Sobota 08. června 2024 06:53
reklama
FTMO férovost
reklama
Purple trading AI
reklama
Dukascopy new
reklama
Fintokei ProTrader

Helena Horská

C:\fakepath\trader-25042024-35-zm.jpg

5 událostí, které dnes stojí za pozornost

25.04.2024 1) Společnost BHP navrhuje koupit společnost Anglo American, nabídka firmu oceňuje na 31,1 miliardy USD. Akcie Anglo American rostou na zprávě o 13 procent.
C:\fakepath\ceska koruna-2.jpg

Ceny v ČR stouply za 20 let členství v EU na 84 procent průměru zemí unie

25.04.2024 Cenová hladina v Česku stoupla za 20 let jeho členství v Evropské unii, tedy mezi lety 2004 až 2024, o 29 procentních bodů na 84 procent průměru zemí unie. V posledních dvou letech vzrostla o tři body. Vyplývá to z analýzy, kterou dnes novinářům představila hlavní analytička Raiffeisenbank Helena Horská.
C:\fakepath\ceska ekonomika.jpg

Analytici očekávají další snižování sazeb ČNB

17.03.2024 Bankovní rada České národní banky (ČNB) bude ve středu pokračovat ve snižování základní úrokové sazby. Shodují se na tom analytici oslovení ČTK. Většina z nich je přesvědčena, že bankovní rada stejně jako v únoru sníží sazbu o půl procentního bodu ze současných 6,25 procenta. Současná inflace by sice podle analytiků hovořila i pro razantnější pokles sazeb, ČNB ale musí vzít v potaz i oslabení koruny, stejně jako přetrvávající inflační tlaky ve službách.
C:\fakepath\Rusnok.jpg

Česká ekonomika se bude na úroveň před krizí vracet dlouho

25.02.2024 Česká ekonomika se bude na předcovidovou úroveň vracet ještě několik let, shodli se dnes ekonomové Jiří Rusnok a Helena Horská v pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Podle nich bude nutná restrukturalizace tuzemského hospodářství. Letos sice už očekávají mírný růst reálných mezd i výrazně nižší inflaci, domácí spotřeba se však podle nich kvůli dopadům krize z předchozích let výrazněji nezvýší.
img

Ranní okénko - Inflace v USA by měla klesnout ke 3 %, ale jádrová bude nadále zvýšená

13.02.2024 Hlavní ekonomická zpráva dne dorazí ze Spojených států amerických, kde bude v odpoledních hodinách zveřejněna lednová inflace. Sice se očekává, že meziroční inflace by měla spadnout z 3,4 % na 2,9 %, ale jádrová inflace, které Fed přikládá větší váhu, by měla zůstat stále zvýšená, okolo 3,7 %. Takový výsledek v kombinaci se silným růstem americké ekonomiky a posledními daty z tamního trhu práce by trh pravděpodobně definitivně přesvědčil, že Fed zahájí cyklus uvolňování měnové politiky nejdříve na květnovém zasedání. Přitom ještě zhruba před měsícem dosahovaly sázky na začátek snižování sazeb už v březnu více než 70 %, ale aktuálně trh této možnosti přisuzuje pouze 15% pravděpodobnost. Naše prognóza zůstává nezměněna a nadále počítáme s prvním snížením ve druhém čtvrtletí tohoto roku.
C:\fakepath\ceska koruna-24.jpg

Analytici Raiffeisenbank: HDP České republiky příští rok vzroste o 1,7 procenta

13.12.2023 Hospodářské oživení v příštím roce bude slabé, když hrubý domácí produkt (HDP) České republiky vzroste o 1,7 procenta po letošním poklesu o 0,5 procenta. Výrazněji se ekonomika rozběhne až v roce 2025, kdy HDP poroste o 3,2 procenta. V příštím roce se také nedá očekávat návrat inflace na dvouprocentní cíl České národní banky (ČNB), když celoroční růst spotřebitelských cen bude 3,4 procenta. Dnes to uvedli analytici Raiffeisenbank na webináři k výhledům české i světové ekonomiky.
img

Ranní okénko - Důvěra domácností v ekonomiky setrvává nízká

28.11.2023 Dnes z evropského i amerického trhu dorazí zejména předstihová data. Jako první již vyšel výsledek spotřebitelské důvěry v Německu, kde došlo k mírnému zlepšení. V podobném směru šel i již dříve zveřejněný výsledek za celou eurozónu, zlepšení se dočkala i nálada u německých firem, ať už jde o Ifo index, či index nákupních manažerů.
img

Ranní okénko - Záchvěv optimismu v Německu

18.10.2023 Dnes budou Eurostatem publikovány konečné výsledky spotřebitelské inflace za měsíc září. Podle prvotního odhadu se meziroční inflace v eurozóně snížila z 5,2 % na 4,3 % a to především v souvislosti s výrazným poklesem inflace v Německu. Rovněž došlo k výraznému snížení jádrové inflace z 5,3 % v srpnu na 4,5 % v září. Pokud se tyto předběžné výsledky potvrdí, bude to zajisté dobrá zpráva pro ECB a ujištění, že její restriktivní měnová politika působí ve správném směru. Ale je třeba zmínit, že ačkoli většinou jsou prvotní odhady potvrzeny, nelze vyloučit určitou korekci tak, jako tomu bylo u srpnové inflace.
img

Ranní okénko - Inflace v USA se nevzdává

13.10.2023 Tento týden uzavře průzkum ohledně aktuální spotřebitelské nálady ve Spojených státech amerických indexem University of Michigan pokrývající i inflační očekávání v krátkém (1 rok) i dlouhém (5-10 let) horizontu. Spotřebitelská nálada zůstane velmi optimistická, ač od července se velmi lehce snižuje. Co se týká inflačních očekávání, tak ta v horizontu 1 roku zůstávají nad 3 % a v rozmezí 5 až 10 let se pohybují jen těsně pod 3 %, což ukazuje na fakt, že poslední krok ke stlačení inflace ke svému cíli bývá nejtěžší.
C:\\fakepath\\Ceska republika.jpg

Analytici: Hospodářský vývoj v Německu brzdí oživení české ekonomiky

13.09.2023 Hospodářský vývoj v Německu brzdí oživení české ekonomiky. Shodli se na tom analytici, které ČTK oslovila. Zároveň ale s poklesem německé ekonomiky při kalkulacích výhledu české ekonomiky počítají. Svaz německého průmyslu (BDI) zhoršil výhled ekonomiky na letošní rok a nově v Německu očekává propad hrubého domácího produktu (HDP) o 0,4 procenta.
C:\fakepath\trader-12092023-35-zm.jpeg

5 událostí, které dnes stojí za pozornost

12.09.2023 1) Akcie výrobce elektromobilů Tesla včera v americkém obchodování vzrostly o více než deset procent poté, co banka Morgan Stanley zvýšila hodnocení firmy a uvedla, že její superpočítač Dojo by mohl zvednout tržní hodnotu společnosti o téměř 600 miliard dolarů. Zisky si připsaly i další velké technologické firmy, Amazon přidal 3,5 procenta a Microsoft 1,1 procenta. Meta Platforms posílila o 3,3 procenta poté, co se v neděli objevila zpráva, že firma pracuje na novém, výkonnějším systému umělé inteligence.
C:\fakepath\Ceska republika.jpg

Česku hrozí slabý růst spojený s vyšší inflací, varuje ekonomka Horská

12.09.2023 České ekonomice hrozí to, že se v příštích letech bude potýkat se slabým hospodářským růstem a s vyšší inflací, než na jakou byla zvyklá v období před pandemií. Na setkání s novináři to dnes řekla hlavní ekonomka Raiffeisenbank Helena Horská. Země má podle ní strukturální problémy, zejména zamrzlý trh práce, vysokou byrokracii nebo nahromaděný vnitřní dluh.
C:\fakepath\trader-30082023-33-zm.png

5 událostí, které dnes stojí za pozornost

30.08.2023 1) Společnosti po celém světě by mohly za letošní rok vyplatit na dividendách rekordních 1,64 bilionu USD (36,3 bilionu Kč), když v samotném druhém čtvrtletí objem vyplacených dividend stoupl o více než šest procent. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na zprávu investiční firmy Janus Henderson, podle které ve druhém čtvrtletí 88 procent firem buď zvýšilo dividendu, nebo ji ponechalo na stejné úrovni.
img

Ranní okénko - Maloobchod vyhlíží lepší zítřky

11.07.2023 Dneškem odstartuje vlna nejnovějších informací o inflaci, a to konkrétně v Německu. V tomto případě se očekává, že proces poklesu inflace bude pozastaven. Meziroční inflace v květnu byla ve výši 6,1 %, zatímco červnová inflace je odhadována na 6,4 %. Meziměsíčně jsme byli svědky dokonce deflace (-0,1 %), ale v červnu by mělo dojít k opětovnému nárůstu cenové hladiny, a to o 0,3 % z důvodu ukončení státních regulací cen např. jízdného. Německa se bude také týkat průzkum ZEW hodnotící aktuální ekonomickou situaci a budoucí očekávání. Trh očekává v obou těchto aspektech další zhoršení vnímání ekonomiky Německa. Výsledky průzkumu ZEW ohledně budoucích očekávání budou také uveřejněny za celou eurozónu.
C:\\fakepath\\cnb 1110.jpg

Ekonomové: Měnová politika ČNB by měla být aktivističtější, je moc uvolněná

11.06.2023 Měnová politika České národní banky (ČNB) by měla kvůli vysoké inflaci být aktivističtější, stále je příliš uvolněná. Uvedly do ekonomky Helena Horská a Jana Matesová v dnešních Otázkách Václava Moravce. Předseda Národní rozpočtové rady Mojmír Hampl je skeptický tomu, že by se inflace mohla vrátit ke dvěma procentům už začátkem příštího roku. V dubnu činila meziroční míra inflace 12,7 procenta
img

ČEZ těžce krvácí, za poslední týden přišel o 100 miliard své hodnoty. Investoři se totiž bojí toho, co na ně vláda chystá; podle Raiffessen Bank má ČEZ přijít o dalších skoro 240 miliard své hodnoty

19.05.2023 Akcie energetické společnosti ČEZ se v uplynulém týdnu dramaticky propadly. Ještě ve čtvrtek 11. května uzavíraly obchodování na pražské burze na cenové úrovni 1225 korun za akcii. Včera už to bylo ale jen 1041 korun. To znamená, že ČEZ za pouhý týden přišel o takřka 100 miliard své tržní hodnoty.
img

Ranní okénko - Konec týdne přinesl smíšený obrázek z USA

17.04.2023 Ekonomický kalendář pro tento týden je protkaný především měkčími daty v podobě předstihových ukazatelů naznačujících budoucí vývoj. Ze sousedního Německa dorazí průzkum od agentury ZEW mezi profesionály na finančním trhu, z eurozóny přijde index spotřebitelské důvěry a z USA například Empire index, sledující průmyslovou aktivitu ve státě New York. Do toho se naplno ve Spojených státech rozjíždí výsledková sezóna, kdy tento týden reportují některé velké firmy jako je Netflix, Tesla nebo AT&T.
img

Ranní okénko - Začátek roku s evropskou inflací a americkým trhem práce

02.01.2023 První týden roku 2023 nepoplyne v příliš odpočinkovém tempu, a naopak během něj na trh dorazí dávka ekonomických dat jak z Česka, tak i ze zbytku světa. Pomyslný startovní výstřel bude představovat za několik minut zveřejňovaný český index nákupních manažerů (PMI) ve výrobě, od kterého očekáváme mírné zlepšení. Úterý bude patřit zejména německé inflaci, kde se v důsledku vládních opatření patrně dostaví výrazné snížení cen plynu a tím pádem i meziroční míry spotřebitelské inflace.
img

Ranní okénko - Investoři budou z dnešních dat odvozovat další počínání Fedu

23.12.2022 Pro akciové trhy jsou dobré zprávy někdy špatné. A přesně tak tomu bylo včera odpoledne. Zpřesněný odhad výkonu americké ekonomiky v 3Q22 přinesl revizi z anualizovaného růstu 2,9 % na 3,2 %, přičemž největší zásluhu na tom měla spotřeba domácností, jejíž tempo bylo vylepšené z 1,7 % na 2,3 %.
img

Ranní okénko - Investoři vstřebávají rozhodnutí BoJ, v ČR vyčkávají zasedání ČNB

21.12.2022 Dnes odpoledne zasedá ČNB. Rozhodnutí o změně úrokových sazeb s největší pravděpodobností nezazní. Vícero členů bankovní rady vyjádřilo spokojenost s aktuálním nastavením, kdy se dvoutýdenní repo už nějakou dobu drží na 7 %. Nečekáme ani bližší detaily ke strategii intervenování. Tlak na korunu v poslední době polevil a ČNB tak může být na trhu méně aktivní. Zajímavější bude až tisková konference, kde investoři budou vyhodnocovat, zda nepadne zmínka o ponechání prostoru pro hike. Diskuze na téma budoucího snižování sazeb je aktuálně předčasná.
img

Index Exportu – Zlepšení v logistice otevírá exportu cestu

01.12.2022 Hodnota vývozů během září pokračovala v meziročním růstu přesahujícím 20 % a aktualizovaná predikce Indexu exportu se posunula optimističtějším směrem, i když nadále predikuje snížení meziročního tempa pozvolna až do blízkosti 10 % v prvních měsících příštího roku. „Vysoká meziroční čísla ale do jisté míry vysvětluje efekt srovnávací základny – například očekávaný meziměsíční pokles hodnoty vývozů okolo 0,5 % během října by vystačil na to, aby se meziroční tempo udrželo nad 20 %,“ upozorňuje Helena Horská, hlavní ekonomka Raiffeisenbank.
img

Index Exportu – Zlepšení výhledu v nadále volatilním prostředí

01.11.2022 Hodnota vývozů se v srpnu vyšplhala na meziročních 28 % popoháněna oživením v automobilovém sektoru, ale také růstem vývozních cen, jež byly meziročně vyšší o 15,6 %. Meziroční vývoj je ovšem ovlivněn výkyvy z minulého roku. Přesnější pohled poskytuje meziměsíční srovnání, které ukazuje po sezónním očištění na zpomalení z červencových 2,8 % na 0,3 %. Ovšem výkyvy během letních měsíců historicky nejsou neobvyklé.
img

Index Exportu – Vývoz ohrožuje upadající poptávka

04.10.2022 Růst hodnoty vývozů dosáhl v srpnu meziročně +10,2 %, mírně nad predikcí indexu exportu, která se pohybovala poblíž +8 %. Nicméně růst nejde čistě na vrub objemu vyvezeného zboží, ale především růstu vývozních cen, které byly v srpnu meziročně vyšší o 14,2 %. Do konce roku index exportu i nadále predikuje postupně oslabující meziroční dynamiku hodnoty vývozů, která se koncem roku přibližuje k nule.
img

Devadesát procent Čechů se obává znehodnocení svých úspor kvůli inflaci, k jejich ochraně využívají vedle spořicích účtů častěji také investice

20.09.2022 Téměř většina Čechů se obává negativních dopadů inflace na své úspory. Čtvrtina populace kvůli tomu přehodnotila v předchozím půlroce způsob jejich ochrany. Češi dále využívají ke spoření nejčastěji spořicí a běžné účty, v jedné třetině případů ukládají naspořené finance do investičních/podílových fondů. Markantní většina všech také pociťuje vlnu zdražování, a to nejčastěji u spotřebního zboží, pohonných hmot či ceny za elektřinu. Padesát procent populace ve snaze zlepšit svou finanční situaci už omezilo své výdaje, větší třetina obyvatel se ještě chystá k dalšímu seškrtání domácích nákladů.
img

Index Exportu – Vývoz pokračuje v růstu, koncem roku hrozí zpomalení

01.09.2022 Podle predikce Indexu Exportu by hodnota českého vývozu měla v nejbližších měsících dál růst, i když meziroční tempo by mělo zbrzdit k jednociferným hodnotám. Stále platí, že za růstem hodnoty vyvezeného zboží stojí především růst cen vyváženého zboží. Fyzický objem vývozu až na dvě výjimky v květnu a lednu nedosahuje ani loňských hodnot. Začátkem zimy model signalizuje nepatrný meziroční pokles do výše 1 % oproti loňskému roku. „Ve srovnání se srpnovou predikcí Indexu Exportu aktualizovaný výpočet naznačuje o něco příznivější vývoj,“ komentuje Helena Horská, hlavní ekonomka Raiffeisenbank.
C:\fakepath\trader-29082022-23-zm.jpg

5 událostí, které dnes stojí za pozornost

29.08.2022 1) Velkoobchodní cena elektřiny pro německý trh s dodáním v příštím roce, která je pro Evropu klíčová, dnes poprvé přesáhla 1000 eur (zhruba 24.600 Kč) za megawatthodinu (MWh). Výrazně naopak klesá velkoobchodní cena plynu pro evropský trh, klíčový termínový kontrakt zlevnil zhruba o pětinu. Informovala o tom agentura Bloomberg.
C:\fakepath\zemni plyn.jpg

Viceguvernérka ČNB: Ceny plynu je třeba zastropovat na celoevropské úrovni

29.08.2022 Zastropování cen plynu by mělo být na celoevropské úrovni. Ceny plynu se totiž odtrhly od ekonomické reality a jsou v současnosti hlavním zdrojem inflace. Ve včerejším pořadu České televize Otázky Václava Moravce to uvedla viceguvernérka České národní banky Eva Zamrazilová. Podle ní již nyní ceny plynu nejsou utvářeny tržními podmínkami a jsou spíše válečným nástrojem Ruska. Pro celoevropské řešení se v debatě vyslovila i hlavní ekonomka Raiffeisenbank a členka NERV Helena Horská. Zastropování cen ale podle ní bohužel nepůjde bez společné dohody a výjimky v rámci EU. Ceny energií jsou přitom podle místopředsedy Českomoravské komory odborových svazů (ČMKOS) Víta Samka hlavní hrozbou pro fungování českých podniků.
img

Ranní okénko - Smíšené zprávy z německé ekonomiky

26.08.2022 Poslední srpnový pátek je z pohledu ekonomických dat relativně střídmý a trhy by měly týden zakončit již v polovíkendovém módu. Rozruch mohou přinést data z USA ohledně osobních příjmů a výdajů, případně odpoledne projev Jeroma Powella v Jackson Hole. Již před pár minutami dorazil z Německa průzkum spotřebitelské důvěry, který ukázal horší výsledek, než očekával trh a nálada poklesla na nejnižší hodnotu v historii měření. Včerejší německé Ifo indexy dopadly ale lépe, než se očekávalo, a to jak v oblasti hodnocení aktuální situace, tak v budoucích očekáváních.
img

Ranní okénko - Podnikatelská nálada v Česku se opět zhoršila

25.08.2022 Dnes v horském letovisku Jackson Hole začíná každoroční setkání centrálních bankéřů a trhy budou pozorně naslouchat především tomu, co na ekonomickém sympoziu řekne předseda Fedu Jerome Powell. Kromě toho dnes z USA dorazí i týdenní žádosti o podporu v nezaměstnanosti nebo revize HDP za druhý kvartál. Analytici očekávají, že výsledek ohledně výkonu americké ekonomiky se dočká mírného zlepšení, i tak to na vystoupení z technické recese stačit nebude.
img

Ranní okénko - Prudký pokles prodejů nových domů v USA

24.08.2022 Dnes v devět ráno ukáže konjukturální průzkum z dílny ČSÚ, kam se v srpnu posunula nálada domácností a podnikatelů v Česku. Z USA pak odpoledne dorazí statistika prodejů zboží dlouhodobé spotřeby, kde trh očekává mírný meziměsíční nárůst. Včerejší indexy nákupních manažerů dopadly přesně opačně, než trh očekával. Zatímco v eurozóně přišla úleva, když index v průmyslu setrval na podobných úrovních jako v červenci, v USA výsledek negativně překvapil.
img

Ranní okénko - Týden naplněný předstihovými ukazateli

22.08.2022 Zatímco dnešek bude ještě relativně poklidný, od zítřka začnou na trh proudit další zásadní čísla jak z Evropy, tak z USA. V úterý budou nejzajímavější předstihové ukazatele PMI, které dorazí z vybraných států eurozóny, ale i ze Spojených států. Doplní je statistika nově prodaných domů v USA nebo průzkum spotřebitelské důvěry v rámci eurozóny. Na ten ve středu naváže domácí statistický úřad, který zveřejní výsledky pravidelného konjukturálního průzkumu.
img

Ranní okénko - Hike o ¾ bodu a atypická recese

27.07.2022 Fed dnes znovu zvýší úrokové sazby. Z futures vyplývá, že trh těsně před rozhodnutím věří v hike o 75bb (shodně s mediánem odhadu analytiků), od začátku měsíce se ale zvýšila očekávání hiku o procentní bod, kterému trh přikládá pravděpodobnost mezi 20-25 %. Fed ale své rozhodnutí zveřejní až v osm večer středoevropského času. Mezitím dorazí červnová statistika nových objednávek v americkém průmyslu.
img

Index Exportu – Zpomalující tempo vývozu ochlazuje ekonomiku

30.06.2022 Výhled ve vývoji českého vývozu se dle zaktualizované predikce Indexu exportu zhoršil. „Důvodem jsou přetrvávající komplikace na nabídkové straně, kdy firmy čelí nedostatku výrobních vstupů, vysokým cenám čehokoliv a sílícím signálům ochlazení světové ekonomiky,“ vysvětluje Helena Horská, hlavní ekonomka Raiffeisenbank.
img

Index Exportu – oslabující poptávka drží export při zemi

31.05.2022 Lepší než očekávaná březnová data ukazují, že český export ustál prvotní šok války na Ukrajině a oproti únoru se hodnota vyvezeného zboží dokonce zvýšila - i když o nepatrných 0,3 % (po sezónním očištění). „Na rovinu je však třeba dodat, že poklesu zabránil růst vývozních cen energií, potravin a dalších položek (v průměru o 4,7 % m/m a 13,2 % meziročně).
C:\fakepath\Rusnok.jpg

Rusnok: Pokud vývoj potvrdí odhady ČNB, sazby zřejmě ještě v červnu porostou

22.05.2022 Pokud aktualizace dat na základě posledního vývoje ekonomiky potvrdí odhady ve stávající květnové prognóze České národní banky, tak je vysoká pravděpodobnost, že bankovní rada ČNB na svém zasedání 22. června opět zvýší úrokové sazby. Vyplývá to z vyjádření guvernéra ČNB Jiřího Rusnoka v dnešním pořadu České televize Otázky Václava Moravce.
img

Index Exportu – Po prvotním šoku se výhled stabilizoval

28.04.2022 Tempo exportu v únoru ještě meziročně dosáhlo solidních 7 % v souladu s predikcí Indexu Exportu. Březnová statistika již ale bude negativně ovlivněna válkou na Ukrajině a současně i vysokou srovnávací základnou z minulého roku. Hodnota vývozů by mohla meziročně poklesnout o cca 6 %. „Mírné zlepšení, nikoliv obrat nepříznivého trendu, pak podle aktuálního výpočtu Indexu Exportu přinese následujících pět měsíců,“ dodává Helena Horská, hlavní ekonomka Raiffeisenbank.
img

Index Exportu – válečný konflikt obrátí export na ruby

31.03.2022 Český export zaznamenal na počátku letošního roku solidní výkon. Oproti loňskému lednu se hodnota vývozu zboží zvýšila o 12,9 %, což v porovnání s covidem nezasaženým rokem 2019 představuje zlepšení o 10,6 %. I za únor vykazují data příznivý výsledek. Obrat o 180 stupňů bohužel přinese válkou ovlivněný březen. Vývoz si proto těžko udrží vydařený lednový start. Dle odhadu Indexu Exportu by se mohlo průměrné tempo vývozu v letošním roce pohybovat mezi 4 - 5 %.
img

Index Exportu – Navzdory zanedbatelnému napojení na Rusko je český export ohrožen

28.02.2022 Výsledky posledních šetření mezi výrobními podniky jsou z pohledu vývoje exportu povzbudivé. Podle konjunkturálního průzkumu z dílny ČSÚ se v únoru oproti lednu zlepšilo hodnocení situace v zahraniční poptávce a přes nepatrnou korekci převládá optimismus také u očekávaného vývoje exportu v příštích třech měsících.
C:\fakepath\sankce-27022022.jpg

Analytici: Sankce Rusko tvrdě zasáhnou

27.02.2022 Odpojení některých bank od mezibankovního systému SWIFT a další opatření proti ruské centrální bance nevyhnutelně povedou k pádu ruského rublu, odstřižení od mezinárodních finančních trhů a k neschopnosti Ruska splácet své závazky. Pro české podnikatele se zároveň stane ruský trh nedostupný a Rusko jako exportní trh tak přestane pro ČR existovat. Celkový dopad na českou ekonomiku by se mohl projevit v pomalejším hospodářském oživení a zvýšené inflaci. V žádném případě by sankce neměly destabilizovat domácí finanční a bankovní sektor, který je velmi silný. Podniky obchodující s Ruskem by se měly připravit na to, že ruská strana nebude hradit své závazky. Vyplývá to z vyjádření ekonomů, které ČTK oslovila.
C:\fakepath\GlobalMarkets.jpg

Analytici: Vyloučení Ruska ze SWIFT by bylo zásadní, ale dopadlo by i na Západ

25.02.2022 Vyloučení Ruska z platebního systému SWIFT by bylo zásadním opatřením, které by ale na druhou stranu negativně dopadlo i na západní země především v podobě zastavení dodávek plynu a ropy z Ruska. Proto je rozhodnutí o vyřazení Ruska ze systému především zásadním politickým rozhodnutím, které může být ovlivněno náladami ve společnosti a neochotou vlád přijmout negativní dopady takového kroku. Vyplývá to z vyjádření ekonomů oslovených ČTK.
C:\fakepath\trader-22022022-28-zm.jpeg

Analytička: Dopady sankcí na eurozónu se mohou blížit až jednomu procentu HDP

22.02.2022 Dopady sankcí vůči Rusku kvůli eskalaci krize na Ukrajině na ekonomiky eurozóny se mohou blížit až jednomu procentu HDP. Nejužší vazby s Ruskem mají, a tudíž nejohroženější země EU v tomto ohledu jsou Kypr a pobaltské státy. ČTK to řekla analytička Raiffeisenbank Helena Horská. Z pohledu sektorů jsou podle ní nejohroženější energeticky náročné sektory od hutí, po železárny, výrobu plastů a chemii.
img

Index Exportu - nadějné oživení zahraniční poptávky

07.02.2022 Český export, zdá se, má to nejhorší za sebou. Průzkumy mezi nákupními manažery (PMI) nebo výsledky konjunkturálního průzkumu přináší povzbudivé zprávy, co se týká komplikací v dodavatelských řetězcích. „I přesto firmy stále čelí bariérám ve výrobě způsobené nedostatkem materiálu a zaměstnanců“ upozorňuje Helena Horská, hlavní ekonomka Raiffeisenbank. V závěru roku výkonnost ekonomik eurozóny, až na výjimky (Německo či Rakousko), předčila očekávání, což je příznivým signálem pro zahraniční poptávku. „Česká ekonomika už v závěru roku těžila z oživení poptávky v zahraničí, a navíc tempo nových zahraničních objednávek dle lednového PMI nabralo na tempu“, doplňuje Horská.
img

Ranní okénko - Známky odeznění komplikací na nabídkové straně neznamenají okamžitou úlevu pro inflaci

25.01.2022 Lednový konjunkturální průzkum včera ukázal na zlepšení důvěry v tuzemskou ekonomiku. Povzbudivě vyzněly také PMI indexy pro Německo a eurozónu, a to zejména pro zpracovatelský sektor. Dle toho průzkumu jsou výrobci již méně zatíženi komplikacemi na nabídkové straně. To ale neplatí pro USA, kde PMI odhalil silnější dopad šíření omikronu v podobě prodloužení dodávek zboží a nedostatku zaměstnanců.
img

Index Exportu – vysoká srovnávací základna stlačí dynamiku vývozů dolů

13.01.2022 Závěr roku přinesl několik příznivých zpráv. Zádrhely ve výrobě a vývozu automobilů se zdají mít to nejhorší za sebou a objem nových zakázek v průmyslu znovu roste. Dle prosincového šetření mezi nákupními manažery se opět zvyšuje poptávka a zároveň alespoň zčásti ustoupily i problémy v dodavatelských řetězcích. To v souhrnu vnáší optimismus pro vývoj exportu v nejbližších měsících.
img

Ranní okénko - týdenní přehled pod taktovkou předstihových ukazatelů

03.01.2022 Rok 2022 přinese konečně návrat na předkoronavirové úrovně nejen spotřeby ale i výkonnosti průmyslu a vývozu. Zpočátku skromný růst zrychlí ve druhé polovině roku, a nakonec překoná dynamiku loňského roku. Naopak inflace dosáhne vrcholu hned na začátku roku s číslicí 8 na začátku a od jarních měsíců začne pozvolna zpomalovat. Do „rychlostního limitu“, který ČNB cíluje, tj. 1-3 %, se ale letos nevejde.
img

Ranní okénko - Sazby ČNB ještě porostou

23.12.2021 ČNB včera navýšila hlavní úrokovou sazbu o 100bps na 3,75 %. Jelikož ECB drží sazby nadále na nule, vzrostl úrokový diferenciál oproti eurozóně stejným, tudíž nad výrazným, tempem. To svědčí koruně. Včera odpoledne oproti společné evropské měně posílila z 25,22 na 25,07. Tím se na dosah přiblížila naší prognóze, která ke konci roku počítá s EUR/CZK u 25,00. Včerejší rozhodnutí bankovní rady ČNB vyneslo hlavní úrokovou sazbu nad její neutrální úroveň, nicméně v aktuálně velmi inflačním prostředí se i tak reálné sazby nadále nachází v záporu. Podrobněji k výhledu sazeb ČNB v posledním odstavci.
img

Ranní okénko - Kam dnes repo sazba zamíří? Očekává se nárůst o 75bb na 3,50 %

22.12.2021 Dnes odpoledne zasedá ČNB a rozhodne o nastavení úrokových sazeb. Nepřiznivý vývoj inflace si vyžaduje další nestandardní krok. V USA bude zveřejněn finální výsledek HDP za třetí čtvrtletí, který by měl potvrdit anualizovaný růst o 2,1 % oproti předchozímu kvartálu. Pohled na současnou situaci poskytne tamní šetření mezi spotřebiteli od Conference Board, které dle odhadů v prosinci mírně vzrostlo ze 109,5 na 111 bodů. Potvrdí-li se očekávání, bude stát vývoj důvěry amerických spotřebitelů v závěru roku v kontrastu s Evropou, kde zpřísňování vládních restrikcí v některých státech a obavy z dalšího růstu cen vede k pesimismu. Koruna se během včerejšího dne udržela stabilní na EUR/CZK 25,23 a čeká ji potenciálně nejvolatilnější den předvánočního týdne.
img

Ranní okénko - Spotřebitelská důvěra dostává koncem roku na frak

21.12.2021 Ekonomický kalendář dnes nabídne výsledky šetření mezi spotřebiteli. Data pro Německo byla zveřejněna dnes ráno od institutu GfK. Následovat budou údaje od Evropské komise, jež nabídnou pohled na situaci v jednotlivých zemích unie. Podle GfK se důvěra spotřebitelů citelně zhoršila, když saldo indexu pokleslo z -1,8 na -6,8, trh přitom počítal pouze se zhoršením na -2,7. Jedná se tak o další ukazatel, který negativně překvapil.
img

Ranní okénko - Globálně pozorujeme posun ke zpřísňování měnové politiky

20.12.2021 V minulém týdnu proběhla jednání hned několika centrálních bank v čele s ECB, Fedu, Bank of England, ale třeba i Bank of Japan, Norges a dalších. I když některé zaujaly více jestřábí postoj než jiné – například Bank of England překvapila prvním zvýšením sazeb z rekordně nízké úrovně – všechny se více koncentrovaly na proinflační rizika a obavy z pandemie odložily na druhou kolej. Na globální úrovni tak byl nastolen trend utahování měnových podmínek, které byly s nástupem pandemie rychle a razantně uvolněny.
C:\fakepath\koruna.jpeg

Lednová inflace překročí téměř jistě sedm procent, míní Holub z ČNB

13.12.2021 Lednová inflace překročí podle člena bankovní rady České národní banky (ČNB) Tomáše Holuba téměř jistě sedm procent, jde podle něj o optimistický odhad. S deseti procenty se ale nepočítá, řekl Holub ve včerejších Otázkách Václava Moravce České televize. V listopadu stoupla meziroční inflace na šest procent z říjnových 5,8 procenta. Odhady ČNB překonala o 1,1 procentního bodu.
C:\fakepath\ceska koruna 15112013.jpg

Úroková sazba ČNB se na jaře může podle člena bankovní rady dostat na čtyři pct.

13.12.2021 Základní úroková sazba České národní banky (ČNB) by se příští rok na jaře mohla dostat na čtyři procenta, řekl člen bankovní rady Tomáš Holub ve včerejším pořadu České televize Otázky Václava Moravce (OVM). V současnosti má sazba, od které se odvíjí úročení komerčních úvěrů, hodnotu 2,75 procenta. Na blížícím se prosincovém zasedání by byl Holub pro zvýšení základní sazby o víc než 0,5 procentního bodu.
img

Index Exportu – oslabený automotive doléhá na výkon exportu

07.12.2021 Výhled pro export se podle aktuálního výpočtu Indexu Exportu znovu mírně zhoršil, když pro závěr roku predikuje meziroční pokles do výše 5 % a pro začátek nového roku jen slabý růst. „I přesto výkon českého exportu, měřený celoroční hodnotou vyvezeného zboží, překoná předkovidové úrovně a zapíše si nový historický rekord v blízkosti 3,9 biliónů korun,“ vysvětluje Helena Horská, hlavní ekonomka Raiffeisenbank.
img

Ranní okénko - Evropský průmysl pravděpodobně znovu poklesl

12.11.2021 Na závěr týdne bude zveřejněna průmyslová výroba v eurozóně. V Polsku vyjde předběžný odhad HDP za Q3 a v USA listopadový výsledek spotřebitelské důvěry od University of Michigan, který budou doprovázet i zaktualizovaná inflační očekávání domácností. V tuzemsku je ekonomický kalendář prázdný s výjimkou zveřejnění záznamu z posledního měnového zasedání ČNB, na kterém byla hlavní úroková sazba zvýšena o 125bp na 2,75 %. Koruna se aktuálně pohybuje okolo 25,24 EUR/CZK, tedy přesně na úrovni ze začátku týdne.
img

Index Exportu - navzdory všemu se letošní export přiblíží k rekordní hranici 4 biliónů

09.11.2021 Export statečně bojuje na všech frontách. Vývozu z Česka se v podzimních měsících příliš nedaří. Poprvé po dvanácti měsících sklouznul v září těšně pod předkoronavirovou úroveň z loňského února. „Důvodů je mnoho,“ vysvětluje Helena Horská, hlavní ekonomka Raiffeisenbank. „Od zauzlených výrobních řetězců a problémů v dopravě a logistice, až po raketový růst nákladů včetně nyní i energií. Přesto podle výpočtu Indexu Exportu má český vývoz šanci se na dosah přiblížit k rekordní hranici 4 biliónů korun.
img

Index Exportu – zpožděné dodávky brzdí expanzi exportu

07.10.2021 Český vývoz profituje z oživení globální ekonomiky a podle aktuálního výpočtu Indexu Exportu se udrží do konce roku v kladných hodnotách. V průměru jde meziročně o zvýšení o 6 %. Nicméně v zimních měsících bude ztrácet tempo, jelikož predikovaný růst pro prosinec činí méně než 3 %. Důvodem je oživení exportu v závěru loňského roku, kdy se dostavil i dvouciferný meziroční růst, což pro letošek zanechává vysokou srovnávací základnu.
C:\fakepath\top-27092021-lv-5.jpg

5 událostí, které dnes stojí za pozornost

27.09.2021 1) Německé akcie dnes po zahájení obchodování vystoupaly na desetidenní maximum. Výsledek německých parlamentních voleb vyloučil možnost, že se zformuje čistě levicová koalice. Obecně evropské trhy těží z růstu ceny ropy, který tlačí vzhůru i akcie ropných společností. Euro na výsledek voleb v největší evropské ekonomice příliš nereagovalo.
C:\fakepath\ceska koruna-2.jpg

Prouza: Inflace v příštím roce bude šestiprocentní

27.09.2021 Inflace v příštím roce dosáhne šesti procent. Včera to v diskusním pořadu České televize odhadl viceprezident Hospodářské komory ČR Tomáš Prouza. Hlavní ekonomka Raiffeisenbank Helena Horská odhaduje míru zvýšení cen na poloviční úrovni, pokud nedojde k rozpuštění tzv. nadvkladů, tedy peněz, které si v současnosti domácnosti nechávají proti minulým letům navíc na účtech, do spotřeby. Pak by podle ní mohla také dosáhnout až šesti procent.
img

Ranní okénko - Česká inflace patrně opět vyšší, ECB krotí nákupy aktiv

10.09.2021 Dnes bude zveřejněna česká inflace za srpen a v odpoledních hodinách dorazí pouze americká výrobní inflace. Datový kalendář je po zbytek dne prázdný. ECB na včerejším zasedání oznámila, že ekonomická situace umožňuje mírné snížení objemu nákupu aktiv PEPP v příštích třech měsících. Její nová prognóza je bez překvapení a počítá s vyšším růstem HDP i inflace. Trh rozhodnutí ECB absorboval v klidu a včerejší obchodování se obešlo bez výraznějších výkyvů. Koruna je od včerejšího poledne na ústupu. Aktuálně se pohybuje poblíž EUR/CZK 25,45.
img

Index Exportu – export, ani ten český, nemá na růžích ustláno

31.08.2021 Dle aktuálního výpočtu Indexu Exportu bude vývoz dál růst solidním tempem. Vysoké dvouciferné přírůstky se již opakovat nebudou – koronavirové propady jsou už (naštěstí) za námi a export již roste z vyšší základny.
img

Ranní okénko - Jackson Hole, inflace a trh práce

27.08.2021 Hlavní událostí dne bude vystoupení šéfa Fedu Powella na symposiu v Jackson Hole, které se bude konat online po 16 hodině. Před tím ale ještě stihnou dorazit americké osobní výdaje a příjmy za červenec. Těsně před tím, než se Powell ujme slova, vyjde cenový index PCE, který Fed sleduje pro zhodnocení vývoje domácích inflačních tlaků. Budou následovat po včerejším zveřejnění týdenních dat z trhu práce o počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Vedle amerického kalendáře je ten evropský i tuzemský prázdný. Z pohledu globální ekonomiky stojí za zmínku pouze dnes ráno zveřejněné zisky čínských průmyslových podniků. V červenci vzrostly meziročně o 16,4 % a zaostaly tak za očekáváním 20 %. Signalizuje to nižší, než očekávaný objem výroby anebo hromadící se stav zásob hotových výrobků.
img

Ranní okénko - Výkon německé ekonomiky dle Ifo indexu ochladne

26.08.2021 Z Německa dnes ráno dorazil další indikátor sentimentu. Tentokrát spotřebitelská důvěra od institutu Gfk. Evropská centrální banka zveřejní zápis z posledního měnového zasedání. Investoři budou číst mezi řádky, zda se nedozví více detailů ohledně přechodu na tzv. forward guidance. V USA vyjde druhý, zpřesněný odhad růstu ekonomiky ve druhém čtvrtletí.
img

Ranní okénko - IFO index nastíní, jak si německá ekonomika vede v 3Q21

25.08.2021 Jak si během třetího čtvrtletí vede německá ekonomika dnes nastíní srpnový Ifo index. Z USA dorazí údaje o objednávkách zboží dlouhodobé spotřeby za červenec. Koruna včera přechodně posílila pod 25,50 za euro, rychle se ale navrátila k úrovni 25,54, kde se pohybuje i dnes ráno. Na včerejší konjunkturální průzkum typicky nereagovala.
img

Ranní okénko - Indikátory sentimentu korigují k nižším hodnotám

24.08.2021 Dnes je na řadě tuzemský konjunkturální průzkum. Maďarská centrální banka dnes pravděpodobně navýší úrokovou sazbu. Německý statistický úřad vydal zpřesněný odhad HDP ve druhém čtvrtletí, současně s jeho strukturou.
img

Ranní okénko - Z Jackson Hole by měly dorazit indicie o blížící se akci Fedu

23.08.2021 Na finančním trhu minulý týden zavládla pesimistická nálada. Na vině jsou obavy ohledně zpomalení ekonomického oživení souvisejícího s šířením delta varianty covidu (např. skrze uzavření důležitých asijských přístavů). Dalším faktorem je očekávané utažení měnové politiky ze strany Fedu (omezení programu nákupu aktiv). Upřesnění ohledně načasování tohoto kroku by měla poskytnout dvoudenní konference v Jackson Hole, jež se koná koncem tohoto týdne. Investorský sentiment patrně nevylepší ani nadcházející „měkké“ indikátory – PMI, Ifo a průzkumy spotřebitelské důvěry.
C:\fakepath\analyza-01082021-5.jpg

Prečo nežijeme v deflačnom svete?

01.08.2021 Nie ľahko sa pozerá na to ako sa časom vytráca kúpna sila peňazí snáď každému už niekedy napadlo, že by bolo lepšie keby to bolo naopak. Pozrime sa na to bližšie
img

Ranní okénko - Powell obhájil tezi dočasné inflace

16.07.2021 Dnešek patří z hlediska ekonomických dat spíše k těm klidným. Finanční trh bude mít příležitost vstřebat dvoudenní vystoupení šéfa Fedu před Kongresem. Powell obhajoval tezi dočasně zvýšené inflace a argumentoval, že ekonomické oživení ještě nepokročilo natolik, aby centrální banka mohla začít ukončovat podpůrné monetární programy, především nákupy aktiv. Názor uvnitř Fedu však není jednomyslný. Například James Bullard sdělil, že již nadešel čas pro ukončení některých opatření. V eurozóně bude zveřejněn pouze finální odhad červnové inflace – mělo by dojít k potvrzení 2,9 % meziročně. V USA statistický úřad vydá červnové maloobchodních tržby, které doplní průzkum spotřebitelské nálady z dílny University of Michigan.
img

Ranní okénko - Průmysl v eurozóně zvolnil tempo

15.07.2021 Dnes dorazil výsledek čínského HDP za druhé čtvrtletí, které dle předběžných údajů vzrostlo o 1,3 % k/k, mírně nad očekáváními (1,0 % k/k). Pro náladu na finančních trzích se jedná o povzbudivou zprávu ohledně stavu globálního ekonomického oživení. Evropský kalendář dnes nabídne jen květnovou bilanci zahraničního obchodu, která by měla být víceméně stejná jako v dubnu (poblíž 9 mld. euro). Zajímavější je dnešní americký ekonomický kalendář. Dorazí pravidelná týdenní statistika o stavu nových a pokračujících žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Dále očekáváme průmyslovou výrobu za červen a také průzkumy sentimentu v průmyslu (Empire manufacturing Survey a Philly Fed manufacturing survey). Jerome Powell má před sebou druhé vystoupení před kongresem.
C:\fakepath\euro3.png

Průzkum: Přijetí eura podporuje 57 pct českých exportérů, čtvrtina je proti

14.07.2021 Přijetí eura v současné době podle průzkumu Raiffeisenbank a Asociace exportérů podporuje 57 procent českých vývozců, 29 procent z nich by uskutečnění tohoto kroku uvítalo v co nejkratší době. Společnou evropskou měnu naopak zcela odmítá čtvrtina vývozců, obávají se na příklad rozpadu eurozóny nebo krize eura. Výsledky průzkumu uskutečněným mezi čtyřmi desítkami exportérů dnes na on-line tiskové konferenci představila hlavní ekonomka Raiffeisenbank Helena Horská.
img

Index Exportu – český vývoz svírán protichůdnými faktory

14.07.2021 „Český export balancuje na hraně mezi příznivou situací v poptávce a pokračujícími komplikacemi na nabídkové straně. Otázkou je, který z faktorů bude v příštích pěti měsících převažovat,“ uvádí Helena Horská, hlavní ekonomka Raiffeisenbank.
img

Co stálo za překvapivě vysokou americkou inflací?

14.07.2021 Dnes je na řadě jediný zajímavý údaj z eurozóny za tento týden – průmyslová výroba. V USA vyjde index cen výrobců, který doplní včerejší spotřebitelskou inflaci. Ta opět citelně překonala odhady, když zrychlila z 5,0 % na 5,4 meziročně, přičemž medián trhu ukazoval na 4,9 %. Česká inflace na druhé straně nepřekvapila. Zpomalila na 2,8 % z 2,9 %, jen desetinku procentního bodu nad odhadem trhu i ČNB.
img

Ranní okénko - V ČR i USA trh vyhlíží mírné zvolnění meziroční inflace

13.07.2021 V Německu byla dnes ráno potvrzena červnová inflace na 2,3 % (v květnu 2,5 %). Česká inflace na sebe nenechá dlouho čekat. ČSÚ ji zveřejní již za několik málo minut. Očekávání trhu se během včerejšího dne ještě pozměnila a medián trhu se posunul z meziročních 2,8 % na 2,7 % (v květnu 2,9 %). A tematicky budou ladit i data z USA, kde dnes taktéž vyjde červnová statistika inflace. Trh ji odhaduje na 4,9 % (v květnu 5,0 %). Kromě inflace nás čeká jen průzkum mezi malými americkými podniky (NFIB).
img

Ranní okénko - Co čekat od červnové inflace?

12.07.2021 Nastávající týden bude bohatý zejména na data z USA. Kromě údajů o inflaci dorazí sentiment v průmyslu a před kongresem vystoupí šéf Fedu Powell. Ekonomických údajů z eurozóny bude poskrovnu. Z toho mála bude dominovat průmyslová výroba, která podle už dostupných informací z některých členských států zvolnila v květnu tempo. Z českého pohledu bude důležité především zítřejší zveřejnění červnové inflace.
img

Ranní okénko - Indikátory sentimentu rostou díky zmírňování restriktivních nařízení

25.06.2021 V dnešním ekonomickém kalendáři jsou pouze dva údaje. V Německu byla před necelou hodinou zveřejněna spotřebitelská důvěra od GfK. Navázala na pozitivní vlnu ostatních „měkkých“ indikátorů, které v posledních dnech dorazily. V USA pak odpoledne zveřejní statistiku osobních příjmů a výdajů. Prezident Biden včera uzavřel dohodu o fiskálním balíčku v USA.
img

Ranní okénko - Indikátory Ifo nastíní stav ekonomické aktivity v Německu

24.06.2021 Dnes máme v ekonomickém kalendáři především data z USA. Dorazí finální odhad HPD za Q1, který by měl potvrdit mezikvartální růst o 1,6 %. V Q2 dle konsensu trhu HDP vzrostlo o 2,5 % a svižný růst by se měl udržet i po zbytek roku. Za celý letošní rok by výkon americké ekonomiky měl dosáhnout 6,6 %. Pro srovnání: v eurozóně počítáme s růstem o 4,3 %. Nutno ale podotknout, že americká ekonomika je s rozvolňováním restrikcí napřed, a navíc popoháněná masivním fiskálním stimulem. Dále budou zveřejněny objednávky zboží dlouhodobé spotřeby, které v poslední době hlásily sílící poptávku po elektronice a komponentách k jejich výrobě, a také po plechu reflektující oživující poptávku po automobilech. Na závěr dorazí týdenní statistika o počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti, která posledně přerušila zlepšující se trend.
img

Index Exportu – připravme se na dvouciferná tempa růstu

31.05.2021 „Český export prochází aktuálně turbulentním vývojem, který není jednoduché exaktně zachytit. Na jedné straně tu máme efekt výrazně nízké srovnávací základny (v dubnu 2020 export poklesl o 37 % v meziročním srovnání a po sezónním očištění, v květnu o 23 %), který automaticky přifoukne meziroční tempa růstu vývozu, a na druhé straně poškozené dodavatelsko-odběratelské vazby v podobě prodlužování dodacích lhůt, nedostatku výrobního materiálu a s tím spojeného prudkého růstu cen,“ uvádí Helena Horská, hlavní ekonomka Raiffeisenbank.
img

Ranní okénko - Cenový PCE index tažen nabídkovými i poptávkovými vlivy

28.05.2021 Závěru týdne budou dominovat data z USA. Dorazí dubnová statistika osobních příjmů a výdajů a cenový index PCE – centrální bankou preferovaný ukazatel inflace. Trh bude dále bedlivě sledovat dění v tamní politice. Prezident Biden předloží návrh rozpočtu na příští rok, který bude obsahovat rekordně vysoké výdaje. Nicméně finální verze rozpočtu je ještě vzdálena. Lze očekávat opozici mezi republikány. Evropský kalendář nabídne sentiment a inflační očekávání.
img

Index Exportu – křehké základy dalšího růstu

03.05.2021 Index exportu předpovídající vývoj českého vývozu na základě tvrdých statistických dat slibuje solidní, až dvouciferný růst českého vývozu v následujících třech měsících. Do karet mu hraje i samotná velmi nízká základna z minulého roku, kdy dubnová hodnota českého exportu byla až o 36 % nižší po očištění o sezónní vlivy než v roce 2019.
img

Index Exportu – export překonává očekávání, překvapí i letos?

28.01.2021 Index Exportu předpovídal na závěr roku 2020 oživení. Přesto a navzdory další vlně zpřísnění protikoronavirových opatření, výkonnost českého exportu porazila i tato optimistická očekávání. „Odvrácení neřízeného brexitu na poslední chvíli, změny v americké administrativě a nečekaně solidní poptávka především z Německa, nabízí velkou šanci českému exportu výrazně překonat loňské úrovně z počátku propuknutí pandemie COVID-19“, domnívá se Helena Horská, hlavní ekonomka Raiffeseinbank. „Podobně jako v Německu, tak i v Česku, navzdory stále platným restriktivním opatřením, export ožívá mimochodem i zásluhou reexportu přes Německo do Číny a USA, kde němečtí exportéři registrují nejsilnější poptávku. Podle výpočtu Indexu Exportu má alespoň teoretickou šanci překonat tempa růstu za posledních sedm let. Tempům z počátku kurzového závazku se však nevyrovná a bude ještě nějaký čas trvat, než hodnoty českého exportu pokoří staré historické rekordy,“ doplňuje Horská.
img

Index Exportu – bezbřehý optimismus nebo světlo na konci tunelu?

06.01.2021 V listopadu výkonost českého exportu opět překonala očekávání. I předstihové ukazatele, navzdory druhé a později i třetí vlně šíření nového koronaviru, společně jedním hlasem hovoří o oživení českého průmyslu a exportu. Dle indexu nákupních manažerů růst zakázek dosáhl nejvyššího tempa od února 2018.
img

Ranní okénko - Americký podpůrný balíček schválen

22.12.2020 Kongres Spojených států včera podle očekávání schválil podpůrný ekonomický balíček v hodnotě 900 mld. dolarů, který zahrnuje mimo jiné přímou platbu 600 dolarů jednotlivým Američanům, navýšení podpory v nezaměstnanosti či dodatečné výdaje ve prospěch zdravotního systému. Ačkoliv se jedná o druhou největší jednorázovou vládní ekonomickou injekci v americké historii (první příčka patří programu v hodnotě 2,3 bilionu dolarů z letošního jara), již nyní se množí volání po další podpoře, která zřejmě bude mezi prvními významnějšími kroky nastupující Bidenovi administrativy.
img

Ranní okénko - Brexitové drama pokračuje

21.12.2020 Týden zahájí pondělní informace o prosincové spotřebitelské důvěře v eurozóně. Ta se po jarním drtivém propadu stačila během léta zotavit jen částečně a s příchodem druhé vlny pandemie pochopitelně začala opět ztrácet. Poslední údaj z listopadu činil -17,6 bodu a pro prosinec trh očekává přibližnou stagnaci. Naši vídeňští kolegové jsou pak ještě mírně pesimističtější, když vyhlížejí pokles indexu na -18,2 bodů. Vzhledem ke zpoždění mezi sběrem dat a jejich zveřejněním je pak vysoce pravděpodobné, že skutečná nálada evropských spotřebitelů je ještě o něco chmurnější, jelikož průzkum nebude reflektovat nejčerstvější vlnu ekonomických omezení, které před Vánoci přibývají napříč evropskými zeměmi.
img

Ranní okénko - U prosincových Ifo indexů se již s výraznějším pohybem nepočítá

18.12.2020 Včerejší zasedání ČNB nepřineslo překvapení. Úrokové sazby zůstaly jednomyslně beze změny. S blížícím se koncem týdne se vyjednávací týmy EU a Velké Británie dopracovaly k další lhůtě na uzavření brexitové obchodní dohodě. Nyní mají čas do konce týdne, aby překlenuli přetrvávající neshody (především v otázce rybolovu). Dnešní kalendář nabídne německé Ifo indexy a ceny průmyslových výrobců (PPI), které byly zveřejněny před necelou hodinou.
img

Ranní okénko - Od ČNB by mohl zaznít komentář o budoucím vývoji úrokových sazeb

17.12.2020  Dolar včera skokově ztratil vůči euru zhruba 0,4 %. Současně posílila vůči euru koruna i ostatní měny regionu. Očekávání zasedání americké centrální banky, další informace o distribuci vakcíny a pokračující dialog o americkém fiskálním balíčku, patrně zvýšily zájem o rizikové investice, což vedlo k poklesu poptávky po dolaru. To by vysvětlovalo daný pohyb dolaru, koruny a ostatních měn regionu. Překvapivý výsledek cen průmyslových výrobců s korunou nepohnul.
img

Index Exportu – vyexportujeme se z koronavirového šoku?

30.11.2020 Druhá vlna šíření COVID-19 opět krutě zasáhla českou ekonomiku, a to především služby. Než se šíření viru vymklo kontrole, česká ekonomika se na čele s exportem svižně odrážela ode dna.
C:\fakepath\cr-21102020-lv.gif

Ekonomika podle odhadů kvůli novým opatřením klesne více

21.10.2020 Kvůli novým opatřením vlády proti šíření koronaviru lze letos očekávat propad ekonomiky o zhruba 8,5 procenta. Vyplývá to z odhadů ekonomů oslovených ČTK. Před druhou vlnou pandemie přitom očekávali letos propad ekonomiky kolem 6,5 až sedmi procent. Zároveň je zatím podle nich situace lepší než na jaře v tom smyslu, že velké firmy nepřerušily výrobu a zároveň není přerušen pohyb zboží a služeb přes hranice. Na druhou stranu někteří upozornili, že pro řadu firem situace může být horší, protože již nemají dostatečné rezervy.
img

Index Exportu – na vlnách koronaviru

06.10.2020 Český export prochází zatěžkávací zkouškou. V letních měsících „vydýchával“ krutý jarní úder koranaviru. „Z více jak třetinových propadů se mu během krátké doby podařilo přiblížit k loňským letním hodnotám exportu. Přesto za sedm měsíců letošního roku český export ztratil 257 miliard korun (národní metodika). Vyhlídky vzhledem k intenzitě šíření nákazy ale nejsou růžové,“ upozorňuje Helena Horská, hlavní ekonomka Raiffeisenbank.
img

Ranní okénko - Statistika z amerického trhu práce poodhalí stav tamní ekonomiky

04.09.2020 Dnes zkraje dne zveřejní Český statistický úřad informace o maloobchodních tržbách za červenec. Očekáváme meziroční pokles o 2,6 % (včetně aut). To ale znamená navázání na zlepšující se trend. Vyjma aut počítáme s meziročním poklesem o -1,2 %.
img

Okénko trhu - Inflace v Německu je nadále nízká

31.08.2020 Český export se po skončení karanténních opatření odrazil od meziročního dubnového poklesu o -38,3 % a dostal se zpět alespoň na úrovně z roku 2016. Index Exportu od Raiffeisenbank ukazuje, že v příštích třech měsících by český export měl pozvolna růst. „Zdaleka ale nepůjde o návrat na předkovidové hodnoty exportu“, komentuje vývoj hlavní ekonomka Helena Horská. Hodnoty indexu zůstávají v období od července do listopadu záporná, což znamená, že vývoz zůstane pod hodnotami z minulého roku. Na jedné straně mají zlepšující se měkké indikátory, jako například indexy nákupních manažerů v eurozóně a Německu, pozitivní efekt na český export. K tomu lze přičíst i rostoucí počet zakázek ve výrobním sektoru. Na druhé straně působí mírné zpomalení ekonomického oživování a obavy z dalšího nárůstu šíření onemocnění Covid-19 jako brzda vývozu. Původně se přitom počítalo s oživením ekonomiky čistě následující trajektorii písmena V.
img

Index Exportu – z propasti do mělčiny

31.08.2020 Konec celonárodní karantény a rozvolnění přísných pravidel pro pohyb osob přes hranice státu ulevil českému exportu. „Tomu se díky sobě vlastní houževnatosti po květnovém dvouciferném propadu na úrovně z roku 2013 podařilo vrátit zpět, alespoň na úrovně z roku 2016. Celonárodní karanténa a boj proti COVID-19 se nejcitelněji projevila právě na exportu, který si za nejkritičtější tři měsíce odepsal meziročně 26 procent, tj. 254 miliard korun,“ vyčísluje dopad koronavirové krize na vývoz Helena Horská, hlavní ekonomka Raiffeisenbank.
img

Ranní nadhoz - Den bude charakterizován indikátory sentimentu

21.08.2020 V Německu byl včera ráno zveřejněn index cen průmyslových výrobců za červenec. Ceny ve výrobním sektoru meziměsíčně stouply o 0,2 %, analytici počítali s růstem o 0,1 %. V meziročním srovnání ceny pokračovaly v poklesu, a to o -1,7 % oproti červnovým -1,8 %. Hlavní příčinou byly klesající ceny energií, které se snížily o 5,8 % oproti červenci 2019.
img

Ranní nadhoz - USD v blízkosti 2letého minima

19.08.2020 Během včerejšího dne probíhalo jednání mezi ministryní financí Schillerovou a předsedou ČSSD, vicepremiérem Janem Hamáčkem. Kromě projednávání státního rozpočtu na příští rok se dostalo i na jednání o zrušení superhrubé mzdy a o změnách v sazbách daně z příjmu. Klíčovým argumentem pro nižší daň z příjmu pro nižší a střední příjmy je očekávaný příznivý dopad do spotřeby domácností skrz vyšší čistý příjem. Tomu by mohly bránit obavy spotřebitelů o vlastní budoucí finanční situaci spojené s nejistotou ohledně vývoje pandemie. Efekt snížení daně z příjmu by tak mohl být zaznamenán spíše v úsporách než v poptávce.
img

Ranní nadhoz - Týden bude charakterizován indikátory sentimentu

17.08.2020 V pátek zveřejněný v řadě již druhý předběžný odhad HDP eurozóny za druhé čtvrtletí potvrdil první odhad z konce července, tj. pokles HDP o 12,1 % mezikvartálně a 15,0 % meziročně. Největší propad zaznamenalo Španělsko (-18,5 %), Portugalsko (-13,9 %) a Francie (-13,8 %). Nejméně byla zasažena ekonomika Finska (-3,2 %). Ve srovnání si tak Česká republika s poklesem o 8,4 % v druhém čtvrtletí neobstála nijak zle. Trajektorie dalšího zlepšování ekonomické situace bude v příštích měsících záviset na plošném (ne)šíření pandemie.
C:\fakepath\ceska koruna-2.jpg

RB: Propad HDP bude nejhlubší od transformace, nepřekročí šest pct

13.08.2020 Propad české ekonomiky bude letos sice nejhlubší od ekonomické transformace, ale nebude dvouciferný. Neměl by překročit šest procent. Přesto se ČR úrovní produkce vrátí do roku 2016. Na předcovidové úrovni bude až počátkem roku 2022. Novinářům to včera řekla hlavní ekonomka Raiffeisenbank (RB) Helena Horská.
C:\fakepath\ceska koruna-2.jpg

Ekonomika v 2. čtvrtletí klesla podle odhadů až o 18 procent

29.07.2020 Česká ekonomika zřejmě ve druhém čtvrtletí prodělala kvůli dopadům šíření koronaviru a restriktivním opatřením největší propad vůbec, shodují se ekonomové oslovení ČTK. Nicméně v konkrétních odhadech se analytici výrazně liší. V meziročním vyjádření ekonomové očekávají pokles HDP o 9,7 až 18 procent. Mezičtvrtletně pak očekávají pokles od 7,4 do 14 procent. Aktuálně lze podle analytiků již pozorovat, že se ekonomika odráží ode dna.
C:\fakepath\ceska koruna 15112013.jpg

Ekonomika letos podle odhadů bankovní asociace klesne o 7,5 pct.

23.07.2020 Česká bankovní asociace v nové prognóze očekává na základě odhadů ekonomů českých bank, že ekonomika letos klesne kvůli dopadům šíření koronaviru v průměru o 7,5 procenta. Příští rok by se pak měla ekonomika vrátit k růstu 5,3 procenta. Asociace o tom dnes informovala na tiskové konferenci.
C:\fakepath\ceska koruna-2.jpg

Dohoda EU je podle analytiků dobrou zprávou pro ekonomiku ČR

21.07.2020 Schválení dohody o fondu obnovy a víceletém rozpočtu EU jsou pro českou ekonomiku podle oslovených analytiků dobrou zprávou. I když peníze již neovlivní vývoj české ekonomiky letos, jde i tak podle ekonomů o významnou pomoc o velikosti zhruba 11 procent českého hrubého domácího produktu (HDP). To je podle některých analytiků více než reálná pomoc, kterou ekonomice zasažené koronavirem poskytuje česká vláda. Zároveň ekonomové upozornili, že ČR zůstane díky dohodě nadále čistým příjemcem peněz z EU. A fakt, že si EU peníze půjčí, může vést k efektivnějšímu přerozdělování a hospodaření s unijními penězi.
img

Index Exportu – prvotní šok za námi, křehké oživení před námi

16.07.2020 Český export se postupně vzpamatovává z uštědřeného šoku. Po kolosálním propadu v dubnu o více než třetinu a v květnu o necelou třetinu, Index Exportu předpovídá českému exportu v následujících pěti měsících pozvolné oživení.
img

Index Exportu – rychlý nebo pomalý restart exportu?

28.05.2020 Stačily pouhé dva týdny celonárodní karantény a výkonnost českého exportu se v březnu propadla nejprudším tempem od července 2009. A to byl pouhý začátek. „Dle odhadu Indexu Exportu, který jsme podrobili dvojnásobnému šoku ve srovnání s tím březnovým, byl český export v dubnu postižen dvouciferným propadem v rozsahu více než jedné čtvrtiny (o 25-30 % v porovnání s loňským dubnem). Ten vrátil dubnovou hodnotu exportu o sedm let zpátky na úroveň z roku 2013,“ komentuje situaci Helena Horská, hlavní ekonomka Raiffeisenbank a dodává, že: „ještě hůře se odhaduje další vývoj exportu a jeho případný restart. Předstihové ukazatele u nás i v Německu se sice už odráží od historických minim, ale dodavatelsko-odběratelské řetězce se znovu spojují a rekonstruují. V mnohých provozech stále chybí zaměstnanci a spotřeba domácností ožívá zatím jen opatrně. Na přesnější vyhlídky našeho exportu si budeme muset ještě počkat.“
img

Ranní nadhoz - PMI naznačily odražení ode dna

22.05.2020 Německý kompozitní index nákupních manažerů se v květnu zvedl na 31,4 bodu z historického minima, kterého dosáhl v dubnu (17,4 bodu). Podobně si vedl indikátor PMI za celou eurozónu, když celkově poskočil z dubnových 13,6 až na 30,5 bodu. Na posunu obou ukazatelů se podílel zejména sektor služeb, zatímco zlepšení výrobního PMI bylo jen v řádu několika bodů.
img

Slíbená pomoc vlády na podporu ekonomiky je vyšší než realita

11.05.2020 Slibovaná vládní pomoc české ekonomice je mnohokrát vyšší než reálná pomoc. Jde pouze o desetiny procent HDP místo slibovaných 20 % HDP.
Související klíčová slova: Další snižování sazeb | Čína a USA | Počet nakažených koronavirem | Vyjádření ekonomů | Hospodaření českého státu | Uvolněné měnové politiky | Propad ekonomiky | Výnosy dluhopisů | Stlačení inflace | Války | Vývoj | Jakub Seidler | Češi | Data z trhu práce | Průmyslová výroba v září | Česká ekonomika letos | DPH | EUR | Bundesbank | Accenture | Hlavní úrokové sazby | Automobilový sektor | Dnešní obchodování | Itálie | CBDC | Česká vláda | Epidemická situace | PEPP | Očekávání | Vyhlášení nouzového stavu | Volatilní | Růst platů | Unijní ministři zahraničí | Zasedání ČNB | Zisky čínských průmyslových podniků | Veřejné finance | Schodek státního rozpočtu | Trh práce | Evropská komise | Souhrnný indikátor | Pro investory | Oživení ekonomiky | Investice | US Bancorp | Rozvolnění | Potenciál | Americké objednávky zboží dlouhodobé spotřeby | Návrat inflace | Lednová inflace | Cyklus zvyšování sazeb | ADP report | Ifo | Prognózy | Britská libra | ČNB Jiří Rusnok | Šéf Fedu Powell | Výkon ekonomiky | Experti | Futures kontrakt | Rekord | Raiffeisenbank | Vyloučení Ruska z platebního systému SWIFT | Nákupy aktiv | Černé labutě | Vývoj mezd | Uvolňování měnové politiky | Český statistický úřad | Impuls | Důvěra v ekonomiku | EUR/USD | Americké centrální banky | Nezaměstnanost v Česku | Spotřebitelé | Morgan Stanley | Von der Leyenová | Předseda představenstva | Reality | Goldman Sachs | Výhled ekonomiky | Strach | Brent | Pesimistická nálada | Aktuální vývoj | Americký akciový trh | Výnos | Soukromá spotřeba | IHNED | Delta | NKÚ | Vzdělávání | Šéf Fedu | Růst sazeb | Rozhodnutí o sazbách | Import | Analytik Broker Consulting | Nálada domácností | Snižování sazeb ČNB | Ekonomka Horská | Směřování měnové politiky | Kontrakty | Jeden dolar | Praxe | Nové žádosti o podporu v nezaměstnanosti | Lídři Evropské unie | Spotřebitelské inflace | Výrobní sektor | Instituty | Velké firmy | Odhad HDP | Akcie Anglo American | Ekonomický sentiment | Projekce | Znehodnocení | Kontrakce | Peníze | Pandemie COVID-19 | Výhled do budoucna | Zpracovatelský sektor | Ukazatel | Pozdní zveřejnění informace | Francie | Průmyslové zakázky | Obavy z inflace | Prognóza | Služby | Konference v Jackson Hole | Běžný účet platební bilance | Tuzemská ekonomika | Konjunkturální průzkum | Americké ekonomiky | Svaz německého průmyslu (BDI) | Prodeje aut | Micron | Lockheed Martin | Bankovní rada ČNB | Posilování koruny | Reálné ekonomiky | Brexit | ZEW index | Vakcinace | Nové mutace | Burzy | Středoevropské měny | Na burze | Dollar Index | Bond | Broker | Cash flow | Posílení koruny | Investorský sentiment | Export | FedEx | Podpůrné programy | Hyperinflace | Obavy z pandemie | Cenové tlaky | ČSOB | Cena elektřiny pro německý trh | Prodej automobilů | Vládní opatření | Šok | Ceny ve výrobě | ING Jakub Seidler | Výsledek inflace | Hodnocení současné situace | Dopady sankcí na eurozónu | Ruský prezident | Evropská inflace | Ekonomická aktivita | Regulace | Úroková sazba | Vít Hradil | Měnový fond | Unie | Ekonomika USA | Dovoz | Penzijní fondy | Tovární objednávky | Obchodování na finančních trzích | UniCredit Bank | SPS | Ruské banky | Pozitivní zprávy | Zvýšení sazeb | The New York Times | Data z amerického trhu práce | Vládní výdaje | Investovat | Vklady | Hospodářský institut | Šíření nemoci | Globální ekonomiky | Investing.com | Odpojení Ruska | Ekonomický vývoj | Gigant Gazprom | 1 milion | Marek Mora | Vyšší úrokové sazby | Akciový index S&P 500 | Coca-Cola | Portfolio | ATRIS | EUR/CZK | Euforie | Zpřísňování měnové politiky | Prezident | Britský premiér | Finanční instituce | Investoři | Malta | Průmyslové objednávky | Nastavení úrokových sazeb | Nejistoty | Německá spotřebitelská důvěra | Kapitálové rezervy | Snížení nákladů | Média | Inflační čísla | Důvěra v eurozóně | Zisk | Pesimismus | Cestovní ruch | ČSSD | Inflace v lednu | Údaje o průmyslové výrobě | Ekonom ING | Bank of England | Investiční | Airbnb | Ministr práce | Forward guidance | Viceguvernérka | AT&T | Průzkum | Hlavní ekonom ING | Svaz německého průmyslu | Hlavní úroková sazba | Cíl ČNB | Bohatí | Růst německé ekonomiky | KDU-ČSL | Nová prognóza | Ekonomika Číny | Kč/EUR | Důvěra v ekonomiku eurozóny | Analýzy | Americký S&P 500 | Makroekonomické ukazatele | TTF | Nabídka | Zpráva | Německý DAX | Prodej | Den D | Důvěra domácností | Hlavní události | Patria | Česká měna | UnitedHealth Group | Onemocnění COVID-19 | Dolary | Hrubý domácí produkt (HDP) | Evropské ekonomiky | Zasedání Fedu | Management | Agentura Reuters | GBP | Vyhlídky | Pokles tuzemské ekonomiky | Pokles vývozu | Bohatý | Aktuální prognózy | Jan Kubíček | S&P Global | Akcionáři | Státní pomoc | Centrální banky | S&P | Hospodářský vývoj | Vzdělání | Obchodování | Automobilky | Legislativa | Zprávy | Prezidentka ECB | Automobilový průmysl | Meta | Jana Vaisová | Averze k riziku | Reálné mzdy | Cena ropy na světových trzích | Evropské trhy | ZEW | Ceny ropy | České firmy | Alena Schillerová | Evropské akcie | Rozhodnutí ČNB | Eurostat | Deflace | Silné cenové tlaky | Investiční aktivita | Tovární objednávky v USA | Růst inflace | Covid | Obchodování na pražské burze | Bydlení | Tržní podmínky | Německé firmy | Snižování cen | Praha | Míra | Program nákupu aktiv | Objem exportu | Rezidenční nemovitosti | České banky | Odhad inflace | Firmy | České koruny | Investment management | Omezení pohybu | Zpřesněný odhad | Meziroční inflace v eurozóně | Nástroj | Výsledky | Přehled | HUF | Ekonomické oživení | Koruna | Výrazný pokles | Inflace v Česku | Projev Jeroma Powella | Bitcoin | Kurz koruny | Státy Evropské unie | Inflační tlaky | Včerejší obchodování | Onemocnění | Pokles HDP | Epidemické situace | TIM | Propad | Index cen průmyslových výrobců | Sazby ČNB | Konec roku | Asociace | ČSOB Petr Dufek | Ekonomický propad | Údaje | Výkonnost | Pandemie koronaviru | Index spotřebitelské důvěry GfK | Očekávání analytiků | Český index nákupních manažerů | Objem | Tisková konference ČNB | Výsledky průzkumu | Obavy z recese | Class A | Spoření | Propad exportu | Klima | Inverze výnosové křivky | Finanční investice | Investiční firmy | Posilování české koruny | Pojišťovny | Podnikatelská nálada | Tempo růstu spotřebitelských cen | Národní měny | US dollar | Index S&P 500 | Devalvace | Státní rozpočet | Export v dubnu | Chybějící poptávka | Jana Maláčová | Průmyslová výroba | Ekonomika Německa | Distribuce | Hrubý domácí produkt | Oživení americké ekonomiky | Spotřebitelská nálada | Cena plynu | Premiér Andrej Babiš | Deficit | S&P 500 Index | Polsko | Výnosové křivky | Reakce trhu | Zpráva o inflaci | Měsíční data | Zveřejněná data | Inflace v eurozóně | Hospodaření | Cenová hladina | Stavebnictví | Omicron | Viceguvernérka ČNB | Ústup inflace | Hypotéky | Index spotřebitelské důvěry | Lukáš Kovanda | Současná situace | Aktuální hodnoty měny | LEN | Ministryně práce a sociálních věcí | Přijetí | Evropa | Česká spořitelna | Finanční krize | Jackson Hole | Natland Petr Bartoň | USD/PLN | Andrej Babiš | Výroba v eurozóně | Jednání FOMC | Ekonomická situace | Dnešní makroekonomické ukazatele | Klesající trend | Maloobchod | Oslabení koruny | Data z americké ekonomiky | Zpomalení inflace | OECD | Německý hospodářský institut | Česká koruna | Kurzarbeit | Pokles české ekonomiky | Růst výnosů | Běžný účet | Vstupy | Ekonomická důvěra | Ekonomika ČR | Hackeři | Čeští exportéři | Ekonom UniCredit Bank | Rakousko | ABB | Zvýšení úrokových sazeb | Instituce | Dopady inflace | Bank of Japan | Americké objednávky | Podnikatelská důvěra | Akciový index | Technologické firmy | Americké akcie | Německý HDP | Czech Fund | Průmysl v eurozóně | Kongres | Země EU | Důvěra spotřebitelů | Pozornost | Natland | Zestátnění | Medián | Volby v USA | Trh | Komise | University of Michigan | ProCent | Pád rublu | Zvýšení mezd | Prosincová inflace | Výkyvy | S&P 500 | Růst spotřebitelských cen | Indikátory sentimentu | Marriott | Fed | Generali Investments | JDE | Zahraniční obchod | Ekonomické škody | Korekce | Ceny zboží | Šíření nemoci COVID-19 | Nové trhy | Prognóza ČNB | Vývoj ekonomiky | Pražské burzy | Pravidla EU | Potenciální změny | Česká bankovní asociace | Opatření proti šíření koronaviru | Počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA | MT4 | Konkurenceschopnost | Nejistota | CME | CNOOC | Oživení české ekonomiky | Volatility | Starteepo | ANO | Broker Consulting | Nejvýraznější pokles | Německá vláda | Antony Blinken | ADP report zaměstnanosti | Koronavirová pandemie | Microsoft | Příležitosti | Data z USA | Výkyvy kurzu koruny | Inflační vývoj | Spotřebitelská inflace | Akcenta | Analytici | Rizikové investice | Finanční rezervy | Marriott International | Vlny koronaviru | Exporty | Exxon | Důvěra | Pravděpodobnost | Markets | Polský zlotý | Finanční gramotnost | Ministryně práce | Úroveň parity | Německý Ifo index | Pokles úrokových sazeb | Sankce Rusko | MJ | Zasedání americké centrální banky | Pozitivní zpráva | Výpadky | Krach | Další růst | Gazprom | Centrální banka | Rozbor | CL | JPMorgan Chase & Co | QE | Portugalsko | Odhad vývoje HDP | Opatření | Šíření viru | Podnikatelé | Čína | Jádrová inflace | Vice | Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) | Setkání centrálních bankéřů | Společnosti | Zpomalení ekonomiky | ING | Rozpočet | Šéf americké diplomacie | Blog | Ekonomické výsledky | Kurz CZK | Česká republika | Erste Group | Viceprezident | Dlouhodobé posilování koruny | Evropská centrální banka | Intuit | Prognóza IE | FTSE | UniCredit Bank Pavel Sobíšek | Škoda | Úspory | CZK | Reuters | Index nákupních manažerů | Vývoj kurzu koruny | Baidu | KoroNERV-20 | Situace na Ukrajině | Dobré zprávy | Delta mutace | Nedostatek surovin | Chevron | Anglo American | Počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti | Kompozitní index | Zoetis Inc | Americký dolar | Depozitní sazba | Euro vůči dolaru | Situace | Výstupy | Souhrnný index | Trinity Bank Lukáš Kovanda | Cyklus růstu | Vyjádření premiéra | Předseda | Snižování úrokových sazeb | Brexitové dohody | Utahování měnové politiky | Deficit veřejných financí | Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby | Negativní dopad | J&T | Počet žádostí o podporu | Evropská unie | Ekonomiky | Luboš Růžička | Tržby | Libra | Příjmy a výdaje | Moody's | Stagnace | Platební bilance | Růst mezd | Inflace v květnu | Životní úroveň | Snížení sazeb | Pokračování trendu | CME Group | Důvěra v průmyslu | Zvýšení základní sazby | Prodeje domů | Ztráta | Česká ekonomika | Green Deal | Jednání o brexitu | Bancorp | Rizika | Abbott Laboratories | Americký průmysl | Výpočet Raiffeisenbank | ISM | Ranní nadhoz | Cena | Conference Board | Fond | Vývoj české ekonomiky | Předstihové ukazatele | ASML Holding NV | Silný trh | Vývoj hodnoty | Air | Akcie dnes | Antivirus | ECB | Vývoj inflace | Ceny akcií | HICP | Podpůrný balíček | Leasing | Konsensus | Ruský trh | Situace na trhu práce | Termínované vklady | Ceny | Prudký pokles | Raiffeisenbank Helena Horská | Finální odhad | ČNB | Oslabení kurzu | Jiří Rusnok | Agentura Bloomberg | Pokles | Ekonomiky eurozóny | Statistika | Finance | Růst cen nemovitostí | Kurz české koruny | Nižší ceny ropy | Zboží dlouhodobé spotřeby | Dluhy | Vývoz z Německa | Conseq | Měnová politika | Dluhopisový trh | Utahování měnových podmínek | Indikátor | Ministr zahraničí | Situace na trhu | Silnější kurz | Americká ekonomika | Dluhopisy | COVID-19 | Vyšší sazby | Data z reálné ekonomiky | Hospodářské instituty | Předsedkyně Evropské komise | Opatření vlády | Maloobchodní tržby | Vysoké inflace | Index cen | PMI ve výrobě | Americký index S&P 500 | Alokace | Psychologie | Investiční plán | Index PX | Daně | Lídři | Inflace v červenci | Investment Management | Prodeje existujících domů | Měnověpolitické zasedání | Epidemiologické situace | Doporučení | Pokles indexu | Český stát | Růst výroby | Daně z příjmů | Banka Morgan Stanley | Podílové fondy | Prezident Vladimir Putin | Index Exportu | Zisky | Největší čínský těžař ropy | Velké technologické firmy | Historické rekordy | Guvernér | Miliardy eur | DAX | Michal Skořepa | Poptávka | Znehodnocení úspor | Obchodníci | Společná měna | Otevírání ekonomiky | Zvýšení ceny | Trinity Bank | Dividenda | Globální trhy | Růst cen | Ekonomické uzavírky | Zvýšení inflace | Růst HDP | Repo sazby | EUR/MWh | IFO index | Financování | Technologický Nasdaq | ČSÚ | Co bude | Ursula von der Leyenová | RBI | Bankovní rada České národní banky | Německý automobilový průmysl | Výnosy českých státních dluhopisů | Poslanecká sněmovna | Pokles ekonomiky | HDP na obyvatele | Investiční poradenství | Růst produktivity | GfK | Úrokový diferenciál | New York Times | Kapitálové trhy | Louisiana | Průměrná mzda | Philadelphia Fed index | Fiskální politika | Turistický ruch | Schwab | Hospodářský růst | Podnikání | Bod | Miliardy korun | Raiffeisen Bank International | Načasování | Zpomalení růstu | HDP | Micron Technology | Predikce vývoje | ROCE | Nord Stream | EMU | Problémy | Erste | CNOOC Ltd. | Ropa | Ziskovost | Bankéři | Firma | Měny regionu | Cena ropy | Plán firmy | Inflace | Středoevropské měny dnes | Účet platební bilance | Petr Bartoň | Německá ekonomika | Inflace v listopadu | Statistiky z trhu práce | Státy EU | Předběžné výsledky | Lockdowny | Výrobní náklady | Zkušenosti | Signály | Ekonomové | Facebook | Optimismus | Raiffeisenbank a.s. | Propad české ekonomiky | Evropská spotřebitelská důvěra | Nižší úrokové sazby | Statistiky | Zahájení obchodování | MPSV | SAP | Ekonomka | Spolkový statistický úřad | Pandemie v Německu | Konjukturální průzkum | Propad HDP | Rozhodování | Naše prognóza | Krize eura | Kurz | Americký PMI | Datový kalendář | Bankovní asociace | Unicredit | Pokles výnosů | UST | Dolar | Nálada na globálních trzích | Poskytování hypoték | Hliník | Průzkum společnosti | Hodnoty měny | Euro | Hodnota indexu | Byznys | Prvotní kurz koruny | Akcie výrobce elektromobilů | Indikátor důvěry | Zápis ze zasedání ECB | Výnosy státních dluhopisů | Ekonomové Raiffeisenbank | Debata | Měď | Proinflační | Růst ekonomiky | Rozvíjející se trhy | Pražský index PX | Reputace | Ekonomka Raiffeisenbank | EU | Obchod | Christine Lagarde | Místopředseda představenstva | Predikce | Plynárenský gigant | Prima | Kypr | Citigroup | Objem investic | Používání eura | Hospodářství | Hlavní ekonomka | Akcenta Miroslav Novák | Jednotná měna | České výnosy | ING Bank | Meziroční inflace | Zasedání ECB | Gamble | Velkoobchodní cena elektřiny | Tesla | Conseq Investment Management | Koronavirové krize | Vývoz | Členské státy EU | Recese | Vyjádření představitelů | ASML | Komerční banka | Měnová politika ČNB | CZK/EUR | Pandemie | Digitalizace | Výnosy | Největší propad | Stavební povolení | Počet nových žádostí o podporu | Inflace v Německu | Spekulace | Koronavirové pandemie | Globální finanční krize | Bilance zahraničního obchodu | Zlotý | Zpracovatelský průmysl | Ministři | Poskytování úvěrů | Uznání nezávislosti | Kurz eurodolaru | Patria Finance | Statistika z amerického trhu práce | Ceny energií | Ceny potravin | Lenka Kalivodová | Meziroční míra inflace | Index důvěry | Očekávaný růst | Základní sazby | Vyloučení Ruska ze SWIFT | Rostoucí inflace | Zoetis | Investiční cíle | Soud | Panika | Cena elektřiny | PMI indexy | Předpovědi | Konflikt na Ukrajině | Martin Novák | Mince | Zásoby ropy | Světové ekonomiky | Evropské méně | Ceny plynu | Nord Stream 1 | Rostoucí ceny | Trend | Hospodářské oživení | Pokles sazeb | Oslabení | CEE | Nedostatek zakázek | Míra inflace | Platforma | Manufacturing | Harmonised Index of Consumer Prices | Spotřebitelská důvěra | Průmyslová výroba v eurozóně | Ekonomický výhled | Objem objednávek | Nařízení | SWIFT | Nemovitostní trh | Schodek | Fed index | Bankovní sektor | Indexy | Zvyšování sazeb | Oživení poptávky | Hospodářské krize | Zpřísnění měnové politiky | Transparentnost | Mezinárodní měnový fond | Česká národní banka (ČNB) | Průmysl | Československé měny | Tempo růstu | Aktivita firem | Bankovnictví | Tomáš Holub | BHP Group | Akciové trhy | České dluhopisy | UnitedHealth | Obchodní bilance | Guidance | Anexe Krymu | Akcie aerolinek | Bankovní rada | Zasedání České národní banky | SARS | Členství v EU | Osobní příjmy | Aktiva | Problémy v dodavatelských řetězcích | Očekávaný vývoj | Tuzemský průmysl | Okénko trhu | Business | Akcie aerolinek SAS | Bilance | Indikátory | Epidemie koronaviru | Zastavení dodávek | Úsilí | Veřejný dluh | Peněžní trh | Žádosti o podporu v nezaměstnanosti v USA | ČBA | Nejslabší růst | Nový týden | Vývoj kurzu | Průmyslový sektor | Zdravotnictví | Energetické krize | Economic | Ministryně financí | Martin Gürtler | Technologický pokrok | | Německý statistický úřad | Výsledek voleb | Schodek zahraničního obchodu | Trinity | Fond obnovy | Majetek | ISM ve službách | Ekonomika eurozóny | Fio banka | Řetězce | Sentiment | Dnešní statistiky | Guvernér ČNB | Růst úrokových sazeb | Největší pokles | Politika | Sazby | Akcie ČEZu | PLN | Potenciál pro růst | Míra nezaměstnanosti | Komunikace | Ceny průmyslových výrobců | SAS | Konsensus trhu | BHP | Nike | Forint | GDP | Velká Británie | Makroekonomická data | Další vývoj | Investování do nemovitostí | Objemy obchodů | Členové bankovní rady | Nálada | Mojmír Hampl | Měnové politiky | Snížení základní úrokové sazby | Vnímání | Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost | Ekonomika | Pracovní síly | Ekonomická data | Otto Daněk | Situace v průmyslu | Karanténa | Pandemický program | Proticyklické kapitálové rezervy | Sankce | Varianty koronaviru | Zhodnocení | Spořící účty | Výhled | Prodejní cena | Analytik skupiny | Americký akciový index | Komerční banky | Americký trh práce | Růst cen výrobců | Vysoké ceny | Indexy nákupních manažerů | Energetické společnosti | Úrokové sazby | Propouštění | Zaměstnanci | Evropský trh | ČNB dnes | Finanční trhy | Cyrrus | Expanze | Růst cen energií | Zrušení superhrubé mzdy | Fondy | Bílý dům | OSVČ | ČEZ | Cenové hladiny | HDP Číny | Německé ekonomiky | USA inflace | Počet nakažených | Spread | Velkoobchodní cena plynu | Přejít na euro | New York | Zasedání bankovní rady | Krize | Akcie ropných společností | Německé tovární objednávky | Rekordní schodek | Objednávky | Slabší kurz | Dollar | Vratislav Zámiš | Základní úrokové sazby | Nezaměstnanost | Trhy | ODS | Generální ředitel | MF | České vlády | Cíle | Burza | Ekonomický kalendář | Guvernér Rusnok | První odhad | Koronavirus | Rozvoj | Zvyšování úrokových sazeb | Zvýšení úrokových sazeb ČNB | Žádosti o podporu | Asociace exportérů | Analytik ČSOB | Spotřeba domácností | Transakce | Michal Lukáč | Březnová data | Marian Jurečka | Měny | Snížení úrokových sazeb | Zaměstnanost | Akcie ČEZ | Slovensko | Vedlejší účinky | Rozjednané prodeje domů | Energie | Michal Brožka | Ekonomika EU | Fed dnes | FOMC | Měna | Finanční sektor | David Marek | Uvolnění měnové politiky | Thomson Reuters | USD | Spotřebitelská poptávka | Druhá vlna | Kompenzace | Finanční trh | Opatření na podporu ekonomiky | JPMorgan | Česká národní banka | Tightening | Ruský prezident Vladimir Putin | Pravděpodobnost recese | Markit | Partneři | Rusko | Ceny výrobců | Zlevňovat nákupy | Miliardy USD | Signál | Zdražování | Institut ZEW | Protiepidemická opatření | Osobní výdaje | Výsledkové sezóny | Přelom roku | ADP | 1D | Repo sazba | Přijetí eura | Kupní síla | Termínový kontrakt | Komodity | Zveřejnění informace | Ropy | Nové žádosti o podporu | EET | Míra úspor | NFIB | Člen bankovní rady | Výdaje | Ekonomický dopad | Společnost | Petr Dufek | Kurz koruny vůči euru | Vyšší úroveň | Důchody | Sázky | Mezinárodní obchod | Forbes | Výrobní inflace | Maloobchodní tržby v USA | Česká inflace | Radomír Jáč | Utažení měnové politiky | Negativní výhled | Šíření koronaviru | Výkon německé ekonomiky | Rozšíření | NBER | Volatilita | Žádosti o podporu v nezaměstnanosti | Umělé inteligence | Eura | Tisková konference | Schodek rozpočtu | Ztráty | Akciový trh | Nizozemsko | Ceny pohonných hmot | Budování tržní ekonomiky | Daň z mimořádných zisků | Růst | Devalvace koruny | Příjmy | Hospodářské výsledky | Zajištění | Ministryně financí Alena Schillerová | Výnosy amerických státních dluhopisů | Index | PCE index | Lockdown | Centrální bankéři | Eva Zamrazilová | Otázky Václava Moravce | Průmyslová produkce | Meziroční růst | Obchodní vztahy | Úročení | Výsledková sezóna | Ceny nemovitostí | Pokles německé ekonomiky | ČTK | ISM index | Obchod s Ruskem | Automotive | Aktuálně trh | Poradenství | Jerome Powell | Investování | Zlepšení nálady | Index spotřebitelských cen | Hrubý domácí produkt (HDP) České republiky | Současný propad | DDoS útoky | Odvětví | Opouští EU | Micron Technology Inc | Kurs koruny | Nákup aktiv | Čistý příjem | Prudké posilování koruny | Mzda | Daňový balíček | Fingood | Richard Siuda | Obchodování na burze | Daimler | Dynamika HDP | Cestování | 5G | ČNB Eva Zamrazilová | Pracovní místa | Vstup do eurozóny | Posílení | Michal Šnobr | Prohlášení | České předsednictví | Odražení ode dna | Maďarsko | Válka na Ukrajině | Analytička | David Vagenknecht | Šíření onemocnění | Cena plynu pro evropský trh | Analýza | Progres | Americký index | Procter & Gamble | Bankovní rada České národní banky (ČNB) | NERV | Deloitte | Ekonomický balíček | Základní úroková sazba | Snižování nákupu aktiv | Bloomberg | Dluhopis | Znehodnocení koruny | DNB Markets | Symposium v Jackson Hole | Vlastnictví | Pražská burza | Důvěra investorů | IWH | FinGO | Vakcína | Předpověď | HDP eurozóny | Vysoké ceny energií | Plyn | Průzkumy | Futures | Snižování sazeb | Podnikatelské klima | Ropa Brent | Cílové ceny | Nemovitosti | Mzda v ČR | Koš | ČR | Institut Ifo | Snížení daní | James Bullard | Ekonomický růst | Index nákupních manažerů (PMI) | Propad akcií | Unijní ministři | finGOOD | Americká data | Odhady ČNB | Budoucí vývoj | Odhad amerického HDP | František Bostl | Znovuotevírání ekonomiky | Španělsko | ING Bank Jakub Seidler | Aleš Michl | Úroveň služeb | Podpora | Výroba automobilů | MWh | Charles Michel | Důvěra v českou ekonomiku | Wells Fargo | Překážky | Červnová inflace | NÚKIB | Hlavní ekonom | Exportní průmysl | Vývoj na trhu | Odstřižení od SWIFT | Zadlužení | Šíření nového koronaviru | Destatis | Očekávání trhu | Sazby Fedu | Německo | Rozdělení československé měny | USD/CZK | Analytik České spořitelny | Maďarský forint | Japonská centrální banka | Vládní koalice | Nové zakázky | Zpřísňováním měnové politiky | Domácnosti | Německé akcie | Zemědělství | Dostupná data | Solidní růst | Pozornost trhu | DNB | CNBC | Spotřebitelská důvěra v eurozóně | Závislost | Miroslav Novák | Eurozóna | Štědrý den | Měsíční report | Výkonost průmyslu | Vytěsnění minoritních akcionářů | Riziko | Air Bank | Pavel Sobíšek | Maďarská centrální banka | Forward | Analytika | Inflační očekávání | Sazby beze změny | Statistický úřad | Hospodářský vývoj v Německu | Investiční produkty | BDI | Sektor služeb | Celkový výsledek | Banky | Cenový PCE index | Počasí | Růst české ekonomiky | Meta Platforms | CZK/USD | Rozvolnění restrikcí | Investice v zahraničí | Miliardy | Oslabování koruny | Devizový trh | Navýšení úrokových sazeb | Analytik | Karel Havlíček | Index PMI | Rada ČNB | Tomáš Jícha | Odhad růstu ekonomiky | Společnost BHP | Investing | Dodavatelské řetězce | Americký ministr zahraničí | Předkrizové úrovně | Ranní okénko | Ekonomická zpráva | Zestátnění ČEZ | Jiří Polanský | Železnice | Ministerstvo financí | Ministr práce a sociálních věcí | Objem vyplacených dividend | MF ČR | Virus | Motivace | Redukce | Vyšší inflace | Nastavení měnové politiky | Dovoz aut | Emise | Práce | Nastavení sazeb | Burze | Restrukturalizace | Volby | Biden | Budoucnost | Aktuální situace | Šíření koronavirové nákazy | Úspěch | Průmysl a zahraniční obchod | Vít Endler | JPMorgan Chase | Český vývoz | Rozhodnutí bankovní rady | Nesoulad | Výrobce elektromobilů | V4 | Banka | Konfederace | Prodej aut | Měnové podmínky | Finanční situace | Meziroční inflace v Německu | Celková inflace | Pracovní den | Politika ČNB | Evropský kalendář | Oživení globální ekonomiky | Abbott | Poptávky po dolaru | Kontrakt | Obchodní příležitosti | Podniky | Retail | Ekonom | Superpočítač | USA | Janet Yellen | Zlato | Polský zlotý a maďarský forint | Nejvyšší kontrolní úřad | Zlevnění hypoték | Průzkum ČSÚ | Daň z příjmu | Zastropování cen | Dnešní události | Záchranný balík | Nasdaq | PMI index | PMI ve službách | Odhady analytiků | Zrychlení růstu | Inflace v USA | Hike | Domácí poptávka | Uvalení cel | Centrální banka Japonska | BIC | Bezpečnost | Aleš Sosnovský | Janus Henderson | Investment | Čínský těžař ropy | Počet nezaměstnaných | Šíření nákazy | Fio | Kryptoměny | Ekonomické aktivity | Lepší zítřky | Nákup devizových prostředků | Výrobce elektromobilů Tesla | Amazon | Spotřebitelské ceny | Další pokles | Úvěr | Investiční společnosti | Mzdy | Akcie | Zpožděné dodávky | Zhoršení epidemické situace | Evropský průmysl | Ukazatele | Netflix | Británie | Vývoj jádrové inflace | Vladimir Putin | Stabilita | Pozice | Zlepšení | Pražský PX
Nejčastější klíčová slova: USD | EUR | USA | Index | Pozice | Trh | Výhled | Rezistence | Reuters | ČTK | Banky | Banka | Obchodování | Indikátor | FOREX | Trading | Růst | Cena | Graf | EUR/USD

Předchozí klíčová slova

HEICO Corp. (HEI.US)
Heidelbergcement
HeidelbergCement
Height-Option Broker
Heijmans
Heiken Ashi
Heikin-Ashi
Heiko Maas
Heineken
Heineken Holding

Následující klíčová slova

Helen Čchiaová
Helene Mercierová
Helen Givenová
Helen Huangová
Helge Berger
Helicopter money
HeliFX
Helikoptérové peníze
Helio Gaming
Helios Investment Partners
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
CapXmaster
Potvrďte prosím... Zavřít