Británie po brexitu nahradí dotace z EU
 Británie svým zemědělcům, vědcům, regionům a dalším příjemcům evropských fondů po odchodu z Evropské unie plně vynahradí unijní dotace penězi ze svého státního rozpočtu. Slíbil to včera britský ministr financí Philip Hammond. Uvedl, že by to mělo státní pokladnu ročně stát kolem 4,5 miliardy liber.
Británie svým zemědělcům, vědcům, regionům a dalším příjemcům evropských fondů po odchodu z Evropské unie plně vynahradí unijní dotace penězi ze svého státního rozpočtu. Slíbil to včera britský ministr financí Philip Hammond. Uvedl, že by to mělo státní pokladnu ročně stát kolem 4,5 miliardy liber.
Londýn se zaručuje za financování projektů dotovaných z EU, které budou podepsány před letošním podzimním představením britského rozpočtu na další rok, řekl Hammond podle BBC. Současnou úroveň zemědělských dotací zachová Londýn do roku 2020, dodal ministr.
Po červnovém referendu, které rozhodlo o vystoupení Británie z EU, zavládla mezi příjemci evropských fondů nejistota, třebaže skutečný odchod z unie je ještě daleko. Premiérka Theresa Mayová dala najevo, že dvouletý proces vystoupení z EU v letošním roce nezahájí.
"Uznáváme, že řada organizací v Británii, které jsou příjemci fondů EU nebo očekávají, že začnou tyto finance dostávat, chtějí ujištění ohledně toků peněz, které mají dostávat," citovala Hammonda agentura Reuters.
Podle agentury Full Fact poslala britská vláda do rozpočtu EU loni asi 13 miliard liber a zpět dostala 4,5 miliardy liber. Podle BBC navíc dostává britský soukromý sektor od EU 1-1,5 miliardy liber. "Je jasné, že jakmile přestaneme přispívat do EU, budeme mít k dispozici peníze pro investice do naší vlastní ekonomiky," řekl Hammond na otázku novinářů ohledně zdrojů financování.
Hammondův příslib se týká strukturálních a investičních fondů i unijního programu Horizont 2020, který financuje výzkum a inovace. Jeho záruku přivítali zástupci farmářů, britské akademie věd Royal Society, Britská obchodní komora a další organizace zastupující příjemce evropských fondů. "Včerejší oznámení vysílá přesvědčivé poselství, že Británie zůstává otevřená a vstřícná ke spolupráci," řekl k Hammondovu vyjádření předseda Royal Society Venki Ramakrishnan.
Zdroj: Reuters, ČTK, BBC, Full Fact
Čtěte více
- 
				Británie nečekaně naznačila zvýšení sazeb
				
 Británie by se mohla stát první velkou ekonomikou, která po krizi z roku 2008 zpřísní měnovou politiku. Naznačil...
- 
				Británie nechala úroky beze změny
				
 Britská centrální banka nechala dnes svou základní úrokovou sazbu beze změny na rekordním minimu 0,5...
- 
				Británie nechala základní úrok na 0,5 procenta
				
 Britská centrální banka nechala podle očekávání základní úrokovou sazbu na rekordním minimu...
- 
				Británie nemůže z EU vybírat to, co se jí líbí
				
 Británie nebude mít přístup na společný evropský trh, pokud se nezaváže dodržovat čtyři základní svobody pohybu uvnitř Evropské unie. Spolustraníkům to dnes na sjezdu Křesťanskodemokratické unie (CDU) v Essenu řekla německá kancléřka Angela Merkelová.
- 
				Británie neučinila dost pro snížení deficitu
				
 Británie nepodnikla dostatečné kroky k tomu, aby do fiskálního roku 2014/2015 snížila nadměrný rozpočtový...
- 
				Británie: Nezaměstnanost se snížila na 7,4 %
				
 Míra nezaměstnanosti v Británii se za tři měsíce do konce října snížila na 7,4 procenta, nejníže za čtyři a půl...
- 
				Británie odchodem z EU ztratí vliv ve světě
				
 Pokud Británie odhlasuje odchod z Evropské unie, tak ztratí svůj vliv ve světě. Uvedl to dnes podle agentury...
- 
				Británie oznámila další protiruské sankce, nebude pouštět do přístavů ruské lodě
				
 Británie oznámila další sankce vůči Rusku kvůli jeho invazi na Ukrajinu. Nebude pouštět do svých přístavů ruské lodě či lodě plující pod ruskou vlajkou a zmrazí aktiva dalším ruským bankám. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na ministry britské vlády.
- 
				Británie oznámila nový celní režim, deset procent na auta platí
				
 Británie oznámila nový celní režim, který bude po brexitu uplatňovat vůči zbytku světa. Zachová v něm desetiprocentní clo na dovoz aut, sníží ale sazby na dovoz položek za desítky miliard dolarů, které tvoří součást dodavatelských řetězců. Uvedla to agentura Reuters.
- 
				Británie oznámí první rozpočtový plán od hlasování o brexitu
				
 Britský ministr financí Philip Hammond představí dnes v parlamentu pravidelnou podzimní zprávu o státním...
- 
				Británie počítá se ztrátou 5000 pracovních míst ve finančnictví
				
 Britská vláda bude usilovat o to, aby Londýn zůstal významným finančním centrem i po odchodu země z Evropské unie v březnu příštího roku. Souhlasí nicméně s odhadem britské centrální banky, podle kterého bude zhruba 5000 pracovních míst v britském finančním sektoru do březnového brexitu přesunuto do kontinentální Evropy. Uvedl to podle agentury Reuters britský ministr finančních služeb John Glen v dnešním projevu k zákonodárcům.
- 
				Británie podepsala obchodní dohodu s Japonskem
				
 Británie a Japonsko formálně podepsaly dohodu o volném obchodu. Pro Británii je to první velká obchodní dohoda, kterou se jí podařilo uzavřít po jejím lednovém odchodu z Evropské unie. S tou naopak jednání o budoucím obchodování váznou, uvedla agentura Reuters.
- 
				Británie po krachu kryptoměnové burzy FTX chystá silnou regulaci trhu kryptoměn
				
 Británie se po bankrotu americké kryptoměnové burzy FTX chystá toto odvětví silně regulovat. Vládní činitelé to nastínili v materiálu, který v úterý začali projednávat lidé z ministerstva financí. Počítá se i s regulací kontroverzního půjčování kryptoměn a jejich úschovy, záměrem je podle médií dohled přiblížit regulaci tradičních finančních společností.
- 
				Británie pokročila v jednání o reformě EU
				
 Británie ve vyjednávání s Evropskou unií o určitém uvolnění svazků Londýna s Bruselem dosáhla velkého...
- 
				Británie ponechala měnovou politiku beze změny
				
 Britská centrální banka dnes podle očekávání ponechala svou základní úrokovou sazbu na...
- 
				Británie prohrála s Evropskou komisí spor o daňové výhody pro nadnárodní firmy
				
 Tribunál Evropské unie dnes zamítl stížnost Británie, které Evropská komise (EK) nařídila vybrat dlužné daně od skupiny nadnárodních společností. Soud potvrdil rozhodnutí unijní exekutivy, podle něhož britské úřady ještě před vystoupením země z evropského bloku poskytovaly firmám včetně Londýnské akciové burzy (LSE) či mediální společnosti ITV neoprávněnou konkurenční výhodu. Británie i dotčené společnosti se mohou proti rozhodnutí odvolat.
- 
				Británie prudce zlepšila výhled hospodářského růstu 
				
 Britská vláda prudce zlepšila prognózu hospodářského růstu. HDP podle nového výhledu letos vzroste...
- 
				Británie prý bude muset zvýšit daně
				
 Británie bude muset zvýšit daně a omezit státní výdaje, aby se vypořádala s hospodářskými následky svého...
- 
				Británie prý může přeorientovat ekonomiku
				
 Británii bude možná lépe mimo Evropskou unii, řekl bývalý guvernér britské centrální banky Mervyn King...
- 
				Británie prý překoná růst z doby před recesí
				
 Britská ekonomika v příštích měsících překoná rekordní tempo růstu, kterého dosahovala před začátkem finanční...




