Pátek 14. června 2024 23:21
reklama
Fintokei SwiftTrader
reklama
Swissquote Bank
reklama
Fintokei SwiftTrader
reklama
Fintokei ProTrader

Price Action nebo Indikátory?

Napsal:   Sekce: Price Action

Nekonečné téma. Na jedné straně menší tábor příznivců Price Action. Davy příznivců indikátorů na straně druhé. Co je to Price Action (PA), proč je o ní menší zájem, proč u obchodníků vítězí indikátory a která metoda je lepší než druhá? V tomto článku vám nabízím své odpovědi.

Na začátek: Každý den se setkávám s mnoha obchodníky. V pondělí jsem hovořil s obchodníkem, který obchoduje s pomocí indikátorů klouzavých průměrů. V úterý jsem popíjel dobrý čaj s člověkem, který obchoduje pouze světové červené zprávy. Dnes mám naplánované setkání s člověkem, který jde na věc více matematicky. A já osobně dávám přednost samotné ceně. Každý jsme jiný. V tomto článku chci poukázat na to, co já považuji za nejlepší přístup k trhům. Tohle je moje show. A co se týká ostatních: proti gustu žádný dišputát. Respekt.

Co je to Price Action? Už si vůbec nepamatuji, co se píše o PA v "chytrých knihách" od lidí, kteří Price Action nikdy nedělali (jak musí rychle poznat člověk s alespoň trochu zkušeným okem), ale mohl bych to definovat takto primitivně: Price Action je pohyb ceny na grafu. A to je celé. Když dělám Price Action, dělám jednoduše to, že si otevřu čistý cenový graf a přímo z něj (a jenom z něj) získávám všechny informace, které pro své obchody potřebuji. Vlastně mohu mluvit o Pure Price Action - PPA, jak tomu říkají skálopevní příznivci čistého neposkvrněného cenového grafu.

Proč není Pure Price Action (jednoduchý cenový graf a pak už vůbec nic) tolik rozšířený přístup jako grafy počmárané indikátory z celého spektra barev? Je to jednoduché.

1. Přístup k trhům s indikátory je jednodušší. Indikátory ze svého principu určitým způsobem uhlazují cenu a dávají graficky velmi přehledné signály. To je samozřejmě velmi dobrý start pro začátečníka a jelikož drtivá většina obchodníků na forexu jsou začátečníci nebo věčně začínající, indikátory jsou tak stále doslova v kurzu.

2. Price Action vyučuje hluboce a smysluplně jenom malá hrstka lidí (hlavně proto, že je to těžší a časově náročnější téma a velmi to závisí na nasbíraných jemných zkušenostech). Největší podíl koláče mají obecně známé systémy postavené na nějakém indikátoru / indikátorech. A to je samozřejmě také důležitý faktor - když jsem byl začátečník, hledal jsem přesně popsané systémy někoho jiného a ty jsem také obchodoval. A vzpomínám-li si přesně, všechny využívaly indikátorů.

3. Ego. Ego má rádo, když vypadá důležitě. Ego miluje obdiv, prvenství a dojem něčeho obecně těžkého a významného, co ono samo ovšem dobře zvládá. Protože všichi si nosíme s sebou své ego a někteří z nás se ještě nenaučili se smát jeho komickým požadavkům, tato kategorie hraje obrovskou roli v tom, proč ne Price Action, a proč ano Indikátory.

Z nějakého důvodu stále tíhneme k tomu, že jsme lepší a naše obchodování bude zákonitě lepší, když máme nainstalovanou tu nejlepší platformu, v ní přidané všechny důležité indikátory a přitom na nás svítí krásný rozmanitý barevný svět křivek a čar. Jsme tím tak okouzleni, že nám často ani nevadí, že přes tu celou krásně barevnou koláž nevidíme podstatu - cenu.

Dobře. Je tedy Price Action nutně lepší přístup než indikátory? Obecně - Ne!

Pro mě - určitě Ano!

Podle mého názoru jsou pro začátečníka na počáteční seznamování s trhy dokonce lepší indikátory. Začátečník v prvních krocích ještě nemusí podrobně rozumět ceně (to ani není možné), ale spíše se učit precizně zvládat základní principy obchodování obecně. Indikátory jsou zde dobrým pomocníkem. Pokud jich použijeme rozumné množství (jeden nebo dva), pomáhají nám velmi dobře s obchodními rozhodnutími. Jakmile si těch berliček dáme do podpaždí více, chodí se nám "v tom" hodně špatně a z principu často spadneme.

Pokročilejší obchodník už se pomalu poohlíží po ceně, protože zjistil, že všechny indikátory jsou pouze matematicky přepočítanou cenou, která se vypočítává z časové periody, a tak se logicky jedná o zpožděný nástroj. To nemusí být mínus, například na určování trendů to může být pozitivní nástroj. Otázka zde spíše je, jestli pro vstupy a výstupy využít spíše okamžitě reagující cenu nebo zpomalený indikátor.

Na závěr: Myslím si, že indikátory jsou dobrými pomocníky pro ty, kteří cítí, že je potřebují a že jim s nimi jde obchodování lépe. Současně jsem nabyl poznání, že v mnoha případech indikátory působí na vývoj obchodníka negativně a to z jednoho prostého důvodu - on vidí vývoj na trhu jako vývoj barevných křivek, ale ne samotné ceny, často ani netuší jaký je základní princip těchto indikátorů. Vývoj ceny je něco v pozadí. Ale toto odsunování ceny na druhou kolej může být v některých případech fatálně nebezpečné.

Cenový graf je naprosto nepostradatelný. Není lepších informací, než znalost nejdůležitějších úrovní přímo v grafu.

Víte například jaká je v posledních dnech nejdůležitější cenová úroveň na trhu EURUSD, kde lze udělat potenciálně nejlepší obchody se skvělým poměrem risk/reward? Nebo prostě jenom čekáte na další signál na vašem Momentum/RSI/CCI/Stochastic/Williams/ Demark/MovingAverage/Bollinger/Fibonacci/Elliot/acojávímcoještě indikátoru? ...

Hodnocení článku:
Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Prepad o 7 % v priebehu minúty? Vitajte na krypto trhu
  Ahojte traderi. Dnes sa pozrieme na včerajšiu situáciu, ktorú ste asi na trhoch postrehli. Jednalo sa o prepad takmer o 680 USD. To by možno nebolo až také divné, ale problém bol, že sa to udialo behom jednej minúty.
 • Prepredaný EUR/TRY, iné exotiky a zaujímavosť o Bitcoine
  V tomto pravidelnom tradingovom výhľade poukážem na minulý vývoj exotických menových párov a pomocou technickej analýzy urobím predikciu na budúce dianie.
 • Presun miliardy dolárov v jednej BTC transakcii
  Veľké BTC transakcie bývajú často spájané s pohybmi na trhoch. Najmä kryptomenoví analytici a traderi preto sledujú, kedy príde ku nejakej podstatnej transakcii a snažia sa z nej vyčítať čo najviac informácii, aby sa mohli následne na základe toho zariadiť na trhoch. Aj práve kvôli tomu je aktuálne pomerne veľký rozruch okolo transakcie, ktorá sa udiala dnes nad ránom, pretože bola prostredníctvom nej celkovo presunutá takmer 1 miliarda dolárov.
 • Presvedčenie/viera: Dôležitý kľúč k dosiahnutiu obchodných výsledkov po akých túžite
  Tento blog mi dal zabrať a je oveľa dlhší než obvykle, tak sa usaďte, uvarte si čaj a relaxujte. Je to dosť detailne popísané a mohlo by vám to pomôcť s „mind game“ v tradingu.
 • Prezidentské volby USA: Jaká bude reakce akciového trhu?
  Letošní prezidentské volby v USA budou soubojem na život a na smrt. V tomto článku si projdeme, jak listopadové prezidentské volby mohou ovlivnit akciový trh. Neopomeneme ani historickou zkušenost. Nakonec se podíváme, co doporučují analytici z investiční banky U.S. Bank a já přidám i svůj komentář.
 • Prezidentské volby v USA
  Není pochyb o tom, že americké prezidentské volby jsou politickou událostí roku. Ty letošní jsou navíc výjimečné v tom, že k nim dojde v období naprosto bezprecedentního ekonomického šoku v důsledku koronaviru a občanských nepokojů, které v USA začaly v červnu. V každém případě platí, že stejně jako minulé volby, kdy překvapivé zvolení prezidenta Trumpa posílilo dlouhodobou býčí náladu amerických akciových trhů a vedlo také k posilování amerického dolaru, tak i letos lze očekávat, že výsledek voleb bude mít silný dopad na finanční trhy.
 • Price Action a Homma Munehisa – „Boh“ trhov
  Pre dnešný článok som zvolil tému obchodníka Hommu Munehisu, ktorý je považovaný za zakladateľa technickej analýzy. Keby aj len polovica informácií bola o ňom pravdivá, tak jeho príbeh je fascinujúci. Hovorí sa o ňom, že za svoj život zarobil ekvivalent 100 miliárd dolárov dnešnej doby.
 • Price Action a jeho výhody a nevýhody
  Price Action trading je v aktuálně jeden z nejdůležitějších a nejúčinnějších způsobů obchodování, který se může obchodník naučit. V očích některých traderů se dokonce jedná o tak účinnou obchodní metodu, že jsou přesvědčeni o tom, že je to „jediná“ věc, kterou obchodník potřebuje v tradingu opravdu znát a podle které by měl také obchodovat. Obchodovat lze samozřejmě i s pomocí jiných obchodních metod, avšak pravdou zůstává, že obchodníci, kteří využívají právě tuto obchodní metodu, tak často díky tomu vytváří opravdu skvělé obchodní strategie.
 • Price Action a komplexní ukazatele výkonnosti
  Úvaha nad možnostmi zvýšení výkonnosti obchodování podle metody Price Action použitím matematické statistiky.
 • Price action naznačuje korekciu na akciových indexoch
  V posledných týždňoch sú všade články či reči o prichádzajúcej kríze či recesií a v tomto blogu poukážem na to ako to vyzerá s pohľadu grafov. Tento rok majú európske a americké akciové indexy majú nadpriemerné výnosy. Vydrží to?
 • Price Action obchodní příležitosti na šesti měnových párech
  V dnešním blogu technické analýzy představím z mého pohledu nejzajímavější Price Action na měnových párech pro nadcházející období. Hlavní měnové páry v tomto blogu zastupují GBP/USD a USD/CAD. Zajímavé cenové akce se nachází na křížových párech AUD/CAD, AUD/JPY, CAD/CHF a EUR/GBP
 • Price Action ukazuje na USD/SGD jasný signál a iné exotiky
  V tomto pravidelnom tradingovom výhľade poukážem na minulý vývoj exotických menových párov a pomocou technickej analýzy urobím predikciu na budúce dianie. Bližšie sa pozrieme z daily a weekly timeframov na USD/SGD, USD/MXN a NOK/JPY. Exotiky môžu mať nepríjemné swapy alebo sa môžu zdať riskantné, no príležitosti môžu poskytnúť niekedy lepšie RRR ako obyčajné majors či minors menové páry.
 • Price Action výhľad
  V tomto pravidelnom tradingovom výhľade poukážem na minulý vývoj menový párov a pomocou technickej analýzy urobím predikciu na budúce dianie.
 • Príde II. Vlna poklesov na trhoch?
  Dnes si trochu zašpekulujeme a budeme sa snažiť zodpovedať otázku, či je reálne aby prišla druhá vlna poklesov a čo by sa muselo stať?
 • Príde na Bitcoine výplach?
  Posledné mesiace sa drží celý kryptomenový trh a aj ropa v stranovke bez značného trendu. Skôr či neskôr sa rozhodne trh skočiť jednou stranou a v tomto blogu by som sa rád pozrel na to ktoré trhové smerovanie nás čaká s najväčšou pravdepodobnosťou. Dnes sa pozrieme na Bitcoin, Luna a ropa WTI.
 • Príde na kryptomenách opäť ku korekcii?
  Pred voľbami som upozorňoval na možný uptrend Bitcoinu a teda aj iných kryptomien, ale čo som neočakával je posilnenie o takmer 50% behom menej ako 1 mesiaca. Veľa kryptomien teraz poskočilo a veľa investorov si určite vydýchlo, ale čo bude ďalej?
 • Príde výplach ruského rubla?
  V tomto pravidelnom tradingovom výhľade poukážem na minulý vývoj exotických menových párov a pomocou technickej analýzy so situáciou vo svete urobím predikciu na potenciálne budúce pohyby vybraných menových párov USD/RUB, EUR/HUF a EUR/CHF.
 • Prieskum ukázal, že viac ako 5 % spoločností v USA chce investovať do Bitcoinu!
  Bitcoin sa v posledných mesiacoch teší rastúcemu záujmu zo strany spoločností. Od augusta do neho investovalo či sa zmienilo o investovaní hneď niekoľko popredných spoločností, pričom najmä MicroStrategy, Square, Guggenheim či Tesla na seba (ale takisto aj na Bitcoinu) pútajú pozornosť. Je viac ako jasné, že počet spoločností, ktoré do BTC investovali nie je ani zďaleka finálny, čo aktuálne potvrdil aj prieskum spoločnosti Gartner. Tá sa zamerala na americké spoločnosti, ktorých sa pýtala, aký je ich názor a postoj voči najväčšej kryptomene. Výsledky z tohto prieskumu určite nikoho neprekvapia.
 • Prichádza ideálny čas na nákup Bitcoinu a Etherea?
  Ahojte traderi a vitajte u môjho ďalšieho článku pre FXstreet. Dnes si zodpovieme otázku, či už prichádza ideálny čas na nákup Bitcoinu a Etherea? Pred dvoma týždňami zaznamenali všetky kryptomeny prudší pokles. V minulotýždňovej analýze som riešil cenu Bitcoinu bezprostredne po veľkých prepadoch. Načrtli sme si scenáre aj možnosti. Ako sa grafy vyvíjajú teraz?
 • Prichádzajúce leto a najväčšie obchodnícke chyby
  Čoskoro je tu leto. Ešte nás čaká posledný volatilný mesiac máj a potom je tu čas leta. Letné obchodovanie je iné. Keď obchodníci smerujú na pláž alebo inde, rozhodnú sa vypnúť a oddýchnuť si, trhy sa spomalia, stratia objem a stanú sa o niečo nepredvídateľnejšími.
 •  


  Diskuse ke článku

  Diskuse je přístupná pouze pro registrované uživatele.
  Přihlásit se | Nová registrace
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
FTMO král