Sobota 04. květen 2024 02:30
reklama
Fintokei ProTrader
reklama
Dukascopy new
reklama
Fintokei SwiftTrader
reklama
CapXmaster

„Ekonomové to mají blbě“; vyšší úrokové sazby ve skutečnosti povzbuzují ekonomický růst, začíná si převratně myslet část Wall Street

21.04.2024 12:19  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Vyšší úrokové sazby povzbuzují ekonomický růst. Za takový výrok se klidně může nebohý student ekonomické vysoké školy dočkat i vyhazovu od zkoušky. Nicméně právě s takovou ideou si nyní pohrává rozšiřující se okruh slovutných finančníků nejen z Wall Street.

Nechápavě totiž hledí na americkou ekonomiku a snaží se přijít na kloub, jak je možné, že navzdory poměrně agresivnímu zvyšování základní úrokové sazby v podání centrální banky USA, efektivně z nuly na 5,3 procenta během ani ne půldruhého roku, stále vznikají tisíce a tisíce nových pracovních míst, mnoha ekonomy vyhlížená recese se nedostavuje, a naopak se zdá, že může dojít na věc historicky poměrně ojedinělou, tedy na „měkké přistání“. Čili na zkrocení inflace prostřednictvím navýšení úrokových sazeb, jejichž výše ovšem ekonomiku nezadusí – nebo alespoň ne natolik, aby se dostala do vážnějšího útlumu, doprovázeného výraznějším růstem míry nezaměstnanosti.

V minulosti tomu totiž zpravidla bylo tak, že vyšší úrokové sazby zadusily jak výraznou inflaci, tak s ní ovšem také ekonomický růst jako takový. Tentokrát je to ale prý jiné. Tato domněnka se sice ekonomům a finančníkům již vícekrát vymstila, například před globální finanční krizí let 2008 a 2009, kdy zhusta uvěřili, že ekonomie se naučila uspokojivě vyhlazovat hospodářské cykly. Aby je krize přesvědčila o opaku. Tentokrát je to ale prý opravdu jiné, míní například David Einhorn, zakladatel hedgeového fondu Greenlight Capital, jenž spravuje majetek za v přepočtu bezmála 50 miliard korun.

Einhorn a někteří další experti soudí, že zmíněné zvýšení úrokových sazeb v podání americké centrální banky Američany významně obohacuje, neboť zvyšuje výnos dluhopisů, které drží, či úročení jejich bankovních vkladů. Lidé tedy mají více peněz ze svých investic do dluhopisů či třeba ze svých spořících účtů. Tyto peníze pak z nemalé části obratem utrácejí, čímž pomáhají udržovat pracovní místa, ba svojí poptávkou vytvářejí pracovní místa nová.

V minulosti byl tento efekt bohatnutí z vyššího výnosu dluhopisů a vyššího úročení vkladů méně významný. Takže nepřevážil tradiční efekt vyšších úrokových sazeb, tedy zadušení ekonomiky a pracovních míst. Od té doby ale veřejný dluh USA narostl tak závratně, že mezi investory po celé zemi je dramaticky více vládních dluhopisů. Americký vládní dluh se v posledních deseti letech zdvojnásobil, na 35 bilionů dolarů. Takže zvýšení úrokových sazeb v podání centrální banky USA znamená, že investoři po celé zemi (a pochopitelně i zahraniční investoři do amerického dluhu) mají každý měsíc navíc v souhrnu nějakých padesát miliard dolarů. Podstatnou částí těchto nově získaných peněz mohou skrze spotřebu a další investice podporovat růst ekonomiky, resp. bránit jejímu pádu do útlumu.

To, že vyšší úrokové sazby podporují ekonomický růst, tvrdí už roky například ekonom Warren Mosler, jeden z nejhlasitějších stoupenců takzvané moderní monetární teorie, známé pod zkratkou MMT. Převážná většina ostatních ekonomů ale jeho teorií dosud nebrala moc vážně, ba se jí vysmívala. Mosler má dnes pocit, že dochází na jeho slova. Pokud by Mosler či Einhorn měli pravdu, vyhlížený pokles úrokových sazeb v USA může ve skutečnosti růst americké ekonomiky zbrzdit, ba dokonce způsobit růst míry nezaměstnanosti. V krajním případě by teprve poté mohlo dojít na ono obávané „tvrdé přistání“.

Převážná většina ekonomů a finančníků ale stále důvěřuje léty prověřené teorii. Nicméně probíhající pokles inflace bez vyvolání recese je hádankou i pro mnohé z nich. Například ekonomové Pierpaolo Benigno a Gauti Eggertson proto rozvinuli vlastní novou teorii, která onu hádanku vysvětluje, aniž by se hned uchylovala ke zdůvodnění Einhornovu či Moslerovu. Podle Benigna a Eggertsona inflační vlna, jež Spojené státy a mnohé další země zachvátila počátkem dvacátých let, byla – ještě v důsledku pandemie covidu – mnohem více způsobena poptávkovým než nabídkovým šokem. Jejich společná teorie vysvětluje, že při dosažení dostatečně vysoké míry zaměstnanosti může centrální banka zvýšením úrokových sazeb srazit inflaci, aniž by přitom napáchala větší škody v ekonomice, v podobě například výrazného nárůstu míry nezaměstnanosti.

Benigno a Eggertson tedy objasňují „měkké přistání“ v rámci konvenční ekonomické teorie, aniž se uchýlili k radikálně převratnému, dosud většinově odmítanému postoji Einhornovu či Moslerovu.

Lukáš Kovanda
Hlavní ekonom / Chief Economist, Trinity Bank

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Ekonomiku táhne spotřeba domácností a investice, brzdou je export
    Podle zpřesněného odhadu vzrostla česká ekonomika v druhém čtvrtletí mezičtvrtletně o 1,0 % po předchozím poklesu o 0,3 %. Předběžný odhad ukazoval růst pouze o 0,6 %. V meziročním srovnání HDP rostlo tempem 8,2 %, zatímco předběžný odhad ukazoval 7,8 %. Připomeňme, že původní očekávání vývoje ekonomiky pro druhé čtvrtletí bylo citelně výš, tržní konsensus se pohyboval kolem 2,0 % mezikvartálního růstu. Takže jednoprocentní růst je stále spíše zklamáním ve světle ekonomiky, která se probouzela po covidovém uzavření. Nicméně s ohledem na velkou nejistotu je takové překvapení v podstatě pochopitelné.
  • Ekonomiky Německa i Francie příjemně překvapily
    Společná evropská měna včera proti dolaru oslabila o necelého půl procenta až na 1,3250 EUR/USD. Důvodem byly...
  • Ekonomiky Německa i USA virus zasáhl tvrdě
    Německá míra nezaměstnanosti dosáhla v červenci hodnoty 6,4 % a zůstala tak oproti červnu nezměněna. Trh vyhlížel mírné zvýšení o desetinu procentního bodu, když se čekalo 41 tisíc nových nezaměstnaných. Těch namísto toho 18 tisíc ubylo. Nutno dodat, že miliony Němců nadále před nutností registrace na úřadu práce chrání vládní program kurzarbeitu.
  • Ekonom Jan Čermák: Fed chce vidět nezaměstnanost na před-COVIDové úrovni
    Americká centrální banka pokračuje v jasné signalizaci, jež říká: abychom dosáhli svých cílů, nebojíme se sešlápnout měnové pedály až na samou podlahu. To v praxi znamená, že Fed nehodlá zvednout úrokové sazby z nuly až do doby, než míra nezaměstnanosti klesne zpět ke 4 % a inflace bude v průměru lehce nad 2 %. Kromě toho ovšem Fed slibuje, že bude ekonomiku podporovat masivními nákupy dluhopisů do své bilance a to současným ďábelským tempem přibližně 120 miliard amerických dolarů měsíčně.
  • Ekonom Marek: Sazby by letos v ČR měly zamířit rychle dolů, pod čtyři procenta
    Úrokové sazby by v letošním roce v ČR měly zamířit rychle dolů, podle modelového příkladu by se měly dostat pod čtyři procenta, případně blízko ke třem procentům. Na dnešní odborné debatě pořádané v rámci projektu Česká elita - nejhodnotnější české firmy to řekl hlavní ekonom Deloitte a poradce prezidenta David Marek.
  • Ekonomové letos očekávají rekordní akciové trhy
    Podle analytiků a ekonomů se letos bude opakovat úspěšný loňský rok na trhu s primárními úpisy akcií – IPO. Celkem 1 765 společností prodalo akcie za 200 miliard dolarů. Firmám po celém světě na burze přeje příznivý ekonomický vývoj a přebytek peněz u investorů. Jednou z největších letošních veřejných nabídek bude asi prodej akcií saúdskoarabské ropné společnosti Aramco, pokud jej někdo netrumfne.
  • Ekonomové: Máme před sebou koktejl pro silný růst zlata
    Zlato dosáhlo na konci loňského roku nejvyšší ceny v historii, když se na burze prodávalo za 2 135 dolarů za troyskou unci. Poté mírně kleslo na dnešních 2 006 dolarů. Podle ekonomů ale tento rok směřuje k novým rekordům.
  • Ekonomové navrhli, jak zajistit Francouzům Vánoce v rodině
    Aby Francouzi mohli trávit Vánoce se svými širšími rodinami a nepřispět tím k nebezpečnému růstu nákazy koronavirem, měla by být v zemi vyhlášena uzávěra po celou adventní dobu. V článku otištěném v listu Le Monde to napsali dva z loňských laureátů Nobelovy ceny za ekonomii Esther Duflová a Abhijit Banerjee.
  • Ekonomové očekávají v roce 2023 minimálně další dvě zvýšení sazeb Fedu
    V únoru byly zveřejněny hodnoty dvou vysoce významných ekonomických ukazatelů pro USA. Skládají se ze dvou složek: inflace a stavu trhu práce (nonfarm payrolls). V lednu se mzdy zvýšily o 534 tisíc a inflace klesla o 0,1 %. Co tato data naznačují a co můžeme očekávat, že Fed udělá na svých nadcházejících zasedáních?
  • Ekonomové SG očekávají v USA 280 tis. nových pracovních míst
    Během čtvrtečního obchodování si dolar vůči euru mírně polepšil z úrovní mírně pod 1,3400 EUR/USD na dnešních ranních...
  • Ekonomové upozorňují, že cena zlata by mohla klesnout až na 1 700 USD
    Ekonomové investory varují, že jelikož americký dolar dál vykazuje silné zisky, mohla by cena zlata spadnout na minima z minulého měsíce přibližně na úrovni 1 700 USD.
  • Ekonomové věří do příštího roku libře a kandskému a americkému dolaru
    Včera jsem se na tomto místě věnoval malé rekapitulaci toho podstatného na devizovém trhu a výhledu na příští rok. Zám...
  • Ekonomové věří, že FOMC ukončil zpřísňování
    Pozvolna a nenápadně jsme vstoupili do druhé poloviny roku 2023. Všechny tři centrální banky dál zvyšují sazby, všechny tři jsou u konce cyklu zpřísňování. Trh to chápe, ale pořád je velký rozdíl mezi jedním zvýšením sazeb navíc nebo třemi dalšími zvýšeními – což je v případě Bank of England klidně možné. Poslední dobou vyvstává mnoho otázek v souvislosti s úrokovou sazbou Federálního rezervního systému. Připomeňme, že od jara 2023 kolují zvěsti, že proces utahování měnové politiky už buď skončil, nebo se ke konci blíží. Každé další zasedání a každá další várka ekonomických zpráv ale ukazuje, že FOMC může ve zvyšování sazeb pokračovat. A pokaždé z jiných důvodů.
  • Ekonómovia sú stratení
    Ľudia veria, že ekonómovia sú experti na ekonomiku. Nie sú. Sú len štatistici. Guvernérka Fedu Yellenová vo svojom piatkovom vystúpení túto tézu viacmennej potvrdila. Fed, a nielen on, potrebuje návrat k triezvemu rozumu.
  • Ekonómovia ZEW
    "Vládna kríza v Taliansku a Grécku zvýšila neistotu"..."Riziká rastú a môžu poškodiť rast nemeckej ekonomiky"..."Očakávame aspoň jeden kvartál v 2012 negatívny, najskôr to bude 1Q 2012"..."Ekonomická situácia je Nemecku stále relatívne dobrá"..."Dúfame, že sentiment našiel dno. Avšak bude záležať o finančných trhov"
  • Ekonom Petr Dufek: Po krátké přestávce lze čekat další růst sazeb ČNB
    ČNB na svém listopadovém zasedání opět zvýšila své úrokové sazby. Počtvrté v řadě, celkově popáté letos a posedmé od konce kurzového režimu. Dvoutýdenní repo sazba se tak dostává na 1,75 %, diskontní sazba na 0,75 a lombardní sazba na 2,75 %.
  • Ekosystém Cardano by měl díky poslednímu zapojení Djed prosperovat
    Společnost Djed Alliance představila důležitý krok v oblasti kryptoměn a informovala o zavedení stablecoinového protokolu Djed na platformě Milkomeda-C1.
  • Ekosystém Solany na vzestupu - meme mince založené na SOL zažívají nový býčí běh
    Solana v posledním roce dokázala připsat obrovské zhodnocení - za poslední rok cca 400 %. V současné době stojí 1 SOL cca 104 $ a nic nenaznačuje, že by se růst měl v následujících měsících zastavit. Tržní kapitalizace této kryptoměny tak v současné době dosahuje cca 46 miliard dolarů, čímž se solana řadí do top 5 největších kryptoměn, co se této statistiky týče.
  • EK: Pochybení S&P s ratingem Francie je vážné a bude se vyšetřovat. Brusel chystá regulaci agentur
    Snížení úvěrového hodnocení Francie, které omylem oznámila ratingová agentura St...
  • EK přezkoumá plán Googlu převzít firmu Fitbit
    Evropská komise (EK) začala podrobně zkoumat plán amerického technologického gigantu Googlu koupit za 2,1 miliardy dolarů (47 miliard Kč) výrobce chytrých náramků a hodinek Fitbit. Obává se, že dohoda by mohla upevnit pozici Googlu na trhu internetové reklamy, protože Google získá množství dat, která může využít pro personalizovanou reklamu. Komise to uvedla v tiskové zprávě.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
FTMO král