Čtvrtek 02. květen 2024 01:48
reklama
CapXmaster srovnani
reklama
Fintokei SwiftTrader
reklama
Swissquote Bank
reklama
CapXmaster srovnani

Týden na akciových trzích: Týden, měsíc, kvartál všechno špatně

30.09.2022 17:21  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Nervozita na dluhopisovém trhu (zejména kvůli situaci ve Velké Británii) se přelila také do akciového trhu. Inflace v Německu a Eurozóně byla výrazně vyšší než se čekalo. To samozřejmě naznačuje jestřábí chování centrálních bank.

U nás v ČR se žádné překvapení nekonalo a ČNB nechala sazby beze změny na 7 %.  

Americký trh

Od pondělí do čtvrtka index S&P500 ztratil 1,43 % (3 640,47 b.). Dnes na začátku obchodování otevírá silnější o 3 desetinky. Za celý týden pravděpodobně vykáže ztrátu přes 1 %. 

Evropské akciové trhy

Evropský Index STOXX Europe 600 se dnes obchodoval celý den v kladném teritoriu. Krátce před koncem dnešní seance posiluje o 1,13 % (387,20 b.). Hodnota indexu mírně klesla v pondělí (-0,42 %) i úterý (-0,13 %), ve středu (+0,30 %) došlo k růstu, který pokles prvních dvou dnů v týdnu vymazal. Ale následoval čtvrtek (-1,67 %), který byl nejhorším dnem týdne a který vlastně může za třetí týdenní pokles v řadě a ani kladný pátek to nezměnil. Za celý týden to naznačuje ztrátu kolem 1 %. 

Pražská burza

Pátek

Většina okolních i ostatních evropských burz dnes posilovala. Výjimkou nebyl ani hlavní pražský index PX, který dnes přidal +0,81 % (1 123,37 b.).

Na špici se dnes seřadily finanční instituce: Erste Group (+2,69 %, 557 CZK), Komerční banka (+1,45 %, 629 CZK), Moneta (+0,43 %, 70,60 CZK) a pojišťovna VIG (+0,19 %, 519 CZK). Ale to bylo dnes z rostoucích titulů vše.

Kofola dnes předvedla nejhorší výkon, oslabila o 2,01 % (244 CZK). Následovaly Pilulka (-1,29 %, 765 CZK), ČEZ (-0,58 %, 860 CZK) a Colt (-0,36 %, 546 CZK). 

Tabulka s denním a týdenním výkonem indexů a akcií je na konci tohoto komentáře. 

Pražská burza

Týdenní výkon

Hlavní český akciový indikátor se ponořil hluboko do červeného. Tento týden, zkrácený o středeční svátek, odepsal index PX 3,83 % (1 123,37 b.).

Ani snad nebudu zdůrazňovat, že všechny tituly v týdenním hodnocení spadly jako shnilá hruška. Nejvíce odepsala Kofola (-11,59 %, 244) CZK. Její  korekci navíc umocnilo obchodování bez dividendy (viz níže) a také možná rozhovor majitele a generálního ředitele týkající se velmi složité současné situace. ČEZ (-6,83 %, 860 CZK) nezastavil pád pod hranici 1 tis. CZK, ale pokračuje v ponoru dále. Za poslední dva měsíce předvedl hned 7 týdnů v mínusu a je na téměř stejné hodnotě jako na začátku roku. Mezi další propadáky byly Ertse (-3,63 %, 557 CZK) a Moneta (-4,59 %, 70,60 CZK). 

Dnes ale končí i měsíc a celé čtvrtletí.

Září

Září byl osmý! klesající měsíc v tomto roce. Index PX ztratil 4,30 %. Z těch největších propadů je v první řadě ČEZ (-12,87 %), VIG (-9,42 %), Moneta (-8,67 %), Kofola (-13,48 %) a Pilulka (-15,00 %). Posílila prakticky jen Komerční banka (+9,49 %). Mírně také Colt (+0,55 %) a Erste (+0,36 %). 

Čtvrtletí

I Q3 tohoto roku bylo pro index PX ztrátové, když jeho cena spadla o 10,26 %, což je v tomto roce ve srovnání s ostatními kvartály nejhorší výkon.

Kromě akcií Philip Morris ČR (+0,86 %) se žádnému jménu nepodařilo posílit. Nejhůře na tom byly ČEZ (-19,10 %), Moneta (-17,27 %) a Kofola (-17,41 %). A také Pilulka (-34,87 %). 

Tabulka s denním a týdenním výkonem indexů a akcií je na konci tohoto komentáře. 

Podstatné kurzotvorné zprávy z pražské burzy

Philip Morris ČR reportoval své pololetní výsledky. Meziroční růst výnosů eliminovala inflace nákladů. Pokles tržního podílu klasických cigaret téměř kompenzoval nárůst zahřívaných náplní. Pokles podílu jde také na vrub výpadkům dodávek materiálů, které způsobily přerušení produkce a změnu plánu výroby. Hospodaření za první polovinu roku naznačuje celkovou dividendu ve výši 1 350 CZK (hrubý výnos cca 8,1 %). 

Kofola se od čtvrtka obchoduje bez práva na dividendu ze zisku 2021. Schválena byla výplata 11,30 CZK na akcii. 

Co se dá čekat příští týden?

Kalendář je na příští týden prázdný (pro tituly obchodující se na hlavním trhu pražské burzy).

Dění na akciových trzích se asi nebude řídit fundamentem společností, ale válkou na Ukrajině, bohužel.

Autor: Bohumil Trampota, Komerční banka

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Týden na akciových trzích: První týden obchodování, nové rekordy v Evropě i USA pak korekce, ale Praha v plusu
    Na začátku týdne padly nové rekordy a to jak v USA, tak v Evropě. Následovala ale korekce na konci týdne. Makrodata byla spíše smíšená. Hlavní číslo, na které se čekalo, byly nově vytvořená pracovní místa mimo zemědělství v USA. Bohužel zklamala. Nicméně celková míra nezaměstnanosti klesla. Slabší byl index aktivity ISM v průmyslu a německý průmysl taky za odhady zaostal.
  • Týden na akciových trzích: První týden pozitivní, Praha každý den v plusu
    Spojené státy a tamní data z trhu práce, to byly tento týden pravděpodobně nejsledovanější makro indikátory. Dopadla lépe, než se čekalo, a potvrdila napnutý trh práce. Silná/lepší data z trhu práce jsou ale vlastně pro investory spíše negativní zprávou. Je to pro Fed pro-inflační faktor a důvod pokračování v jestřábí politice (růst sazeb a vysoké úrovně delší dobu). V eurozóně byla inflace nižší než očekávání trhu. A podporou byly také lepší indexy PMI v Německu i eurozóně.
  • Týden na akciových trzích: Rekordní hodnoty se opět otřásají
    Tento týden byl na akciových trzích veskrze pozitivní. Negativní seance jako by nebyly, vyskytly se pouze ojediněle. A tak není překvapením, že akciové indexy rostly na obou stranách Atlantiku.
  • Týden na akciových trzích: Řada devíti po sobě jdoucích týdenních seancí se přetrhla
    Tento týden byly z makrodat zveřejněny předstihové indikátory PMI, německé indexy IFO a ZEW. Vesměs dopadly lépe než se čekalo. To indikuje, že se nálada v ekonomice zlepšuje. Pravděpodobně je to díky klesajícím cenám elektřiny a rozvolňování pandemické situace v Číně, a tudíž oživení tamní ekonomiky.
  • Týden na akciových trzích: Slabší konec nedokázal eliminovat silný začátek týdne
    Začátek týdne byl pozitivní a zásadně se tak ovlivnil výsledek za celý týden. V druhé polovině došlo ke korekci. Na samotném konci týdne byla zveřejněna data z amerického trhu práce, která dopadla lépe, a jestřábi zase začali vystrkovat drápky s výhledem na vyšší sazby.
  • Týden na akciových trzích: S&P500 opět posouvá rekordy, pražská burza tahala tento týden za kratší konec
    Pokračuje divadelní představení zvané výsledková sezóna za Q3 21. A nutno dodat, že podívaná je to náramná. Firmy překonávají tržní odhady, ale zejména rostou v meziročním srovnání. U čistého zisku je to přes 40 % (index S&P500).
  • Týden na akciových trzích: Světové indexy tento týden rostly, a to včetně Prahy
    EBC sazby nezměnila, to se ovšem čekalo. Trh dle náznaků odhaduje, že k uvolňování měnových podmínek by mohlo dojít již červnu. V pátek byly také zveřejněny data z US trhu práce. Počet nových míst byl v únoru vyšší než odhady, naproti tomu mzdy rostly nižším tempem. Trh práce je stále silný, ale dnešní obrázek je smíšený. Fed bude čekat na další data z ekonomiky. Klíčová inflace je na programu příští týden.
  • Týden na akciových trzích: Tentokrát mnoho radosti nebylo, akcie poslal dolů Fed
    Od začátku týdne se čekalo na rozhodnutí americké centrální banky Fedu o nastavení úrokových sazeb, které bylo zveřejněno ve středu ve 20hod našeho času. Takže to neovlivnilo středeční obchodování v Evropě (akciové indexy rostly – viz tabulka níže). Ke změně nastavení monetární politiky nedošlo a sazby zůstaly beze změny. Ale to, co následně poslalo trhy dolů, byl komentář guvernéra Powella. Vypadá to, že dolarové sazby budou vysoko dlouho, dokonce ani další zvýšení se nedá úplně vyloučit. Pro akciové trhy to není úplně nejlepší zpráva.
  • Týden na akciových trzích: Tentokrát nic pozitivního
    Tento týden akciové trhy klesaly. Pramení to z obav ohledně stavu čínské ekonomiky a nejistoty kolem dalšího vývoje úrokových sazbách, což investorům klidu nepřidává.
  • Týden na akciových trzích: Těžké ztráty v Praze, jinde mírný růst
    Jerome Powell guvernér americké centrální banky indikoval, že na dalším měnovém zasedání v prosinci, pravděpodobně porostou sazby nižším tempem. Trh odhaduje zvýšení o 50 bb po dřívějších 75 bb. Akciové trh na to reagovaly růstem přes +3 %. Naopak dnes jsme se dočkali velmi silných dat z amerického trhu práce (počet nových pracovních míst za listopad). To ukazuje na velkou odolnost tamní ekonomiky a přetrvávající zvýšené inflační tlaky, což podporuje další zpřísňování nastavení měnových podmínek.
  • Týden na akciových trzích: Týdenní ztrátu pražské burzy ovlivnil zejména čtvrteční propad, ostatní rostly
    Pražské burze se tento týden nevedlo ani zdaleka tak dobře jako ostatním evropským a zámořským parketům. Ba právě naopak. První dva dny a poslední den v týdnu skončila prakticky beze změny. Zásadní seance, která ovlivnila celý týden, byla ta čtvrteční, kdy efektivně došlo k rebalanci indexu MSCI. Všechny hlavní tituly zaznamenaly v tento den citelné ztráty. Mírný růst ve středu již jen týdenní ztrátu lehce zmírnil. Index PX oslabil tento týden o 0,75 % (1 340,71 b.).
  • Týden na akciových trzích: Úvod měsíce na jedničku, Praha zlomila kladbu po třech týdnech a jasně překonala západní konkurenty
    Na akciových trzích se tento týden rozprostřela pozitivní nálada. Motorem růstu je pravděpodobně silná výsledková sezóna, kdy firmy překonávají odhady trhu a reportují lepší čísla v meziročním srovnání. A to znamená, že rostou.
  • Týden na akciových trzích: Válečná deka dusí akciové trhy zejména v Evropě
    Dění na akciových trzích je plně ve vleku vyhroceného konfliktu na Ukrajině, bohužel. Kromě středy, kdy se mezi oběma stranami jednalo a svitla naděje na zlepšení, všechny obchodní dny skončily v záporném teritoriu.
  • Týden na akciových trzích: Válečná nejistota zacloumala trhy
    Tím zásadním, co nejvíce ovlivnilo akciové trhy v tomto týdnu byl vpád ruských vojsk na Ukrajinu. Zatímco za mořem se trhy rychle „oklepaly“, na starém kontinentu to trvalo déle.
  • Týden na akciových trzích: Ve srovnání s ostatními pražská burza tento týden jen mírně korigovala
    Inflace je vysoká a dále zrychluje. Překvapila, a to jak v USA tak u nás. Centrální banky na to budou muset reagovat a sazby porostou. Situace je však se jmenováním třech „holubic“ do bankovní rady ČNB nejistá, což jen zvyšuje očekávání razantnějšího růstu sazeb na dalším zasedání ještě „staré“ bankovní rady v červnu. ECB včera sice sazby ještě nezvedla, ale potvrdila ukončení nákupu aktiv v červnu s výhledem na zahájení utahování měnové politiky již na červencovém zasedání.
  • Týden na akciových trzích: Ve světě to drhne, Praha letí stále vzhůru, 4. týden v řadě
    Pražská burza (PX index) s lehkostí motýlího letu porazila jak Ameriku (index S&P500), tak Evropu (index STOXX Europe 600), a to poměrně výrazně.
  • Týden na akciových trzích: V Praze pátý růstový týden v řadě
    Dnes byl zásadním bodem makroekonomického programu NFP report z US trhu práce. počet nových pracovních míst mimo zemědělství klesl a nedosáhl na konsensus. Počet nových míst je stále velmi vysoký, přesto to ukazuje na určité ochlazování napjatého trhu práce.
  • Týden na akciových trzích: v Praze podividendový propad, ostatní trhy rostly
    Jedním z nejdůležitějších okamžiků týdne, na který se upíraly oči investorů, bylo zveřejnění amerického HDP. Růst byl ve srovnání s konsensem pomalý. Navíc rostla cenová hladina. Celkově tedy data z USA vyzněla opět proinflačně. Touto optikou Fed asi nebude s rozvolněním měnových podmínek spěchat, pokud vůbec k nějakému v tomto roce dojde. To není pro akciové trhy pozitivní výhled.
  • Týden na akciových trzích: Výprodeje ze začátku týdne jsou zapomenuty, trhy opět rostou, za mořem opět maxima
    V pondělí ještě pokračovaly výprodeje z konce minulého týdne, když hlavním strašákem bylo šíření nové nakažlivější formy koronaviru. Nicméně chmury byly rozehnány a zisky ve zbytku týdne počáteční propad více než eliminovaly. Trhy byly podpořeny událostí týdne. Tím bylo zasedání ECB. Hlavní poselství bylo jednoznačné holubičí. Nejenže se, podle očekávání, v nastavení politiky nic nezměnilo, ale vypadá to tak, že extrémně uvolněná politika bude pokračovat ještě dost dlouho.
  • Týden na akciových trzích: Výraznější ztráty na konci týdne
    Jestřábí komentář guvernéra Fedu Powella o vyšší potřebě utahování sazeb a jejich trvání na zvýšené úrovni po delší dobu měl na trhy negativní vliv. Nejsledovanější byla tento týden data z trhu práce. Sice bylo vytvořeno více pracovních míst, než se čekalo, ale zpomalil růst mezd. Výsledkem je tedy spíše smíšený obrázek. Nicméně trhy byly na konci týdne torpedovány také korporátními událostmi z amerického bankovního sektoru (níže).
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
CapXmaster srovnani