Pondělí 24. leden 2022 01:09
reklama
InstaMarkets
reklama
Bidaskbit ebook
reklama
InstaMarkets
reklama
Bidaskbit ebook

Trh práce – zdroj inflace a brzda růstu produkce

10.01.2022 10:32  Sekce: Online FX zpravodajství  Tisk

Míra nezaměstnanosti dle očekávání vzrostla vlivem ukončení sezónních prací a smluv na dobu určitou z listopadových 3,3 % na 3,5 %. V porovnání s prosincem 2020 je míra nezaměstnanosti o 0,5 pb nižší. Počet dosažitelných nezaměstnaných činí 236 375. V porovnání s loňským rokem jsou jejich řady před Úřady práce o 37 383 kratší. Česko si nadále drží místo premianta v EU s nejnižší mírou nezaměstnanosti (dle metodiky Eurostatu 2,6 % oproti evropskému průměru 6,6 %). Ne nutně je to ale pro firmy marně shánějící pracovníky zrovna výhra.

Počet volných pracovních míst poklesl ke konci roku o 1 692 na 343 148, oproti loňskému prosinci je nabídka volných pracovních míst o 24 566 bohatší. Nejvíce volných pracovních míst bylo v srpnu (přes 360 tis). Ochlazení ekonomiky a odstávky se podepsaly na jejích mírném poklesu. Stále však platí, že jeden uchazeč si může vybírat z více než jedné pracovní nabídky (1,3), jinak řečeno na jedno pracovní místo připadá 0,75 dostupného uchazečů.

Míra nezaměstnanosti podle MPSV
 
Aktuální       Předchozí     RB        Trh
v % 3,5         3,3              3,5        3,5

Zdroj: Raiffeisenbank, Reuters, MPSV

Napjatý trh práce, nedostatek zaměstnanců, bude dál stlačovat míru nezaměstnanosti níž a níž. Nicméně přehřátý trh práce skrze tlak na růst mezd a rostoucí mzdové náklady ve výrobě zvyšuje inflační tlak v ekonomice a zároveň omezuje firmám, které mají dostatek zakázek i materiálu, zvyšovat produkci. V této nedostatkové ekonomice se inflaci samozřejmě skvěle daří.

Bohužel na 72 % pozic jsou poptáváni zaměstnanci jen se základním nebo nižším vzděláním. Volná pracovní místa s vyššími nároky na vzdělání a zkušenosti jsou ale spíše nabízena mimo úřady práce. Také se varovně zvyšuje podíl osob „visících“ v evidenci úřadů práce déle než rok na více než 1/3, tj. na 86 tisíc osob (33,4 %, o téměř 10 pb více než loni). Tito lidé jsou bohužel vesměs nezaměstnatelní.

Průměrná míra nezaměstnanosti v roce 2021 dosáhla na 3,8 % (v souladu s naší prognózou), po 3,6 % v prvním kovidovém roce 2020 a 2,8 % v předkovidovém roce 2019. Na úroveň před COVID se míra nezaměstnanosti přiblíží až v následujících letech. Letos očekáváme průměrnou míru nezaměstnanosti okolo 3,4 %.

Tým ekonomického výzkumu Raiffeisenbank a.s.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Trh práce USA byl hlavním zdrojem pozitivních zprav na trzích.
  V pátek investoři zaměřili se na publikovanou ekonomickou statistiku. Data po trhu práce USA byly nižší...
 • Trh práce v Británii pozitivně překvapil, riziková aktiva porážejí bezpečné přístavy, analýza GBP/JPY, USD/CAD a STŘÍBRA
  Nálada na finančních trzích se od začátku týdne příliš nezměnila. Trhy žádným způsobem nereflektují selhávající jednání mezi Řeckem a eurozónou a porušování příměří na Ukrajině, riziková aktiva (akcie, AUD, NZD) posilují a ta bezpečná (dluhopisy, drahé kovy) oslabují (výnosy z amerických dluhopisů rostou). Trhy stále doufají, že Řecko a evropští partneři se nakonec domluví. Zlato včera oslabilo o 1,8 procenta, stříbro přes 5 procent a ztráty inkasovaly i platina a palladium. Naopak ropa opět posílila. V této souvislosti doporučujeme sledovat náš včerejší graf ropy.
 • Trh práce v EÚ a eurozóne je silný. Do rastu miezd sa to však nepremieta.
  Dnes (a aj v stredu) dorazilo viacero čísel z EÚ a eurozóny, ktoré približujú aktuálne dianie na trhu práce. Začnime tým pozitívnym – zamestnanosťou, tá pokračuje v raste v EÚ aj v eurozóne. Rozdiel medzi vývojom zamestnanosti v EÚ a eurozóne je ten, že v eurozóne sa oživenie začalo o niekoľko kvartálov neskôr, v oboch zoskupeniach však posledne rastie rovnakým tempom.
 • Trh práce vo Francúzsku a Taliansku začína ožívať
  Na periférii a poloperiférii eurozóny sa v posledných rokoch odohralo viacero odlišných ekonomických príbehov. Ten najúspešnejší napísalo Írsko, ktoré sa vďaka tomu, že malo najviac konkurencieschopnú ekonomiku po masívnej bubline na trhu s bývaním vrátilo relatívne rýchlo k rastu a vrchol pri nezamestnanosti dosiahlo o rok a štvrť skôr ako eurozóna. O začiatku roka 2012 klesla miera nezamestnanosti v krajine z viac ako 15% pod 7%.
 • Trh práce v USA (ADP report) zklamal, EUR/USD se zatím drží pod 1,31
  Americký výkaz národní zaměstnanosti ADP nenaplnil očekávání ekonomů a vyslal varovný signál směrem k pátečnímu NFP reportu (počet nově vytvořených míst mimo zemědělský sektor). Privátní sektor dokázal v dubnu vytvořit pouhých 135 000 nových míst a zaostal tak o téměř 40 000 za očekáváním (171 000). Americký trh práce by se rád dostal na meziměsíční zisky kolem 200 000. Jak hlubokou zaostává za touto laťkou, se trhy dozví v pátek v 14:30 (NFP ). Dnešní, případně páteční výsledek tak pravděpodobně znovu otevře diskusi, zda nedávné projevy špiček bankovního sektoru o možné redukci 3. kola kvantitativního uvolňování (QE) nebyly předčasné.
 • Trh práce v USA javí aj napriek najnižšej nezamestnanosti za takmer 50 rokov známky slabosti
  Nálada na akciových trhoch sa začiatkom minulého týždňa výrazne zhoršila po negatívnych dátach prieskumu nákupných manažérov z výrobného sektora. Tento indikátor klesol pod kontrakčnú hladinu 50 bodov, ktorá naznačuje, že manažéri očakávajú príchod recesie. Neskôr obavy ohľadom spomaľovania hospodárskeho rastu doplnili rovnaké dáta zo sektora služieb, ktoré síce nenaznačujú príchod recesie, ale taktiež sa zhoršili.
 • Trh práce v USA - Komentář CYRRUS
  Americká ekonomika v březnu vytvořila 196 nových pracovních míst. Trh čekal v mediánu 177 tisíc. Slabý údaj za únor byl revidován z 20 tisíc na 33 tisíc. Pozitivně překvapila i tvorba pracovních míst v privátním sektoru. Míra nezaměstnanosti zůstala v souladu s očekáváním beze změny na úrovni 3,8 %. Pozitivní překvapení z tvorby pracovních míst tlumí slabý nárůst průměrných hodinových příjmů o 0,3 % meziměsíčně, když se čekalo 0,3 %.
 • Trh práce v USA optimistický, ale akciové trhy mohou dále klesat
  Tvorba nových pracovních míst v USA v dubnu zrychlila a míra nezaměstnanosti klesla na nová minima, když se dostala pod 4 %. To je nejnižší míra nezaměstnanosti od roku 2000. Za dubnové negativum na trhu práce lze považovat nedostatečný růst mezd.
 • Trh práce v USA překvapil, odpolední analýza EUR/USD
  NFP report informující o tvorbě nových pracovních míst mimo zemědělský sektor pozitivně překvapil trhy, když namísto předpokládaných 167 000 dosáhl na 175 000 míst. Výrazně si také polepšil oproti dubnovým 149 000. Spojené státy nicméně zůstávají hluboko pod vysněnými 250 000 za měsíc. Dnešní výsledek tak pravděpodobně odkládá redukci 3. kola kvantitativního uvolňování na delší dobu. Americká míra nezaměstnanosti se dočkala meziměsíčního růstu o 0,1 procenta na 7,6 procenta. Ekonomové odůvodňují pomalý růst pracovního trhu negativním vlivem úsporných programů, které zavedla vláda začátkem roku. Celkem 4,4 milionu Američanů je dlouhodobě bez práce (více než 6 měsíců), což je o 3 miliony než v letech před krizí.
 • Trh práce v USA se nerozjel, bude zářijový výsledek Fedu stačit k taperingu?
  Zářijová zpráva z amerického trhu práce ukázala přírůstek 194 tisíc pracovních míst po 366 tisíc v srpnu. Srpnový výsledek byl zklamáním. Dnes byl sice revidován k lepšímu, ale září jednoznačně za odhady zaostalo - čekalo se 500 tisíc nových míst. Míra nezaměstnanosti vypadá na první pohled dobře, když došlo k jejímu snížení na 4,8 z 5,2 procenta. S tím se však pojí také relativně velký odliv lidí mimo pracovní sílu, a tedy i menší míra participace.
 • Trh práce zůstává napjatý
  Podíl nezaměstnaných v prvním měsíci letošního roku vzrostl na 3,1 % z předchozí úrovně 2,9 %. To bylo plně v souladu s očekáváním trhu i naším odhadem. Koruna tedy nemá důvod reagovat.
 • Trh práce zůstává vysátý
  Tuzemská nezaměstnanost se v květnu dostala na nové minimum. Na jedno volné pracovní místo připadá 0,6 uchazeče. Hlavním důvodem poklesu byl nárůst sezónních prací zejména ve stavebnictví a zemědělství.
 • Trh přijal výsledek rakouských voleb s klidem, vyjednávání ale mohou trvat až do roku 2020
  Trh přijal výsledek nedělních předčasných voleb v Rakousku s klidem. Rakouský desetiletý dluhopis vykazuje mírný nárůst výnosu, zůstává však bezpečně v záporném pásmu, blízko historických minim. Ze zemí eurozóny dnes vykazuje vyšší nárůst výnosu na desetiletém bondu Kypr, srovnatelný pak Francie, Finsko, Slovensko nebo Nizozemsko.
 • Trh přijal výsledky ČEZ se zklamáním, to lepší však firmu ještě čeká
  Trh přijal výsledky ČEZ za třetí čtvrtletí letošního roku s určitým zklamáním, byť si je vědom, že firma toho, že firma má přes sebou zářnější kvartály. Akcie společnosti zareagovaly na ranní oznámení výsledků poklesem, aktuálně jsou níže o zhruba 0,6 procenta. Provozní zisk EBITDA poklesl meziročně o bezmála sedmnáct procent na 9,8 miliardy korun. Analytici přitom v průměru očekávali provozní zisk vy výši 11,5 miliardy korun. Slabší provozní ziskovost se promítla do poklesu očištěného čistého zisku, který dosáhl úrovně půl miliardy korun, tedy hned o tři miliardy nižší úrovně než loni ve třetím čtvrtletí.
 • Trh přijal zprávu o státní půjčce ČEZ vlažně. Může ji zarazit Brusel
  Akcie ČEZ dnes na pražské burze mírně klesají. Klesá ovšem většina titulů, které se na ní obchodují. Lze tak říci, že trh přijal vlažně zprávu o plánu státu poskytnout ČEZ výhodnou půjčku na dostavbu nového jaderného bloku v Dukovanech. Není totiž zřejmé, zda tento plán nenarazí na úrovni Evropské unie. Její úřady by jej totiž mohly posuzovat jako nedovolenou státní podporu, ještě k tomu zčásti soukromému podniku (stát ovládá ČEZ pouze ze zhruba sedmdesáti procent). Unijní orgány by však nyní měly být vstřícnější, neboť potřebují český souhlas k vlastním plánům záchrany evropské ekonomiky po úderu koronaviru, jejichž objem činí stovky miliard eur. Akcioví obchodníci se kromě možných problémů ze strany EU obávají také vícenákladů, které v současnosti vznikají při výstavbě jiných evropských jaderných elektráren, takže je nemohou vyloučit ani při výstavbě dukovanského bloku. Vícenáklady by zatížily hospodaření ČEZ, a potenciálně tedy omezily možnost ČEZ vyplácet dividendu či způsobily, že tato dividenda poroste pomaleji.
 • Trh reaguje na nový model ET7 společnosti NIO
  Přestože je Tesla v současné době králem a hvězdou na trhu s elektrickými vozy, existují i ​​další společnosti, jako jsou NIO a Xpeng, které přitahují zájem investorů kvůli silnému nárůstu v posledních měsících a pozitivním prognózám naznačujícím růst sektoru elektromobilů v Číně .
 • Trh ropou se zhroutil, její cena spadla „do minusu“. Co se stalo? Bude se to opakovat?
  Mediální titulky leckdy předčí realitu. To je případ také včerejšího propadu cen západotexaské lehké ropy WTI. Jedná se o propad historicky zcela nebývalý, do záporné hodnoty. Přesto jej však nelze přeceňovat. Propad ceny daného druhu ropy, a to až na úroveň minus 40,32 dolaru za barel, se totiž týká pouze jednoho z jejích kontraktů, toho květnového. Ten vyprchává právě dnes.
 • Trh sa pripravuje na holubičie zvýšenie sadzieb Fedu
  Zvýšenie sadzieb v USA počas decembrového zasadnutia Fedu sa už nejaký čas na trhu stáva konsenzom. Možno aj pret...
 • Trh s bateriemi je závislý na Kongu, Číně i Austrálii. Drtivá většina surovin na výrobu akumulátorů pochází z pěti zemí
  Drtivá většina surovin na výrobu lithiových baterií pochází jen z několika zemí světa. Trh s akumulátory je tak závislý na dodávkách z Konga, Číny, Austrálie, Chile a Argentiny. Ceny vzácných kovů může ohrozit politická situace v těchto státech. Nejproblematičtější jsou dodávky vzácného kobaltu, kdy 59 % veškeré produkce pochází z nestabilního Konga.
 • Trh s bydlením začíná zpomalovat. Akcie po včerejším růstu polevují
  Po včerejší silné růstové seanci dnes na globálních akciových trzích začala fáze vyčkávání. Akciové indexy v Evropě dnes část svých včerejších zisků odevzdávají a podobně na tom jsou také futures na indexy v USA, které klesají o přibližně půl procenta. Dobrou zprávou je, že úroveň dluhopisových výnosů v Evropě i v USA dál opatrně klesá, takže hlavní příčina stabilizace na akciových trzích z tohoto týdne zůstává i nadále ve hře.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
BidAskBit