Třesou se vám při otevření obchodu ruce?

13.02.20171,143,147, - 1,143,  Autor: Tým FXstreet.cz  Sekce: Psychologie a money management   Tisk


Tématem dnešního vzdělávacího článku bude nervozita před obchodem, respektive před samotným otevřením obchodu. Není výjimkou, že začínající trader se často dostane do stavu, kdy cítí nervozitu před zadáním obchodu a s „hrůzou“ klikne myší na pokyn v obchodní platformě. Jak předcházet takovéto situaci, kdy cítíme nervozitu?

Obchodování na finančních trzích není zpočátku snadnou záležitostí, i když si to mnoho začínajících traderů myslí. Opak je ale pravdou a to z mnoha důvodů. Pro úspěšný trading je nutné zvládat celou řadu oblastí - psychologie, money-management, position sizing, zvládnutí technické analýzy či fundamentální analýzy. Pro úspěšný trading je také nutné umět si vybrat seriózního a spolehlivého brokera. Bohužel moc traderů nechápe, že ovládnutí zmíněných oblastí vyžaduje čas a úsilí. Mnoho traderů také nedokáže výsledky posuzovat v dlouhodobějším horizontu a to je v obchodování klíčové. Problém u začínajících obchodníků je rovněž jejich „natěšenost“ na obchodování, což jde ruku v ruce s vysokým egem a podceněním rizika.

Přitom risk je jednou z mála proměnných, kterou můžeme v našem obchodování mít pod kontrolou. Toho bychom si měli být vědomi především tehdy, pokud obchodovat teprve začínáme. Začínající tradeři dělají ale tu chybu, že se v začátku soustředí nejvíce na vydělané částky peněz. Do svého obchodního přístupu je zkrátka nezbytné zabudovat mechanismy, které nás před nepřiměřeným riskem ochrání.

Pakliže budeme risk v obchodování přehlížet a ignorovat, tak nás dříve či později potkají ztráty, které už naráží na naši komfortní zónu, a začínáme cítit stres. Následně se začínají vyskytovat problémy se schopností vstoupit do dalšího obchodu, který je podle našeho plánu. Problém otevřít nový obchod přichází nejčastěji v okamžiku, kdy se bojíme dalších ztrát, neboť již cítíme, že jsme překročili únosnou mez rizika. A to obchodník ani nemusí být zrovna v nejhlubším bodě svého drawdownu (propad kapitálu). Anebo se trader s větším drawdownem dokázal právě vypořádat, ale tato zkušenost pro něj byla ohrožující a tak nepříjemná, že představa dalšího podobného vývoje je velmi traumatizující. Má tedy problém s otevřením nového obchodu s vidinou, že bude ztrátový, a tak se začíná znovu obávat onoho nepříjemného drawdownu.

Jak se tedy přestat bát dalších ztrátových obchodů? V první řadě jde o zvládnutí svého ega a myšlení. Velké ego je častou příčinou velkých problémů v tradingu, neboť vyšší ego nutí obchodníky otevírat obchodní pozice s výrazně vyšším rizikem, než dokážou akceptovat z dlouhodobého hlediska. Začínající obchodník by na začátku své kariéry neměl svou pozornost zaměřovat na výdělky, ale naopak na studium, pochopení základní podstaty finančních trhů a právě na eliminaci risku - vstupovat do obchodu co nejvíce obezřetně, riskovat předem jasně definované procento obchodního účtu a dle toho zvolit správnou velikost obchodní pozice.

Jak se zachovat, pokud máme problém s otevřením obchodní pozice:

 • V první řadě je rozumné dát si od obchodování přestávku. Pokud cítíme, že něco není v pořádku, je lepší dát si oddych, poněvadž jakýkoliv tlak situaci zpravidla ještě zhorší. Naše podvědomí se bude obávat dalších ztrát a dalšího propadu obchodního kapitálu. Následně přijde frustrace a s tradingem skončíme teprve tehdy, když přijdeme o výraznější část kapitálu. V obchodování neplatí, že věci se dají zlomit silou. Naopak důležité je uvědomit si, co nám nesedí a bez emocí, v klidu postupnými kroky věci napravit.
 • Udělejte si jasný obchodní plán, podle kterého budete obchodovat. Pokud jej máte a přesto cítíte stres a nervozitu, nebude pravděpodobně funkční. Je tedy nejvyšší čas přemýšlet o tom, co nám v plánu nevyhovuje a co je potřeba upravit. Často dobrým řešením je věci zjednodušit. Projděte v obchodním deníku své minulé obchody a zjistěte, jakou měly úspěšnost. Nebojte se podělit o svůj názor s ostatními například v diskuzním fóru. Nebojte se přemýšlet o tom, dělat věci jinak, pokud vám zatím nezafungovalo to, co děláte.
 • Udělejte si zpětný backtest vašeho obchodního systému (trading strategie), vykazoval váš systém v minulosti zisk? Nicméně historické výsledky neznamenají, že systém bude automaticky ziskový i v budoucnu. Pokud ale něco nefungovalo v minulosti, proč by tomu mělo být v budoucnu jinak? Zpětné testování systému se nesmí přeceňovat, ale je to základ, který nám dodá důvěru, že daný systém by mohl fungovat.
 • Velmi dobrým řešením může být snížení velikosti obchodních pozic na reálném účtu a riskovat na obchod jen takové částky, které nebudou mít na psychiku obchodníka žádný vliv. Důležité je, aby se trader cítil pohodlně a zcela bez stresu. Jedině tak se vyhne obchodování pod tlakem emocí. Zajímavé je, že mnoho obchodníků je schopných na demo účtu dosahovat dobrých výsledků, ale při přechodu na reálný účet, kde obchodují se stejným systémem a daty, jsou často výsledky horší. Najednou totiž obchodují s reálnými penězi a s reálnými emocemi (je to pro ně velký skok z demo účtu hned na zbytečně velký reálný účet). Nebojte se tedy snížit velikost objemu pozic (nebo kapitálu) na takovou úroveň, aby případná ztráta (Stop-Lossy) byla doslova „hračkou“. Zkrátka a dobře, abyste se u obchodování na reálném účtu cítili (bez emocí) téměř jako na demo účtu.

Závěr

Pokud chce být trader úspěšný, tak musí zvládat rozhodně především sám sebe. Vstoupit do obchodování s reálnými penězi je vhodné až v okamžiku, kdy cítíme, že to co děláme, funguje. Začínající obchodník by neměl vymýšlet žádné složité postupy, ale naopak by se měl spíše zaměřit na jednoduché strategie, které by však měl před reálným obchodováním nejprve zpětně otestovat na historických datech a pak i následně obchodovat nějakou dobu na demo účtu a později na menším reálném obchodním účtu s menšími pozicemi. Postupně pak může kapitál a objemy pozic navyšovat. Jedině tak ale trader získá důvěru ve svůj obchodní přístup a před zadáním obchodního příkazu se nebude bát kliknout myší.

Lukáš Voženílek
Tým FXstreet.cz

Sdílení článku:

Související články

 • Pracujte na sebedůvěře v tradingu
  V dnešním článku se podíváme na to, jak si budovat sebedůvěru v tradingu. Sebedůvěra je totiž nedílnou součástí úspěšného obchodování. Zjistíme také, co ji podkopává a jak se tomu vyhnout.
 • Position sizing v tradingu
  V dnešním článku se podíváme na další významnou součást Money-Managementu. Podíváme se na to, jak správně volit velikost pozice, jak a kdy pozice ideálně navyšovat, aniž bychom porušovali zásady správného risku na naše obchody. Pod pojmem position sizing si představme nutnost volit správný počet lotů na základě vzdálenosti našeho Stop-Lossu od vstupní ceny. Tento výpočet musí obchodník uskutečnit už před samotným vstupem do obchodu. Pro začínajícího obchodníka to může vypadat všelijak složitě. Proto se na to v tomto článku zaměříme.
 • Proč pochybnosti ničí váš trading?
  Dnešní téma se týká každého, kdo se věnuje tradingu. Všichni se musíme vypořádat s tématem strachu, nejistoty, nejednoznačnosti chování trhů. A náš mozek nám v tom nechce pomáhat. Co je toho důvodem, to si objasníme na příběhu tradera Michaela.
 • Jak ovládat emoce při tradingu
  Dnešní článek vám na dalším příběhu ze života objasní, jak fungují naše emoce ve spojení s tělem. Začtěte se tedy do dalšího příběhu, jeho téma vás bude určitě zajímat, protože se dotýká každého z nás. I dnes se budeme věnovat tématu přerušení bezmyšlenkovitého sabotážního chování a budování vědomé emocionální inteligence pro trading.
 • Odhalujeme skrytá destruktivní přesvědčení
  Pilně studující trader, říkejme mu například Ken, již ušel dlouhou cestu. Emocionální návaly už ho dál netrápí. Dokáže je zachytit dlouho před tím, než by ho uvrhly do žáru okamžiku. Nejdřív si myslel, že konečně odhalil tajemství, které ho vynese na další úroveň tradingu, ale něco tomu stále chybělo. Pořád zažíval hrůzu, která se vkrádala do jeho tradingu a jako zápalná šňůra nakonec vyhodila jeho tradingovou mysl do povětří.
 • Trpíte sebedestruktivním chováním?
  Tentokrát to chtěl John zvládnout jinak. Byl připravený. Svá obchodní pravidla měl přímo obtisknutá na očních víčkách – vypálená v paměti. Znal všechny patterny, na které chtěl čekat, zpaměti popředu i pozpátku. Byl připraven obchodovat pouze tyto patterny. John věděl, jak má provádět své obchody. Věděl také, jak bude řídit riziko, jakmile vstoupí do obchodu. Všechno, co bylo třeba udělat, bylo řídit se svými pravidly, aby z nich dostal svou porci zisků. Opakoval si afirmaci, že je trpělivý a disciplinovaný trader. John před sebou viděl úspěch a už ho cítil na dosah.
 • Naučte se ovládnout strach z tradingu
  Než se dostaneme k dnešnímu tématu, dovolte nám představit autora nového seriálu o psychologii obchodování. Rande Howell pomáhá traderům vybudovat špičkovou psychickou výkonnost. Je licencovaným terapeutem a také koučem. Jeho práce vychází z ovládání emocí, vědomého chování a Jungovských archetypů aplikovaných na trading. Má klinické vzdělání ve výcviku lidí k zvládání emocí a transformaci sebeomezujících přesvědčení na produktivní stav mysli.
 • Sedm technik snižování rizika
  Trading je byznys, ve kterém je snadné se čas od času ztratit – ve snaze nenechat si uniknout ani jeden pip, na který si děláme zálusk, můžeme někdy ztratit odstup od toho, jak obchodujeme. Může se tedy stát, že postupně ztratíme ze zřetele základní jednoduchá pravidla řízení rizika, která nám mohou ušetřit spoustu trápení. Podívejme se na některé tipy pro zlepšení naší práce v této oblasti.
 • Jak se zbavit stresu při tradingu?
  Byli jste někdy tak moc soustředěni na trading, že to negativně ovlivnilo vaši výkonnost? Pak jste zažili klasický případ stresu nebo též výkonnostního stresu.
 • Soustředíte se příliš na jednotlivé obchody?
  Trading jako „byznys ve velmi nejistém prostředí“ samozřejmě obnáší ztráty. Jeden ze zásadních rozdílů mezi profíky a tradery „ve vývinu“ je v tom, jak přijímají ztráty. Setkal jsem se i s poučkou „naučte se ztrácet zodpovědně“, čímž autor rady myslel mít ztráty předem propočítané, přijímat je proto v klidu a nepropadat pocitu, že musíme stále hýbat stop-lossem. Pokud máte takové tendence, popřemýšlejte o strategii „set and forget“, kdy zadáte obchod a „zapomenete na něj“, takže skončí buď na profit targetu nebo stop-lossu. A mezi těmito dvěma možnostmi už není dovoleno vůbec nic!
 • Kdy je ta pravá chvíle na otevření live účtu?
  Asi každý, kdo se zajímá o obchodování na finančních trzích bude jednou rozhodovat o tom, kdy přejít z DEMO účtu na ostrý live účet. Každého z nás přivedlo k zájmu o obchodování asi něco jiného, přesto všichni jednou u této otázky skončíme. Už je čas? Už jsem dost dobrý? Už se tomu věnuji dostatečně dlouhou dobu? Dříve něž si ale tuto otázku položíme, měli bychom mít alespoň tušení, čeho chceme vlastně obchodováním dosáhnout. Někteří z nás si chtějí jen tak něco vyzkoušet, někteří to berou jako jen jako možný přivýdělek ke svému dosavadnímu platu nebo jako investování svého kapitálu nebo rozložení svého portfolia, ale určitě jsou tací, kteří se tím chtějí jednou živit.

 


Diskuse ke článku

Diskuse je přístupná pouze pro registrované uživatele.
Přihlásit se | Nová registrace

Články

reklama
Degiro

Kurzy obchodování

Bře
25

Juniorská škola tradingu - Forex I-II (Praha)

Juniorská škola tradingu - Forex I-II je určena pro začínající tradery. Pokud chcete vyzkoušet něco nového, vymanit se z davu a být úspěšný v obchodování na finančních trzích, tak je tento seminář určen právě vám.

Dub
8

Exkluzivní VIP seminář: Obchodujte jako bankovní trader!

Představujeme vám exkluzivní seminář, který účastníky semináře posouvá mezi tradingovou elitu. V průběhu semináře se dozvíte veřejně nedostupné informace o tom, jak ve skutečnosti funguje forex, pravdu o retailových brokerech a další veřejně nedostupné informace z obchodování bank a tradingu na institucionální úrovni.

Kvě
13

Profesionálem na forexu - kurz pro pokročilé tradery (Praha)

Seminář Profesionálem na forexu je určený pro absolventy kurzu Juniorská škola tradingu a pro pokročilé forexové tradery. Naučíme vás naše ziskové intradenní a swingové obchodní strategie a posuneme vás k vyšším ziskům. Jedná se o jeden z nejlépe hodnocených seminářů FXstreet.cz a svým zaměřením je také nejkomplexnější. Sleva: Absolventi semináře Juniorská škola tradingu mají tento seminář za 4 400,-Kč.


Literatura

titulka_smallsize.jpg

Novinka! Kniha "Jak se stát forexovým obchodníkem" Ondřeje Hartmana vychází ve druhém a výrazně rozšířeném vydání!

Kniha vychází již ve druhém, ale tentokrát výrazně upraveném a rozšířeném vydání. Kniha je koncipována tak, aby byla užitečným průvodcem jak začínajícím obchodníkům bez zkušeností, tak i těm, kdo na forexu již obchodují a potřebují si prohloubit své znalosti.

Day_Trading_obalka_78x110.jpg

Kniha "FOREX – Ziskové intradenní a swingové obchodní strategie" od Kathy Lien vychází v češtině!

Je nám velikou ctí, že můžeme obohatit český a slovenský forexový trh světově uznávanou knihou číslo 1 pro každého, kdo chce do hloubky pochopit fungování největšího světového finančního trhu.

zaciname na burze 03112013.jpg

Začínáme na burze - Jak uspět při obchodování na finančních trzích

Chcete dosáhnout úspěchu při obchodování na finančních trzích? Už jste to zkoušeli a stále se vám moc nedaří? Nevyznáte se v příliš odborných analýzách na finančních serverech? Všem začínajícím investorům přichází na pomoc nová kniha od zkušeného autora – Začínáme na burze.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:


FXstreet.cz - forex, komodity, trading, zpravodajství

Nezávislý investiční server zaměřený na forex, komodity, trading a zpravodajství. Vzdělávací články, cenové grafy, cizí měny, semináře, ekonomické a forex zprávy.
reklama
reklama
Swissquote Bank
reklama
reklama
Degiro