Sobota 27. duben 2024 23:55
reklama
Swissquote Bank
reklama
Swissquote Bank
reklama
Fintokei ProTrader
reklama
Purple Ebook: Svíčkové a cenové formace

Většina analytiků čeká pokles úrokové sazby ČNB o půl procentního bodu

04.02.2024 08:40  Autor: Tým FXstreet.cz  Sekce: Tradingové analýzy a zprávy   Tisk


Česká národní banka (ČNB) bude ve čtvrtek pokračovat ve snižování úrokových sazeb, otázkou je pouze rozsah tohoto kroku. Shodli se na tom analytici, které ČTK oslovila. Většina z nich přitom očekává, že se bankovní rada nakonec rozhodne snížit základní úrokovou sazbu o půl procentního bodu na 6,25 procenta. Se snižováním úrokových sazeb začala centrální banka v prosinci, kdy základní úroková sazba klesla o čtvrt procentního bodu na 6,75 procenta. Byla to první změna sazeb od června 2022.

"Inflace v posledních měsících vytrvale klesá, a je tedy pravděpodobné, že ČNB přistoupí k dalšímu snížení sazeb. Je přitom dobrá šance, že učiní větší krok a sníží sazby o 0,5 procentního bodu. Rada bude ale rozhodnutí jistě velmi pečlivě zvažovat, protože k dosažení dvouprocentního inflačního cíle je ještě kus cesty," uvedl Daniel Janeček ze strategického poradenství PwC.

Hlavní ekonom Patria Finance Jan Bureš vidí v bankovní radě ČNB dva názorové proudy, z nichž jeden reprezentovaný viceguvernérkou Evou Zamrazilovou preferuje spíš opatrnější postup v poklesu sazeb a druhý zastoupený viceguvernérem Janem Fraitem je pro rychlejší uvolňování měnové politiky. "Ve finále bude ovšem důležitý postoj guvernéra (Aleše Michla), který zatím veřejnými vystoupeními hodně šetří, zdá se být nerozhodnut a mohou ho ovlivnit jak poslední čísla, tak i celkové vyznění nové prognózy (ČNB)," uvedl Bureš. Za pravděpodobnější variantu považuje snížení sazeb o půl procentního bodu.

"Vzhledem k nadále velmi utlumené domácí i zahraniční poptávce v kombinaci s klesajícími výrobními cenami se zdá být krajně nepravděpodobné, že by lednová inflace přinesla šok v podobě výrazného novoročního zdražení. Tím by padl hlavní dosavadní argument pro udržování sazeb na stávajících úrovních a namístě by bylo jejich poměrně výrazné snížení," uvedl hlavní ekonom Cyrrusu Vít Hradil. Zastánci opatrnějšího přístupu v bankovní radě ale podle něj mohou vyčkat na údaj o lednové inflaci, který bude znám až 15. února, než přistoupí k razantnějšímu poklesu sazeb. "Očekávám tedy důkladnou debatu mezi snížením o 0,25 a 0,5 procentního bodu a tipuji, že nakonec zvítězí příznivci odvážnějšího přístupu, a základní sazba tak klesne na hodnotu 6,25 procenta," dodal.

Podobný názor má i hlavní ekonom České bankovní asociace Jakub Seidler, podle kterého dosavadní čísla z ekonomiky naznačují, že by lednová inflace mohla skončit pod třemi procenty. I proto považuje za pravděpodobnější pokles sazeb o půl procentního bodu. "Ačkoli může být rozhodnutí těsné ve smyslu debaty na bankovní radě, v samotném hlasování pak může být opět jednomyslné," podotkl.

Hypoteční specialistka společnosti FinGO Jana Vaisová naopak čeká pokles sazeb o čtvrt procentního bodu. "Rozhodovat bude rada ČNB i dle nové makroekonomické prognózy, kterou bude mít k dispozici. Inflace bude čím dál nižší, ale zůstane nám stále vysoká inflace služeb. Zároveň se ustálily ceny energií a růst cen by se měl zastavit i u potravin," uvedla. Snížení sazeb by podle ní mělo ovlivnit i hypoteční trh, výraznější zlevnění hypoték ale čeká až v polovině roku.

Naopak místopředseda představenstva ATRIS investiční společnosti Tomáš Jícha předpokládá, že by bankovní rada mohla být v uvolňování měnové politiky ještě razantnější a snížit sazby o jeden procentní bod. "Česká ekonomika potřebuje oživit a rychlejší snižování úrokových sazeb by k nastartování hospodářství mohlo pomoci," uvedl.

Zdroj: Reuters, ČTK, PwC, ATRIS, FinGO, Patria Finance, Cyrrus

Sdílení článku: 
   

 

Čtěte více

  • Ve Španělsku opět přibylo nezaměstnaných
    Počet nezaměstnaných ve Španělsku po ukončení letní turistické sezony pokračuje v růstu. Tamní ministerstvo...
  • Ve Španělsku prudce ubylo turistů, nezaměstnanost je na vzestupu
    Počet zahraničních turistů, kteří v listopadu přijeli navštívit Španělsko, meziročně klesl o 90 procent. Oznámil to dnes místní statistický úřad. Na vině jsou cestovní omezení, která kvůli šíření nového koronaviru zavedly španělské úřady i většina dalších zemí v Evropě i jinde. Nedobrá situace v turistice, která je ve Španělsku významným odvětvím, se podepsala i na trhu práce. Po sedmi letech poklesu tak loni nezaměstnanost opět vzrostla.
  • Ve Španělsku přišel v březnu o práci rekordní počet lidí
    Ve Španělsku v březnu kvůli opatřením proti šíření koronaviru přišel o práci rekordní počet lidí, zhruba 900.000. Více než polovinu z tohoto počtu tvoří úvazky na dobu určitou. Oznámila to dnes ministryně práce Yolanda Díazová. Nejhůře zasažený je přitom cestovní ruch a stavebnictví. Dalších nejméně 620.000 lidí má dočasně přerušenou platnost pracovní smlouvy.
  • Ve Španělsku se prudce snížil počet nezaměstnaných, klesá už pět měsíců
    Ve Španělsku se v červenci proti předchozímu měsíci snížil počet nezaměstnaných o 5,47 procenta. Je to nejprudší meziměsíční pokles od roku 1996, kdy se údaj začal zveřejňovat. Oznámilo to dnes španělské ministerstvo práce. Počet nezaměstnaných klesá už pátý měsíc po sobě, a to navzdory opětovnému nárůstu onemocnění covidem-19 díky po uvolnění protipandemických opatření.
  • Ve Španělsku silně ubylo nezaměstnaných
    Počet registrovaných nezaměstnaných ve Španělsku podle sezoně upravených údajů klesl v říjnu ve...
  • Ve Španělsku vzniklo více pracovních míst
    Tvorba nových pracovních míst ve Španělsku byla v květnu nejvyšší od července 2005 a pro samotný květen byla rekordní, hlavně díky přijímaní nových zaměstnanců v hotelech a restaurací. Počet lidí přispívajících do systému sociálního zabezpečení, což je ukazatel tvorby pracovních míst, stoupl v květnu proti červnu o 223.192 na 18,3 milionu. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnilo španělské ministerstvo práce.
  • Ve Švédsku oznámí nositele Nobelovy ceny za ekonomii
    Švédská Královská akademie věd dnes oznámí nositele Nobelovy ceny za ekonomii. Po týdnu tak skončí vyhlašování letošních nositelů prestižního ocenění, kdy byli postupně zveřejňováni laureáti cen za lékařství, fyziku, chemii, literaturu a mír.
  • Ve Švédsku v březnu výrazně přibylo bankrotů restaurací a hotelů
    V březnu ve Švédsku zbankrotoval rekordní počet hotelů a restaurací. Zákazníci totiž raději zůstávají doma, aby omezili šíření koronaviru. Ve srovnání s loňským rokem počet bankrotů v tomto odvětví vzrostl o 123 procent. O mnoho lépe si nevedl ani dopravní sektor, kde se počet bankrotů zvýšil o 105 procent. Celkově počet firemních bankrotů v zemi vzrostl o devět procent, oznámila dnes úvěrová společnost UC.
  • Ve švýcarském Luganu je možné platit daně a pokuty v kryptoměnách
    Ve švýcarském Luganu je nově možné platit daně, pokuty a další faktury od obce v kryptoměnách, jako je bitcoin nebo tether. Stačí, když jednotlivci nebo firmy naskenují QR kód, který je už nyní v zemi běžnou součástí složenek. Informovala o tom agentura Bloomberg. O provedení platby se postará zprostředkovatel digitálních aktiv Bitcoin Suisse AG.
  • Většina Američanů nepociťuje zlepšení finanční situace
    Většina Američanů tvrdí, že se jejich finanční situace od prezidentských voleb v roce 2016 nezlepšila, a to navzdory růstu ekonomiky, nízké nezaměstnanosti a příznivému vývoji akciových trhů. Vyplývá to z průzkumu společnosti Bankrate.com.
  • Většina analytiků očekává meziroční inflaci v září blízko srpnových 17,2 pct.
    Meziroční inflace v září byla blízko srpnové hodnoty 17,2 procenta. Shoduje se na tom většina analytiků, které ČTK oslovila. Podle ekonomů zdražovaly hlavně potraviny, do jejichž cen se promítají dražší energie. Opačným směrem působily na vývoj spotřebního koše ceny pohonných hmot, které se proti srpnu snížily. Český statistický úřad zveřejní data o inflaci za srpen v úterý 11. října.
  • Většina bank EU by podle zátěžového testu zvládla prudký hospodářský pokles
    Většina bank Evropské unie by zvládla prudký hospodářský pokles. Pouze tři banky by nesplnily závazné požadavky na výši kapitálu. Vyplývá to z nejnovějšího zátěžového testu Evropského bankovního úřadu (EBA). Test se týkal 70 bank v regionu, což bylo o 20 více než při předchozím testu v roce 2021. Do testu nebyla přímo zahrnuta žádná česká banka, pouze mateřské firmy některých bank působících v Česku.
  • Většina burz dnes zůstává zavřených
    Řada hlavních bank a burz dnes zůstává díky státnímu svátku (Velký pátek) uzavřená. Během dnešního dne tak lze očekávat sníženou volatilitu a poklidné obchodování bez výrazných pohybů. Státní svátek je dnes mimo jiné v Austrálii, na Novém Zélandu, ve Švýcarsku, ve Velké Británii, v Kanadě a ve Spojených státech.
  • Většina členů ČNB při rozhodování o sazbách usilovala o srozumitelný postup pro trh
    Většina bankovní rady České národní banky (ČNB) při rozhodování o úrokových sazbách usilovala o srozumitelný postup a nechtěla překvapit trh, proto se přiklonila k poklesu o 0,5 procentního bodu na 5,75 procenta. Viceguvernér Jan Frait a člen rady Tomáš Holub byli pro rychlejší pokles sazeb s ohledem na aktuální ekonomická data. Vyplývá to ze záznamu z březnového jednání, který dnes ČNB zveřejnila. Ze záznamu rovněž plyne, že členové bankovní rady nebyli výrazně znepokojeni slabším kurzem koruny, než očekávala prognóza centrální banky.
  • Většina členů Fedu zvažuje zvýšení sazeb
    Většina členů měnového výboru americké centrální banky (Fed) se na svém posledním zasedání koncem...
  • Většina firem je pro setrvání Británie v EU
    Setrvání Británie v Evropské unii podporuje méně velkých britských podniků než před šesti měsíci, stále jich...
  • Většina firem v Británii plány nezměnila
    Většina firem své strategické plány kvůli odchodu Británie z Evropské unie zatím nezměnila. Vyplynulo to z ankety, kterou mezi finančními řediteli velkých podniků provedla společnost Thomson Reuters. Před loňským referendem o takzvaném brexitu přitom firmy tvrdily, že vítězství zastánců odchodu Británie z EU bude mít nepříznivé dopady na investice a na pracovní trh.
  • Většina Italů si přeje zůstat v eurozóně
    Většina obyvatel Itálie si přeje zůstat v eurozóně, ačkoli výsledek nedávných parlamentních voleb tomu...
  • Většina menších německých firem se brexitu bez dohody neobává
    Zhruba 60 procent malých a středních firem v Německu předpokládá, že odchod Británie z Evropské unie bez dohody by na jejich podnikání neměl žádný dopad. Vyplývá to z výsledků průzkumu státní rozvojové banky KfW, na které se odvolává agentura Reuters. Průzkumu se zúčastnilo zhruba 2000 firem s ročními tržbami nepřesahujícími 500 milionů eur (asi 13 miliard Kč).
  • Většina měn zůstává v bočním trendu
    Minulý týden na finančních trzích nepřinesl výraznější změny. I když páteční obchodní seance byla poměrně nervózní, akciové indexy své ceny dokázaly podržet, stejně jako většina světových měn. Výnosy desetiletých amerických dluhopisů v minulém týdnu klesly zpět na dosah 2,3 % a otázkou je, zda se dokážou znovu odrazit směrem vzhůru. Právě vysoké výnosy dluhopisů a očekávání, že americká centrální banka (Fed) bude zvyšovat úrokové sazby, pomohly americkému dolaru během února zkorigovat velkou část ztrát, které nabral od začátku letošního roku.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Swissquote Bank