Sobota 27. duben 2024 15:57
reklama
FTMO férovost
reklama
CapXmaster
reklama
Purple Ebook: Svíčkové a cenové formace
reklama
Purple Ebook: Svíčkové a cenové formace

Euro naši bezpečnost nezvýší, důležitější jsou vztahy s Trumpem

24.01.2024 11:53  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Současnou debatu o přijetí eura v Česku od těch předešlých odlišuje zejména to, že probíhá v kontextu výrazně proměněné, zhoršené, geopolitické situace. Válka na Ukrajině nebo stále dosti napjaté vztahy Spojených států – a potažmo Západu – s Čínou v mnohých zesilují emoci určité touhy pevněji a těsněji přináležet k Západu. Klíčovým z pout má být právě euro. Vždyť jím platí podstatná část západní Evropy a po dolaru představuje světově druhou nejrozšířenější rezervní měnu.

Lidsky plně pochopitelná emoce však v chladných datech a racionálním rozmyslu oporu nenalézá. Jakkoli to může znít neintuitivně, euro Českou republiku k Západu jakkoli těsněji nepřivine, a to ani bezpečnostně, ani obchodně.  

Opravdu podstatným faktorem bezpečnosti Česka zato bude postoj budoucího amerického prezidenta. Pravděpodobnost, že to bude opět Donald Trump, stoupá. I kvůli jeho drtivému vítězství v republikánských primárkách v Iowě minulý týden.

Svět se na Trumpův návrat do Bílého domu už připravuje. Tedy snad až na hlavu Evropské centrální banky Christine Lagardeovou, „šéfku eura“. Ta předminulý týden – i s přihlédnutím k její vysoce apolitické pozici poměrně neprofesionálně a hlavně neprozíravě – pronesla, že „Trump jednoznačně představuje hrozbu“.

To estonská premiérka Kaja Kallasová tedy jedná mnohem prozíravěji. Při své nedávné, listopadové návštěvě Washingtonu se kromě představitelů stávající americké administrativy neopomněla setkat také s klíčovými Trumpovými spojenci. Zavítala například na půdu vlivného konzervativního think-tanku Heritage Foundation. Ten bude mít v případě Trumpova znovuzvolení zásadní vliv na přijímaná opatření a prosazované reformy washingtonské administrativy. Kallasová tam zdůraznila, že válčení Ukrajinců proti ruské agresi je bojem za celý svobodný svět. Jinými slovy, snažila se ovlivnit lidi, kteří už brzy mohou mít zásadní vliv na amerického prezidenta, aby ten s návratem do Bílého domu zásadně neměnil dosavadní linii Bidenovy administrativy. Estonsko by totiž mohlo být po Ukrajině „další na řadě“, jestliže by prezident Trump odmítl dále Kyjev podporovat.

Estonsko si – na rozdíl od šéfky ECB – dobře uvědomuje, jak zásadní může být získat Trumpa na svoji stranu a kultivovat vztah s ním a jeho lidmi. I pro českou bezpečnost mohou být brzy zásadní dvě věci: dobré vztahy s Trumpem a plnění závazků vůči NATO, tedy zejména ona 2 % HDP každoročně vyčleňovaná na armádu. Ta dobré vztahy s Trumpem podpoří jako máloco jiného.

Také proto je ovšem nyní zcela nemístné řešit vstup Česka do eurozóny. A nejen z toho důvodu, že „šéfka eura“ se dopouští nemístních výroků, jež potenciálně ohrožují bezpečnost Česka. Vstup do eurozóny by Česko přišel na nemalé desítky miliard korun jen na „vstupních nákladech“ a potenciálně by tak mohl ohrozit plnění finančních závazků vůči NATO. A narušit tak dobré vztahy s Trumpem.

Pokud se Trump rozhodne opustit NATO, jak dříve hrozil, to poslední, co ho bude zajímat, je, zda Česko platí eurem nebo korunou. Euro tudíž, nalijme si čistého vína, není žádnou bezpečnostní pojistkou vůbec ničeho. Pokud už něco, tak s ohledem na zmíněný nešťastný výrok Lagardeové Evropská centrální banka dokonce bezpečnost Česka spíše podrývá, než aby ji upevňovala.

Euro ovšem nejen, že Česko nespoutá se Západem těsněji z hlediska bezpečnostního, ale dokonce ani z hlediska obchodního, a potažmo ekonomického. I když jde opět oblíbenou tezi zastánců eura, kterou se snaží „hrát na city“ veřejnosti už léta, zvláště intenzivně však v této zjitřené době.

Z pohledu příznivců přijetí eura zdrcující studie vyšla loni v zářijovém vydání prestižního vědeckého žurnálu Journal of International Money and Finance. Efekt eura na růst vzájemného obchodu členských zemí měnové unie je podle ní v zásadě nulový.

Takže například z hlediska intenzity obchodu Česka a Německa je vlastně jedno, zda Česko platí eurem nebo korunou. Přitom klíčovým argumentem příznivců eura v uplynulém čtvrtstoletí bylo právě to, že euro povzbudí zahraniční obchod Česka v rámci eurozóny a v rámci EU. Tento argument však zmíněná studie vyvrací s tím, že k němu předešlí odborní autoři dospěli prostřednictvím již překonaného, z dnešního hlediska tedy nesprávného metodického přístupu.

Navíc, stěžejními pilíři fungování eurozóny a eura uplynulých desetiletí byly relativně levné ruské energie, zejména plyn, a špinavé, ale též levné uhlí. Ty poháněly německou průmyslovou a exportní mašinu. Poháněla ji také slabší měna, poněvadž euro je slabší, než by byla marka.  A to proto, že na rozdíl od marky zahrnuje ekonomicky upadající země v čele s Itálií, jejichž úpadek euro v bludném kruhu z velké části způsobuje.

Přebytky vytvořené německou průmyslovou a exportní mašinou sanovaly jižní křídlo eurozóny, země typu Itálie či Řecka, a to přímo či nepřímo a na dluh, otevřeně i zastřeně skrze Evropskou centrální banku. I když je totiž euro Německu slabší, než by byla marka, zůstává stále příliš silné pro méně produktivní země typu Itálie, takže zásadně přispívá k jejich úpadku, a tedy nutnosti sanace Německem.

Německou mašinu poháněly ovšem nejen levné ruské energie a slabší měna, ale také někdejší západoněmecká vysoce konkurenceschopná, prvotřídní průmyslová báze vybudovaná ale převážně v době před pádem železné opony, postavená z velké části na uhlí coby další klíčové energii. Do karet německé mašině hrála konečně také absence globálního rivala, jakým se ovšem nyní stala například Čína v oblasti elektromobility.

S probíhajícím odklonem od ruského plynu a špinavého uhlí a s nástupem Energiewende, Green Dealu a globálně elektromobility se vytrácejí pohony německé mašiny, tedy i pohony eura a eurozóny jako takové.

Což je ovšem jen další podstatný důvod nevidět v euru jakkoli pevné pouto k Západu. Možná takovým poutem zůstává v idealizujících představách některých nostalgiků, avšak ty doby jsou passé – napíše se už rok 2004.

Lukáš Kovanda
Trinity Bank

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Euro nakonec své zisky neudrželo
    Americké předstihové indikátory nakonec dolaru pomohly. Zatímco první polovina minulého týdne byla z kurzového...
  • Euro nakonec velké ztráty neutrpělo, koruna dnes za regionem zaostala
    Vstup finančních trhů do nového týdne pozitivně ovlivnila data z Číny. Index nákupních manažerů z tamního průmyslu se ...
  • Euro nalomené ECB pokračovalo směrem dolů, koruna za týden lehce posílila
    Hlavní trhy včera ovlivnila konference ECB, na které její šéf dost jasně naznačil uvolnění politiky na příštím jednání...
  • Euro na minimu od léta 2012
    Forex – EUR/USD, denní komentář   Euro na minimu od léta 2012   Euro k dolaru slábne 0,1% d/d na 1,...
  • Euro na nejslabší hodnotě od srpna 2012
    Během včerejšího obchodování euro otestovalo další nejslabší úroveň od srpna 2012 (1,2386 EUR/USD) a ze svého konta si tak odepsalo 0,7 %...
  • Euro na novém devítiletém minimu
    Ani včera nebyla společná evropská měna, především v dopoledních hodinách, ušetřena dalšího oslabování vůči svému dolarovému protějšku...
  • Euro na osmiměsíčním maximu díky ECB a italskému hlasování o důvěře
    Společná evropská měna včera zaznamenala zisky vůči dolaru ve výši více než půl procenta. Odpoledne se na mezibankov...
  • Euro na silné technické rezistenci
    Aktuálně: Euro k dolaru k nedělnímu závěru obchodování klesá 0,2 % na 1,116. Euru pomohl hlavně červencový Index Ifo, který sice (tak jako Indexy PMI průmyslu a služeb eurozóny) v červenci klesl, ale v rámci běžné měsíční fluktuace a zůstává solidní. Drama v podobě přenosu brexitu na německou či evropskou ekonomiku se zatím nekoná. Euro paradoxně vystoupalo k pobrexitovým, měsíčním výšinám po datech USA, která naopak byla pro dolar příznivá: solidní růst ekonomiky vedl Fed k redukci varování před riziky a pootevření vrátek zvýšení hlavní úrokové sazby již v září.
  • Euro na Slovensku slaví 10 let. Co to znamená pro nás?
    Od zafixování kurzu slovenské koruny k euru je to dnes 8. července přesně 10 let. Jednou z podmínek přijetí eura je totiž stabilní kurz dané měny k euru. Slovensko, které bylo do eurozóny formálně přijato 1. ledna 2009, k zafixování s tímto předstihem přistoupilo, aby zamezilo kurzovým spekulacím. Do 16. ledna pak bylo možné používat v hotovostním platebním styku ještě i slovenské koruny. Obdobný postup by v případě přijímání eura čekal i Česko.
  • Euro na svých minimech, ropa posiluje
    Euro si v průběhu včerejší obchodní seance opět sáhlo na svá minima.
  • Euro na téměř pětiměsíčním dně
    Společné evropské měně se včera vůbec nedařilo. Kurz EUR/USD začal padat hned s počátkem evropské seance. To se ještě nacházel u 1,2850. Na přelomu evropského a amerického obchodování se však již kurz nacházel o celý cent níže. Takto slabé bylo euro vůči dolaru naposledy v polovině listopadu loňského roku.
  • Euro na tenkém ledě
    Kalendář na posledních pět dubnových dnů je celkem nabitý. Byla zveřejněna data o americkém a evropském HDP, německé inflaci a indexu osobních výdajů na spotřebu v USA a také statistiky inflačních očekávání z University of Michigan. Pár EUR/USD má dostatek dat k určení jeho dalšího směřování. Ale proč spěchat, když se příští týden budou konat zasedání Fedu a ECB?
  • Euro na třítýdenním dně. ECB se bojí jeho síly, Fed nízké inflace
    Představitelé Evropské centrální banky se obávají příliš silného růstu kurzu eura, ukázal zápis z červencového zasedání bankovní rady, který dnes ECB zveřejnila. Bankéři upozornili, že příznivé finanční podmínky v eurozóně nelze považovat za samozřejmé a že uvolněná měnová politika je stále nutná. V reakci na zprávu euro k dolaru oslabilo na třítýdenní minimum, dostalo se až na 1,1660 EURUSD. Večerní zápis měnového výrobu Fedu ukázal, že největší obavou amerických centrálních bankéřů je nízká inflace.
  • Euro na úvod korigovalo ztráty z konce předchozího týdne
    Společné evropské měně se na úvod týdne dařilo, když kurz opatrně šplhal z ranních kotací kolem 1,2820 EUR/USD...
  • Euro na úvod roku pod prodejním tlakem
    Kurz společné evropské měny k dolaru se hned první pracovní den nového roku vydal směrem dolů a navázal tak na trend z loňského roku...
  • Euro na úvod týdne bez výraznějšího trendu
    Kurz eura k dolaru se během včerejšího obchodního dne držel víceméně bez trendu na pátečních hodnotách. Za klidného obchodování...
  • Euro na úvod týdne drželo relativně silné úrovně
    Společná evropská měna držela vůči dolaru na úvod týdne relativně silné úrovně. Během dopoledne se kurz dostal...
  • Euro na úvod týdne drželo své silné pozice
    Společné evropské měně se první prázdninový den celkem dařilo. Zatímco asijskou seanci euro začínalo atakem...
  • Euro na úvod týdne mírně ztrácelo
    Z fundamentálního pohledu nebyl úvod týdne na trhu USD/EUR nijak zajímavý, což se promítlo i do kurzového vývoje...
  • Euro na úvod týdne padá na více než tříměsíční minimum
    I když to tak po většinu minulého týdne nevypadalo, nakonec si euro polepšilo na týdenní maximum. Kurz eura...
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Fintokei SwiftTrader