Proč neobchodovat jednoduše

Napsal:   Sekce: 

Jednoduchost v obchodování zpřesňuje rozhodování...

Zdravím vás všechny, nedávno jsem slíbil, že se s Vámi podělím o obchodní strategii, která samozřejmě není dokonalá a nenabízí 100% jistých obchodů. Pro ty, kteří jsou zvyklí na samé zisky, tato strategie opravdu není, jelikož obchodování nepřináší jen zisky, ale také ztráty, kterých bývá i více než zisků, ale když si na to člověk zvykne a uzpůsobí tomu svůj money-management, pak už mu ztráty náladu nezkazí.

Právě ztráty jsou pro nás tou hlavní zkouškou naší disciplíny a jsou skutečně tím nejlepším testem nás jako obchodníků. Já jsem s tímto fenoménem jménem ztráta bojoval a zaměřoval se na jak se nikdy nesplést a hledal tu jistotu bez ztrát a pravděpodobně jsem udělal dobře, že jsem touto cestou nešel dál, ale začal jsem se ztrátami „kamarádit“, no prostě už jsem to nebral tak tragicky, když jsem se spletl a prodělal. Výhoda tady byla jedna obrovská a to psychická úleva, protože když jsem pak postupně zjistil, že když budu vědět co riskuji, tak vím vše podstatné co v obchodě potřebuji, jelikož když mi pak trh nabídne zisk o velikosti mého původního rizika = posun stop loss na + 1 pips a při 2x násobku mého rizika = výstup z pozice. Tahle jednoduchá rovnice mi nenabízí sice vzít trh od minima na maxima a říkat si já jsem TRADER, ale mě to nevadí, protože to zásadní je, že ty signály, které dostávám z grafu jsou pravidelný a extrémní trendy jsou sice nádherný ale čekat se mi na ně nějak nechce..

Ještě než začnu popisovat svých pár pravidel, dovolte mi obhájit proč se budu bavit o obchodování přes minutový graf max 5-ti minutový graf. Je to z toho důvodu, že nemám rád obchody, kde musím dlooouho čekat na to jestli jsem se spletl nebo ne. Mě prostě baví obchodovat tu náladu kterou aktuálně na tom grafu vidím a nechci čekat, jestli mi během dne do toho skočí nějaká zpráva či vyjádření nějakých odborníků, kteří dokážou otočit celým trhem. Nehledě na to velmi rád obchoduji dopolední seanci, kdy „žije“ jen Evropa a v tomto případě opravdu nemá smysl sledovat hodinový graf, protože od 9:00 zhruba do 12:00 to jsou na hodinovém grafu 3 svíčky a to je docela bída na to, abych byl schopen z nich vyluštit nějaký solidní signál a navíc s obrovským rizikem a taky jistotou, že ten obchod nebudu moci zavřít (podle těch pravidel, které jsem zmiňoval) za pár minut, ale spíš za pár dni a kdo ví co se do té doby může stát. Když se jednoduše podívám na 5M tak ty tři hodiny najednou znamenají 36 svíček a u 1M to je pak samozřejmě 180 svíček a to už je docela dost signálů, které mi stojí za to se jim věnovat a sledovat je a být připraven reagovat. Proto jsem si také zvykl sledovat jen jeden graf a hlavně čistý graf s jednou EMA a hlavně bez jakýchkoliv indikátorů nebo případně abecedně seřazených svíčekJ

Teď už tedy konečně k tomu podle čeho osobně obchoduji. Hlavní moji měnou je EUR/USD čas kdy to sleduji je přesně stanoven na: když mám časJ , ale zásadně buď mezi 9-12 nebo mezi 14-17, pak už mi tam většinou ty rychlé obchody chybí pak už to za moji pozornost nestojí. Jak jsem již zmínil sleduji 1M graf a když potřebuji nadhled tak použiju 5M graf. V prvé řadě si určím pásmo ve kterém se mi trh pohybuje a zjišťuji trend a to i pomocí EMA 20. Ještě jedna hlavní věc a pro mě zásadní, když na tom trhu nic nevidím tak taky nic nedělám..

Na grafu vidíte včerejší den odpoledne. Vzhledem k tomu, že jsem s píše konzervativní, vyvaroval jsem se proto obchodování zpráv, které byly v půl třetí našeho času a spíš jsem pak sledoval situaci, kdy se trh se zprávami vyrovnal a hlavně uklidnil. Jak je možné vidět byly zde krásné obchodní signály při odražení spodního pásma. Vstupy zde plánuji jen v okamžiku, že mám potvrzený support (neboli až po druhém odražení toho spodního pásma) a hlavně čekám jestli se mi tady ukáže něco co mi nabídne určitou šanci, že mám pravdu a to jsou svíce. Jak je možné vidět zaměřuji se z vlastní zkušenosti pouze na svíce typu „pohlcení“ či „ranní nebo večerní hvězda“(viz červené kolečka). Zajímavá je taky úvaha sledovat co dělá trh v trendu, když mi narazí na EMA 20, dost často to bývá zajímavý signál, kde se tyto formace taky nabízí a navíc mám rovněž po korekci a trh mi většinou ukazuje „a jedeme dál“. Na obchodování s EMA 20 ještě pracuji, proto jsem tuto myšlenku spíš jen navrhl. Nicméně včera se mi i tato strategie vyplatila.

Na závěr samozřejmě podstatná věc a to je kolik tady maximálně riskuji na jeden obchod a to je max do 10 pips a tím si tedy jdu max pro 20 pips. Ještě zkouším pracovat s 2x posouvaným BE(break even) a i zde zatím ladím ideální nastavení. Důležitý je taky vědět kolik obchodů člověk za ten den zvládne? Já osobně po pátém až šestém obchodě to balím, protože pak už dělám hlouposti, protože se jednoduše přestávám koncentrovat. Když se mi za ten den podaří udělat 10-15 pips tak jsem spokojen a vím, že jsme zase o něco blíž svému cíli na konci týdne či měsíce.

Hlavní je, aby si člověk při obchodování dokázal říct DOST pro dnešek a nenechal za sebe mluvit své ego či emoce. To byl pro mě ten hlavní boj a můžu říct daleko těžší než to co nabízí graf.

Díky za pozornost a přeji vám hodně štěstí v obchodování = i to je potřeba:-)

Ahoj Petr

Hodnocení článku:
Sdílení článku:
Facebook

Čtěte více

 • Proč dnes nakupuji EUR/USD
  Dnes ráno se v diskusi objevil dotaz, jak se dívám dnes na měnový pár EUR/USD. Ještě než jsem udělal svůj dnešní obchod, napsal jsem do této diskuse (článek News Trading 1), jak jsem na něj připraven. Nyní jsem v obchodní pozici přesně dle plánu. Stále po mě chcete konkrétní věci, a tak jsem se rozhodl, že vám sem uvedu krátký popis mého dnešního uvažování na trhu EUR/USD.
 • Proč euro odmítá oslabit?
  Dnes si pro začátek řekneme celkem známý příběh z historie.
 • Proč i nadále věřit dolaru?
  Americký dolar si v červnu vybral svou slabší chvilku. Na měnové frontě ztratil jak vůči svým evropským protějškům (EUR, GBP, CHF), tak i vůči komoditním měnám (CAD, AUD, NZD). Důvodů k tomuto oslabení však příliš mnoho nebylo, ze střednědobého hlediska by proto měl USD získat ztracené pozice zpět. Podívejme se na tři skutečnosti, které z fundamentálního hlediska podporují americký dolar.
 • Proč je ropa o 60 procent levnější než před rokem?
  Cena ropy WTI se za posledních 12 měsíců propadla z hodnoty 107 dolarů za barel na úroveň 40 dolarů a nyní se obchoduje na 6 a půl letých minimech. Navíc série negativních zpráv přicházejících z čínské ekonomiky, největšího světového spotřebitele komodit, situaci stále zhoršuje.
 • Proč jsem si vybral StrategyQuant
  Dnes se krátce zmíním o programu, který pro stavbu a testování AOS používám. Tím programem je StrategyQuant.
 • Proč klesá cena ropy, když OPEC snížil těžbu?
  Cena ropy se předchozí týden propadla pod hodnotu 50 dolarů za barel prvně od loňského prosince, když nárůst zásob surové ropy v USA paralyzoval snahy zemí OPEC a 11 dalších producentů ropy snížit celkovou nabídku suroviny na světovém trhu. Saúdská Arábie, největší producent ze zemí OPEC, se zavázala snížit denní objem těžby o téměř půl miliónu barelů denně. Jakožto hlavní a největší reprezentant skupiny OPEC šla vzorem a v lednu zredukovala denní objem těžby nad rámec dohody. Prosincový závazek členů OPEC vedl k zvýšení ceny ropy a její stabilizaci nad úrovní 50 USD za barel. Nicméně Spojené státy využily situace a dražší ropa vedla k obnově břidlicových vrtů. Ve výsledku stouply zásoby černého zlata v USA a ropa dostala ránu od medvědů. Nyní je otázka, zda bude OPEC trpělivě držet nižší limity těžby, když na nich parazitují USA.
 • Proč klesá cena zlata? Kde a kdy se zastaví?
  Propad ceny zlata na 5letá minima (nejníže od března 2010) je aktuálně poslední demonstrací silného výprodeje probíhajícího na komoditním trhu, který už přes rok zřetelně sledujeme hlavně prostřednictvím trhu s ropou. Cenu zlata před dalším poklesem neuchránil ani výprodej čínských akcií a s ním související panika z prasknutí další bubliny.
 • Proč kupuji zlato?
  Dnes v 16:40 jsem vybral zisk z poklesu indexu S&P za tento týden. I když si myslím, že je zde stále velký prostor pro další propad, je středa ideálním dnem pro otočku o 180°. Ale o tom asi rozhodne Fed a obchodníci na Wall Street.
 • Proč nebudu provozovat fond
  V minulých týdnech jsem několikrát dostal otázky, týkající se možnosti obchodovat pro někoho nebo za někoho.
 • Proč nefungují populární metody technické analýzy
  Technická analýza
 • Proč nízké ceny ropy nevydrží dlouho?
  Po 4 letech vysokých cen ropy, které svými kroky trhu naordinoval kartel OPEC přišlo vystřízlivění, mohutný nárůst těžby a cenová válka, která zlevnila ropu až čtvrtinu původní hodnoty. Když se podobná situace opakovala v 80. létech, nedostala se ropa na svá předchozí maxima po dlouhých 25 let. Část analytiků proto předpokládá, že si budeme levných pohonných hmot užívat ještě dlouhá léta.
 • Proč obchoduji FOREX ?
  Proč stále více lidí volí právě měny ? Důvodů je celá řada. Obchodování s měnami je vůbec největším a nejoblíbenějším finančním trhem na světě.
 • Proč se ECB nevzdá záporných úrokových sazeb?
  Atraktivita eura se po výhře Emmanuela Macrona ve francouzských volbách a zrychlující ekonomice eurozóny výrazně zvýšila. Na páru s americkým dolarem euro prorazilo dlouhodobou rezistenci na 1,1500 a přidalo ještě několik procent. Další zisky eura jsou už ale málo pravděpodobné.
 • Proč se na burze nedá prodělat?
  V mém dalším článku bych chtěl popsat své úvahy o tom, jak je důležité brát obchodování jako statistiku. A co to je vlastně ona statistická výhoda. Mnoho lidí v tom vidí věci zbytečně moc složité.
 • Proč se nebát chyb
  Úspěch neznamená nedělat chyby, ale nikdy ty stejné již neopakovat..
 • Proč tomu tak je?
  Pár otázek s nejasnou odpovědí
 • Proč vůbec vlastnit eura?
  Pravidelní čtenáři okénka fundamentální analýzy si zřejmě všimli, že často píšu o pokračování dlouhodobého klesajícího trendu na eurodolaru, pro který hovoří spousta indikátorů v čele s americkou břidlicovou revolucí a rekordní nezaměstnaností v eurozóně. Je však čas si zahrát na ďáblova advokáta a tuto tezi se snažit vyvrátit. Jedna z hlavních makroekonomických veličin totiž do obrázku silnějšího dolaru nezapadá a tím je dynamika bilance běžného účtu na obou stranách Atlantiku.
 • Proč ztrácíme své drahocené PIPSY
  Zasílám vám jednu úvahu
 • Prudký pád výnosů u krátkých bondů Španělska a Itálie pokračuje
  Akciové trhy se včera dostaly pod mírný prodejní tlak poté, co z USA přišly výsledky ISM pro sektor služeb, které za sebou zanechaly poměrně smíšené dojmy.
 • Prvky inteligentních AOS
  Automatické obchodní systémy.
 •  


  Diskuse ke článku

  Diskuse je přístupná pouze pro registrované uživatele.
  Přihlásit se | Nová registrace

avatar

Autor:

Péťakrat

Hodnocení autora:
Colosseum fx - live
Bližší informace o autorovi >>

Kategorie blogu

reklama
XTB intradenni-obchodnik

Kurzy obchodování

Zář
23

Jak vytvářet ziskové AOS a testovat obchodní strategie

Představujeme vám exkluzivní seminář se zástupci profesionálního vývojářského týmu, působícího ve společnosti FXstreet.cz. Hlavní náplní budou základy tvorby automatických obchodních systémů (AOS) pro platformu MetaTrader 4 včetně praktických ukázek. Naučíte se také správně backtestovat ziskovost AOS. Navíc si sami v průběhu semináře vytvoříte svůj první ziskový AOS.

říj
14

Profesionálem na forexu - kurz pro pokročilé tradery (Praha)

Seminář Profesionálem na forexu je určený pro absolventy kurzu Juniorská škola tradingu a pro pokročilé forexové tradery. Naučíme vás naše ziskové intradenní a swingové obchodní strategie a posuneme vás k vyšším ziskům. Jedná se o jeden z nejlépe hodnocených seminářů FXstreet.cz a věnujeme se na něm hlavně korelačním strategiím a intermarket analýze. Sleva: Absolventi semináře Juniorská škola tradingu mají tento seminář za 4 400,-Kč.


říj
28

Exkluzivní VIP seminář: Obchodujte jako bankovní trader!

Představujeme vám exkluzivní seminář, který účastníky semináře posouvá mezi tradingovou elitu. V průběhu semináře se dozvíte veřejně nedostupné informace o tom, jak ve skutečnosti funguje forex, pravdu o retailových brokerech a další veřejně nedostupné informace z obchodování bank a tradingu na institucionální úrovni.

Lis
4

Juniorská škola tradingu - Forex I-II (Brno)

Juniorská škola tradingu - Forex I-II je určena pro začínající tradery. Pokud chcete vyzkoušet něco nového, vymanit se z davu a být úspěšný v obchodování na finančních trzích, tak je tento seminář určen právě vám.

Lis
25

Praktický workshop technické analýzy + profi obchodní systémy na FOREXu

FXstreet.cz představuje unikátní seminář s hostem - Patrikem Urbanem, který působil jako profesionální trader na Wall Streetu. Praktické použití technické analýzy, Price Action a obchodní systémy ziskových traderů. Kromě Patrika Urbana na semináři jako host vystoupí také full-time trader Jakub Hodan.

Literatura

titulka_smallsize.jpg

Novinka! Kniha "Jak se stát forexovým obchodníkem" Ondřeje Hartmana vychází ve druhém a výrazně rozšířeném vydání!

Kniha vychází již ve druhém, ale tentokrát výrazně upraveném a rozšířeném vydání. Kniha je koncipována tak, aby byla užitečným průvodcem jak začínajícím obchodníkům bez zkušeností, tak i těm, kdo na forexu již obchodují a potřebují si prohloubit své znalosti.

Day_Trading_obalka_78x110.jpg

Kniha "FOREX – Ziskové intradenní a swingové obchodní strategie" od Kathy Lien vychází v češtině!

Je nám velikou ctí, že můžeme obohatit český a slovenský forexový trh světově uznávanou knihou číslo 1 pro každého, kdo chce do hloubky pochopit fungování největšího světového finančního trhu.

zaciname na burze 03112013.jpg

Začínáme na burze - Jak uspět při obchodování na finančních trzích

Chcete dosáhnout úspěchu při obchodování na finančních trzích? Už jste to zkoušeli a stále se vám moc nedaří? Nevyznáte se v příliš odborných analýzách na finančních serverech? Všem začínajícím investorům přichází na pomoc nová kniha od zkušeného autora – Začínáme na burze.

Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu, až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní Price Action VIP indikátor, doposud úspěšně používaný pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečný Price Action VIP indikátor, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:


FXstreet.cz - forex, komodity, trading, zpravodajství

Nezávislý investiční server zaměřený na forex, komodity, trading a zpravodajství. Vzdělávací články, cenové grafy, cizí měny, semináře, ekonomické a forex zprávy.
reklama
XTB intradenni-obchodnik
reklama
XTB intradenni-obchodnik
reklama
Purple VIP akce
reklama
XTB intradenni-obchodnik