5 nejsilnějších emocí tradera

Napsal:   Sekce: Články Purple Trading

Psychologie obchodování je nedílnou součástí každého z nás. Trhy jsou jakýmsi živým organismem, u kterého se snažíme racionálním přístupem zanalyzovat jeho vývoj, což vytváří rozpor mezi očekáváním a konečným výsledkem.

V dnešním díle se zaměříme na 5 emocí, které mohou každodenně působit na náš trading, což v konečném důsledku ovlivní i samotný výsledek jak z krátkodobého, tak z dlouhodobého hlediska.

V minulých dílech jsme rozebírali největší závislosti tradera a zvládání strachu, přičemž závislost je stav, který je spouštěčem emocí, a strach je sám o sobě emocí, která je jedna z nejsilnějších.

Proč je tedy důležité znát naše nejsilnější emoce? A jak nám jejich objevení pomůže se samotným tradingem?


Před samotným zkoumáním jednotlivých emocí je důležité uvědomit si, co pojem emoce vlastně znamená.

Slovo emoce je velmi často zaměňováno se slovem pocit, ale není to totéž! Pocit je totiž jedním ze 3 článků samotné emoce.

Emoce se tedy skládá z:

a) Pocitu - je jednoduše vnitřní hodnocení určitého zážitku. Člověk takto vyhodnocuje, zda je prožitek dobrý/špatný, líbivý/nelíbivý, pozitivní/negativní, apod.

b) Fyziologie - je dobrý kolega pocitu. Doprovází totiž vyhodnocený zážitek o fyzicky vnímatelný proces, což může být nejčastěji změna srdečního tepu či dýchání, prokrvení či odkrvení určitých orgánů (typický svíravý pocit v břiše nebo na hrudi) či ztuhnutí svalů, pocení nebo dokonce bolesti až nemoci.

c) Projevu chování - je konečným následkem obou předchozích stavů a dotváří celek samotné emoce. Projevem chování je buďto reakce (např. ustrnutí, útok nebo útěk), exprese (výraz/momentální vyjádření, např. určitá mimika či gestikulace) a nakonec změna postoje či zaměření (např. rozhodnutí “příště nastavím větší/menší Stop-Loss?).

A právě zde narážíme na hlavní podstatu samotné emoce. Díky ní (anebo kvůli ní) dokáže každý z nás subjektivně hodnotit a posuzovat vzniklé skutečnosti, konkrétní situace a konečné výsledky naší činnosti. Přečtěte si tuto větu ještě jednou.

Věříte, že je důležité znát lidské emoce a naučit se je ovládat? Nyní přejdeme k 5 nejsilnějším emocím tradera:

1. Hněv

Je krátkodobou emocí, kterou zná každý z nás. Ať už vám bylo jako malému dítěti ukřivděno třeba ve škole nebo vás naštval kolega v práci, zažili jste určitě někdy v životě hněv. Na každého, dokonce i zkušeného tradera, někdy zaútočil hněv.

Už od rána jste cítili, že je den blbec a na konci dne zjišťujete, že jste měl dnes největší ztrátu za celou historii tradingu. Na koho se zlobíte? Na trhy? Na brokera? Na obchodní strategii?

Bohužel krutou pravdou, kterou nechce nikdo z nás slyšet, je, že my samotní a naše obchodní rozhodnutí hrají velmi důležitou roli ve finálních výsledcích. Hněv je často limitující emocí, která nás odvádí od nezávislého a kritického myšlení, což způsobí do budoucna špatné návyky a nové postoje ve vztahu k samotnému tradingu.

2. Radost

Obecně vnímána jako pozitivní emoce. Nejčastěji se s ní u tradingu setkáme při sérii několika ziskových obchodů. Cítíme, že je vše skvělé, vnímáme nadšený tlukot srdce a ústa se nám tvarují do úsměvu.

Může být tato emoce užitečná pro potenciálně úspěšný trading?

Určitě ano, nicméně i zde je nutno dodržet několik limitů. Radost většinou reflektuje, že určitá situace je pozitivní, tudíž tuto nově vzniklou skutečnost převádíme do našeho nového postoje. To znamená, že při tradingu se nám při splnění určitých podmínek podařil ziskový obchod, tudíž příště to musíme udělat stejně.

A tady může vzniknout problém v nepozornosti. Trhy jsou přecejen velice proměnlivé, tudíž není možné, aby jeden ověřený postup zafungoval vždy. Což je také důvod, proč nemáme pokaždé ziskové obchody. V každém případě, pokud se této emoci nepodvolíme, bude nám velkým pomocníkem při zlepšování naší obchodní strategie.

3. Strach

Jedna z nejsilnějších emocí, která má silně reakční charakter a ovlivňuje tak nežádoucím způsobem naše jednání. Na toto téma si můžete přečíst celý článek ZDE.

4. Smutek

Je většinou chápán jako opak radosti. Bývá často sekundární emocí hned po skončení hněvu, který je krátkodobou emocí. Jakmile si uvědomíme či přiznáme naši situaci, stav či chybu, přejdeme do fáze vnitřní uzavřenosti a melancholie. V této chvíli cítíme, že je veškerá snaha zbytečná, uvažujeme o ztrátě, která od nás odešla a hledáme smysl toho všeho.

V tomto stádiu samozřejmě není samotná činnost (tedy trading) efektivní, což je dáno i tím, že ji momentálně nechceme provozovat.

Ať už vám to zní sebepodivněji, tak i přes povrchní negativitu této emoce je možné ji překonat a začít znovu obchodovat. Jak?

Odpověď je v nás samotných. Díky utrpění velké ztráty vznikne určitý čas na reorganizaci vlastních činností. To znamená, že si dáme na určitý čas pauzu od samotného tradingu a začneme silně využívat náš mozek k přemýšlení, analyzování a hloubání, což je důležitým předpokladem k úpravě svých postojů a zvyků.

Po nějakém čase vytvoříme nové postupy a přístupy, které budou efektivnější než ty předešlé. Poté se opět můžete přesunout do výchozího stavu radosti.

5. Láska

Na konec a zároveň na odlehčení nejsilnější emoce ze všech. Láska je silně pozitivní, pevný a trvalý vztah k určité osobě, věci nebo činnosti. Vášeň a oddanost jsou zde základními pojmy, přičemž se může v extrémních případech objevit i závislost (viz. článek 4 nejčastější závislosti tradera).

Láska k tradingu je stejně prospěšná jako k jakémukoliv jinému koníčku, protože vede náš vnitřní motor kupředu a neztrácíme tak motivaci jít dál a neustále se zlepšovat v tom, co nás baví.


Příští články budou mimo jiné zaměřené i na využívání svého potenciálu na maximum a ovládání emocí.

Úspěšný trading vám přeje

Josef Zeman
Tým Purple Trading
jzeman@purple-trading.com

+420 228 882 352

Representative office: Revoluční 7, Staré Město, Praha 1

www.purple-trading.com/cs

Pro více informací o rizicích v tradingu prosím navštivte stránku zde.

Obchodování na devizovém a CFD trhu s marží obnáší velkou míru rizika a nemusí být vhodné pro všechny investory. Obchodování s vysokou pákou může fungovat jak ve Váš prospěch, tak i proti Vám. Předtím, než se rozhodnete obchodovat na devizovém trhu, pečlivě zvažte své investiční cíle, množství zkušeností a ochotu riskovat. Existuje možnost, že utrpíte ztrátu části nebo celé výchozí investice, a proto není vhodné investovat peníze, které si nemůžete dovolit ztratit. Měl/a byste si být vědom/a všech rizik spojených s obchodováním na devizovém trhu a v případě jakýchkoliv pochybností vyhledat radu od nezávislého finančního poradce.

Všechny názory, novinky, výzkumy, analýzy, ceny nebo jiné informace obsažené na webových stránkách jsou poskytovány jako obecný komentář k trhu a nepředstavují investiční poradenství. L.F. Investment Limited. nenese žádnou odpovědnost za ztrátu nebo škodu, zahrnující mimo jiné ušlý zisk, která může vzejít přímo nebo nepřímo z použití nebo spoléhání se na takové informace.

P.M. Purple Trading je obchodní značka, vlastněná a provozovaná společností L.F. Investment Limited., 11, Louki Akrita, CY-4044 Limassol, Cyprus, licencovaný obchodník s cennými papíry, regulovaný CySEC, číslo licence 271/15.

Hodnocení článku:
Sdílení článku:
Facebook

Čtěte více

 • 123 signal trading
  Hello guys and girls. My name is Athena Cohen, I come from California, and I would like to share my trading ideas with you, who can understand my english.
 • 2. MQL4 - Vzhled editoru MetaQuotes
  V tomto díle se v rychlosti seznámíme se vzhledem editoru jazyka MQL4 a s jeho základními možnostmi.
 • 2. týden prvního kola investiční soutěže
  Máme za sebou 2. týden prvního kola investiční soutěže, která probíhá na tzv. “demo“ fiktivních účtech. Každý soutěžící odstartoval hru se stejným počátečním kapitálem 30 000 Kč.
 • 20ti minutový perfektní den dle R. Horner
  Článek od Raghee Horner - 20ti minutový perfektní den...
 • 20 vytrvalých
  Jsem day-trader na EUR/USD. Forex obchoduji 5 let.
 • 2004-2015: 11 let obchodování a stále v zisku. Jaké je tajemství?
  Přemýšleli jste někdy nad tím, jak dlouho budete chtít trading provozovat? A jak to udělat, abyste byli i za pár let stále ve hře? Jaký časový horizont uvažujete? Pět, možná deset let? A mít vlastní klienty? Kolik myslíte, že by vám takový trading zabral času? A jak jej vybudovat? Řešení už existují a nemusíte je hledat. Trader a zubař, Julius H. je na burze od roku 2004. Prošlapal cestu a zjistil, jak být na trhu po desetiletí úspěšný. Když jsem se s ním potkal, tušil jsem, že je přede mnou výjimečný rozhovor s výjimečným člověkem. A bylo to více než správné tušení.
 • 3. MQL4 - Ještě, než začneme kódovat
  Řízení motorového vozidal je vždy záživnější, než studování předpisů. Stejně tak je to v programování. Samotné kódování není tak nudné, jako čtení referenčních manuálů, ale bez základních znalostí se programovat ani nedá začít. V tomto díle se podíváme trochu do struktury jazyka MQL4.
 • 4. MQL4 - Můj první skript
  V této kapitole si zkusíme společně vytvořit první velice jednoduchý skript. Ukážeme si tak, jak se skript zakládá, seznámíme se s prvními funkcemi a nasadíme skript do platformy MetaTraderu.
 • 5 koníčků, které vám mohou pomoci v tradingu
  V jednom z minulých článků jsme si řekli, že život není jen o vysedávání u obrazovek, a že byste si měli k tradingu najít hobby, u kterého si psychicky odpočinete. Již od útlého věku má většina z nás své vlastní koníčky. Také se nejspíš shodneme na tom, že každý by si měl své koníčky zvolit podle toho, co ho samotného baví a naplňuje.
 • 5. MQL4 - Předdefinované proměnné
  V této kapitole se trochu ponoříme do jazyka MQL4 a představíme si základní proměnné, pomocí kterých můžeme zjišťovat informace o cenách.
 • 9. MQL4 - Moje první strategie (1/2)
  V tomto díle si společně napíšeme vlastní strategii. Začneme nejprve vytvořením knihovny s pomocnými funkcemi pro obchodování.
 • 8 pips
  Dnes mi dorazila zpráva od mého dobrého přítele. Napsal mi v ní: "Tak dneska jsem vydělal jen 8 pips". Trh EUR/USD se dnes do této chvíle pohyboval v rozmezí High a Low asi 80 pips. Nabízí se zde otázka: Je 8 pips profitu za jeden den skutečně tak málo?
 • 8. MQL4 - Tester strategií
  V tomto díle se v rychlosti seznámíme s testerem strategií, který nám pak poslouží k testování a ladění naší strategie.
 • 7. MQL4 - Funkce pro obchodování
  V tomto díle si představíme poslední oblast jazyka MQL4 tak, abychom byli schopni napsat svoji vlastni strategii pro automatizované obchodování a tím jsou funkce pro práci s pokyny.
 • 6. MQL4 - Technické indikátory
  V tomto díle se podíváme funkce, které vracejí data jednotlivých indikátorů.
 •  


  Diskuse ke článku

  Diskuse je přístupná pouze pro registrované uživatele.
  Přihlásit se | Nová registrace

avatar

Autor:

Tým Purple Trading

Hodnocení autora:
Tým autorů společnosti Purple Trading.
Bližší informace o autorovi >>
reklama

Kurzy obchodování

Led
13

Juniorská škola tradingu - Forex I-II (Praha)

Juniorská škola tradingu - Forex I-II je určena pro začínající tradery. Pokud chcete vyzkoušet něco nového, vymanit se z davu a být úspěšný v obchodování na finančních trzích, tak je tento seminář určen právě vám.

Led
20

Jak vytvářet ziskové AOS a testovat obchodní strategie

Představujeme vám exkluzivní seminář se zástupci profesionálního vývojářského týmu, působícího ve společnosti FXstreet.cz. Hlavní náplní budou základy tvorby automatických obchodních systémů (AOS) pro platformu MetaTrader 4 včetně praktických ukázek. Naučíte se také správně backtestovat ziskovost AOS. Navíc si sami v průběhu semináře vytvoříte svůj první ziskový AOS.

úno
10

Profesionálem na forexu - kurz pro pokročilé tradery (Brno)

Seminář Profesionálem na forexu je určený pro absolventy kurzu Juniorská škola tradingu a pro pokročilé forexové tradery. Naučíme vás naše ziskové intradenní a swingové obchodní strategie a posuneme vás k vyšším ziskům. Jedná se o jeden z nejlépe hodnocených seminářů FXstreet.cz a věnujeme se na něm hlavně korelačním strategiím a intermarket analýze. Sleva: Absolventi semináře Juniorská škola tradingu mají tento seminář za 4 400,-Kč.


Bře
3

Exkluzivní VIP seminář: Obchodujte jako bankovní trader!

Představujeme vám exkluzivní seminář, který účastníky semináře posouvá mezi tradingovou elitu. V průběhu semináře se dozvíte veřejně nedostupné informace o tom, jak ve skutečnosti funguje forex, pravdu o retailových brokerech a další veřejně nedostupné informace z obchodování bank a tradingu na institucionální úrovni.

Literatura

titulka_smallsize.jpg

Novinka! Kniha "Jak se stát forexovým obchodníkem" Ondřeje Hartmana vychází ve druhém a výrazně rozšířeném vydání!

Kniha vychází již ve druhém, ale tentokrát výrazně upraveném a rozšířeném vydání. Kniha je koncipována tak, aby byla užitečným průvodcem jak začínajícím obchodníkům bez zkušeností, tak i těm, kdo na forexu již obchodují a potřebují si prohloubit své znalosti.

Day_Trading_obalka_78x110.jpg

Kniha "FOREX – Ziskové intradenní a swingové obchodní strategie" od Kathy Lien vychází v češtině!

Je nám velikou ctí, že můžeme obohatit český a slovenský forexový trh světově uznávanou knihou číslo 1 pro každého, kdo chce do hloubky pochopit fungování největšího světového finančního trhu.

C:\fakepath\kathy-lien-08112017.jpg

Světový bestseller o tradingu v češtině! Úspěšní obchodníci: Jak běžní lidé porážejí Wall Street v jeho vlastní hře

Jedna z nejprodávanějších knih od Kathy Lien právě vychází v českém překladu! Obsahuje sérii rozhovorů Kathy Lien s nejúspěšnějšími tradery. Tato kniha se stala inspirací pro tisíce čtenářů po celém světě. Setkáte se v ní s příběhy obyčejných lidí, kteří dokázali zbohatnout díky systematickému dodržování konkrétních pravidel v tradingu. Bez ohledu na jejich povolání jsou dnes úspěšnými obchodníky a investory. V této knize vám budou představeny jejich obchodní přístupy a strategie, které vám pomohou pochopit, jak lze pomocí vlastní píle dosáhnout úspěchu ve zdánlivě složitém světě tradingu.

Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu, až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní Price Action VIP indikátor, doposud úspěšně používaný pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečný Price Action VIP indikátor, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:


FXstreet.cz - forex, komodity, kryptoměny, trading, zpravodajství

Nezávislý investiční server zaměřený na forex, komodity, kryptoměny, trading a zpravodajství. Vzdělávací články, cenové grafy, cizí měny, semináře, ekonomické a forex zprávy.
reklama
Purple - ZERO
reklama
Patria akcie
reklama
Globtrex
reklama