Sobota 27. duben 2024 12:10
reklama
Dukascopy new
reklama
Fintokei ProTrader
reklama
Fintokei SwiftTrader
reklama
CapXmaster

A new era for the US dollar

17.10.2023 14:02  Autor: InvestCentrum  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

– The relationship of the US dollar to oil prices is undergoing a remarkable change

– Advances in oil technology have made the United States the leading net exporter of energy

– The strengthening of the dollar has important implications for emerging economies in particular

The US dollar story is undergoing a significant change and it is high time for everyone to wake up and take notice. Historically, the link between oil prices and the dollar has been straightforward. Now, however, the ground seems to be shifting and the dollar is making unexpected moves.

The evolution of the USA: From importer to exporter

Decades of innovation in the U.S. oil sector have moved the country from a position of primary net importer to a proud net exporter. Fracking and horizontal drilling technologies have changed the game.

By 2017, the United States had become a net exporter of natural gas. Fast forward to last year, and it’s no longer just about gas – the U.S. also leads as a net exporter of energy as a whole, and has even reached number one in liquefied natural gas exports.

This transformational journey means that the dollar now enjoys a place at the elite table of “commodity currencies”, rubbing shoulders with the likes of the Canadian dollar and the Norwegian krone.

Rising oil prices have traditionally strengthened a country’s terms of trade and, consequently, its currency. This typical reaction has proven true for the dollar as well.

But there’s another twist. The dollar is not just any currency; its influential role in world markets amplifies the ripple effects of its strength. This growing dollar strength, coupled with today’s petrodollar dynamics, means challenging times for emerging energy-importing economies.

As they struggle with increased import costs caused by rising oil prices, the looming dollar further threatens their local currencies. The implications? Soaring inflation and looming risks of financial instability.

Domino effect: Oil, inflation and the dollar

The recent surge in oil prices, specifically Brent crude oil, has been driven by steady demand and the perception that supply will remain constrained for an extended period of time.

It is clear that major players in the oil market, such as Saudi Arabia, are playing a long-term game and cutting production to support prices. The dollar has flexed its muscles as a result of this surge in oil prices.

From mid-July to mid-October, the DXY index, which tracks the dollar’s performance against other major currencies, saw an increase of more than 6%.

And although currencies are dancing to different tunes, the dollar’s rise hasn’t just been due to oil. Growing concerns about persistent U.S. inflation have intensified pressure on the Federal Reserve and hinted at the possibility of sustained interest rate hikes.

Emerging economies in the spotlight

The potent combination of rising energy prices, likely interest rate hikes in the US and a strong dollar is a nightmare for many countries, especially energy-dependent Asian economies.

South Korea’s recent economic difficulties illustrate this gloomy picture. As consumer prices have seen the sharpest rise in six months, mainly due to commodities, the country is in a bind.

In an effort to control inflation, its central bank is intervening in the currency markets to prevent the won from weakening further against the dollar.

For investors, it is crucial to understand the reworked dynamics of the dollar-oil relationship. Although the current narrative highlights oil supply issues, particularly in the context of potential turmoil in the Middle East, the focus could shift to falling demand as a result of tighter global monetary policy.

But let’s not be naive. Even if oil prices were to fall sharply, this would not necessarily cause a significant decline in the dollar’s strength.

Historically, the dollar’s resilience during economic downturns has often been attributed to global investors flocking to US assets such as Treasuries. However, given growing concerns about the dysfunction and debt burden of the U.S. government, the future remains unpredictable.

Risk Warning: CFDs are complex instruments and come with a high risk of losing money rapidly due to leverage. 76.75% of retail investor accounts lose money when trading CFDs with this provider. You should consider whether you understand how CFDs work and whether you can afford to take the high risk of losing your money.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Analýzy makroindikátorů: Únorová data se ještě pyšnila solidními výsledky
    Stavebnictví i zahraniční obchod v únoru překvapily pozitivními výsledky. Stavební výroba téměř dvojnásobně překonala loňské průměrné tempo růstu, zatímco přebytek zahraničního obchodu byl ve srovnání s loňským únorem o šest miliard korun vyšší. Průmyslová produkce meziročně poklesla, nové zakázky z tuzemska však pokračovaly ve svém růstu. Únorová data zatím nebyla dotčena preventivními opatřeními proti šíření koronaviru. V březnu, a především pak dubnu, už u statistik očekáváme výrazné zhoršení.
  • Analýzy makroindikátorů: Zpomalení ekonomiky potvrzeno, ale struktura je příznivá
    Česká ekonomika podle zpřesněných údajů ve čtvrtém čtvrtletí rostla tempem 0,3 %, tedy desetinku nad původním odhadem. Meziroční údaj byl rovněž mírně navýšen na 1,8 % z předběžného odhadu 1,7 %. V souhrnu je tak výsledek velmi blízko našemu očekávaní i prognóze ČNB, nicméně pohled na detaily ukazuje příznivější vývoj domácí poptávky, než se čekalo.
  • Analýzy od 3cAnalysis na webe FXstreet.cz
    Návštevník webu FXstreetCZ má v týchto dňoch zaujímavú príležitosť nahliadnuť na technické analýzy profesionálov z Veľkej Británie. 3cAnalysis, za ktorou stoja Alan Collins a Steve Lucas, majú dlhoročné skúsenosti v obore a medzi ich zákazníkov predovšetkým patria finančné inštitúcie a profesionálni obchodníci na kapitálových trhoch.
  • Anastasiades vyhrává kyperské volby
    Nikos Anastasiades z pravého křídla DISY se stal jasným vítězem v prvním kole prezidentských voleb na Kypru. Anast...
  • Anatómia paniky
    Zrazu tu máme najväčšiu paniku od veľkého výpredaja akcií zo začiatku februára. Mnohí sa pýtajú, čo ju spôsobilo. Je to však zlá otázka.
  • Anatomie dominance dolaru
    „ZDE ZŮSTANEME: Rally amerického dolaru se po letošním 19% nárůstu dostala z bodu varu, i když z hlediska výkonnosti hlavních aktiv stále zaostává už jen za ropou. Zelenou bankovku dostaly do pozadí naděje na blížící se zpomalení zvyšování sazeb Fedu a nejnovější medvědí rally na akciových trzích. Dolar je drahý a převážná část jeho lepší výkonnosti je již ve zpětném zrcátku, ale zůstává dobře podporován, protože úrokové diferenciály zůstanou široké a globální rizika nezmizí ze dne na den. To je recept na určitou úlevu, od komodit po EM, ale ne na zvrat. Nejnovější hloubkový ponor do světových měn od centrální banky BIS jasně ukazuje dominanci amerického dolaru.
  • Anatomie propadů indexu Nasdaq 100 a psychologie investorů
    Index Nasdaq 100 se propadl o 10,9 %, což je 15. největší propad od 1. ledna 2003. Historie napovídá, že pokud to bude z hlediska profilu zotavení průměrný pokles, mohl by trvat 121 obchodních dnů. To se podle nás významně podepíše na psychologii investorů, protože noví drobní investoři, kteří se na akciových trzích objevili v loňském roce, zatím nemají zkušenost s dlouhodobějším poklesem a zpomalením akciových trhů. Proto razíme teorii, že růstové investování a jeho podpora v nejbližší době budou záviset na trvání tohoto propadu, a že tedy půjde o jeden z klíčových indikátorů, které je třeba do budoucna sledovat.
  • Anatomie překvapivě dobrého čtvrtletí
    RALLY V OBRATU: Globální trhy uzavírají 1. čtvrtletí v zelených číslech po velkém odrazu ztrátových krypto a technologických trhů v roce 2022. Volatilní čtvrtletí přineslo dramatickou lednovou rally na základě ne tak špatných fundamentů a značně negativní pozice investorů. Americký spotřebitel zůstal silný, ceny plynu v Evropě klesly a Čína znovu otevřela.
  • Andrew Bailey očekává zlepšení, Jeremy Hunt si nění vědom žádných problémů
    Podle prvního odhadu zveřejněného Národním statistickým úřadem se HDP Spojeného království snížil o 0,3 % na čtvrtletní bázi a o 0,2 % na roční bázi. O něco dříve během tohoto týdne vystoupil guvernér Bank of England Andrew Bailey. Zatím není jasné, zda Bailey již předem věděl, že budou údaje o HDP Spojeného království překvapením... Zdá se, že ano, neboť zmínil možnost technické recese. Přestože tuto možnost zvažuje, guvernér BoE stále očekává zlepšení britské ekonomiky. "Pokud v Británii začne recese, bude velmi mírná," domnívá se Bailey. Domnívá se také, že je lepší věnovat pozornost pozitivním ukazatelům, které vykazují známky zlepšení.
  • Andrew Bailey prohlásil, že rizika spojená s aktivy Spojeného království pominula
    Guvernér Bank of England Andrew Bailey tvrdí, že chaos, kvůli kterému investoři za předchozí vlády utíkali od britských aktiv, se už vytratil.
  • Angela Merkelová byla přijatá většinou Parlamentu ještě jednou.
    Podle předběžných údajů volební komise Německa, kancléřka země, Angela Merkelová a její křesťansko-demokratická strana, získala většinu hlasu v parlamentu ještě jednou, asi 42% hlasů. Je zajímavé poznamenat, že výsledky voleb, které prošly v zemi tento víkend, zdá se byli nejpůsobivějšími pro stranu od roku 1990. Pro finanční trhy tato zpráva nese, jistě, pozitivní zbarvení: v každém případě politické stability v nejsilnější, z ekonomického hlediska, země Evropy musí být přítomen, pokud "Starý Svět" chce v budoucnu prosperitu Evropské unie.
  • Anglická centrální banka se stejně jako ČNB obává inflace
    Bank of England (BoE) zvýšila ve čtvrtek základní úrokovou sazbu na nejvyšší úroveň od roku 2009. Hlavním důvodem pro zvýšení sazeb byla podle BoE rostoucí inflace i přesto, že v posledních měsících zpomalila z 3 % na 2,5 %. Navíc, rychlý růst cen je pro ekonomiku mnohem více nebezpečnější než potenciální chaos po brexitu, míní Bank of England.
  • Anglie ponechala úrokové sazby beze změny
    Centrální banka Velké Británie (BoE) podle dnešního rozhodnutí nezvýší úrokové sazby ani nezmění ob...
  • Ani budúcnosť už nie je taká, ako bývala
    Známy aforizmus Yogiho Berra dokonalo vystihuje súčasné podmienky vo svetovej ekonomike. Momentálne zažívame druhú najdlhšiu expanziu v modernej histórii. A aj keď žiadne centrálne banky či vládni prognostici neprojektujú recesiu, tá príde – skôr skôr ako neskôr.
  • Ani dnes se koruna ztrátám nevyhnula, pozice odpoledne neudržel ani eurodolar
    Pohyb české měny dnes víceméně odpovídal eurodolaru a akciím. Dopoledne bylo pro korunu dobré, pokou...
  • Ani dnešní data euru příliš nenahrají
    Společná evropská měna včera vůči dolaru ztratila celé jedno procento, když euro postupně oslabilo až na 1,0700 EUR/USD. Náladu euru...
  • Ani dnešní růst nevydrží. Trhy těžko hledají důvěru
    Růst akciových trhů byl během dne stále méně přesvědčivý a postupně se rozplývá. S rozjezdem Ameriky to sice chvíli vypadalo nadějně, ale momentálně je na tom zámoří i Evropa pouze smíšeně. Výnosy dluhopisů obracejí opět nahoru a v USA vidíme mezidenní zvýšení o 10 bazických bodů. Ropa se s obavami z recese sesouvá níž. Eurodolar dál vrací včerejší nárůst a klesá na 1,0450. Japonský jen ztrácí 2,5 pct, když ho nijak nepodpořila centrální banka na dnešním zasedání. A koruna vrátila přechodné zisky z dnešního rána.
  • Ani Fed nenarušil klidný týden, volatilita na minimech
    Navzdory důležitému středečnímu rozhodnutí Fed ohledně úrokových sazeb jsou trhy stále klidné. Ukazatele volatility se vrací ke svým historickým minimům, zatímco index S&P 500 se pohybuje okolo svých historických maxim nad 2 500 body. Ani u dalších tříd aktiv jako zlato či dluhopisy nejsme svědky prudkých pohybů.
  • Ani inflace na cíli nepřiměla ČNB změnit postoj k ukončení kurzového závazku
    Přestože cenový růst již v prosinci dosáhnul inflačního cíle ČNB ve výši 2 %, bankovní rada včera rozhodla o pokračování intervencí, které brání kurzu koruny posílit pod 27 korun za euro. ČNB drží kurzový závazek navzdory masivním intervencím, které musela v lednu provést, aby hladinu 27 koruna za euro ubránila. Podle našeho odhadu v průběhu ledna centrální banka musela nakoupit 13 mld. EUR. Toto číslo je tak zdaleka nejvyšší od začátku současného režimu v říjnu 2013. Investoři tedy již čekají na konec kurzového závazku a sázejí na posílení koruny, poté co ČNB přestane tuto hladinu bránit. My očekáváme, že ČNB odstraní kurzový závazek již na svém pravidelném měnově politickém zasedání 4. května. Podle všeho konec kurzového závazku nebude doprovázen zavedením záporných sazeb. Na včerejší tiskové konferenci o nich nepadla ani zmínka.
  • Ani jeden bitcoin: Walmart a jeho vlastní kryptoměna a nový konkurent etherea
    Největší světový velkoobchodní a maloobchodní řetězec Walmart Inc. podal u USPTO (US Patent and Trademark Office) žádost o registraci vlastní virtuální měny a NFT tokenů.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
CapXmaster