Sobota 27. duben 2024 09:13
reklama
CapXmaster
reklama
Purple trading AI
reklama
InstaForex ebook vzdelavaci
reklama
CapXmaster srovnani

Kondice pro snižující se inflaci pomalu mizí

07.03.2023 15:09  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

„Kupí se důkazy poukazující na oživení západních ekonomik v posledních měsících. Nedá se tak očekávat, že inflace bude zpomalovat dostatečně rychlým tempem, “ říká analytik BHS Timur Barotov.

Kontext a vlna optimismu počátkem 3. kvartálu 2022

V minulém roce si trhy dobře uvědomily implikace vysoké inflace a jestřábí politiky Fedu, která výrazně ovlivňuje ekonomickou situaci a úspěch jednotlivých společností. O tom také svědčí výprodej v průběhu celého roku na akciových trzích a rychle rostoucí výnosy na vládních dluhopisech. Ovšem ve druhé polovině předešlého roku se ukázalo, že americká inflace dosáhla svého vrcholu a později i ta evropská. Od té doby celková inflace padala na měsíční bázi tempem průměrně 0,4 % v USA a se zpožděním i v Eurozóně tempem zhruba 0,6 %. Akciové trhy v reakci zažily silnou vlnu optimismu, a to ve světle stále ještě silné ekonomiky, která má daleko k jakékoli definici recese. Také došlo k propadu výnosů na státních dluhopisech a k celkovému rozvolnění finančních podmínek, což má ale na ekonomiku stimulační účinky. Trhy začaly rychle zaceňovat snižování klíčových úrokových sazeb již od poloviny letošního roku, absenci recese a svižné tempo konvergence k 2% inflačnímu cíli.

Co ukazují data, jak si západní ekonomiky vedou v boji s inflací?

Po období silné ekonomické aktivity v letech 2021 a 2022, které v důsledku monetární stimulace vyvolalo vysokou inflaci je na opětovné snížení této inflace zapotřebí období podprůměrného či záporného ekonomického růstu. Fed tedy musí v reakci využít svých nástrojů k oslabení ekonomiky zdražením dluhu. Dražší dluh způsobí kontrakci v bohatství firem a spotřebitelů, což povede ke zpomalení ekonomiky. Zatím se však nezdá, že by se tento účinek dostavil v dostatečném rozsahu, a to je špatná zpráva pro dosažení 2% inflace a také pro valuace finančních aktiv.

Růst amerického nominálního HDP se přestal snižovat a od asi 2. kvartálu 2022 stagnuje kolem 7 % (průměr před pandemií ca 4 %). To je problém, protože společnosti si jsou schopny za takových podmínek udržet svoje zisky, což logicky nepovede k oslabování pracovního trhu, nutného k boji proti inflaci. Bez vyšší nezaměstnanosti a pomalejšího růstu mezd totiž nedojde k dostatečnému zpomalení spotřebitelské aktivity a inflace tak bude nadále přiživována. Objem nově otevřených pracovních pozic je pořád velmi vysoký, dvojnásobný oproti normálu před pandemií. Ačkoliv se v průběhu minulého roku počet nových pozic snižoval, od 3. kvartálu 2022 se tento pokles zastavil. Dokonce došlo v posledních několika měsících k obratu v trendu a nyní počet nových pracovních pozic znovu roste. V důsledku rychle rostoucích mezd a velkého počtu nově nabízených pracovních pozic začíná ekonomika zase pomalu vstupovat do expanzivního teritoria. To je v souladu s mnoha statistickými údaji, které naznačují, že je ekonomika v dobrém stavu a zdánlivě nesměřuje k recesi. Ekonomiky USA a Eurozóny se tedy chovají opačně, než je potřeba k dosažení trvalého snížení inflace.

Americkým společnostem začínají docházet finance v důsledku pomalu padajících zisků a výrazně dražšího dluhu. Lze spekulovat, že v dohledné době tak bude docházet k úbytku zpětných odkupů, zmenšení vyplácených dividend a ke zpomalení akviziční aktivity. Se zhoršující se finanční situací následně bude docházet ke zmenšování investic do pracovního kapitálu společností a ve finále i k menší poptávce po pracovní síle. K situaci ovšem nepřispívá to, že zisky společností neoslabily dost k tomu, aby podnítily oslabení pracovního trhu. Společnosti nezačnou propouštět své zaměstnance bez výraznějšího tlaku na zisky. V důsledku tak neoslabuje ani pracovní trh. Tempo růstu zisků amerických společností začalo zpomalovat již ve 3. kvartálu 2021 a to z velmi vysokých hodnot kolem 40 % (historický průměr kolem 13 %) do lehce záporných ve druhé polovině 2022. Od 3. kvartálu 2022 však dochází k opětovnému oživení růstu zisků společností, a to trvá dodnes.

Co to znamená pro finanční trhy?

Data zjevně ukazují, že se situace nevyvíjí podle představ západních centrálních bank. Hlavním úkolem těchto institucí ovšem je cenová stabilita a bylo by naivní si myslet, že svůj postoj k monetární politice nezmění ve světle expandujících ekonomik. Přísnější monetární politika s sebou přináší větší tlak na firmy, spotřebitele a také zvětšuje pravděpodobnost neočekávaných ostře negativních událostí. Evropské a americké akciové trhy jsou nyní silně naceněné, a proto je pro ně přísnější monetární politika velkým rizikem. Stojí za to sledovat korporátní zisky společností a co se děje s likviditou v oběhu. Tyto dva faktory patří k nejsilnějším proměnným v rovnici ovlivňující nacenění akciových titulů. Oba faktory se pravděpodobně budou v dalších měsících i nadále vyvíjet v neprospěch vysokému nacenění. Rally od počátku 3. kvartálu 2022 mimo jiné silně táhl přiliv likvidity ze strany asijských centrálních bank a americké vlády. 

BH Securities a.s.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Končí nejztrátovější olympiáda dějin, ztráty jdou do desítek miliard korun. Zaplatí je japonští občané, sponzoři i pojišťovny
    Dneškem končí nejztrátovější olympiáda v dějinách. Ztráty tokijské olympiády z největší částí zaplatí japonský daňový poplatník. Přitom přes 80 procent Japonců si konání her kvůli pandemii nepřálo ani v letošním roce, po jejich loňském odložení.
  • Končí posilování surové ropy?
    Surová ropa se v tuto chvíli zřejmě dostala tak daleko, jak to jen bylo možné. Posilování bylo způsobeno značným nárůstem investiční...
  • Končí po skandálech celá éra Euribor? Odcházejí velcí, EK se chystá nařizovat?
    Určující sazbou pro biliony eur zápůjčních produktů a zároveň opředena skandálem s manipulativním stanovováním sazby...
  • Končí rozporuplná éra záporných úrokových sazeb, po 15 letech. Japonská centrální banka dnes zvýšila svůj úrok, poprvé po 17 letech
    Poprvé od července 2009 se na světě nenachází ani jediná centrální banka, která by měla svoji základní úrokovou sazbu v záporu. Japonská centrální banka dnes totiž svoji sazbu zvýšila z úrovně -0,1 procenta do pásma od nuly do 0,1 procenta. Sazbu zvyšovala poprvé po sedmnácti letech.
  • Končí „spanilá jízda“ koruny? Dolů ji sráží rostoucí hrozba recese v USA
    Od minulého čtvrtka koruna proti euro oslabuje vůbec nejvýrazněji od loňského srpna. Vyvstává tak otázka, zda se růstový potenciál české měny nevyčerpal. „Spanilá jízda“ koruny ji za posledních dvanáct měsíců proti euru zpevnila do čtvrtka v tomto týdnu o sedm procent. Z významnějších relevantních světových měn proti euru za stejnou dobu posílila ještě výrazněji jen jediná, a to mexické peso.
  • Končí šéf jedné z největších autopůjčoven světa. Vaz mu zlomila katastrofální sázka na elektrovozy
    Za katastrofální sázku na elektromobily padá hlava šéfa jedné z největších autopůjčoven světa, Hertzu. Stephen Scherr, bankéř s třicetiletou profesní dráhou u Goldman Sachs přes svůj zkušený věk podlehl zelené ideologii a coby novopečený šéf Hertzu nakoupil do jeho flotily desetitisíce elektrovozů.
  • Kondice britského trhu práce se dál zlepšuje. Nižší tempo růstu mezd ale libře příliš nepomáhá
    Z Británie dnes přišly čerstvé výsledky z pracovního trhu a první dojmy jsou tak trochu smíšené. Kondice pracovního trhu je stále velmi dobrá. Míra nezaměstnanosti dokonce klesla o další desetinu na 4,7 %, což byl lepší výsledek než s čím počítal většinový konsenzus, který čekal výsledek beze změny. Nezaměstnanost je tak nejnižší od konce roku 2005. Po velmi silném lednovém reportu, kdy klesl počet žadatelů o podporu o skokových 42 tis. osob, navíc dopadla dobře i data za minulý měsíc, když klesl počet žadatelů o podporu o dalších 11 tis. Trh počítal s přírůstkem o 3,2 tis., takže další milé překvapení. Hůře si ale vede ukazatel, který je pro libru a její další vývoj paradoxně nejzajímavější. Na mysli máme mzdy, které rostly meziročně v Británii o 2,3 %, což je výrazné zpomalení proti minulému měsíci, kdy se zvyšovaly o 2,6 %. Dnešní výsledek navíc podstřelil většinový konsenzu, který počítal s růstem mezd o 2,4 %. Ještě hůře si přitom vedly mzdy po započtení bonusů, když v tomto případě zpomalil jejich růst z 2,6% až na 2,2 %.
  • Kondice českého průmyslu se zhoršuje nepřetržitě už přes půldruhého roku. ČNB i kvůli tomu letos razantně sníží své úrokové sazby
    Provozní podmínky v tuzemském zpracovatelském se v prosinci 2023 zhoršily výrazněji, než analytici očekávali. Příslušný ukazatel, sestavovaný na základě pravidelných šetření mezi manažery nákupu v průmyslu, vykazuje za prosinec hodnotu jen 41,8 bodu.
  • Kondice evropské ekonomky zůstává velmi dobrá. Loňské růstové momentum ale pozvolna uvadá (PMI)
    Markit dnes zveřejnil čerstvé výsledky PMI pro eurozónu, což znamená že ze světové ekonomiky začínají postupně přicházet první data za letošní rok. Lednová čísla vypadají znovu velmi dobře, i když se zdá, že boomu z konce minulého roku, a výraznému růstu aktivity ve výrobě a službách, je prozatím konec.
  • Kondice evropského výrobního sektoru se dál výrazně zlepšuje. Euro přesto znovu slábne
    Máme k dispozici první data roku 2017 a v duchu posledních měsíců roku minulého se jedná opět o velmi slušné výsledky. Evropa dnes zveřejnila prosincový PMI pro výrobní sektor, který ve většině případů dokázal navázat na růst z minulých měsíců a zároveň i překonat většinový konsenzus. Německý PMI zůstal v prosinci dál výrazně nad hranicí 50b., která odděluje expanzi sektoru od kontrakce. Nad touto hranicí se přitom drží všechny sledované evropské země s výjimkou Řecka. Největším zlepšením si v posledních měsících prochází výrobní sektor ve Španělsku a trochu překvapivě také v Itálii. V nejlepší kondici pak zůstává i nadále výrobní sektor v Nizozemsku.
  • Kondice trhů se příliš nelepší a koruna znovu atakuje 26,00
    Česká měna včera nic nevytěžila ani ze zvýšení sazeb ČNB ani z odpoledního zlepšení tržního sentimentu vůči rizikovým aktivům. Dnes koruna dál navyšuje ztráty a znovu atakuje hranici 26,00. Nálada na hlavních trzích totiž také nevydržela moc dlouho a opět se zhoršila.
  • 🛑 KONEC AKCIOVÉ A KRYPTO-KRIZE? ⚡️ Udržitelnost Bitcoinu a co je hodnotové investování ✅
    Týdenní videokomentář: Forex, komodity, akcie, indexy a kryptoměny.
  • Konec amerického QE v říjnu, australský dolar po nočních datech ztrácí; denní přehled událostí
    Zápis z červnového zasedání americké centrální banky (Fed) ukázal, že banka plánuje letos v říjnu definitivně uko...
  • Konec americké nadvlády?
    Zvýšené napětí a volatilita jsou nevyhnutelné, zejména když se svět snaží sám sebe nově vymezit.  Čína a Rusko vytváří...
  • Konec boomu e-shopů v Česku. Maloobchodní tržby ale v dubnu zklamaly na více frontách, post-pandemický nákupní rauš, jež mělo podpořit i zrušení superhrubé mzdy, se zatím nakoná
    Maloobchodní tržby v ČR v dubnu zaostaly za očekáváním. Bez zahrnutí prodeje aut stouply meziročně reálně o 7,5 procenta. To je zpomalení růstového tempa v porovnání s březnem, kdy podle revidovaného výsledku stouply meziročně o 9,2 procenta. Analytici oslovení agenturou Bloomberg předpokládali ve střední hodnotě svých odhadů dubnový růst tržeb bez aut meziročně o 10,4 procenta.
  • Konec dluhopisové domobrany
    V 90. letech poradce bývalého amerického prezidenta Billa Clintona James Carville prohlásil: „Kdysi jsem si myslel, že bych se, existovala-li by reinkarnace, chtěl propříště narodit jako prezident nebo papež nebo basebalový pálkař s průměrem na pálce 0,400. Teď bych se ale raději chtěl narodit jako dluhopisový trh – můžete totiž kohokoliv zastrašovat“. S čerstvou zkušeností s tzv. Velkého dluhopisového masakru roku 1994, během něhož za rok vyrostly americké desetileté výnosy z 5,5 % na 8 %, tak trefně shrnul, že v těchto dobách dluhopisové trhy ještě vesměs fungovaly (i) jako jakési tržní výbory bdělosti, které svazovaly ruce vládám, které chtěly zcela sejít z cesty rozpočtové rozumnosti. V případě růstu rozhazovačnosti totiž vystavovaly růstem výnosů stopku expanzivním fiskálním plánům.
  • Konec dob deflace v Japonsku, její možný začátek v Číně?
    Minulý týden skončila dost možná jedna ekonomická éra. Japonská měnová autorita Bank of Japan oficiálně vyhlásila konec dob deflace v ekonomice, zvýšila poprvé za 17 let úrokové sazby a zahájila tak cyklus restriktivní měnové politiky. Výraznější inflační tlaky se předtím neobjevovaly v japonské ekonomice více než tři desetiletí. V úplně opačné situaci je druhá největší světová ekonomika, Čína. Jaké jsou podobnosti mezi oběma zeměmi? Co můžeme z pohledu Číny očekávat v delším období?
  • Konec dodávek ruských energií? Bát by se mělo především Česko a naši sousedi
    Okamžité zastavení dodávek ruské ropy a plynu by českou ekonomiku poznamenalo prakticky nejvíce v Evropské unii. Vysoký stupeň závislosti především na plynu by se totiž mohl sekundárně promítnout i do míry nezaměstnanosti. Podle aktuální analýzy pojišťovny Allianz Trade by při tzv. black-outu bylo ohroženo více než 20 % pracovních míst v průmyslovém odvětví. I proto je podle analytiků důležité, aby se jednotlivé státy i EU jako celek začaly na tuto variantu systematicky připravovat.
  • Konec dotační ekonomiky? Ani náhodou
    V předchozích letech si česká ekonomika navykla výrazným “dávkám” fiskálních prostředků. Dlouhých 8 let levicových vlád, které uplácely své voliče si vybralo svou daň v hospodářství. A následné období pandemie COVID 19, kdy se řada firem přizpůsobila řadě programů, typu Antivirus nebo Covid – Nepokryté náklady, situaci jen dále zhoršilo.
  • Konec downtrendu na AUD/USD? (TA,H1)
    Australskému dolaru se v posledních seancích daří, i když ještě v minulém týdnu kulminoval propad na dvouměsíční minim...
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
City Index
OctaFX
Xtrade
reklama
Fintokei ProTrader