Sobota 27. duben 2024 12:33
reklama
CapXmaster
reklama
Dukascopy new
reklama
Fintokei SwiftTrader
reklama
CapXmaster srovnani

CNBC: Ceny diamantů z loňského rekordu již klesly o 18 procent

25.06.2023 18:32  Autor: Tým FXstreet.cz  Sekce: Tradingové analýzy a zprávy   Tisk


Jak se zpívá v jedné písni "diamanty jsou dívčiným nejlepším přítelem". V současnosti ale nejsou oblíbenými kameny investorů, protože v posledních několika měsících ztratily na hodnotě. V únoru 2022 se ceny diamantů vyšplhaly na rekord, od té doby však klesly již o 18 procent. Od začátku roku jsou pak nižší o 6,5 procenta, ukazuje globální index cen surových diamantů. A jejich cena bude podle analytiků zřejmě dále klesat, upozornil zpravodajský server CNBC.

Ředitel analytické společnosti Paul Zimnisky Diamond Analytics Paul Zimnisky řekl CNBC, že přírodní diamant o hmotnosti jeden karát a o něco lepší kvality, než je průměr, před rokem stál 6700 dolarů (144.400 Kč). Dnes se ten samý kámen prodává za 5300 dolarů (114.200 Kč).

Cena diamantů se spolu s dalšími klenoty zvyšovala v době pandemie nemoci covid-19. Ta vyvrcholila na začátku loňského roku. "Spotřebitelé byli připraveni utrácet," uvedla poradenská společnosti Bain & Company v loňské zprávě. "Měli dostatek peněz z oživených kapitálových trhů a programů na podporu ekonomiky a toužili je utratit za smysluplné dárky pro své blízké," dodala.

Když lidé nemohli cestovat nebo jíst venku, všechny tyto přebytečné peníze putovaly do luxusního zboží a šperků, uvedl ředitel společnosti Angara Jewelry Ankur Daga. Když se ekonomika začala znovu otevírat, ceny diamantů se začaly snižovat a nastal prudký pokles, dodal.

Podle analytiků ke snížení ceny přispívá také konkurence uměle vyrobených diamantů, pomalejší oživení čínské ekonomiky a nejistý makroekonomický výhled.

Ředitel analytické společnosti Edahn Golan Diamond Research & Data Edahn Golan upozornil, že stále více spotřebitelů se obrací k uměle vyrobeným diamantům. "Podíl prodeje diamantů vyrobených uměle proti přírodním diamantům roste. V roce 2020 činil pouhá 2,4 procenta. V roce 2023 již dosahuje 9,3 procenta," uvedl.

Syntetické diamanty se vyrábějí za použití extrémního tlaku a tepla, tento postup napodobuje způsob, jakým se přírodní diamanty vytvářejí v zemské kůře. Jsou chemicky, fyzikálně i opticky identické s přírodními diamanty a jsou považovány za jejich dokonalou náhradu. Co je ale pro většinu důležitější, jsou mnohem levnější. A stále více lidí jim dává přednost při výběru zásnubních prstenů.

"Uměle vytvořený diamant je k nerozeznání od vytěženého, a pokud mohu za stejnou cenu získat větší diamant, proč ne?" říká 29letý Singapurec Jonathan Lok, který koncem loňského roku požádal o ruku svoji snoubenku a vybral pro ni prsten se syntetickým diamantem o hmotnosti 0,76 karátu. Dodal, že jeho snoubenka si přála menší diamant a nechtěla, aby za prsten utratil přemrštěnou částku.

Ceny syntetických diamantů podle Golana klesají. Za poslední tři roky se propadly o 59 procent. "Před třemi lety jste si mohli koupit uměle vytvořený diamant se slevou 20 až 30 procent z ceny podobného přírodního diamantu. Nyní je to se slevou 75 procent a 90 procent z ceny přírodních diamantů," dodává Daga. Přičítá to tomu, že stroje jsou stále efektivnější při výrobě většího množství umělých diamantů. Odvětví uměle vytvořených diamantů je také energeticky náročné, takže navíc mu pomohlo i to, že se se snižují náklady na energii ze svého vrcholu.

Daga předpokládá, že ceny přírodních diamantů by v příštích 12 měsících mohly ze současných cen klesnout o 20 až 25 procent. To by znamenalo pokles o 40 procent z rekordu v únoru 2022. A Daga není jediný, kdo čeká pokles.

Propad ceny by mohly zastavit náklady na pracovní sílu. Ty stále rostou a jsou velmi důležitou součástí produkce diamantů. Střední fáze výroby diamantů, před jeho úpravou do šperku, zahrnuje broušení a leštění, což je podle Bain & Company nejsložitější a nejrozsáhlejší část hodnotového řetězce. Daga se domnívá, že právě kvůli nákladům na práci se cena diamantů po poklesu o 25 procent dále měnit nebude.

Pozorovatelé trhu s diamanty navíc neočekávají, že by k výraznému růstu cen přispěly sankce proti přednímu světovému producentovi, Rusku. V květnu země ze skupiny předních ekonomik světa G7 jednaly o uvalení sankcí na ruské diamanty. Zatím však pouze Británie uvalila sankce na ruského státního producenta diamantů Alrosa.

Podle Golana nebude mít Rusko s prodejem svých diamantů navzdory sankcím problém, zvláště pokud větší kupci budou mít ruské kameny stále v oblibě. "Země jako Indie, Spojené arabské emiráty a dokonce ani EU sankce na dovoz surových diamantů neuvalily. Takže opět žádný skutečný nedostatek," řekl.

Rusko je podle diamantového registru největším světovým producentem diamantů. Následují Botswana a Kongo. Největším dovozcem diamantů pak je Indie, za ní jsou USA, Hongkong, Belgie a SAE.

Zdroj: Reuters, ČTK, CNBC, Diamond Analytics, Edahn Golan Diamond Research & Data

Sdílení článku: 
   

 

Čtěte více

  • Cla mohou USA připravit až o 150 000 míst
    Zamýšlená cla na dovoz hliníku a oceli do Spojených států by zemi mohla připravit až o 150.000 pracovních míst, pokud její obchodní partneři přijdou s "přiměřenou odpovědí". Agentuře Reuters to dnes řekl hlavní ekonom společnosti Moody's Analytics Mark Zandi. Plán uvalit clo ve výši 25 procent na dovoz oceli a deset procent na dovoz hliníku oznámil minulý týden americký prezident Donald Trump.
  • Cla USA jsou prý čirý protekcionismus
    Americká cla na dovoz oceli a hliníku z Evropské unie dále oslabí transatlantické vztahy. Prohlásila to dnes komisařka EU pro obchod Cecilia Malmströmová a současně odmítla Trumpův argument, že cla jsou nezbytná z důvodů národní bezpečnosti USA. EU bude věc řešit na půdě Světové obchodní organizace (WTO).
  • Clo na hliník prý poškodí americký průmysl
    Plán Spojených států zavést clo na dovoz hliníku zdraží život firmám, které používají tento kov při výrobě drahých produktů, jako jsou automobily, protože Spojené státy nemají kapacitu na produkci dostatečného množství hliníku, který potřebují. Naopak hlavní dovozce hliníku do USA pravděpodobně tento záměr téměř neovlivní, protože paušální clo poskytne rovné podmínky pro všechny, píše agentura Reuters s odvoláním na informace od analytiků a zdrojů z odvětví.
  • CME hodlá zahájit obchodování s bitcoinem
    Burzovní operátor CME Group hodlá ve čtvrtém čtvrtletí zahájit obchodování s termínovými kontrakty na kybernetickou měnu bitcoin. Hodnota bitcoinu se vzápětí vyšplhala nad 6400 dolarů (téměř 141.000 Kč), což je nový rekord. Zavedení tohoto termínového kontraktu ale ještě musejí schválit regulátoři.
  • CME se dohodla na převzetí britské NEX
    Americká burzovní společnost CME Group se dohodla na koupi britské finanční a technologické společnosti NEX Group za zhruba 3,9 miliardy liber (113,2 miliardy Kč). Spojením vznikne gigant nabízející místo k obchodování s termínovými kontrakty, státními dluhopisy či devizami. CME díky akvizici posílí svoji pozici v Evropě a Asii.
  • CME zvyšuje margin pro stříbro, KOMODITY padají!
    CME group (skupina ovládající burzy s futures v Chicagu a New Yorku) v úterý oznámila, že zvyšuje margin (zálohu) pro otevřené pozice se stříbrem z $5000 na $6500 za standardní pozici o objemu 5000 trojských uncí. Tato změna začne platit ve středu na konci obchodního dne.
  • CNBC: Banka Credit Suisse stále pomáhá bohatým Američanům vyhýbat se daním
    Švýcarská banka Credit Suisse nadále pomáhá bohatým Američanům vyhýbat se placení daní, píše na svém webu s odkazem na whistleblowery CNBC. Ke stejnému zjištění došel podle agentury AP také americký Senát. Druhou největší švýcarskou banku, která se dostala do problémů a kterou kvůli tomu převezme její větší konkurent UBS, přitom úřady za tato provinění stíhaly už dříve.
  • CNBC: Banka Morgan Stanley umožní investice do bitcoinu
    Společnost Morgan Stanley jako první velká americká banka umožní movitým klientům investice do tří bitcoinových fondů. Podle zdrojů serveru CNBC o tom firma informovala v interním sdělení s tím, že reaguje na poptávku po investicích do kryptoměn ze strany klientů.
  • CNBC: Bitcoin si ve čtvrtletí vedl lépe než americké akcie
    Kybernetická měna bitcoin si v prvním čtvrtletí vedla lépe než hlavní americké akciové indexy Dow Jones a Standard & Poor's 500. Stále však neprokázal, že by mohl být bezpečným útočištěm pro investory v době výrazných výkyvů na trhu, uvedl zpravodajský server CNBC.
  • CNBC: Bohatí v USA po novém varování před recesí škrtí výdaje
    Movití lidé ve Spojených státech začali omezovat celou škálu svých výdajů, od realit až po šperky. Zatímco méně bohatí dál utrácejí, náhlý pokles výdajů nejvyšší společenské vrstvy by se podle ekonomů mohl přelít do zbytku ekonomiky a být tak další brzdou hospodářskému růstu, píše zpravodajský server CNBC.
  • CNBC: Ceny mědi se v příštích dvou letech mohou zvýšit o více než 75 procent
    Cena mědi by se v letošním a příštím roce mohla zvýšit celkem o více než 75 procent. Důvodem je přerušení těžby a vyšší poptávka po tomto kovu, který je důležitý mimo jiné pro přechod k obnovitelným zdrojům energie. Uvedl to ve své zprávě server televize CNBC.
  • CNBC: Ekonomika Pásma Gazy je v rozpadu, válka vrátila rozvoj zpět o desítky let
    Ekonomika válkou zmítaného Pásma Gazy je po měsíci bombardování Izraelem v troskách, stejně jako její budovy. Křehká ale byla už před válkou. Většina obyvatel měla jen omezený přístup k cenově dostupným a výživným potravinám a podle Světového potravinového programu OSN byla považována za potravinově nejistou. Nyní je však situace zoufalá, ekonomika této oblasti se prakticky na neurčito zastavila a rozvoj Gazy se vrátí zpět o více než deset let, uvedl server televize CNBC.
  • CNBC: Ekonomiky některých zemí díky konfliktu na Ukrajině posilují
    Mnohé ekonomiky se potýkají s negativními dopady ruské invaze na Ukrajinu, několik vybraných zemí ale těží z přílivu ruských migrantů a jejich majetku. Gruzie, malá bývalá sovětská republika na jižní hranici Ruska, stejně jako Arménie či Turecko patří k několika zemím, jejichž ekonomiky zažívají při současných nepokojích rozkvět, uvedl server zpravodajské televize CNBC.
  • CNBC: Ekonomové se rozcházejí v názoru na dlouhodobý vývoj ruské ekonomiky
    Ruská ekonomika ve druhém čtvrtletí klesla, ekonomové se ale rozcházejí v názoru, zda Rusko dokáže dlouhodobě čelit náporu mezinárodních sankcí, upozornil zpravodajský server CNBC. Druhé čtvrtletí bylo prvním celým čtvrtletím, kdy se do vývoje ekonomiky už plně promítl dopad invaze ruských vojsk na Ukrajinu.
  • CNBC: Eurozónu čeká dekáda přinejlepším zanedbatelného růstu
    Eurozónu čeká podle ekonomů dekáda přinejlepším zanedbatelného růstu. Region se ještě plně nevzpamatoval z dlouhé a hluboké finanční krize v uplynulém desetiletí a nyní se musí vypořádat s novým koronavirem, píše zpravodajský server CNBC.
  • CNBC: Firmy stále více vracejí výrobu ze zahraničí do míst blíže spotřebě
    Ve světě se stále více prosazuje trend návratu výroby ze zahraničí. Firmy se stále častěji snaží přenášet výrobu produktů, jako je oblečení a počítačové čipy, do oblastí, které jsou blíže místu konečného nákupu a spotřeby, a odvracejí se od výrobních velmocí, jako je Čína. Nový trend, který urychlila pandemie nemoci covid-19 a pak válka na Ukrajině, ale narušuje globální dodavatelské řetězce. Napsal to server americké televize CNBC.
  • CNBC: Investice do evropských start-upů již překonaly loňský rekord
    Evropský technologický sektor již letos přilákal vyšší investice od firem rizikového kapitálu než za celý loňský rok. Začínající technologické firmy, tzv. start-upy, na kontinentu od počátku letošního roku získaly 43,8 miliardy eur (1,1 bilionu Kč). Překonaly tak rekord z loňského roku, kdy získaly 38,5 miliardy eur. Uvedl to zpravodajský server CNBC s odvoláním na údaje společnosti Dealroom.
  • CNBC: Japonsku chybí pracovníci, před cizinci upřednostňuje roboty
    Pokles populace způsobil v Japonsku největší nedostatek pracovních sil za čtvrt století. Poměr nabídky pracovních míst k poptávce po nich je nejhorší od poloviny 70. let a ekonomové už vládě dlouho doporučují, aby zmírnila přísná imigrační pravidla. Hluboký důraz na kulturní homogenitu však sebou nese to, že před cizinci Tokio upřednostňuje umělou inteligenci.
  • CNBC: Kryptoměnová burza Coinbase chce mít v EU hlavní sídlo v Irsku
    Americká kryptoměnová burza Coinbase chce mít v Evropské unii své hlavní sídlo v Irsku, odkud by poskytovala služby ostatním klientům v EU na základě takzvaných passportingových práv. V rozhovoru s televizí CNBC to řekl viceprezident firmy Nana Murugesan. Coinbase má od roku 2018 kancelář v Dublinu a v Irsku zaměstnává zhruba 100 lidí.
  • CNBC: Největší americké firmy podle tržní kapitalizace letos dále rostou
    Největší americké společnosti podle tržní kapitalizace, které patří i mezi největší společnosti na světě, v letošním roce dále posilují. Tržní kapitalizace firem Apple a Microsoft se blíží k hranici tří bilionů dolarů (66,3 bilionu Kč) a společnosti Tesla a Meta letos poprvé překonaly hranici jednoho bilionu dolarů, upozornil server CNBC.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
InstaForex ETF