Sobota 27. duben 2024 23:22
reklama
Purple Ebook: Svíčkové a cenové formace
reklama
InstaForex ebook vzdelavaci
reklama
Swissquote Bank
reklama
FTMO férovost

Ranní okénko - Dnes budou zveřejněny prosincové údaje z průmyslu a zahraničního obchodu

06.02.2024 08:57  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Aktuální hodnoty měny/komodity/indexy:

 

 

Aktuál

1D

6M

 

 

 

 

Aktuál

1D

6M

 

 

 

EUR/CZK


24,94

-0,08%

3,1%

 

 

 

S&P 500

4942,8

-0,32%

10,6%




USD/CZK

23,18

-0,13%

5,4%

 

 


NASDAQ

15597,7

-0,20%

13,5%




EUR/USD

 

1,076

0,17%

-2,2%

 

 

 

DAX

16904,1

-0,08%

5,7%

 

 

 

USD/PLN

4,026

0,78%

-1,0%




PX

1460,46

0,22%

6,9%




Ropa Brent

USD/barel

78,14

0,28%

-9,0%

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zlato

USD/unce

2027

0,13%

4,8%











Aktualizováno

8:31

Zdroj: Thomson Reuters

Výhled:  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Po pomalejším vstupu do nového týdne nabere tempo v úterý na obrátkách. Z české ekonomiky dorazí prosincové údaje o průmyslu a zahraničním obchodu. V případě průmyslové výroby očekáváme její pokles po očištění o kalendářní vlivy o 2 %. Důvodem je zejména nižší příspěvek automobilového průmyslu, který by neměl být tak pozitivní jako v téměř celém průběhu loňského roku. Zároveň k horšímu výsledku mohlo přispět teplejší prosincové počasí, které způsobilo nižší potřebu výroby energií. Zatímco průmysl kulhá na obě nohy, tak zahraničnímu obchodu se daří, a to i přes ne příliš dobrý výkon ekonomik našich hlavních obchodních partnerů. I samotné firmy často zmiňují, že jejich hlavním problémem v současnosti je nízká poptávka po jejich zboží, a to zvláště ze zahraničí. Nicméně na výsledcích obchodní bilance během roku 2023 se tyto potíže příliš neprojevovaly a i pro prosinec očekáváme kladné saldo ve výši 7,8 mld. Kč, které bude primárně ovlivněno nižšími cenami dovážených surovin a exportem aut.

Během dnešního dne se také dozvíme zajímavé údaje z eurozóny, kde bude v dopoledních hodinách zveřejněn další vývoj v maloobchodním sektoru. Trh očekává, že by měl pokračovat trend meziročního poklesu reálných tržeb maloobchodních prodejců (-1,1 %) a ani meziměsíční srovnání patrně nenabídne pozitivnější obrázek, když je predikováno prohloubení nižších tržeb z -0,3 % na -1 %. Je evidentní, že spotřeba domácností v eurozóně zůstává utlumená, ačkoli ne v tak razantní výši jako v České republice. Odpoledne Evropská centrální banka ukáže, jak se vyvíjejí inflační očekávání spotřebitelů v jednotném evropském prostoru. Ta se významně snížila z říjnových 4,0 % na 3,2 % v listopadu a je otázkou, zda i prosincový údaj potvrdí, že se inflace v mysli lidí vrací k cíli ECB.

Pohled zpět:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Včerejší den přinesl pouze data o cenách výrobců v eurozóně. Vyplnily se predikce trhu o zrychlení tempa poklesu cen v tomto segmentu, a to jak v meziměsíčním, tak i meziročním srovnání. Ukazuje se, že napříč světem polevují nabídkové faktory, které zapříčinily dynamický růst inflace v letech 2022 a 2023.

Dnes ráno dorazil již údaj o továrních objednávkách z Německa a výsledek byl velmi překvapivý. Očekávalo se, že v meziměsíčním srovnání budou tovární objednávky stagnovat, ale je evidován nárůst téměř o 9 %. To je velmi povzbudivé nejen pro německý průmysl, ale i pro ten český, který je na našem západním sousedovi bytostně závislý.

Akciové trhy nezahájily nový týden příliš pompézně, když americký index S&P 500 ztratil 0,3 % a německý DAX zhruba 0,1 %. Pražská burza si vedla o něco lépe a připsala si 0,2 %. Koruna, která na chvíli prolomila úroveň 25,0 EUR/CZK, se vrátila pod tuto hranici.

Dnešní makroekonomické ukazatele:  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Čas

Země

Událost

 

 

 

 

 

RB/RBI

Trh

Předchozí

 

 

 

 

9:00

ČR

Průmyslová produkce (prosinec, v %, r/r, neočišť.)

-7,0

-7,0

-2,7

 

 

 

 

9:00

ČR

Bilance zahraničního obchodu (prosinec, v mld. Kč)

7,8

6,8

30,8

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Hospodářské výsledky:

Eli Lilly & Co, Linde Plc, Amgen Inc, Bp Plc, Gilead Sciences Inc, Fiserv Inc, Edwards Lifesciences Corp, Ubs Group Ag-Reg, Ford Motor Co, Centene Corp, Chipotle Mexican Grill Inc, Fortinet Inc

Co bude:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ÚT: ČR průmysl, zahraniční obchod; SRN tovární objednávky; EUR inflační očekávání, maloobchod
ST: ČR maloobchod, dev. rezervy; SRN průmysl; USA zahraniční obchod
ČT: ČR zasedání ČNB, podíl nezaměstnaných
PÁ: SRN finální inflace

Autor: Martin Kron, analytik

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Editor: Vratislav Zámiš, analytik

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Tým ekonomického výzkumu Raiffeisenbank a.s.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Ranní okénko - Data z ekonomiky USA zůstávají lepší než v eurozóně
    Statistický úřad dnes ráno zveřejní údaj o vývoji cen českých výrobců. Konkrétně u průmyslových cen očekáváme meziměsíční růst o 0,7 % (26,2 % r/r), trh se přiklání k 0,3 % (25,7 % r/r). Inflace ve výrobním sektoru je ukotvena mezi protichůdnými faktory. Směrem nahoru ceny tlačí kaskáda cen energií napříč výrobním řetězcem. Opačným směrem působí zvolňující poptávka a s tím související částečná úleva v dodavatelských řetězcích a také snižující se cena ropy.
  • Ranní okénko - Data ze Spojených států s trhem příliš nezahýbala
    Hned po ránu dorazí z tuzemské ekonomiky informace o březnovém růstu cen, kdy proti únoru by se mělo dostavit snížení jak meziměsíční, tak meziroční míry inflace. Včera již přišly výsledky ze Spojených států, které se příliš neodchýlily od odhadu analytiků a meziroční inflace nakonec dosáhla rovných 5,0 %. Ve večerních hodinách pak dorazil zápis z posledního zasedání Fedu, který ukázal, že na jednu stranu setrvávají obavy ohledně příliš pomalého tempa desinflace, na druhou stranu je ale další zpřísňování měnových podmínek omezeno problémy v bankovním sektoru. Ohledně květnového rozhodnutí žádná výraznější nápověda nepřišla a trh i nadále předpokládá, se zhruba 2/3 pravděpodobností, 25bb hike.
  • Ranní okénko - Data z USA potvrzují únorový hike o 25bb
    Dnes v rámci eurozóny budou investory zajímat zápisky z prosincového zasedání ECB, kde již tradičně budou hledat nápovědy o podobě příštího hiku. Většinově je trhem očekáváno 50bodové zvýšení sazeb, byť některé komentáře členů Evropské centrální banky z posledních dnů lze interpretovat tak, že nelze vyloučit ani zpomalení tempa na 25bb. Prezidentka Lagarde sice na posledním zasedání velmi zřetelně naznačila, že další zpomalení se v únoru nechystá, na druhou stranu nebylo by to poprvé, co mezi zasedáními dojde ke změně názoru. To u Fedu je o 25bb hiku takřka rozhodnuto poté, co včerejší data ukázala razantnější zpomalování maloobchodních tržeb a průmyslové produkce. To vše pak doplnil 0,5% meziměsíční pokles cen amerických výrobců.
  • Ranní okénko - Data z USA věští raketovou expanzi
    Týden odstartují ekonomická data z eurozóny, odkud během úterý přijde dubnová edice indexu důvěry investorů Sentix. Po březnových 5,0 bodu trh tentokrát vyhlíží růst na 6,7, čímž by se index již vracel do blízkosti předkrizových úrovní. Následovat bude údaj o evropské míře nezaměstnanosti za měsíc únor, od které se čeká stagnace na hodnotě 8,1 %.
  • Ranní okénko - Deficit rozpočtu dosáhne 375 mld. Kč
    Dnes z významnějších dat dorazí jen čísla z amerického nemovitostního trhu. V eurozóně by se pak měl finálně potvrdit odhad zářijové inflace, která v meziročním vyjádření vystoupala na 10 %. Včera zveřejněný ZEW index ukázal rozporuplný stav Německa, kdy aktuální nálada dále klesla, výhled se ale stabilizoval. Podpořit náladu mohly klesající ceny plynu, i plán německé vlády na pomoc firem. Americký průmysl pak ukázal lepší výsledek a v kombinaci s prozatím nad očekávání dobrými zveřejňovanými výsledky firem pomohl protáhnout optimistickou rally, která aktuálně panuje na trzích.
  • Ranní okénko - Den ve znamení průmyslu
    Dnešní den zahájíme informací o průmyslové výrobě v zemích eurozóny za měsíc červenec. Zde trh vyhlíží růst o 0,6 % meziměsíčně, což by vzhledem k nadále působícímu efektu snížené srovnávací základny znamenalo impozantních 6 % meziročně. I v Česku jsme navzdory pokračujícím zádrhelům v dodavatelských řetězcích byli svědky poměrně vydařeného července, ovšem těžko bychom v tomto hledali obrat v trendu – evropský i český průmysl budou zřejmě po zbytek roku citelně limitovány právě chybějícími součástkami a materiálem.
  • Ranní okénko - Dnes budeme sledovat dění v USA
    Z Evropy dnes dorazí jen údaj o vývoji cen výrobců. Ty by měly podle odhadů meziměsíčně přidat 0,5 %, což v meziročním vyjádření znamená cenovou deflaci na úrovni 3,3 %.
  • Ranní okénko - Dnes bude na trzích klid
    Dnes se žádných významnějších ekonomických indikátorů nedočkáme, jedinou výjimkou bude zpřesněný výsledek říjnových indexů PMI z Německa a následně z celé eurozóny. Zde pozorujeme podobný příběh jako v Česku, když pod tlakem nedostatku výrobních vstupů postupně klesá jak výrobní, tak i objednávková dynamika, zatímco se svižně zvyšují ceny.
  • Ranní okénko - Dnes bude trh vyhlížet čísla důležitá především pro Fed
    Nejzásadnější dnešní informaci budou představovat odpoledne zveřejňované ceny amerických výrobců. Trh očekává udržení meziměsíčního tempa na stejné úrovni jako v září, a tedy velmi mírný pokles meziroční dynamiky. Sledovat se bude každá desetina a trh doufá v nižší výsledek, tak jako se dočkal u spotřebitelské inflace. Potvrdilo by to totiž očekávání, že by Fed mohl zmírnit své tempo zvyšování sazeb a případně i dříve se zvyšováním skončit.
  • Ranní okénko - Dnes bude zveřejněn vývoj průměrné mzdy v ČR
    Český statistický úřad zveřejní vývoj mezd za druhý kvartál. Předpokládáme, že průměrná mzda rostla v meziročním srovnání o 1 % nominálně, což je citelně slabší růst oproti prvnímu kvartálu, ve kterém rostla o 5 % nominálně. Reálně však očekáváme meziroční pokles o -2,1 %, oproti +1,4 % v Q1.
  • Ranní okénko - Dnes by měl být na trzích klid
    Dnešní makroekonomický kalendář je i vlivem státního svátku ve Spojených státech prakticky zcela prázdný a jediným zajímavějším momentem tak bude zveřejnění aktualizované ekonomické prognózy z dílny Evropské komise, které se dočkáme v 11 hodin dopoledne.
  • Ranní okénko - Dnes data o českém maloobchodě a americkém trhu práce
    Dnes již za pár minut Český statistický úřad ukáže, jak se vyvíjely maloobchodní tržby během měsíce února. Jejich propad trval více než rok a půl, zlom nastal až na konci minulého roku, když v prosinci 2023 zaznamenal sektor maloobchodu konečně růst. Rovněž v prvním měsíci nového roku reálné tržby maloobchodních prodejců meziročně stouply a podle našeho odhadu by tento trend měl pokračovat i v únoru. Odhadujeme, že maloobchodní tržby bez prodeje aut v reálném vyjádření byly meziročně vyšší o 2,3 %. Medián trhu je stejný. Spotřeba domácností by v průběhu roku měla nabírat na síle, což je dobrá zpráva nejen pro sektor maloobchodu, ale i pro celou českou ekonomiku.
  • Ranní okénko - Dnes data o inflaci z ČR i USA, večer zápis ze zasedání Fedu
    Za pár minut Český statistický úřad zveřejní výsledek březnové inflace. Ta by podobně jako v únoru měla podle našeho i tržního odhadu zůstat na inflačním cíli ČNB (2 %). Inflaci táhly směrem dolů pravděpodobně opět ceny potravin. Nicméně jedná se o velmi volatilní složku spotřebitelského koše, tudíž pokud by došlo k přerušení meziročního poklesu cen potravin, který pozorujeme v posledních měsících, inflace by opět povyrostla, ač by se velmi pravděpodobně pohybovala v rámci horní části tolerančního pásma. Na druhé straně rostly ceny pohonných hmot na čerpacích stanicích díky rostoucím cenám ropy na světových trzích a rovněž slabší koruně.
  • Ranní okénko - Dnes dorazí první výsledky únorové inflace
    Za několik minut vychází v Česku lednová statistika cen u průmyslových výrobců. Díky vysoké srovnávací základně by meziroční hodnota měla poklesnout z prosincových 20 % do oblasti pod 15 %, a to navzdory pravděpodobnému meziměsíčnímu růstu, který přijde po dvou měsících poklesů. Globální trh ale budou více zajímat první únorová čísla ohledně inflace v některých státech eurozóny. Před pár minutami dorazil výsledek z Francie, který dopadl mírně nad očekáváními, v nejbližších minutách pak přijdou čísla ze Španělska. Dohromady určí pravděpodobný směr i pro zbytek zemí platících eurem. Případná překvapení a s tím spojené pohyby na trzích si tak eurozóna odbude již dnes, i když výsledek za celé území dorazí až ve čtvrtek. Z USA dnes přijde informace ohledně spotřebitelské důvěry, se zpožděním dorazí i prosincový údaj z nemovitostního trhu. Ten patrně ukáže, že ceny ve Spojených státech klesají již šestý měsíc v řadě.
  • Ranní okénko - Dnes dorazí výsledek americké inflace
    Za několik málo minut přijde z tuzemské ekonomiky výsledek ohledně nezaměstnanosti sledované MPSV. Ta není očištěna o sezónní vlivy, díky čemuž očekáváme za březen mírné snížení. Podstatně zajímavější pro globální trhy ale bude odpoledne zveřejňovaná americká inflace. U březnové meziroční míry je očekáván poměrně výrazný pokles, ovšem doprovázený stagnací či mírným růstem u jádrové složky. Pro investory půjde o zásadní indicii před zasedáním Fedu na začátku května. Aktuálně naznačují futures zhruba 70% šanci, že americká centrální banka bude hikovat o 25bb, zbytek jde ve směru stability sazeb. Pokud by jádrová inflace vykázala výraznější růst než na trhem očekávaných 5,6 % (5,5 % v únoru), patrně by zde došlo k přecenění, které by se odrazilo i poklesem cen (resp. růstem výnosů) na dluhopisovém a v důsledku i akciovém trhu.
  • Ranní okénko - Dnes dorazí výsledek nezaměstnanosti, změnu neočekáváme
    Dnes z tuzemských dat vychází údaj o vývoji nezaměstnanosti během října, kde očekáváme stagnaci na úrovni 3,6 %. Z USA významnější ekonomická data nedorazí, ve večerních hodinách ale budou investoři sledovat projev předsedy Fedu Powella. Z Evropy přijde pouze informace o inflačních očekávání v eurozóně spolu se zpřesněným výsledkem říjnové inflace v Německu. V rámci regionu pak bude zajímavé odpolední zasedání polské centrální banky, kde očekáváme další snížení sazeb o 25bb, kterým by se úroková sazba dostala ze současných 5,75 % na 5,50 %.
  • Ranní okénko - Dnes ECB sazby nesníží
    O dnešní hlavní ekonomické události ve světě nemůže být pochyb. Zasedá Evropská centrální banka, která patrně nechá depozitní sazbu na stávající úrovni (4 %), a to přestože inflace rychle klesá, když v únoru letošního roku spadla až na 2,6 %, přičemž svého vrcholu dosáhla v říjnu 2022 (10,6 %).
  • Ranní okénko - Dnes finální odhady růstu HDP za 4.Q 2023 z ČR a USA
    Dnes Český statistický úřad zveřejní svůj finální odhad HDP za poslední kvartál loňského roku. Konečné odhady příliš revizí nenabízejí, proto očekáváme, že bude potvrzeno, že česká ekonomika vzrostla mezičtvrtletně o 0,2 % a naopak meziročně poklesla o 0,2 %. V takovém případě by tuzemské hospodářství za celý kalendářní rok 2023 vykázalo pokles o 0,4 %.
  • Ranní okénko - Dnes hlavními tématy státní rozpočet v ČR a inflace v Německu
    Dnes odpoledne zveřejní Ministerstvo financí výsledek hospodaření české vlády za rok 2023. Naplánovaný rozpočet s deficitem ve výši 295 mld. Kč se s vysokou pravděpodobností podaří dodržet, jelikož ke konci listopadu schodek činil 269,1 mld. Kč. Ale jásat není možné, protože veřejné finance se počátkem roku 2020 vymkly kontrole. Proto současná vládní garnitura schválila tzv. konsolidační balíček, pomocí kterého by se měly veřejné finance vrátit na udržitelnější dráhu, ale jedná se pouze o první krok ke konsolidaci veřejných financí. Pro rok 2024 byl schválen schodek státního rozpočtu ve výši 252 mld. Kč a je tak zcela zřejmé, že další kroky budou muset následovat.
  • Ranní okénko - Dnes inflace v eurozóně či průzkum ADP
    Dnešní hlavní ekonomickou událostí bude zveřejnění úvodního odhadu březnové inflace v eurozóně. V meziměsíčním srovnání by měla cenová hladina dle trhu stoupnout o 0,9 %. Meziroční míra by měla oproti únoru mírně poklesnout z 2,6 % na 2,5 %. I v případě jádrové inflace se odhaduje pokles o jednu desetinu, ale ta by se i nadále měla pohybovat okolo 3 %, což je pro ECB stále nepřijatelně vysoko. Dále Eurostat vydá únorový údaj nezaměstnanosti, která by měla zůstat ve výši 6,4 %, tedy na historicky nejnižší úrovni.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
FTMO král