Kdo by nechtěl být full-time trader?

Napsal:   Sekce: Články Purple Trading

Minulý týden mi přišel email od potencionálního klienta. Píše, že se zajímá o obchodování na forexu, a že by si u nás chtěl otevřít reálný účet. Rád by se sešel osobně, abychom se lépe seznámili a on získal větší důvěru v naši společnost.

My se s klienty potkáváme velice rádi, domluvili jsme si tedy schůzku a za dva dny už jsme spolu pili kávu u nás v kanceláři. Stejně jako se ptám každého začínajícího obchodníka, i jemu jsem položil otázku: „Proč chcete obchodovat na finančních trzích?“

Tohle je samozřejmě modelový příklad, nicméně podobných situací zažíváme s kolegy spoustu.

Když začínajícím obchodníkům položím otázku, proč vlastně chtějí obchodovat, často je tím dostanu do rozpaků. Jakoby ani nevěděli, co mají odpovědět a hlavou jim nejspíš probíhají myšlenky typu „Proč se na to ptá? Není to snad jasné?! Chci vydělat co nejvíce peněz!“.


Nakonec však nejčastější odpověď, kterou slýchám, bývá něco ve smyslu, že už je nebaví jejich zaměstnání, že nechtějí být otrokem systému, že chtějí finanční svobodu a stát se obchodníkem na plný úvazek.

Kdo by to nebral, že? Teoreticky neomezené zisky, flexibilní pracovní doba, práce z lehátka u bazénu a všechna podobná klišé, které můžete o full-time tradingu slyšet? No, nechte mě vzít vám iluze. Takto nejspíš v 99,99% případů vaše obchodování vypadat nebude.

Rozhodně ne v nejbližších letech. Myslíme si, že začínající obchodník by měl myšlenku obchodování na plný úvazek, pokud možno co nejlépe, z hlavy vytěsnit. Je to totiž bezesporu jeden z mnoha důvodů, proč většina začátečníků na trzích neuspěje.

Představte si, že jste v situaci, že se rozhodnete obchodovat na plný úvazek. Zaměstnání s průměrnou mzdou už vás nebaví a chcete konečně vzít osud do vlastních rukou.

Pojďme si uvést příklad, že máte našetřené nějaké peníze, řekněme 200 000 CZK, se kterými se směle vrhnete do obchodování. Pokud by vám příjmy z obchodování měly nahradit příjem ze zaměstnání, znamenalo by to, že byste každý měsíc měli zhodnotit kapitál o 15 %.

Řekněme, že to se vám hned první měsíc povede a z obchodního účtu si vyberete 30 000 CZK, tedy částku, která by i po zdanění, mohla pokrýt vaše výdaje stejně dobře, jako je pokrývala mzda ze zaměstnání.

Na obchodním účtu vám zůstává 200 000 CZK do dalšího měsíce jako kapitál ke zhodnocení. V následujícím měsíci se vám opět může podařit dosáhnout cíleného zhodnocení a peníze opět můžete použít na své výdaje.

Pak si ale představte měsíc, kdy se vám na trzích tak úplně nedaří. A buďte si jistí, že takový měsíc dříve či později přijde. V lepším případě sice o peníze nepřijdete, ale reálné zhodnocení se bude pohybovat kolem nuly. Co ale vaše výdaje? Někdo je platit musí...

Vyberete tedy z obchodního účtu svých 30 000 CZK s tím, že je další měsíc vyděláte zpět. Abyste ale ze 170 000 CZK vydělali 30 000 CZK, musíte účet zhodnotit ne o 15, ale o cca 17,5 %. Plus samozřejmě, chcete dohnat to co se nepodařilo vydělat v předchozím měsíci. Stojí před vámi úkol zhodnotit svůj obchodní účet o více než 35 % za měsíc.

Abyste dosáhli takového výsledku, budete muset více riskovat. Pokud budete více riskovat, pak zvýšíte pravděpodobnost, že nedosáhnete žádaného výsledku nebo dokonce peníze nakonec ztratíte. Pokud se vám podaří vydělat jen pár procent, nebo pro vás dokonce bude další měsíc ztrátový, budete si muset z obchodního účtu opět vybrat peníze na živobytí.

Přece jen, účty se samy nezaplatí a něco jíst také musíte. Jak dlouho to můžete vydržet? Rozhodně ne déle než pár měsíců. Je mi líto, touto cestou je váš účet na nejlepší cestě k vynulování.


Přeci jen existují lidé, kteří se dokáží na plný úvazek obchodování věnovat. Jak to tedy dělají?

Především je potřeba začít obchodovat s penězi, které nepotřebujete a vydělávat peníze, které rovněž nepotřebujete. Na potencionálních výdělcích z obchodování nesmíte být existenčně závislí, když bereme v úvahu rizika, která obchodování obnáší, rozhodně ne alespoň v začátcích.

Obchodování by pro vás ze začátku mělo být především hobby a teprve po několika letech konzistentních výsledků, můžete uvažovat o tom, že opustíte své „civilní“ zaměstnání. V žádném případě byste neměli zůstat bez jakéhokoliv příjmu.

Ideální tedy je, se nevzdávat svého současného příjmu. Můžete přemýšlet nad tím vzdát se ho v případě, že máte k dispozici dostatek peněz stranou, které nevložíte na obchodní účet, ale mohli byste je používat na financování svých běžných výdajů a taky vašich finančních závazků, takové rozhodnutí je tedy potřeba důsledně promyslet.

Jedině tak se vyhnete tlaku, se kterým byste se museli každý měsíc vypořádávat a který by se nejspíš dost negativně podepsal na vašich obchodních výsledcích.

Zároveň, pokud budete na trzích vydělávat, můžete zvážit své zisky reinvestovat. Respektive část z nich, a zbytek si šetřit pro případ jakýchkoli neočekávaných výdajů. V případě reinvestování poloviny potencionálních zisků v příkladu výše, by pro zisk 30 000 CZK v druhém měsíci stačilo zhodnotit účet už jen o cca 14 % a ve třetím pouze 13 %, oproti 15 % cíli každý měsíc bez reinvestic. Tím se zásadně zvyšuje pravděpodobnost dosažení žádaných výsledků a zároveň dochází ke snižování rizika.

Obchodování na plný úvazek je skvělá myšlenka, ale také má svá rizika. Zcela jistě než se ovšem stane realitou, čeká každého obchodníka dlouhá cesta. Cesta plná překážek, nástrah, drobných vítězství a tvrdých pádů. Cesta, která není pro každého a každý jde trochu jiným směrem, jinak dlouho.

Pro ty, kteří uspějí a dokáží se dostat až na konec, čeká odměna, která může znamenat vytoužený životní styl. V tomto byznyse však není nic zadarmo, ani jednoduché a nic není hned. A na to je potřeba nikdy nezapomínat.

Adam Dulovec
Tým Purple Trading
info@purple-trading.com

+420 228 882 352 Po-Pá, 8-16h (CET)

Representative office: Vinohradská 2828/151, Praha 3, Flora

www.purple-trading.com/cs

Pamatujte, že obchodování CFDs je pákovým produktem a může tak dojít ke ztrátě vašeho celého kapitálu. Pro více informací o rizicích v tradingu prosím navštivte stránku zde.

Obchodování na devizovém a CFD trhu s marží obnáší velkou míru rizika a nemusí být vhodné pro všechny investory. Obchodování s vysokou pákou může fungovat jak ve Váš prospěch, tak i proti Vám. Předtím, než se rozhodnete obchodovat na devizovém trhu, pečlivě zvažte své investiční cíle, množství zkušeností a ochotu riskovat. Existuje možnost, že utrpíte ztrátu části nebo celé výchozí investice, a proto není vhodné investovat peníze, které si nemůžete dovolit ztratit. Měl/a byste si být vědom/a všech rizik spojených s obchodováním na devizovém trhu a v případě jakýchkoliv pochybností vyhledat radu od nezávislého finančního poradce.

Všechny názory, novinky, výzkumy, analýzy, ceny nebo jiné informace obsažené na webových stránkách jsou poskytovány jako obecný komentář k trhu a nepředstavují investiční poradenství. L.F. Investment Limited. nenese žádnou odpovědnost za ztrátu nebo škodu, zahrnující mimo jiné ušlý zisk, která může vzejít přímo nebo nepřímo z použití nebo spoléhání se na takové informace.

P.M. Purple Trading je obchodní značka, vlastněná a provozovaná společností L.F. Investment Limited., licencovaným obchodníkem s cennými papíry, regulovaným CySEC, číslo licence 271/15.

Hodnocení článku:
Sdílení článku:
Facebook

Čtěte více

 • Kam až spadnou komoditní měny?
  Kanadský a australský dolar jako hlavní reprezentanti komoditních měn jsou zasaženy poklesem cen komodit a v posledních týdnech a měsících vůči americkému dolaru trendově ztrácí. Tento pokles navíc nemusí být u konce – aktuálně jsou totiž komoditní měny ceněné díky vysokým úrokovým sazbám ve srovnání s USD, tento pozitivní faktor však časem vyprší a ztráty na měnovém poli se prohloubí. A jak vypadají CAD a AUD vzhledem k vývoji cen jejich hlavních vývozních artiklů?
 • Kam jsou centrální banky ochotny sáhnout? Jde tady o inflaci nebo devalvaci měny?
  Světové úrokové sazby se pravděpodobně před svým zvýšením podívají níže, což jde ruku v ruce se zvyšující se hrozbou jménem deflace (pokles cenové hladiny) a volatilitou na finančních trzích. Vytváří se tak živná půda pro pochybnosti o schopnosti centrálních bank naplnit své cíle a politiků své předvolební sliby.
 • Kam pôjde EUR/GBP, USD/CHF a striebro?
  V dnešnom blogu by som vám rád ukázal ako vidím následné inštrumenty na najbližšie týždne a ako ich plánujem zobchodovať.
 • Kanadský dolar premiantem mezi komoditními měnami
  Minulý rok byl pro vývozce komodit zlomový. Přes deset let trvající býčí trh od pšenice přes uhlí až po zlato se pomalu vyčerpal a jeho slabost se přenesla i do roku letošního. Klesající ceny snižují producentům surovin exportní inkaso, což podkopává důvěru v jejich měny.
 • Kanadský dolar se točí okolo ropy
  Korelace mezi dvěma měnami nebo mezi měnou a jiným finančním aktivem často nabízí atraktivní obchodní příležitosti. Pohybovaly se hodnoty v grafu společně a naráz se rozešly? Je velká pravděpodobnost, že se vrátí zpátky k normálu a otevření dvou pozic, které tento budoucí stav předpokládají, dává slušný ziskový potenciál.
 • Kanadský dolar už oslabil dostatečně
  Dnes se v rámci fundamentální analýzy podíváme na aktuální pozici kanadského dolaru. Ten se za poslední 3 roky nechal stáhnout negativní komoditní vlnou z parity s USD až do rozmezí 1,30 – 1,35 kanadského dolaru za jeden americký.
 • Kapitulace zlata?
  Zlato pokračuje ve formování potencionálního vrcholu většího významu.
 • Kde jsou peníze ze záchranného balíčku pro Řecko?
  Nový řecký ministr financí Janis Varufakis o víkendu pro německý týdeník Der Spiegel uvedl, že finanční zdroje ze záchranných balíčků primárně pomohly zahraničním bankám a ne řecké ekonomice. Podle jeho slov až 90 procent financí ze záchranného programu do země nikdy nedorazilo a zmizelo v „černé díře“ německých a francouzských bank. Pravil, že Němci by si měli uvědomit, že svými půjčkami nepomáhali Řecku, ale bankám.
 • Kde se zastaví koruna po intervencích?
  Dnes si v rámci fundamentální analýzy pokusíme zodpovědět zásadní otázku, kterou si spekulanti na EUR/CZK pokládají. A to jaký kurz by měla mít koruna vůči euru, pokud by jej určoval trh a Česká národní banka (ČNB) by jej uměle neoslabovala. Po skončení intervencí můžeme čekat posílení koruny, ale jak silné?
 • Kdo bude tratit na konci intervencí?
  Středním bodem, kolem kterého se nyní točí celá diskuze okolo intervencí a nastavení měnové politiky České národní banky (ČNB), je samozřejmě měnový pár EUR/CZK a jeho úroveň. Nepřekvapí proto, že všichni tuzemští občané držící eura, eurové akcie, dluhopisy nebo i nemovitosti v eurozóně budou při očekávaném posílení koruny tratit.
 • 9. MQL4 - Moje první strategie (1/2)
  V tomto díle si společně napíšeme vlastní strategii. Začneme nejprve vytvořením knihovny s pomocnými funkcemi pro obchodování.
 • 8 pips
  Dnes mi dorazila zpráva od mého dobrého přítele. Napsal mi v ní: "Tak dneska jsem vydělal jen 8 pips". Trh EUR/USD se dnes do této chvíle pohyboval v rozmezí High a Low asi 80 pips. Nabízí se zde otázka: Je 8 pips profitu za jeden den skutečně tak málo?
 • 8. MQL4 - Tester strategií
  V tomto díle se v rychlosti seznámíme s testerem strategií, který nám pak poslouží k testování a ladění naší strategie.
 • 7. MQL4 - Funkce pro obchodování
  V tomto díle si představíme poslední oblast jazyka MQL4 tak, abychom byli schopni napsat svoji vlastni strategii pro automatizované obchodování a tím jsou funkce pro práci s pokyny.
 • 6. MQL4 - Technické indikátory
  V tomto díle se podíváme funkce, které vracejí data jednotlivých indikátorů.
 • 5 nejsilnějších emocí tradera
  Psychologie obchodování je nedílnou součástí každého z nás. Trhy jsou jakýmsi živým organismem, u kterého se snažíme racionálním přístupem zanalyzovat jeho vývoj, což vytváří rozpor mezi očekáváním a konečným výsledkem.
 • 5. MQL4 - Předdefinované proměnné
  V této kapitole se trochu ponoříme do jazyka MQL4 a představíme si základní proměnné, pomocí kterých můžeme zjišťovat informace o cenách.
 • 4. MQL4 - Můj první skript
  V této kapitole si zkusíme společně vytvořit první velice jednoduchý skript. Ukážeme si tak, jak se skript zakládá, seznámíme se s prvními funkcemi a nasadíme skript do platformy MetaTraderu.
 • 3. MQL4 - Ještě, než začneme kódovat
  Řízení motorového vozidal je vždy záživnější, než studování předpisů. Stejně tak je to v programování. Samotné kódování není tak nudné, jako čtení referenčních manuálů, ale bez základních znalostí se programovat ani nedá začít. V tomto díle se podíváme trochu do struktury jazyka MQL4.
 • 2004-2015: 11 let obchodování a stále v zisku. Jaké je tajemství?
  Přemýšleli jste někdy nad tím, jak dlouho budete chtít trading provozovat? A jak to udělat, abyste byli i za pár let stále ve hře? Jaký časový horizont uvažujete? Pět, možná deset let? A mít vlastní klienty? Kolik myslíte, že by vám takový trading zabral času? A jak jej vybudovat? Řešení už existují a nemusíte je hledat. Trader a zubař, Julius H. je na burze od roku 2004. Prošlapal cestu a zjistil, jak být na trhu po desetiletí úspěšný. Když jsem se s ním potkal, tušil jsem, že je přede mnou výjimečný rozhovor s výjimečným člověkem. A bylo to více než správné tušení.
 •  


  Diskuse ke článku

  Diskuse je přístupná pouze pro registrované uživatele.
  Přihlásit se | Nová registrace

avatar

Autor:

Tým Purple Trading

Hodnocení autora:
Tým autorů společnosti Purple Trading.
Bližší informace o autorovi >>
reklama
Patria - self promo

Kurzy obchodování

říj
28

Exkluzivní VIP seminář: Obchodujte jako bankovní trader!

Představujeme vám exkluzivní seminář, který účastníky semináře posouvá mezi tradingovou elitu. V průběhu semináře se dozvíte veřejně nedostupné informace o tom, jak ve skutečnosti funguje forex, pravdu o retailových brokerech a další veřejně nedostupné informace z obchodování bank a tradingu na institucionální úrovni.

Lis
4

Juniorská škola tradingu - Forex I-II (Brno)

Juniorská škola tradingu - Forex I-II je určena pro začínající tradery. Pokud chcete vyzkoušet něco nového, vymanit se z davu a být úspěšný v obchodování na finančních trzích, tak je tento seminář určen právě vám.

Lis
25

Praktický workshop technické analýzy + profi obchodní systémy na FOREXu

FXstreet.cz představuje unikátní seminář s hostem - Patrikem Urbanem, který působil jako profesionální trader na Wall Streetu. Praktické použití technické analýzy, Price Action a obchodní systémy ziskových traderů. Kromě Patrika Urbana na semináři jako host vystoupí také full-time trader Jakub Hodan.

Pro
2

Exkluzivní VIP seminář: Obchodujte jako bankovní trader!

Představujeme vám exkluzivní seminář, který účastníky semináře posouvá mezi tradingovou elitu. V průběhu semináře se dozvíte veřejně nedostupné informace o tom, jak ve skutečnosti funguje forex, pravdu o retailových brokerech a další veřejně nedostupné informace z obchodování bank a tradingu na institucionální úrovni.

Literatura

titulka_smallsize.jpg

Novinka! Kniha "Jak se stát forexovým obchodníkem" Ondřeje Hartmana vychází ve druhém a výrazně rozšířeném vydání!

Kniha vychází již ve druhém, ale tentokrát výrazně upraveném a rozšířeném vydání. Kniha je koncipována tak, aby byla užitečným průvodcem jak začínajícím obchodníkům bez zkušeností, tak i těm, kdo na forexu již obchodují a potřebují si prohloubit své znalosti.

Day_Trading_obalka_78x110.jpg

Kniha "FOREX – Ziskové intradenní a swingové obchodní strategie" od Kathy Lien vychází v češtině!

Je nám velikou ctí, že můžeme obohatit český a slovenský forexový trh světově uznávanou knihou číslo 1 pro každého, kdo chce do hloubky pochopit fungování největšího světového finančního trhu.

zaciname na burze 03112013.jpg

Začínáme na burze - Jak uspět při obchodování na finančních trzích

Chcete dosáhnout úspěchu při obchodování na finančních trzích? Už jste to zkoušeli a stále se vám moc nedaří? Nevyznáte se v příliš odborných analýzách na finančních serverech? Všem začínajícím investorům přichází na pomoc nová kniha od zkušeného autora – Začínáme na burze.

Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu, až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní Price Action VIP indikátor, doposud úspěšně používaný pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečný Price Action VIP indikátor, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:


FXstreet.cz - forex, komodity, trading, zpravodajství

Nezávislý investiční server zaměřený na forex, komodity, trading a zpravodajství. Vzdělávací články, cenové grafy, cizí měny, semináře, ekonomické a forex zprávy.
reklama
reklama
Patria - self promo
reklama
Bitcoin XTB
reklama
BOSSA liga mistru