Sobota 27. duben 2024 23:21
reklama
InstaForex Autochartist_
reklama
Fintokei SwiftTrader
reklama
FTMO král
reklama
FTMO král

CNBC: Ekonomiky některých zemí díky konfliktu na Ukrajině posilují

27.11.2022 09:34  Autor: Tým FXstreet.cz  Sekce: Tradingové analýzy a zprávy   Tisk


Mnohé ekonomiky se potýkají s negativními dopady ruské invaze na Ukrajinu, několik vybraných zemí ale těží z přílivu ruských migrantů a jejich majetku. Gruzie, malá bývalá sovětská republika na jižní hranici Ruska, stejně jako Arménie či Turecko patří k několika zemím, jejichž ekonomiky zažívají při současných nepokojích rozkvět, uvedl server zpravodajské televize CNBC.

Nejméně 112.000 obyvatel Ruska letos podle zpráv emigrovalo do Gruzie. První vlna téměř 43.000 lidí přišla po ruské invazi na Ukrajinu 24. února. Druhá vlna, jejíž počet je obtížnější určit, dorazila po mobilizaci v září.

Podle internetového průzkumu mezi migranty, který uskutečnila výzkumná společnost Ponars Eurasia, zamířila v jarní první vlně do Gruzie téměř čtvrtina (23,4 procenta) všech tehdejších ruských exulantů. Nejvíce jich ale uprchlo do Turecka, a to 24,9 procenta. Do Arménie jich zamířilo 15,1 procenta, 19 procent pak do dalších zemí, jejichž názvy nebyly uvedeny.

Příliv migrantů měl obrovský vliv na gruzínskou ekonomiku a na gruzínskou měnu lari. Ta od začátku roku zpevnila vůči americkému dolaru asi o 15 procent a nyní je na tříletém maximu.

Mezinárodní měnový fond (MMF) nyní očekává, že gruzínská ekonomika letos vzroste o deset procent. Tento měsíc MMF revidoval svůj odhad opět směrem vzhůru. Ještě v dubnu přitom na letošní rok předpovídal zvýšení hrubého domácího produktu (HDP) Gruzie jen o tři procenta. Měnový fond zařadil mezi důvody, které jej přiměly ke zlepšení výhledu, prudký růst imigrace a příliv finančních prostředků vyvolané válkou.

Z dalších hostitelských zemí pak Turecko podle MMF letos vykáže růst o pět procent. Arménie pak o 11 procent, a to díky přílivu zahraničních příjmů, kapitálu a pracovních sil do země.

Gruzie zažívá vysoký příliv kapitálu, především z Ruska. Jen v říjnu se příliv kapitálu zvýšil o 725 procent, z toho Rusko se na něm podílelo třemi pětinami. Za únor až říjen podle centrální banky přesunuli Rusové na účty v Gruzii 1,41 miliardy USD (33,1 miliardy Kč), což byl více než čtyřnásobek částky za stejné období loňského roku.

Gruzie je oblíbená mezi ruskými migranty díky strategické poloze a svému historickému a ekonomickému spojení s Ruskem. Země má navíc liberální přistěhovaleckou politiku umožňující cizincům v zemi žít, pracovat a podnikat bez vízové povinnosti. Stejně jako Arménie a Turecko se i tato země brání prosazování sankcí vůči Rusku, takže Rusové a jejich peníze se mohou přes hranice těchto zemí volně pohybovat.

Turecko podle vládních údajů letos udělilo povolení k pobytu 118.626 lidem z Ruska. Na prodeji nemovitostí zahraničním majitelům mají letos Rusové pětinový podíl. Arménská vláda oficiální údaje o migrantech ani nákupu nemovitostí neposkytla.

Ekonomický dopad ale odborníky překvapil. "Zaznamenali jsme dvouciferný růst, což nikdo nečekal," řekl CNBC vedoucí oddělení hospodářské a sociální politiky v gruzínském Institutu pro rozvoj svobody informací (IDFI) Michail Kukava.

Je však nutné zmínit, že značná část tohoto růstu přichází poté, co byla ekonomika zdecimována v době pandemie nemoci covid-19. Podle Kukavy ale výsledek také svědčí o ekonomické aktivitě nově příchozích. A i když se příliv desítek tisíc lidí může zdát minimální, a to i pro zemi jako Gruzie, která má 3,7 milionu obyvatel, je potřeba zdůraznit i to, že počet příchozích z Ruska do Gruzie je proti loňsku více než desetinásobný.

"Jsou vysoce aktivní. Náhodně vybraných 42.000 obyvatel Ruska by nemělo takový dopad na gruzínskou ekonomiku," řekl Kukava s odkazem na první vlnu migrantů, z nichž mnozí byli bohatí a velmi vzdělaní. Druhá vlna byla podle něj motivována spíše strachem než ekonomickými důvody.

Jedním z nejviditelnějších dopadů je vliv nově příchozích na gruzínský trh s bydlením. Podle banky TBC vzrostly ceny nemovitostí v hlavním městě Tbilisi v září meziročně o 20 procent a počet transakcí o 30 procent. Nájmy stouply o 74 procent.

V Gruzii bylo od ledna do listopadu registrováno 12.093 nových ruských společností, což je více než třináctinásobek celkového počtu společností založených v roce 2021, uvádí statistický úřad.

Ne všichni jsou ale z nové situace nadšeni. Bývalá sovětská republika, která v roce 2008 svedla s Ruskem krátkou válku, má se severním sousedem složité vztahy a někteří Gruzínci mají strach také ze sociálněpolitických dopadů. Kukava se obává, že by za migranty mohla následovat ruská plutokratická vláda a Kreml by se mohl chtít pokusit využít jako záminku k tomu, aby je přišel chránit.

V příštím roce ale gruzínská vláda i centrální banka očekávají zpomalení ekonomického růstu. Podle MMF ekonomika vykáže růst zhruba o pět procent.

"To naznačuje, že gruzínská vláda nepředpokládá, že by zůstali," řekl Kukava o příchozích z Ruska.

Zdroj: Reuters, ČTK, CNBC

Sdílení článku: 
   

 

Čtěte více

  • CME hodlá zahájit obchodování s bitcoinem
    Burzovní operátor CME Group hodlá ve čtvrtém čtvrtletí zahájit obchodování s termínovými kontrakty na kybernetickou měnu bitcoin. Hodnota bitcoinu se vzápětí vyšplhala nad 6400 dolarů (téměř 141.000 Kč), což je nový rekord. Zavedení tohoto termínového kontraktu ale ještě musejí schválit regulátoři.
  • CME se dohodla na převzetí britské NEX
    Americká burzovní společnost CME Group se dohodla na koupi britské finanční a technologické společnosti NEX Group za zhruba 3,9 miliardy liber (113,2 miliardy Kč). Spojením vznikne gigant nabízející místo k obchodování s termínovými kontrakty, státními dluhopisy či devizami. CME díky akvizici posílí svoji pozici v Evropě a Asii.
  • CME zvyšuje margin pro stříbro, KOMODITY padají!
    CME group (skupina ovládající burzy s futures v Chicagu a New Yorku) v úterý oznámila, že zvyšuje margin (zálohu) pro otevřené pozice se stříbrem z $5000 na $6500 za standardní pozici o objemu 5000 trojských uncí. Tato změna začne platit ve středu na konci obchodního dne.
  • CNBC: Banka Credit Suisse stále pomáhá bohatým Američanům vyhýbat se daním
    Švýcarská banka Credit Suisse nadále pomáhá bohatým Američanům vyhýbat se placení daní, píše na svém webu s odkazem na whistleblowery CNBC. Ke stejnému zjištění došel podle agentury AP také americký Senát. Druhou největší švýcarskou banku, která se dostala do problémů a kterou kvůli tomu převezme její větší konkurent UBS, přitom úřady za tato provinění stíhaly už dříve.
  • CNBC: Banka Morgan Stanley umožní investice do bitcoinu
    Společnost Morgan Stanley jako první velká americká banka umožní movitým klientům investice do tří bitcoinových fondů. Podle zdrojů serveru CNBC o tom firma informovala v interním sdělení s tím, že reaguje na poptávku po investicích do kryptoměn ze strany klientů.
  • CNBC: Bitcoin si ve čtvrtletí vedl lépe než americké akcie
    Kybernetická měna bitcoin si v prvním čtvrtletí vedla lépe než hlavní americké akciové indexy Dow Jones a Standard & Poor's 500. Stále však neprokázal, že by mohl být bezpečným útočištěm pro investory v době výrazných výkyvů na trhu, uvedl zpravodajský server CNBC.
  • CNBC: Bohatí v USA po novém varování před recesí škrtí výdaje
    Movití lidé ve Spojených státech začali omezovat celou škálu svých výdajů, od realit až po šperky. Zatímco méně bohatí dál utrácejí, náhlý pokles výdajů nejvyšší společenské vrstvy by se podle ekonomů mohl přelít do zbytku ekonomiky a být tak další brzdou hospodářskému růstu, píše zpravodajský server CNBC.
  • CNBC: Ceny diamantů z loňského rekordu již klesly o 18 procent
    Jak se zpívá v jedné písni "diamanty jsou dívčiným nejlepším přítelem". V současnosti ale nejsou oblíbenými kameny investorů, protože v posledních několika měsících ztratily na hodnotě. V únoru 2022 se ceny diamantů vyšplhaly na rekord, od té doby však klesly již o 18 procent. Od začátku roku jsou pak nižší o 6,5 procenta, ukazuje globální index cen surových diamantů. A jejich cena bude podle analytiků zřejmě dále klesat, upozornil zpravodajský server CNBC.
  • CNBC: Ceny mědi se v příštích dvou letech mohou zvýšit o více než 75 procent
    Cena mědi by se v letošním a příštím roce mohla zvýšit celkem o více než 75 procent. Důvodem je přerušení těžby a vyšší poptávka po tomto kovu, který je důležitý mimo jiné pro přechod k obnovitelným zdrojům energie. Uvedl to ve své zprávě server televize CNBC.
  • CNBC: Ekonomika Pásma Gazy je v rozpadu, válka vrátila rozvoj zpět o desítky let
    Ekonomika válkou zmítaného Pásma Gazy je po měsíci bombardování Izraelem v troskách, stejně jako její budovy. Křehká ale byla už před válkou. Většina obyvatel měla jen omezený přístup k cenově dostupným a výživným potravinám a podle Světového potravinového programu OSN byla považována za potravinově nejistou. Nyní je však situace zoufalá, ekonomika této oblasti se prakticky na neurčito zastavila a rozvoj Gazy se vrátí zpět o více než deset let, uvedl server televize CNBC.
  • CNBC: Ekonomové se rozcházejí v názoru na dlouhodobý vývoj ruské ekonomiky
    Ruská ekonomika ve druhém čtvrtletí klesla, ekonomové se ale rozcházejí v názoru, zda Rusko dokáže dlouhodobě čelit náporu mezinárodních sankcí, upozornil zpravodajský server CNBC. Druhé čtvrtletí bylo prvním celým čtvrtletím, kdy se do vývoje ekonomiky už plně promítl dopad invaze ruských vojsk na Ukrajinu.
  • CNBC: Eurozónu čeká dekáda přinejlepším zanedbatelného růstu
    Eurozónu čeká podle ekonomů dekáda přinejlepším zanedbatelného růstu. Region se ještě plně nevzpamatoval z dlouhé a hluboké finanční krize v uplynulém desetiletí a nyní se musí vypořádat s novým koronavirem, píše zpravodajský server CNBC.
  • CNBC: Firmy stále více vracejí výrobu ze zahraničí do míst blíže spotřebě
    Ve světě se stále více prosazuje trend návratu výroby ze zahraničí. Firmy se stále častěji snaží přenášet výrobu produktů, jako je oblečení a počítačové čipy, do oblastí, které jsou blíže místu konečného nákupu a spotřeby, a odvracejí se od výrobních velmocí, jako je Čína. Nový trend, který urychlila pandemie nemoci covid-19 a pak válka na Ukrajině, ale narušuje globální dodavatelské řetězce. Napsal to server americké televize CNBC.
  • CNBC: Investice do evropských start-upů již překonaly loňský rekord
    Evropský technologický sektor již letos přilákal vyšší investice od firem rizikového kapitálu než za celý loňský rok. Začínající technologické firmy, tzv. start-upy, na kontinentu od počátku letošního roku získaly 43,8 miliardy eur (1,1 bilionu Kč). Překonaly tak rekord z loňského roku, kdy získaly 38,5 miliardy eur. Uvedl to zpravodajský server CNBC s odvoláním na údaje společnosti Dealroom.
  • CNBC: Japonsku chybí pracovníci, před cizinci upřednostňuje roboty
    Pokles populace způsobil v Japonsku největší nedostatek pracovních sil za čtvrt století. Poměr nabídky pracovních míst k poptávce po nich je nejhorší od poloviny 70. let a ekonomové už vládě dlouho doporučují, aby zmírnila přísná imigrační pravidla. Hluboký důraz na kulturní homogenitu však sebou nese to, že před cizinci Tokio upřednostňuje umělou inteligenci.
  • CNBC: Kryptoměnová burza Coinbase chce mít v EU hlavní sídlo v Irsku
    Americká kryptoměnová burza Coinbase chce mít v Evropské unii své hlavní sídlo v Irsku, odkud by poskytovala služby ostatním klientům v EU na základě takzvaných passportingových práv. V rozhovoru s televizí CNBC to řekl viceprezident firmy Nana Murugesan. Coinbase má od roku 2018 kancelář v Dublinu a v Irsku zaměstnává zhruba 100 lidí.
  • CNBC: Největší americké firmy podle tržní kapitalizace letos dále rostou
    Největší americké společnosti podle tržní kapitalizace, které patří i mezi největší společnosti na světě, v letošním roce dále posilují. Tržní kapitalizace firem Apple a Microsoft se blíží k hranici tří bilionů dolarů (66,3 bilionu Kč) a společnosti Tesla a Meta letos poprvé překonaly hranici jednoho bilionu dolarů, upozornil server CNBC.
  • CNBC: Otevření Číny může krátce omezit dodavatelské řetězce, v 2023 podpoří růst
    Zrušení přísných protipandemických opatření v Číně přišlo dříve, než mnozí analytici čekali. Banka Goldman Sachs varuje, že uvolnění krátkodobě povede k nedostatku pracovní síly a narušení dodavatelských řetězců. Ekonomové na druhou stranu očekávají, že krok Pekingu bude mít pozitivní dopad na hospodářský růst Číny v roce 2023, napsal včera zpravodajský server CNBC.
  • CNBC: Rostou obavy z propadu evropského trhu s komerčními realitami
    Mezi investory rostou pochybnosti ohledně zdraví evropského trhu s komerčními realitami, někteří mají obavy z jeho prudkého propadu po nedávných problémech v bankovním sektoru. Píše o tom dnes server CNBC. Vyšší náklady na půjčky nyní tlačí dolů ceny realit, které v uplynulých letech těžily z nízkých úrokových sazeb.
  • CNBC: Technologické firmy si digitální daň vynahradí
    Velké technologické firmy našly způsob, jak si kompenzovat vyšší náklady v souvislosti s digitální daní, kterou zavádějí evropské země. Například americká společnost Apple oznámila, že zvýší poplatky tvůrcům aplikací. Stala se tak zatím poslední firmou z této skupiny, která část nákladů na digitální daň přesune na menší podniky. Píše o tom server finanční televize CNBC.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Fintokei ProTrader