Úterý 16. července 2024 04:56
reklama
Purple trading AI
reklama
CapXmaster
reklama
Fintokei Payout
reklama
CapXmaster srovnani

Allianz Trade: Světová ekonomika by letos měla růst o 2,8 procenta

05.07.2024 08:09  Autor: Tým FXstreet.cz  Sekce: Tradingové analýzy a zprávy   Tisk


Celosvětový růst ekonomiky pro období let 2024 až 2025 bude činit asi 2,8 procenta, tedy o 0,1 bodu více než v roce 2023. Vyplývá to z analýzy společnosti Allianz Trade, kterou světová úvěrová pojišťovna poskytla ČTK. Rozhodujícími faktory pro pomalý růst HDP jsou podle ní válečné konflikty a nejistota spojená s volbami, které se konají v důležitých státech světa.

Důvodem pro nevýrazný růst HDP jsou podle analýzy Allianz Trade také přetrvávající rizika recese v eurozóně a zvyšující se rizika v USA, kde se očekává zpomalení růstu HDP na 1,7 procenta. Analýza předpovídá, že centrálním bankám se podaří dosáhnout inflačních cílů pravděpodobně na počátku roku 2025, tedy o šest měsíců později, než se původně očekávalo.

Nadcházející výsledky voleb v USA, Velké Británii či Francii a vývoj válečných konfliktů podle Allianz Trade prověří odolnost ekonomik. Globální růst dosáhl v prvním pololetí svého dna, ale v globálním výrobním sektoru je stále přebytek nabídky a zejména v eurozóně je nízká poptávka.

"Rizika recese v eurozóně přetrvávají a v USA se dokonce zvyšují, což je způsobeno zejména stavem trhu práce. V letech 2024 a 2025 očekáváme růst globálního HDP 2,8 procenta, v eurozóně dosáhne zvýšení na 1,4 procenta. Čína zaznamená další zpomalení svého růstu, a to na 4,3 procenta v roce 2025," uvedl ředitel české pobočky Allianz Trade Dalibor Trojek.

Klíčovým makroekonomickým ukazatelem pro následující měsíce bude podle analýzy také inflace. Centrální banky odložily nebo zpomalily své cykly uvolňování kvůli inflaci. V celosvětovém měřítku by inflace měla v roce 2025 dosáhnout 3,9 procenta po 5,6 procenta v roce 2024, přičemž v USA by měla směřovat ke dvěma procentům a v eurozóně 2,1 procenta. Čína by se naopak měla dostat z deflace růstem o 1,5 procenta, sdělil Trojek.

Inflace začala opět růst i ve střední Evropě. Za tímto obratem stál především výraznější růst cen potravin. Vývoj inflace by však podle Allianz Trade měl kopírovat celosvětové prognózy. Celková inflace v Česku, tedy 3,7 procenta meziročně v prosinci, v Polsku 3,6 procenta a Maďarsku 4,8 procenta se do konce roku 2024 opět zvýší nad cílové hodnoty centrálních bank jednotlivých států. V roce 2025 by se podle analýzy měla inflace postupně zmírňovat a vracet se do horní poloviny cílových pásem.

Allianz Trade je světovým lídrem v pojištění pohledávek s více než 52.000 klienty a zastoupením ve více než 50 zemích. Je členem skupiny Allianz. Specializuje se na pojištění komerčních rizik dodavatelských úvěrů proti neplacení ze strany odběratele. V ČR působí od roku 1997.

Zdroj: Reuters, ČTK, Allianz Trade

Sdílení článku: 
   

 

Čtěte více

 • AlfaOmegaTrhov (7. december 2019)
  Vrcholom dnešnej seansy boli novembrové údaje z USA o pracovných miestach, ktoré boli súčasne zverejňované aj s údajmi o miere nezamestnanosti a zmene priemernej hodinovej mzdy. Miera nezamestnanosti klesla na úroveň 3,5% oproti predpovedaným 3,6%, hodinová priemerná mzda sa zvýšila o 0,2% pri predpovediach zvýšenia o 0,3%, ale predovšetkým zmena zamestnanosti, ako hlavný fundament vykázal pozitívne výsledky a to na úrovni 266 tis. pracovných miest kde výhľad bol „len“ na úrovni 181 tis. Je len samozrejmosťou, že týmito pozitívnymi výsledkami americký dolár posilňuje (priložený graf menového páru EUR/USD a indexu sily amerického dolára USDIDX).
 • Alibaba chystá rekordní prodej akcií v Hongkongu
  Čínský internetový gigant Alibaba Group se chystá ve čtvrtek nabídnout na akciové burze v Hongkongu své akcie až za 13,4 miliardy USD (311,2 miliardy Kč). S odvoláním na dva informované zdroje to dnes uvedla agentura Reuters. Šlo by světově o největší přeshraniční sekundární nabídku akcií a znamenalo by to velkou vzpruhu pro Hongkong. Ten se kvůli více než pět měsíců trvajícím protestům a obavám z dopadů obchodní války mezi USA a Čínou poprvé za deset let propadl do recese.
 • Alibaba má první továrnu, expanduje mimo internetový prodej
  Čínská společnost Alibaba Group, která se soustředí hlavně na internetový prodej, dnes ve východočínském městě Chang-čou představila svou pilotní továrnu. Snaží se o takzvanou chytrou výrobu. Oznámení ilustruje expanzi společnosti mimo její hlavní oblast podnikání a směrem k dodavatelským řetězcům internetového prodeje, uvedla agentura Reuters.
 • Alibaba nabídne akcii za 176 HKD, čeká zisk až 12,9 mld. USD
  Alibaba nabídne při vstupu na hongkongskou burzu jednu akcii za 176 hongkongských dolarů. Firma tak potvrdila dřívější informaci agentury Reuters. Částka je o 2,8 procenta nižší, než činila závěrečná úterní cena jedné akcie Alibaby obchodované na newyorské burze. Čínský internetový gigant při největší primární nabídce (IPO) v Hongkongu za uplynulých devět let získá za 500 milionů nabízených akcií 12,9 miliardy amerických dolarů (298 miliard Kč).
 • Allianz: Celosvětový majetek domácností letos poprvé od roku 2008 výrazně klesne
  Celosvětový objem majetku domácností v letošním roce zřejmě zaznamená první výrazný pokles od finanční krize v roce 2008. Po třech letech rekordního růstu hodnoty finančních aktiv se objem majetku letos patrně sníží o více než dvě procenta a zatím je jen málo známek toho, že bude následovat výrazný zvrat. Ve zprávě o vývoji hodnoty majetku to uvádí německá pojišťovací společnost Allianz.
 • Allianz: Podpůrné programy vlád pracovní místa možná neochrání
  Jeden z pěti Evropanů, který je kvůli pandemii na nucené dovolené nebo má zkrácenou pracovní dobu, může navzdory státním podpůrným programům práci ztratit. Vyplývá to z průzkumu ekonomů, který dnes zveřejnila společnost Allianz. Podpůrných programů vlád, které kompenzují ušlou mzdu nebo zkrácenou pracovní dobu, využívá téměř pětina evropské pracovní síly. To je asi 45 milionů pracovních míst v pěti největších ekonomikách kontinentu.
 • Allianz Trade: Inflace v zemích střední a východní Evropy bude kulminovat dříve
  Inflace ve většině zemí střední a východní Evropy bude kulminovat dříve, než se všeobecně očekávalo, zejména díky mírné zimě a nízkým cenám energií. Vyplývá to z aktuální analýzy pojišťovny Allianz Trade. Vedle efektů přetrvávajícího vysokého růstu cen se podle ní naplno projeví i slabší zahraniční poptávka nebo vysoké úrokové sazby. Výhled hospodářského růstu zůstává utlumený.
 • Allianz Trade: Invaze a covid-19 v Číně zasáhnou globální obchod, ČR nevyjímaje
  Válka na Ukrajině a opětovné šíření koronaviru v Číně zasáhnou světový obchod více, než se dosud čekalo. Podle studie pojišťovací společnosti Allianz Trade, která je světovým lídrem v pojištění pohledávek, se aktuální situace promítne jak do snížení objemu, tak do zvýšení cen. Podle firmy šok důvěry a poptávky by mohl ve vývozu do EU a Ruska znamenat ztrátu až 480 miliard dolarů. Vzhledem ke své exportní povaze podle ní nezůstane stranou ani česká ekonomika, neboť firmy v regionu střední a východní Evropy budou patřit k nejzasaženějším.
 • Allianz Trade: Počet firem v insolvenci ve světě loni stoupl o sedm procent
  Počet společností v insolvenci vzrostl v roce 2023 celosvětově o sedm procent. Největší růst zaznamenalo Maďarsko se 146 procenty a Polsko s nárůstem o 70 procent. V Česku klesl počet insolvencí firem o čtyři procenta. Vyplývá to z analýzy, kterou ČTK poskytla společnost Allianz Trade.
 • Allianz Trade: Riziko neschopnosti firem splácet závazky loni ve světě kleslo
  Riziko neschopnosti společností splácet své závazky ve světě v roce 2023 kleslo. Vyplývá to z modelu hodnocení rizik, které každé čtvrtletí s aktualizovaným ekonomickým vývojem vydává společnost Allianz Trade. Ta za loňský rok zvýšila rating 21 zemím, snížila jej u čtyř z 83 sledovaných zemí. Tento výsledek je odlišný od roku 2022, kdy Allianz Trade zvedla osm ratingů a 17 snížila.
 • Allianz Trade: V příštím roce by mohl světový hospodářský růst zrychlit
  Energetická krize a s ní spojený růst inflace budou ovlivňovat světovou ekonomiku i v letošním roce, v příštím roce by letošní zpomalení hospodářského růstu mohl vystřídat jeho mírný růst spolu s poklesem inflace. Vyplývá to z výhledu pojišťovny Allianz Trade na další dva roky. Prognózy analytiků Allianz Trade, kteří upozorňovali na rizika spojená se zhoršující se geopolitickou situací, energetickou krizí a protipandemickými opatřeními v Číně, se letos promítnou do zpomalení růstu celosvětového hospodářství na 1,4 procenta ze 2,9 procenta na konci roku 2022.
 • Allwyn vstoupí na burzu v New Yorku spojením s Cohn Robbins Holdings Corp.
  Nadnárodní provozovatel loterií Allwyn Entertainment, který patří do skupiny KKCG podnikatele Karla Komárka, vstoupí na akciovou burzu v New Yorku prostřednictvím spojení s firmou specializovanou na akvizice Cohn Robbins Holdings Corp. (CRHC). Hodnota sloučené společnosti má činit zhruba 9,3 miliardy USD (téměř 200 miliard Kč). Oznámila to společnost Allwyn, která se dříve jmenovala Sazka Entertainment, v dnešním prohlášení.
 • Alrosa našla v Rusku diamant vhodný pro šperky, je největší za deset let
  Ruský producent diamantů Alrosa našel kámen šperkařské kvality o hmotnosti 390,7 karátu. Je to největší diamant šperkařské kvality vytěžený v Rusku od roku 2013 a firma ho našla v Jakutsku, uvedla agentura Bloomberg. Kámen má nestandardní tvar a je lemován žlutohnědou aureolou.
 • Altmaier: Německá ekonomika nejpozději od října opět poroste
  Pokles německé ekonomiky způsobený pandemií nemoci covid-19 se po letních prázdninách podaří zastavit a nejpozději od října již hospodářství opět poroste. V rozhovoru s listem Bild am Sonntag to řekl německý ministr hospodářství Peter Altmaier.
 • Altmaier: Německá ekonomika už překonala nejhorší část koronavirové krize
  Německá ekonomika už překonala nejhorší část koronavirové krize a v letošním roce by mohla vykázat růst až o čtyři procenta. Uvedl to dnes německý ministr hospodářství Peter Altmaier. Jeho nejnovější prognóza je optimističtější než oficiální vládní výhled z konce dubna, který na letošní rok počítá s růstem hrubého domácího produktu (HDP) o 3,5 procenta po loňském propadu o 4,8 procenta.
 • Altmaier: Německo nepotřebuje další balík stimulačních opatření
  Německo bude muset ještě po určitou dobu uplatňovat přísná koronavirová omezení, nepotřebuje však další balík opatření na podporu ekonomiky. Uvedl to dnes německý ministr hospodářství Peter Altmaier v rozhovoru s listem Die Zeit.
 • Altmaier: Německo se po koronaviru vrátí opět k úsporám
  Německá vláda se vrátí ke své úsporné politice, jakmile krize kolem pandemie způsobené koronavirem odezní. V televizní stanici ZDF to dnes řekl ministr hospodářství Peter Altmaier. Německo v pondělí schválilo soubor podpůrných opatření za 750 miliard eur (20,8 bilionu Kč), kterými chce zmírnit dopady pandemie na ekonomiku. Berlín si tak poprvé od roku 2013 vypůjčí peníze.
 • Amatérští obchodníci způsobili prudký růst akcií GameStopu
  Skupina amatérských obchodníků ze sociální sítě Reddit způsobila obrovské ztráty investičním hedgeovým fondům. Skupina se rozhodla podpořit řadu akcií, u kterých tyto fondy sázejí na jejich pokles, a v případě firmy GameStop byla úspěšná, když se jí podařilo poslat akcie tohoto amerického prodejce videoher, spotřební elektroniky a herního zboží prudce vzhůru. A akcie dalších firem, jako BlackBerry a AMC, zřejmě budou následovat, upozorňují zpravodajské servery CNN a cnet.com.
 • Amazon: Bez dohody o brexitu hrozí občanské nepokoje
  Pokud Británie opustí Evropskou unii bez dohody o brexitu, hrozí do dvou týdnů občanské nepokoje. Myslí si to ředitel britské divize amerického internetového gigantu Amazon Doug Gurr. Amazon přišel s tímto varováním podle listu The Times jako první technologická firma na pátečním setkání zástupců velkých firem s novým britským vyjednavačem o brexitu Dominikem Raabem.
 • Amazon je za první čtvrtletí zpět v zisku, vydělal 3,17 miliardy USD
  Americký internetový obchod Amazon v prvním čtvrtletí vykázal zisk 3,17 miliardy dolarů (74,5 miliardy Kč), zatímco o rok dříve měl ztrátu 3,84 miliardy dolarů. Ke zlepšení přispěla vysoká poptávka po nakupování přes internet a po cloudových službách. Firma o tom ve čtvrtek informovala ve výsledkové zprávě.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
FTMO férovost