Pondělí 20. května 2024 19:50
reklama
Purple Ebook Svíčkové a cenové formace
reklama
Dukascopy new
reklama
Fintokei ProTrader
reklama
Dukascopy new

Udeří za oceánem druhá inflační vlna? Investoři musí být ostražití

10.05.2024 13:57  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Akciové trhy rostou s drobnými výkyvy od podzimu minulého roku. Růst je významně podporován očekáváním, že americká centrální banka změní svou dosavadní politiku a začne snižovat úrokové sazby, což bude pro akcie další výrazný růstový impuls. Je ale blízké snížení sazeb ze strany Fed jasná věc? Stále více to vypadá, že nikoliv.

Očekávání ohledně snižování sazeb v USA, které jsou z pohledu akcií nejdůležitějším globálním trhem, jsou značná. Že letos může dojít ke snížení až o 0,75 procentního bodu, komunikoval Fed prvně v prosinci loňského roku. Byla to významná změna, protože předtím Fed debatu o snižování sazeb v podstatě vůbec nepřipouštěl. Člověk tedy mohl z obratu usuzovat, že sazby jsou v tomto cyklu již na svém vrcholu, čeká nás jejich brzké snížení a na akciových trzích jen samé světlé zítřky.

Podařilo se inflaci opravdu zkrotit?

Po zatím posledním zasedání nicméně šéf centrálních bankéřů Jerome Powell oznámil, že než se Fed do snižování sazeb pustí, potřebuje mít více jasných signálů, že se skutečně podařilo zkrotit americkou inflaci. A právě s inflací to (nejen) za oceánem nemusí být tak snadné.

Na rozdíl od posledních 30 let jsme nyní v novém paradigmatu souhry měnové a rozpočtové politiky, které je proinflační. Také mnoho faktorů, které by tlačily opačným – deflačním – směrem jako demografie, trh práce, globalizace nebo daňová politika, se po roce 2020 otočilo.  Dnes se proto můžeme nacházet ve strukturálně inflačním prostředí. Stejně jako ve 40. nebo 70. letech dvacátého století reálně hrozí další inflační vlna. Šance, že skutečně udeří, by se zvýšila, pokud by Fed začal uvolňovat měnovou politiku příliš brzo, a zároveň by USA pokračovaly ve štědré rozpočtové politice společně se silným trhem práce.

S další inflační vlnou by zákonitě přišlo i další zvyšování úrokových sazeb, které by způsobilo pokles akciových trhů. Investoři by proto měli zůstat ostražití a brát v potaz, že ke snižování sazeb nemusí docházet tak rychle, jak ještě před pár měsíci očekávali. A jelikož ekonomika je silná a recese je zatím v nedohlednu, tak toto očekávání trhu může být skutečně příliš optimistické.

Jsme v paradoxní situaci, kdy investoři „s nadějí“ vyhlížejí špatné zprávy z americké ekonomiky. To se přesně ukázalo na konci prvního květnového týdne. Akciové indexy vzrostly poté, co data z pracovního trhu odhalila, že v USA vzniklo v dubnu méně míst, než se čekalo, a růst mezd v meziročním srovnání zpomalil.

Co hraje inflaci do karet?

Pokud totiž bude ekonomika nadále tak silná jako doposud a inflace přestane klesat k inflačnímu cíli, tak Fed může začátek snižování sazeb odložit nebo k němu přistoupit v menším rozsahu. Tento scénář na úrokových sazbách je stále více a více pravděpodobný, a to kvůli souhře těchto bodů:

1. Reálná ekonomika v USA je silná.

2. Globální průmyslový cyklus se otáčí do růstu.

3. Trh práce v USA je, i přes dubnové škobrtnutí, nadále silný a tempo růstu mezd je stále pro-inflační.

4. Akciové trhy jsou na svých maximech a „efekt bohatství“ podporuje odvážnější spotřebitelské chování.

5. Domácnosti nešetří, ale utrácejí.

6. Úvěrové podmínky bank se začínají uvolňovat.

7. Globální výrobní struktura začíná znovu pokulhávat.

8. Štědrá rozpočtová politika americké vlády, jejíž pokračování se očekává i po listopadových prezidentských volbách.

Snížení sazeb teď nemusí být ve hře

Toto vše jsou proinflační impulzy a rozhodně to nejsou známky toho, že by Fed měl brzo začít nějak výrazně snižovat úrokové sazby. Současný optimismus by měl být proto brán s rezervou. Je totiž možné, že letos Fed úrokové sazby vůbec nemusí snížit, anebo je sníží výrazně méně, než očekává trh a analytici.

Aby mohl růstový býčí trh pokračovat, musí své očekávání přehodnotit na více realistické úrovně. Takové vystřízlivění se neobejde bez určité korekce současných vysokých kurzů. Zároveň se tak vytvoří podhoubí pro další růstový trend, který bude už více odpovídat realitě. Pro investory je to důvod k opatrnosti i vyvážení akciového portfolia z cyklických sektorů, které by ze snižování sazeb těžily nejvíce, do defenzivnějších sektorů.

Dlouhodobé investory, jejichž investiční horizont má před sebou ještě řadu let, nemusí aktuální dění v podstatě trápit. Současné vysoké sazby zde nepochybně nezůstanou navždy a očekávaný prorůstový impuls v podobě jejich poklesu se jednou dostaví. Pokud se nestane tak rychle, jak trhy očekávají, a dojde k mírné korekci, může to být vítaná sleva pro navýšení pozic.

Michal Valentík, investiční analytik, Broker Trust

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Události dnešního dne
    Velká Británie   Inflace ve Velké Británii zůstala překvapivě na nejvyšších hodnotách od května...
  • Události, které v průběhu týdne zamávaly cenou eura
    Jednou dolu a jednou zase nahoru. K jízdě na housenkové dráze by se dal přirovnat cenový vývoj měnov...
  • Událostí loňského roku na domácím devizovém trhu byla listopadová intervence centrální banky
    Vývoj kurzu české měny proti euru byl po většinu roku 2013 relativně klidný. Po první polovinu loňského roku se koruna pohybovala v lehce oslabujícím trendu – z hodnot těsně nad 25,00 CZK/EUR na počátku roku se kurz postupně dostal k úrovni 26,00 CZK/EUR, kterou několikrát otestoval. Za tímto oslabováním koruny stál trend snižující se inflace, který vedl centrální banku k verbálním intervencím proti české měně. Již od srpna se pak na bankovní radě hlasovalo o použití přímých intervencí na trhu jako měnověpolitického nástroje.
  • Událostí týdne bude středeční zasedání Fedu
    Americký akciový trh uzavřel páteční obchodování se ztrátou. Index Dow Jones oslabil o 0,1 %, S&P 500 si pohoršil o 0,2 % a technologický Nasdaq klesl o 0,5 %. V rámci širšího indexu S&P 500 se nejhůře vedlo technologickým firmám (-0,8 %) následovaným energetickými společnostmi (-0,7 %). Protipólem jim byly především síťová odvětví se ziskem 1 %. Americký ministr obchodu Wilbur Ross neočekává, že by v průběhu summitu G20 dospěl prezident Donald Trump s jeho čínským protějškem k obchodní dohodě. Spíše dle něj se oba vůdci dohodnou na tom, že jejich země budou pokračovat v obchodním jednání. Stanoví si harmonogram a pravidla jednání. V závěru svého proslovu uvedl, že Čína je tím, kdo by měl obchodní válku ukončit, když podle Spojených států vznikla právě kvůli nim.
  • Událost, která změnila svět investování. Před 30 lety bylo spuštěno první ETF
    Před 30 lety došlo k revoluci v investování. Investoři si totiž vůbec poprvé mohli na burze kromě akcií koupit tzv. burzovně obchodovaný fond (ETF). Ty v následujících letech získaly oblibu investorů především díky nižší rizikovosti oproti nakupování jednotlivých akcií. Došlo tak k zásadní změně v tom, jak lidé zhodnocují své peníze.
  • Událost týdne před námi: Euro vyhlíží ECB z 1,18 k dolaru
    Již zítra proběhne klíčové zasedání Evropské centrální banky. Na něm centrální bankéři s nejvyšší pravděpodobností nepohnou sazbami, odhalí ale plán ústupu z měnové expanze, tedy měsíčních nákupů aktiv. Podle posledních slov Maria Draghiho nemá jít úplně o revoluci, dopad na trhy ale mít bude. To naznačuje již dnešní chování hlavního měnového páru eurodolar, který se posouvá na metu 1,1800 EURUSD.
  • Udělá Apple z Garminu druhou Nokii?
    Společnost Apple je technologickým lídrem a dominuje na trhu v mnoha segmentech. V oblasti smart hodinek jako celku má Apple na trhu jednoznačně největší podíl ze všech výrobců, avšak v dražším segmentu outdoorových hodinek dlouhodobě dominuje společnost Garmin. Může Apple novými Apple Watch Ultra přebrat Garminu podíl v této oblasti? Proč si Apple dělá zálusk na tento segment, kolik je v něm peněz a jaké marže v něm výrobci dosahují? Na tyto otázky jsme se podívali v našem videu.
  • Udělala G20 dost, aby bylo v měnové válce vyhlášeno příměří?
    Víkendová ,,oťukávací" schůzka zemí G20 nepřinesla měnovým trhům téměř nic nového, i když určité nové zajímavé prvky stojí za ...
  • Udělejte ze svých dětí malé finančníky. Není to tak složité...
    Říká se, že peníze vládnou světu. To je do jisté míry pravda, ale když začnou ovládat naše životy víc, než je zdrávo, je to špatně. Přitom se to lehce může se to stát každému, kdo se s nimi nenaučí hospodařit a kdo s nimi nerozumně nakládá. Aby k tomu nedošlo, měli bychom se s nimi učit zacházet už od dětství. Proto u svých potomků nepodceňujte výchovu k finanční gramotnosti.
  • Udeří až 10procentní inflace, největší zdražování za generaci. Proč právě teď a jak se připravit?
    Česko v příštím roce čeká inflační smršť. Zvláště neúprosná bude v prvních měsících roku, zejména hned v lednu, kdy meziroční míra hladiny růstu spotřebitelských cen může atakovat nevídanou hodnotu deseti procent. Během roku smršť sice zmírní, ale odeznívat bude jen pomalu. Průměrná míra inflace se tak přiblíží sedmiprocentní hladině. Celá generace Čechů nemá s takovým růstem cen zkušenost, neboť půjde o nejrapidnější celoroční inflaci od roku 1998.
  • Udržia akcie svoj rast? - Výhľad pre akciové indexy na 44. týždeň
    Jedná sa o týždenné zmeny jednotlivých spoločností rozdelených podľa sektorov. Minulotýždňový sentiment na akciách bol celkov prorastový...
  • Udrží býci na německém indexu DAX30 úroveň 13 000 bodů?
    CFD DAX30 zaznamenal velmi slabé týdenní uzavření. Aktuálně je trh poháněný nejnovějšími zprávami a vývojem Coronavirus. Výsledné riziko pro účastníky trhu způsobilo pokles k psychologicky relevantní úrovni 13 000 bodů.
  • Udrží GBPUSD úroveň 1,21? Záležať bude od formy BrExitu (FA, TA)
    Hlavným driverom na libre v posledných mesiacoch vôbec nie sú ekonomické dáta, ale správy o tom, že aká bude forma BrExitu. Keby to tak nebolo, tak by to na GBPUSD vyzeralo úplne inak (a GBPUSD by neklesol po dnešnej silnej priemyselnej výrobe), v indexe ekonomických prekvapení stále je stále UK výrazne nad USA, a to aj napriek výraznému zlepšeniu dát z USA po zvolení Trumpa za prezidenta
  • Udrží libra růstový trend?
    Libra je nyní na páru s americkým dolarem nejsilnější od dubna roku 2018 a vypadá to, že jí nemá příliš co zastavit. Technicky překonala všechny důležité rezistence a fundamentálně jí pohání rychlá vakcinace a vyhlídky na rychlé ekonomické oživení. I přesto Británie čelí několika problémům včetně probíhajícího lockdownu, šíření mutací koronaviru nebo obchodních neshod s EU. Ve středu budou zveřejněna makroekonomická data, která možná napoví, jakým směrem se libra vydá.
  • Udrží medvědi CFD DAX30 pod 13 200 bodů? Pokud trh rezistenci prolomí, výhodu získají býci
    V roce 2014 se hodnota CFD DAX30 zvýšila o 2,65%, v roce 2015 se zvýšila o 9,56%, v roce 2016 se zvýšila o 6,87%, v roce 2017 se zvýšila o 12,51%, v roce 2018 se snížila o 18,26%, což znamená, že po pěti letech se hodnota zvýšila o 10,5%.
  • Udrží se DAX30 v obchodním rozpětí 13.300 až 13.100 bodů?
    Vzhledem ke slabému ekonomickému kalendáři a nadcházejícímu svátku díkůvzdání ve čtvrtek (více o změně obchodních hodin na našich webových stránkách), neočekáváme velkou volatilitu na akciových trzích a tedy ani na německém DAX30.
  • Udrží se EUR/USD nad 1,35?
    Evropská komise dnes zveřejnila index ekonomické nálady v eurozóně, který se dočkal výrazného posílení a předčil ...
  • Udrží si akcie Planet Labs vzestupný trend?
    Planet Labs (PL.US) je americká společnost pro satelitní snímkování založená bývalými vědci NASA. Planet poskytuje přesné satelitní snímky vybraných částí Země na podporu zpravodajského průzkumu a poskytování obchodních řešení pro soukromé společnosti. Výsledky společnosti za druhé čtvrtletí roku pozitivně překvapily Wall Street a její ocenění akcií prudce vzrostlo:
  • Udrží si GBP růst i v příštím roce?
    Britská měna získala důvěru a nyní se obchoduje stabilně výše. Vzestupný trend však nemusí trvat dlouho kvůli složité ekonomické situaci ve Spojeném království.
  • Udrží si kupující zlata úroveň 1900 USD?
    Zlato zaznamenalo solidní začátek týdne a opět dosáhlo úrovně 1 900 USD. Jedním z důvodů může být zpráva z trhu práce minulý pátek. Ta ukázala, že americká ekonomika vytvořila v září 661 tis. pracovních míst a míra nezaměstnanosti klesla na 7,9%.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
CapXmaster