Sobota 27. duben 2024 19:35
reklama
Dukascopy new
reklama
InstaForex ebook vzdelavaci
reklama
FTMO férovost
reklama
Fintokei ProTrader

Migrační dohoda EU může českého daňového poplatníka vyjít dráž než konsolidační balíček. Přesto se o jejích dopadech na veřejné finance vůbec nediskutuje – na rozdíl od balíčku

20.06.2023 09:09  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Migrační dohoda EU, k níž se Česko připojilo, může mít nečekaně výrazný dopad na peněženky daňových poplatníků v ČR. Česko se totiž zavázalo, že v případě silných nebo rychlých migračních toků, se bude podílet na přijetí buď nejméně 30 tisíc migrantů ročně, nebo na platbě ročně minimálně 600 milionů eur, tedy dle dnešního kursu více než 14 miliard korun.

Obě číselné částky jsou ale minimální. Česku tak na základě migrační dohody může být určen i citelně vyšší počet migrantů k přijetí. A v případě neochoty je přijmout to může být i výrazně vyšší částka. To, kolik má Česko přijmout uprchlíků, přitom určí Evropská komise, stejně jako případně částku, kterou se může země z jejich přijímání „vykoupit“. Nemusí jít o zanedbatelné peníze.

Jeden příklad za všechny. Představme si, že se třeba za tři nebo čtyři roky, když už bude po válce na Ukrajině, zopakuje rok 2015 a do EU jako tehdy přijde přes 1,2 milionu migrantů ze zemí Afriky nebo Blízkého východu. Evropská komise dle nyní podepsané migrační dohody určí, že má Česko přijmout 80 tisíc z nich, což je realistický předpoklad.

Proč realistický? Protože jedna z nejlidnatějších zemí EU a šestá největší ekonomika Unie, Polsko, se na dojednané „povinné solidaritě“ podílet nebude. Maďarsko také ne. Jižní země EU, jako je Itálie nebo Řecko, jsou migranty přetíženy již nyní. Německo může říci, že značný počet migrantů přijalo již právě při migrační krizi roku 2015. Navíc tam nyní dramaticky sílí preference protiimigrační strany Alternativa pro Německo (AfD). Ta už je tam druhou nejsilnější stranou; má v průzkumech preferencí dvacet procent, tedy více než vládní sociální demokraté kancléře Olafa Scholze. Pokud tedy za tři nebo čtyři roky AfD nebude přímo v německé vládě, tamní vláda se bude obávat, že by se tak stát mohlo a bude usilovat – skrze Evropskou komisi – přerozdělit více migrantů právě třeba do Česka. Berlín může argumentovat tím, že Česko vlastně dosud žádné migranty ze zemí Afriky nebo Blízkého východu nepřijímalo. Podobně může argumentovat také Francie, v jejíž společnosti antiimigrační nálady také spíše houstnou, což bude za další tři nebo čtyři roky – jako v Německu – ještě patrnější. Tlak dvou nejsilnějších ekonomik EU a další zmíněné faktory pak snadno mohou zapříčinit, že Česku bude Bruselem určeno k přijetí právě oněch 80 tisíc běženců z celkového počtu před 1,2 milionu. 

V Česku ovšem – předpokládejme dále – bude vládnout kabinet mnohem méně nakloněný přijímání imigrantů ze zemí Blízkého východu či Afriky, než je současná vláda. Takže tento kabinet imigranty přijmout odmítne. Česko tak realisticky v takovém případně zaplatí za nepřijetí zhruba 40 miliard korun. To nejsou zanedbatelné peníze. Vždyť je to o pět miliard korun více, než kolik činí inkaso ze všech daňových a odvodových navýšení obsažených pro příští rok v tolik diskutovaném konsolidačním balíčku. Vše na základě podepsané migrační dohody. Je paradoxní, jak se do mrtě debatuje zatím jen návrh konsolidačního balíčku, ale opatření, které má potenciálně ještě větší dopad na veřejné finance, projde zcela bez debaty a jakékoli pozornosti.

Z makroekonomického hlediska dopadu na veřejné finance a tvorbu veřejných rozpočtů je obzvláště tísnivá právě nejistota plynoucí z migrační dohody EU. Česko nemusí s dostatečným předstihem dost dobře vědět, kolik migrantů mu Evropská komise určí přijmout, případně kolik tedy bude platit za jejich odmítnutí. Migrační vlny z Afriky či Blízkého východu navíc mohou časem sílit nejen z důvodu tamních možných konfliktů a válek, ale i z důvodu klimatických nebo z důvodů vnitropolitického vývoje v jiných evropských zemích.

Pokud například v příštích německých parlamentních volbách ještě výrazněji uspějí tamní Zelení, kteří jsou k přijímání migrantů relativně vysoce vstřícní i v porovnání s dalšími německými stranami, lze předpokládat vyšší příliv migrantů nejen do Německa, ale obecně do EU, včetně do Česka.

Podepsáním migrační dohody EU se tak vývoj českých veřejných financí stává závislejším na obtížně předvídatelném vývoji politické situace v Africe, na Blízkém východě, ale i v zemích typu Německa. V krajním případě může za triumf Zelených v německých volbách platit český důchodce, neboť i do Česka pak zamíří více migrantů, jejichž odmítnutí tak bude tím nákladnější – a odpovídající částku může být v rámci zachování udržitelných veřejných financí nutné seškrtat penze.

Ale to vše je zahaleno mlhou nejistoty, která ekonomice, jak známo, nikdy nesvědčí. Jedinou jistotou se tak nyní zdá být, že migrační dohoda EU představuje další zátěž pro české veřejné rozpočty. Jde nyní jen o to, o jak velkou. Což ale v tuto chvíli nikdo neví; stanoveno je jen to, kolik tato zátěž bude činit minimálně, nikoli to, jak je její maximální částka. 

Ano, imigrace je velmi často – ovšem spíše až dlouhodobě – ekonomicky přínosná. Zvláště v ekonomikách demograficky stárnoucích s přehřátým trhem práce, což je přesně případ Česka. Musí se s ní ovšem náležitě a promyšleně pracovat.

Záleží také z velké míry na tom, jaké náklady si vyžádá začlenění imigrantů na pracovní trh hostitelské země. Z čím vzdálenějších civilizačních okruhů migranti pochází, zpravidla tím větší nároky (a náklady) vznikají na její imigrační politiku.

Migrační dohoda EU znamená, že Česko při nějaké další migrační krizi typu té z let 2015 a 2016 buď zaplatí třeba desítky miliard korun ročně, což zatíží veřejné finance, nebo přijme třeba desítky tisíc migrantů z civilizačně vzdálených okruhů typu Afriky či Blízkého východu.

Český stát přitom nedokáže zvládnout ani na roky dopředu dobře předvídatelnou vnitrostátní migraci, totiž přistěhovalectví Čechů z venkova či menších měst do metropole Prahy, o čemž svědčí třeba aktuálně kritický tamní nedostatek tisíců míst pro zápis na střední školu.

Opravdu lze věřit, že tento samý stát, jenž „nezvládá sám sebe“ a své vlastní lidi, totiž děti, zvládne začlenit nepředvídatelnou migrační vlnu z Afriky či Blízkého východu, ročně čítající desetitisíce lidí bez kvalifikace a bez jazykové znalosti, aby byla ekonomicky přínosná?

Lukáš Kovanda
Trinity Bank

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Microsoft – Nový vrchol
    Akcie Microsoftu (MSFT) prolomily 17. července místní odpor, který byl vrcholem z 14. července. Výsledkem jsou nová historická maxima. Po tomto dnu na burze se pokračovalo ve středu pohybem vzhůru a se zvyšujícími se korekcemi. Obchodníci mají otevřenou cestu k testování úrovně $ 75. Nejbližší podpora je v oblasti ze dne 5. června ($ 72,5 – $ 72,89). V případě jejího průlomu, otevře se cesta k otestování hladiny $ 70. Pro tuto chvíli je základním scénářem pokračování vzestupného trendu.
  • Microsoft – Přiblížil se k 80 dolarům
    Během pátečního zasedání stanovilo MSFT historické maximum cen akcií Microsoftu. Obchodníci proto mají otevřenou cestu k testování úrovně 80 dolarů. Nejbližší podpora je ze 17. října 2017 (77,25 – 77,30 dolarů). Pokud ji cena akcií překročí, bude pravděpodobné, že se test posune k vrcholu kolem 18. září 2017 (75,75 dolarů – 75,97 dolarů). Další podpora je na úrovni z 25. září (72,92 dolarů – 73,10 dolarů). V případě překročení této poptávkové zóny je další podpora na úrovni z 11. srpna (71,28 – 71,35 USD). Prozatím je základním scénářem pokračování růstového trendu.
  • MicroStrategy bohatne na bitcoinech, zisk činí již 2 miliardy dolarů
    Softwarová společnost MicroStrategy pokračuje v nakupování bitcoinů. Momentálně jich vlastní již za několik miliard dolarů. Z firmy toto činí největšího investora do primární kryptoměny z korporátní sféry.
  • MicroStrategy po pádu Bitcoinu na polovinu vyskočila o 12 %
    MicroStrategy (MSTR.US) i další americké akcie spojené s kryptoměnami se dnes obchodují výše. Tento týden bylo dokončeno půlení bitcoinů, které bude mít za následek snížení nabídky bitcoinů do budoucna. Z fundamentálního hlediska by to mělo podpořit cenu mincí a poskytnout tak impuls společnostem, jejichž ocenění je na Bitcoin navázáno. Jedná se však spíše o dlouhodobý efekt. Krátkodobé dopady předchozího snížení bitcoinu na polovinu byly méně jednoznačné. Nicméně vzhledem k tomu, že poslední událost nevedla k žádným výraznějším pohybům na trhu s Bitcoinem a mince stabilně pokračuje v probíhajícím ozdravném pohybu, kryptoakcie z toho těží.
  • Microstrategy přesahuje 200k BTC v aktivech 💰
    Podle posledních informací MicroStrategy (MSTR.US), kterou založil Michael Saylor, investovala dalších přibližně 821,7 milionů dolarů do nákupu dalších 12 000 bitcoinů. Společnost získala další bitcoiny od 26. února do 10. března 2024. Investice byla financována 781,1 milionu USD z nedávné nabídky dluhopisů a 40,6 milionu USD přebytečné hotovosti. K 10. březnu společnost držela celkem 205 000 bitcoinů, nakoupených za celkem 6,91 miliardy dolarů, v průměru 33 706 dolarů na každý, včetně poplatků a výdajů. Za předpokladu ceny bitcoinu 72 000 USD činí celková hodnota aktiv MicroStrategy 14,7 miliardy USD, takže celkový zisk z investice přesáhl 7,79 miliardy USD.
  • MicroStrategy vzrostlo o 19 %, když bitcoin překonává 66 000 $
    Rally na trhu s kryptoměnami se po krátké pauze obnovila. Bitcoin získává přes 5 % a poprvé od poloviny listopadu 2021 se vyšplhal nad hranici 66 000 USD. Nejznámější kryptoměna se obchoduje jen o 3–4 % pod svými historickými maximy dosaženými na začátku listopadu 2021. Stále silná poptávka po Bitcoinové ETF podporují sentiment vůči digitálním aktivům. Pokračující zisky na trhu s kryptoměnami poskytují palivo pro růst cen akcií na kryptoměnových akciích.
  • MICTrader- nový obchodní terminál Mayzus Investment Company
    Rádi bychom informovali všechny klienty, že se změnily názvy našich obchodních serverů. Od teď prosíme používejte následující názvy serv...
  • „Mier“ medzi USA a Čínou by pomohol aj Európe
    Minulý týždeň bol charakteristický pozitívnou náladou na finančných trhoch. Hlavné akciové indexy v Európe, USA a v Ázií dokázali uzavrieť obchodný týždeň v ziskoch. Za touto náladou stálo najmä dosiahnutie „mieru“ v obchodnej vojne medzi USA a Čínou počas samitu krajín G20. Tento týždeň sa majú telefonicky spojiť zákonodarci USA a Číny, aby diskutovali o dosiahnutí obchodnej dohody, čo podporuje pozitívnu náladu. Na druhej strane, pondelkové stretnutie krajín OPEC + vo Viedni síce prinieslo predĺženie dohody o obmedzení produkcie ropy do marca 2020, no zároveň sa objavili obavy ohľadom ďalšieho spomaľovania dopytu po rope, vďaka spomaľovaniu globálneho hospodárskeho rastu.
  • Migrační dohoda EU, k níž se Česko připojilo, představuje potenciálně nečekaně výraznou zátěž pro české veřejné finance. Může jít o desítky miliard ročně, což by mohlo vést k osekání třeba důchodů
    Migrační dohoda EU, k níž se Česko připojilo, může mít nečekaně výrazný dopad na peněženky daňových poplatníků v ČR. Česko se totiž zavázalo, že v případě silných nebo rychlých migračních toků, přijme buď nejméně 30 tisíc migrantů ročně, nebo zaplatí ročně minimálně 600 milionů eur, tedy dle dnešního kursu více než 14 miliard korun.
  • Migrační dohoda EU, kterou Česko podepsalo bez zajištění trvalé výjimky, představuje potenciálně výraznou zátěž pro české veřejné finance. Ročně může jít o nemalé desítky miliard korun
    Migrační dohoda EU, k níž se Česko loni připojilo a nyní opět plní média, může mít nečekaně výrazný dopad na peněženky daňových poplatníků v ČR.
  • Michael Saylor (MicroStrategy) si přeje, aby Elon Musk koupil více BTC místo fotbalového týmu
    Michael Saylor ve své propagaci primární kryptoměny nepolevuje. Spoluzakladatel business intelligence firmy MicroStrategy i nadále zůstává jedním z nejvýraznějších bitcoinových fanoušků. Nedávno poradil Elonu Muskovi, aby nakoupil více bitcoinů.
  • Michael Saylor varuje veřejnost: Vyhněte se podvodům slibujícím MicroStrategy Bitcoin zdarma
    Michael Saylor, technologický titán, který je synonymem Bitcoinu a jeho obrovského podílu ve společnosti MicroStrategy, vydal varování: svět kryptoměn je zaplaven podvody a váš milovaný Bitcoin může být v ohrožení.
  • Michael Saylor věří, že poptávka po Bitcoinu je 10x vyšší než nabídka
    Michael Saylor, spoluzakladatel a výkonný předseda společnosti MicroStrategy (MSTR), říká, že nedávné uvedení bitcoinových (BTC) burzovně obchodovaných fondů (ETF) tlačí cenu tokenu nahoru, protože existuje obrovská nerovnováha v nabídce kryptoměny a téměř deset let trvající poptávka po maloobchodně dostupném produktu BTC.
  • Michael van de Poppe: Bitcoin klesne na 12 000 USD
    Ve 4hodinovém časovém rámci je ještě evidentnější, jak přesně se bitcoin v posledních měsících pohyboval. Jak již bylo zmíněno, strávil několik týdnů v jednom bočním kanálu a pak přešel do druhého. Oba kanály jsou vidět na obrázku níže. Včera cena opustila druhý boční kanál, takže šance bitcoinu na další pokles prudce vzrostly. Jediné, co nás nutí o tom pochybovat, je linie Senkou Span B ve 24hodinovém časovém rámci. Jak jsme však již řekli, v každém případě potřebujeme potvrzovací signály pro nákup, abychom zvážili odraz od od Senkou Span B. Za současných okolností to znamená návrat do druhého bočního kanálu
  • Michaël van de Poppe předpovídá největšího konkurenta ETH na rok 2022
    Oblíbený krypto analytik a investor, Michaël van de Poppe zkoumá, jaká kryptoměna bude v roce 2022 hlavním konkurentem Etherea. V nové strategické relaci krypto analytik svým 155 000 odběratelům na YouTube sdělil, že jak Avalanche (AVAX), tak i Solana (SOL) letos vzrostly na popularitě jako konkurecnce Etherea (ETH).
  • Michaile, cos to provedl?
    Bývalý sovětský prezident Michail Gorbačov možná částečné uvolnění kontroly předpokládal, když v roce 1986 odhalil dva pilíře své...
  • Michal Cibulka, metodik finančního plánování Broker Consulting: Tři důvody, proč mít finanční plán
    Ve své praxi se často setkávám s dotazem, proč vlastně mít finanční plán. Obvyklým argumentem proti němu je, že na těch pár korun, co tazatel má, se to ani nevyplatí. Jenže právě finanční plán by měl každému z nás pomoci k tomu, abychom v případě potřeby měli k dispozici dostatek peněz a nemuseli si draze půjčovat.
  • Michelle Bowmanová zopakovala svůj názor Jeroma Powella
    Jak už jsme probírali, od Fedu už nemá smysl čekat snížení sazeb. Poslední zpráva o indexu spotřebitelských cen ukázala, že inflace překračuje cílovou hodnotu téměř dvojnásobně. Potrvá nejméně 5–6 měsíců, než inflace zpomalí alespoň na 2,5 %. A teprve pak bude Fed moci začít diskutovat o prvním snížení sazeb. Osobně neočekávám, že by se tak stalo v blízké době. Předseda Fedu Jerome Powell tento týden řekl, že pokrok v inflaci se zastavil, a stejného názoru byla i členka FOMC Michelle Bowmanová.
  • Michiganský sentiment roste navzdory obavám z inflace
    Předběžný ukazatel spotřebitelského sentimentu University of Michigan ukázal zlepšení celkové nálady spotřebitelů. Index vzrostl z listopadových 67,4 na 70,4 v prosinci. Očekávání bylo nastaveno na pokles na 67,1. Spotřebitelské očekávání vzrostlo na 67,8, ovšem trh čekal pokles tohoto subindexu na 62. Bezprostředně po zveřejnění indexu reagovaly trhy mírným růstem.
  • Michl dostal "žlutou kartu"
    Tomáš Holub z bankovní rady ČNB včera hovořil v Hospodářských novinách o tom, že nový guvernér dostal od trhů “žlutou kartu” ještě před tím, než se dostal na hřiště. V relativně otevřeném vystoupení Tomáš Holub jasně mluvil o tom, že si v tuto chvíli slabou korunu centrální banka nemůže dovolit.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
CapXmaster