Úterý 21. května 2024 11:57
reklama
Dukascopy new
reklama
Dukascopy new
reklama
Dukascopy new
reklama
CapXmaster srovnani

Tuzemský průmysl

img

Ranní okénko - Propad v průmyslu, zahraniční obchod naopak v plusu

09.05.2024 Dnes již za pár okamžiků zveřejní Český statistický úřad, jak se vyvíjely v březnu tuzemské maloobchodní tržby. Ty od prosince minulého roku rostou a očekáváme, že tento trend bude pokračovat i dále v průběhu roku. Podle naší prognózy stouply reálné tržby v maloobchodním sektoru za březen v meziročním vyjádření o 2,5 %, přičemž trh je ještě mírně optimističtější (2,8 %). Sektor maloobchodu těží z rostoucí spotřeby domácností, které jsou povzbuzeny poklesem inflace k 2 % a z toho pramenícího růstu reálných mezd po více než dvou letech. Navíc i nezaměstnanost zůstává nízká, což posiluje důvěru spotřebitelů v českou ekonomiku, která již dosahuje historicky nadprůměrné úrovně. Pozitivní sentiment mezi spotřebiteli a jejich rostoucí útraty by měly být hlavním faktorem růstu české ekonomiky v letošním roce.
img

Průmyslová výroba, ČR, březen 2024

07.05.2024 Březnová data o výkonu tuzemské průmyslové výroby přinesla zklamání v podobě poklesu o 2,7 % meziročně a 1,6 % meziměsíčně.
img

Ranní okénko - Očekávané snížení sazeb ze strany ČNB, přesto koruna posílila pod 25 EUR/CZK

03.05.2024 Tento velmi zajímavý týden uzavřou data z amerického trhu práce. Ten lze hodnotit stále jako velmi přehřátý, když nezaměstnanost dosahuje historických minim a přibývá pracovních míst více, než je dlouhodobý průměr. Na této charakteristice pracovního trhu v USA by nic neměla změnit ani dubnová statistika.
img

Ceny výrobců/PPI, ČR, březen 2024

17.04.2024 Ceny průmyslových výrobců v březnu meziročně stagnovaly, když trh očekával meziroční růst 0,3 %.
img

Únorová data z reálné ekonomiky potěšila

08.04.2024 Únorová data pozitivně překvapila. Průmyslu i zahraničnímu obchodu pomohla především výroba automobilů a ostatních dopravních prostředků. V rámci zpracovatelského průmyslu byl ovšem nárůst produkce plošný, když zlepšení vykázalo osmdesát procent kategorií. Rostla i hodnota nových zakázek, což je příslibem pro český průmysl do budoucna. Teplé počasí pak prospělo českému stavebnímu sektoru, jehož výstup meziměsíčně vzrostl o téměř pět procent. Počet nově zahájených staveb i vydaných stavebních povolení zůstal nicméně v meziročním srovnání výrazně v záporu.
img

Průmyslová výroba v únoru částečně korigovala výrazný lednový propad

08.04.2024 Průmyslová výroba v únoru korigovala výrazný lednový propad (-2,8 % m/m), když meziměsíčně vzrostla o 1,9 %. Tuzemský průmysl tak pokračuje ve svém kolísavém výkonu z měsíce na měsíc. Celkově však od loňského třetího čtvrtletí vykazuje mírný růst, který však není zcela přímočarý a zároveň odráží poměrně volatilní vývoj výroby aut. Po očištění o rozdílný počet pracovních dní byla průmyslová produkce v únoru meziročně vyšší o 0,7 %. Bez tohoto očištění byla vyšší o 1,5 % y/y, což bylo mírně pod konsensem trhu ve výši 1,9 % a výrazně pod naším odhadem (3,3 %). Předvídatelnost výkonu průmyslové produkce ovšem v posledních měsících komplikují četné revize dat a také efekty rozdílného počtu pracovních dní. Meziměsíční nárůst průmyslové produkce v únoru o 1,9 % byl pouze mírně nad naším odhadem, který předpovídal nárůst o 1,5 %.
img

Průmyslová výroba, ČR, únor 2024

08.04.2024 Tuzemský průmysl se v únoru vrátil k růstu jak v meziročním, tak v meziměsíčním vyjádření, přičemž tahounem růstu byla výroba motorových vozidel.
img

Průmysl zůstává v útlumu, nálada se ale lepší

03.04.2024 Podmínky v českém zpracovatelském průmyslu zůstaly i na konci prvního čtvrtletí složité. Index nákupních manažerů PMI setrval i v březnu pod kritickou hranicí 50 bodů, což signalizuje pokračující útlum. Povzbuzením je ale fakt, že tempo poklesu aktivity se od začátku roku snižuje – celkový index PMI vzrostl z prosincových 41,8 na 46,8 bodů, což je nejvyšší úroveň od srpna 2022.
img

Březen ve znamení optimismu v průmyslu

02.04.2024 Výkon ve zpracovatelském průmyslu klesá nejpomaleji od srpna 2022, když index nákupních manažerů (PMI) vzrostl ze 44,3 bodů v únoru na březnových 46,2 bodů. Zdá se, že tuzemská výroba nabírá pomalu další dech, a to navzdory přetrvávajícím potížím v Německu.
img

Experti: Útlum uhelných elektráren dodávky neohrozí, výrazně však zdraží energie

26.03.2024 Urychlené uzavírání uhelných elektráren v Česku dodávky energií neohrozí, výrazně se však projeví v cenách. Jejich růst navíc povede k dalšímu utahování v hospodářském rozvoji. Shodli se na tom účastníci dnešní diskuse týdeníku Euro věnované dekarbonizaci energetiky. Podle expertů musí stát co nejdříve přijít s řešením případného útlumu výroby z uhlí.
img

Ceny výrobců/PPI, ČR, únor 2024

18.03.2024 Únor hlásí zmírnění meziročního poklesu výrobních cen v tuzemském průmyslu i zemědělství.
img

Průmyslová výroba, ČR, leden 2024

15.03.2024 Tuzemský průmysl hlásí slabší vykročení do letošního roku, než jaké se očekávalo.
img

Lepší, ale stále nepřesvědčivá nálada v tuzemském průmyslu

01.03.2024 Nálada mezi tuzemskými průmyslníky se od začátku roku viditelně zlepšila. Index PMI v únoru dále vzrostl ze 43 na 44,3 bodů, což je nejlepší výsledek od března 2023. Výsledek pod hranicí 50 bodů však nadále indikuje útlum průmyslové aktivity, který ovlivňuje zejména slabá poptávka.
C:\fakepath\Rusnok.jpg

Česká ekonomika se bude na úroveň před krizí vracet dlouho

25.02.2024 Česká ekonomika se bude na předcovidovou úroveň vracet ještě několik let, shodli se dnes ekonomové Jiří Rusnok a Helena Horská v pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Podle nich bude nutná restrukturalizace tuzemského hospodářství. Letos sice už očekávají mírný růst reálných mezd i výrazně nižší inflaci, domácí spotřeba se však podle nich kvůli dopadům krize z předchozích let výrazněji nezvýší.
img

Průmyslová výroba, ČR, prosinec 2023

06.02.2024 Tuzemský průmysl hlásí pro závěrečný měsíc loňského roku poměrně slušný finiš.
img

Tuzemský průmysl i stavebnictví loni zaznamenali pokles

06.02.2024 Průmysl v roce 2023 poklesl o 0,4 %. Průmyslová produkce v ČR v prosinci meziročně reálně klesla o 0,7 %. Meziměsíčně v prosinci reálně vzrostla o 2,8 %.
img

Tuzemský průmysl v problémech i na startu roku 2024

01.02.2024 Nálada v českém průmyslu byla po celý minulý rok na bodu mrazu a nic se na tom nezměnilo ani na začátku roku 2024. Index nákupních manažerů PMI v lednu sice mírně vzrostl ze 41,8 na 43 bodů, stále však zůstává hluboko v pásmu recese (
img

Černá nula pro tuzemskou ekonomiku

30.01.2024 Český statistický úřad dnes zveřejní bleskový odhad HDP za poslední čtvrtletí roku 2023. Náš nowcast ukazuje na mírný mezikvartální růst o 0,2 %. To je sice zlepšení oproti bídnému třetímu kvartálu (-0,6 %), ale celkově jde vlastně o pokračování stagnačního scénáře. Za celý minulý rok česká ekonomika podle nás poklesla o 0,4 %. Ani čtvrtý rok v řadě se tak jako jediná z členských zemí EU ještě nevrátila na svou před-pandemickou úroveň. Dnešní odhad ještě nenabídne detailní pohled do struktury HDP.
img

Tuzemský průmysl i stavebictví za listopad vykazují pokles

08.01.2024 Průmyslová produkce za listopad klesla meziročně o 2,7 %, zatímco se očekávalo -1,5 %. Meziměsíčně produkce v průmyslu poklesla o 1,4 %. Výrazný pokles byl zaznamenán v oblasti výroby strojů a ostatních nekovových minerálních výrobků. Tento pokles dle ČSÚ nevykompenzoval ani mírný nárůst ve výrobě motorových vozidel. Nové zakázky vzrostly meziročně o 0,2 %. Tahounem hodnoty nových zakázek byly zakázky ze zahraničí. Ty vzrostly meziročně o 0,8 %, zatímco hodnota domácích nových zakázek o 0,9 % poklesla.
img

Průmyslová výroba, ČR, listopad 2023

08.01.2024 Tuzemský průmysl v listopadu nenavázal na příznivý říjnový výsledek: listopad hlásí meziměsíční pokles průmyslové výroby o 1,4 % a meziroční pokles o 2,7 %, což je horší výsledek, než se čekalo.
img

Průmyslová výroba, ČR, říjen 2023

07.12.2023 Tuzemská průmyslový výroba v říjnu příjemně překvapila velmi svižným meziměsíčním růstem o 2,8 %.
img

Tuzemský průmysl roste, zatímco stavebnictví klesá

07.12.2023 Tuzemská průmyslová produkce za letošní říjen poměrně významně vzrostla díky nižší srovnávací základně ve výrobě automobilů. To nastalo v důsledku loňského výpadku dodávek dílů. K růstu průmyslové produkce přispěla výrazně i výroba dalších dopravních prostředků, zejména kolejových vozidel. ejvyšší záporné příspěvky k celkovému vývoji průmyslové produkce zaznamenala odvětví výroba strojů a zařízení, výroba počítačů a elektronických a optických přístrojů.
img

Propad v průmyslu se zmírňuje, situace je ale dále složitá

01.12.2023 Index nákupních manažerů (PMI) v české výrobě ukázal v listopadu nárůst, který je v souladu s jak našim odhadem, tak s odhadem trhu. Hodnota stoupla z 42,0 na 43,2 bodu, což lze interpretovat jako pokračující zhoršování situace v českém průmyslu, ale v pomalejším tempu a s určitou nadějí na zlepšení. Firmy zároveň zůstávají relativně optimistické ohledně rychlosti oživení poptávky, což zabraňuje výraznějšímu tempu propouštění.
img

Ranní okénko - Český průmysl v problémech, zahraniční obchod opět v plusu. Co dnes maloobchod?

07.11.2023 Dnes dorazí další údaj o tuzemské ekonomice, a to o maloobchodních tržbách. Ty klesají již více než rok v meziročním vyjádření a ani výhled na září není příliš optimistický. Ve druhé polovině roku jsme očekávali oživení v maloobchodním sektoru, ale navzdory klesající inflaci zůstávají domácnosti obezřetné pravděpodobně v souvislosti s přicházející zimní sezónou. Spotřeba domácností tak zatím ani zdaleka nedosahuje předcovidové úrovně, lidé stále výrazně šetří, což se projevuje na nedobrém výkonu tuzemského hospodářství. Na základě naší prognózy očekáváme za měsíc září pokles o 3,2 % a medián trhu naznačuje ještě horší výsledek (-3,7 %).
img

Důvěra v českou ekonomiku spadla nejníže od covidu. Důvěra v průmyslu je nejnižší od roku 2009, od světové finanční krize, nebereme-li v potaz tři kritické covidové měsíce duben až červen 2020

25.09.2023 Důvěra v českou ekonomiku se letos v září propadla nejníže za celé období od března 2021. V březnu 2021 se přitom Česko potýkalo s pandemií covidu a souvisejícími restrikcemi, přičemž hrozily těžké lockdowny průmyslu. Není tedy divu, že tehdy byla důvěra v ekonomiku poměrně nízká. Nyní však k povážlivému poklesu důvěry na tehdejší úrovně dochází bez výraznější hrozby pandemických restrikcí.
img

Česko bez imigrantů vymírá, byť počet jeho obyvatel se blíží 11 milionům. Český průmysl ale spíše než pracovníky třeba z Mongolska potřebuje roboty a modernizaci, Mongolové vyšší přidanou hodnotu nezajistí

11.09.2023 Počet obyvatel České republiky se nezadržitelně blíží hodnotě jedenácti milionů. Ke konci letošního června mělo Česko přesně 10 873 553 obyvatele. To je meziročně o zhruba 114 tisíc osob více. Rozsah přírůstku obyvatelstva se však v letošním prvním pololetí citelně snížil. Zatímco loni v prvním pololetí Česku přibylo takřka 243 tisíc obyvatel, letos už to bylo jen přibližně 46 tisíc osob.
img

Tuzemský průmysl zůstává v útlumu

01.09.2023 Nálada v tuzemském průmyslu zůstala i v srpnu na bodu mrazu. Index nákupních manažerů (PMI) ve zpracovatelském průmyslu sice překonal tržní očekávání a mírně vzrostl na 42,9 bodů, nadále však indikuje poměrně znatelný pokles aktivity. Srpnový výsledek v Česku kopíruje vývoj v Německu, kde rovněž došlo ke stabilizaci PMI indexu, ale výrazně pod hranicí 50 oddělující pásmo expanze a recese.
img

Český průmysl odolává, německý dále slábne

08.08.2023 Po solidním květnovém výsledku vykázal tuzemský průmysl nad očekávání silný růst také v červnu. Celková produkce se v meziročním srovnání zvýšila o 0,9 % (vs. očekávání trhu: -0,5 %), totožně jako meziměsíční dynamika. To je na první pohled dobrá zpráva, nicméně pod pokličkou celkových čísel je zjevné, že kondice českého průmyslu rozhodně není oslnivá.
img

Forex: Tuzemský trh práce se nadále potýká s nedostatkem pracovních sil

08.08.2023 Tuzemský podíl nezaměstnaných osob se podle našeho odhadu v červenci nepatrně zvýšil, po sezonním očištění však stagnoval. Maďarská inflace podle nás zpomalila z 20,1 % v červnu na meziročních 17,4 % v červenci. V případě německé inflace, kde se již bude jednat pouze o finální odhad, očekáváme potvrzení předchozích údajů.
img

Forex: Český průmysl předčil očekávání, ten německý naopak zklamal

07.08.2023 Tuzemský průmysl v červnu pozitivně překvapil. Produkce byla meziročně vyšší o 0,9 %, zatímco podle tržního konsensu mělo dojít k poklesu o 0,8 %. Meziměsíčně průmyslová produkce v červnu vzrostla o 0,9 % po květnovém růstu o 1,5 %. K tomuto růstu opět pozitivně přispěl automobilový průmysl, který má pravděpodobně stále k dispozici nevyřízené objednávky z předchozích let, jejichž realizaci nyní umožňuje obnovené fungování dodavatelských řetězců. Ve 40 % odvětví zpracovatelského průmyslu ale došlo k meziměsíčnímu poklesu produkce. Finalizace a následný vývoz automobilů se pozitivně projevil také na přebytku zahraničního ochodu, který narostl z květnových 11 mld. CZK na 18,2 mld. CZK v červnu.
img

Průmyslová výroba v červnu opět vzrostla, vylepšila tak již silný květnový výsledek

07.08.2023 Výkon tuzemského průmyslu v červnu opět výrazně překvapil směrem nahoru. Meziměsíčně průmyslová výroba reálně vzrostla o 0,9 %, a to po již silném květnovém růstu o 1,5 %. Meziročně tak v červnu byla o 0,9 % vyšší, zatímco konsensus analytiků předpokládal pokles o 0,8 % y/y.
img

Český průmysl táhnou "nad nulu" auta, v květnu pozitivně překvapil zahraniční obchod Česka sílí více, než se čekalo, svědčí mu auta, levný plyn i ropa

07.07.2023 Průmyslová výroba v Česku svým květnovým výkonem pozitivně překvapila. Vykázala totiž solidní meziměsíční nárůst, o 1,6 procenta. Po citelném poklesu, jenž nastal mezi březnem a dubnem, v rozsahu 1,9 procenta, se jedná o výrazné zlepšení meziměsíční dynamiky. Díky ní meziročně průmysl v květnu přidal 1,4 procenta, což je rovněž lepší než očekávaný výsledek.
img

Týdenní zpráva z FOREX trhu: Do tohoto týdne vstoupíme s údajem o květnovém vývoji tuzemské inflace

12.06.2023 Týden nabitý zasedáními centrálních bank a údaji o vývoji spotřebitelských cen zahájí tuzemská inflace za květen. Ta by měla v meziročním vyjádření pokračovat v poměrně svižném poklesu; klíčový bude vývoj jádrové inflace po překvapivém výrazném zpomalení v dubnu. Dále bude tento týden zveřejněna americká inflace, která bude jedním z důležitých vstupů před zasedáním americké centrální banky v tomto týdnu. Zasedat bude i ECB, která na rozdíl od Fedu (od kterého se čeká pauza) podle nás zvýší sazby (o 25 bb). Obě centrální banky zveřejnění novou prognózu a americký Fed zároveň také výhled trajektorie úrokových sazeb dle jednotlivých představitelů (tzv. dot-plot).
img

Forex: Špatný vstup české ekonomiky do Q2 neprospěl domácí měně

09.06.2023 Data z tuzemské ekonomiky tento týden příliš nepotěšila. Domácí průmyslová výroba po březnovém oživení v dubnu meziměsíčně klesla o 1,9 % (ve zpracovatelském průmyslu ještě výrazněji o 2,7 %) a navázala tak na slabé výkony v lednu a únoru. Výhled pro tuzemský průmysl navíc není příliš optimistický, jak ukazují předstihové indikátory a negativní vývoj v zahraniční poptávce. Nedařilo se ani stavebnictví. Údaje tržeb z maloobchodu a ze služeb zase potvrdily pokračující útlum spotřebitelské poptávky. Přestože růst mezd na začátku roku zrychlil, mezičtvrtletně reálně klesly vlivem odeznění efektu úsporného tarifu a lednového přecenění zboží a služeb. To ukázala data vývoje mezd za celé první čtvrtletí. Celkově se tedy vstup české ekonomiky do druhého čtvrtletí příliš nepovedl a s ohledem na pokračující slabý výkon průmyslu v prostředí slábnoucí globální poptávky a výdajové umírněnosti domácností se tak rizika koncentrují ve směru další stagnace případně i poklesu ekonomické aktivity.
img

Duben přinesl slabé výsledky průmyslu i stavebnictví

06.06.2023 Výsledky českého průmyslu i stavebnictví za duben zklamaly. Průmyslová produkce po březnovém nárůstu výrazně poklesla, nepotěšil ani další propad stavební výroby. Přestože problémy v dodavatelských řetězcích a cenové tlaky ve výrobní sféře již z velké části ustoupily do pozadí, tuzemský průmysl se bude nejspíše v nadcházejících měsících i nadále potýkat se slabou poptávkou. Stavební sektor naopak tíží vyšší úrokové sazby, které se odrážejí v útlumu rezidenční výstavby. Váznou i vládní investice do infrastruktury. Jediným údajem, který dopadl v dubnu příznivě byl zahraniční obchod, který skončil již čtvrtý měsíc v přebytku. Pomohl mu výrazně nižší dovoz ropy a plynu i vývoz automobilů.
img

Dubnový vývoj v tuzemském průmyslu nepřinesl mnoho optimismu

06.06.2023 Dubnová průmyslová produkce v tuzemsku meziměsíčně klesla o výrazných 1,9 % po silném březnovém nárůstu (revidovaném směrem vzhůru o 0,2 pb) ve výši +1,9 % m/m. Průmyslová výroba tak byla v dubnu po očištění o efekt rozdílného počtu pracovních dní meziročně vyšší o 1,2 %, resp. o 1,8 % (NSA) nižší. To bylo vůči tržnímu konsensu negativní překvapení (+0,4 % y/y, náš odhad činil +0,5 % y/y), byť tržní odhady se pohybovaly v neobvykle širokém intervalu (-3,5 % y/y až po +4 % y/y).
img

Forex: Dubnová data potvrdí přetrvávající slabost tuzemské ekonomiky

06.06.2023 Celková tuzemská průmyslová produkce v dubnu podle našeho odhadu meziměsíčně stagnovala, zatímco ve zpracovatelském průmyslu došlo vlivem nižší výroby aut dokonce k poklesu. Na slabý výkon průmyslu pravděpodobně působila zejména nižší globální poptávka po průmyslovém zboží. Německé tovární objednávky po předchozím hlubokém poklesu zaznamenaly v dubnu podle nás mírné oživení. Indikátory za květen ovšem varují před opětovným zhoršením. Polská centrální banka by dnes měla ponechat úrokové sazby beze změny. S jejich růstem již nepočítáme, naopak v září očekáváme jejich první pokles.
img

Forex: Pokles inflace k 10 % uprostřed utlumeného vývoje ekonomiky

02.06.2023 Růst nominálních mezd na začátku roku podle našeho odhadu viditelně zrychlil na 9,1 % y/y a 3,0 % q/q, za dynamikou cen však zaostal. Reálné mzdy tak v meziročním vyjádření byly nižší o stále výrazných 6,2 %. Po slabém výkonu v Q1 23 čekáme, že maloobchodní tržby bez aut v dubnu mírně vzrostly (+0,4 % m/m). Ve zbytku roku by již podle nás mělo dojít k výraznějšímu oživení, a to i díky rychlejšímu růstu mezd. Průmyslová výroba pravděpodobně v dubnu meziměsíčně stagnovala, když růst v ostatních odvětvích kompenzoval pokles ve zpracovatelském průmyslu.
img

Spotřebitelská/podnikatelská důvěra, ČR, květen 2023

24.05.2023 Důvěra v české ekonomice se v květnu zhoršila, přičemž zhoršení důvěry bylo patrné jak na straně podnikatelů, tak mezi spotřebiteli.
img

Průmyslová výroba, ČR, březen 2023

09.05.2023 Průmyslová výroba v březnu vzrostla meziročně o 2,2 %, což byl o něco lepší výsledek, než očekával finanční trh.
img

Český průmysl překonává očekávání, zejména díky oživení autoprůmyslu. Ten měl v březnu nejlepší měsíc za takřka 3,5 roku

09.05.2023 Průmyslová výroba v Česku v březnu mírně překonala očekávání. Meziročně přidala 2,2 procenta, zatímco analytici oslovení agenturou Bloomberg čekali ve střední hodnotě svých odhadů vzestup pouze o 1,9 procenta.
img

Pokračující pokles inflace, oživení v průmyslu i maloobchodě

04.05.2023 Čekáme, že maloobchodní tržby v březnu meziměsíčně vzrostly o 0,5 % (SA) po únorovém poklesu o 0,4 %. V průběhu roku by podle nás mělo docházet k postupnému oživení spotřebitelské poptávky, což by se mělo pozitivně odrazit i v maloobchodních tržbách. K výraznému oživení průmyslové výroby v březnu přispěla produkce automobilů, když podle nás meziměsíčně průmyslová produkce vzrostla o 2,2 %. Meziroční inflace vlivem vyšší srovnávací základny pravděpodobně nadále rychle zpomalovala. Odhadujeme, že klesla z březnových 15,0 % na 13,1 % v dubnu. Meziměsíčně podle nás klesly ceny pohonných hmot a energií. Zmírnit by se měla i dynamika cen potravin. Jádrová inflace by na druhou stranu měla zůstat vysoko.
img

Spotřebitelská/podnikatelská důvěra, ČR, duben 2023

24.04.2023 Důvěra v české ekonomice se v dubnu zlepšila, přičemž zlepšení bylo patrné jak mezi spotřebiteli, tak napříč všemi odvětvími na straně podnikatelů.
img

Týdenní zpráva z FOREX trhu: Globální dezinflace pokračuje, jádrové ceny ale stále budí obavy

11.04.2023 Nejdůležitější statistiky tohoto týdne se budou u nás i v USA týkat březnových spotřebitelských cen. Zatímco celková meziroční inflace se s přispěním poklesu cen energií a vysoké srovnávací základny rychle snižuje, jádrová složka podle nás bude v obou případech dále vykazovat perzistenci, a to i na meziměsíční bázi. Odolnost ekonomiky eurozóny by měla potvrdit únorová průmyslová produkce, která tak podle nás přispěla k solidnímu růstu HDP v letošním prvním čtvrtletí.
img

Forex: Trhy věří, že recese donutí Fed letos snižovat úrokové sazby

06.04.2023 Únorová data z domácí ekonomiky byla smíšená. Středeční maloobchodní tržby potvrdily vysokou míru volatility této statistiky v poslední době. Tržby bez prodejů aut meziměsíčně klesly o 0,4 %, zatímco měsíc před tím zaznamenaly nárůst o 0,8 %. Na zmírnění meziročního poklesu tržeb z lednových -6,8 % na -6,4 % (zatímco tržní konsenzus činil -7,0 %) se výrazně podepsala revize dat v předchozích měsících. Předstihové indikátory přesto z našeho pohledu stále ukazují spíše na mírné oživení spotřeby domácností v Q1 23.
img

Český průmysl drtí kleště energetické drahoty a hrozby recese. V únoru se však vzepjala alespoň výroba aut

06.04.2023 Tuzemský průmysl v únoru poněkud korigoval své nepříliš dobré nakročení do nového roku. Průmyslová produkce v ČR v únoru stoupla meziročně o dvě procenta, v souladu s očekáváním. Táhla ji hlavně výroba automobilů. Autoprůmyslu se dařilo dokončovat rozpracovanou produkci a podal tak uspokojivý výkon i navzdory odstávkám některých výrobců. Ovšem i z důvodu nízké srovnávací základny loňského února. Letos v únoru odstávka postihla například kolínskou automobilku Toyota, která produkci musela přerušit kvůli nedostatku součástek.
img

Spotřebitelská/podnikatelská důvěra, ČR, březen 2023

24.03.2023 Důvěra v české ekonomice se v březnu zlepšila, tahounem zlepšení byla důvěra mezi podnikateli, konkrétně v průmyslu a v obchodu.
img

Český průmysl drtí kleště energetické drahoty a hrozby recese. V lednu zklamal

10.03.2023 Tuzemský průmysl nakročil do nového roku zle. Průmyslová produkce se meziročně propadla, a to poprvé od loňského dubna. Propad činí 1,4 procenta. Meziměsíčně je pád rovněž nečekaně silný, o 2,7 procenta.
img

Spotřebitelská/podnikatelská důvěra, ČR, únor 2023

24.02.2023 Průzkum důvěry v české ekonomice hlásí, že se v únoru prudce zhoršila nálada v průmyslu, zatímco důvěra mezi spotřebiteli se dále zlepšila.
C:\fakepath\ceska koruna-24.jpg

HK: Zpevňování koruny je spíše přechodným jevem, kurz vidíme na slabší úrovni

13.02.2023 Aktuální zpevňování české koruny je spíše přechodným jevem, v delším časovém výhledu je její kurz na slabší úrovni, řekl dnes ČTK mluvčí Hospodářské komory ČR Miroslav Diro. V národohospodářské prognóze podle něj počítá komora s hodnotami bližšími 25 korunám za euro. Koruna ve čtvrtek uzavřela obchodování s kurzem 23,69 Kč/EUR, vůči euru tak byla nejsilnější za posledních 14,5 roku. Dnes je o několik haléřů slabší.
img

Smíšené vyhlídky tuzemského průmyslu

07.02.2023 Tuzemský průmysl zakončil minulý rok mírným 0,2% růstem (meziměsíčně), za celý rok 2022 pak přidal k dobru 1,7 %. Přestože produkce v automobilovém sektoru v prosinci mírně poklesla, v celoročním úhrnu to byl právě automotive, který držel průmysl nad vodou. Meziročně vzrostla v automobilovém sektoru výroba o téměř 12 %, byť tento výsledek je třeba poměřovat s relativně nízkou srovnávací základnou předminulého roku, kdy vrcholily problémy v globálních dodavatelských řetězcích a s tím spojený nedostatek vstupů potřebných pro výrobu.
img

Průmyslová výroba, ČR, prosinec 2022

06.02.2023 Průmyslová výroba si loni v prosinci připsala meziročně 4,0 %, což byl výsledek blízký našemu očekávání.
img

Nové statistiky z ekonomiky nejsou povzbudivé. Průmysl brzdí, stavebnictví klesá a zahraniční obchod je v deficitu

06.01.2023 Průmyslová výroba v listopadu meziročně reálně vzrostla o 0,5 %. To znamená, že průmysl zpomaluje, protože v říjnu rostl ještě o 3,1 %. Není se čemu divit, všude se projevují dražší ceny energií, které vedou k poklesu poptávky. Propouštění je za daných okolností jen otázkou času.
img

Listopad přinesl smíšené výsledky z reálné ekonomiky

06.01.2023 K listopadovému výsledku výrazně přispěla produkce ve zpracovatelském průmyslu, která meziměsíčně vzrostla o 2,5 % poté, co v říjnu klesla o 2,2 %. Stála za tím především výroba v automobilovém průmyslu, která po silném poklesu v říjnu v souvislosti s problémy v dodavatelských řetězcích byla v listopadu meziměsíčně vyšší téměř o 16 %. Nicméně doprovodný komentář ČSÚ zmiňuje, že i v listopadu se automobilový průmysl nadále potýkal s problémy ohledně dodávek výrobních komponentů.
img

Český průmysl nečekaně silně „nakopla“ výroba aut, zahraniční obchod a stavebnictví ale zklamaly. Zahraniční obchod za rok 2022 skončí schodkem vysoce před 200 miliard, nejvyšším v historii

06.01.2023 Tuzemský průmysl v listopadu 2022 v meziročním pohledu nečekaně vzrostl, o 0,5 procenta. Všechny expertní odhady přitom počítaly s jeho propadem. Růst průmyslu přitom není dán nižší srovnávací základnou listopadu 2021, protože ta byla naopak navýšená. O to příznivější tedy listopadový výsledek průmyslu je. Také po přihlédnutí k tomu, že právě loňský listopad byl první měsícem „zatěžkávací zkoušky“ evropské energetické soustavy. Ještě v létě panovaly obavy, že energetická krize povede k omezování výroby, i v českém průmyslu.
img

Výrazné oživení listopadové průmyslové produkce

06.01.2023 Tuzemská průmyslová produkce po ostrém říjnovém poklesu o 3,7 % m/m v listopadu meziměsíčně reálně vzrostla o silných 3,1 % m/m. Meziročně, i přes vliv vyšší srovnávací základny, tak byla vyšší o 0,5 %. Listopadový údaj skončil výrazně nad očekáváními, když konsensus analytiků předpokládal meziroční pokles o -1,5 %.
img

Ozvěny trhu: Ekonomiku ohřeje až jaro

03.01.2023 Do podle nás mělké recese, jejíž délku předvídáme na tři čtvrtletí, se česká ekonomika dostala se třetím čtvrtletím loňského roku. Ekonomický pokles nebyl na podzim nijak výrazný, závěrečné čtvrtletí bohužel asi dopadlo o poznání hůře. To koneckonců potvrdila včerejší první významnější statistika zveřejněná v letošním roce – průzkum PMI mezi českými průmyslovými podniky za prosinec.
img

Týdenní zpráva z FOREX trhu: Inflace v eurozóně pravděpodobně výrazně zpomalí díky vládním opatřením

02.01.2023 Finální odhady PMI v eurozóně by měly potvrdit mírné zlepšení sentimentu. Podobně i tuzemský PMI zaznamená zlepšení. Inflace v eurozóně pravděpodobně výrazně zpomalila v prosinci vlivem vládních opatření, kolem jejich efektu a dopadu do výpočtu inflace ovšem panuje velká míra nejistoty. V závěru týdne zveřejněná data z tuzemské ekonomiky ukážou vzestupnou korekci průmyslové produkce v listopadu po ostrém říjnovém poklesu. Americký NFP report pravděpodobně opět potvrdí napětí na tamním trhu práce a podpoří tak pokračující jestřábí rétoriku americké centrální banky.
img

Forex: Negativní trend tuzemské spotřebitelné poptávky pokračoval i v září

08.11.2022 V centru pozornosti globálních finančních trhů dnes budou americké volby do Sněmovny reprezentantů a třetiny Senátu. Předvolební průzkumy předpovídají vítězství republikánům, což by z legislativního hlediska významně ztížilo prezidentu Bidenovi druhou půlku jeho funkčního období. V ČR budou zveřejněna data o vývoji maloobchodních tržeb, podílu nezaměstnaných osob a objemu devizových rezerv ČNB. Tuzemských trh práce by měl nadále vykazovat známky významného nedostatku pracovních sil, poptávka spotřebitelů však pravděpodobně pokračovala, vlivem vysoké inflace a nejistoty, v poklesu.
img

Forex: Tuzemský i německý průmysl v září pozitivně překvapil

07.11.2022 Průmyslová produkce v ČR klesla v září meziměsíčně o 0,2 % po předchozích 0,8 %. V meziročním vyjádření její růst zpomalil z 10,3 % na 8,3 %, zatímco se čekalo 7,2 % (NSA). Směrem vzhůru meziroční dynamiku nadále tlačí nízká srovnávací základna loňského roku. Za pozitivní překvapení se zářijový výsledek dá považovat i s ohledem na minulý týden zveřejněný předběžný odhad HDP, podle kterého tuzemská ekonomika ve třetím čtvrtletí klesla mezičtvrtletně o 0,4 %. V samotném zpracovatelském průmyslu se produkce v září meziměsíčně snížila o 0,1 %, zatímco ještě v srpnu rostla svižným tempem o 1,7 %.
img

Forex: Českou ekonomiku v září podpořila obnovená výroba aut

07.11.2022 Průmyslová produkce v září sice poklesla, nicméně méně než se čekalo. Výsledky vylepšil automobilový průmysl, jehož výstup byl meziměsíčně o jedno procento vyšší. Export automobilů pomohl i zahraničnímu obchodu. Vyšší ceny ropy a zemního plynu však bilanci i tak poslaly do záporu. Stavební produkce v září opět prohloubila svůj pokles, a to jak v oblasti inženýrského tak pozemního stavitelství.
img

Tuzemský průmysl v září mírně meziměsíčně klesl

07.11.2022 Průmyslová produkce v ČR klesla v září meziměsíčně o 0,2 % po předchozích 0,8 %. V meziročním vyjádření její růst zpomalil z 10,3 % na 8,3 %, zatímco se čekalo 7,2 % (NSA). Směrem vzhůru meziroční dynamiku nadále tlačí nízká srovnávací základna loňského roku. Za pozitivní překvapení se dnešní výsledek dá považovat i s ohledem na minulý týden zveřejněný předběžný odhad HDP, podle kterého tuzemská ekonomika ve třetím čtvrtletí klesla mezičtvrtletně o 0,4 %.
img

Rozbřesk: Tuzemská ekonomika dále šlape na brzdu

07.10.2022 Zatímco v první polovině roku se mohla česká ekonomika pochlubit relativně solidní růstovou dynamikou, vstup do druhého pololetí se nese ve znamení viditelného útlumu. Na jedné straně mají rostoucí životní náklady v kombinaci s prudkým poklesem reálných příjmů za následek zhoršující se kondici spotřebitelské poptávky – v srpnu poklesly maloobchodní tržby již pátý měsíc v řadě a v meziročním srovnání se propad prohloubil na 8,8 %. Nálada spotřebitelů se přitom i v září udržela poblíž historických minim, což neslibuje obrat negativního trendu ani ve zbytku tohoto roku.
img

Tuzemská ekonomika dále šlape na brzdu

07.10.2022 Zatímco v první polovině roku se mohla česká ekonomika pochlubit relativně solidní růstovou dynamikou, vstup do druhého pololetí se nese ve znamení viditelného útlumu. Na jedné straně mají rostoucí životní náklady v kombinaci s prudkým poklesem reálných příjmů za následek zhoršující se kondici spotřebitelské poptávky – v srpnu poklesly maloobchodní tržby již pátý měsíc v řadě a v meziročním srovnání se propad prohloubil na 8,8 %.
img

Týdenní zpráva z FOREX trhu: Tuzemská data za srpen ukážou odolnost ve spotřebě domácností a průmyslu

03.10.2022 Srpnová data z tuzemské ekonomiky by měla vykázat mírný meziměsíční růst jak v maloobchodních tržbách, tak v průmyslové produkci. Finální odhady PMI v eurozóně potvrdí nízké úrovně implikující mezičtvrtletní pokles ekonomiky, zatímco tuzemský předběžný PMI zřejmě zaznamená zhoršení. Průmysl v sousedním Německu by měl již nést známky recese, když průmyslová produkce a tovární objednávky dále prohloubí svůj propad. Týden završí americký NFP report potvrzující silný trh práce, čímž jen utvrdí Fed ve svém rázném tempu utahování.
img

Průmyslová výroba, ČR, červenec 2022

06.09.2022 Tuzemský průmysl v červenci vykázal mírný meziměsíční pokles výroby a výroba byla celkově o něco slabší, než očekával finanční trh.
img

Vypnutí Nord Streamu 1, „ruská odveta“, srazilo do mínusu i americké akcie. Svět se bojí těžké evropské energetické krize s globálními důsledky, cena plynu v EU příští týden prý poletí nahoru

04.09.2022 Americké akcie včera začaly obchodování růstem, nakonec je ale skolila zpráva Gazpromu, že neobnoví dodávky plynovodem Nord Stream 1, jak plánoval. Takový vývoj naznačuje, že svět se obává závažné evropské energetické krize, která může mít důsledky i mimo starý kontinent.
img

Rusko nechá Nord Stream 1 vypnutý, Siemens naznačuje, je za tím politický motiv. Co se bude dít dále?

03.09.2022 Skutečnost, že Gazprom neobnoví dodávky plynu do EU plynovodem Nord Stream 1, jak plánoval, není úplně nečekaná. Z pohybů ceny plynu v EU v uplynulých dnech bylo možné vyčíst, že trh přikládá zhruba třicetiprocentní pravděpodobnost tomu, že ke zprovoznění potrubí nedojde, jak dle plánu mělo, tedy zítra. EU je tak i proto na nastalou situaci alespoň částečně připravena.
img

Forex: Utažený trh práce v USA nahrává zpřísňování měnové politiky

02.09.2022 Dnes budou finanční trhy sledovat hlavně srpnový růst zaměstnanosti v USA. Počet nově vytvořených pracovních míst se podle nás snížil na 300 tis. Míra nezaměstnanosti zároveň setrvala na 3,5 %. Napětí amerického trhu práce bude pro Fed jedním z důležitých důvodů, proč pokračovat ve zvyšování úrokových sazeb. Případné překvapení na jednu či druhou stranu proto může zahýbat sázkami na velikost hiku americké centrální banky na nadcházejícím zasedání. Z domácího pohledu bude zajímavé zveřejnění červencového růstu cen průmyslových výrobců v eurozóně, který podle tržního konsenzu výrazně zrychlil.
img

Forex: Tuzemský průmysl se potýká se slábnoucí poptávkou

01.09.2022 Domácí výrobní PMI v srpnu zůstal podle očekávání na červencových 46,8 bodech. Již třetí měsíc řadě tak došlo optikou tohoto ukazatele k meziměsíčnímu zhoršení situace v tuzemském zpracovatelském průmyslu. Zatímco problémy se subdodávkami podle nákupních manažerů rychle odeznívají, dopadá na český průmysl slábnoucí poptávka. Firmy ji řeší nižšími objemy výroby i snižováním zaměstnanosti. Celkově dnešní údaj potvrzuje naše očekávání, že českou ekonomiku čeká ve druhé polovině roku technická recese, kterou bude doprovázet postupné oslabování inflačních tlaků a mírný nárůst nezaměstnanosti.
img

Ranní okénko - Růst zaměstnanosti v USA patrně zvolnil, na očekávaném 75bb hiku to ale nic nemění

08.07.2022 ČNB dnes zveřejní červnovou statistiku devizových rezerv, ze které bude patrné, jak moc centrální banka intervenovala ve prospěch koruny. Pohled na oproti regionu stabilní kurz u 24,70 EUR/CZK během posledních několika týdnů naznačuje, že intervence pokračovaly i během června a také v prvních dnech po příchodu nové bankovní rady. V USA se investoři budou soustředit na měsíční report z trhu práce z června. Z vyjádření zástupců Fedu vyplývá, že boj proti ukotvenosti inflačních očekávání na zvýšené úrovni je prioritou, která převyšuje negativní dopady do ekonomiky. O něco horší, než očekáváný výsledek tak nic nezmění na plánu Fedu zvýšit úrokové sazby o 75bb na červencovém zasedání. Tuzemský průmysl v květnu pozitivně překvapil.
img

Forex: Obrana koruny pokračuje

08.07.2022 ČNB dnes zveřejní objem devizových intervencí za květen. Podle našeho odhadu v nich pokračovala v ještě větší míře i v červnu. Z vývoje likvidity v bankovním sektoru, ale i minimálních výkyvů spotového kurzu se navíc zdá, že na intervenování ve prospěch koruny se nic nezměnilo ani s obměnou bankovní rady od začátku července. Americká data z trhu práce dnes podle nás ukážou jeho přetrvávající napětí. Růst zaměstnanosti sice pravděpodobně v červnu zpomalil, to je však do značné míry důsledkem toho, že se již v podstatě vyčerpal prostor pro další výrazný pokles míry nezaměstnanosti. Ta totiž patrně v červnu vyrovnala své předcovidové minimum na úrovni 3,5 %.
img

Forex: Centrální banky v Polsku i Maďarsku dnes zvýšily úrokové sazby

07.07.2022 Tuzemský průmysl v květnu pozitivně překvapil. Produkce vzrostla meziměsíčně o 2,4 % po předchozím poklesu o 0,7 %. Meziročně byla průmyslová výroba po očištění o vliv rozdílného počtu pracovních dní vyšší o 3,3 %, bez očištění pak o 6,3 %. To předčilo i náš na trhu nejoptimističtější odhad. Ten počítal s růstem 4,3 % (NSA), zatímco tržní konsensus činil pouze 1,6 %.
img

Průmyslová výroba, ČR, květen 2022

07.07.2022 Tuzemský průmysl hlásí za květen poměrně solidní růst výroby s tím, jak zlepšení v dodávkách potřebných dílů podpořilo meziroční výkon ve výrobě motorových vozidel.
img

Ranní okénko - Průmysl dnes může ukázat na další rozsáhlé zpomalování

07.07.2022 Dnes je z ekonomických dat na řadě český průmysl a informace ohledně zahraničního obchodu. Saldo obchodu se zahraničím skončilo pravděpodobně opět ve výrazném deficitu, průmysl se mohl udržet v plusu, po očištění ale může přijít další meziměsíčně pokles. Tentokrát přitom nebude na vině automotive, jak tomu bylo v předchozích měsících. Zápisky z posledního zasedání Fedu větší šok nepřinesly – americká centrální banka je ochotná bojovat s inflaci i za cenu dopadů do ekonomického růstu. Platí i předpoklad rozhodování mezi 50bb a 75bb hikem na příštím zasedání.
img

Týdenní zpráva z FOREX trhu: Americký trh práce zůstává silný

04.07.2022 I když předstihové indikátory naznačují obavy ze zpomalení či dokonce recese v americké ekonomice, trh práce zůstává robustní, což potvrdí červnová data. Diskuse nad možným ohrožením hospodářského růstu je patrná i v Evropě. ECB sice zasedá až 21. července. Nicméně zveřejňovaná data budou naznačovat, zda sazby půjdou nahoru o standardních 25 bb či výraznějších 50 bb. Bojíme se horších dat z německého průmyslu. Vykompenzovat by je měla lepší francouzská čísla.
img

Ranní okénko - Slabý start české ekonomiky do druhého čtvrtletí

07.06.2022 Hned od rána budou z Česka proudit další ekonomická data. Za několik málo minut dorazí čísla z maloobchodu, které ukážou nakolik vysoká inflace brzdí domácí poptávku. Ve stejný čas bude zveřejněna i dynamika mezd v prvním čtvrtletí letošního roku, kdy nominální růst nepokryje inflaci a mzdy tak budou reálně klesat. O hodinu později přijde statistika devizových rezerv za květen, která by prozradila, pokud by ČNB v dubnu byla aktivní na devizovém trhu.
img

Potíže v dodavatelském řetězci sráží tuzemský průmysl

06.06.2022 Dubnová data v plné síle ukázala na potíže v dodavatelském řetězci v souvislosti s válkou na Ukrajině i pandemií covidu, který kvůli lockdownům omezil produkci zejména v Číně, tedy v počátcích výrobního řetězce.
img

Průmyslová produkce začíná klesat napříč sektory

06.06.2022 Tuzemský průmysl si v dubnu připsal meziroční pokles o 6,4 %, a v poměrně silném záporu skončil i po očištění o kalendářní vlivy (-3,8 %). Z části k tomu přispěla silnější srovnávací základna, kdy před rokem se průmysl znovu rozjížděl po pandemických uzavírkách. Hlavní díl problémů ale přichází stejně jako v předchozích měsících z automobilového průmyslu, který táhne meziroční výsledky výrazně níže. V meziměsíčním srovnání proti březnu klesla průmyslová produkce o 0,8 %.
C:\fakepath\ceska-koruna-euro.jpg

Analytici: Původ inflace sahá před pandemii, vedle sazeb lze proti ní využít kurz

10.05.2022 Aktuálně vysoká inflace v Česku ve srovnání i s dalšími zeměmi EU má původ již ve vývoji ekonomiky před pandemií koronaviru, kdy byl napjatý trh práce v podobě nedostatku pracovních sil a rostoucích mezd. Následně k inflaci přispěla i uvolněná rozpočtová politika vlády během pandemie, díky které se do ekonomiky dostalo poměrně velké množství peněz. Dalším důvodem je pozdější a rychlejší nástup růstu cen energií ve srovnání s jinými státy. Vliv měl i vývoj na trhu nemovitostí. Vyplývá to z vyjádření analytiků oslovených ČTK.
img

Rozbřesk: Plynové dilema: Jak rychle se odstřihnout od Ruska?

20.04.2022 Situace na komoditních trzích zůstává i bezmála dva měsíce od začátku války na Ukrajině napjatá. Zvláště to platí pro evropský trh s plynem, kde přetrvávající nejistota ohledně ruských dodávek drží cenu na pětinásobných úrovních v porovnání s loňským rokem. Napříč členskými státy EU zároveň roste tlak na citelné omezení ruských importů zemního plynu, které agregátně pokrývají více než 40 % spotřeby.
img

Plynové dilema

20.04.2022 Situace na komoditních trzích zůstává i bezmála dva měsíce od začátku války na Ukrajině napjatá. Zvláště to platí pro evropský trh s plynem, kde přetrvávající nejistota ohledně ruských dodávek drží cenu na pětinásobných úrovních v porovnání s loňským rokem. Napříč členskými státy EU zároveň roste tlak na citelné omezení ruských importů zemního plynu, které agregátně pokrývají více než 40 % spotřeby.
img

Průmyslová výroba, ČR, únor 2022

06.04.2022 Tuzemský průmysl vykázal v únoru nečekaný meziroční pokles výroby a bohužel lze předpokládat, že nejbližší měsíce budou v důsledku války na Ukrajině a rostoucích nákladů ve znamení dalšího zhoršování situace.
img

Forex: Zpřísňování měnové politiky bude pokračovat

06.04.2022 Průmyslová produkce v ČR za únor ukáže na slabou výrobu aut v důsledku nedostatku komponent. Mírný pokles by podle nás měly zaznamenat i tovární objednávky v Německu za stejný měsíc. Únorové ceny průmyslových výrobců potvrdí sílu inflačních tlaků v eurozóně, což bude důležitá informace i pro ČNB. Zvýšené cenové tlaky sehrají hlavní roli i v dnes zveřejněném rozhodnutí polské centrální banky, která patrně zvýší klíčovou úrokovou sazbu o dalších 50 bb na 4 %. Zápis z posledního zasedání americké centrální banky potom naznačí, jakým způsobem bude Fed snižovat svoji obří bilanční sumu.
img

Průmyslová výroba, ČR, leden 2022

11.03.2022 Tuzemský průmysl vykázal v lednu po kalendářním očištění meziroční růst výroby o 1,0 % a kalendářně neočištěný růst činil dokonce 3,7 %.
img

Ranní okénko - Koruna pokračuje v oslabování, ruské akcie se nebudou obchodovat ani dnes

01.03.2022 Vzhledem k aktuální situaci se nabízí začít krátkým finančním shrnutím ve vztahu k válce na Ukrajině. Rubl během včerejšího dne a dnešního rána odmazal část ztrát a aktuálně se vrátil k úrovni 92 rublů za dolar. Během pondělka se podíval až ke 117. Ruský akciový trh včera neotevřel vůbec a před pár hodinami centrální banka uvedla, že ani dnes se k tomu nechystá. Indicii, jak to asi bude vypadat, nabízí některé burzovně obchodovatelné fondy zaměřené na ruský trh, které během včerejšího dne odepsaly v rozmezí 25-30 %. Koruna pokračovala v oslabování vůči euru, dnes ráno ale ztrátu koriguje a aktuální kurz se pohybuje okolo 25,05 EUR/CZK.
img

Ranní okénko - Průmysl na konci roku zklamal, nezaměstnanost dnes pravděpodobně poroste

08.02.2022 Dnes má český ekonomický kalendář na pořadu hned dvě výraznější události. Po ránu dojde ke zveřejnění statistiky ohledně maloobchodních tržeb, kde očekáváme slušný meziroční růst. Ten ale bude dán zejména slabší srovnávací základnou. Hodinu na to budou následovat data z trhu práce, kde by nezaměstnanost měla vlivem sezónních faktorů stoupnout na 3,7 %. Včera nijak nenadchnuly čísla z tuzemského průmyslu, který po očištění o kalendářní vlivy skončil v červených číslech. O něco vyšším než očekáváným deficitem zakončil prosinec zahraniční obchod a dostal se tak po 11 letech v rámci celého roku do mínusových hodnot.
img

Průmyslová výroba, ČR, prosinec 2021

07.02.2022 Tuzemský průmysl vykázal v prosinci po kalendářním očištění meziroční pokles výroby o 2,1 %, tahounem poklesu byla výroba motorových vozidel.
img

Zahraniční obchod ČR loni skončil ve schodku, poprvé od roku 2010. Stahovaly jej problémy průmyslu, tedy zejména čipový hladomor a drahé energie

07.02.2022 Průmyslová výroba v Česku v roce 2021 vzrostla o 6,4 procenta. Nedokázala tak kompenzovat více než sedmiprocentní propad vrcholně pandemického roku 2020. Letos se však tuzemský průmysl vrátí na svoji předpandemickou úroveň. A s ním se na předpandemickou úroveň vrátí i česká ekonomika jako celek.
img

Rozbřesk: Česká ekonomika v závěru roku zpomalovala. Jak razantní bude ČNB?

28.01.2022 První letošní zasedání bankovní rady, na kterém ČNB představí novou prognózu, proběhne už příští týden. Očekává se další razantní navýšení základní sazby, která se může v krajním případě dostat až do blízkosti pětiprocentní hranice.
img

Ranní glosa: Česká ekonomika v závěru roku zpomalovala

28.01.2022 První letošní zasedání bankovní rady, na kterém ČNB představí novou prognózu, proběhne už příští týden. Očekává se další razantní navýšení základní sazby, která se může v krajním případě dostat až do blízkosti pětiprocentní hranice. Záležet bude samozřejmě, s jakým návrhem a zejména jakou prognózou přijde měnový odbor. Finanční trhy nicméně mohou o obojím zatím jen spekulovat a zaměřit se na data, která se ještě do termínu zasedání dostanou bankéřům do ruky. Tím prvním bude nepochybně bleskový odhad HDP, který bude k dispozici už v úterý.
C:\fakepath\cesko-inflace.jpg

HDP ve 3. čtvrtletí stoupl víc, než se čekalo, ekonomika přesto zaostává

07.01.2022 Česká ekonomika loni ve třetím čtvrtletí podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) meziročně stoupla o 3,3 procenta a mezičtvrtletně o 1,6 procenta. Proti jeho předchozímu odhadu je sice hrubý domácí produkt (HDP) o něco vyšší, nicméně podle analytiků tuzemská ekonomika v dohánění úrovně před epidemií koronaviru zaostává. Důvodem je vývoj v průmyslu, na kterém z velké části stojí. V listopadu ale průmyslová výroba po třech měsících poklesu meziročně vzrostla a do plusu se dostal po pěti měsících i zahraniční obchod Česka. Růst stavebnictví zpomalil, informoval dnes ČSÚ.
img

Koruna po zveřejnění příznivých čísel posiluje na rekord od roku 2012. Očekávání překonal průmysl, zahraniční obchod a pozitivní je i zpřesnění růstu ekonomiky ve třetím loňském čtvrtletí

07.01.2022 Koruna dnes dopoledne zpevnila na 24,480 za euro, na svoji nesilnější úroveň od září 2012, v reakci na zveřejnění sady příznivých makroekonomických čísel.
img

Český průmysl nebývale hromadí zásoby, bojí se další logistické krize. Hromadění zásob je zásadním zdrojem inflace, stávající světová logistická krize však naštěstí odeznívá

03.01.2022 Koncem loňského roku v Česku konečně viditelně odeznívaly neblahé dopady světové logistické krize, která na přelomu let 2020 a 2021 propukla v důsledku pandemie. Provozní podmínky v českém zpracovatelském průmyslu se proto v prosinci 2021 oproti předchozímu měsíci výrazně zlepšily, a to nejvíce od loňského srpna.
img

Ranní okénko - Česká míra nezaměstnanosti patrně pokračuje v poklesu

08.12.2021 Globálně toho dnešní ekonomický kalendář moc nenabízí, za to ze středoevropského regionu dorazí klíčové informace. V Polsku bude jednat centrální banka o nastavení úrokových sazeb. Její guvernér se nedávno nechal slyšet, že inflaci nevnímá jako přechodnou a banka proti ní musí dále zakročit. Polská inflace v listopadu překvapila skokem až na 7,7 %, a proto očekáváme, že dnes bude hlavní úroková sazba navýšena o 50bb na 1,75 %.
img

Průmyslová výroba, ČR, říjen 2021

07.12.2021 Tuzemský průmysl vykázal v říjnu po kalendářním očištění meziroční pokles výroby o 4,9 %, tahounem poklesu byla i nadále kolabující výroba motorových vozidel.
img

I říjnový výsledek průmyslu ovlivnila především výroba aut

07.12.2021 Říjnový pokles průmyslu asi nepřekvapil nikoho, kdo sleduje dění v jeho tuzemském největším oboru – a sice v automobilovém průmyslu. Celkově se průmyslová výroba snížila meziročně o 5,1 % (podle sezónně očištěných dat), nicméně převážná část oborů zůstala i tentokrát v černých číslech. Potvrzuje se tak opět, že problém mají především výrobci automobilů a jejich dodavatelé čelící problémům se zásobováním ze zahraničí v podstatě už od dubna letošního roku.
img

Český průmysl se propadá nejvíce za skoro rok a půl, důvodem je čipový hladomor a zastavení výroby aut

07.12.2021 Tuzemská průmyslová výroba se v říjnu dle očekávání citelně propadla, meziročně o 7,4 procenta v neočištěném vyjádření. Trh citelný propad očekával, ale přece jenom ne až takto hluboký. Ve střední hodnotě se analytici oslovení agenturou Bloomberg, tuzemští i mezinárodní, shodli na propadu čítajícím 6,8 procenta. V očištění o odlišný počet pracovních dní klesla výroba pouze o 4,9 procenta, protože loňský říjen měl o jeden pracovní den více než ten letošní.
img

AMD akcie raketově rostou. O čipy EPYC má zájem Meta (Facebook)

10.11.2021 AMD akcie opět trhají rekordy. Firma reportovala další výborný kvartál, který si zevrubně rozebereme v rámci fundamentální analýzy. Také navázala významnou spolupráci s firmou Facebook, nyní přejmenovanou na Meta. AMD navíc přichází i s novými procesory, které jsou speciálně určené pro datová centra. K tomu všemu nadále přetrvává problém s nedostatkem čipů na trhu. Je tedy správný čas na nákup akcií AMD?
img

Rozbřesk: Průmysl ve vleku slabých automobilek. A bankéři Fedu začínají přitvrzovat

09.11.2021 Po pátečním zveřejnění výsledků maloobchodu přišla včera na řadu i zářijová čísla z průmyslu, stavebnictví a obchodní bilance. Čísla z průmyslu, který skončil 4 % pod loňskou úrovní, ukázala rozsah problémů automotive, jehož produkce tentokrát propadla o téměř 35 % (podle sezónně očištěných dat). Na druhou stranu to však s ohledem na vykázaný počet vyrobených osobních automobilů (-53 %) mohlo dopadnout podstatně hůř. Na rozdíl od nedávných let není problémem automobilek nedostatek zájmu o nové vozy, ale nedostatek importovaných komponentů nutných pro jejich finalizaci. A to dává velkou naději, že s obnovením dodávek těchto dílů se tento nejvýznamnější tuzemský průmysl opět rychle dostane do formy.
Související klíčová slova: Průmyslníci | Sílící dolar | Zahraniční forex | Měsíčník finančních trhů | Maďarská inflace | COMP | Růst v eurozóně | Realitní trh | Finanční ústav | Uvolněné měnové politiky | Filip Louženský | Průmysl v listopadu | Zvyšování cen | Ozvěny trhu | Války | Míra nezaměstnanosti v USA | Vývoj | Jakub Seidler | Dolarový index DXY | Data z trhu práce | Trh nemovitostí | Nákupu státních dluhopisů | Pesimismus | Globální růst | Jana Steckerová | DPH | EUR | Spotřebitelské výdaje | Býčí pattern | Bankovní asociace | Podíl majetku | Emerging markets | Průmyslová výroba v září | Nedostatek čipů | Automobilový sektor | Itálie | Michal Stupavský, CFA | Stavební produkce | PMI v eurozóně | Akcie firmy | Očekávání | Plány | Pokračování růstu | Oživení čínské ekonomiky | Banka Goldman Sachs | Zisk | Zasedání ČNB | Veřejné finance | Schodek státního rozpočtu | Oživení ekonomiky | Trh práce | Bydlení v ČR | Evropská komise | Souhrnný indikátor | Investice | Britská centrální banka | DXY | Rozvolnění | Potenciál | Volatilní | TPCA | Support | Globální dluhopisové trhy | Korunový trh | Sev.en Energy | Vít Hradil | Moderna | Pokles cen energií | Výrobní podniky | Škoda Auto | ADP report | Data z tuzemské ekonomiky | Ifo | Zájem investorů | Prognózy | Britská libra | Špatná nálada | Intervence | Výkon ekonomiky | Koruna | Klaus Wohlrabe | Slabá koruna | Experti | Vývoj vakcíny proti koronaviru | Rekord | Raiffeisenbank | Zpevňování koruny | Creditas | Útlum uhelných elektráren | Devon Energy | Důvěra v ekonomiku | Společnost Apple | Budoucnost | Uvolňování měnové politiky | Obchodní seance | Impuls | Český statistický úřad | EUR/USD | Nálada v průmyslu | Spotřebitelé | Von der Leyenová | Goldman Sachs | Český průmysl | NFP | Finanční páka | Unie | Konkurenti | Price Action | Eurostat | Výkon českého průmyslu | Česká měna | Tuzemské hospodářství | Růst inflace | Aktuální vývoj | Rostoucí výnosy | Lagardeová | Průměrné mzdy | Hospodaření vlády | Produkce v průmyslu | Měnové zasedání | Výnos | P/S | Snížení DPH | Přecenění zboží | Oxfam | Tvorba pracovních míst | Výkon průmyslu | Delta | Bohatí | Nord Stream 2 | Šéf Fedu | Slabá poptávka | Česká zbrojovka | Ministerstvo financí ČR | Růst sazeb | O2 | Bilance obchodu | Richard Kozul-Wright | Import | Ifo Klaus Wohlrabe | Společnost Huawei | Vyšší úrokové sazby | Sazby v Polsku | Výkon | Americká centrální banka | Kontrakty | Americký maloobchod | Britský premiér | ENEL | Další růst | Propad cen | Praxe | Investiční výhled | Nová makroekonomická prognóza | Metaverse | Nejvýraznější růst | Evropská data | Odhad HDP | Globální ekonomiky | Ekonomiky v eurozóně | Ekonomický sentiment | Zpřísňování měnové politiky | Brent | Kontrakce | Peníze | Rezistence | Maďarsko | Výhled do budoucna | Středoevropské měny | Zpracovatelský sektor | Ukazatel | Bankovní rady ČNB | Nastavení úrokových sazeb | Nikkei | Průmyslové zakázky | Monster Beverage | Meziroční růst cen | Prognóza | Hlavní úroková sazba | Nejdůležitější události | Plynovody | Firmy | Odhad inflace | Investiční | Škodovka | Tuzemská ekonomika | Investiční strategie | Barel ropy | Automobilka Toyota | Bezpečný přístav | Americký Fed | Zadlužení | Vakcíny proti koronaviru | P/E | Páka | Výsledek hospodaření | Vlna pandemie | Prezident | Bankovní rada ČNB | Elon Musk | Hershey | Nástroj | Spike | Výrobní sektor | Cestovní ruch | Developeři | Brexit | ZEW index | Prodej automobilů | Dolar dnes | Zhoršování situace | Pozornost investorů | Burzy | Hrubý domácí produkt (HDP) | USD/EUR | Ceny elektřiny | Cash flow | Posílení koruny | Dobré výsledky | Export | Obavy z recese | Dluhopisový index | Stav devizových rezerv | Bank of England | Data z ekonomiky | Situace na komoditních trzích | Listopadová inflace | Výroba aut v Česku | Šok | Evropská inflace | Zpráva | Daimler | Francie | Ekonomická aktivita | Regulace | Rekordní deficit | Tovární objednávky | Hyundai | UniCredit Bank | Meta (Facebook) | Kapitál | Hutnictví | Nerovnosti bohatství | Zvýšení sazeb | Válka | JDE | Bydlení | Dodávky čipů | ČEZ Pavel Cyrani | Výrobní ceny | Nejsilnější růst | Měny rozvíjejících se ekonomik | Lepší výsledky | EUR/CZK | Euforie | Asociace | Apple | Investoři | Fungování | Česká republika | Nejistoty | Německá průmyslová produkce | Evropská měna | AMD | Jeff Bezos | MSCI Emerging Markets | Vývoj průmyslu | Drahá ropa | Globální akciové trhy | Inflace v lednu | Údaje o průmyslové výrobě | Makroekonomická prognóza | Airbnb | Zápis z posledního zasedání | Cíl ČNB | Letošní úroda | Kč/EUR | České koruny | Makroekonomické ukazatele | Analýzy | Inflace v Česku | Data z amerického trhu práce | Euro vůči americkému dolaru | Německý DAX | Brusel | Hlavní události | Počerady | Energetická náročnost | Měsíční průzkum | Evropské ekonomiky | Sezónní vlivy | Růst výroby | Spotřebitelský sentiment | Huawei | Nový koronavirus | Opatření | Zvýšení úrokové sazby | S&P | Zmírnění obav | Ceny v eurozóně | Úspory | Obchodování | Legislativa | Rostoucí životní náklady | Aktuální obchodní příležitosti | Kurz zlata | Rekordní růst | Meta | Klesající klín | Nižší růst | ZEW | Covid | Dopad vysokých cen energií | Ruský rubl | Zpomalující inflace | Cena ropy brent | Deflace | Očkování | Cílování inflace | Rozšiřování kapacit | Tržní úrokové sazby | Očekávání úrokových sazeb | Aktuální konsenzus ekonomů | Kevin Tran Nguyen | Výsledky | HUF | Ekonomické oživení | Inflační tlaky | S/R hladiny | Siemens | Minulá výkonnost | Cena ropy WTI | Bank of America | Úroda | TIM | Společnost XTB | Fundamentální analýza | Růst v průmyslu | Odvětví | Hypoteční trh | Pandemie nemoci COVID-19 | BHS | Objem | Podnikatelská nálada | High | Výroba počítačů | Státní rozpočet | Průmyslová výroba | Důchod | Ekonomika Německa | Hodnota indexu PX | Studie | Klíčové události ve světě | Dlouhodobý investor | Cena plynu | Globální dění | Deficit | Polsko | Ratingová agentura | Konec roku | Masivní nákupy | Hypotéky | Lukáš Kovanda | Aktuální hodnoty měny | Nájmy | Akcie Qualcomm | Ministryně práce a sociálních věcí | Evropa | Pokles produkce | Burze | OPEC | USD/PLN | Výroba v eurozóně | Jednání FOMC | Ceny zemědělských výrobců | Akcie včera | Dnešní makroekonomické ukazatele | Maloobchod | Ruský akciový trh | Logistika | Český maloobchod | Trump | Dow Jonesův index | Zisk na akcii | Prohloubení schodku | Technické analýzy | Vstupy | Problémy se subdodávkami | Investiční doporučení | Instituce | Turecko | Bank of Japan | Podnikatelská důvěra | Mzdová dynamika | Comfort Finance Group | LNG | Americké akcie | UBS Group | Nový výhled | Pozitivní vliv | Evropská ekonomika | Výsledky HDP | Audi | Trh | Komise | University of Michigan | Sentiment ve světě | Války na Ukrajině | Výkyvy | Výrazný růst | Intervenční režim | Zahraniční obchod | Reálná hodnota | Korekce | Spotřebitelská důvěra v USA | Největší ekonomika světa | Zveřejnění výsledků | Odveta | Hang Seng | Dodavatelské řetězce | Konkurenceschopnost | Jana Maláčová | Yahoo | Rating | LVMH | Dezinflace | Microsoft | Příležitosti | Zastropování cen ruské ropy | Vládní dluhopisy | Evropské obchodování | Alza.cz | Inflační vývoj | Spotřebitelská inflace | Propad průmyslu | Siemens Energy | Národní ekonomická rada vlády | Exporty | Drahé energie | Důvěra | Pravděpodobnost | Markets | Index Nasdaq | Ministryně práce | Pokles úrokových sazeb | Agentura AP | Výpadky | HDP | Podpůrná opatření | Gazprom | Centrální banka | Rozbor | LYNX | Donald Trump | Čistý zisk | Jádrová inflace | Zpomalení ekonomiky | Vypnutí Nord Streamu | Situace na trhu | Maloobchod v únoru | Ekonomický růst | Březnová inflace | Konsenzus ekonomů | Problém s nedostatkem čipů | Mluvčí | Škoda | CZK | Mluvčí společnosti | Reuters | Dot plot | Přebytek zahraničního obchodu | Snižování úroků | Členské země EU | Ekonom Ifo | Guvernér Michl | Ekonomiky | Primární emise | Finanční trhy dnes | Český hrubý domácí produkt | Utahování měnové politiky | Ženy | Portu | Úrokové sazby | Růstový impuls | Prodeje aut | Klesající trend | 1D | Centrální banky | Záporné sazby | Rychlý růst | Fiskální stimul | Libra | CFD | Útlum aktivity | Nová data | Růst ceny zlata | Důvěra v průmyslu | Covidová krize | Financovat | Ztráta | Rostoucí náklady | Úroky | Přenos | Ranní nadhoz | Cena | Důvěra v tuzemské ekonomice | Vývoj české ekonomiky | Předstihové ukazatele | Prudké zdražování | Silný trh | Ceny akcií | S&P500 | Ruský trh | Čínská ekonomika | Ceny | Prudký pokles | VaR | Energetická krize | Finální odhad | ČNB | Jiří Rusnok | Peníze z prodeje akcií | Ranní zpráva | Pokles | Margin | Pokles korunových úrokových sazeb | Cena akcií podniku | Finance Group | Nowcast | Pavel Tykač | Alokace | Jan Vejmělek | Poplatek | Objem zakázek | Index ISM | Tržní očekávání | Americká ekonomika | Země eurozóny | Obchodník | COVID-19 | Data z reálné ekonomiky | Tempo poklesu | ROE | Spotové operace | Index PX | Daně | Investment Management | Posilování kurzu koruny | Mutace koronaviru | Momentum | Pozitivní sentiment | Zisky | MF | Historické rekordy | 500 nejbohatších | Globální ekonomika | Miliardy eur | Toyota | Cena zlata | Trinity Bank | Breakout | Akciový trh | Turecký prezident | Růst cen | Technická analýza AMD akcie | RSI | Repo sazby | IFO index | Financování | ČSÚ | Ursula von der Leyenová | Výrobce čipů | Pokles ekonomiky | Republikáni | Tovární objednávky v Německu | Globální poptávka | Koronavirová epidemie | Výhled pro Evropu | Nové zdroje | Průměrná mzda | Dolarové sazby | Dnešní čísla | Hospodářský růst | Tržní sazby | Největší americká banka | Odhodlání | Inflace v Maďarsku | WTI | Hrozba recese | Miliardy korun | Silnější koruna | Data PMI | Nord Stream | EMU | Šance | Bankéři | Úroda obilovin | Cena ropy | Utáhnout měnovou politiku | Marže | Zbrojovky | Německá ekonomika | Inflace v listopadu | Státy EU | Euro dolar | Předběžné výsledky | Bill Gates | Alphabet | Předvolební průzkumy | Signály | Statistiky | Peněžní zásoba | Světová ekonomika | Růst průmyslu | Dluhopisové trhy | Spolkový statistický úřad | Technologický Nasdaq | Michal Stupavský | Kurz | Snížení úroků | Unicredit | Měsíční mzda | Rozkolísaný | Bilance | Hlubší deficit | Úspěšný týden | Důvěra v českou ekonomiku | Proinflační | Rozvíjející se trhy | Ekonomické uzavírky | Breakout Trader | Německá průmyslová výroba | Počet obyvatel | Čínská poptávka | Hospodářství | Dnešní PMI | Markit | Ranní glosa | Nárůst nezaměstnanosti | Globální akciový index | Hodnota indexu | Zisková marže | Zasedání ECB | Růst důvěry | Převis | Conseq Investment Management | Odhady PMI | Vysoká cena | Koronavirové krize | Vývoz | Americká vláda | Prodeje akcií | Teplé počasí | Světové finanční krize | Týdenní zpráva | Aktivity v eurozóně | Recese | Vyjádření představitelů | Mzdový růst | Ropný gigant | Alokace investičních portfolií | Erdogan | Vývoj pandemie | CZK/EUR | Stimul | Růst globální ekonomiky | Napětí na Blízkém východě | Stavební povolení | Počet nových žádostí o podporu | Meziměsíční inflace | Koronavirové pandemie | František Táborský | Americké burzy | Americké ekonomiky | Ministři | Prudký propad | Negativní nálada | Změna sazeb | Ceny energií | Americké indexy | Globální HDP | Ceny potravin | Lenka Kalivodová | Průmyslová výroba v lednu | Meziroční míra inflace | Index důvěry | Základní sazby | Polská centrální banka (NBP) | NEST | Ceny velkoobchodní elektřiny | Prezident Donald Trump | Rostoucí inflace | OSN | Eskalace napětí | Investice do infrastruktury | Cena elektřiny | Agentura Fitch | Události ve světě | Společnost Microsoft | Konflikt na Ukrajině | Investiční stratég | Americké volby | Světové ekonomiky | Ceny plynu | Nord Stream 1 | Benzín | Inženýrské stavitelství | Rostoucí ceny | Trend | Akcie a ETF | MSCI All Country World | Pokles sazeb | Sankce | Míra inflace | Přebytek obchodu | Ocenění | Energetika | WEF | Spotřebitelská důvěra | MMF | Průmyslová výroba v eurozóně | Ekonomický výhled | Nařízení | Farmaceutické společnosti | Komerční banka | Indexy | Zvyšování sazeb | Oživení poptávky | Hospodářské krize | CNBC | Ratingová agentura Fitch | Zpřísnění měnové politiky | Vojtěch Benda | Výrobní PMI | Mezinárodní měnový fond | Česká národní banka (ČNB) | Průmysl | Druhá vlna koronaviru | Indikátory | Tempo růstu | Asijské obchodování | Francouzská ekonomika | Pohonné hmoty | ETF | Akciové trhy | Zajímavé akcie | Kolínská automobilka | Vývoje kurzu | Vývoj průmyslové aktivity | Americké trhy | Bankovní rada | Recese v USA | Komoditní index | Výrazný propad | Zasedání České národní banky | Míra nejistoty | První odhad | Pokles inflace | Počet obyvatel České republiky | Růst zaměstnanosti | Problémy v dodavatelských řetězcích | Očekávaný vývoj | Okénko trhu | Vladimír Pikora | Analytik | Komise v přenesené pravomoci (EU) | Pokles cen | Silná koruna | Investments | Veřejný dluh | Technologická společnost | Nový týden | Vývoj kurzu | Jerome Powell | Průmyslový sektor | Zdravotnictví | Ministryně financí | Vývoj na finančních trzích | Ekonom Komerční banky | Sentix | Trhy dnes | Čistá zisková marže | Zákon o odchodu z Evropské unie | Schodek zahraničního obchodu | Trinity | Stratég | Zisk na akcii (EPS) | Prodeje automobilů | Podnikatelská nálada v Německu | Majetek | ISM ve službách | Ekonomika eurozóny | Týdenní zpráva z FOREX trhu | Řetězce | Sentiment | Zrychlení inflace | Zhoršení pandemie | Růst úrokových sazeb | Politika | Hospodářské recese | Zvyšování úrokových sazeb | PLN | Vyjádření analytiků | Rentabilita | Míra nezaměstnanosti | Burzovní cena | Výpadky v zásobování | Komunikace | Ceny průmyslových výrobců | Evropské akciové trhy | Sazby Fedu | Indikátory důvěry | Poplatky | Forint | Německý průmysl | Výnosy amerických dluhopisů | Politika ČNB | Dnes zveřejněná data | Pokles průmyslové výroby | Panika | Členové bankovní rady | Průzkum PMI | Nálada | Geopolitická rizika | Indie | Šéfka ECB | Měnové politiky | Ekonomika | Růst vývozu | Německé automobilky | Letošní úroda obilovin | Český vývoz | Výnosová křivka | Zpomalení světové ekonomiky | Ekonomická data | Centrální bankéři | Elektřina | Situace v průmyslu | Dohoda o brexitu | Dobrá zpráva | Nezaměstnanost v EU | Zhodnocení | Ceny zlata | Zlepšení nálady | Výhled | PMI indikátor | Glapinski | Auta | Komerční banky | Americké ministerstvo | Průměrná nominální mzda | Stavebnictví v květnu | Americký trh práce | Finanční televize CNBC | Embargo | Indexy nákupních manažerů | Propouštění | Sentix index | Zaměstnanci | Jaromír Gec | Evropský trh | Finanční trhy | Údaje o maloobchodních tržbách | Dobrý výsledek | Vypnutí Nord Streamu 1 | Expanze | Největší ekonomika | Růst cen energií | Prostor pro růst | Fondy | Comfort Finance | Epidemie nemoci | ČEZ | Cenové hladiny | Průmyslová výroba ČR | Německé ekonomiky | USA inflace | Růst průmyslové produkce | USD za barel | Míra inflace v eurozóně | Intel | Španělsko | Saldo zahraničního obchodu | Krize | Optimistický výhled | Průměrná úroková sazba | Zajišťování | Německé tovární objednávky | CEO | Pozitivní očekávání | Prezident Erdogan | Meziroční míra inflace v eurozóně | Vratislav Zámiš | Základní úrokové sazby | Nezaměstnanost | Trhy | Dolarový index | Šíření mutace | Akcie Tesla | Ukazatele | ODS | Ředitelka | Úroková sazba | Devizové rezervy | Burza | Provozní náklady | Ekonomický kalendář | Poradenství | Index MSCI | Americká inflace | Rozvoj | Růst cen komodit | Nové sankce | Rozhovor | Spotřeba domácností | Březnová data | Měny | Volby | Snížení úrokových sazeb | Sankce proti Rusku | Růst cen potravin | Zaměstnanost | Akcie Intelu | Profitovat | MNB | Irsko | Energie | Mezinárodní obchod | PMI ve zpracovatelském průmyslu | Měna | Jasný signál | Dodávky plynu | HoReCa | Finanční sektor | Daňové příjmy | Oslabení eura | Sazby | Silný pokles | MSCI | Karanténní opatření | Thomson Reuters | USD | Spotřebitelská poptávka | Miliardy dolarů | Finanční trh | Růst poptávky | Měnový pár | Data z Německa | Regionální měny | Kapitalismus | Nové prognózy | Člen bankovní rady | Rusko | Smíšené výsledky | Ceny výrobců | Obchodní den | Signál | Zlepšení sentimentu | Zdražování | Předstihové indikátory | Výsledkové sezóny | EPS | ADP | Repo sazba | Kupní síla | Ropy | ČTK | Druhá vlna pandemie | Výdaje | Koruna posílila | Ekonomický dopad | Otázky Václava Moravce | Společnost | Úvěrová aktivita | Sázky | Obchodujte | Dynamika mezd | Radomír Jáč | Jestřábí Fed | Cena akcií | Kurz euro | Výkon německé ekonomiky | Evropský průmysl | Výhled růstu globální ekonomiky | Žádosti o podporu v nezaměstnanosti | Tisková konference | Eura | Koruna posiluje | Komentář Radomíra Jáče | Nizozemsko | Průmyslová výroba v ČR | Odhad letošního růstu | Banky | Ceny pohonných hmot | VIX | Růst | Série příznivých zpráv | Polská centrální banka | Příjmy | Hospodářské výsledky | Prezident Ifo | Risk-off | Zajištění | Propad poptávky | Snížení inflace | Růst průmyslové výroby | Index | Komoditní | Rychlý růst cen | Lockdown | MiFID II | Bohatství | Meziroční růst | Průmyslová produkce | Podnikové investice | Výsledková sezóna | Cenové stropy | Ceny nemovitostí | ISM index | Tuzemské automobilky | Stabilita | Graf AMD akcie | Vakcinace | Míra nezaměstnanosti v EU | Dovoz | Měnové zasedání bankovní rady | Fundamentální analýza AMD akcie | Advanced Micro Devices (AMD) | Uhlí | Autoprůmysl | Výprodej dluhopisů | Spekulovat | Produkční ceny | Edelman | Advanced Micro Devices | Zahraniční obchod ČR | Rekordní nárůst | Posílení | Volatilní vývoj | Technická analýza | Repo sazba ČNB | Na burze | Analýza | Viceguvernér ČNB | Posilování koruny | Dodávky ruského plynu | Pracovní místa | Reálné ekonomiky | Páteční NFP report | Bilance ČNB | První část obchodní dohody | Český trh práce | Solidní růst | Aktuální klíčová rizika | Deficit zahraničního obchodu | Chemický průmysl | Tržby maloobchodníků | Supervelmoci | Růst výrobních cen | Cenové tlaky | Qualcomm | Růst cen průmyslových výrobců | Německý export | Nejbohatší | ČSOB | Americký dolar dnes | Americký prezident | Poptávka po plynu | Ředitel internetového obchodu Amazon.com | Christine Lagardeová | Expanzivní fiskální politika | Statistický úřad Eurostat | Analytička | Firma Alphabet | Americký index | Pozitivní zprávy | NFP report | Ekonomika USA | Dovoz ruské ropy | Index MSCI All Country World | České hospodářství | Válka na Ukrajině | Vývoj měnového páru | Chvaletice | Nejistota na trzích | Investovaný kapitál | Data z průmyslu | Dovoz ropy | Průmyslové objednávky | Nová prognóza | Bloomberg | Obchodní dohoda | Inflace | Class A | Americké centrální banky | Růst amerických výnosů | Průzkum | UBS Group AG | Averze k riziku | Přebytek obchodní bilance | Silný růst | EUR/PLN | Rozpočtová politika | Prodej | Britská dolní komora parlamentu | Zasedání Fedu | Automobilka | Vyhlídky | Nabídka | S&P Global | Management | Vývoj měnového páru EUR/CZK | Majitel | Zprávy | Ministerstvo obchodu | Vysoký přebytek | Míra | Reálné mzdy | Trigger | Prognózy ČNB | Rekordní ceny | Ceny ropy | UBS | Technická recese | Aramco | Americké ministerstvo obchodu | Odhady trhu | E15 | Pokles tržeb | Zpřesněný odhad | Včerejší obchodování | Výrazný pokles | Reálný HDP | Důvěra investorů | Automobilky | Předpověď | Pokles HDP | Sazby ČNB | Německý PMI | Propad | Dopady koronaviru | Pokračující pokles | Vysoké ceny energií | Růst cen plynu | Údaje | Vakcína | HDP eurozóny | Výkonnost | OECD | Zpomalování růstu světové ekonomiky | Asie | Pandemie koronaviru | Spotřebitelské výdaje v USA | Růst cen ve výrobě | Americká banka | Výsledky průzkumu | Rakousko | Měsíční data | Převodník měn | Exxon Mobil | Mzda | Český index nákupních manažerů | Očekávání analytiků | Podíl nezaměstnaných | Hospodaření státního rozpočtu | Průzkumy | Sázka | Nový rekord | Snižování sazeb | Srovnávací základna | Parlamentní volby | Vlna koronaviru | Televize CNBC | Přehled | Index S&P 500 | Czech Fund | Plyn | Indikátory sentimentu | Kurz euro dolar | Intervence ČNB | Ústup inflace | Graf | Ropa Brent | Automobilový průmysl | Odhady HDP | Hrubý domácí produkt | CEE | Oslabení koruny | Vyšší ceny | Institut Ifo | Průmyslová produkce v srpnu | Finanční krize | Eurodolar | Výnosové křivky | Konzultační firmy | Fed | Futures | Česká koruna | Stavebnictví | Očekávaný růst | Rozšiřování úrokového diferenciálu | Hospodaření | Zveřejněná data | Akciový růst | Inflace v eurozóně | Životní náklady | Evropský statistický úřad Eurostat | Dlouhodobější trend | Nemovitosti | Země EU | Oživení světové ekonomiky | Nárůst HDP | Napětí na trzích | Polský zlotý | Globální rizika | Obchody | Britská měna | HDP USA | Oblast supportu | Seznam Zprávy | Index nákupních manažerů ve výrobě | Americká data | ADP report zaměstnanosti | Růst výnosů | Zdražení ropy | Zvýšení úrokových sazeb | Akciový index | Volatility | Pozornost | Důvěra spotřebitelů | Rubl | ProCent | Drahota | Společnosti | Počet pracovních míst | Medián | Aktivita v českém průmyslu | Prognóza ČNB | Další rozvoj | Index nákupních manažerů (PMI) | Průmysl v eurozóně | S&P 500 | Ekonomický a strategický výzkum | Prosincová inflace | Generali Investments | Obchodní konflikt | Nejistota | Zpomalení růstu | Klíčová rizika | Podpora | Růst spotřebitelských cen | Pokles cen ropy | Ministři financí | Dílčí index | Opatření proti šíření koronaviru | Německá vláda | CL | Rizika | Polská inflace | MT4 | Státní dluhopisy | Opce | Activision | Podnikatelé | Statistici | Akciové alokace | Světová banka | Finance | Exxon | Wall Street | ECB | Tuzemská inflace | Zemní plyn | Kurzový vývoj | Německo | Japonsko | Negativní dopad | XTB | Nejvýraznější pokles | EUR/HUF | Maďarský forint | Německý Ifo index | Vzdělávací webináře | Standard & Poor’s 500 | Twitter | Krach | Zasedání americké centrální banky | Tuzemský maloobchod | Konjunkturální průzkum | MJ | AMD akcie | Makroekonomický kalendář | Bankovky | Kurz koruny | Devizové trhy | USD/CZK | Ruský plyn | Korunové sazby | Sdružení automobilového průmyslu | Nvidia | Šíření koronaviru | Rozpočet | Vice | Americký trh | Snižování úrokových sazeb | NAFTA | Základní úroková sazba | Aktivum | Aktivity v Číně | Obchodní partner | Šíření koronavirové nákazy | Zpomalení globální ekonomiky | Česká vláda | Výroba automobilů | Vývoj kurzu koruny | Dodávky energií | Analytici | Pandemie nemoci | Index nákupních manažerů | Dostupná data | Dobré zprávy | Růst české ekonomiky | Domácnosti | Fond | USA | Ekonomické aktivity v eurozóně | Americký dolar | Google | Páteční NFP | Euro vůči dolaru | Situace | Vysoká inflace | Makro | Arnault | Evropská centrální banka | DOT | Guvernér | Nové zakázky | Cheniere Energy | Tržby | Obchodní bilance | Blue chips | Interpretace | Snížení sazeb | Exxon Mobil akcie | Růst cen nemovitostí | Koruna dnes | Měnověpolitické zasedání | Stagnace | FOREX | Marketingová komunikace | Růst mezd | ISM indexy | Zastavení výroby | Ceny v průmyslu | Sazba ČNB | Příchod krize | Růst světové ekonomiky | Finanční televize | Silnější euro | Vánoce | DAX | Nákup akcií | Ekonomická nerovnost | Fáze obchodní dohody | David Vagenknecht | Hodnota majetku | Eurozóna | Česká ekonomika | Analytik Portu | Epidemie nemoci covid-19 | Vývoj inflace | Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby | Slabší euro | Indikátor | Raiffeisenbank a.s. | Konsensus | Inflační očekávání | Největší evropská ekonomika | Invaze | Odpor | Zboží dlouhodobé spotřeby | Ranní okénko | Těžaři | Situace na trhu práce | NBP | Ekonomiky eurozóny | Maloobchodní tržby | Měnová politika | Konsenzus | Conseq | Nastavení měnové politiky | Splatnost | Místopředseda představenstva | Růst ceny | Trh práce v USA | Enel | Opatření vlády | Dluhopisy | Množství peněz | Prostor pro další růst | Vyšší sazby | Nálada německých podniků | Restrukturalizace | PMI ve výrobě | Maďarská centrální banka | ISM | Měsíční report | Turecké liry | Americký index S&P 500 | Obchodníci | Webináře | Sazby beze změny | Nákupy vládních dluhopisů | Globální trhy | Nálada spotřebitelů | Doporučení | TLTRO | Americké banky | Rozvolnění restrikcí | Nouzový stav | Inflace v ČR | Poptávka | Trader | Fitch | Přerušení dodávek ruského plynu | Pokles reálných mezd | Co bude | Konfluence | Očekávání trhu | Intervenovat | Čína | Nominální růst | Obchodovat | Americké akciové trhy | Výsledek zahraničního obchodu | Plynárenský gigant | Bernard Arnault | Výraznější pokles | Růst HDP | Dluhopisový trh | G7 | Pokles průmyslové produkce | Firma | Výroba elektřiny | Uniper | EBITDA | Turistický ruch | Stavební výroba | Počasí | Statistický úřad | Hrubý domácí produkt Německa | RBI | Průmysl a zahraniční obchod | MIFID | Objem dovozu | Nárůst sazeb | Payrolls | Prohloubení deficitu | Emisní povolenky | Jaderné elektrárny | Podnikání | MPSV | Zasedání amerického Fedu | Problémy | ROCE | Spotřebitelské ceny | Asset alokace | UNCTAD | Nesoulad | Průměrná hrubá měsíční mzda | Celková inflace | Devizový trh | Fiskální politika | Načasování | Celkový výsledek | USA a Čína | Ropa | Objem devizových intervencí | Obnovení růstu | Americká cla | Facebook | Klid | Sektor služeb | Deutsche Bank | Pandemická situace | Podnik | Ekonom | Index PMI | Polská měna | Blizzard | Optimismus | Restrikce | Konjukturální průzkum | Throwback | Rozhodování | Fiskální balíček | Zastavení dodávek | Růst ekonomiky | Dolar | Debata | Hodnoty měny | Euro | Negativní vývoj | Průzkum společnosti | Yield | Naše prognóza | Lockdowny | Clemens Fuest | Pozice | Risk | Indikátor důvěry | Fiskální stimuly | Rada ČNB | JP Morgan | Japonský Nikkei | Obchod | Generali Investments CEE | Zlato | Ekonomové | Finanční situace | WP | Miliardy | EU | Měnová politika ČNB | ROIC | Schodek | Spojené státy | Fiskální stimul v USA | Evropské méně | Samsung | Sev.en | Známky oživení | Denní graf | CFA | Instrumenty | Česká národní banka | Obchodní aktivita | Společná evropská měna | Hypoindex | Banka JP Morgan | Meziroční růst spotřebitelských cen | Negativní zprávy | Dodávky plynovodem | | Úrokové sazby v Polsku | Vyšší inflace | Vysoké ceny | Průmysl a stavebnictví | Ceny v zemědělství | Pavel Cyrani | Pandemie | Vývoj na trhu | Výprodej | Nominální mzda | WESP | Zpracovatelský průmysl | Martin Gürtler | Druhá vlna | Durace | Ifo Clemens Fuest | Ruské akcie | PMI ve službách | Úspěch | Práce | Majetek 500 nejbohatších lidí | Helena Horská | Fundamenty | Activision Blizzard | Obchodní dohody | Slovensko | Globální finanční trhy | Dna | Bilance zahraničního obchodu | Národní ekonomická rada vlády (NERV) | Oslabování koruny | CZK/USD | Invaze Ruska na Ukrajinu | Hlavní ekonom | Cíle | Vstup na pražskou burzu | Zlotý | Stabilita úrokových sazeb | Ekonomické aktivity | Zrušení superhrubé mzdy | Zemědělství | Výnosy | Dnešní ekonomický kalendář | Ztráty | Nákupy centrálních bank | Volkswagen | Italský průmysl | Výrobní inflace | Členské země | Oslabení | Zásobníky | Vyšší úroveň | Dow Jones | NERV | Pracovní síly | Komodity | Ministerstvo financí | Saudi Aramco | Osobní výdaje | Epidemie koronaviru | Počet zahájených bytů | ČR | Čas na nákup | Šíření nákazy | Komise v přenesené pravomoci | Automotive | Banka | Ekonomické restrikce | Zasedání bankovní rady | Tempo růstu hrubého domácího produktu | Invaze Ruska | Klíčové zasedání | Růst průměrné mzdy | Zpomalení růstu ekonomiky | Dopady pandemie | Intradenní obchodník | Nálada na finančních trzích | Prodejní ceny | Investor | Energetické krize | Tržní ocenění | Provozní výnos | Objednávky | Klesající inflace | Hry | Výkyvy kurzu | Pracovní den | Úrokové sazby ČNB | Statistika | Meziroční inflace | Aktuální kurz | Podnikání na kapitálovém trhu | Obchodní příležitosti | Další pokles | Koronavirus | Polský zlotý a maďarský forint | Výroba ve zpracovatelském průmyslu | Žádosti o podporu | Investice firem | Měnové podmínky | Plán EU | Emise | Vyšší ceny ropy | Kurs koruny | ČNB dnes | Zlepšení | Akcie v Číně | Akcie | Pražská burza | Nonfarm Payrolls | ENEL SpA | Podniky | Cena zemního plynu | Vyšší výnosy | Průzkum ČSÚ | Polský průmysl | Notifikace | Riziko | Zastropování cen | Nasdaq | Průmyslová produkce v únoru | Geopolitická situace | Farmacie | Zrychlení růstu | Geopolitické napětí | Výsledek hlasování | Inflace v USA | Globální sentiment | Domácí poptávka | Amazon | Equinix | DPH v Německu | Průmyslové podniky | Výroba aut | Ceny nových bytů | Snížení DPH v Německu | Zpomalení hospodářského růstu | Německá inflace | Vývoj vakcíny | FOMC | Americké vládní dluhopisy | Ropovody | Investment | Cyklus utahování měnové politiky | Mzdy | Chudoba | Americká centrální banka FED | Čas na nákup akcií | Netflix | Británie | Tesla | Prohlášení | Vývoj jádrové inflace
Nejčastější klíčová slova: USD | EUR | USA | Index | Pozice | Trh | Výhled | Rezistence | Reuters | ČTK | Banky | Banka | Obchodování | Indikátor | FOREX | Trading | Růst | Cena | Graf | EUR/USD

Předchozí klíčová slova

Tuzemská nezaměstnanost
Tuzemská scéna
Tuzemská spotřebitelská důvěra
Tuzemské automobilky
Tuzemské banky
Tuzemské hospodářství
Tuzemské státní dluhopisy
Tuzemský HDP
Tuzemský kapitálový trh
Tuzemský maloobchod

Následující klíčová slova

Tuzemští devizoví obchodníci
Tuzemští obchodníci
TV Barrandov
TV Nova
TVN 24
Tvorba akciového portfolia
Tvorba AOS
Tvorba cash-flow
Tvorba Dash
Tvorba fixního kapitálu
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
CapXmaster
Potvrďte prosím... Zavřít