Pátek 24. května 2024 00:27
reklama
Fintokei SwiftTrader
reklama
FTMO férovost
reklama
CapXmaster srovnani
reklama
Fintokei SwiftTrader

Zdražování energií

C:\fakepath\xtb-27112023.png

Co zaznělo na Online investiční konferenci 2023?

27.11.2023 Tuto sobotu proběhl letošní ročník Online investiční konference XTB a zaměřil se na pět hlavních témat:
C:\fakepath\eu penize.jpg

Inflace v EU se v červenci snížila na 6,1 procenta

18.08.2023 Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen v Evropské unii v červenci dále zpomalilo na 6,1 procenta z 6,4 procenta v červnu. Uvedl to ve své zprávě Evropský statistický úřad Eurostat. V České republice se inflace snížila o jeden procentní bod na 10,2 procenta, i tak ale zůstává čtvrtá nejvyšší v EU. V případě eurozóny statistický úřad potvrdil předchozí rychlý odhad, podle něhož inflace zpomalila na 5,3 procenta z červnových 5,5 procenta.
C:\fakepath\eurozona.jpg

Míra inflace v EU v červnu opět výrazně klesla, dostala se na 6,4 procenta

19.07.2023 Míra inflace v Evropské unii v červnu opět výrazně klesla a dostala se na 6,4 procenta. To je o sedm desetin procentního bodu méně než v květnu. Ve své zprávě to dnes uvedl evropský statistický úřad Eurostat. Ještě výrazněji zpomalilo tempo růstu spotřebitelských cen v České republice, kde se inflace snížila o 1,3 bodu na 11,2 procenta. I tak ale zůstává třetí nejvyšší v celé sedmadvacítce zemí.
img

Kvůli inflaci se Češi obávají o finanční situaci sebe i svých dětí. Tři čtvrtiny se obávají, že v důchodu s penězi nevyjdou

30.05.2023 Strach z vysoké inflace Čechy neopustil ani po roce. Podíl Čechů, kteří se kvůli ní bojí o finanční situaci sebe i svých dětí, vzrostl na tři čtvrtiny. Téměř polovina z nich spoří svým dětem na bydlení, dalších 28 % odkládá peníze pro své děti na vzdělávání. Vyplývá to z průzkumu Generali Lví podíl, který představila společnost Generali Investments. Téměř tři čtvrtiny lidí se kvůli ekonomické situaci v roce 2022 také obávají, zda budou mít dostatek peněz v důchodu.
C:\fakepath\ceska koruna-2.jpg

Dubnové zpomalení inflace analytiky překvapilo, táhlo ho zlevnění potravin

11.05.2023 Dubnové zpomalení meziroční inflace na 12,7 procenta bylo pro analytiky překvapením, trh i Česká národní banka (ČNB) očekávaly vyšší hodnotu. Důvodem výraznějšího zvolnění inflace bylo meziměsíční zlevnění potravin, shodují se odborníci, zároveň ale upozorňují, že vzhledem ke kolísavosti cen potravin je třeba brát tento efekt s rezervou. Na jednociferná čísla podle nich meziroční inflace klesne v červnu nebo v červenci.
C:\fakepath\ceska koruna 15112013.jpg

Statistici zveřejní údaje o březnové inflaci, analytici čekají její snížení

13.04.2023 Český statistický úřad (ČSÚ) dnes zveřejní údaje o vývoji spotřebitelských cen v březnu. Analytici očekávají, že meziroční inflace v březnu zvolnila až o dva procentní body z únorových 16,7 procenta. Podle nich ke zpomalení inflace přispívají nižší ceny pohonných hmot i potravin.
C:\fakepath\ceska koruna 15112013.jpg

Inflace v březnu podle analytiků zpomalila na 14,6 až 14,9 procenta

10.04.2023 Tempo růstu spotřebitelských cen v Česku zpomaluje. Meziroční inflace v březnu byla v rozmezí 14,6 a 14,9 procenta po únorových 16,7 procenta, uvádějí analytici oslovení ČTK. Podle nich ke zvolnění inflace přispívají nižší ceny pohonných hmot i potravin. Český statistický úřad (ČSÚ) zveřejní údaje o březnové inflaci ve čtvrtek.
C:\fakepath\euro penize.jpg

Inflace v EU v lednu klesla na deset procent, v Česku je třetí nejvyšší z unie

23.02.2023 Míra inflace v Evropské unii v lednu pokračovala v poklesu z předchozích dvou měsíců a snížila se na deset procent. Tempo meziročního růstu cen zpomalilo z prosincových 10,4 procenta, oznámil dnes evropský statistický úřad Eurostat. Naproti tomu v České republice inflace po prosincovém poklesu opět zrychlila. S hodnotou 19,1 procenta byla třetí nejvyšší v celé unii.
img

Strach z inflace přetrvává i po novém roce. Téměř 70 % Čechů se obává, že bude mít letos problém vyjít s penězi

10.02.2023 Vysoká inflace mává s náladou Čechů i v roce 2023. Celkem 7 z 10 Čechů se obává, že bude mít letos problém vyjít se svými financemi. Zatímco obavy z rostoucích cen energií ke konci předchozího roku klesly o více než desetinu, rostoucí inflace se ve srovnání s rokem 2022 bojí o 10 % Čechů více. V tomto roce i nadále Češi šetří nejvíce na potravinách a omezují návštěvy restaurací.
img

Povinné ručení opět mírně zdražilo

22.12.2022 Výsledky dlouhodobého měření opět potvrdily rostoucí cenový trend u povinného ručení. Růst v desítkách korun můžeme pozorovat už od září, oproti hodnotám na počátku měření nebo například letním měsícům jde ale stále o nižší hodnotu. Meziměsíčně Broker Consulting POVIndex povyrostl o 25 korun, v průměru se tak dalo povinné ručení sjednat za cenu 6 653 Kč. V porovnání se stejným měsícem v předchozích letech byl index vždy o něco vyšší, výjimkou byl pouze rok 2021, kdy měření kleslo k ceně 6 417 Kč. Celkový průměr POVIndexu činní 6 719 Kč, ani v minulém měsíci tedy nedošlo k jeho překročení.
img

Rozbřesk: Americké volby jsou stále nerozhodnuty, kryptoměny opět kolabují a Rusové opouštějí Cherson

10.11.2022 Tolik jen několik hlavních zpráv, které však mohou být již brzy ve finančním světě zcela zastíněny klíčovým makroekonomickým číslem týdne, kterým bude americká inflace za měsíc říjen. V jejím případě si jako již po několikáté (společně s trhem) myslíme, že by mělo dojít (v meziročním srovnání) ke zpomalení, ale tento rok jsme se v případě tohoto čísla tolikrát spálili, že se obáváme vynášet silné soudy. Každopádně překvapení není vyloučeno na obě strany a pokud k němu dojde, tak finanční trhy rychle zapomenou na to, co bylo vyjmenováno o několik řádků výše.
img

Forex: Koruna vyčkává na inflační čísla

10.11.2022 Česká koruna se drží v blízkosti 24,30 EUR/CZK a vyčkává na dnešní inflační čísla. Předpokládáme, že inflace v říjnu lehce zvolnila (na 18,5 %), ale ke konci roku ještě kvůli další vlně zdražování energií zrychlí nad 19 %. Celkový obrázek na koruně se v posledním týdnu zlepšil díky globálnímu oslabení dolaru a částečně i v důsledku pokračující ochoty ČNB eventuálně intervenovat na její podporu. Vzhledem k extrémní nejistotě ve střední Evropě spojené se zimou 2022/2023 a neochotě centrální banky dál zvyšovat úrokové sazby, však považujeme nadále českou měnu za zranitelnou.
img

Na vánočních dárcích bude kvůli inflaci šetřit 6 z 10 Čechů, na zimní dovolené dokonce přes 83 %

08.11.2022 Vánoce budou letos v Česku chudší než obvykle. Přes šedesát procent lidí totiž plánuje šetřit na pohoštění během svátků, zejména na pečení cukroví. Skoro stejný počet Čechů letos omezí výdaje za vánoční dárky, a to především pro příbuzné. Dvě třetiny lidí také letos úplně zruší zimní dovolenou na horách. Na vině je zejména vysoká inflace, kvůli které se celkem snaží šetřit přes 90 % Čechů.
C:\fakepath\trader-31102022-32-zm.jpg

5 událostí, které dnes stojí za pozornost

31.10.2022 1) Míra inflace v eurozóně v říjnu stejně jako v předchozích měsících zdolala další rekord. Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen v zemích používajících společnou měnu vystoupalo na 10,7 procenta. V rychlém odhadu to dnes uvedl evropský statistický úřad Eurostat. Hlavní příčinou zrychlující inflace je stále zejména prudké zdražování energií.
C:\fakepath\euro2.jpg

Inflace v eurozóně byla v říjnu opět rekordní, vzrostla na 10,7 procenta

31.10.2022 Míra inflace v eurozóně v říjnu stejně jako v předchozích měsících zdolala další rekord. Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen v zemích používajících společnou měnu vystoupalo na 10,7 procenta. V rychlém odhadu to dnes uvedl evropský statistický úřad Eurostat. Hlavní příčinou zrychlující inflace je stále zejména prudké zdražování energií.
C:\fakepath\koruna.jpeg

Zářijová inflace byla o 2,4 procentního bodu nižší, než odhadovala ČNB

11.10.2022 Zářijová inflace byla o 2,4 procentního bodu nižší, než odhadovala Česká národní banka (ČNB) v srpnové prognóze. Nejvýrazněji se na odchylce zářijové meziroční inflace od prognózy stejně jako v předchozích měsících podílely ceny potravin, v menší míře pak jádrová inflace, ceny pohonných hmot a regulované ceny, uvedl dnes ředitel sekce měnové ČNB Petr Král. Meziroční inflace v září stoupla na 18 procent ze srpnových 17,2 procenta.
C:\fakepath\cesko-inflace.jpg

ČSÚ zveřejní data o zářijové inflaci, podle analytiků byla blízko 17,2 pct

11.10.2022 Český statistický úřad (ČSÚ) dnes zveřejní údaje o vývoji inflace v září. Podle většiny analytiků, které ČTK oslovila, byla meziroční inflace v tento měsíc blízko srpnové hodnoty 17,2 procenta. Nahoru ji táhly zejména ceny potravin, do kterých se promítají dražší energie. Naopak pohonné hmoty proti srpnu zlevnily.
img

Inflace v září pravděpodobně opět zrychlila

10.10.2022 Česká koruna se drží na relativně silných úrovních a odolávala v posledním týdnu vysoké volatilitě na globálních trzích i kvůli intervencím ČNB. V tomto týdnu je ústředním číslem inflace za měsíc září. Odhady jsou v tuto chvíli zatížené vysokou nejistotou, předpokládáme ovšem, že další zdražování energií, potravin i pohonných hmot by mělo inflaci dostat do blízkosti 18 %.
img

Rozbřesk: Proč ČNB utratila miliardy eur za “preventivní” intervenci?

10.10.2022 Zápis z posledního zasedání bankovní rady ukazuje, že ani holubice v tuto chvíli netvoří zcela jednolitý tábor. Na jedné straně se zdá, že guvernér Aleš Michl či Oldřich Dědek mají laťku pro další růst úrokových sazeb pravděpodobně posazenou relativně vysoko. Na druhé Jan Frait otevřeně v zápisu z posledního zasedání přiznává, že v prostředí rychlejšího růstu sazeb v eurozóně a v USA může být nutné sazby kvůli tlaku na korunu dál zvyšovat.
C:\fakepath\ceska koruna-2.jpg

Většina analytiků očekává meziroční inflaci v září blízko srpnových 17,2 pct.

09.10.2022 Meziroční inflace v září byla blízko srpnové hodnoty 17,2 procenta. Shoduje se na tom většina analytiků, které ČTK oslovila. Podle ekonomů zdražovaly hlavně potraviny, do jejichž cen se promítají dražší energie. Opačným směrem působily na vývoj spotřebního koše ceny pohonných hmot, které se proti srpnu snížily. Český statistický úřad zveřejní data o inflaci za srpen v úterý 11. října.
C:\fakepath\kryptomeny2.jpg

Obchod s kryptoměnami za tři čtvrtletí klesl o čtvrtinu na 2,85 miliardy

04.10.2022 Češi za tři čtvrtletí nakoupili kryptoměny za zhruba 2,85 miliardy korun, tedy o přibližně 28 procent méně než loni. V září obchody dosáhly 250 milionů korun, což je o čtvrtinu více než ve stejný měsíc loni i letos v srpnu. Vyplývá to z údajů největšího obchodníka Bit.plus.
C:\fakepath\trader-30092022-19-zm.jpg

5 událostí, které dnes stojí za pozornost

30.09.2022 1) Míra inflace v eurozóně v září stejně jako v předchozích měsících zdolala další rekord. Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen v zemích používajících společnou měnu poprvé od jejího zavedení dosáhlo deseti procent. V rychlém odhadu to dnes uvedl evropský statistický úřad Eurostat. Hlavní příčinou zrychlující inflace je stále zejména prudké zdražování energií.
C:\fakepath\euro-17062015.jpg

Inflace v eurozóně byla v září opět rekordní, vzrostla na deset procent

30.09.2022 Míra inflace v eurozóně v září stejně jako v předchozích měsících zdolala další rekord. Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen v zemích používajících společnou měnu poprvé od jejího zavedení dosáhlo deseti procent. V rychlém odhadu to dnes uvedl evropský statistický úřad Eurostat. Hlavní příčinou zrychlující inflace je stále zejména prudké zdražování energií.
C:\fakepath\nemecko zeme.jpg

Inflace v Německu v září vystoupila na deset procent ze srpnových 7,9 procenta

29.09.2022 Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen v Německu v září zrychlilo na deset procent ze srpnové hodnoty 7,9 procenta. Výrazně vzrostly ceny energií a potravin, vyplývá z prvního rychlého odhadu, který dnes zveřejnil spolkový statistický úřad Destatis. Ve srovnání s předchozím měsícem ceny vzrostly o 1,9 procenta. Inflace v Německu je tak nejvyšší zhruba za 70 let.
C:\fakepath\eurozona vlajky.jpg

S&P: Pokles podnikatelské aktivity v eurozóně se prohloubil, hrozí recese

23.09.2022 Pokles podnikatelské aktivity v eurozóně se v září prohloubil, ekonomice hrozí recese. Výrobní podniky se potýkají zejména s vysokými cenami energií, zatímco provozovatelé služeb čelí slabší poptávce ze strany spotřebitelů, kteří se snaží šetřit kvůli rostoucím nákladům na základní životní potřeby. Vyplývá to z předběžných výsledků průzkumu mezi nákupními manažery, které dnes zveřejnila společnosti S&P Global.
img

Média: Státy EU by mohly získat flexibilitu u příjmových stropů pro elektrárny

21.09.2022 Členské státy Evropské unie by mohly stanovovat vyšší příjmové stropy pro elektrárny, které prokáží, že jejich výrobní náklady přesahují strop ve výši 180 eur (zhruba 4400 Kč) za megawatthodinu (MWh) navrhovaný Evropskou komisí. Vyplývá to z kompromisního návrhu připraveného Českou republikou, ke kterému získaly přístup německý list Süddeutsche Zeitung a agentura Reuters. Návrh má zajistit, aby tyto elektrárny zůstaly v provozu.
C:\fakepath\Nemecko3.jpg

Výrobní ceny v Německu v srpnu meziročně vzrostly o rekordních 45,8 procenta

20.09.2022 Výrobní ceny v Německu se v srpnu meziročně zvýšily o rekordních 45,8 procenta, zejména kvůli prudkému zdražování energií. Oznámil to dnes spolkový statistický úřad. Růst překonal očekávání analytiků, kteří jej podle průzkumu agentury Reuters odhadovali v průměru na 37,1 procenta. To by znamenalo nepatrné zpomalení z červencových 37,2 procenta.
C:\fakepath\Lagardeova.jpg

ECB zvýšila základní úrok dle očekávání o 0,75 bodu

08.09.2022 Evropská centrální banka (ECB) dnes na zasedání Rady guvernérů zvýšila svou základní úrokovou sazbu o rekordních 0,75 bodu na 1,25 procenta. Reaguje tak na silný růst inflace v eurozóně. Banka zároveň signalizovala, že bude úroky dál zvyšovat, a předpověděla, že průměrná roční míra inflace v eurozóně letos dosáhne 8,1 procenta.
C:\fakepath\ecb.jpg

ECB zvýšila základní úrok o bezprecedentních 0,75 bodu na 1,25 procenta

08.09.2022 Evropská centrální banka (ECB) dnes na zasedání Rady guvernérů zvýšila svou základní úrokovou sazbu o rekordních 0,75 bodu na 1,25 procenta. Reaguje tak na silný růst inflace v eurozóně. Banka zároveň signalizovala, že bude úroky dál zvyšovat, a předpověděla, že průměrná roční míra inflace v eurozóně letos dosáhne 8,1 procenta.
C:\fakepath\ecb brusel.jpg

ECB zřejmě zvýší základní úrok minimálně o půl procentního bodu

08.09.2022 Evropská centrální banka (ECB) dnes patrně přikročí k dalšímu zvýšení úrokových sazeb ve snaze omezit růst spotřebitelských cen v eurozóně. Předpokládá se, že svůj základní úrok ECB zvýší minimálně o půl procentního bodu. V poslední době ale narůstají očekávání, že rozsah zvýšení bude činit spíše 0,75 procentního bodu.
C:\fakepath\kryptomeny2.jpg

Objem obchodů s kryptoměnami v ČR byl do srpna o miliardu Kč nižší než loni

07.09.2022 Češi v srpnu nakoupili kryptoměny za zhruba 200 milionů korun, což je zhruba stejně jako ve stejný měsíc loni a zároveň podobný objem jako letos v červenci. Za osm měsíců roku objem obchodů v ČR meziročně klesl o jednu miliardu na 2,6 miliardy korun. Vyplývá to z údajů největšího tuzemského obchodníka Bit.plus.
img

Průmysl má strach z vysokých cen a slabé poptávky

05.09.2022 Situace v českém průmyslu se mění. Hlavní problém posledních dvou let - rozbité výrobní řetězce - pomalu ustupuje do pozadí. To ale neznamená, že s lepší dostupností polovodičů se automaticky blýská na lepší časy. Novým zásadním problémem jsou vysoké vstupní ceny (zejména energií) a slábnoucí poptávka, která zjevně v řadě oblastí nedokáže dobře strávit rychlý cenový nárůst.
img

Rozbřesk: Průmysl má strach z vysokých cen a slabé poptávky. Mzdy jako klíčové číslo pro ČNB

05.09.2022 Situace v českém průmyslu se mění. Hlavní problém posledních dvou let - rozbité výrobní řetězce - pomalu ustupuje do pozadí. To ale neznamená, že s lepší dostupností polovodičů se automaticky blýská na lepší časy. Novým zásadním problémem jsou vysoké vstupní ceny (zejména energií) a slábnoucí poptávka, která zjevně v řadě oblastí nedokáže dobře strávit rychlý cenový nárůst. Srpnový index PMI ukázal, že nové zakázky kvůli vysokým cenám klesají v průmyslu šestý měsíc v řadě a nejrychlejším tempem od května 2020 (čísla z ČSÚ vyznívají optimističtěji, ale jsou dva měsíce zpožděná). Klienti podle průzkumu PMI s nákupy napříč sektory více váhají a někteří z nich dokonce ruší rozdělané projekty. To se pomalu začíná odrážet i v produkci, která v průběhu léta dál klesala.
C:\fakepath\trader-26082022-17-zm.jpg

5 událostí, které dnes stojí za pozornost

26.08.2022 1) Prudce rostoucí ceny energií způsobily odliv těžařů kryptoměn z Česka a Evropy do USA, postsovětských republik a dalších zemí s levnější elektřinou. Na samotné ceně kryptoměn v čele s bitcoinem se zdražování energií neprojevuje. Vyplývá to z informací odborníků oslovených ČTK.
C:\fakepath\kryptoměny-elektřina.jpg

Rostoucí ceny elektřiny způsobili odliv těžařů kryptoměn z ČR i Evropy

26.08.2022 Prudce rostoucí ceny energií způsobily odliv těžařů kryptoměn z Česka a Evropy do USA, postsovětských republik a dalších zemí s levnější elektřinou. Na samotné ceně kryptoměn v čele s bitcoinem se zdražování energií neprojevuje. Vyplývá to z informací odborníků oslovených ČTK.
C:\fakepath\trader-25082022-21-zm.png

Banka UBS: Eurozóna už je v mírné recesi kvůli prudkému zdražování energií

25.08.2022 Ekonomika eurozóny se už dostal do "mírné recese", kterou vyvolal prudký růst cen energií a jež přetrvá nejméně do konce roku. Ve své dnešní zprávě pro klienty to uvádí ekonomové švýcarské banky UBS. Zároveň odhadli, že ekonomika eurozóny ve třetím čtvrtletí klesne o 0,1 procenta a ve čtvrtém kvartálu o 0,2 procenta.
C:\fakepath\ceska koruna 15112013.jpg

Bankovní asociace zlepšila odhad růstu české ekonomiky pro letošek na 2,4 pct.

11.08.2022 Česká bankovní asociace (ČBA) v nové prognóze zlepšila odhad růstu české ekonomiky pro letošní rok na 2,4 procenta. V předchozí květnové prognóze počítala letos s růstem hrubého domácího produktu o 1,8 procenta. Důvodem je zejména příznivější vývoj v první polovině roku, zatímco pro druhou polovinu roku čeká přechod do mírné recese. Asociace o tom dnes informovala na on-line tiskové konferenci. Loni česká ekonomika stoupla o 3,3 procenta.
img

Rozbřesk: Americká inflace sice zpomalila, ale Fed bude chtít více dat. Eurodolar skočil nad 1,03

11.08.2022 Cenová hladina se v USA v červenci nezměnila, což je po dlouhé době dobrá inflační zpráva. Celková meziroční inflace tak v Americe zpomalila z červnových 9,1 % na 8,5 % a podle všeho to vypadá, že v tomto cyklu bylo v největší ekonomice světa konečně dosaženo inflačního vrcholu. Můžeme tedy spolu s Fedem slavit?
img

Červencová inflace překvapila pomalejším růstem

10.08.2022 Česká inflace v červenci pravděpodobně dál zrychlila, ovšem o poznání méně, něž jsme očekávali my i trh. Meziměsíčně vzrostly ceny o 1,3 % (oproti odhadu 2,6 %) a meziročně tak zrychlila “pouze” na 17,5 %. Velká část překvapení šla pravděpodobně na vrub pomalejšího zdražování energií - elektřina o 1,5 % a plyn o 1,3 %. Je proto pravděpodobné, že další výraznější navýšení cen nás čeká v průběhu srpna a září. A možná bude zdražování pokračovat i nad rámec dosud ohlášených změn ceníků - ceny elektřiny na (pro nás) relevantních burzách v průběhu posledního měsíce dál vzrostly a pohybují se okolo desetinásobků dlouhodobých průměrů.
img

Bloomberg: Británie se v krizovém plánu chystá na organizované odstávky plynu

10.08.2022 Britská vláda zvažuje, že pokud by v lednu přišly mrazy a zároveň by v zemi panoval nedostatek elektrické energie, zavedla by organizované odstávky plynu pro průmyslové podniky, a dokonce i domácnosti. V úterý o tom informovala agentura Bloomberg s odvoláním na zdroje obeznámené s krizovým scénářem.
C:\fakepath\trader-20072022-22-zm.jpg

Důvěra spotřebitelů v ekonomiku eurozóny je na rekordním minimu

20.07.2022 Důvěra spotřebitelů v ekonomiku eurozóny je na rekordním minimu. V červenci klesla na minus 27 bodů z červnových minus 23,8 bodu, což je více, než se čekalo. Vyplývá to z dnešní zprávy Evropské komise (EK). Náladu spotřebitelů zhoršují obavy z recese kvůli vysoké inflaci a také obavy z možného zastavení dodávek ruského plynu.
img

Inflace zůstává výrazná a v červenci se nejspíše dostane poblíž 20 %

13.07.2022 Meziměsíční inflace zůstává nadále výrazná, po sezonním očištění se však již druhý měsíc v řadě snižovala. Spotřebitelské ceny se v červnu zvýšily v průměru o 1,6 % po růstu o 1,8 % v květnu. K poklesu meziměsíční dynamiky došlo i po sezonním očištění, a to z 1,6 % na 1,4 % (o 0,2 pb klesla SA inflace také v květnu). Na meziměsíčním růstu cen se v červnu nejvíce podílely náklady spojené s bydlením (příspěvek ve výši 0,5 pb) odrážející zejména pokračující zdražování energií a imputovaného nájemného, a také potraviny (příspěvek 0,4 pb). Výrazně rovněž rostly ceny pohonných hmot (meziměsíčně o 3,8 %). Růst cen byl nicméně stále hodně plošný. Ceny zboží i služeb rostly shodně o 1,6 %.
img

Inflace zůstává výrazná a v červenci se nejspíše dostane ke 20 %

13.07.2022 Meziměsíční inflace zůstává nadále výrazná, po sezonním očištění se však již druhý měsíc v řadě snižovala. Spotřebitelské ceny se v červnu zvýšily v průměru o 1,6 % po růstu o 1,8 % v květnu. K poklesu meziměsíční dynamiky došlo i po sezonním očištění, a to z 1,6 % na 1,4 %. Na meziměsíčním růstu cen se podílely zejména náklady spojené s bydlením (příspěvek k meziměsíční inflaci ve výši 0,5 pb) odrážející v prvé řadě pokračující zdražování energií a imputovaného nájemného, a také potraviny (příspěvek 0,4 pb). V červnu rovněž výrazně rostly ceny pohonných hmot. Růst cen je nicméně i nadále hodně plošný. Ceny zboží i služeb rostly shodně o 1,6 %.
C:\fakepath\trader-01072022-19-zm.jpg

5 událostí, které dnes stojí za pozornost

01.07.2022 1) Guvernérem České národní banky (ČNB) se ode dneška stává Aleš Michl, který ve funkci nahrazuje Jiřího Rusnoka. Funkcí se ujímají také nová viceguvernérka Eva Zamrazilová a noví členové bankovní rady Jan Frait a Karina Kubelková.
C:\fakepath\trader-01072022-12-zm.jpg

Inflace v eurozóně v červnu opět překonala rekord, zrychlila na 8,6 procenta

01.07.2022 Meziroční růst cen v eurozóně v červnu opět překonal rekordní hranici a zrychlil na 8,6 procenta. To je o pět desetin procentního bodu více než v květnu. Ve svém rychlém odhadu to dnes uvedl evropský statistický úřad Eurostat. Stejně jako v předchozích měsících přispívalo k růstu inflace především pokračující zdražování energií. Údaje za celou Evropskou unii odhad neobsahuje.
img

Forex: Finální odhad českého HDP potvrdí svižný růst ekonomiky na začátku roku

30.06.2022 Konečný odhad českého HDP za Q1 22 by měl přinést pouze potvrzení mezičtvrtletního růstu ekonomiky o 0,9 %. Francouzská inflace v červnu pravděpodobně dále vzrostla z 5,8 % na meziročních 6,5 %. Ta španělská včera výrazně předčila odhady a zrychlila na 10 %, zatímco růst spotřebitelských cen v Německu zpomalil vlivem administrativních opatření. Evropský trh práce bude nadále vysílat známky přehřívání. Německá míra nezaměstnanosti podle nás v červnu klesla na 4,9 % a ukazatel za celou eurozónu v květnu pravděpodobně setrval na 6,8 % Maďarská centrální banka by dnes měla zvýšit týdenní depozitní sazbu o 50 bb na 7,75 %.
img

Forex: Silné inflační tlaky trvají a důvěra spotřebitelů klesá

29.06.2022 Inflace ve Španělsku překvapila výrazně vyšším nárůstem, zatímco ta německá byla vlivem administrativních opatření nižší, než se čekalo. Růst spotřebitelských cen ve Španělsku v meziročním harmonizovaném vyjádření zrychlil z květnových 8,5 % na 10,0 % v červnu, když analytici v průměru očekávali pouze 8,7 %. Mimo pokračujícího zdražování energií a potravin došlo ve čtvrté největší ekonomice eurozóny k dalšímu zrychlení jádrové inflace, a to z 4,9 % na meziročních 5,5 %.
C:\\fakepath\\EU staty.jpg

Ekonomická nálada v EU se zhoršila, spotřebitelé jsou pesimističtější

29.06.2022 Ekonomická nálada v Evropské unii se v červnu zhoršila, zejména kvůli nárůstu pesimismu ve stavebnictví a mezi spotřebiteli. Očekávání domácností ohledně jejich budoucí finanční situace se dostalo na rekordní minimum, vyplývá z dnešní zprávy Evropské komise (EK). Index ekonomické nálady v EU se meziměsíčně snížil o 1,7 bodu na 102,5 bodu, v České republice klesl o dva body na 94,6 bodu, plyne z podrobnějších údajů komise.
img

Inflace v Česku překonává inflaci v Rusku nejvíce od roku 2000. Sankce se Česku ekonomicky vracejí jako „bumerang“, jakkoli jsou morálně opodstatněné

12.06.2022 Rychlost inflace v České republice je zarážející nejen v meziročním vyjádření, ale také v tom meziměsíčním. Mezi dubnem a květnem letošního roku totiž spotřebitelské ceny v ČR vzrostly hned o 1,8 procenta. To znamená třeba to, že za letošní květen vzrostly spotřebitelské ceny v ČR citelně více než za celý rok 2013. Nebo než za celý rok 2014. Nebo též za celý rok 2015 či 2016.
img

Inflace v Česku všechny zaskočila, už je vysoká skoro jako v Rusku. O desítky procent zdražují nejdůležitější potraviny a energie, benzín je dnes na historickém rekordu

10.06.2022 Česká inflace opět překonala všechna očekávání, inflační spirála se nebezpečně roztočila a nejde zastavit. Meziročně hladina spotřebitelských cen v květnu stoupla o rovných 16 procent, nejvíce od roku 1993. Silná je i meziměsíční dynamika, činící 1,8 procenta. Ani takto rychlý růst z měsíce na měsíc prakticky nikdo nepředpokládal. ČNB počítala s tím, že meziročně inflace stoupne o 14,9 procenta.
img

Cena výstavby rodinného domku za dva roky zdražila dramaticky, zhruba ze tří na čtyři miliony korun. Pozemky zdražily o 50 procent, hypotéky stouply též

05.06.2022 Cena výstavby běžného rodinného domku za dva roky dramaticky stoupla. Navíc vzrostly ceny pozemků a také zdražují hypotéky. Už zřejmě nikdy nepůjde postavit rodinný domek tak relativně levně, jak to bylo možné ještě před dvěma lety, a to i na hypotéku. Důvodem je obecná inflace, růst mezd i zdražování energií a stavebních materiálů a pozemků.
C:\fakepath\ceskakoruna.jpg

Inflace v dubnu stoupla na 14,2 procenta a poroste dál až k 15 procentům

10.05.2022 Meziroční inflace v dubnu stoupla na 14,2 procenta z březnových 12,7 procenta a dostala se na nejvyšší úroveň od prosince 1993. Vliv na to měly zejména ceny bydlení, pohonných hmot a potravin. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Podle ekonomů inflace v dalších měsících dále poroste a pravděpodobně překoná i patnáctiprocentní hranici a na dvojciferných úrovních zůstane po zbytek roku. Takto dramatický růst cen přitom bude podle nich vyžadovat ještě další zvyšování úrokových sazeb Českou národní bankou (ČNB). Analytici v této souvislosti také upozornili, že při takto vysoké inflaci je potřeba více než kdy jindy důvěryhodná a konzistentní politika ČNB.
C:\fakepath\ceska koruna 15112013.jpg

Analytici: Inflace ještě stoupne k 15 pct., ČNB tak zřejmě zvýší sazby

10.05.2022 Meziroční inflace v dalších měsících dále poroste a pravděpodobně překoná i 15procentní hranici a na dvojciferných úrovních zůstane po zbytek roku. Takto dramatický růst cen přitom bude vyžadovat ještě další zvyšování úrokových sazeb Českou národní bankou (ČNB). K němu by měla rada ČNB přistoupit v červnu, tedy ještě před plánovanou částečnou personální obměnou. Vyplývá to z vyjádření ekonomů k dnešním údajům Českého statistického úřadu k dubnové inflaci. Analytici v této souvislosti upozornili, že při takto vysoké inflaci je potřeba více než kdy jindy důvěryhodná a konzistentní politika ČNB.
img

Inflace v dubnu poblíž 14 %

10.05.2022 Růst spotřebitelských cen dosáhl v dubnu meziročně 14,2 % (v březnu 12,7 %), o jeden procentní bod více než se čekalo. Namísto meziměsíčního zvolnění tempa se dostavil růst cen o 1,8 % oproti 1,7 % v březnu.
img

Další inflační šok, co přinese červnové zasedání?

10.05.2022 Inflace v dubnu vyskočila opět velice prudce vzhůru a po několikáté v řadě překonala očekávání naše i trhů - meziměsíční růst o 1,8 % posunul meziroční inflaci na 14,2 %. Poslední prognóza ČNB přitom předpokládala inflaci na 13,7 % a hned s prvním důležitějším číslem se zdá, že rizika už tak jestřábí prognózy jsou vychýlena jednoznačně pro-inflačním směrem.
img

Kvůli inflaci a zdražování energií už investuje více než polovina Čechů. Čtvrtina lidí ale raději drží peníze pod polštářem

09.05.2022 Podíl Čechů, podle kterých je nejlepší držet peníze v hotovosti, vzrostl za poslední rok navzdory vysoké inflaci o více než třetinu na 13 procent. Dalších 12 % lidí preferuje ukládání peněz na běžných účtech. Za rok tak při současné úrovni inflace přijdou o více než desetinu hodnoty svých financí. Vyplývá to z průzkumu Generali Lví podíl, který dnes představila společnost Generali Investments. Přes 61 % lidí do 26 let naopak své úspory investuje. Stále oblíbenější jsou pak mezi mladými kryptoměny, které však přináší i řadu rizik.
img

Trhy dluhopisů čekají na americkou inflaci

12.04.2022 Krvavá lázeň, kterou již nějaký ten pátek zažívají trhy dluhopisů, je stále přiživována nepříznivými inflačními daty z celého světa. V pátek například zveřejnilo vysoké inflační údaje Maďarsko, včera ČR a dnes odpoledne trhy čeká vrchol v podobě americké inflace za měsíc březen. Co se týká české inflace, tak ta láme rekordy - to konec konců všichni pozorujeme ve svých peněženkách.
img

Rozbřesk: Těžce zkoušené trhy dluhopisů s napětím vyhlížejí výsledek americké inflace

12.04.2022 Krvavá lázeň, kterou již nějaký ten pátek zažívají trhy dluhopisů, je stále přiživována nepříznivými inflačními daty z celého světa. V pátek například zveřejnilo vysoké inflační údaje Maďarsko, včera ČR a dnes odpoledne trhy čeká vrchol v podobě americké inflace za měsíc březen.
img

Průzkum: Dopadů rostoucí inflace na svoje finance se obává 95 procent lidí

11.04.2022 Dopadů rostoucí inflace na svoje finance se obává 95 procent lidí. Tři čtvrtiny Čechů za poslední rok změnily pod vlivem pandemie, inflace a zdražování energií svoje uvažování o financích či úsporách, více investovat však začala pouze pětina Čechů. Vyplývá to z průzkumu Generali Investments CEE, který se konal od 11. do 15. března mezi 1050 respondenty.
img

Inflace v ČR dále akceleruje

11.04.2022 Inflace v ČR opět pozitivně překvapila, když meziměsíčně rostla o 1,7 %, přičemž trh počítal je s růstem o 1,4 %. Spotřebitelské ceny zároveň rostly o 12,7 % meziročně, což je 2,9procentního bodu nad poslední zimní prognózou centrální banky, a to zdaleka nebude ještě inflační vrchol. Počítáme s tím, že potraviny a další zdražování energií ještě dotáhnou inflaci do poloviny letošního roku nad 14 % a postup dolů bude jen velice pozvolný.
img

Rozbřesk: Inflace v březnu vzrostla nad 12 % a to letos rozhodně není vše

11.04.2022 Číslem dnešního dne i celého týdne je domácí březnová inflace. Oproti únoru domácnostem dál zdražují zejména energie a pohonné hmoty, tlak na růst cen přetrvává napříč celým spotřebitelským košem - čestnou výjimkou mohou být některé potraviny a ceny za rekreace. Celkově ceny vzrostly o 1,7 % meziměsíčně, což katapultovalo inflaci spolehlivě nad 12 %, konkrétně na 12,7 %. To je 2,9procentního bodu nad poslední zimní prognózou centrální banky, a to zdaleka nebude ještě inflační vrchol.
C:\fakepath\trader-08042022-24-zm.jpg

5 událostí, které dnes stojí za pozornost

08.04.2022 1) Zvláštní ekonomická zóna ve středoamerickém Hondurasu přijala bitcoin a další kryptoměny jako zákonné platidlo. Ve čtvrtek to podle agentury Reuters uvedli její představitelé. Speciální zóna s názvem "Honduras Prospera“ byla založena v roce 2020, aby pomohla podpořit investice. Má správní, fiskální a rozpočtovou autonomii. "Flexibilní regulační rámec společnosti Prospera umožňuje kryptoinovaci a používání bitcoinů obyvateli, podniky a úřady,“ uvedl Honduras Prospera v prohlášení.
C:\fakepath\koruna.jpeg

Meziroční inflace v březnu podle odhadů ekonomů překonala hranici 12 procent

08.04.2022 Meziroční inflace v březnu stoupla z únorových 11,1 procenta nad hranici 12 procent. Ekonomové, které ČTK oslovila, v průměru očekávají inflaci kolem 12,8 procenta. Důvodem je především zdražování pohonných hmot v souvislosti s válkou na Ukrajině. Nadále také podle odhadů analytiků pokračovalo zdražování energií a potravin. Vrcholu by měla inflace podle dosavadních odhadů dosáhnout v květnu, kdy by se měla pohybovat nad 13 procenty. Někteří ekonomové nicméně inflaci nad 13 procenty čekají již za březen. Český statistický úřad zveřejní data o vývoji inflace v pondělí 11. dubna.
C:\fakepath\forint.jpg

Inflace v Maďarsku stoupla na 8,3 procenta, je nejvyšší za téměř 15 let

09.03.2022 Meziroční růst spotřebitelských cen v Maďarsku v únoru zrychlil na 8,3 procenta z lednových 7,9 procenta. Inflace je tak nejvýše od srpna 2007, oznámil dnes maďarský statistický úřad. Únorový růst cen překonal očekávání analytiků, kteří inflaci odhadovali na 8,1 procenta.
img

Zahraniční obchod prozatím mírně v plusu

09.03.2022 Bilance zahraničního obchodu v prvním měsíci roku skončila mírně v plusu (+6,2 mld. Kč), což je v souladu s naším i tržním odhadem.
img

Akcie Chevron: Poroste cena akcie v důsledku ropné krize i nadále?

09.03.2022 Akcie Chevron (CVX) patří stejně jako Exxon Mobil a Shell mezi ropné tituly, které těží ze současné ropnékrize. Od poslední analýzy na Exxon Mobil se zase situace na ropném trhu o něco změnila. Velká Británie a USA oznámily své plány na embargo ruské ropy v důsledky války na Ukrajině. To může mít vliv na delší růst ceny ropy. Dramatický růst ceny ropy navíc stimuluje akceleraci inflace a redukuje tím pádem i hrubý domácí produkt.
img

USA a Velká Británie zakázaly ropu z Ruska. Blíží se další ropná krize?

09.03.2022 Od poslední analýzy na Exxon Mobil se zase situace na ropném trhu o něco změnila. Velká Británie a USA oznámily své plány na embargo ruské ropy v důsledky války na Ukrajině. To může mít vliv na další růst ceny ropy. Ten navíc způsobuje zvýšení inflace a má vliv na snížení hrubého domácího produktu. Jak by na tuto situaci mohl zaregovat Fed?
img

Ropný šok poslal Brent až ke 140 USD/barel

07.03.2022 Ropa v pozadí ruské invaze na Ukrajinu dál letí vzhůru - její cena na konci týdne (Brent) vyskočila až na 139 USD za barel. Nejen ceny ropy, ale i energií a některých potravin lámou na globálních trzích mnohaleté rekordy, a s tím se budou posouvat vzhůru i naše odhady inflace minimálně pro první polovinu roku. Cena ropy Brent od začátku února zdražila skoro o 100 % a je nejvýše od roku 2008.
img

Ranní okénko - ECB bude v komunikaci opatrná, inflace v ČR patrně poblíž 10,3 %

07.03.2022 Tento týden bude z pohledu finančních trhů opět ve znamení volatility a zvýšené nervozity. Válka na Ukrajině pokračuje a s tím lze čekat i rozšiřování sankcí. Hlavním pohybem na trzích byl únik z rizikového kapitálu do bezpečných přístavů a jinak by tomu nemělo být ani tento týden. Koruna tak bude i nadále pod tlakem. Ekonomický kalendář je tento týden nabitý. Odstartovaly ho české mzdy za 4Q 21, které po očištění o inflaci skončily v mínusu více než se čekalo, o 2 %.
img

Rozbřesk: Ruský ropný šok poslal Brent ke 140 dolarům za barel

07.03.2022 Ropa v pozadí ruské invaze na Ukrajinu dál letí vzhůru - její cena na konci týdne (Brent) vyskočila až na 139 USD za barel. Nejen ceny ropy, ale i energií a některých potravin lámou na globálních trzích mnohaleté rekordy, a s tím se budou posouvat vzhůru i naše odhady inflace minimálně pro první polovinu roku. Cena ropy Brent od začátku února zdražila skoro o 100 % a je nejvýše od roku 2008. Ceny u českých čerpacích stanic proto asi dál poletí vzhůru a nebude velkým překvapením, pokud v tomto týdnu v průměru prolomí 45 korun za litr.
img

Trhy se oklepaly z největších výprodejů

25.02.2022 Spojené státy i EU uvalily na Rusko zatím nejtvrdší balík sankcí. Jejich zveřejnění bylo ovšem pro trhy možná trochu paradoxně signálem k pozitivnímu obratu z nejprudších výprodejů. Sankce jsou zaměřené na zákaz vývozů řady odvětví do Ruska, další omezení přístupu na kapitálové trhy, zmražení zahraničních aktiv největších amerických bank a na omezení možnosti Ruska obchodovat v dolarech, jenech a eurech.
img

Rozbřesk: Trhy se oklepaly z největších výprodejů, vysoká nejistota přetrvává

25.02.2022 Spojené státy i EU uvalily na Rusko zatím nejtvrdší balík sankcí. Jejich zveřejnění bylo ovšem pro trhy možná trochu paradoxně signálem k pozitivnímu obratu z nejprudších výprodejů. Sankce jsou zaměřené na zákaz vývozů řady odvětví do Ruska, další omezení přístupu na kapitálové trhy, zmražení zahraničních aktiv největších amerických bank a na omezení možnosti Ruska obchodovat v dolarech, jenech a eurech.
C:\fakepath\euro star.jpg

Ruský útok na Ukrajinu zdražil ropu a plyn, patrně zasáhne evropskou ekonomiku

24.02.2022 Útok ruských vojenských sil na Ukrajinu dnes vedl k výraznému růstu cen ropy a plynu, propadem na něj pak zareagovaly akciové trhy. Tranzit ruského zemního plynu přes Ukrajinu dál do Evropy ale podle ranního sdělení ruské plynárenské společnosti Gazprom pokračuje bez omezení. Invaze a způsob, jakým na ni svět zareaguje, by podle analytiků mohly mít dalekosáhlé dopady na evropskou ekonomiku, a to od růstu nákladů na energii a potraviny až po ekonomické sankce, které ovlivní zahraniční obchod a investice.
img

Silný inflační impulz ze strany výroby

23.02.2022 Ceny českých průmyslových výrobců se v lednu nečekaně přiblížily k 20 % z meziročního pohledu. Oproti prosinci vzrostly o 6,9 % po předchozím snížení o 0,1 %. Jedná se o nebývale silné meziměsíční zdražení, ke kterému došlo naposledy počátkem 90let.
C:\fakepath\Nemecko2.jpg

Německá centrální banka čeká v prvním čtvrtletí další pokles ekonomiky

21.02.2022 Německá ekonomika v letošním prvním čtvrtletí pravděpodobně opět klesne, a to kvůli negativním důsledkům šíření koronavirové varianty omikron. V pravidelné měsíční zprávě to dnes předpověděla německá centrální banka. Ekonomika by tak mohla vstoupit do technické recese, která se obvykle definuje jako minimálně dvě čtvrtletí hospodářského poklesu za sebou.
img

Inflace těsně pod desítkou… zatím

14.02.2022 Podle dnes zveřejněných údajů se spotřebitelské ceny jen v lednu zvýšily o 4,4 % a meziroční inflace se tím dostala na úroveň 9,9 %. Do lednové inflace promluvily drahé energie i nové ceníky v obchodech a ve službách. Lednový skok v cenách obstaraly především vyšší náklady na bydlení, které ovlivnil nejenom návrat DPH u elektřinu a plynu, ale i zdražování energií pro domácnosti.
C:\fakepath\koruna.jpeg

Inflace v lednu podle ekonomů mohla překonat desetiprocentní hranici

13.02.2022 Meziroční inflace v lednu výrazně stoupla a mohla se přiblížit hranici 11 procent. Vyplývá to z odhadů analytiků oslovených ČTK. Ti kvůli zdražování energií včetně obnovení plateb DPH pro domácnosti, celkové tradiční lednové změně ceníků zboží a služeb a očekávanému zdražení potravin očekávají inflaci mezi 8,6 až 10,9 procenta, v průměru tedy 9,8 procenta. Zároveň se shodují, že odhadovat lednovou inflaci, zvláště letos, je velmi obtížné. Český statistický úřad zveřejní údaje o lednové inflaci v pondělí 14. února. V prosinci byla meziroční inflace 6,6 procenta. Podle údajů ČSÚ byla meziroční inflace nad deseti procenty naposledy v červenci 1998.
img

Rozbřesk: Trhy vyčkávají na americkou lednovou inflaci, Češi si musí počkat na pondělí

10.02.2022 Lednové inflace rozhodnou do značné míry o tom, co budou letos centrální banky dělat. Nastaví laťku pro značnou část roku 2022 a svým způsobem podmíní zejména to, jak agresivní bude řada centrálních bank v krocení inflace v nejbližších měsících. I proto dnes trhy s napětím čekají na výsledek lednové americké inflace, která by měla vystoupat ještě výše na 7 % (nejvyšší úrovně od začátku osmdesátých let) a jádrová inflace se současně přiblíží 6 %.
img

Ranní glosa: Trhy vyčkávají na americkou lednovou inflaci

10.02.2022 Lednové inflace rozhodnou do značné míry o tom, co budou letos centrální banky dělat. Nastaví laťku pro značnou část roku 2022 a svým způsobem podmíní zejména to, jak agresivní bude řada centrálních bank v krocení inflace v nejbližších měsících. I proto dnes trhy s napětím čekají na výsledek lednové americké inflace, která by měla vystoupat ještě výše na 7 % (nejvyšší úrovně od začátku osmdesátých let) a jádrová inflace se současně přiblíží 6 %.
img

Lidé se bojí dalšího zdražování, nákupní horečka se po pandemii nakonec nekoná. Spotřebitelé vyhlížejí nejhorší rok minimálně od toho krizového roku 2013

08.02.2022 Velká nákupní horečka se loni v rámci otvírání ekonomiky po pandemii nakonec nekonala. Plyne to z údajů, které dnes zveřejnil Český statistický úřad. Za celý rok vzrostly tržby maloobchodu o 4,4 procenta. To je nižší nárůst než v každém z předpandemických roků 2015 až 2019, přičemž loni navíc tržby v meziročním pohledu opticky navyšovala mimořádně snížená srovnávací základna roku 2020.
img

Inflace znovu při síle

12.01.2022 Meziroční tempo inflace dosáhlo v prosinci 6,6 % po předchozích 6,0 %, což bylo v souladu s naší i tržní prognózou. Meziměsíční přírůstek činil 0,4 %. Za celý rok 2021 činil meziroční růst spotřebitelských cen 3,8 %, díky ještě relativně ještě nízkému tempu inflace na začátku roku.
img

Inflace v ČR stoupá k rekordu od roku 1998, nebýt redukce DPH na energie už by tam byla. Letos citelně podraží i potraviny, Češi si po delší době „utáhnou opasky“

12.01.2022 Inflace v prosinci 2021 vykázala hodnotu 6,6 procenta v meziročním vyjádření. Jedná se o její nejvyšší úroveň od září 2008, kdy dosáhla stejné hodnoty. Vyšší byla naposledy v červenci 2008. Loni za celý rok tak inflace vykazuje nejvyšší průměrnou úroveň právě od roku 2008.
img

Ranní glosa: Inflace v eurozóně v prosinci dosáhla na 5 %

10.01.2022 Inflace v eurozóně dosáhla 5 % (0,4 % meziměsíčně) - to jsou nejvyšší čísla od konce devadesátých let a je za nimi nejen nárůst cen energií a pohonných hmot, ale i jádrová inflace. I když za značnou částí prosincové inflace stojí zdražující energie (meziročně dražší o 26 %), zdražování probíhá napříč položkami spotřebitelského koše. Inflace ve službách se pohybuje okolo 2,5 % a velice znepokojující je vysoká inflace v ne-energetickém průmyslovém zboží.
img

Rozbřesk: Inflace v Česku se posune nad 6 %, v EU je nad pěti. Stále dočasná?

10.01.2022 Inflace v eurozóně dosáhla 5 % (0,4 % meziměsíčně) - to jsou nejvyšší čísla od konce devadesátých let a je za nimi nejen nárůst cen energií a pohonných hmot, ale i jádrová inflace. I když za značnou částí prosincové inflace stojí zdražující energie (meziročně dražší o 26 %), zdražování probíhá napříč položkami spotřebitelského koše. Inflace ve službách se pohybuje okolo 2,5 % a velice znepokojující je vysoká inflace v ne-energetickém průmyslovém zboží. Ta celou dekádu před pandemií prakticky neexistovala, zatímco v tuto chvíli ji “rozbité” výrobní řetězce a sekundární efekty drahých energií a logistiky udržují v blízkosti 3 %.
img

Na pražské burze letos akcie a výnosy rostou jako nikde jinde v Evropě a v celém vyspělém světě. Parketu pomáhá růst úroků ČNB, poměrně silná koruna i rekordní zdražování energií a povolenek

30.12.2021 Nestane-li se nic nepředpokládaného, pražská burza letošek zakončí jako nejvýkonnější evropský parket roku 2021, a dokonce jako nejvýkonnější parket celého ekonomicky vyspělého světa. Na žádné jiné z evropských burz a burz hospodářsky vyspělého světa totiž akcie po započítání dividend nezhodnocují tolik jako právě v Praze.
img

Forex: Úrokové sazby míří na 4 %

16.12.2021 Centrální banka na následujícím prosincovém zasedání naváže na předchozí svižné zvyšování úrokových sazeb a k jejich současné úrovni podle nás připočte dalších 75 bb. Repo sazba by se tak měla dostat na 3,5 %. Rizika této prognózy vnímáme jako vyrovnaná. Cyklus současného utahování měnové politiky by měl podle nás skončit v únoru příštího roku, kdy by repo sazba měla dosáhnout vrcholu ve výši 4 %.
img

Udeří až 10procentní inflace, největší zdražování za generaci. Proč právě teď a jak se připravit?

14.12.2021 Česko v příštím roce čeká inflační smršť. Zvláště neúprosná bude v prvních měsících roku, zejména hned v lednu, kdy meziroční míra hladiny růstu spotřebitelských cen může atakovat nevídanou hodnotu deseti procent. Během roku smršť sice zmírní, ale odeznívat bude jen pomalu. Průměrná míra inflace se tak přiblíží sedmiprocentní hladině. Celá generace Čechů nemá s takovým růstem cen zkušenost, neboť půjde o nejrapidnější celoroční inflaci od roku 1998.
C:\fakepath\top-06122021-41-zm.jpeg

5 událostí, které dnes stojí za pozornost

06.12.2021 1) Případné přijetí eura by mělo dále zvýšit přínosy, které pro Českou republiku vyplývají z její obchodní provázanosti se zeměmi platícími eurem a z otevřenosti české ekonomiky. Na druhou stranu vstup do eurozóny by přinesl rizika, která plynou ze ztráty nezávislé měnové politiky České národní banky a stabilizační role kurzu koruny. Problémem je také nedokončená konvergence, tedy přibližování se úrovně, Česka k eurozóně hlavně u cen a mezd. Vyplývá to z analýzy, kterou zveřejnila Česká národní banka. Ta rozdělila charakteristiky českého hospodářství z pohledu vstupu do eurozóny do tří skupin, tedy ukazatele s relativně nízkou míru rizik při přijetí eura, neutrální ukazatele a rizikové ukazatele.
C:\fakepath\koruna.jpeg

Inflace se příští rok dostane nad 7 pct, řekl Král z ČNB, jež chce posílit korunu

06.12.2021 Inflace dál poroste, v příštím roce se zejména kvůli zdražování energií dostane nad sedm procent. V rozhovoru pro Hospodářské noviny (HN) to řekl šéf měnové sekce České národní banky (ČNB) Petr Král. Podle něj je tak jedním z cílů centrální banky i posílení koruny, což by následně mohlo pomoci při řešení vysoké inflace. Podle prognóz banky by koruna měla vůči jednomu euru posílit na 24 korun kolem roku 2023. Právě i kvůli posilování koruny ČNB postupně navyšuje úrokové sazby, jejichž zvyšování prognózy podle Krále předpokládají i dál.
C:\fakepath\top-30112021-52-zm.jpg

5 událostí, které dnes stojí za pozornost

30.11.2021 1) Britský antimonopolní úřad (CMA) nařídil americké firmě Meta Platforms, která je provozovatelem facebooku, aby prodala platformu pro animované obrázky Giphy. Zdůvodnila to obavami z dopadů na konkurenční prostředí, a to jak na uživatele sociálních médií, tak na zadavatele reklamy. Úřad o tom informoval ve svém dnešním sdělení. Facebook s nařízením nesouhlasí.
C:\fakepath\euro zone.jpg

Inflace v eurozóně vystoupila na 4,9 procent, je nejvýše od vzniku eura

30.11.2021 Meziroční míra inflace v eurozóně v listopadu vystoupila na 4,9 procenta, a dostala se tak na nejvyšší hodnotu od zavedení společné evropské měny euro před dvaceti lety. Zvýšila se tak ze 4,1 procenta v říjnu, zejména kvůli pokračujícímu zdražování energií. Ve svém rychlém odhadu to dnes oznámil statistický úřad Eurostat. Údaje za celou Evropskou unii odhad neobsahuje, tato data budou zveřejněna v polovině prosince.
C:\fakepath\top-26112021-25-zm.jpg

5 událostí, které dnes stojí za pozornost

26.11.2021 1) Katastrofická měnová politika potápí tureckou měnu stále níže. Lira přišla za poslední týden skoro o 10 % své hodnoty a od září poklesla o více než 40 %. Prezident Erdogan se zatím tváří, že mu propad měny nevadí, ačkoliv lira přichází o zbytky důvěry samotných Turků a zahraniční investoři nad ní už dávno zlomili hůl.
C:\fakepath\prumysl.jpg

Cena emisních povolenek v EU vystoupila na nový rekord nad 75 eury

25.11.2021 Cena emisních povolenek v Evropské unii se dnes vyšplhala na nové maximum nad 75 eury (více než 1900 Kč) za tunu. Informovala o tom agentura Reuters. Systém obchodování s povolenkami byl v EU zaveden v roce 2005 a růst jejich ceny z posledních měsíců je jedním z faktorů, které přispívají ke zdražování energií.
C:\fakepath\Lagardeova.jpg

Lagardeová: ECB by na vzestup inflace neměla reagovat zpřísněním politiky

19.11.2021 Evropská centrální banka (ECB) by na nynější vzestup inflace neměla reagovat zpřísněním měnové politiky. Inflace by totiž měla polevit a zpřísnění měnové politiky by mohlo narušit zotavování ekonomiky. Uvedla to dnes prezidentka ECB Christine Lagardeová. Naznačila také, že ECB bude v příštím roce pokračovat v nákupech dluhopisů.
C:\fakepath\eu penize.jpg

Růst cen v EU opět zrychlil, říjnová inflace dosáhla 4,4 procenta

17.11.2021 Růst cen v Evropské unii poháněný zejména pokračujícím zdražováním energií v říjnu prudce zrychlil a nabral nejvyšší tempo od doby před finanční krizí z roku 2008. Meziroční míra inflace dosáhla 4,4 procenta, čímž převýšila zářijovou hodnotu o osm desetin bodu. Ve své závěrečné zprávě to dnes uvedl statistický úřad Eurostat.
C:\fakepath\ecb brusel.jpg

Ekonom ECB: Zpřísnění měnové politiky by v současnosti bylo kontraproduktivní

08.11.2021 Zpřísňování měnové politiky v eurozóně s cílem zmírnit inflaci by v současnosti bylo kontraproduktivní. Uvedl to dnes hlavní ekonom Evropské centrální banky (ECB) Philip Lane. Za nynějším zrychlením růstu cen podle něj stojí dočasné faktory, zatímco základní inflační tlaky stále zůstávají slabé, napsala agentura Reuters.
img

Týdenní zpráva z FOREX trhu: Inflace kam se podíváš

08.11.2021 Hned začátek týdne přinese důležitá data z tuzemské ekonomiky v podobě zářijové průmyslové produkce, stavební výroby a zahraničního obchodu. Po extrémním zklamání ze srpna očekáváme zlepšení. Ne ale takové, aby výsledky za třetí kvartál nějak oslnily. Říjnová nezaměstnanost potvrdí napjatý trh práce v Česku a statistiky říjnové inflace ukážou na pokračující zrychlování růstu tuzemských spotřebitelských cen na dohled šesti procent. Akceleraci inflačních tlaků přinesou i americké statistiky za říjen.
C:\fakepath\trader-29102021-24-zm.jpeg

Forex: Dolar po růstu výnosů státních dluhopisů posiluje, pomáhá mu také inflace

29.10.2021 Americký dolar na závěr týdne posiluje. Pomáhá mu růst výnosů státních dluhopisů a také další zprávy o sílící inflaci, které obchodníci vnímají jako impulz, aby centrální banky ukončily nákupy aktiv rychleji, než dosud plánovaly.
img

Růst ekonomiky USA výrazně zpomaluje na 2 %. Inflace v EU je na 13letém maximu

29.10.2021 Ekonomika USA za Q3 vykázala růst HDP o 2 % v ročním vyjádření. To představuje výrazné zpomalení z 6,7 % v Q2 a také oproti odhadům, které počítaly s růstem 2,8 %. Hlavním důvodem zpomalení se zdají být problémy s dodavatelskými řetězci. Výdaje Američanů po očištění o inflaci klesly o 2,4 %. Důvodem byl poklesu prodejů automobilů a dalšího zboží dlouhodobé spotřeby. Samotná inflace rostla o 1,3 %, což je mírný pokles tempa růstu oproti předchozímu kvartálu. Meziročně ceny byly vyšší o 4,3 %.
C:\fakepath\eurozona.jpg

Inflace v eurozóně v říjnu opět zrychlila, dosáhla 4,1 procenta

29.10.2021 Růst cen v eurozóně v říjnu stejně jako v předchozích měsících zrychloval a činil 4,1 procenta. Meziroční míra inflace ovlivněná zejména prudkým zdražováním energií tak o sedm desetin procentního bodu překonala hodnotu ze září. Ve svém rychlém odhadu to dnes uvedl statistický úřad Eurostat. Inflace nyní dosahuje hodnot srovnatelných s dobou před finanční krizí z roku 2008. Údaje za celou Evropskou unii odhad neobsahuje, úřad je zveřejní v polovině listopadu.
Související klíčová slova: Jiří Polanský | Energetická arbitráž | Společnost Norilsk | Aktualizovaný výhled | Vyjádření ekonomů | Ceny Etherea | Filip Louženský | Obchodování s emisemi ETS | Polský zlotý a maďarský forint | Války | Vývoj | Jakub Seidler | Češi | Data z trhu práce | Nákup ropy | Brent Crude Oil | Volatilní | Zdražovat | Analýza akcie | DPH | EUR | Makléřská společnost | Vít Hradil | Itálie | Organizace Conference Board | Stoxx | Cena emisních povolenek v EU | PEPP | Altcoin | Texas | Evropský systém obchodování | Program nákupů dluhopisů | Očekávání | Korelace | Bezpečný přístav | Inflace v září | Trh dluhopisů | Evropské centrální banky | Poslanci | Cena severomořské ropy | Ruská centrální banka | EUR/JPY | Kvartální výsledky | Zasedání ČNB | Veřejné finance | Ruské invaze na Ukrajinu | Oživení ekonomiky | Trh práce | Roční míra inflace | Evropská komise | Oživování globální ekonomiky | Investice | Plán investic | Rozvolnění | Potenciál | Support | Chování | Podnikatelské aktivity | Lednová inflace | Index aktivity | Dopad na akcie | Brent | Dění na světových burzách | Výrobní podniky | Ifo | Invaze na Ukrajinu | Prognózy | ČNB Jiří Rusnok | Intervence | Výkon ekonomiky | Experti | Rekord | Raiffeisenbank | Vstupní náklady | Zpevňování koruny | Rostoucí ceny ropy | Bitcoiny | Evropský index | Evropské měny | Nákupy aktiv | Hnojiva | Creditas | Dění na trzích | Důvěra v ekonomiku | Úrokové sazby v USA | Vývoj mezd | Rozpočtová politika | Americké investiční banky | Obchodní seance | Český statistický úřad | Impuls | EUR/USD | Investiční příležitost | Index ekonomické nálady | GBP | Spotřebitelé | Morgan Stanley | Strach | Ekonomický vývoj | Cena bitcoinu | Akcie společnosti | Index spotřebitelské nálady | Aktuální vývoj | Cena pšenice | Hospodářské noviny (HN) | Lagardeová | Průměrné mzdy | Měnové zasedání | Výnos | Maloobchodní tržby | FTX | Honduras Prospera | Euforie na trzích | Hospodaření | Vzdělávání | Růst sazeb | Cena emisních povolenek | Kurzové intervence | Akcie Erste | Index DOW | Import | Nemovitosti | Cíl Evropské centrální banky | Exchange | Zastavení dodávek plynu | Americké centrální banky | Boom | Finanční instituce | Kontrakty | Reálné ekonomiky | Očekávání ČNB | Plány | Cestování | Index NASDAQ 100 | JPY | Extrémní růst | Spotřebitelské inflace | S&P Global | Instituty | Odhad HDP | Cenový skok | Jaroslav Brychta | Peníze | Maďarsko | Ukazatel | Francie | Středoevropské měny | Meziroční růst cen | Ruský prezident | Americká lehká ropa WTI | Tempo zdražování | Obavy z inflace | Nasdaq Composite | Prognóza | České předsednictví | Prezidentské kampaně | Zvláštní ekonomická zóna | Měnová politika Fedu | Investiční strategie | Ropa WTI | Dluhopis Republiky | Data z amerického trhu práce | Základní úrokové sazby ČNB | Data z tuzemské ekonomiky | Kryptoměny bitcoin | Evropské burzy | Burzy | Ceny elektřiny | Americký prezident Joe Biden | Ceny ropy | Investovaný kapitál | Broker | Nabídka | Cash flow | Nákup plynu | Posílení koruny | Export | Moderna | Ropné společnosti | Šéfka ECB Christine Lagardeová | Futures | AI | Průzkum | Nejznámější kryptoměny | Šok | Zpřísňování měnové politiky | Sergej Dubovickij | MPO | Ekonom společnosti | Unie | Fialova vláda | Regulace | Noviny | Měnový fond | Nižší růst | Zpráva | Inflační spirála | Celoroční výhled | Current ratio | UniCredit Bank | West Texas Intermediate (WTI) | Kapitál | Rostoucí ceny energií | Rizika investování | Růst ekonomiky USA | Zvýšení sazeb | Akcie Google | Panevropský akciový index | Investovat | Hrubý domácí produkt (HDP) | Snížení DPH | Nervozita | Index STOXX Europe | Výrobní ceny | Spoření | Bydlení | Vysoké ceny energií | EUR/CZK | Vysoké inflace | Rekordní zisk | Euforie | Cena ropy brent | Investoři | Malta | Listopadová inflace | Koruna | Nejistoty | Marc Chandler | Andrej Babiš | Investiční | Výsledky společnosti | Evropská měna | Konec roku | Inflace v eurozóně | Karina Kubelková | Reálné mzdy | Nové mutace | Inflační čísla | Spořicí produkty | Inflace v Polsku | Snižování sazeb | Zisk | Budoucnost | Tržní ceny | Inflace v lednu | Červencová inflace | Bank of England | Cena Etherea | Hospodaření státu | Asociace | Očekávání analytiků | AT&T | Zápis z posledního zasedání | Commerzbank dnes | České koruny | Důvěra v ekonomiku eurozóny | Analýzy | Altcoin shiba inu | Doporučení | Propad | Bitcoin | Inflační situace | Hlavní události | Brusel | Patria | Pšenice na burze | Plyn | Evropský statistický úřad Eurostat | Úrok | Evropské ekonomiky | Agentura Reuters | Obchodní ředitel | Technologie a AI | Banka Creditas | Technologické tituly | Tržní kapitalizace | Akcionáři | Emoce | Zvýšení úrokové sazby | Finanční ředitel | S&P | Evropská data | Obchodování | Petr Král | Americká centrální banka | Aktuální obchodní příležitosti | Chevron Corporation | Meta | Pokles ceny | Nákupy dluhopisů | Kroky centrálních bank | Zahraniční investoři | Fungování trhů | Eurostat | Prezident | Ruský rubl | Dubnová čísla | Růst inflace | Cena povolenek | Obchodování na pražské burze | PwC | Praha | Ukazatel Běžné likvidity | Odhad inflace | Firmy | Royalty income | Zadlužování | Inflace v únoru | Podíl nezaměstnaných | Růst výnosů | FXstreet.cz | Dividendová klasika | Odhady ČNB | Nástroj | Výsledky | Dominik Stroukal | MWh | Dění na finančních trzích | Boris Johnson | Zdražování pohonných hmot | Inflace v Česku | ČNB Petr Král | Akcie firem | Státy Evropské unie | Inflační tlaky | Bohemia Energy | Bank of America | TIM | Fundamentální analýza | Země EU | Nejistota | JDE | Polský zlotý | Ceny zboží | OPEC+ | Ekonom ECB | Objem | Růst cen v eurozóně | Obavy z recese | Federální rezervní banka | Podnikatelé | Investice do kryptoměn | Podnikatelská nálada | Aktivity v Rusku | Státní rozpočet | SHIB | Makroekonomické ukazatele | Důchod | Bit.plus Martin Stránský | Inflační situace v ČR | Studie | Průraz | Cena plynu | Premiér Andrej Babiš | Deficit | Bit.plus | Kolaps | Reakce trhu | Global forex | Cenová hladina | Hypotéky | Lukáš Kovanda | Aktuální hodnoty měny | Nájmy | Evropa | Úspory | Česká spořitelna | Jackson Hole | Burze | MTI | USD/PLN | OPEC | Zadlužení | Lednový efekt | Investice do nemovitostí | Dopady na ekonomiku | Program nákupu dluhopisů | Dnešní makroekonomické ukazatele | Ropná krize | Zpomalení inflace | Inflace v EU | Růst tržeb | Trump | Další růst | Inflace ve Francii | Konference XTB | Akcie Komerční banky | The Merge | Turecko | Dopady inflace | Kukuřice | LNG | Americké akcie | Akcie Monety | Guvernér ČNB | Výdělky | USD/CZK | Vývoj měnového páru USD/JPY | Dolar k japonskému jenu | Natland | Úpravy pozic na konci měsíce | Obchodníci s ropou | Trh | Komise | University of Michigan | Erste Bank | Výkyvy | Výrazný růst | Apple | Fed | Dobrá nálada | Zahraniční obchod | Ekonomické škody | Spotřebitelská důvěra v USA | Bitcoin a další kryptoměny | Pražské burzy | Česká bankovní asociace | Yahoo | ANO | VaR | Microsoft | Příležitosti | Hodnota investic | Daňové úlevy | Eurokomisař | Spotřebitelská inflace | Shortování | Akcenta | Změny cen | Americký trh | Konsensus | Obchodníci | Exporty | Dražší energie | Drahé energie | Důvěra | Ruští statistici | Pravděpodobnost | Markets | Index Nasdaq | Dlouhodobost | Jiří Váchal | Výpadky | Objem obchodů | Gazprom | Minimální rezervy bank | Centrální banka | Cena benzínu | Obchod s kryptoměnami | Nákupní horečka | QE | LYNX | Statistický úřad | Jádrová inflace | Dominika | Nárůst výdajů | PwC Petr Kříž | Rizika | Společnosti | Zpomalení ekonomiky | Obchodovat | Dluhopisový trh | Narůstající ceny | Bankovní tituly | GfK | Zájem o investice | Březnová inflace | Ekonomická zóna | Guvernér | EUR/MWh | Meziroční růst spotřebitelských cen | Škoda | CZK | Reuters | Chevron | Ceny benzínu | Shiba Inu | Členské země EU | Depozitní sazba | Souhrnný index | Trinity Bank Lukáš Kovanda | Předseda | Utahování měnové politiky | Úpravy pozic | Členské státy | Výkonný ředitel | EBITDA | Míra inflace v Evropské unii | Ropa | DPA | Evropská unie | HDP v USA | Ekonomiky | Rychlý růst | Zvýšení základní úrokové sazby | CFD | Centrální banky | Poskytování hypoték | Cena akcie | EuroZprávy.cz | Zvýšení základní sazby | Financovat | Příprava | Řecko | Říjnová inflace | Hodnoty měny | Nový rekord | Süddeutsche Zeitung | Úroky | Společnost Norilsk Nickel | CVX | Online investiční konference | Portu | Cena | Investiční banky | Kypr | Prudké zdražování | WisdomTree | Býčí trh | Rezervy bank | Ceny akcií | Analytik Raiffeisenbank | Ceny | Technologie | Energetická krize | Finální odhad | ČNB | Jiří Rusnok | Agentura Bloomberg | Pokles | Růst cen nemovitostí | Margin | Petr Horáček | Eurokomisařka | Jan Vejmělek | GOOGL | Poplatek | Úrokový diferenciál | Tržní očekávání | Invaze | HDP | TRUTH | Obchodník | Rada guvernérů | Data z reálné ekonomiky | Problémy | ROE | Fluktuace kurzu | Index PX | Daně | Lídři | Inflace v červenci | Digital World Acquisition | Akcie Shell | Valdis Dombrovskis | Evropský systém | Prezident Vladimir Putin | Zisky | Facebook | Globální ekonomika | Miliardy eur | Raiffeisenbank a.s. | Ropný šok | Snížení spotřební daně | Investovat do kryptoměn | Americké akciové trhy | Shortování akcií | Cena zlata | Zvýšení produkce | Zvýšení ceny | Rozpočtové politiky | Euro | Trinity Bank | Breakout | Rusko-ukrajinský konflikt | Růst cen | Hrubý domácí produkt (HDP) Německa | Pokles podnikatelské aktivity | RSI | Repo sazby | Broker Consulting POVIndex | Financování | Debata | ČSÚ | Systém obchodování | Vojtěch Benda | Analytik Portu | Omezení dodávek | Americká lehká ropa | Babišova vláda | Pokles ekonomiky | Růst úroků | Kapitálové trhy | Emisní povolenky | Těžby kryptoměn | Daňová pravidla | Obchodování s povolenkami | Růst spotřebitelských cen v Německu | Erste | ROCE | Polovodičové společnosti | Zastavení dodávek | Trump Media & Technology Group | Ceny povolenek | Rada ČNB | Průměrná mzda | Dnešní čísla | Omikron | Hospodářský růst | XTB Štěpán Hájek | Inflace v Maďarsku | WTI | Bod | Miliardy korun | POVIndex | Redukce | Měnová politika ČNB | Únorová inflace | Nord Stream | Denní graf | Ziskovost | Bankéři | Sázet | Předsevzetí | Zahraniční firmy | Cena ropy | Marže | Prezident USA | Německá ekonomika | Státy EU | Analytik ČSOB Jan Bureš | Paolo Gentiloni | Cenový vývoj | Alphabet | Prezidentka ECB Christine Lagardeová | Ruský útok na Ukrajinu | Intradenní obchodník | Lira | Martin Gürtler | Statistiky | Světová ekonomika | Spolkový statistický úřad | ROIC | Technologický Nasdaq | Kurz | Unicredit | Zbrojovky | Měnové výbory | Finanční situace | Ekonomický poradce | Proinflační | Breakout Trader | Obchodování s emisemi | Hospodářství | Oslabení | Členské země | Odhad letošního růstu | Propad sentimentu | Ranní glosa | Intermediate | Uhlí | Hodnota indexu | Zisková marže | Cenové stability | Zasedání ECB | Analytik ČSOB | Vysoká cena | Koronavirové krize | Vývoz | Týdenní zpráva | Těžba kryptoměn | Aktivity v eurozóně | Recese | Akcenta Miroslav Novák | Erdogan | Bannockburn Global Forex | Stimul | Index Dow Jones | Hospodářské noviny | Sekce měnové | Meziměsíční inflace | Ekonomické prognózy | Akcie Intel | Ministři | Jak chránit úspory | Patria Finance | Ceny energií | Ceny potravin | Rychlý růst mezd | Meziroční míra inflace | Základní sazby | Obchodovat s kryptoměnami | Analytik Komerční banky | Rostoucí inflace | Kurz bitcoinu | Společnost ČEZ | Cena elektřiny | Blockchain | Předpovědi | Konflikt na Ukrajině | Mince | Zásoby ropy | Americké volby | Ceny plynu | Benzín | Rostoucí ceny | Trend | Hospodářské oživení | Akcie a ETF | Ruská těžařská společnost | Pokles sazeb | Dow Jones Industrial | Meziroční inflace v září | Sankce | Akcie na burze | Pandemie covidu-19 | Míra inflace | Spotřebitelská důvěra | MMF | Snížení emisí | Sazba hypoték | Akcie Erste Bank | Inflace v Německu | Farmaceutické společnosti | Komerční banka | Indexy | Zvyšování sazeb | Odborníci | Global Forex | Severomořská ropa Brent | Zpřísnění měnové politiky | Mezinárodní měnový fond | Česká národní banka (ČNB) | Průmysl | Lehká ropa WTI | Tempo růstu | Digital World | Pohonné hmoty | Biliony | Úrokové sazby | ETF | Akciové trhy | Zajímavé akcie | Loterie | Družba | Trump Media & Technology Group (TMTG) | Bankovní rada | Macron | Chris Williamson | Aktiva | Pokles inflace | Paul Volcker | Fundamentální analýzy | Cenový strop | Evropský statistický úřad | Akcie Electronic Arts | Ceny ropy dnes | Nezaměstnanost v Německu | Dow Jones | Indikátory | Pokles cen | Základní úrok | Britské společnosti | Zákonné platidlo | Čínská centrální banka | ČBA | Výsledky voleb | Plynovod Nord Stream | Ekonom Komerční banky | Sentix | Trinity | Česká inflace | Americké statistiky | Zisk na akcii (EPS) | Podnikatelská nálada v Německu | Ekonomika eurozóny | Big tech | Členské země Evropské unie | Týdenní zpráva z FOREX trhu | Ztráty | Řetězce | Zrychlení inflace | Stoxx Europe 600 | Investiční fondy | Růst úrokových sazeb | Berenberg | Lucembursko | Politika | Konkurence | Zvyšování úrokových sazeb | PLN | Kapitalizace | Vyjádření analytiků | Rentabilita | Míra nezaměstnanosti | Ceny průmyslových výrobců | České mzdy | Strach z inflace | Poplatky | Forint | Akciový trh | Velká Británie | Politika ČNB | Akcie Exxon Mobil | Členové bankovní rady | Regulační rámec | Federální vláda | Nálada | FAO | Indie | Sabotáž plynovodů | Měnové politiky | Vnímání | Automotive | Český statistický úřad (ČSÚ) | Investor | Martin Stránský | Ekonomika | První zvýšení sazeb | Česká národní banka | Výnosová křivka | Elektřina | Úroková sazba ECB | Pandemický program | Šéfka ECB | REIT Royalty | Commerzbank | Zhodnocení | Proinflační působení | Míra inflace v Polsku | Spořící účty | Zvyšující se inflace | Výhled | Klesající cena | Glapinski | Auta | Komerční banky | Dnešní zprávy | Ethereum | Embargo | Joe Biden | Zlevnění potravin | Propouštění | Bilance | Sentix index | Zaměstnanci | Politika Fedu | Evropský trh | Finanční trhy | Oživení globální ekonomiky | Cyrrus | Data o inflaci | Giphy | Růst cen energií | Fondy | Eurokomisař pro hospodářství | Místopředseda Evropské komise | Měnové unie | ČEZ | Cenové hladiny | USA inflace | Hrubá marže | USD za barel | Altcoin shiba inu (SHIB) | Britský antimonopolní úřad | Vývoj měnového páru EUR/USD | Intel | Saldo zahraničního obchodu | Dřevo | Krize | Akcie ropných společností | Zvýšení úroků | Průměrná úroková sazba | Investing | Vysoké ceny ropy | Objem obchodů s kryptoměnami | G20 | Míra inflace v eurozóně | Pokles poptávky | Oslabení dolaru | Navyšování cen | Prezident Erdogan | Meziroční míra inflace v eurozóně | Slabší kurz | Ruská armáda | Prezidentské volby | Vratislav Zámiš | Základní úrokové sazby | Nezaměstnanost | Trhy | Dolarový index | Big Tech | Americké výnosy | Úroková sazba | HN | Devizové rezervy | Burza | Citelné zdražování | Ekonomický kalendář | Americká inflace | Zvýšení úrokových sazeb ČNB | Dnes na světových trzích | Spotřeba domácností | Transakce | Švýcarské banky | Odstávky plynu | Měny | Dna | Volby | Růst cen potravin | Vzestup inflace | Investování do REITů | MNB | Energie | Zpravodajství | Michal Brožka | Inflace v březnu | Šance | USDX | Pád Bohemia Energy | Cenový pokles | Měna | Inflace v prosinci | Sazby | Thomson Reuters | USD | Fundamenty | Finanční trh | Výpadky v dodavatelských řetězcích | Nové prognózy | Ruský prezident Vladimir Putin | Prezident Putin | Člen bankovní rady | IPO | Rusko | Ceny výrobců | Miliardy USD | Provozní marže | Poradce | Eskalace konfliktu | Další růst sazeb | Zkušenost | Signál | Zdražování | Pozemky | Předstihové indikátory | Britská vláda | EPS | Repo sazba | Přijetí eura | Úbytek | Ropy | Volné peníze | Sociální média | Obiloviny | Institut GfK | Vývoj měnového páru EUR/JPY | Výdaje | Evropská komise (EK) | Ekonomický dopad | Společnost | Petr Dufek | Sázky | Podnikatelské aktivity v eurozóně | Radomír Jáč | Utažení měnové politiky | Jerome Powell | Obilný kontrakt | Investování | Rozšíření | Ropný trh | Eura | CEE | Inflační cíl | Organizace | Banky | Obilí | Ceny pohonných hmot | Růst | Německé hospodářství | Centrální bankéři | Polská centrální banka | Příjmy | Hospodářské výsledky | ČTK | Dostatek likvidity | Zajištění | Index | Rychlý růst cen | Eva Zamrazilová | Obchodování na devizových trzích | Úročení | Meziroční růst | Merge | Nová sazba | Index STOXX Europe 600 | Měnové podmínky | Měnový pár | Očekávaný růst | Current Ratio | Inflace v eurozóně v červnu | Německá míra nezaměstnanosti | Dovoz | Šíření koronaviru | Martin Pohl | Bankovní asociace | Míra inflace v EU | Bezpečná aktiva | Cena plynu pro evropský trh | Akcie Exxon | Spekulovat | Deficit hospodaření státu | Zisk na akcii | Rekordní nárůst | Wall Street | Fondee | Americké farmaceutické společnosti | Technická analýza | Na burze | Nesoulad | Zájem o investování | Vývoj dolarového indexu | Ceny emisních povolenek | Dluhopis | Růst cen zemního plynu | Inflace v České republice | České nemovitosti | Cenové tlaky | Qualcomm | Američtí centrální bankéři | Posílení | Posilování koruny | Propad měny | David Vagenknecht | Vstup do eurozóny | Split | ČSOB | Válka na Ukrajině | IEA | Uhelné elektrárny | Ekonomika USA | Španělsko | Statistický úřad Eurostat | Globální ekonomiky | Akciové indexy | Investing.com | Dovoz ropy | Americký prezident | ETS | Christine Lagardeová | Norilsk Nickel | EUR/PLN | Banka UBS | Spotřebitelská nálada v Německu | Prodej | Růst ceny ropy | Inflace | Vývoj měnového páru | Bloomberg | Ekonomické dopady | Cenový rekord | P/E | UBS | Statistiky z trhu práce | Inflační výhled | Prezidentka ECB | ČR | Zprávy | Americké prezidentské volby | Růst cen ropy | Fundamentální analýza akcie | Ministerstvo obchodu | Silný růst | Zvýšit ziskovost | Vývoj ceny bitcoinu | Prognózy ČNB | Honduras | CZ | Ceny Bitcoinu | Míra | Regulační úřad | Olaf Scholz | West Texas Intermediate | Program nákupu aktiv | Technická recese | Shell | 2bminer.com | Cukr | Oldřich Dědek | Propad exportu | Ipsos | Trigger | Sazby ČNB | Měnový pár EUR/PLN | Výkonnost | Údaje | Spotřební daně | Intervence ČNB | Exxon Mobil | Průzkumy | Výsledky průzkumu | Převodník měn | Tempo růstu spotřebitelských cen | Pojišťovny | Obchodování s akciemi | Převzetí Electronic Arts | Rychlost inflace | Graf | Ropa Brent | Růst cen plynu | Hrubý domácí produkt | Přehled | Eurodolar | Spotřebitelská nálada | Distribuce | Česká bankovní asociace (ČBA) | Bitcoin dnes | Zveřejněná data | Stavebnictví | Biden | Guvernér Glapinski | Reuters analytik | Index spotřebitelské důvěry | Ekonomická situace | Česká koruna | Obchody | NASDAQ 100 | Oslabení koruny | Dění na Ukrajině | Zpřísňováním měnové politiky | Fatih Birol | Zdražení ropy | Zvýšení úrokových sazeb | Graf akcie | Klesající tendence | Přehled o dění na světových burzách | Snížení daní | Akciový index | Rekordní minimum | Pozornost | Důvěra spotřebitelů | Rubl | Dividendové akcie | Ruská invaze | Vývoj na trhu | Electronic Arts | Aleš Michl | S&P 500 | Generali Investments | Prosincová inflace | Prognóza ČNB | Podpora | Růst spotřebitelských cen | Plný úvazek | Volatility | Prezident Joe Biden | Růst cen v EU | CMA | Broker Consulting | Cena zemního plynu v Evropě | MT4 | Zahraniční forex | HDP v eurozóně | USA Joe Biden | CNBC | Finance | Exxon | Německá vláda | Zemní plyn | Německo | Fluktuace | Horší časy | Inflace v říjnu | Překoupenost | Opatření | Útok na Ukrajinu | Unijní ministři | Opce | Maďarský forint | Červnová inflace | Vyšší ceny | Prudký růst inflace | Severomořská ropa | Vzdělávací webináře | Twitter | Krach | Hotovost | Portugalsko | Zdražování potravin | Charles Evans | EuroZprávy | Těžařská společnost | Bankovky | Arbitráž | Viceprezident | Spotřebitelské ceny | Nájemné | Nvidia | Rozpočet | Vice | Ceny komodit | Základní úroková sazba | Směnný kurz | Kurz koruny | Aktivum | XTB | Organizované odstávky plynu | Cenový graf | Štěpán Hájek | Ekonom Chris Williamson | Analytici | Dobré zprávy | Ruská ropa | Domácnosti | Nestabilita na forexových trzích | Ceny zemního plynu | Přehled o dění | Americký dolar | Google | Euro vůči dolaru | Situace | Vysoká inflace | Evropská centrální banka | Unijní diplomacie | Nové zakázky | Tržby | Dow Jones Industrial Average | Vládní koalice | Destatis | Švédsko | Ukončení činnosti | Fond | Ruské akcie | Závislost | Miroslav Novák | Stagnace | Německá centrální banka | Růst mezd | ECB | Vánoce | Velký růst | Hlavní ekonom | Antimonopolní úřad | Eurozóna | Česká ekonomika | FXstreet | Vývoj inflace | Tuzemská inflace | Ekonomické sankce | Indikátor | Conference Board | Inflační očekávání | Generali Investments CEE | Intervenovat | REIT Royalty income | Statistici | Kurz české koruny | Odpor | Zboží dlouhodobé spotřeby | FOREX | Ranní okénko | Těžaři | NBP | Ekonomiky eurozóny | Dluhy | Měnová politika | Analytik | Voda | Etherea | Kvantitativní utahování | Růst ceny | Dluhopisy | Množství peněz | Česká vláda | Instant Research | Ekonomická nálada | Meta Platforms | Webináře | Sazby beze změny | Moskva | Analytika | Zastavení dodávek ruského plynu | Pšenice | Inflace v ČR | Poptávka | Trader | 2bminer | Francouzský prezident | Co bude | Krypto | Tempo inflace | Sílící dolar | Čína | Očekávání trhu | Stavební spoření | Růst HDP | Zvýšení inflace | Hospodaření českého státu | Firma | Politici | Počasí | Riziko | Emerging markets | Členské státy Evropské unie | Ekonomická nálada v EU | Irák | USA | Bali | Ceny zeleniny | Podnik | Spojené státy | Maďarská centrální banka | Index PMI | Dlouhodobý investor | SWIFT | Globální trhy | Naše prognóza | Federální rezervní banky | Význam kryptoměn | Zlato | Průmysl a zahraniční obchod | Ceny energií v Evropě | Cena severomořské ropy Brent | Ekonomové | WP | Platidlo | Vývoj ceny etherea | Obchodní bilance | Silné inflační tlaky | Dominance bitcoinu | Znehodnocení koruny | Zpomalování inflace | Oživení ekonomiky eurozóny | SEC | Sankce vůči Rusku | Daňové změny | ECB Christine Lagardeová | Dolar | ČSOB Jan Bureš | Akcie ČEZ | Hongkongská vláda | Pandemie | Reputace | Výprodej | Průměrná cena | Risk | Tomáš Holub | Poradci | Zdanění | Růst ekonomiky | EU | USD/JPY | Philip Lane | Technologický index | Bělorusko | Investiční platformy | M2 | Vysoké ceny | Odvětví | Společná evropská měna | Holger Schmieding | Výrobní náklady | Rozsáhlé nákupy dluhopisů | REIT | Ekonom | Rozhodování | Recese ekonomiky | Norilsk | Povinné minimální rezervy bank | Ukazatele | Úspěch | Spekulanti | Dopady pandemie | Zpomalení růstu | Obchod | Exchange Traded Commodity | Ekonomické aktivity | Mzda | Banka | Populární REIT | Miliardy | Plynárenské společnosti | Cíle | Nákup aktiv | Výrobní inflace | Ministři energetiky | Zásobníky | Základní sazba | Prudký růst cen | Výnosy | Ekonomické zprávy | Další kryptoměny | Komodity | Vyšší inflace | Digital World Acquisition (DWAC) | Pšenice na burze v Chicagu | Ekonomika Evropské unie | | Míra inflace v Německu | Zlotý | CAPITALS | Práce | Ronald Ižip | Nouzová opatření | Porsche | Analýza | Dubnová inflace | TradingEconomics | Zasedání bankovní rady | Inflace v Evropské unii | Energetické krize | Objednávky | Příjmy domácností | Úrokové sazby ČNB | Další pokles | Jan Bureš | Emise | Tržní cena | Palantir | Inflace ČNB | TMTG | Zlepšení | Spotřebitelské ceny v ČR | Deloitte | Bilance zahraničního obchodu | Akcie | Japonský jen | Meziroční inflace | Ceny energie | Eskalace konfliktu na Ukrajině | Kontrakt | Dolarová výnosová křivka | Obchodní příležitosti | Podniky | Makroekonomický analytik | Cena zemního plynu | Býčí trend | Petr Kříž | Instrumenty | Pražská burza | Zastropování cen | Nasdaq | Jan Frait | El País | Geopolitická situace | Odhady analytiků | Inflace v USA | Amazon | EK | Průmyslové podniky | Portu Filip Louženský | Zemědělství | FOMC | Holubice | Analytik České spořitelny | Belgie | V4 | Shiba inu (SHIB) | Hospodářské výsledky společnosti | Vývoj ceny | Průměrná sazba hypoték | DWAC | Inflační šok | Přímé investice | Akcionáři České zbrojovky | Kryptoměny | Zvyšování úroků | Norbert Nepela | Mzdy | Analytik XTB | Británie | Prohlášení | Vladimir Putin | Skryté příležitosti
Nejčastější klíčová slova: USD | EUR | USA | Index | Pozice | Trh | Výhled | Rezistence | Reuters | ČTK | Banky | Banka | Obchodování | Indikátor | FOREX | Trading | Růst | Cena | Graf | EUR/USD

Předchozí klíčová slova

Zdražení ceny elektřiny
Zdražení dovozů
Zdražení nemovitostí
Zdražení povolenek
Zdražení ropy
Zdražení rýže
Zdražování
Zdražování bytů
Zdražování cen
Zdražování energie

Následující klíčová slova

Zdražování hypoték
Zdražování pohonných hmot
Zdražování potravin
Zdražování ropy
Zdražování v Česku
Zdražování v Německu
Zdražování vody
Zdražování vody v ČR
Zdražování v zemědělství
Zdražovat
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
FTMO férovost
Potvrďte prosím... Zavřít