Sobota 27. duben 2024 13:08
reklama
CapXmaster
reklama
Fintokei SwiftTrader
reklama
Fintokei SwiftTrader
reklama
Fintokei SwiftTrader

Bitcoin pokořil hranici 30 tisíc dolarů, poprvé od června. Svědčí mu otřesy a pády bank euroamerického okruhu a související záchranné akce centrálních bank

11.04.2023 07:45  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Nejstarší a nejrozšířenější kryptoměna, bitcoin, dnes pokořila psychologickou hranici 30 tisíc dolarů. Stalo se tak poprvé od loňského června. Bitcoin se tak ocitl takřka na dvojnásobku své ceny z loňského listopadu, kdy se propadl k úrovni pod 15 500 dolarů. Od začátku letošního roku si připsal již přes 80 procent.

Převážně technologický akciový ukazatel Nasdaq 100 přitom od začátku roku přidal „pouze“ necelých dvacet procent. Bitcoin přitom v posledních letech vykazuje poměrně zřetelný sklon pohybovat se s technologickými akciemi v určitém tandemu. Letos tedy tomu tak úplně není, jelikož bitcoin technologické akcie výrazně překonává. Na druhou stranu se ani tak nebyl dosud s to vrátit byť jen na polovinu ceny z doby své historicky rekordní úrovně, které dosáhl v listopadu 2021, kdy se prodávala i za bezmála 69 tisíc dolarů.     

Dnešní zdolání hranice 30 tisíc dolarů je nicméně důležitý milník, a to jak z pohledu fundamentální, tak technické analýzy. Hodnota 30 tisíc dolarů totiž představuje hranici odporu a bitcoin sbíral síly na její překonání po tři týdny v řadě. To ukazuje na poměrně přesvědčivý návrat důvěry investorů v kryptoměnu.  Hranici zdolal poprvé od loňského letního bankrotu kryptoúvěrové firmy Celsius Network, poprvé od listopadového krachu burzy FTX a konečně poprvé od zpřísnění postoje amerických úřadů vůči celé kryptoscéně. Investoři tak bitcoinu opět v rostoucí míře důvěřují právě o po těchto kraších, čímž jejich dlouhodobý dopad marginalizují. 

Bitcoinu svědčí nedávné otřesy a pády bank euroamerického okruhu. Zranitelnost amerického bankovního systému citelně vzrostla v souvislosti s březnovým pádem Silicon Valley Bank, jak vyplývá z nedávno publikované studie publikované americkým Národním úřadem ekonomického výzkumu. V kolapsovém stavu se podle ní může ocitnout až skoro 190 bank v USA. Což by mimo jiné bylo vodou na mlýn právě mnohým kryptoměnám v čele s bitcoinem.

Případné další pády a otřesy bank euroamerického okruhu by přitom velmi pravděpodobně vedly k dalšímu růstu ceny bitcoinu a s ním i mnohých dalších kryptoměn, neboť podrývají důvěru široké veřejnosti v tradiční bankovnictví a v konvenční měny typu dolaru.

Vývoj ceny bitcoinu navíc vykazuje pozoruhodně těsnou vazbu s vývojem souhrnné peněžní zásoby nejvýznamnějších světových ekonomik. Konkrétně platí, že odchylka momentální ceny bitcoinu od jejího desetiměsíčního klouzavého průměru dopadá na své dno dva až sedm měsíců před zlomovým zvratem ve vývoji meziroční změny souhrnné peněžení zásoby třinácti největších světových ekonomik.

Takto bitcoin kapituloval loni v červnu, kdy ztráty na něm dosáhly největších extrémů. Jenže od třetího loňského čtvrtletí světově významné centrální banky postupně povolují své předchozí razantní měnověpolitické utahování. Například Bank of England musela už loni na podzim vhánět do finančního systému novou likviditu, aby tak zabránila potenciálnímu kolapsu segmentu britských penzijních fondů. Přidaly se také japonská a čínská centrální banka.

V současnosti zase americká centrální banka musela zvrátit své měnověpolitické utahování, aby po kolapsu zmíněné Silicon Valley Bank bránila pádům dalších bank. Zavedla nové programy výhodných půjček bankám a svého druhu i dotací jim určeným. Tyto programy představují likviditní injekce. Analytici americké banky Citigroup proto o opatřeních mluví jako o „kvantitativním uvolňování pod jiným jménem“. A analytici britské banky Barclays soudí, že navýšením mezibankovní likvidity vytvoří tyto programy tlak na pokles úrokových sazeb u bankovních půjček domácnostem a firmám.

Jinými slovy, nová likvidita proudí do finančního systému a peněžní zásoba opět roste. Vzestup objemu souhrnné světové peněžní zásoby vykazuje pozitivní souvislost s vývojem ceny bitcoinu.

Fundamentálně totiž při něm dochází ke znehodnocování konvenčních peněz, což je vodou na mlýn právě bitcoinu, jakožto klíčové nemanipulovatelné alternativě konvenčních peněz. S případnými dalšími otřesy a pády bank bude třeba dalších likviditních injekcí, což tak tedy bude bitcoinu jen další vodou na mlýn.

Lukáš Kovanda
Trinity Bank

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Bitcoin podle ekonomů
    Ekonomové si mohou dovolit tvořit předpoklady. Pokud vláda sníží daně, za jinak nezměněných okolností budou téměř všichni lidé utrácet více svých peněz. Tento předpoklad ovšem nebere nijak v úvahu nutné vytváření úspor. Ekonomové současně nevytvářejí jen předpoklady, ale tvoří i modely. Chtějí si díky nim zjednodušit onu velmi komplikovanou realitu tak, aby byla pochopitelnější nejen pro ně samé, ale zejména pro širší veřejnost.
  • Bitcoin: podle všeho začal pokles hlouběji
    Pár BTC/USD se v době psaní článku obchoduje v červených číslech na úrovni 16 736. Obrátil se dolů a signalizuje tak, že swing nahoru skončil a prodávající by mohli převzít vedení. Bitcoin se propadl ze středečního maxima 16 984 o 1,60 % na dnešní minimum 16 712. Přesto si kryptoměna v posledních 7 dnech připsala 1,59 %. Jak už víte, navzdory dočasným odrazům zůstává trend medvědí. Co se týká technického hlediska, cenová akce signalizovala potenciální výprodej a to by mohlo altcoiny také táhnout dolů.
  • Bitcoin po dvou dnech růstu prudce klesá, zatímco altcoiny rostou
    Ethereum ztratilo 1,28 % a zaznamenalo hodnotu poblíž hladiny 3 300 USD. Binance coin naopak vzrostla o 0,56 % na 486 USD. Ostatní altcoiny ze seznamu top 10 mírně klesají. Pod výrazným tlakem byly v pátek podle všeho spíš oblíbené kryptoměny investičních fondů než altcoiny krypto fanoušků.
  • Bitcoin pod 19 000 USD. První potíže po sloučení Etherea
    Kryptoměny se poslední 2 týdny pohybovaly v bočním trendu, ale poptávka nebyla schopna nést kotace bitcoinu výše, což nakonec vedlo k výprodeji. Makroekonomické okolnosti nadále udržují tlak na riziková aktiva a na obzoru stále nejsou žádné události, které by potenciálně mohly trend zvrátit:
  • Bitcoin pod 25 000 $. Kryptomeny pod predajným tlakom 📉
    Nálada na trhu s kryptomenami je dnes slabá, Bitcoin po včerajšom rozhodnutí Fedu začal klesať a skĺzol z úrovne 26 000 USD na 24 800 USD. Na rozdiel od Nasdaqu sa kryptomenám nepodarilo vyrovnať výpredaj počas konferencie Jeroma Powella.
  • Bitcoin pod $33,000, kryptoměny na ústupu
    Cena bitcoinu o víkendu znovu klesala a dnes „král kryptoměn“ klesl na nejnižší úrovně od července 2021, do oblasti pod 33 000 $. Co dále očekávat od kryptotrhu?
  • 📉 Bitcoin pod 39 000 USD
    Bitcoin nadále ztrácí hodnotu další den po sobě, přičemž dnešní pokles přesáhl 1,60 %. Cena bitcoinu prolomila dvě klíčové rezistence na 40 000 USD a 39 000 USD a ztratila více než 20 % ze svého vrcholu stanoveného krátce po přijetí ETF.
  • 📉 Bitcoin poklesl pod $18 000 ❗
    Bitcoin se už druhým dnem v řadě obchoduje na nižších úrovních. Nejvíce obchodovaná kryptoměna klesla pod $18 000 a v době psaní tohoto příspěvku pokračovala v poklesu. Ripple dnes klesá o 9 % a Stellar ztrácí 7 %. Kryptoměnám došel dech poté, co Bitcoin otestoval úroveň historického maxima lehce pod $20 000. Je otázkou, zda se dočkáme podobného obratu, jako na přelomu let 2017 a 2018, nebo bude pokles rychle u konce jako na konci listopadu 2020?
  • Bitcoin poklesl pod $37 500 s výprodejem na akciových trzích
    Trh s kryptoměnami zažívá v posledních dnech velmi vysokou volatilitu. Výprodeje vyvolaly obavy z rizika recese a zvýšené inflace. Tyto faktory způsobily, že se akciové indexy znovu ponořily a stáhly s sebou trh s kryptoměnami. Je vidět, že korelace bitcoinu s technologickým indexem NASDAQ je stále silná.
  • Bitcoin pokořil hranici 16 000 dolarů
    „Tržní kapitalizace kryptoměn převyšuje úroveň 465 miliard dolarů. V poslední době přitom narůstá dominance bitcoinu, který tvoří 65 procent celého kryptoměnového trhu,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
  • Bitcoin pokořil hranici 9 000 dolarů
    „Hodnota bitcoinu stejně jako dalších kryptoměn je nestabilní a postupem času se výrazně mění. Na současném růstu hodnoty bitcoinu mnozí lidé vydělali. Podobně však v roce 2018 při výrazném pádu ceny bitcoinu mnoho lidí prodělalo. Obchodníci s kryptoměnami by si měli dávat velký pozor a uvědomit si, že potenciál vysokého výnosu je vykoupen obrovským rizikem,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
  • Bitcoin pokořil své All-time high, ETF mají kryptoměně pomoci ke 100 tis. dolarů dle analytiků
    Bitcoin v současné době zažívá obrovskou vlnu růstu své hodnoty a v jeden moment bylo all-time high, tedy cenové maximum, dokonce i překonáno. Dosažení těchto cenových hodnot jsme mohli naposledy sledovat během konce roku 2021.
  • Bitcoin pokračuje na své cestě na 100 000 dolarů
    Podle populárního analytika PlanB je model, který cena primární kryptoměny sleduje, stále zachovaný a na dobré cestě k dosažení hodnoty 100 000 dolarů.
  • Bitcoin pokračuje v pohybu do stran.
    Uplynul další týden, kdy se bitcoin drží mezi úrovněmi 18 000 a 21 000 USD. Cena se nadále pohybuje do stran bez jasného směru. Tato neutrální boční situace převládá od začátku června. Býci se pokusili stlačit cenu nad hladinu 25 000 USD, ale nepodařilo se jim to a cena se vrátila na svá letošní minima. Obchodníci by měli být trpěliví a počkat na prolomení klíčové úrovně. Vzhledem k tomu, že střednědobý trend zůstává medvědí, je medvědí i náš hlavní scénář a jako nejpravděpodobnější scénář vidíme pokles na nová minima roku 2022. Prolomení nad modrou klesající trendovou linií rezistence oddálí tento pokles na nová minima, protože pomůže ceně odrazit se výše nad hladinu 25 200 USD a možná až na úroveň 30 000 USD.
  • Bitcoin pokračuje v raste, no veľkí investori mu stále neveria
    Digitálnej mene Bitcoin sa aj ďalej darí a pokračuje v prudkom náraste, hedge fondy zamerané na obchodovanie kryptomien vznikajú ako huby po daždi a hodnota všetkých týchto mien sa viac než zdesaťnásobila v tomto roku na celkovú hodnotu viac než 170 miliárd USD.
  • Bitcoin pokračuje v růstu při rekordně vysoké inflaci
    Bitcoin silně zareagoval na americkou zprávu o inflaci a otestoval hranici 19 000 dolarů. Kryptoměna získala vzestupný pohyb a udělala řadu vzestupných průlomů. Od 15. července se aktivum obchoduje v blízkosti 20 500 USD a další zóna rezistence se bude nacházet na 20 800 USD. Trh nečekaně zareagoval na rekordní úroveň inflace v USA. V podobném scénáři se v červnu odehrála jedna z největších kapitulací. V červenci se však situace změnila a existují pro to dvě vysvětlení.
  • Bitcoin poprvé od srpna překročil 25 tisíc dolarů!
    Největší kryptoměna podle tržní kapitalizace se nedávno obchodovala za zhruba 24 920 dolarů, což představuje nárůst o více než 9 % za posledních 24 hodin. Ještě v úterý se BTC držel pod hranicí 22 000 USD, než začal prudce růst, když se investoři otřepali z nejnovějších vlažných údajů o inflaci a regulačního zásahu proti stablecoinům.
  • Bitcoin poprvé od září dosáhl 21 000 dolarů
    Minulý týden se bitcoin poprvé od začátku září dostal nad 21 000 USD, protože se prohloubila jeho korelace s technologickými akciemi. Kryptoměna začala týden pod 20 500 USD, ve středu krátce klesla pod 20 000 USD a o víkendu se vyšplhala nad 21 000 USD. Nyní se bitcoin obchoduje zpět těsně pod hranicí 20 500 USD.
  • Bitcoin poprvé stojí víc než milion korun, díky Elonu Muskovi. Jeden bitcoin dnes prvně v historii překonal cenovou úroveň milionu korun, nahoru jej vyhnal obří nákup Muskovy Tesly
    Nejrozšířenější kryptoměna světa, bitcoin, včera odpoledne středoevropského času a dále i dnes ráno dramaticky zdražuje, a to v české měně až nad úroveň jednoho milionu korunu. Tu poprvé v historii bitcoin překonal dnes krátce po půlnoci. Jeden bitcoin se v té době prodával za více než 1 006 000 korun, vyplývá z dat společností Coinbase a Morningstar. Tato cenová úroveň představuje v české měně absolutně nejvyšší jednotkovou cenu ve zhruba dvanáctileté historii této kryptoměny. Dnes ráno se cena bitcoinu stále pohybuje nad úrovní jednoho milionu korun, nyní vyjde na přibližně 1 003 000 korun.
  • Bitcoin poprvé v historii stojí více než 20 tisíc dolarů. Bitcoinu pomáhá k cenovému růstu to samé, co Babišově vládě k enormnímu zadlužování
    Bitcoin, nejrozšířenější kryptoměna světa, dnes pokořila svůj dosavadní cenový rekord a také poprvé v historii překonala psychologickou cenovou hranici 20 tisíc dolarů za kus. Podle údajů serveru Coindesk bitcoin překonal tuto hranici dnes odpoledne středoevropského času, krátce před 14:45.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
CapXmaster srovnani