Čtvrtek 28. březen 2024 11:11
reklama
InstaForex Ebook
reklama
Fintokei SwiftTrader
reklama
CapXmaster
reklama
Fintokei ProTrader

Podzimní ekonomický náraz se blíží a pomoc vlády firmám a podnikatelům vázne? Proč ani program COVID III na tom zatím nic nemění?

15.07.2020 07:51  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Ministryně Alena Schillerová (za ANO) dnes s Českou bankovní asociací a zástupci bank probere čerpání ze záručního programu COVID III. Schillerová včera uvedla, že vyčerpaná zhruba jedna miliarda korun z programu COVID III ji nepřipadá jako velká částka. Chce zjistit příčiny nízkého čerpání, nevyloučila výhledově změnu nastavení programu. Kde je tedy chyba? Proč se z programu COVID III nedaří čerpat?

Programy COVID I a COVID II opravdu nebyly úspěšné. Proto se naděje vkládala do programu COVID III, na jehož přípravu už bylo více času. Nelze tedy v jeho případě říkat, že nedostatečná podpora, kterou zatím ekonomice poskytuje, je daní za to, že se "s něčím muselo rychle přijít". COVID III zatím rozhodně nenaplňuje naděje do něj vkládané. Do jisté míry je důvodem poměrně nízká portfoliová záruka státu ve výši třiceti procent. Ta není z pohledu bank dostatečná, aby se v současné značně nejisté době více osmělily k úvěrování. Zástupci bank na toto riziko upozorňovali v rámci jednání Národní ekonomické rady vlády už při koncipování programu. Stát však na druhou stranu nechtěl přebírat větší objem potenciálních závazků, neboť se obával dalšího růstu svého zadlužení.

Objem pomoci státu firmám a podnikatelům zasažených koronavirovou krizí se tedy zvyšuje, ale jen velmi pomalu. 

Dnes zveřejněné údaje jsou platné k 3. červenci a pokrývají tedy zhruba měsíc faktického fungování programu COVID III. Ten byl naplno spuštěn začátkem června. Celkový objem čerpaných prostředků činil k 3. červenci 1,12 miliardy korun. Přitom ovšem celková „palebná síla“ programu COVID III činí až 495 miliard korun. Pokud by se tímto tempem čerpalo i nadále, celý program se dočerpá za necelých 38 let. Jde pochopitelně o hypotetický příklad, který však ilustruje, jak slabá zatím poskytnutá pomoc je v porovnání s potenciálem, který program má a jímž se často zaštiťují i vládní politici.  

Slabé čerpání programu COVID III však není jen otázkou „nabídky“, resp. možných překážek na straně státu, například v podobě přemíry požadované byrokracie, ale také „poptávky“. Poptávka firem po pomoci je totiž výrazně slabší, než se čekalo. Firmy přešly do úsporných režimů, využívají jiné vládní programy typu kurzarbeitu a vyčkávají, jak se ekonomice, a tedy jejich zakázkám a odbytu bude dařit, až se stát z ekonomiky začne výrazněji stahovat. Dokud se tedy stát z ekonomiky výrazněji nestáhne, dokud budou v platnosti programy typu kurzarbeitu nebo třeba moratorium na splátky úvěrů, stát sám touto svojí podporou ekonomiky snižuje poptávku po pomoci v podobě výhodných úvěrů programu COVID III, neboť firmy nemohou za takového stavu objektivně zhodnotit situaci a naplánovat další investice i potřebu pracovní síly.  

Firmy si do 3. července požádaly o pomoc v souhrnném objemu zhruba 16,1 miliardy korun, což představuje 3,3 procenta celkového možného objemu k čerpání. Pokud by se firmy žádaly tímto tempem i do budoucna, a všechny jejich žádosti byly najednou, „jako mávnutím zázračného proutku“, kladně a bezodkladně vyřizovány, program se dočerpá za zhruba 2,5 roku.   

Lukáš Kovanda
Národní ekonomická rada vlády (NERV)
Hlavní ekonom, CZECH FUND

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Po dvou dnech stagnace pražská burza klesla o víc než procento
    Pražská burza po dvou dnech stagnace dnes klesla o 1,04 procenta na 1050,87 bodu. Víc než dvě procenta ztratily akcie Komerční banky, přes 2,5 procenta cenné papíry Erste Bank. Vyplývá to z internetových stránek burzy a vyjádření analytiků. Česká koruna k euru dnes stagnovala, vůči dolaru posílila.
  • Po dvou letech překročil dolarový index hranici 101 bodů
    V úterý překročil dolarový index hranici 101 bodů poprvé od března 2020, když zelená bankovka nastavila své poslední dvacetileté maximum vůči jenu a otestovala dvouleté maximum vůči euru, podpořené vysokými výnosy amerických vládních dluhopisů.
  • Po dvou měsících dosahuje deficit takřka 120 mld. Kč
    Za první dva měsíce letošního roku hospodařil stát s deficitem ve výši 119,7 mld. Kč. Únor patří obvykle mezi měsíce, kdy se vládní finance dostávají do výraznějšího deficitu a v záporných číslech skončil v únoru rozpočet vždy během posledních 5 let. Letošní deficit je přesto i na historické poměry relativně vysoký, kdy hlavním důvodem je silný meziroční růst běžných výdajů.
  • Po dvou měsících hospodaří stát s deficitem 100 mld. Kč
    Na konci února vzrostl deficit SR na 102,5 mld. Kč, což je v kontextu posledních let relativně obvyklý vývoj a výjimku tvořil jen rok 2022, kdy stát hospodařil v tzv. rozpočtovém provizoriu. Proti loňskému únoru jde o mírné zlepšení, na kterém se podílí zejména výraznější nárůst příjmů a úspora na kompenzacích za vysoké ceny energií.
  • Po dvou mírných poklesech pražská burza vzrostla o 0,36 procenta
    Pražská burza po dvou dnech mírných poklesů dnes stoupla. Index PX skončil proti pondělnímu závěru výše o 0,36 procenta na 930,13 bodu. Rostly akcie Moneta Money Bank, Komerční banky, pojišťovny VIG a telekomunikační společnosti O2. Vyplývá to z internetových stránek burzy. Česká koruna dnes stagnovala vůči euru a téměř beze změny se obchodovala také k dolaru.
  • Po dvou mírných růstech dnes pražská burza stagnovala
    Po dvou mírných růstech z předešlých dnů dnes pražská burza stagnovala. Index PX zakončil poslední listopadový obchodní den bez procentní změny na 1389,16 bodu. Téměř čtyři procenta ztratily akcie Monety Money Bank, rostly cenné papíry energetické společnosti ČEZ a Erste Bank. Vyplývá to z internetových stránek burzy. Česká koruna oslabila k euru i dolaru.
  • Po dvou nadějných měsících přišel v červenci opět hluboký pokles stavební produkce
    Tuzemská stavební produkce v červenci meziměsíčně klesla o výrazných 3,8 %. V podstatě tak odmazala růst z předchozích dvou měsíců, který dával naději na obrat negativního trendu. Zatímco v červnu byla stavební produkce v meziročním vyjádření vyšší o 0,9 %, v červenci již opět klesla o 2,1 %. Ve srovnání s předpandemickým únorem 2020 stavebnictví zaostávalo o výrazných 5,2 %.
  • Po dvou růstech dnes pražská burza klesla o 0,4 procenta
    Po dvou růstových dnech dnes pražská burza klesla. Index PX se snížil o 0,40 procenta na 1014,88 bodu. Dolů zamířily akcie bank, které kopírovaly obchodování v Evropě. Vyplývá to z internetových stránek burzy a komentářů analytiků. Česká koruna dnes mírně posílila k euru, k dolaru končila den téměř beze změny kurzu.
  • Po dvou růstech za sebou dnes pražská burza stagnovala na 1420,56 bodu
    Po dvou růstech za sebou dnes pražská burza stagnovala. Index PX klesl o setinu procenta na 1420,56 bodu. Rostly akcie antivirové firmy Avast a pojišťovny VIG, oslabily cenné papíry Komerční banky a Erste Bank. Vyplývá to z internetových stránek burzy. Česká koruna posílila k euru a oslabila vůči dolaru.
  • Po dvou ztrátách se dnes pražská burza obrátila k růstu
    Po dvou ztrátách dnes pražská burza obrátila k růstu. Index PX stoupl o 1,08 procenta na 1109,04 bodu. Téměř 3,5 procenta přidaly akcie energetické společnosti ČEZ, skoro o dvě procenta vzrostly cenné papíry Erste Bank. Vyplývá to z internetových stránek burzy. Česká koruna dnes oslabila k oběma hlavním světovým měnám.
  • PODZIMNÍ INVESTIČNÍ SOUTĚŽ BOSSA
    Chcete vyhrát 20 000 Kč a ušetřit si tím starosti s vánočními dárky či si jen vyzkoušet investování? Právě pro Vás jsme připravili soutěž, která odstartovala...
  • Podzimní investiční soutěž o iPhone 8 a finanční vklady na reálné účty
    Vyzkoušejte si obchodování s virtuálním kapitálem v nové podzimní investiční soutěži od HighSky Brokers a hrajte o nejnovější iPhone 8 a vklady na reálný účet. Každý soutěžní týden má svého vítěze.
  • Podzimní investiční soutěž začíná
    Jak si vyzkoušet, co obnáší online obchodování s měnami, zlatem nebo třeba ropou a ještě k tomu vyhrát pěknou cenu? Zkuste podzimní investiční soutěž s virtuálním milionem a vyhrajte 3D tablet!
  • Podzimní snižování cen energií by mohlo urychlit pokles inflace
    Česká inflace v meziročním vyjádření klesla v srpnu na 8,5 % z červencových 8,8 %. To bylo v souladu s tržním konsensem i prognózou ČNB, zatímco my jsme očekávali výraznější snížení na 8,2 %. Ve srovnání s předchozími měsíci byl pokles inflace pomalejší, když postupně odeznívá efekt vyšší srovnávací základny loňského roku.
  • Podzimní START Days
    V průběhu obou dnů bude probíhat reporting firem trhu START (pololetní výsledky 2023 a další novinky). Investoři se mohou prezentací zúčastnit pouze online. Dotazy lze emitentům položit ústně nebo napsat do chatu během online schůzky. Odkaz na registraci a program naleznete na webových stránkách burzy.
  • Podzim přinese zdražování
    „Ekonomická předpověď na podzim je pochmurná. Lidé se budou strachovat o práci a mzdy jim porostou pomaleji. Navíc zdraží celá řada nezbytných i oblíbených produktů a služeb,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
  • Po ECB je tento týden na řadě Fed a ČNB
    Evropská centrální banka v minulém týdnu potvrdila jestřábí obrat posledních měsíců a v souladu s očekáváním zvedla depozitní sazbu o 75 bazických bodů na 1,5 %. Navzdory dalšímu skokovému růstu sazeb však zůstává ECB viditelně za křivkou, a proto hodlá pokračovat ve zpřísňování měnové politiky. Z našeho pohledu je ECB s úrokovými sazbami přibližně v půli cesty – terminální sazbu vidíme na úrovni 3 %, a to již v prvním čtvrtletí příštího roku. Na prosincovém zasedání by měla centrální banka navíc oznámit hlavní principy kvantitativního utahování, které bude v první fázi zahrnovat ukončení reinvestic programu APP.
  • Po energiích vzbuzují obavy ceny zemědělských producentů a potravin
    Dubnové statistiky vývoje cen v primárních okruzích ukázaly na pokračující vysokou růstovou dynamiku. V meziročním vyjádření ji nadále podporuje statistická základna, růst je ale bohužel patrný ve všech hlavních cenových okruzích i na meziměsíční bázi ukazující, že problém rychle rostoucích cen vstupů nadále přetrvává. V rámci struktury je patrné, že největší cenový šok z titulu výrazně dražších energetických komodit je za námi, palčivým problémem se v tuto chvíli stávají ceny zemědělských producentů, které již výrazně tlačí na ceny v potravinářském průmyslu a ve finále na ceny potravin pro koncové spotřebitele.
  • Po etiopském Boeingu 737 havarovala i cena akcií výrobce letadel
    „Cena lidských životů je nevyčíslitelná. Naopak propad v ceně akcií společnosti Boeing se dá vyčíslit zcela přesně. Za poslední 2 dny se celková hodnota společnosti Boeing snížila o 26,6 miliardy dolarů,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
  • Po Evropě míří dolů znovu i Wall Street, koruna odolává
    Fed postupně přitvrzuje svůj protiinflační postoj, což se dluhopisům ani akciím nelíbí. Negativní dopad se přenesl přes Evropu znovu také do amerického obchodování. Zatímco DAX ztrácí přes 2 procenta, zámořský S&P 500 je dole o 1,3 pct. Výnosy dluhopisů přesto dál nestoupají a naopak odpoledne ze svého denního nárůstu trochu ubírají. Stále přitom platí, že poslední komentář šéfa Fedu zasáhl hlavně kratší splatnosti.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
CapXmaster