měnovém páru EUR/USD...
  • Růst dolaru se prozatím zastavil, akcie opět pouze přešlapují na místě
    Akciové trhy dnes pokračují v konsolidaci a své ocenění z konce minulého týdne si buď udržují, nebo jej nepatrně navyšují. Objemy na trzích sice proti včerejšku mírně rostou, obchodníci se vstupem do větších pozic ale zdá se dál vyčkávají na fundamenty, které by je dokázaly více rozvlnit a které v tomto týdnu zatím nepřicházejí. Nálada na trzích se tak dál pozvolna stabilizuje, k čemuž přispívá hlavně zmírnění politického napětí.
  • Růst dolaru z posledních dnů není jen technickou záležitostí a má oporu ve fundamentu
    Ještě jeden rychlý koment k dolaru. Dnes ráno jsem v ranním komentáři upozorňoval na růst amerických výnosů, který signalizuje, že se sázky trhu na prosincový růst sazeb zvyšují. Že je tomu skutečně tak lze docela hezky vypozorovat i z vývoje ocenění futures na americké sazby. Podle jejich aktuální ceny je totiž implikovaná pravděpodobnost, že Fed v prosinci zvýší sazby na 57 %, zatímco pravděpodobnost jejich ponechání beze změny klesla na 32 %. Zajímavé je, že přibližně desetina trhu dokonce stále věří tomu, že by Fed letos mohl zvýšit sazby ještě dvakrát, tedy jednou na listopadovém a jednou na prosincovém zasedání.
  • Růst důchodů letos historicky rekordně překoná růst mezd
    Růst inflačně očištěného průměrného starobního důchodu letos historicky rekordně překoná růst průměrné hrubé mzdy, rovněž v očištění o inflaci. Rozdíl pravděpodobně dosáhne úrovně 14 procentních bodů (viz graf níže).
  • Růst ekonomik a akcií jde dál. Čeká nás posilování koruny.
    Na finančním a investičním fóru VŠFS se na tom shodl hlavní ekonom ING Bank Jakub Seidler, prorektor VŠFS Petr Budinský, spolumajitel fondu Quant Aleš Michl a hlavní ekonom J&T Banky Petr Sklenář. Americké ekonomice pomáhá růst politika Donalda Trumpa, Evropě zase program odkupu aktiv ze strany ECB. Nahoru by měly dál trhy jít i přes ceny akcií nacházející se poblíž historických rekordů. Zvyšovat se budou i výnosy dluhopisů, které jsou nyní mimořádně nízko. Česko čeká další zvyšování úrokových sazeb centrální banky a další posilování koruny.
  • Růst ekonomiky táhne oživující spotřeba domácností
    Česká ekonomika v prvním čtvrtletí letošního roku vzrostla mezičtvrtletně o 0,3 %. Zpřesněný odhad HDP tak přinesl sestupnou revizi oproti původně udávanému růstu o 0,5 % q/q. Navzdory tomu nadále platí, že na přelomu roku došlo k oživení ekonomické aktivity, když v posledním loňském čtvrtletí HDP vzrostl o 0,4 % q/q. Meziroční růst ekonomiky v letošním prvním čtvrtletí stagnoval na 0,2 %. Oproti předpandemické úrovni byla však ekonomika stále níže, a to o 0,7 %.
  • Růst ekonomiky táhne oživující spotřeba domácností
    Česká ekonomika v prvním čtvrtletí letošního roku vzrostla mezičtvrtletně o 0,3 %. Zpřesněný odhad HDP tak přinesl sestupnou revizi oproti původně udávanému růstu o 0,5 % q/q. Navzdory tomu nadále platí, že na přelomu roku došlo k oživení ekonomické aktivity, když v posledním loňském čtvrtletí HDP vzrostl o 0,4 % q/q. Meziroční růst ekonomiky v letošním prvním čtvrtletí stagnoval na 0,2 %. Oproti předpandemické úrovni byla však ekonomika stále níže, a to o 0,7 %.
  • Růst ekonomiky USA o 6,4 % překonává očekávání. Nezaměstnanost v Česku je jedna z nejnižších v EU
    Na středečním zasedání měnového výboru Fedu nedošlo k žádnému překvapení, když členové výboru ponechali základní úrokovou sazbu v rozpětí 0-0,25 %. Tempo nákupu aktiv Fed také nezměnil, a tedy i nadále bude docházet k měsíčním nákupům vládních dluhopisů ve výši 80 mld. USD a také k nákupům cenných papírů krytými hypotékami ve výši 40 mld. USD. Fed rovněž zopakoval, že k dosaženích svých cílů je připraven použít všechny nástroje, které má k dispozici.
  • Růst ekonomiky USA výrazně zpomaluje na 2 %. Inflace v EU je na 13letém maximu
    Ekonomika USA za Q3 vykázala růst HDP o 2 % v ročním vyjádření. To představuje výrazné zpomalení z 6,7 % v Q2 a také oproti odhadům, které počítaly s růstem 2,8 %. Hlavním důvodem zpomalení se zdají být problémy s dodavatelskými řetězci. Výdaje Američanů po očištění o inflaci klesly o 2,4 %. Důvodem byl poklesu prodejů automobilů a dalšího zboží dlouhodobé spotřeby. Samotná inflace rostla o 1,3 %, což je mírný pokles tempa růstu oproti předchozímu kvartálu. Meziročně ceny byly vyšší o 4,3 %.
  • Růst emisí v energetice se zastavil
    „Pokles emisí ve vyspělých ekonomikách byl kompenzován růstem emisí ve zbytku světa. Přesto lze říct, že nová opatření na snižování produkce oxidu uhličitého v energetice začínají fungovat,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
  • Růst eura dlouho nevydržel, kurz padá pod 1,3300, slábne také koruna
    Po slušném ránu eurodolaru směr nevydržel a kurz se sesunul pod hranici 1,3300. ...
  • Růst eura netrval dlouho, před důležitou schůzkou o Řecku kurz opět slábne
    Snaha eura korigovat své ztráty příliš úspěšná nebyla. Pohyb vzhůru byl nevýrazný a trval jen krátce. Dne...
  • Růst eura netrval dlouho, před důležitou schůzkou o Řecku kurz opět slábne
    Snaha eura korigovat své ztráty příliš úspěšná nebyla. Pohyb vzhůru byl nevýrazný a trval jen krátce. Dne...
  • Růst eura po poledni ustal, zprávy z eurozóny další zisky nepřinesly
    Euro své ranní zisky odpoledne trochu zmenšilo a k dolaru se obchoduje na 1,2740...
  • Růst eura přerušilo opětovné zvýšení obav, čínská data nepotěšila, Španělsko zveřejní plán pro banky
    Po včerejší korekci opět roste averze k riziku a doléhá tak na finanční trhy. V ...
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
CapXmaster