Úterý 16. duben 2024 06:32
reklama
CapXmaster srovnani
reklama
FTMO král
reklama
FTMO král
reklama
FTMO férovost

Míra úspor v Česku opět vzrostla, co to znamená?

02.04.2024 09:19  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Česká míra úspor ke konci roku opět překvapivě vzrostla a dosáhla 19,4 %. To je z historického pohledu velmi vysoké číslo - dlouhodobě Češi před rokem 2019 spořili zhruba 12 % ze svých příjmů. Pak přišla pandemie COVID 19 a napříč vyspělým světem šla míra úspor prudce vzhůru - stát garantoval domácnostem příjmy, které však častokrát nebyly kryté prací a nebylo je také kde utrácet (velká část segmentu služeb byla mimo hru). Po odeznění pandemie COVID 19 začala míra úspor opět klesat, ale v Česku v souvislosti s energetickou krizí znovu překvapivě vzrostla. A to ve chvíli, kdy značná část domácností osekávala výdaje i na běžné útraty (například potraviny). V tu chvíli šla průměrná míra úspor opět vzhůru, a to o poznání více než v sousedním Maďarsku a zejména Polsku, kde domácnosti v průměru prakticky nic nespoří. Jak je to možné a co to znamená? Za prvé, je třeba zdůraznit, že se jedná o průměrné míry úspor. A i když detailní čísla za příjmové skupiny nemáme k dispozici, zdá se, že nižší i střední třída se s inflační vlnou a prudkým propadem reálné mzdy v letech 2022 a 2023 srovnávala relativně těžko. Jednoduše řečeno neměla moc z čeho spořit a za nárůstem míry úspor stály tak zejména domácnosti s vyššími příjmy. Za druhé, zdá se, že “bohatší” české domácnosti jsou dlouhodobě “opatrnější” než sousedé v regionu - globální nejistota a pravděpodobně i vyšší vládní deficity tak vedly k výraznějšímu “opatrnostnímu” odkládání peněz stranou. Za třetí, vysoká míra úspor ukazuje také na vyšší účinnost české měnové politiky. Zejména při porovnání s Polskem byla měnová politika utaženější - sazby se sice příliš nelišily (vrchol na 7,0 % versus 6,75 %), z pohledu dlouhodobě nízko-inflačního Česka byly však takto vysoké sazby dlouho nezažitou zkušeností (naposledy v roce 1999). Co čekat dál? Vysoká míra úspor je minimálně směrem k roku 2024 a 2025 dobrou zprávou - oživení spotřeby domácností nebude pomáhat jen rostoucí reálná mzda, ale také alespoň lehce klesající míra úspor. Otázkou je, jak výrazně může míra úspor klesat? Vyšší příjmové skupiny pravděpodobně budou spořit o něco méně díky nižší míře globální nejistoty i kvůli poklesu úrokových sazeb. Na druhou stranu výraznějšímu snížení míry úspor (do blízkosti dlouhodobého průměru v okolí 12 %) bude bránit vyšší úroveň rovnovážné reálné úrokové sazby. Navíc rostoucí reálné příjmy mohou zvyšovat míru úspor i střední třídy (která v úsporách zaostávala) a celková míra úspor tak může zůstat relativně vysoká.

Zdroj: ČSOB

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Míra nezaměstnanosti vzrosla
  Míra nezaměstnanosti v červenci vzrostla o 3,5 % oproti 3,4 % v červnu. Trhy očekávaly růst o 3,6 %.
 • Míra nezaměstnanosti vzrostla
  Míra nezaměstnanosti v lednu vzrostla na 4 % oproti 3,7 % v prosinci. Trhy očekávaly růst na 3,9 %.
 • Míra nezaměstnanosti zůstává nízko, koruna vůči euru se i proto blíží k nejsilnější úrovni od roku 2011
  Míra nezaměstnanosti v ČR stoupla loni v prosinci na 3,5 procenta, což je horní hranice expertních odhadů. I tak jde o relativně příznivý výsledek, zejména z pohledu zaměstnanců. Zaměstnavatelům a jejich svazům či asociacím naopak spíše přidělává vrásky na čele, takže umocňují své volání po zjednodušení zaměstnávání zahraničních pracovníků. To je ovšem trnem v oku třeba odborům.
 • Míra pesimismu ve výrobě roste, firmy v prosinci propouštěly
  Index nákupních manažerů pro výrobní sektor v prosinci mírně rostl, v souladu s tím, co jsme očekávali my i trh. Proti listopadu došlo ke zvýšení z 41,7 na 42,6 bodu a po třech měsících se podařilo zastavit sérii poklesů. Celkově ale index zůstává dále hluboko pod hranicí 50 bodů, což značí výrazné zhoršování zdraví českého zpracovatelského průmyslu.
 • Míra přijetí kryptoměn ženami narůstá
  Od roku 2010, kdy se tato třída aktiv poprvé objevila, dominovali odvětví investic do kryptoměn muži, situace se ale začíná měnit. Podle nedávného průzkumu izraelské investiční společnosti eToro narůstá obliba kryptoměn u žen.
 • Míra restrikce Fedu výrazně zesílí
  Stejně tak jako začátek nového školního roku přivede žáky do školních lavic, tak začátek září dostane zpátky ke strojům obchodníky na finančních trzích a volatilita jde vzhůru. Návrat z dovolených “ke strojům” však může být tento rok okořeněný něčím dalším - s novým školním rokem spouští Fed další vlnu restrikce, když akceleruje měsíční redukci své bilance až na 95 mld. dolarů.
 • Míra úspor domácností i zisků firem zůstává vysoká
  Zpřesněný odhad českého HDP přinesl mírnou revizi směrem dolů. V mezičtvrtletním srovnání ekonomika stagnovala místo původně avizovaného růstu o 0,1 %. V meziročním vyjádření pak klesla o 0,6 %, zatímco podle předchozích dvou odhadů to bylo o 0,4 %. Ekonomika tak stále zaostává za svou předpandemickou úrovní, a to o více než jedno procento.
 • Míra úspor domácností na rekordní úrovni
  Česká ekonomika podle třetího zpřesněného odhadu ČSÚ vzrostla v posledním čtvrtletí loňského roku mezičtvrtletně o 0,6 % a její meziroční pokles činil 4,8 %. Ve srovnání s druhým odhadem je tak v meziročním srovnání o desetinku hlubší. Revize ve struktuře byly pouze drobné. Směrem nahoru byly revidovány vládní výdaje, dolu pak investice a zásoby. Za celý loňský rok domácí ekonomika poklesla o 5,6 %.
 • Míra úspor domácností zůstává vysoká
  Finální odhad růstu HDP za závěrečné čtvrtletí loňského roku přinesl kosmetickou revizi o jednu desetinu níže na mezičtvrtletních 0,8 %. V meziročním srovnání zůstala statistika beze změny, tedy na 3,6 %. Drobné změny nastaly ve struktuře. Hlavním zdrojem růstu zůstal čistý export, jehož příspěvek činil +2,1 pb. Fixní investice přispěly pouze nepatrně (+0,2 pb). Kladný byl i příspěvek změny stavu zásob (+0,3 pb), když ještě dle druhého odhadu byl záporný. Spotřeba domácností se mezičtvrtletně snížila o 1,7 % a HDP zredukovala růst o 0,8 pb.
 • Míra úspor domácností zůstává vysoká
  Finální odhad růstu HDP za závěrečné čtvrtletí loňského roku přinesl drobnou revizi o jednu desetinu níže na mezičtvrtletních 0,8 %. V meziročním srovnání zůstala statistika beze změny, tedy 3,6 %. Z předchozího čtení již víme, že hlavním zdrojem mezičtvrtletního růstu ekonomiky byl čistý vývoz, jehož příspěvek činil +2,1 pb. Mírně rostly i fixní investice (0,5 % q/q). Příspěvek změny stavu zásob byl naopak mírně záporný. Zklamáním byla spotřeba domácností, která se mezičtvrtletně snížila o 1,8 %.
 • Míra zadlužení veřejného sektoru je nejnižší od propuknutí krize
  „Míra zadlužení sektoru vládních institucí je nejnižší od propuknutí krize. Dosahuje úrovně 32,0 procenta hrubého domácího produktu. Jedná se o nejlepší výsledek od roku 2009, kdy se zadlužení začalo prudce zvyšovat kvůli příchodu světové hospodářské krize do České republiky,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
 • Míra zisku a investic nefinančních podniků klesá
  Třetí odhad statistického úřadu potvrdil předchozí údaj, podle kterého český hrubý domácí produkt v prvním čtvrtletí 2020 meziročně spadl o 2,0 %. K mírné opravě došlo u mezičtvrtletní dynamiky, když byl předchozí pokles o desetinu procentního bodu zvýšen a dosáhl tedy -3,4 %. Nižší hospodářský výkon je dán především klesající investiční aktivitou a zahraniční poptávkou, naopak rostoucí výdaje vládních institucí přispívaly pozitivně a bránily ještě hlubšímu poklesu.
 • Mírně holubičí ECB nemusí mít velký dopad na EUR
  Po úvodním prohlášení ECB a rozhodnutí TLTRO trhy očekávaly jestřábí rétoriku, ale konference prezidentky ECB Lagardeové tyto předpoklady vyvrátila.
 • Mírně horší výsledky z novozélandského trhu práce, zasedání RBNZ příští týden bude zajímavé
  Nezaměstnanost na Novém Zélandu stoupla v září na 4,2 %, což bylo desetinu nad většinovým konsenzem a tři desetiny nad výsledky z minulého měsíce. Změny na Novém Zélandu však na čtvrtletní bázi často bývají poměrně velké a i když by včerejší výsledky měly být vnímány jako lehce negativní pro NZD, nutno dodat, že byl růst zaměstnanosti do značné míry způsoben hlavně zvýšením participace na pracovním trhu, která rostla z 70,2 % na 70,4 %.
 • Mírnější inflace v USA bude trhům vyhovovat
  Srpnová inflační čísla ze zámoří jsou nakonec pro trhy poměrně příznivá. Že nepůjde o vysoké hodnoty, naznačoval už report o výrobních cenách z minulého týdne, a tato indikace se ukázala relevantní. Spotřebitelské ceny meziměsíčně rostly o 0,3, respektive po očištění o potraviny a energie o 0,1 procenta. To je v obou případech pod konsensem nastaveným na 0,4, resp. 0,3 pct. Meziroční inflace klesla podle očekávání na 5,3 z 5,4 procenta, jádrová inflace pak zpomalila rovnou na 4,0 z 4,3 pct.
 • Mírnější postup Trumpa vůči omezování čínských investic pomohl akciím. V ČR mezitím rostou sazby, CZK z jejich zvýšení ale moc nevytěžila
  I dnes je zatím na finančních trzích v centru všeho dění politika. Tentokrát ale z USA přišly pro změnu zase dobré zprávy, když odpoledne vyplynulo najevo, že se americký prezident rozhodl postupovat opatrněji v otázce případného omezování čínských investic. Ty chtěl Trump výrazně omezit ve snaze vytvořit tlak na Čínu, aby dělala něco s dosavadní laxní ochranou duševního vlastnictví. Trump sice tuto otázku do budoucna hodlá stále řešit, rozhodl se však zatím pouze posílit práva státního orgánu, který se touto otázkou dlouhodobě zabývá. Nevyužije tedy aktivaci zákona to roku 1977, který by americkému prezidentu dával možnost přímo rozhodovat o samotné maximální možné výšce investic.
 • Mírné oslabování koruny skončilo s domácími daty
  Koruna v závěru minulého týdne lehce oslabila, ale další ztráty nenabírá a proti euru se obchoduje na 25,87. Nová česká makrodata koruně pomohla, ale reakce byla nepatrná. Inflace stoupla podle očekávání a průmysl překvapil výraznějším zrychlením.
 • Mírně pozitivní úvod při konsolidaci dluhopisů. Po čínských datech vyjdou americká
  Týden začal pro evropské akciové trhy lehce pozitivně. Panevropský Stoxx Europe 600 je o půl procenta v plusu, zatímco hlavní národní indexy za ním trochu zaostávají. Praha se západem kontinentu drží krok. Eurodolar lehce klesá na 1,1925, libra se drží zhruba beze změny.
 • Mírné sankce vedou investory zpět do akcií. Dluhopisy ztrácejí
  Situace kolem Ukrajiny zůstává výrazně nejistá, ovšem po včerejším oznámení západních sankcí se krátkodobě dostavuje zklidnění. Důvodem je jednoznačně to, že sankce jsou velmi mírné a chybějí nové znepokojivé zprávy. Pro Rusko jsou však mírné sankce v podstatě pobídkou pro navýšení požadavků, takže opětovné vyhrocení je docela pravděpodobné. Jako klíčový se nyní jeví okamžik, kdy se Ukrajina odmítne stáhnout ze zbytku Donbasu a Rusko ho tedy bude chtít "osvobodit".
 • Mírné údaje o inflaci v USA tlačí dolarový index dolů.
  Dolarový index v tuto chvíli vytváří nová týdenní minima, protože cena se obchoduje na úrovni 103,75. Po zprávě o americkém CPI na úrovni 7,1 % v ročním vyjádření, tzn. pod očekávanými 7,3 %, je dolar pod tlakem. Cena vytváří nová minima, kdežto RSI vytváří vyšší minima. RSI poskytuje další býčí divergenci. Jedná se o varování, že sestupné momentum slábne. Nemělo by nás překvapit, kdybychom v nadcházejících dnech zaznamenali úplný obrat dolarového indexu nahoru. Rezistence je na úrovni 105,10. Průraz nad ni by signalizoval býčí obrat a my budeme očekávat pohyb nahoru minimálně k úrovni 109. Do té doby ovládají trend stále medvědi.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
CapXmaster srovnani