Proč AOS NE

Napsal:   Sekce: 

Mnoho traderů si myslí, že AOSy jsou spása, já tomu ale nevěřím.

Pořád si všímám, že mnoho traderů vidí spásu v AOSech, jsou i lidi co si myslí, že AOS může mít stejné zhodnocení jako diskréční trader. Trošku mi to připomíná současnou snahu převést všechny činnosti na počítače. Tradeři vidí v AOSech především to, že počítač nemá emoce, netýká se ho žádná psychologie, žádné náladové stavy nemá, prostě nic takového. Myšlenka, toho že AOS může mít stejné zhodnocení jako trader je dost úsměvná přesto mnoho obchodníků vidí v AOSech řešení svého tradingu. Přitom počítače jsou ve skutečnosti hloupé stroje a trhy jsou záležitostí kde pro něco hloupého není místo. Stejně jako v životě počítače usnadňují lidem činnost v běžných situacích jako například vypínání mikrovlnné trouby, vytahování venkovních rolet u budov atd. Problém jsou nestandardní situace.

Letecký provoz

V leteckém provozu je spoustu počítačů, opravdu spousta, přesto je v letectví stále mnoho a mnoho lidí, jak na řídicích věžích tak v letadlech, je pravda že díky počítačům klesla velikost posádky na dva členy, ale k této změně došlo již před desítkami let a přes postup počítačové techniky a všech možných systémů né a né klesnout na jednoho člena nebo na úplnou nulu.

Kdy se něco porouchalo

Stalo se v létě 2016

Boeing 777 Emirates, tady v celé své kráse

Na mezinárodním letišti v Dubaji se chystal k přistání let 521 společnosti Emirates, letadlo Boeing 777-300, na palubě 300 lidí. Letadlo se blížilo na přistávací dráhu, ale pravděpodobně foukal vítr a odnesl letadlo až k polovině přistávací dráhy, to už bylo daleko. Ozval se alarm "LONG LANDING",  což znamená, že letadlo bude na přistání takzvaně dlouhé, teda že přejede přistávací dráhu. Bylo třeba udělat takzvaný „GO AROUND“ – nebo li přerušit přistání a opakovat okruh. Co se ale nestalo letadlo sebou fláklo na přistávací dráhu jako kamen začalo se točit, a co je nejhorší začalo hořet. Naštěstí se ale podařilo všech 300 lidí z letadla evakuovat, nikdo z letadla nepřišel o život, zahynul jenom jeden hasič, který přišel hasit hořící letadlo.

Hořící letadlo

Požár byl velký

Z letadlo v hodnotě 210 000 000 USD zbyla hromada šrotu.

Co se stalo?

Letadlo přistávalo, ale z povětrnostních důvodů muselo přistání přerušit a opakovat. Jak to funguje v takovémdle letadle? Jednoduše, dnešní letadla jsou velice složité stroje, je tam hodně počítačů a vše je přes ně řízené, takže pilot jednoduše zmáčknul tlačítko, dal letadlu příkaz přerušit přistání. Na zmáčknutí tlačítka se zatáhnou všechny brzdící klapky, štíty, aerodynamická brzdy, zatáhne se podvozek, a přidá se plyn.

Ano toto se normálně v běžné situaci děje. Ale těch programů, počítačů automatiky je tam trošku více.

A další počítač má naprogramováno toto: „pokud letadlo přistane tak se stáhnou motory“ – lidově ubere se plyn. To je logickej program, ano. A jak to funguje dále, letadlo přece nepřistálo. Na podvozkových nohách jsou senzory, které signalizují dotyk s přistávací drahou.

A tady někteří už tušíte, takže dvě věci: 1) pro počítač letadlo přistálo, pokud senzory v podvozku hlásají dotyk se zemí, 2) letadlo se během toho celého manévru stačilo dotknout země.

Opakovat mělo svůj význam, protože letadlo se díky větru dotklo země, třeba v polovině dráhy, a tím je pro brždění nedostatečná délka dráhy.

Takže letadlo se dotklo země a zase se vzneslo, prostě mělo energii na další pohyb nahoru do vzduchu díky stlačenému tlačítku opakovat, ale počítač vypnul motory, díky tomu bylo letadlo ve vzduchu nad zemí, ale bylo bez motorů, nemělo pohon. Díky tomu sebou praštilo o zem, shořelo a bylo po letadle.

A v čem je problém, počítač usoudil že letadlo přistálo, což v 99,9% funguje správně a za ideálních podmínek. Ale život nejsou jenom ideální podmínky, počítač měl příkaz letět a zároveň se řídil jako že by šlo o přistání a bylo mu to úplně jedno, bez emocí vypnul motory.

Počítač namířil letadlo k vlastní záhubě a udělal to absolutně bez emocí, lidem je jasné že v této situaci nemůže vypnout motory. Ono to bylo jasné i pilotům, ale neuvědomili si jednu věc, že tam je automatika, která jim vypne motory, oni si to uvědomili pozdě, ale tryskové motory mají zpoždění než zaberou, a bohužel se nepovedlo.

Tady počítač perfektně fungoval, vše dělal tak jak má, přesto vznikal mnohamilionová škoda.

Todle z něj zbylo

Ani šroubek se nedal použít.

 

Autonomní auta

Začíná budoucnost, auta budou sama řídit, prostě věc před 10-ti lety nemyslitelná a už opravdu taková auta jezdí.

Vzniká ale jeden problém.

Představte si situaci: Jede autonomní auto, najednou se před ním objeví člověk/dítě/překážka ale na není možné to ubrzdit, na víc v protisměru jede auto. Co teď – autonomní auto má problém 1) přejet/zabít člověka/dítě před autem nebo 2) strhnout řízení do protismětu a čelně se srazit s protijedoucím autem? Co udělá autonomní auto? – to se neví, o tom je debata.

Co teď? - buď člověk před autem nebo posádka

Ale co udělá normální řidič? – normální řidič má na výběr více variant, může zkusit vykličkovat to, může s autem vyjet ze silnice, ano vyjet ze silnice do brambor/pole/ louky a tím ochránit jak člověka na silnici tak i sebe a bude ho to stát odrbané auto. Autonomní auto není tak chytré aby usoudilo, zda vyjetím mimo silnici nezpůsobí smrt lidí v autě, protože neví že kukuřice je neškodná, a myslí si že kukuřice je betonový sloup.

Závěr

Počítače opravdu pomáhají tam, kde se dělá něco běžného, normálního, například řízení mikrovlnné trouby. Spousta budov má na sobě venkovní rolety, když zafouká vítr, tak počítač sám automaticky dá povel elektromotorům rolety vytáhnout, k tomu stačí elektroniky z rychlovarné konvice. Problém nastane, když se stane něco nestandardního, jako například onen případ letadla v Dubaji. Trhy jsou ale plné nestandartních situací a svěřit to počítačům opavdu není jen tak.

Hodnocení článku:
Klíčová slova: Psychologie | AOS | Zhodnocení | Long | Příkaz | Trader | USD | Emoce | Tradeři |
Sdílení článku:
Facebook

Čtěte více

 • Profesionální obchodník: Práce na plný úvazek
  Na počátku byly 2 roky tvrdé dřiny. Učil se od nejlepších a vytrvale se zdokonaloval. Teď je traderem na hlavní pracovní úvazek. Vlastně, více než hlavní. Před obrazovkou stráví 10-15 hodin denně. A výsledek? Konzistentní performance, zisky, radost z práce a chuť se dále vzdělávat. O životě profesionálního obchodníka, jeho začátcích, silné motivaci i radách pro jiné tradery jsem se bavil s Lukášem L.
 • Profitabilní trading jinak
  Clovek po x letech na forexu asi dojde k tomu ze pokud skalpuje, tak si jeho broker prijde na mnohem vice penez nez on sam .
 • Profitabilný trading
  Čo vás prvé napadne ak počujete tieto 2 krásne slová? Disciplína? Money management (MM)? System? Trpezlivosť? Vytrvalosť?
 • Programování v EasyLanguage - TradeStation 1.
  Rozhodl jsem se, že v tomto blogu připravím malý seriál o programování v EasyLanguage pro začátečníky. V dnešním díle si projdeme základní vlastnosti PowerEditoru ve kterém se kód píše, strukturu programu a základní syntaktická pravidla. Takže jdeme na to.
 • Programování v EasyLanguage - TradeStation 2
  Dnes se podíváme na obchodní příkazy a jak je můžeme využít v softwaru TradeStation.
 • Programování v EasyLanguage - TradeStation 3
  Dnes tady popíšu několik příkazů, které používám pravidelně ve strategiích a které by se mohli komukoliv hodit:
 • Prorazí EUR/USD týdenní support a chystá se ještě větší pohyb do shortu? Takto jej budu obchodovat.
  Měnový pár EUR/USD zatím stále drží dlouhodobý týdenní support. Při proražení vidím příležitost na další větší pohyb do shortu a takto jej budu obchodovat.
 • Proražení supportu a slabé uzavření na EURUSD napovídá další propady
  EURUSD, USD index
 • Proč (ne)funguje technická analýza
  Technická analýza patří mezi nejpopulárnější metody pro odhad budoucího pohybu ceny. Ať už ceny akcie, komodity, měnového páru, akciového indexu nebo různých derivátů na tato aktiva. Oblíbenost technické analýzy spočívá především v jednoduchosti, srozumitelnosti a snadné dostupnosti jejích nástrojů. Kde se však bere jistota jejích uživatelů, že by měla fungovat? Výzkumy ukázaly, že úspěšnost formací technické analýzy se pohybuje kolem 50 %. Vychází tedy technická analýza skutečně z podstaty trhů a opakování historie, nebo je za přítomností formací technické analýzy něco jiného? Ortodoxní uživatele technické analýzy čeká možná smutný příběh, ale s veselým koncem.
 • Proč (ne)jen kritizovat?
  ..přiznat si chyby je těžší než kritizovat, fabulovat a obviňovat ostatní, že si své vlastní zisky vymysleli..
 • Proč blog....
 • Proč by mohl snížit ve čtvrtek Mario Draghi úrokové sazby?
  Jednou z podmínek nákupu státních dluhopisů Evropskou centrální bankou (ECB) v rámci programu kvantitativního uvolňování (QE) je minimální výše výnosů těchto aktiv.
 • Proč chci být algo traderem?
  Na světě existují jen dva druhy traderů, kteří vydělávají peníze. Ti z vás, kteří nejsou v tomto byznysu žádní nováčci, také vědí, že existují stovky obchodních stylů a tucty trhů. A jediná otázka, na kterou potřebujete znát odpověď je: „Který z těch dvou druhů jsem já?“
 • Proč dnes nakupuji EUR/USD
  Dnes ráno se v diskusi objevil dotaz, jak se dívám dnes na měnový pár EUR/USD. Ještě než jsem udělal svůj dnešní obchod, napsal jsem do této diskuse (článek News Trading 1), jak jsem na něj připraven. Nyní jsem v obchodní pozici přesně dle plánu. Stále po mě chcete konkrétní věci, a tak jsem se rozhodl, že vám sem uvedu krátký popis mého dnešního uvažování na trhu EUR/USD.
 • Proč euro odmítá oslabit?
  Dnes si pro začátek řekneme celkem známý příběh z historie.
 • Proč i nadále věřit dolaru?
  Americký dolar si v červnu vybral svou slabší chvilku. Na měnové frontě ztratil jak vůči svým evropským protějškům (EUR, GBP, CHF), tak i vůči komoditním měnám (CAD, AUD, NZD). Důvodů k tomuto oslabení však příliš mnoho nebylo, ze střednědobého hlediska by proto měl USD získat ztracené pozice zpět. Podívejme se na tři skutečnosti, které z fundamentálního hlediska podporují americký dolar.
 • Proč je ropa o 60 procent levnější než před rokem?
  Cena ropy WTI se za posledních 12 měsíců propadla z hodnoty 107 dolarů za barel na úroveň 40 dolarů a nyní se obchoduje na 6 a půl letých minimech. Navíc série negativních zpráv přicházejících z čínské ekonomiky, největšího světového spotřebitele komodit, situaci stále zhoršuje.
 • Proč jsem si vybral StrategyQuant
  Dnes se krátce zmíním o programu, který pro stavbu a testování AOS používám. Tím programem je StrategyQuant.
 • Proč klesá cena ropy, když OPEC snížil těžbu?
  Cena ropy se předchozí týden propadla pod hodnotu 50 dolarů za barel prvně od loňského prosince, když nárůst zásob surové ropy v USA paralyzoval snahy zemí OPEC a 11 dalších producentů ropy snížit celkovou nabídku suroviny na světovém trhu. Saúdská Arábie, největší producent ze zemí OPEC, se zavázala snížit denní objem těžby o téměř půl miliónu barelů denně. Jakožto hlavní a největší reprezentant skupiny OPEC šla vzorem a v lednu zredukovala denní objem těžby nad rámec dohody. Prosincový závazek členů OPEC vedl k zvýšení ceny ropy a její stabilizaci nad úrovní 50 USD za barel. Nicméně Spojené státy využily situace a dražší ropa vedla k obnově břidlicových vrtů. Ve výsledku stouply zásoby černého zlata v USA a ropa dostala ránu od medvědů. Nyní je otázka, zda bude OPEC trpělivě držet nižší limity těžby, když na nich parazitují USA.
 • Proč klesá cena zlata? Kde a kdy se zastaví?
  Propad ceny zlata na 5letá minima (nejníže od března 2010) je aktuálně poslední demonstrací silného výprodeje probíhajícího na komoditním trhu, který už přes rok zřetelně sledujeme hlavně prostřednictvím trhu s ropou. Cenu zlata před dalším poklesem neuchránil ani výprodej čínských akcií a s ním související panika z prasknutí další bubliny.
 •  


  Diskuse ke článku

  Diskuse je přístupná pouze pro registrované uživatele.
  Přihlásit se | Nová registrace

avatar

Autor:

Krakra

Hodnocení autora:
Bližší informace o autorovi >>

Kategorie blogu

reklama
Dukascopy

Kurzy obchodování

Zář
9

Juniorská škola tradingu - Forex I-II (Praha)

Juniorská škola tradingu - Forex I-II je určena pro začínající tradery. Pokud chcete vyzkoušet něco nového, vymanit se z davu a být úspěšný v obchodování na finančních trzích, tak je tento seminář určen právě vám.

Zář
23

Jak vytvářet ziskové AOS a testovat obchodní strategie

Představujeme vám exkluzivní seminář se zástupci profesionálního vývojářského týmu, působícího ve společnosti FXstreet.cz. Hlavní náplní budou základy tvorby automatických obchodních systémů (AOS) pro platformu MetaTrader 4 včetně praktických ukázek. Naučíte se také správně backtestovat ziskovost AOS. Navíc si sami v průběhu semináře vytvoříte svůj první ziskový AOS.

říj
14

Profesionálem na forexu - kurz pro pokročilé tradery (Praha)

Seminář Profesionálem na forexu je určený pro absolventy kurzu Juniorská škola tradingu a pro pokročilé forexové tradery. Naučíme vás naše ziskové intradenní a swingové obchodní strategie a posuneme vás k vyšším ziskům. Jedná se o jeden z nejlépe hodnocených seminářů FXstreet.cz a věnujeme se na něm hlavně korelačním strategiím a intermarket analýze. Sleva: Absolventi semináře Juniorská škola tradingu mají tento seminář za 4 400,-Kč.


Literatura

titulka_smallsize.jpg

Novinka! Kniha "Jak se stát forexovým obchodníkem" Ondřeje Hartmana vychází ve druhém a výrazně rozšířeném vydání!

Kniha vychází již ve druhém, ale tentokrát výrazně upraveném a rozšířeném vydání. Kniha je koncipována tak, aby byla užitečným průvodcem jak začínajícím obchodníkům bez zkušeností, tak i těm, kdo na forexu již obchodují a potřebují si prohloubit své znalosti.

Day_Trading_obalka_78x110.jpg

Kniha "FOREX – Ziskové intradenní a swingové obchodní strategie" od Kathy Lien vychází v češtině!

Je nám velikou ctí, že můžeme obohatit český a slovenský forexový trh světově uznávanou knihou číslo 1 pro každého, kdo chce do hloubky pochopit fungování největšího světového finančního trhu.

zaciname na burze 03112013.jpg

Začínáme na burze - Jak uspět při obchodování na finančních trzích

Chcete dosáhnout úspěchu při obchodování na finančních trzích? Už jste to zkoušeli a stále se vám moc nedaří? Nevyznáte se v příliš odborných analýzách na finančních serverech? Všem začínajícím investorům přichází na pomoc nová kniha od zkušeného autora – Začínáme na burze.

Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu, až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní Price Action VIP indikátor, doposud úspěšně používaný pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečný Price Action VIP indikátor, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:


FXstreet.cz - forex, komodity, trading, zpravodajství

Nezávislý investiční server zaměřený na forex, komodity, trading a zpravodajství. Vzdělávací články, cenové grafy, cizí měny, semináře, ekonomické a forex zprávy.
reklama
Dukascopy
reklama
reklama
Patria certifikát
reklama
Patria certifikát